تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : آش شله قلمکار

Shidak
2010-12-22, 03:17 PM
مواد لازم:

گوشت بدون استخوان ۵۰۰ گرم
جعفری، گشنیز، اسفناج، تره و کمی شوید
نخود و لوبیا چیتی از هر کدام یک فنجان
برنج یک فنجان
پیاز متوسط ۲ عدد
نمک و فلفل به اندازه دلخواه

طرز تهیه:
حبوبات را یک روز قبل شسته و خیس کنید . سپس آنها را بپزید. پیاز را خلال کرده و آن را کمی سرخ کنید. گوشت را قطعه قطعه کرده با پیاز کمی تفت دهید و بگذارید تا کاملاً پخته شود.
بعد از پخته شدن گوشت آن را با گوشتکوب خوب بکوبید تا له شود و مجدداً آن را به آش که حبوبات ، نمک و فلفل، برنج و سبزی خرد شده را هم به آن اضافه کرده اید، بیفزایید و مرتب بهم بزنید تا آش ته نگیرد و جا بیفتد . پس از آماده شدن آش، آن را در ظرف بزرگی کشیده و روی آن را با نعناع داغ و پیاز داغ تزئین کنید.

**Ghazal**
2012-08-08, 02:51 PM
آش شله قلمکار مامان پز{2 (6)}{2 (6)}

Hedieh
2012-08-08, 03:13 PM
ما تو آش شله قلمکار ماش و لوبیا چشم بلبلی هم میریزیم، به نظرم همه ی خوشمزگیش به همون ماش و لوبیا چشم بلبلیش {2 (30)}

mersede
2013-08-06, 07:15 PM
{2 (5)}{2 (5)}{2 (5)}{2 (5)}

Simin1
2013-11-06, 04:43 PM
اخ جون شله مشدی، این فصل شله شروع شده مااینجا هوای مشهد زده بسرمون بریم هی شله بخوریم
دیگ ها رو که داریم می ترکونیم{2 (30)} ولی این شله مشهدی نیست ها!! شله مشهدی توش سبزی نداره
حبوبات همراه ماش و برنج،گوشت گوسفند،گوشت بوقلمون،آب قلم گوساله، بمب انرژی{2 (5)}

Hanichef
2013-11-06, 05:50 PM
178876

به نظر من این آش خوشمززززززززه ترین آش دنیاست....بعدا آشهای دیگه رتبه بندی میشن...مقام اول مختص همینه واسه من {2 (6)}{2 (6)}{2 (30)}{2 (30)}
این آش رو با این ترکیبات توی رشت به عنوان نذری هم می دن و مغازه ها هم می فروشن. به آش فاطمه زهرا هم معروفه....اما خب خونگیش یه چیز دیگه ست...ولی بگم که خیلییییییی زمان بر و وقتگیره و از کت و کول میندازه آدم رو

مواد لازم:

نخود : یه مشت

لوبیا سفید:یه مشت

لوبیا چیتی: یه مشت

لوبیا چشم بلبلی: یه مشت

عدس: یه مشت

ماش: یه مشت

برنج: یه مشت و یکم بیشتر

گندم: دو مشت و یکم بیشتر

گوشت گردن گوسفند : 1 تا2 کیلو (هرچی بیشتر خوشمزه تر و کشدارتر)

سبزی آش + کمی مرزه و ترخون

پیازداغ: فرااااااوون !!

سیر داغ

نعناع داغ

نمک، فلفل، دارچین، زیره

طرز پخت:

همه حبوبات رو به جز عدس و ماش و برنج و لوبیا چشم بلبلی از شب قبل خیس دادم و آبشون رو چند بار عوض کردم..اون چهار قلم باقیمونده رو صبح همون روز خیسوندم...

178863

بعد هرکدوم رو جداگونه گذاشتم بپزه.. (می گم جدا، چون زمان پختشون با هم متفاوته)..این قسمتش برای من با یه گاز 4 شعله که تازه یه شعله شم خرابه خیلیییییییییییی زمان بر بود..این وسط مهمون هم برام اومد و ادامه موکول شد به فردا !! چون این آش قراره له بشه فرقی هم نمی کنه ها..میشه از همون اول همه حبوبات رو باهم پخت

178864

اینم گندم

178865

اینم برنج

178866

خب ، پیاز داغ هم آماده می کنیم ..

گوشت رو با یه پیاز و دو سه تکه چوب دارچین و نمک و فلفل گذاشتم روی حرارت تا خوب خوب خوب بپزه و نرررررررررم بشه.. (این عکس مال فرداشه که روش روغن بسته یکم)
178867

بعد گوشت رو ریش ریش کردم ...

178868

حبوبات پخته شده رو با آب گوشت گذاشتم روی حرارت ...
گندم و برنج رو هم کوبیدم (می تونین توی غذاساز هم بریزین) .. گوشت ریش شده رو هم کوبیدم..این کار کشدار می کنه آش رو...

وقتی حبوبات با هم یه قل زدن، بیشتر از نصفشون رو برداشتم و از آب درآوردم و کوبیدم..اینا رو دیگه عکس ندارم..شرمنده..و دوباره برگردوندم توی دیگ...اون گندم و برنج کوبیده هم ریختم و پیاز داغ هم اضافه کردم

178870

هم می زنیم و سبزی تازه خرد شده رو هم توش می ریزیم..( آش و کوکو که با سبزی تازه درست بشه یه چیز دیگه ست انصافا..اصلا هر چیزی...قورمه رو با سبزی تازه دریاب!!)

178871

گوشت ریش شده رو ریختم

178872

...نمک، فلفل، زیره (دلخواه) ، زعفرون هم اضافه می کنیم و هم می زنیم

هم می زنیم ........و بااااااااااااز هم هم می زنیم

کیفیت این آش با هم زدن های مرتب خیلی خیلی بهتر میشه و کشدار می شه....و صد البته مقدار گوشت در کشدار بودنش خیلی تاثیر داره

مرتب هم می زنیم و نمی ذاریم ته بگیره...شعله هم ملایم باشه..می تونیم کمی از نعناع داغ و سیر داغ رو هم توش بریزیم

هومممممممممم...چه عطری پیچیده تو خونه.....

توی ظرف می ریزیم و با پیازداغ و سیر داغ و نعناع داغ و کشک تزیین می کنیم...

روی این آش معمولا کمی قیمه هم می ریزن که من با گوشت چرخکرده و پیاز درست کردم..همون مایه ماکارونی خودمون....این آش محبوب ترین آش منه و به معنای واقعی عاااااااااااااشقشم....

178875

عملا من کارمند بچه داری که برام مهمون هم اون روز اومد دو روز و نیم درگیر درست کردن این آش شدم..اما اگه از صبح خونه باشین و حبوبات رو بپزین و بار بذارین و دست تنها هم نباشین ...شب می تونین میل کنین (شب قبل حبوبات رو خیس بدین)

اون مهمونای عزیز که اون شب اومده بودن ، برامون دلمه برگ مو آورده بودن که کنار ماکارونی که من درست کردم شد شام اهل خونه

ظرفشون که پیشم مونده بود فرداش که این آش رو درست کردم پرش کردم و فرستادم براشون

178874

یه ظرف هم برای همسایه پایینی ریختم و دادم که دیگه عکس نگرفتم...اینم موند برای خودمون...کلا شله قلمکار با برکته!

تزیین روشم خیلی آسونه..کشک رو با کیسه فریزر که نوکش رو بریدم به شکل دایره روی آش ریختم و مابینش نعناع داغ ریختم و با خلال دندون از مرکز به بیرون کشیدم که البته تمیز در نیومد و کج و کوله شد!!

حس و حالش نبود و مانی هم خیلی گشنه بود...والا می خواستم تا انتهای دایره رو ادامه بدم و یه طرح دیگه تو ذهنم بود....که نشد

خلاااااااااااااااااصه این آش خوشمزه و بی نظیر هم آماده شد و خستگی اون دو سه روز از تنم بیرون رفت...حالا یه مرد می خواد که به خاطر رژیمش از این آش نخوره :((((((

من.......رژیم.......آش..........آش شله قلمکار.......واااااااااااای... .نههههههههههه......سه قاشق...فقط سه قاشق خوردم و سریییییییییییع بلند شدم از سر میز و اومدم ظرفا رو بشورم...

شکنجه بالاتر از این برای من عشـــــــــــق آش و دیوونه این نوع آش وجود نداره !

*ati*
2013-12-09, 03:18 PM
ما زمستون خیلی این آشو می خوریم .اگه ترخون توش نریزیم دیگه بهش نمیگیم شله.
اگر فصل ترخون نباشه خشکشو میریزیم.

*ati*
2013-12-15, 01:22 PM
اش شله قلم کار با ترخون خشک

mersede
2014-06-22, 04:56 PM
اینم اش شله قلمکار ما جاتون خالی بوود{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}

آرینا2010
2014-07-20, 03:57 PM
آش شله قلمکار{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}
238326

baran78
2014-10-21, 12:36 PM
آش شله قلمکار

250196

ورژن آسون دستور هاني جون {4}:

ماش + عدس + لوبيا ها + نخود + گوشت گردن گوساله رو گذاشتم توي زودپز تا خووووب پخته شد ( اين وسط اگه يكي دو قلم از حبوبات در حد له كردن رسيد نگران نباشيد چون هاني جون هم آخر سر كمي آش رو ميكوبه)

بلغور گندم + برنج رو هم گذاشتم با هم خووووب پخته شد..

محتويات دو ديگ رو ريختم سر هم + سبزي آش + كمي زعفران + فلفل و كمي زردچوبه + سير داغ + پياز داغ + كمي نعنا داغ...

مواظب باشيد ته نگيره تا آش جا بيفته...

خيلييي خوشمزه است... {2 (5)}

250197

baran78
2014-11-19, 06:12 PM
آش شله قلمکار{2 (6)}

مثل پست قبل خودم... {53}

254947