تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > پزشکی - Medical > تغذیه - خواص گیاهان و مواد غذایی

تغذیه - خواص گیاهان و مواد غذایی

دانستنی های مفید تغذیه - خواص گیاهان و مواد غذایی

User Tag List

پاسخ

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2012-01-31, 11:53 AM   #1
Hedieh
کاربر فعال

آواتار Hedieh

موقعیت: Tehran
تشکر کرده : 5,242
تشکر شده 8,630 بار در 1,268 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 1 Thread(s)
Hedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

Post نقش لبنيات بر سلامتي

1 ـ مصرف مداوم شیر و لبنیات به دلیل داشتن مقادیر کافی کلسیم مانع از ابتلا به سرطان روده بزرگ خواهد شد. در شیر نوعی اسید چرب به نام اسید لینولئیک کنژوگه (CLA) وجود دارد که حدود 50 درصد از ابتلا به انواع سرطان می‏کاهد. به علاوه این اسید چرب سیستم ایمنی را تقویت کرده و از بروز بسیاری از عفونت‏ها می‏کاهد.

2 ـ مصرف روزانه 4 ـ 2 لیوان شیر یا ماست کم چرب برای سلامت انسان بسیار مفید بوده و از بروز بسیاری بیماری‏ها از جمله افزایش فشار خون، بیماری های قلبی عروقی، پوکی استخوان و هم چنین سرطان روده بزرگ پیشگیری خواهد کرد.

3 ـ در شیر پروتئینی به نام کازئین وجود دارد که نقش عمده‏ای در پیشگیری از پوسیدگی دندان ایفا می‏کند. به طوری که مصرف 10 ـ 5 گرم پنیر بعد از هر وعده‏ی غذایی در حفظ سلامتی مینای دندان موثر است.

4 ـ پروتئین موجود در شیر گاو بسیار با ارزش است و باعث تقویت سیستم ایمنی، محکم شدن استخوان‏ها و کاهش فشار خون می‏شود.

5 ـ مصرف منابع غذایی حاوی پتاسیم (مانند شیر، ماست، پنیر ،سبزی جات و سیب زمینی) میزان نیاز به داروهای کاهش دهنده‏ی فشارخون را کاهش می‏دهد. عنصر منیزیم نیز که در شیر و فرآورده‏های آن وجود دارد، منجر به انبساط دیواره‏ی عروق شده و از تنگ شدن آن و در نهایت افزایش فشارخون پیشگیری می‏کند. مصرف شیر و فرآورده‏های آن در سنین نوجوانی و جوانی مانع از ابتلا، به افزایش فشار خون در سنین بالاتر می‏شود.

شیر و فرآورده‏های آن از نظر ویتامین های تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2) 6 ـ و پانتوتنیک اسید بسیار غنی می‏باشند. وجود این ویتامین‏ها جهت آزادسازی انرژی از مواد غذایی ضروری است. به همین دلیل مصرف شیر و لبنیات کم چرب در سالمندان بسیار توصیه می‏شود. مصرف مداوم شیر و فرآورده‏های آن در دوران نوجوانی و جوانی، از درصد مرگ و میر ناشی از شکستگی لگن در دوران سالمندی بسیار می‏کاهد.

7 ـ نیاز یک فرد بالغ به کلسیم حدود 1200 ـ 800 میلی گرم در روز است. یک لیوان شیر حدود 290 میلی گرم کلسیم، 370 میلی گرم پتاسیم و 33 میلی گرم منیزم دارد. یک لیوان ماست نیز حدود 415 میلی گرم کلسیم، 531 میلی گرم پتاسیم و 40 میلی گرم منیزیم دارد.

8 ـ مطالعات ثابت کرده‏اند که داشتن رژیم غنی از شیر و لبنیات کم چرب، سبزی و میوه جات و هم چنین کاهش مصرف چربی، عامل مهمی‏ در پیشگیری و درمان چاقی، بیماری های قلبی ـ عروقی، پرفشاری خون پوکی استخوان و هم چنین سرطان روده بزرگ است.

دانشمندان در انگلیس دریافتند كه نوشیدن تقریبا نیم لیتر شیر در هر روز می‌تواند به حفظ سلامت قلب كمك كند.9 ـ

10 ـ در تحقیقاتى كه بر روی افراد چاق انجام گرفته ثابت شده است كسانى كه از رژیم هاى غذایى حاوى مقادیر فراوان لبنیات استفاده كرده اند كاهش وزن بیشترى را نسبت به افرادى كه به همان میزان كالرى دریافت كرده اند ولى لبنیات كمترى در رژیم غذایى داشته اند، تجربه كرده اند. در این مطالعه كه بر روى دو گروه از افراد چاق انجام شد نتایج به شرح زیر بود:
گروه اول: رژیم غذایى براى كاهش وزن كه حاوى لبنیات فراوان بود در عرض ۱۲ هفته حدود ۱۰ كیلوگرم وزن كم كردند.
گروه دوم: رژیم غذایى براى كاهش وزن كه بدون محصولات لبنى بوده در عرض ۱۲ هفته حدود هشت كیلوگرم وزن كم كردند.

در این مطالعه توصیه شده است براى كم كردن وزن و داشتن وزن ایده آل بایستى یخچال را پر از شیر و پنیر و ماست كنیم چرا كه كلسیم عامل مهمى در كنترل و تنظیم كالرى دریافتى بوده و باعث تسریع در از بین رفتن چربى و كاهش وزن مى شود كه البته این كاهش در توده هاى چربى بیشتر در ناحیه تنه بوده است. بنا بر تحقیقات انجام شده، كلسیم از طریق افزایش تجزیه چربى در سلول هاى چربی باعث تسریع در كاهش وزن می شود.

11 ـ مصرف كلسیم به تنهایى و در اشكال دارویى اثر كمترى در كاهش وزن نسبت به مصرف لبنیات داشته و این به علت وجود مواد دیگرى در لبنیات مثل منگنز و فسفر است كه احتمالاً روند تجزیه سلول هاى چربی را تسریع مى كنند و همچنین پروتئین موجود در محصولات لبنی سبب حفظ عضلات شده و از ضعف عضلانى پیشگیرى مى نماید.

كلسیم صرفاً از طریق دریافت لبنیات باعث تسریع در كاهش وزن مى شود و مصرف بى رویه آن خارج از محصولات لبنی و به اشكال دارویى مثل قرص كلسیم نه تنها نتیجه مطلوبى ندارد بلكه ممكن است سبب ایجاد عوارض خطرناكى چون سنگ هاى صفراوى، سنگ هاى كلیوى و مشكلات قلبى عروقی گردد.
Mahshid (2013-01-15), zariattari (2013-01-15)
قدیمی 2013-01-15, 11:32 AM   #2
sara mamani
کاربر جدید

آواتار sara mamani

تشکر کرده : 706
تشکر شده 1,137 بار در 109 پست
Tagged: 0 Thread(s)
sara mamani has much to be proud ofsara mamani has much to be proud ofsara mamani has much to be proud ofsara mamani has much to be proud ofsara mamani has much to be proud ofsara mamani has much to be proud ofsara mamani has much to be proud ofsara mamani has much to be proud ofsara mamani has much to be proud of
پیشفرض پاسخ: نقش لبنيات بر سلامتي

سلام.. من یه سوال دارم که خیلی ذهنمو مشغول کرده، امیدوارم دوستان و اساتیدی که صاحب نظر هستند این مبحث رو بی پاسخ نگذارند:
سوال من راجع به شیر طبیعی از گاو هست که در شهرستانها خصوصا اینجا (مازندران) اونو از دامداریها به صورت تازه خریداری می کنند و بعد بصورت سنتی ازون فراورده های مختلف مثل ماست و ... تهیه می کنند. من قبلا جایی خونده بودم که شیر بر اثر حرارت دادن بعضی از خواص خودشو از دست میده و به همین دلیل باید شیر رو بصورت پاستوریزه تهیه کرد و موقع مصرف هم اونو بصورت سرد خورد.... حالا که همه شیرهای پاستوریزه مزه آب میدن و اونهایی هم که به نسبت بهترن قیمت خیلی بالایی دارن (تقریبا لیتری 2100 )، سوال اینجاست که این موضوع تا چه حد مهم است؟ و ایا خانواده هایی که خودشون شیر تازه رو تهیه کرده و بعد از جوشاندن به روش سنتی،از آن برای مصارف روزانه مثل نوشیدن استفاده می کنند، دچار فقر کلسیم و مواد مغذی موجود در شیرهای پاستوریزه هستند؟ و آیا اصلا این نحوه استفاده از شیر تازه مفید هست؟؟؟!!
شدیدا نیازمند راهنمایی شما هستم...
ممنون
sara mamani آفلاین است   پاسخ با نقل قول
کاربر زیر از دوست گرامی [ARG:2 UNDEFINED] عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده است :
Mahshid (2013-01-15)
قدیمی 2013-01-16, 11:52 AM   #3
Hedieh
کاربر فعال

آواتار Hedieh

موقعیت: Tehran
تشکر کرده : 5,242
تشکر شده 8,630 بار در 1,268 پست
Tagged: 1 Thread(s)
Hedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond reputeHedieh has a reputation beyond repute

مدال های افتخار

پیشفرض پاسخ: نقش لبنيات بر سلامتي

نقل قول:
ارسالی توسط sara mamani مشاهده موضوع
سلام.. من یه سوال دارم که خیلی ذهنمو مشغول کرده، امیدوارم دوستان و اساتیدی که صاحب نظر هستند این مبحث رو بی پاسخ نگذارند:
سوال من راجع به شیر طبیعی از گاو هست که در شهرستانها خصوصا اینجا (مازندران) اونو از دامداریها به صورت تازه خریداری می کنند و بعد بصورت سنتی ازون فراورده های مختلف مثل ماست و ... تهیه می کنند. من قبلا جایی خونده بودم که شیر بر اثر حرارت دادن بعضی از خواص خودشو از دست میده و به همین دلیل باید شیر رو بصورت پاستوریزه تهیه کرد و موقع مصرف هم اونو بصورت سرد خورد.... حالا که همه شیرهای پاستوریزه مزه آب میدن و اونهایی هم که به نسبت بهترن قیمت خیلی بالایی دارن (تقریبا لیتری 2100 )، سوال اینجاست که این موضوع تا چه حد مهم است؟ و ایا خانواده هایی که خودشون شیر تازه رو تهیه کرده و بعد از جوشاندن به روش سنتی،از آن برای مصارف روزانه مثل نوشیدن استفاده می کنند، دچار فقر کلسیم و مواد مغذی موجود در شیرهای پاستوریزه هستند؟ و آیا اصلا این نحوه استفاده از شیر تازه مفید هست؟؟؟!!
شدیدا نیازمند راهنمایی شما هستم...
ممنون
سلام عزیزم
خانمی شیری که تازه از گاو گرفته شده ممکنه حاوی میکروب هایی باشه که برای سلامتی انسان ضرر داره و حتما باید پاستوریزه بشه، در روش پاستوریزه کردن هم درسته که شیر حرارت داده میشه، اما چون حرارتی که داده میشه خیلی زیاد نیست، ارزش غذائی خودش رو هنوز داره و و کسانی که از این نوع شیر استفاده میکنن دچار کمبود کلسیم و فسفر و ... نمیشن

من نمیدونم شما چه جوری توی خونه شیر رو پاستوریزه میکنید، اما اگر شیر رو روی حرارت میذارید و میذارید شیر بجوشه، مطمئن باشید که ارزش غذائی نداره....
Mahshid (2013-01-16)
پاسخ

کلیدواژه
لبنيات, ماست, مزه, نقش, بر, درمان, روزانه, سلامت, سلامتي, سنتی

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump