تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : پاند کیک

Roya-e-Bahar
2013-08-27, 10:29 PM
برداشت از مجله هنر آشپزی (شهریور 92)

خانم زهرا علی آبادی

این کیک اولین بار در قرن سیزدهم در مصر قدیم به صورت نان تهیه شد در اروپا بصورت مدرن تر در اواسط قرن هفدهم تهیه گردید . بریتانیا در قرن هفدهم به علت کم بودن قدرت خواندن ترتیب ساده تری برای تهیه کیک ابداع نمود به نام : پاند کیک که از مخلوط کردن آرد-کره- تخم مرغ-و شکر همه به یک اندازه و به مقدار یک پاند معادل 450 گرم تهیه میشد
این کیک به علت مساوی بودن وزن اجزای آن پاند کیک نامیده میشود حتی با حجم کوچکتر

کره: 500گرم
تخم مرغ: 9 عدد
آرد: 3و یک چهارم پیمانه
نمک دانه درشت: یک قاشق سوپخوری
پودر وانیل: 1/4 قاشق چایخوری

کره و تخم مرغ را از یخچال خارج کنید تا به دمای اتاق برسد
فر با دمای 165 درجه سانتیگراد
دو قالب مستطیل پاند کیک به اندازه 12در 23 را چرب و آرد پاشی کنید و کنار بگذارید

آرد و نمک را مخلوط کنید
کره وشکر را با درجه بالای همزن بزنید تا روشن و سبک شوند حدود 8 دقیقه مرتبا مواد را از کنار ظرف به وسط ظرف هدایت کنیدتا مواد کاملا مخلوط شوند
تخم مرغ ها را کمی همزده و در چهار مرحله به مخلوط کره اضافه کنید و هر بار دور ظرف را با لیسک به وسط ظرف هدایت کنید
سرعت همزن را کم کنید و آرد را نیز در چهار مرحله اضافه کنید مایه کیک را بین دو قالب آماده شده تقسیم کنید و سطح آنها را صاف کنید و در فر به مدت 80 دقیقه قرار دهید . بعد از پخت کیک را با قالب به مدت 30 دقیقه خنک میکنیم و سپس از قالب خارج و روی توری سیمی کاملا خنک میکنیم

پاند کیک ها انواع گوناگون دارند که بیس اصلی همه آنها همن دستور پاند کیک کلاسیک میباشد

پاند کیک با مربای آلبالو

برای تهیه این پاند کیک به مایه پاند کیک اصلی یک پیمانه مربای آلبالو یا گیلاس (بدون شهد)
به دو عدد کیک اضافه میکنیم و طبق دستور در فر میپزیم

من خودم با نصف دستور و فقط یه قالب پاند کیک مربای آلبالو استفاده کردم نمیدونم چرا ولی منو یاد کیک های بچگیم انداخت هم بافتش و هم طعمش یه کیک کم شیرینی که ته تهش مزه شوری نمک رو شاید تو گاز اول بشه احساس کرد

hasti27
2015-12-06, 06:34 AM
پاوند کیک خیلی خوشمزه{1} منبع :کارگاه آشپز سازی(شف طیبه)