تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : دال عدسی - دال عدس (خوزستان)

Marjan
2011-02-04, 11:29 AM
دال عدسي

عدس قرمز يك و نيم لیوان
سیب‌زمینی 1 عدد
رب گوجه1-2قاشق غذاخوری
پیاز داغ باندازه 1عدد بزرك
سیر 6-7 حبه
زردچوبه يك قاشق مرباخوری
کاری یک قاشق جايخوري
فلفل قرمز یک قاشق جايخوري( بسته به ذائقه ولی هر چه تندتر خوش‌مزه‌تر)
تمبر هندي باندازه يك جهارم بسته
نمک به مقدار لازم(جون تمبر هندي ممكنه شور باشه قبل از ريختن نمك غذايتان را بجشيد)

عدس قرمز رو شسته بهمراه اب ( 3 ليوان )در قابلمه بزاريد مواظب باشيد بعد از بجوش امدن سر نرود (براي احتياط در قابلمه رو بحالت كج بزاريد) عدس قرمز خيلي زود بخته ميشود ولي جا افتادنش مهمه بعد سيب زمينيها رو اضافه كنيد درشت يا ريز خرد كردن سيب زميني سليقه ايست. سبس اب تمبر هندي رو كه توي اب كم خيس كرده ايد به ان اضافه كنيد بعد رب را اضافه كنيد و در اخرپیاز داغ و سير داغ رو كه با زردجوبه و كاري و فلفل قرمز تفت داده ايد اضافه كنيد و بزاريد نيم ساعتي جا بيفتد .
نكات:اضافه كردن تمبر هندي سليقه ايست و ميشه فقط رب اضافه كرد و بجاي مزه ترش تمبر ابليمو اخر كار اضافه كرد
بعضيها سير رو تفت نميدن و بصورت خام اواسط يا اوايل كار به قابلمه اضافه ميكنند
اين خوراك هم با نان و هم با برنج سرو ميشه كه خود من با برنجش رو ترجيح ميدم
اخر كار بايد دال عدسي نه ابكي باشه نه خيلي سفت حدوسط اين دو
امتحان كنيد خيلي خوشمزه است
دوستان اكر تجربه دارند لطف كنند در اين تابيك اضافه كنند.
عكسها تزييني است

Marjan
2011-02-04, 11:38 AM
دال عدسي

عدس قرمز يك لیوان و نيم
سیب‌زمینی 1 عدد
رب گوجه1-2قاشق غذاخوری
پیاز داغ باندازه 1عدد بزرك
سیر 6-7 حبه
زردچوبه يك قاشق مرباخوری
کاری یک قاشق جايخوري
فلفل قرمز یک قاشق جايخوري( بسته به ذائقه ولی هر چه تندتر خوش‌مزه‌تر)
تمبر هندي باندازه يك جهارم بسته
نمک به مقدار لازم(جون تمبر هندي ممكنه شور باشه قبل از ريختن نمك غذايتان را بجشيد)

عدس قرمز رو شسته بهمراه اب ( 3 ليوان )در قابلمه بزاريد مواظب باشيد بعد از بجوش امدن سر نرود (براي احتياط در قابلمه رو بحالت كج بزاريد) عدس قرمز خيلي زود بخته ميشود ولي جا افتادنش مهمه بعد سيب زمينيها رو اضافه كنيد درشت يا ريز خرد كردن سيب زميني سليقه ايست. سبس اب تمبر هندي رو كه توي اب كم خيس كرده ايد به ان اضافه كنيد بعد رب را اضافه كنيد و در اخرپیاز داغ و سير داغ رو كه با زردجوبه و كاري و فلفل قرمز تفت داده ايد اضافه كنيد و بزاريد نيم ساعتي جا بيفتد .
نكات:اضافه كردن تمبر هندي سليقه ايست و ميشه فقط رب اضافه كرد و بجاي مزه ترش تمبر ابليمو اخر كار اضافه كرد
بعضيها سير رو تفت نميدن و بصورت خام اواسط يا اوايل كار به قابلمه اضافه ميكنند
اين خوراك هم با نان و هم با برنج سرو ميشه كه خود من با برنجش رو ترجيح ميدم
اخر كار بايد دال عدسي نه ابكي باشه نه خيلي سفت حدوسط اين دو
امتحان كنيد خيلي خوشمزه است
دوستان اكر تجربه دارند لطف كنند در تابيك دال عدسي اضافه كنند.
عكسها تزييني است

sarina-kian
2011-02-04, 10:59 PM
من برای عدسی و دال عدس یک روش بکار میبرم.
عدس رو با 1-2 حبه سیر و یک سیب زمینی متوسط و کمی ساقه کرفس خورد شده میذارم بپزه.اونقدر که هیچ ابی توش نمونه و بعد با گوشت کوب خوب له میکنم اون رو.
از طرفی پیاز خورد شده رو میذارم سرخ شه.کمی که سبک و طلایی شد 1-2 ق غذاخوری ارد میریزم توش تا حدی که بوی خامیش بره و طلایی شه.بعد سیر خورد شده و کمی که تفت خوردن ادویه مخلوط و فلفل قرمز و سیاه و زردچوبه میریزم توش.1-2 ق غذاخوریم رب میریزم.خوب که تفت خوردن به عدس ها اضافه میکنم و روشون اب جوش میریزم.
مغز 2تا لیموعمانیم میگیرم و میریزم توش و بنا بر حد ذائقه ابلیمو هم میریزم.نمکشو اینا رو تنظیم میکنم و بیست دقیقه نیم ساعتی که قل خورد و حسابی قوام گرفت غذا اماده س و خیلی خومشزه.

Shidak
2011-02-05, 03:26 AM
دال عدس و میشه با عدس معمولی درست کرد؟
با عدس معمولی‌ همون عدسی‌ میشه دیگه دال عدس نیست. ولی‌ مزه‌هاشون تا حدودی شبیه به هم هست.

miryam
2011-02-05, 09:44 AM
طرز تهيه دال عدس به روش خانوادگي ما ( مادربزرگم - مادرم - من ) ابتدا عدسهارا خوب ميشوييم وبا اب بسيار كمي روي شعله كم قرار ميدهيم در قابلمه رو هم كج ميذاريم سر نره و مواظب هستيم كه ته نگيره بعداز حدود 7 دقيقه عدسها شكفته ميشوند.حالت جالبي پيداميكنند كه به علت كم بودن اب درون انهاست بعد از اين حالت بايد سريع اب را اضافه كنيد بعد دويا سه پر سير را ريز خرد ميكنيم و بهمراه يك سيب زميني كه با رنده ريز رنده كرده ايم به ان مي افزاييم وقتي جوشيداجاق راكم ميكنيم. حدود نيم ساعتكه گذشت دال ما جا افتاده است سپس سس ان كه شامل يك پياز متوسطتفت داده شده ادويه وفلفل ويك الي دوقاشق رب گوجه است به ان ميافزاييم ميگذاريم كمي هم با سسش روي اجاق با شعله كم بماند و بعداز ان غذا اماده است ما معمولا اين غذارا با چلو ميخوريم .

نیوشا
2011-07-20, 12:19 PM
دال عدسي....

l2ainl3ow
2011-11-03, 12:32 AM
مرسیاتت باشه مرجان خانوم! :11:{2 (6)} نیوشا جون اون سبزه چیه ریختی رو رنگه نارنجی دال شده عینه پرچم هند؟؟؟ {21} {2 (6)} مامانه من بهم یه جور دیگه یاد داده! ادویه هارو اونقدی با سیر میکوبه که خمیر میشن! بعد اینا رو میریزه رو پیازی که داره تو ماهیتابه داد و بیداد میکنه تو روغن! تفتیده که شدن! بش سیب زمینیه ریز شده میده، بازم تفتیده که شد عدسو که شسته و روفته میریزه تنگش! بعد که به غلیدن اوفتاد، اونقدی میزنه تو سرو کله ی این عدسا که میشه مثه Orange Cream ! .. با رشته-پلو و ته-دیگش میشه غذایی که گیره شاه هم نمیاد!!! {21} با اینکه خیلی دوستش دارم اما به خاطر زخم معدم نمیتونم بخورمش!

ماهمون
2011-11-19, 09:59 PM
اینم دال عدس من تقریبا مثل دستور مرجان بانو{2 (4)}

Neda-V
2011-11-21, 12:12 AM
غذایی که من زیاد درست میکنم چون شوهر جونی خیلی دوست داره
من اول میذارم با سیب زمینی بپزه بعد میکوبمش بعد هم پیاز داغ و سیر تفت داده شده و رب گوجه فرنگی با ادویه و آبغوره بهش اضافه میکنم گاهی رهم تمبر هندی اضافه میکنم

Narges
2012-06-27, 12:04 AM
برای اولین بار بود که دال عدسی درست میکردم.
دستورات دوستان رو خوندم فکر کردم برای معرفی این غذا به اهل خونه بهتره مثل عدسی درستش کنم، با پیاز و بدون سیب زمینی.
با پیازداغ، نعناع داغ و آبلیمو سرو شد.
خیلی عالی بود {2 (6)}
دفعه دیگه سیر هم بهش اضافه میکنم {69}

sarina-kian
2012-06-27, 10:57 AM
جالبه صد بار دستور دال عدسمو گذاشتم اما تو تاپیکی ک باید باشه نیستش!!
من دال عدسم رو دقیقا مثل عدسی درست میکنم.
عدسها(دال ها) رو (2پیمانه پلوپز) با 1سیب زمینی کوچولو میذارم بپزه.جداگانه هم یه سر پیاز تقریبا بزرگ رو نگینی ریز کرده و تفت میدم.وقتی هنوز کمی جا داره واسه سرخ شدن،1-2 غذاخوری پر آرد میریزم و اونقدر تفت میدم که یه کوچولو به طلایی بزنه.بعد سیر ریز شده و بعدش ادویه و فلفل سیاه و زردچوبه رو میریزم و تفت میدم تا بوی ادویه ها بلند بشه.و نهایتا 1-2 غذاخوری رب گوجه فرنگی.اونم ک تفت خورد به دال عدسی هایی(عدس هایی) که حالا دیگه پخته شدن و من با گوشت کوب کمی له میکنم اونا رو به همراه آب جوش اضافه میکنم.یکی دوجوش ک زد مغز چند تا لیمو عمانی رو میگیرم و با دستم ریزشون میکنم و به عدسی اضافه میکنم.نمکشو هم تنظیم کرده و میذاریم یه نیم ساعتی بمونه تا خوب جا بیفته.5دقیقه مونده به سرو،1-2 قاشق سوپخوری ابلیمو میریزیم و بعدش نوش جان.عالی میشه.ما ک خیلی خیلی دوست میداریم اینو...عکس ندارم با عرض شرمندگی!!!

Marjan
2012-06-27, 01:44 PM
وای من میمیرم واسه دال عدس همراه با برنج هر چی هم میخورم سیر نمیشم

رمز خوشمزگی این غذا به سیر فراوونشه

من تازه گیها با این روش درست میکنم پیاز داغ بعد سیر بعد ادویه هر چی دم دستم بود مخصوصا زردچوبه زیره فلفل کاری بعد دال عدس شسته بعد رب و اخر سر سیب زمینی و اب
اگر تمبر هتدی داشته باشم که میریزم نیم ساعت اخر وگرنه پودر لیمو و ابلیمو
هر از گاهی هم هم بزنید دیگه خودش له میشه و منسجم تر میشه {2 (30)}

Bahari
2012-06-27, 01:55 PM
من هم دال عدس رو تقریبا مثل عدسی درست می کنم ... جایی همین حوالی هم یک بار در موردش نوشته بودم {2 (26)} در هر حال دال عدس من شامل این مواد می شه :

دال عدس تقریبا دو استکان
سیب زمینی کوچک 2-3 عدد
هویج 1 عدد بزرگ یا دو عدد کوچک
پیاز یک عدد - متوسط
عصاره مرغ یا گوشت 1 عدد
آب مرغ 1-2 لیوان
رب گوجه فرنگی 1/2 قاشق غذاخوری
برنج نیم دانه 1 قاشق غذاخوری
آرد نصف قاشق غذاخوری
جعفری ساتوری شده 2-3 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم

اول تو مقدار کمی کره یا روغن پیاز خرد شده رو تفت می دم با کمی زرچوبه که کاملا سبک بشه و کمی تغییر رنگ بده ... ( اگر دوست دارید می تونید 1-2 حبه سیر هم تو این مرحله همراه پیاز تفت بدین ) بعد هویج و سیب زمینی رنده شده رو اضافه می کنم و کمی تفت می دم ... دال عدس را هم همراه مواد تفت می دم که خیلی تغییر شکل نده و له نشه رب گوجه رو می زنم و بعد به اندازه ای که روی مواد رو بگیره آب اضافه می کنم و نمک و فلفل و قرص عصاره و ادویه مخصوص سرآشپز {65} رو بهش اضافه می کنم ، آرد رو تو مقدار کمی آب سرد حل می کنم و همراه برنج نیم دانه شسته شده به مخلوطم اضافه می کنم و میگذارم رو حرارت ملایم - بعد از اینکه به جوش اومد البته- حدود 45 دقیقه تا 1 ساعت که کاملا بپزه بعد آب مرغ رو بهش اضافه می کنم و وقتی جا افتاد 5 دقیقه مونده به سرو جعفری ساتوری رو مخلوطش می کنم ... هم خوشمزه است و هم همونطور که همه می دونند خواص دال عدس فوق العاده است ... جزء 10 ماده معجزه آسا از نظر خواص طبقه بندی می شه و خصوصا به خاطر وجود بتاکاروتن برای خانمها که اکثرا از مشکل کم خونی و فقر آهن رنج می برن و به روی مبارک هم نمی آرند ! {4fvgdaq_th}توصیه اکید می شه که تو برنامه غذایی هفتگی شون فراموش نکنند ! برای قلب وتقویت سیستم ایمنی بدن هم فوق العاده مفیده ... پس لطفا حتما حتما حتما !!!! یه جای کوچولو تو برنامه غذاییتون براش باز کنید خصوصا به خاطر فرشته های کوچولویی که به عشقشون نفس می کشید و سلامتی شون براتون از همه چیز بیشتر اهمیت داره ...
فقط دو تا نکته :
1- بهتر و خوشمزه تره که موادتون داخل غذا مشخص باشه - یعنی میکسش نکنید !
2- می تونید از قارچ اسلایس شده هم داخلش استفاده کنید ، خوشمزه تر و خوش قیافه ترش می کنه !

پ.ن : ما مثل سوپ به عنوان پیش غذا یا یک شام سبک همراه با نان مصرفش می کنیم تاحالا با برنج نخوردم {2 (26)}
ولی با این روش بسیااااار خوشمزه می شه و معمولا ذائقه های سخت رو هم راضی می کنه {2 (30)}

Azijam
2012-07-08, 03:54 PM
سیب زمینی با عدس که پخت...................سیب رو در اوردم کوبیدم دو باره اضافه کردم...........................پیاز داغ درست کردم بعد سیر رو اضافه کردم به همراه زرچوبه .........بوی سیر که بلند شد. رب گوجه زدم.....................رب هم که تفت خورد عدس رو اضافه کردم............................من این بار یه استاک گوشت به جای نمک به دال اضافه کردم.....................فلفل قرمز هم زدم................خوشمزه بودن این غذا به تند بودنشه..............................اخر سر هم یه کوچلو اب لیمو اضافه کردم{2 (30)}{2 (30)}

Azijam
2012-07-22, 06:49 PM
{2 (5)}{2 (5)}{2 (5)}...........:10:دیدم نرگس جون نعنا داغ گذاشته من هم اینبار اینجوری سرو کردم...................خوشمزه بید{4}

baran78
2013-07-22, 08:20 PM
عدسي با عدس قرمز (دال عدس)

اين مقدار براي 4 نفر كافيست

عدس قرمز (دال عدس) دو و نيم پيمانه پلوپز

پياز رنده شده و سرخ شده 2 عدد

سير ريز شده و تفت خورده مقداري

سيب زميني متوسط 2 عدد

نمك و فلفل و زردچوبه

تمر هندي صاف شده (شيره كشيده)

رب گوجه فرنگي 2 ق غ

عدسهاي قرمز رو با زردچوبه و فلفل + 2 عدد سيب زميني پوست كنده و تكه هاي درشت شده ميپزيم.. آب زياد نريزيد چون اين غذا نبايد آبكي باشد.

پياز را سرخ‌ كرده‌ و سير رنده‌ شده‌ را به‌ آن‌ اضافه‌ مي‌كنيم‌. وقتي‌ كه‌ تفت خورد 2 ق غ ‌ رب‌گوجه‌فرنگي‌ به‌ مواد مي‌افزاييم‌ و تفت ميديم. دراين‌مرحله‌ تمرهندي‌ را از صافي‌ رد كرده‌ و به‌ باقي‌مواد اضافه‌ مي‌كنيم‌. و يكي دو دقيقه ميذاريم حرارت ببينه... بعد به عدس ها اضافه مي كنيم. ميذاريم تا خووووووووب جا بيفته

وقتی سیب زمینی پخته شد با چنگال له مي كنيم و توي عدسها برمي گردانيم.

نمك و فلفل غذا رو اندازه كنيد ... اگه ترش تر دوست داريد كمي آبليموي تازه بريزيد.

كل پخت اين غذا بيشتر از يكي دو ساعت طول نمي كشه... اين غذا رو هم با نان ميشه مصرف كرد و هم با چلو....

روش يه ذره نعنا خشك ريختم... ميشه با نعنا داغ ميل كرد...

147897

baran78
2013-11-26, 12:58 PM
دال عدسي با دستور پست 16 خودم.... {53}

184716

آرینا2010
2014-05-20, 10:41 AM
دال عدس{2 (6)}{2 (6)}
226516

baran78
2014-05-30, 03:47 PM
دال عدسي... دستورش رو توي تاپيك نوشتم.. فقط اينبار بهش نعنا داغ هم اضافه كردم كه خيلي خوشمزه شد..

228823 228824

آرینا2010
2014-07-06, 11:06 AM
دال عدس{2 (6)}{2 (30)}{2 (6)}
235754

baran78
2014-11-20, 02:51 PM
عدسي با نعنا داغ...

توضيحات رو در پست 16 نوشتم...{53}

254984

13899
2015-07-26, 04:14 PM
دال عدسی {53}

13899
2015-08-14, 01:37 PM
{53}{53}{53}

مهسا احتشام
2015-08-14, 06:41 PM
دوس جونیا خوردن عدس از هر نوعش چه قرمز چه معمولی باید به اندازه باشه چون ضررهای خیلی زیادی داره
مخصوصا روی اعصاب اثر میذاره و برای آدمایی که یکم افسردگی دارن که البته الان تقریبا بیشتر مردم دارن افسردگی رو زیادتر میکنه
من خودم عاشق عدسم ولی یه مدت که هرروز میخوردم بدجور حس افسردگی و دل تنگی بی مورد میکردم. البته خیلیاتون میدونین {2 (6)}
صرفا جهت یادآوری
مواظب تن سالمتون باشید{2 (6)}

baran78
2015-12-08, 04:26 PM
دال عدسي با نعنا داغ...{53}

279308

baran78
2016-02-28, 01:05 PM
عدسي با نعنا داغ...{2 (6)}

281518

22262
2016-02-29, 10:39 AM
باران جون چرا نعنا داغ میریزی؟

baran78
2016-02-29, 11:13 AM
باران جون چرا نعنا داغ میریزی؟

گلم خيلي خوشمزه اش ميكنه..من روي آبگوشت و خوراك لوبيا چيتي هم ميريزم هميشه {2 (6)}