تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : سير تمبر ماهي ( استان خوزستان)

10203040
2013-06-17, 02:41 PM
دوران دانشجويي عجب دوران خوبي بود و چه خوش گذشت . {2 (6)}
اين هم از اون روزها به يادگار مونده .{103}
من خوزستاني هستم ولي اين غذا رو يكي از هم خوابگاهي هاي من كه از بندر ماهشهر و سربندر بود درست ميكرد و از اون به بعد جزء بهترين غذاهاي من شد :35:
ايشالله شما هم خوشتون بياد ( اگر غذاهاي ترش دوست داريد){4}

مواد لازم :{53}
1- فيله يه ماهي گوشتي خوشمزه
2-سير دو بوته
4-تمبر هندي يك بسته
5-يك عدد پياز متوسط
6- روغن و ادويه ماهي و زردچوبه و فلفل
7- آرد سفيد و آرد سوخاري
8- آب ليمو

طرز تهيه :
- ابتدا ماهي ها رو يخ زدائي كرده (اگر يخ زده بود ) بعدبا سير له شده و نمك و آب ليمو ميذاريم يك ساعتي طعم داربشه .
- بعد آرد سفيد و آرد سوخاري و ادويه ماهي و زردچوبه و فلفل رو با هم مخلوط كرده و ماهي هاي طعم دار شده رو درون آن مي غلطانيم.
- ماهي تابه را روغن ريخته و داغ مي كنيم و ماهي ها را سرخ ميكنيم تا طلائي شود .
- ماهي ها را كنار گذاشته
- پياز را ريز نگيني خرد مي كنيم تفت ميدهيم و سير را با رنده ريز يا سير له كن له ميكنيم و با پيازها مخلوط ميكينيم و تفت ميدهيم به حدي كه سير خيلي طلائي نشده و پياز كاملا طلائي شود.
- و حالا تمبر هندي {65}تمبر هندي را در يك ليوان آب جوش مي ريزيم و هم ميزنيم و ميگذاريم كمي خنك شود .بعد از صافي رد ميكينيم تا به يك سس تمبر هندي يك دست برسيم
- درون پيازها و سيرهاي تفت داده شده كه كمي زردچوبه و فلفل قرمز ريختيم سس تمبر هندي را ميريزيم و ميگذاريم به يك كمي غلظت برسد.
- ماهي هاي سرخ شده را توي مايع سس ميريزيم و ميگذاريم به قوام برسد .

نكته :
- از نمك كمتر استفاده كنيد چون تمبر هندي خيلي شوره - اگه ديديد كه كم نمك خودتون بچشيد .
- اين غذا را با چلو مي خوريم و به غلظت خورشت است .

خوش به حالتون داريد مي خوريد خيلي خوش مزه است .

maryama
2013-06-17, 04:02 PM
عزیزم تقریبا قلیه ماهیه با این تفاوت که سبزی نداره درسته؟

10203040
2013-06-18, 08:01 AM
بله دوست عزيز دقيقا قليه است اما سبزي نداره
فقط طعمش بسيار متفاوت و به نظر من براي برخي كه سبزي توي غذا رو دوست ندارن خوشمزه مياد .{2 (30)}
يه طعم خيلي تند و ترش داره كه با ذائقه خوزستاني ها جور درمياد :35: