تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : بوراني كدو سبز قلمي

10203040
2013-06-17, 10:38 AM
سلام به همه روزمنويي هاي عزيز .:11:
بالاخص بخش غذاهاي سنتي {clap}
من خودم اصالتا آذري نيستم ولي همسر بسيار مهرباني دارم كه آذري است .
چون چاق و شكمو تشريف دارن دستور غذاهاي خوبي هميشه توي چنته داره . يه روز به من گفت بوراني كدو بلدي درست كني ؟من هم خوشحال كه مي تونم هنرم رو به نمايش بذارم{4} گفتم : وا؟؟؟ مگه كاري داره و رفتم توي آشپزخونه و كدو هاي سبز قلمي رو حسابي شستم و بعد با پوست رنده كردم و سير له شده و نمك و فلفل سياه رو بهش اضافه كردم و شيويد خشك ريختم و ماست اضافه كردم و گذاشتم خنك كه شد طي مراسمي با هزار تزئين تقديم كردم {2 (6)} . همسر مهربانم هم با لبخندي بر لب يك پياله ازش خورد و از من به پاس اين همه هنر قدر داني كرد {2 (5)}
حالا جالب قصه اينه كه منظور آقاي همسر اين غذا نبود. {eek}
از دست پخت مادرش گفت كه (خدا ايشان را رحمت كند ) و گفت مامان خدا بيامرزم اين غذا رو درست ميكرد و خيلي هم خوشمزه درست ميكرد و من اون غذا رو بجز اينكه خيلي دوس دارم ، ازش خيلي خاطره دارم :25:
و حالا اصل ماجرا:3:

روش طبخ بوراني كدو .(البته با اجازه همه خانم هاي آذري كه خيلي هم حساسن) :11:{53}{2 (6)}
مواد لازم :
1- کدو متوسط پوست کنده و به صورت قدی یا گرد نازک بریده شده،
2-چهار حبه سیر خورد شده،
3- سيب زميني متوسط پوست كنده به صورت گرد بريده شده
4- پياز متوسط به صورت گرد بريده شده
5- گوجه فرنگي متوسط به صورت گرد بريده شده
6- مقدار كمي رب گوجه فرنگي
7- فلفل دلمه اي با برش خلالي ( در صورت تمايل)
8- نمك و فلفل و زردچوبه و روغن سرخ كردني

طرز تهيه :‌
-روغن را در ماهیتابه ی معمولی داغ کرد و هر دو طرف کدوها رو با حرارت حد وسط ،كنار ميگذاريم
- ماهيتابه گود (‌از اين دو تا دسته اي ها بهتره )‌ يا قابلمه مورد نظرتون رو بر ميداريد .
- پيازهاي حلقه شده را كف ماهيتابه در دارتان مي چينيد
- بعد سيب زميني هاي حلقه شده را و بعد كدو هاي سرخ شده و بعد گوجه فرنگي هاي حلقه شده .
- در صورت دلخواه فلفل دلمه اي هاي خلالي شده (‌به نظر من طعم و عطر خوبي به گوجه فرنگي و رب گوجه ميده )
- حبه هاي سير رو در جاي جاي ماهيتابه مي كاريم
- رب گوجه رو مي تونيد با كمي روغن زيتون تفت بديد و نمك و فلفل و زردچوبه رو بهش اضافه كنيد و كمي آب بريزيد تا بوي خامي آن گرفته شود بعد به ماهيتابه در دارتان اضافه ميكنيد و روي مواد چيده شده مي ريزيد .
- روي شعله بسيار ملايم ميگذاريد و يك ساعت بعد ميل ميكنيد نوش جانتان .:3:

نكته :
- اين دستور غذايي از طرف يه آقا داده شده و من قبلا اين غذا رو نه ديده بودم و نه تست كرده بودم .ولي خيلي خوشمزه بود همون غذائي هست كه توي كارتون موش سرآشپز اون موشه درست ميكنه و اسمش (راتاتوي ) هست .
- مي توانيد رب گوجه را با آب مخلوط كرده و نمك و غيره را به آن اضافه كنيد و اصلا هم تفت ندهيد
- به خاطر اينكه كدو ها سرخ شده اند و روغن دارند از هرگونه روغن در ته ماهيتابه خود داري كردم

--------------------------------------------------------------------------------

اي واي يادم رفت بگم . ببخشيد
بعد از اينكه غذا رو توي بشقاب خودتون كشيديد روي اون ماست چكيده ميريزيد و بانان با لذت ميل ميكنيد
باز هم نوش جان