تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : گراتن گل گلم و قارچ

مهرانه
2013-12-02, 10:39 PM
همیشه وقتی اسم گراتن گل کلم به ذهنم می اومد این ذهنیت رو در موردش داشتم یک گراتن به رنگ رو و سفید رنگ با لایه از کلم و سس بشامل و پینر پیتزا ولی از اونجایی که کلم رو خیلی دوست دارم به خصوص خوراک گل کلم رو دوست داشتم گراتنشم یک روز درست کنم اما با تغییراتی در اون این شد که درستش کردم با تغییراتی که تو ذهنم بود در کل از نتیجه خیلی راضی بودم و این شد که تا وقتی گل گلم تو بازار زیاده حداقل ماهی یک دفعه رو درست کنم :3:{2 (30)}چون واقعا خوشمزه بود اینو من نگفتم خانواده خیلی دوست داشتن و ته ظرف رو هم بالا اوردن {2 (26)}{4}

برای یک دونه ظرفی که من توش گراتن درست کردم این اندازه مواد مناسبه {1}

گل کلم حدودا یک کیلو

قارچ : 250 تا 300 گرم

پیاز : دو عدد

سیب زمینی متوسط : دو عدد

پنیر پیتزا : 200 تا 300 گرم

پودر آویشن : مقداری

رب : یک قاشق سر پر

سوسیس : 200 گرم یا گوشت مرغ آبپز شده یا گوشت چرخ کرده یا کالباس

فلفل دلمه ای مقداری

طرز تهیه :

اول سیب زمینی رو حلقه نازک کرده و سرخ می کنیم میذاریم کنار

گل کلم رو گلهاشو جدا می کنیم و در کمی روغن سرخ می کنیم . گل کلم سرخ شده رو میذاریم کنار پیاز رو در تابه سرخ می کنیم نیمه طلایی شد قارچها رو اضافه می کنیم و کمی تفت میدیم تا آبش کشیده بشه به مواد رب و ادویه و نمک اضافه می کنیم و بعد تفت دادن رب بهش کمی اب اضافه کنید گل کلم رو به تابه اضافه کنید همراه قارچ کمی بپزه و ابش کشیده بشه حدود 10 دقیقه .

یک ظرف انتخاب کنید که توش بخواین سرو کنید ته ظرف سرو از مخلوط قارچ و کلم میریزم بعد روش فلفل دلمه ای کمی پنیر پیتزا و پودر اویشن لایه بعدی سیب زمینی و سوسیس یا گوشت مرغ میریزیم و خیلی کم پنیر پیتزا و دوباره از اول لایه ها رو ایجاد می کنیم .

لایه ها که تموم شد رویش پنیر پیتزا میریزم و کمی پودر آویشن ظرف گراتن رو در فر از قبل گرم شده به مدت 40 تا 45 دقیقه می پزیم تا رویه پنیر آب بشه و طلایی بشه و مواد داخل گراتن در حال قل زدن باشه .اگر مواد پخته بود ولی پنیر رویش طلایی نشده بود می تونید از گریل برای طلایی شدن رویه پنیر استفاده کنید . {1}

187468 187469 187470 187471 187472 187473 187474 187475 187476 187477 187478

sara mamani
2013-12-02, 11:13 PM
مهرانه جونم ممنونم بابت رسیپی خوبت.. عزیزم منم عاشق گل کلمم ولی نمیشه سرخشون نکرد و خام مراحل رو ادامه بدیم و اینطوری یکم کالری رو کمتر کرد؟ به نظرت خیلی تو مزه تاثیر داره؟

مهرانه
2013-12-02, 11:37 PM
مهرانه جونم ممنونم بابت رسیپی خوبت.. عزیزم منم عاشق گل کلمم ولی نمیشه سرخشون نکرد و خام مراحل رو ادامه بدیم و اینطوری یکم کالری رو کمتر کرد؟ به نظرت خیلی تو مزه تاثیر داره؟

میشه آبپزش کرد ولی به نظر من خیلی کم با روغن تفت بخوره مزه اش بهتر میشه من تو تابه رژیمی درست کردم برای همینم روغن خیلی کم مصرف شد . گل کلم یک بوی خاصی داره به نظر من با تفت دادن اون بوی خاص از بین میره و تو نرم شدنش هم موثره . {1}

zahra_86
2014-01-22, 10:21 PM
مهرانه جان سلام.بازم مزاحم همیشگی{4}سوال داریم خانم.میشه به جای سیب زمینی از چیپس استفاده کرد

مهرانه
2014-01-30, 12:47 PM
مهرانه جان سلام.بازم مزاحم همیشگی{4}سوال داریم خانم.میشه به جای سیب زمینی از چیپس استفاده کرد

شرمنده زهرا جان الان پستت رو خوندم به نظر من چیپس خیلی نازکه ممکنه لابه لای مواد له بشه ولی سیب زمینی که خودت سرخش می کنی هم اونقدرها نازک نیست هم طعم خیلی بهتری نسبت به چیپس به گراتن میده

titish khanoom
2014-10-21, 01:33 AM
گراتن گل کلم:3:
نصف یک گل کلم متوسط با دست رو خرد کردم و با آب و نمک و فلفل سیاه پختم
یک پ از آبش رو برداشتم و بقیه رو آبکش کردم
توی قابلمه حدود 40 گرم کره +2 ق غ روغن مایع +2 ق غ سرپرارد سفید رو تفت دادم
1 پ آبی که برداشته بودم +1 پ شیر+حدود 1 ق م پودر سیر+5 حبه سیر ریز رنده شده رو اضافه کردم و مرتب هم زدم تا شبیه حریره بادوم نسبتا رقیق شد.
از روی حرارت برداشتم بعد حدود 2 لیوان پنیر پیتزای رنده شده رو ریختم روش و هم زدم.
گل کلم ها رو هم اضافه کردم و خوب هم زدم
ریختم توی ظرف پیرکس،روشو 2 ق غ ارد سوخاری ریختم و آویشن و یه نمه پنیر پیتزا و رفت تو فر
وااااااااااقعا خوشمزه س
بدرستین که غفلت موجب پشیمانی ست {4}

zhale
2015-01-12, 03:20 PM
با دستور مهرانه خانوم درست کردم خوشمزه بود گل کلممون کم بود کلم بروکلی هم قاطیش کردم{1}
البته سس بشامل هم اضافه کردم{53}
انقدر کم روغن ریخته بودم که آدم اصلا" احساس سنگینی نمیکرد.