تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی
روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی

روزمنو، محبوب ترین انجمن آشپزی و شیرینی پزی ایرانی (http://www.roozmenu.com/index.php)
-   دلمه (http://www.roozmenu.com/forumdisplay.php?f=131)
-   -   دلمه بادمجان (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=8871)

Maryam_chef 2013-09-21 10:03 PM

دلمه بادمجان

2 :تعداد فایل پیوست
چرا اینجا دلمه ی بادنجون نداریم ؟؟؟؟؟؟
اول بادنجونارو شسته داخلش رو خالی میکنیم طوری که سوراخ نشود اول اونا رو تفتی میدیم بعد از مواددلمه داخل اون می ریزیم داخل سس اون اروم گذاشته به ارامی بپزد
سس اون
6 عدد گوجه رو رنده کرده با پیاز ذاغ و کمی سیر له شده نمک و ادویه و روغن و اب و ابغوره
سس اون اخری به خرد دلمه میره و خوشمزه میشه (چند عدد چوب دارچین هم انداختم )

baran78 2014-04-25 04:16 PM

پاسخ: دلمه بادمجان

3 :تعداد فایل پیوست
دلمه بادمجان

مواد دلمه فلفل و دلمه بادمجان رو من مثل هم ميريزم... در ضمن اين دلمه و دلمه فلفل رو با چلو مصرف مي كنيم...

مواد توي شكم بادمجان: پياز رنده و سرخ شده + گوشت سرخ شده + رب گوجه تفت خورده + نمك و فلفل و زردچوبه و دارچين + جعفري خرد شده ...

بادمجانها رو شستم... سرشون رو جدا كردم شكمشون رو آروم خالي كردم ( به كمك نوك تيز پوست گير و يك قاشق مرباخوري) توي آب نمك گذاشتمشون يك ساعت...

بعد دوباره يه آب شستمشون و توي تابه كمي تفتشون دادم... شكمشون رو از مواد پر كردم و درش رو روش گذاشتم... با خلال دندون گيرش دادم ...توي پيركس چيدم و سسش رو روش ريختم ( سس اون هم پياز سرخ شده + رب گوجه سرخ شده + ادويه و كمي نمك + كمي آب... سس بايد غليظ باشد) توي فر گذاشتم... روش حتما فويل كشيده شود..

فایل پیوست 220866

فایل پیوست 220867

فایل پیوست 220868

لاریسا 2014-05-03 09:32 PM

سلام باران خوشگلم {103}
مواد داخل دلمه فقط گوشت و پیازه ؟
نمیشه مثلا برنج رو خیلی کم بهش اضافه کنیم کشمشم بریزیم ؟ یا مثلا زرشک بریزیم {65}
اخه بچه های من گوشت تنها رو نمیپسندند {2 (26)}

baran78 2014-05-03 09:57 PM

نقل قول:

ارسالی توسط لاریسا (753911 ارسال)
سلام باران خوشگلم {103}
مواد داخل دلمه فقط گوشت و پیازه ؟
نمیشه مثلا برنج رو خیلی کم بهش اضافه کنیم کشمشم بریزیم ؟ یا مثلا زرشک بریزیم {65}
اخه بچه های من گوشت تنها رو نمیپسندند {2 (26)}

لاريساي عزيزم من دلمه بادمجان و فلفل دلمه رو با مواد گوشتي پر مي كنم چون اونو با چلو مي خوريم.

ولي خيلي ها دلمه بادمجان رو با اين مواد درست مي كنند:

بادمجان دلمه اي - سبزي دلمه اي ( جعفري – تره – پياز چه – ترخان – نعناع )- پياز- روغن - گوشت چرخ كرده - برنج - لپه - رب گوجه فرنگي يا گوجه فرنگي رنده شده - نمك و فلفل و ادويه جات

كه البته اين نوع دلمه رو ديگه با چلو نمي خورن چون خودش توي موادش برنج داره.. اتفاقا خوشمزه ميشه عزيزم.. {2 (6)}

مواد توي دلمه رو به دلخواه خودت مي توني تغيير بدي عزيزم {2 (5)}

راستي دستور زير از مجله هنر آشپزي هستش:

براي دلمه فلفل دلمه اي - دلمه بادمجان - گوجه فرنگي:

مواد لازم:

برنج حدود يک و نيم ليوان
گوشت چرخ کرده 400 گرم
لپه دو سوم ليوان
سبزي دلمه خردشده2 نيم کيلو
روغن چهار قاشق غذاخوري
پياز داغ چهار قاشق غذاخوري
زردچوبه يک قاشق چايخوري
گوجه فرنگي رنده شده 1 کيلو
نمک و فلفل به ميزان لازم
فلفل دلمه اي متوسط 4 عدد
بادمجان متوسط 4 عدد
گوجه فرنگي درشت 4 تا 5 عدد

طرز تهيه:
برنج را با نيمي از گوجه فرنگي‌هاي رنده شده و يک قاشق غذاخوري روغن و كمي نمک کته مي‌کنيم. لپه را با مقداري آب و کمي زردچوبه مي‌پزيم. کته‌ي گوجه را با سبزي دلمه، و لپه‌ي پخته شده مخلوط مي‌کنيم.در تاوه‌اي يک قاشق روغن ريخته و گوشت چرخ کرده را کمي سرخ مي‌کنيم، سپس پيازداغ، زردچوبه و نمک و فلفل را افزوده و کمي ديگر تفت دادن را ادامه مي‌دهيم اين مواد را به مخلوط كته‌ي گوجه مي‌افزاييم.داخل بادمجان، فلفل دلمه و گوجه فرنگي‌ها را خالي کرده و کمي نمک مي‌پاشيم.از مواد آماده شده، داخل دلمه‌ها را پر کرده و قسمت بالاي آن‌ها را که قبلاً بريده بوديم روي دلمه‌ها محکم مي‌کنيم.در اين مرحله در صورت دلخواه مي‌توانيم اطراف بادمجان ها را در کمي روغن و با حرارت زياد سرخ کنيم.
در قابلمه‌اي 2 قاشق روغن ريخته سپس بقيه‌ي پياز داغ و گوجه‌هاي رنده شده و نمک و فلفل و زردچوبه را به آن مي‌افزاييم. فلفل‌هاي دلمه‌اي و بادمجان‌هاي پر شده را داخل قابلمه چيده؛ روي حرارت ملايم مي‌گذاريم تا به آرامي پخته شود. (در صورتي که گوجه‌ها کم آب باشند مي‌توانيم مقداري آب بيافزاييم).
در اواسط طبخ، گوجه فرنگي‌هاي پر شده را هم به قابلمه افزوده با حرارت ملايم پخت را ادامه مي‌دهيم تا سس جا بيفتد و دلمه‌ها پخته شوند.

(1) اندازه‌ي ليوان براي اندازه گيري 250 ميلي‌ليتر است.
(2) سبزي دلمه شامل تره، جعفري، گشنيز، شويد، پيازچه، مرزه و ترخون است.

لاریسا 2014-05-04 11:15 PM

باران قشنگم سلام {103}
دستت درد نکنه خیلی دلم می خواست دلمه بادمجان درست کنم الان که نه فردا صبح دست بکار میشم انشاا...
امیدوارم خوب از آب دربیاد {63}
بازم از تو ممنونم که زود جوابمو دادی:11:

ساعت: 11:58 AM بوقت GMT +3.5