تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > آشـپزی سـنتی در روزمنو > کوفته

User Tag List

پاسخ

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2018-05-20, 10:33 PM   #1
tourajaminfar
کاربر جدید

آواتار tourajaminfar

موقعیت: تهران
تشکر کرده : 0
تشکر شده 21 بار در 14 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
tourajaminfar در آغاز راه است
butterfly کوفته تبریزی

کوفته تبریزی

مواد لازم :
گوشت ۷۵۰ گرم
برنج یک پیمانه
لپه ۴ پیمانه
بلغور خیلی ریز نصف پیمانه
تخم مرغ یک عدد
تره و مرزه (تره ۳۰۰ گرم)(مرزه ۱۰۰ گرم)
پیاز دوعدد متوسط یا یک عدد بزرگ
زرشک سیاه به مقدار لازم
خلال بادام به مقدار دلخواه
گردو به مقدار دلخواه
آلبالو به مقدار دلخواه
ادویجات (دارچین(خیلی کم) زرد چوبه- فلفل سیاه- زنجبیل- زعفران- پودر گل سرخ-نمک)به مقدار لازم
رب گوجه فرنگی به مقدار لازم
روغن به مقدار لازم

طرز تهیه :
ابتدا لپه و برنج رو جدا جدا میزاریم تا کاملا بپزه بعد میزاریم کنار تا خنک شه
بعد گوشت رو به قطعات کوچیک تقسیم میکنیم
یه نکته مهم در مورد گوشتش بگم که این گوشت باید کمی چربی داشته باشه همون مقداری که تو عکس پیداس اگه چربی گوشت بیشتر باشه نتیجه مطلوبی نداره
سبزی کوفته مخلوطی از جعفری + گشنیز + مرزه + ترخون + نعناع است که بهتر است برای کوفته از گوشت مخلوط گوسفند و گوساله استفاده کنید.

بعد این گوشت ها رو چرخ میکنیم بعد چرخ کردنشون تو غذاساز می ریزیم تا کاملا نرم شه

الان نوبت میرسه به لپه و برنج
لپه و برنج رو هم تو چرخ گوشت خونگی یا چرخ گوشت صنعتی میریزیم و راحت و بدون درد سر نرم نرم میشن البته راه های دیگم هست که این راحترین شه شما هر جوری راحتین این کارو بکنین

تره و مرزه رو هم خوب میشوریم و بعدش خیلی زیر خورد میکنیم

الان نوبت به این میرسه که گوشت و لپه و برنج که خیلی نرم شدن رو با سبزی مخلوط کنیم و کمی ورزش میدیم تا کمی یک دست شه

الان نوبت میرسه با اضافه کردن بلغور خیلی ریز بعدش تخم مرغ و بعدش بقیه ادویجات و نمک رو به موادمون اضافه میکنیم
یه نکته رو هم اضافه کنم که هرچه زعفرونش بیشتر باشه موقع پختن عطر بیشتری داره علاوه بر این طعمشم که دیگه فوق العاده میشه

الان دیگه به قسمتی میرسیم که من خیلی دوسش دارم و یه مرحله خیلی مهمیه تو این مرحله باید موادمون رو خوب ورز بدیم که هم رنگ مواد عوض شه و هم کاملا یکدست شه هرچه چقدر بیشتر ورزش بدیم منسجم تر میشه و وقتی میزاریم بپزه دیگه وا نمیره پس خیلی باید دقت شه که کوفته هامون خوب از آب دربیان

بعد ورز به مرحله خیلی جالبتر میرسیم که همه ی مواد رو با یکدست بر میدارم و محکم میکوبیم به ظرفی که توش هست که به این فن میگن دستاب
مرحله خیلی جالبیه و هرچه بیشتر تکرار شه بهتره چون من این مرحله رو خیلی دوست دارم حدود ده باری این کارو میکنم که بعدش صدای مامان درمیاد که میگه بسه دیگه دخترم ولی شما اگه حدود پنج بار این کارو بکنین کافیه بعد اون مرحله به این شکل در میاد و یه مدت میزاریم تا به اصطلاح استراحت کنه

برای مواد توی کوفتمون میتونین سلیقه ای هرچی دوست دارین توش بزارین ولی معملولش اینه که من اینجا میزارم
اول پیاز رو خلالی خورد میکنیم و سرخش میکنیم

بعدش زرشک سیاه و خلال بادوم رو بهش اضافه میکنیم و کمی رو حرارت تفتش میدم حدود دو دقیقه

پس از قرار دادن کوفته ها اجازه دهید تا کمی خودشان را بگیرند و سفت شوند. سپس میتوانید کمی کوفته ها را بچرخانید تا اب و روغن به تمام نقاط کوفته برسد.
۱ تا ۲ ساعت برای پخت کوفته ها زمان لازم است. پس از این زمان کمی شعله را بیشتر کنید تا اب کوفته ها غلیظ تر شود. میتوانید داخل اب کوفته حدود ۲ قاشق ارد نخودچی که با کمی روغن تفت داده شده است بریزید تا غلظت بیشتری داشته باشد. پس از اماده شده کوفته ها اجازه دهید کمی سرد شوند سپس اب کوفته را به ظرف سرو اضافه کنید.
اب کوفته نباید در زمان ریختن کوفته ها در حال جوش باشد چون کوفته ها از هم میپاشد ، تا زمانی که کوفته ها سفت نشدند نباید اب بجوشد بلکه باید ریزجوش بزند . باید برای جلوگیری از ترک خوردن کوفته تمام مواد خوب ورز داده شوند.

اینم یه برش که ببینین تو کوفته چه خبره
امیدوارم این غذای ایرانی رو درستش کنین و در کنار خانواده ازش لذت ببرین
نوش جونتون !!
به به ،چه کوفته ای عالی شد.
مامان من توش یکم روغی حیوانی هم میریزه.
من عااااشق کوفته تبریزی ام اساسی.
فوق العاده شده اند ولی خیلی غذای مشکل و پر زحمتی است.
مامان منم از اونجایی که ترک هستن مواد کوفته رو کاملا له میکنن و مخلوط میکنن که در واقع اصل کوفته تبریزی هم همین هستش ولی معمولا من خودم به مدل فارس های درست میکنم که مواد رو له نمیکنم و همینجوری مخلوطشون میکنم و که لپه و برنج توی کوفته سالم هستن و له نشدن به نظر من هر دوش خوشمزه هستش فقط راه دوم زحمت کمتر و تجهیزات آشپزخانه خاصی هم نیاز نداره ولی راه دیگر زحمت زیادی دارد ، به هر حال هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد.
tourajaminfar آفلاین است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

کلیدواژه
کوفته, تبریزی

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump