تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > آشـپزی سـنتی در روزمنو > تنقلات، خشکبار و آجیل خانگی

تنقلات، خشکبار و آجیل خانگی

تنقلات سنتی ایرانی، خشکبار و آجیل

User Tag List

پاسخ

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2014-12-21, 10:57 PM   #1
baran78
مدیر انجمن

آواتار baran78

تشکر کرده : 76,446
تشکر شده 173,363 بار در 15,227 پست
Mentioned: 2 Post(s)
Tagged: 8 Thread(s)
baran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond reputebaran78 has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض پوست مركبات شكري

پوست مركبات شكري

جهت مشاهده تصویر واقعی کلیک کنید

نام:	candied citrus peels (1).jpg
بازدید:	1
اندازه:	57.6 کیلوبایت
شناسه:	258188

جالبه كه خيلي چيزها كه در بازار (البته بازار ساير كشورها) به صورت صنعتي پيدا ميشه رو ميشه راحت تو خونه درست كرد. يكي از اون چيزا همين پوست مركبات شكريه كه در كيك و نون و شيريني و دسر و حتي غذاها كاربرد داره.

پرتقال درشت 5 عدد (يا ساير مركبات مجموعا در همين حدود)
آب براي گرفتن تلخي پوستها حدود هشت ليوان
شكر 2 ليوان
آب دو ليوان

نام:	candied citrus peels (2).jpg
بازدید:	0
اندازه:	54.8 کیلوبایت
شناسه:	258189

پرتقال يا ليمو يا نارنگي يا گريپ فروت رو پوست بگيريد.
سعي كنيد قسمت سفيد رنگش زياد نباشه چون همين قسمت سفيد رنگه كه تلخش ميكنه. البته اينم بگم من خودم بنا به ذائقه علاقه دارم كه از قسمت سفيد رنگ تا حد زيادي استفاده كنم چون دوست دارم تندي پوست پرتقال رو توي كيك يا نون احساس كنم.

حالا كه تريبون دستمه بذاريد يه اعتراف كنم: من يه بيماري دارم كه بايد حتما پرتقال رو مدل گل رز پوست بكنم حتما هم با همه پوستها گل رز درست كنم. بعد گُلها رو باز كنم و همه پوستها رو خلال كنم!
از اول همين مدلي بودم فكر كنم كه با همين بيماري هم با دنيا وداع كنم! ژنتيك هم هست چون تا ياد دارم ماماني خانم هم همين كه پوست پرتقال دستش برسه شروع ميكنه به خلال كردنش!

نام:	candied citrus peels (3).jpg
اندازه:	72.3 کیلوبایت
شناسه:	258190

حالا بايد بشينيم پوستها رو خورد كنيم. اگر قراره براي سر سفره عيد نوروز يا يلدا و مهمونيها پوستها رو شكري كنيم كه بايد همه يك شكل و يك اندازه و شيك خورد شن. منتها چون من هدفم تهيه پوست شكري واسه كيك و نون بود نا منظم و در سايز كوچيك خوردشون كردم.

اگه بچه زرنگي بوديد و الان كه داريد اين متن رو ميخونيد هم زمان پوست پرتقال هم دستتونه و داريد گام به گام جلو ميايد ... خونه تون رو همچين اسانس و بوي روغن پرتقال پر كرده كه از تو خيابون هم بوش به مشام ميرسه! هههههههههممممممممم *نفس عميق* به به!

داشتم اين پوست پرتقالها رو خورد ميكردم ياد خاطرات دوران بچگيم افتادم... يادمه دبستاني كه بوديم تو مدرسه درست كردن تار عنكبوت با پوست پرتقال مد بود. زمستونا عصر كه ميشد بعد از خوردن پرتقال من و داداشم تا مدتها مشغول تار عنكبوت درست كردن بوديم. يه دونه مداد تراش ميگرفتيم دست راستمون. يه تيكه پوست پرتقال دست چپ. بعد پوست پرتقاله رو خم ميكرديم تا روغنش بپاشه به لبه هاي مداد تراشه. بعد كه لبه اش خوب با روغن پرتقال خيس ميشد داداشم دوتا انگشتش رو ميگرفت جلوي من. منم مداد تراش رو دست راستم ميگرفتم و با ضربه هاي سريع اون لبه پرتقاليش رو ميكوبيدم به كف دست چپم و دور تا دور انگشتهاي داداشم تار عنكبوت تشكيل ميشد. بعد جاهامون رو عوض ميكرديم! هي هي هي جووني كجايي كه يادت بخير!
راستي اين اپيدمي تو كل ايران بود و شما هم بچه كه بوديد تار عنكبوت درست ميكرديد يا خلاقيتش فقط مال دبستان ما بود؟ و همينطور "مارهاي چرخان با پوست پرتقال" روي آتيش؟

نام:	candied citrus peels (4).jpg
اندازه:	82.1 کیلوبایت
شناسه:	258191

همه رو ميريزيم توي تابه يا ديگ و ميگيريم زير شير آب تا روش رو آب بپوشونه. بسته به سايز تابه ميشه حدود دو ليوان آب سرد.

نام:	candied citrus peels (5).jpg
اندازه:	51.3 کیلوبایت
شناسه:	258192

روي حرارت قرارش ميديم با شعله زياد تا به جوش بياد

نام:	candied citrus peels (6).jpg
اندازه:	74.1 کیلوبایت
شناسه:	258193

وقتي به جوش اومد ميريزيمش توي صافي و روش آب سرد ميريزيم تا خوب شسته شه

نام:	candied citrus peels (7).jpg
اندازه:	74.7 کیلوبایت
شناسه:	258194

باز منتقلش ميكنيم به تابه و مجددا روش آب سرد ميريزيم...همين مراحل رو سه بار ديگه هم تكرار ميكنيم

نام:	candied citrus peels (8).jpg
اندازه:	63.5 کیلوبایت
شناسه:	258195

اين الان چهارمين باره كه داريم پوست پرتقالها رو شيرين ميكنيم. اين كار باعث ميشه كه تلخي پوست گرفته شه

پس چي شد؟
در كل بايد چهار بار بجوشونيم. بريزيم تو صافي. زير آب سرد بگيريم.

نام:	candied citrus peels (9).jpg
اندازه:	58.1 کیلوبایت
شناسه:	258196

حالا دو ليوان آب و دو ليوان شكر رو توي تابه ريخته و هم ميزنيم تا حل شه
زيرش رو روشن ميكنيم وقتي خواست به جوش بياد حرارت رو كم كرده و پوست پرتقالها رو توش ميريزيم

نام:	candied citrus peels (10).jpg
اندازه:	60.3 کیلوبایت
شناسه:	258197

ديگه هم نميزنيم
اجازه ميديم با حرارت خيلي ملايم واسه خودش شيرين شه
با تابه بزرگ و همين اندازه ها كه توي رسپي دادم براي من حدود 45 دقيقه طول ميكشه تا آماده اش كنم

نكات:
نسبت آب به شكر برابره پس مهم نيست كه چقدر پوست مركبات داريد شربت بايد همواره روي پوستها رو بپوشونه پس متناسب با سايز ديگ و حجم مركبات توي ديگ شربت شكر بريزيد
اگر هم بزنيد دونه هاي شكر به ديواره ديگ چسبيده بعد باز وارد شربت شده و بعدها توي يخچال باعث شكرك زدن شربت خواهد شد. اينا رو توي پست كارامل توضيح دادم كه بايد با برس خيس ديواره ها رو بشوريد. اين موضوع در مورد تمامي شربتها صدق ميكنه.
حرارت بايد حتما ملايم باشه كه سر فرصتي پوستها شيرين شن بدون اينكه شربت يكهو غليظ شه.
ممكنه 2 ساعت هم واسه شما طول بكشه. وقتي آماده است كه پوست مركبات شفاف شه و طعمش شيرين باشه و البته با كمي ته مزه تندي پوست مركبات. (كه البته اگر قسمت سفيد رنگش رو جدا كرده باشيد ديگه اصلا هيچ تندي اي احساس نخواهد شد)

نام:	candied citrus peels (11).jpg
اندازه:	53.1 کیلوبایت
شناسه:	258198

زيرش رو خاموش ميكنيم و ميذاريم واسه خودش سرد شه

اين وسط تا اونجايي كه ميشه بهش ناخونك ميزنيم!

ميتونيد توي همين شربت تا سه روز توي يخچال نگهداريش كنيد

نام:	candied citrus peels (12).jpg
اندازه:	68.6 کیلوبایت
شناسه:	258199

حالا ميريزيمش توي صافي و يه كاسه هم زيرش ميذاريم تا شربتش كاملا گرفته شه.
به مدت چند ساعت يا اينكه شب تا صبح (اگر شب تا صبحه بايد توي يخچال بذاريد)

با اين شربت ميتونيد انواع دسرها رو آماده كنيد يا موقع تزئين كيك لايه هاي كيكهاتون رو باهاش مرطوب كنيد يا توي اسموذي ها بريزيد يا هزارتا چيز ديگه. كلا مصرفش زياده. اگر شرايط رو درست رعايت كرده باشيد هرگز هم شربت توي يخچال شكرك نخواهد زد.

نام:	candied citrus peels (13).jpg
اندازه:	78.6 کیلوبایت
شناسه:	258200

حالا پوستها رو توي شكر بغلتونيد و بريزيدشون روي يه توري بمونه تا حسابي خشك شن

نام:	candied citrus peels (14).jpg
اندازه:	70.3 کیلوبایت
شناسه:	258201

الان به نظر شكرش زياد مياد ولي اينطور نيست. بعدا به جسمش ميره و درست ميشه

بعد توي زيپ لاك توي يخچال نگهداري كنيد. تا زمان استفاده توي كيكها و شيريني ها و نانها سر برسه

نام:	candied citrus peels (15).jpg
اندازه:	73.4 کیلوبایت
شناسه:	258202

ميدونيد كه سالهاست كه مُده پوست مركبات شكري رو واسه يلدا و نوروز جلو مهمونها سرو ميكنند. با يه كمي قر و فر دادن بهش با همين شيوه ميتونيد مدلهاي خوشگليش رو توليد كنيد. خودم واسه تون مصور انجامش ميدم پس لطفا استرس نگيريد و با پرسيدن سوالات متفرقه هم خودتون رو بيشتر گيج نكنيد. همينطوريش هم با اينهمه تركيب رنگي اي كه داره چيز شيكيه.
يه مورد ديگه هم تهيه خلال پوست مركبات براي غذاها يا شيريني هاست (مثلا مرصع پلو) كه شيوه تهيه اش دقيقا همينه. كافيه از ابتدا پوست مركبات رو خلال كنيد (بدون داشتن كوچكترين لايه اي از اون قسمت سفيد رنگ پوست) و دقيقا مطابق رسپي جلو بريد تا اون مرحله كه قراره بريزيد توي صافي و شربتش گرفته شه. ديگه اجازه بديد خوب خشك شه و بعد ميتونيد ازش استفاده كنيد. يعني اون مرحله آخر شكري كردن رو لازم نداره.

من عاشق طعمشم. مخصوصا توي كيك يا نون. حتما امتحان كنيد.

منبع : شف طيبه
Belfi (2014-12-22), derakhshan20 (2015-02-18), Mandana.N (2014-12-22), mary3 (2014-12-22), maryamiii (2014-12-22), Nazpari (2014-12-22), samagh (2015-02-06), فلونه (2014-12-22), فرن (2014-12-22), محدثه جون (2015-01-24), ایلار جون (2014-12-22)
قدیمی 2015-02-17, 06:40 PM   #2
<*Sara*>
کاربر نیمه فعال

آواتار <*Sara*>

تشکر کرده : 6,868
تشکر شده 4,017 بار در 344 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute<*Sara*> has a reputation beyond repute
پیشفرض پاسخ: پوست مركبات شكري

همراه با شکر و شکلات آب شده.زیاد بودا، با استقبال عموم مواجه شد و همین موند برای عکس گرفتن!!!
خیییییییییلی دوسش دارم

نام:	IMG_2594_Snapseed.jpg
اندازه:	25.3 کیلوبایت
شناسه:	263192
<*Sara*> آفلاین است   پاسخ با نقل قول
4 کاربر زیر از دوست گرامی <*Sara*> عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
baran78 (2015-02-17), derakhshan20 (2015-02-18), maniamami (2015-02-17), samagh (2015-02-17)
قدیمی 2015-02-18, 06:24 PM   #3
Maryam_chef
کاربر خیلی فعال

آواتار Maryam_chef

تشکر کرده : 21,146
تشکر شده 77,830 بار در 7,607 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 3 Thread(s)
Maryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond reputeMaryam_chef has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض پاسخ: پوست مركبات شكري

Attached Thumbnails
Image3641.jpg  
4 کاربر زیر از دوست گرامی Maryam_chef عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
13899 (2016-02-04), baran78 (2015-02-18), samagh (2015-11-19), sogandam (2015-06-14)
پاسخ

کلیدواژه
مركبات, پوست, شكري

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump