تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

برگشت   روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی > غذاهای سنتی شهرهای ایران > غذاهای استان های گیلان و مازندران

غذاهای استان های گیلان و مازندران

گیلان، مازندران و گلستان

User Tag List

پاسخ

امکانات حالات نمایش
قدیمی 2011-01-05, 11:13 AM   #1
*h-nik*
کاربر نیمه فعال

آواتار *h-nik*

تشکر کرده : 11
تشکر شده 834 بار در 112 پست
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
*h-nik* is a splendid one to behold*h-nik* is a splendid one to behold*h-nik* is a splendid one to behold*h-nik* is a splendid one to behold*h-nik* is a splendid one to behold*h-nik* is a splendid one to behold*h-nik* is a splendid one to behold
پیشفرض دوو آش - آش دوغ

دووآش ( آش دوغ)

آش دوغ پیشینه بسیار قدیمی داره تا اونجا که من میدونم تبریزی های عزیز هم این آشو رو دارن. اما متفاوت با آش مازندرانه.

مواد لازم : ( موادی که من مقدارش رو میذارم چشمیه بیشتر )
1-دوغ ترش 3 لیتر
2- آب 1 لیتر
3- باقلا خشک یا باقلا پوست گرفته تازه 1 مشت ( نخندینا من مقیاس اندازه گیریمه !)
4- کدو حلوایی خرد شده 250 گرم ( من چون دوست دارم زیاد میریزم)
5- چغندر سفید متوسط ( 3-5 عدد بازم من چون دوست دارم زیاد میریزم)
6- برگ چغندر - اسفناج - گشنیز ( 1 کیلو تقریبا اسفناج هر چی بیشتر باشه غلیظ تر میشه و لعاب میندازه )
7-سیب زمینی کبابی کوچیک 8-10 عدد
8-کدو سبز 3 عدد متوسط
9-آب نارنج - نمک و فلفل مقداری
10-برنج نیم دونه ( خرد) 2 پیمانه

اگه از باقلا خشک استفاده میکنین شب قبل تو آب خیس بدین. و جداگانه بپزین. سیب زمینی های کبابی کوچولو رو کاملا با پوست تمیزز میشوییم به از وسط نصف میکنیم ( اگه خیلی کوچولو باشه درسته میندازیم) چغندر رو هم تمیزز کرده و خرد میکنیم و به همراه سیب زمینی میذاریم 5 دقیقه بچوشه و نیم پز بشه . توی یه قابلمه دوغ و آب و 2 قاشق غذا خوری آب نارنج رو اضافه میکنیم( آب نارنج باعث میشه که رنگ دوغ تیره نشه )
نمک رو هم از همون اول میریزیم تو دوغ . بعد کدو حلوایی و کدو سبز رو کهد خرد کردیم میریزیم توش اگه باقلای تازه استفاده میکنین الان باید اضافه کنین. برنج نیمه دونه رو هم که از قبل خیس دادیم میریزیم . بعد قابلمه رو روی شعله گاز میذارین و مرتب هم میزنین تا لر نشه و جوش بیاد وقتی جوش اومد حالا سیب زمینی و باقلا ( اگه خشک باشه ) و چغندر رو اضافه میکنیم. و میذاریم با شعله ملایم بپزه تقریبا نیم ساعت زمان میدیم. بعد سبزی رو اضافه میکنیم. و نمک و فلفل رو اندازه میکنیم. مدت زمان پخت این آش تقریبا 1 ساعته . من خودم دوست دارم موادش له نباشه واسه همین زود برمیدارم اما اگه دوست دارین کاملا جا بیفته و غلیظ بشه 1/5 ساعت زمان بدین.
تو روستاهای مازندران پیاز داغ و سیر داغ اضافه نمیشه معمولا و کاملا روستایی و دلچسبه این آش اما اگه میخاین مجلسی تر بشه میتونین پیاز داغ و سیر داغ هم بهش اضافه کنین.

من اولین بار این آش رو تو روستای شیخ موسی خوردم... رو آتیش پخته بودن این آش رو .... یادش بخیر.
Attached Thumbnails
89.jpg  
بنمای ره که رهنماینده تویی
بگشای در که در گشاینده تویی
من دست به هیچ دستگیری ندهم که ایشان همه فانی اند و پاینده تویی...

*h-nik* آفلاین است   پاسخ با نقل قول
5 کاربر زیر از دوست گرامی *h-nik* عزیز برای این پست سودمند تشکر نموده اند :
09111 (2014-06-26), andia (2012-08-30), mahta11m (2011-11-25), Narges (2011-01-12), عمه خانم (2012-03-04)
پاسخ

کلیدواژه
آش, اسفناج, برنج, دوو, دوغ

در حال حاضر کاربران زیر مشغول مشاهده این تاپیک می باشند: 1 (0 عضو و 1 میهمان)

امکانات
حالات نمایش

قوانین ارسال
نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید

BB code فعال
Smilies فعال
[IMG] فعال
HTML غیرفعال

Forum Jump