تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : آش دوغ

نیوشا
2010-12-19, 03:47 PM
مواد لازم براي 6 نفر :

گوشت --------------------------------------نیم کیلو

پیاز -----------------------------------------1 عدد بزرگ

نخود ----------------------------------------- 250 گرم

سبزي ( تره ، جعفري ، شويد ) ------------- 700 گرم

برنج ----------------------------------------- 1 پيمانه

دوغ تازه ترش ------------------------------- 2 ليتر ( که البته من از دوغ‌های کیسه یی بدون طعم استفاده می‌کنم)

نمك ، فلفل ، سير تازه خرد شده ---------- به مقدار لازم

روغن مایع به میزان لازم

طرز تهيه :

نخود ها را از شب قبل خيس كنيد ( در ظرفي كه معادل سه برابر نخود هاي خيس نخورده آب داشته باشد ) و چند بار آب روی آنها را عوض کنید .

برنج را نيز از شب قبل با آب و مقداري نمك خيس كنيد .

پیاز را با رنده ریز رنده کرده و آبه اضافی آن را میگیریم با گوشت مخلوط کرده خوب ورز میدهیم و کوفته ریز درست می‌کنیم و در روغن سرخ می‌کنیم

در ظرف مناسبي نخود ها را بريزيد همراه ۶ ليوان آب بپزد . بعد از اينكه نخود ها نرم شدند ( تقريبا پختند ) برنج را به آن اضافه كنيد و صبر كنيد تا برنج كاملا مغز پخت شود . ( كاملا خودش را ول كند ) دقت كنيد كه آب آش زياد نباشد و جا براي اضافه كردن دوغ داشته باشيد . بعد از اينكه برنج كاملا مغز پخت شد ، سبزي را كه تميز پاك كرده ايد و تقريبا ريز خرد كرده ايد ، به آش بيفزائيد .

و در ظرف را نيمه باز بگذاريد تا سبزي ها رنگشان تيره نشود .

15 دقيقه قبل از آماده شدن آش، دوغ را به آش بيفزائيد (سعی‌ کنید آش را کمی‌ سرد کنید تا دوغ نبرد،سپس دوغ را اضافه کنید). و مرتب هم بزنيد تا كاملا با آش قاطي شود . وقتي دوغ را اضافه كرديد در ظرف بايد كاملا باز باشد تا دوغ دچار تغيير شيميايي نشود ( اصطلاحا نبٌرد )کوفته ریز هارو هم اضافه می‌کنیم،میتونید نعنا داغ درست کنید و در این مرحله با کوفته ریزه به آش اضافه کنید که بسیار خوشمزه میشود

بعد از حدود 15 دقيقا نمك و فلفل غذا را اندازه كنيد .

موقع سرو كردن، سير تازه خرد شده را به آن اضافه كنيد .

دستور پخت هاي متفاوتي از اين آش در كتب مختلف وجود دارد كه در آن از بلغور و آرد و كلم برگ پخته و بعضي محصولات ديگر هم استفاده ميشود . ولي طريقه پخت اصلي و سنتي اين غذا همين دستوري است كه نوشتم .

اين آش بيشتر در آذربايجان غربي پخته ميشود و جزو غذاهاي اصيل و محلي اين منطقه ميباشد .

در سرعين و چندين شهرستان اطراف اردبيل مقدار برنج را خيلي كمتر از اين ميريزند تا آش كاملا رقيق باشد . ولي در اردبيل و بخشهاي ديگري از اين استان مقدار برنج به همين اندازه است .

اين آش به دليل داشتن مقدار زيادي دوغ و سير باعث افت شديد فشار خون ميشود . در خوردن آن زياده روي نكنيد ! ( هر چند خيلي سخت است !! )

galaxy
2010-12-20, 02:23 PM
اینم آش دوغ تنبلانه من با لینکش:

برنج نصف لیوان

سبزی آش شامل گشنیز و اسفناج یا برگ چغندر یک کیلو

رشته آش

دوغ (من از دوغ محلی سفت استفاده کردم و با آب رقیقش کردم) 2 لیتر

سیر 5 حبه

برنج رو همراه آب میگذارید آروم بپزه تا کاملا وا بره.

سبزی آش رو اضافه کنید.

وقتی سبزی نرم شد شعله رو کم کنید تا از جوش بیفته و دوغ رو اضافه کنید و خوب هم بزنید تا نبره.

سیر و با نعناع تفت بدید و به آش اضافه کنید.

در آخر هم به مقدار دلخواه رشته و فلفل قرمز تند اضافه کنید و بعد از اینکه رشته پخت خاموش کنید و یه ربعی اجازه بدید تا رشته با بخار و گرمای آش حسابی باز بشه.

http://dastpokht.blogfa.com/post-53.aspx

نیوشا
2011-02-20, 04:06 PM
آش دوغ خوشمزه(چون خودم عاشق این آش ام){69}

mahnazs
2011-08-19, 11:52 PM
اش من
ماست نصف دبه ماست یکم ترش
دوغ 2لیتر
نخود 1.5بیاله
سبزی اش 500 گرم
برنج 1 مشت زنانه
تخم مرغ1عدد
رشته اش
اول ماست را توی می زنیم گره نداشته باشه بعد دوغ میریزیم بعد تخم مرغ و برنج هم میزنیم مدام تا بجوشه نخودم می بزیم سبزی رم با روغن می بزیم میزاریم کنار به اندازه یک مشت رشته اش میریزیم تا ببزه بقیه مواد می ریزیم می زاریم یکم جا بیوفته نمکم خودتون میدونید

Monira
2011-08-23, 10:57 AM
اینم آش دوغ من{2 (30)}

aynazjon
2011-09-27, 07:55 PM
ممنون نیوشا جون از دستوری که گذاشتی{clap}
و اما آش دوغ ما تو ارومیه ::35::35::35:

دوع بدون گاز و شیرین را با ماست مخلوط میکنیم داخلش یه دونه تخم مرع می ریزیم تا نبره بعد یه فنجون برنج میریزیم توش بعلاوع دو قاشق آرد بعد دوغ را با موادی که توش ریختیم میزاریم رو حرارت و سبزی آش دوع را بهش اضافه میکنیم نکته مهم اینه که تو سبزی آش دوع نباید اصلا تره و نعنا باشه چون توی دوغ لزج شده و له میشه و آشمون خراب میشه بعد کلم ریز خورد شده و پخته رو میریزیم توش و نخود پخته اش رو هم اضافه میکنیم و میذاریم تا سبزی هاش بپزه آش ما آماده است

راستی تو آش دوغ منطقه ما اصلا روغن نمیریزیم و فکر میکنم دوغ با روغن جور نیست

این روش رو هم امتحان کنید مطمئنم پشیمون نمیشید عکسش رو براتون میذارم{69}{69}{69}

aynazjon
2011-09-27, 09:41 PM
{2 (30)}{2 (30)}فلفل سبز و نمک یادم رفته بود بگم اونا رو خم موقع اضافه کردن سبزی بریزید

tati
2011-11-04, 02:32 AM
آش دوغ با متدي متفاوت ولي آخر خوشمزگي واييييييييييي{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

عاشقشمممممم{tt1}{tt1}{tt1}

ماهمون
2011-11-06, 07:49 PM
امروز درستش کردم{2 (30)}

Sarashpaz-Sepideh
2011-11-06, 09:21 PM
ممنون نیوشا جون از دستوری که گذاشتی{clap}
و اما آش دوغ ما تو ارومیه ::35::35::35:

دوع بدون گاز و شیرین را با ماست مخلوط میکنیم داخلش یه دونه تخم مرع می ریزیم تا نبره بعد یه فنجون برنج میریزیم توش بعلاوع دو قاشق آرد بعد دوغ را با موادی که توش ریختیم میزاریم رو حرارت و سبزی آش دوع را بهش اضافه میکنیم نکته مهم اینه که تو سبزی آش دوع نباید اصلا تره و نعنا باشه چون توی دوغ لزج شده و له میشه و آشمون خراب میشه بعد کلم ریز خورد شده و پخته رو میریزیم توش و نخود پخته اش رو هم اضافه میکنیم و میذاریم تا سبزی هاش بپزه آش ما آماده است

راستی تو آش دوغ منطقه ما اصلا روغن نمیریزیم و فکر میکنم دوغ با روغن جور نیست

این روش رو هم امتحان کنید مطمئنم پشیمون نمیشید عکسش رو براتون میذارم{69}{69}{69}

اره موافقم منم همين مدلي درست ميكنم به جاي تخم مرغ ارد هم ميتوني بريزي هاا با اوئنم خوب ميشه

ماهمون
2012-02-01, 10:35 AM
آش دوغ با دوغ پاکتی!

ین آش رو چند روز پیش درست کردم و داداشم که زیاد اهل آش نیست داشت آش رو با دیگ می خورد الهی فدااش شم.

دوغ پاکتی 3 بسته

برنج نصف لیوان

بلغور جو و جو پرک از هرکدام نصف لیوان

عدس 1 لیوان

رشته آش نصف بسته

سبزی آش ( اسفناج, گشنیز,جعفری,شوید) توی آش دوغ تره نمیریزیم

نمک خیلی خیلی کم(چون دوغ و رشته هر دو شور هستن!)

استاک گوشت به میزان لازم

سیر و نعناع و روغن به میزان لازم

2 پاکت دوغ رو با نصف لیوان برنج که از قبل خیسوندیم و شستیم میپزیم ( دوغ می بره ولی اصلا مهم نیست).بعد بلغور جو و جوپرک رو که از قبل خیس کرده بودیم اضافه می کنیم تا بپزه.

تو یه ظرف دیگه سبزیجات رو همراه با آب میذاریم بپزه و اواخر پخت مخلوط دوغ و برنج و جوپرک و بلغور جو رو که حسابی پخته اضافه میکنیم با استاک گوشتمون بعد هم رشته های آش رو اضافه میکنیم و 1 پاکت دوغ باقی مونده و هی هم میزنیم تا نبره!

مقداری نعناع خشک هم ریختم توی آش و 10 دقیقه قبل برداشتن بهش سیر داغ اضافه کردم

خوشمزه شد خیلیییییییییی خیلییییی خوشمزه!

Mahboubehbanoo
2012-04-20, 01:50 PM
آش دوغ

موادلازم:
نخود پخته 1 پیمانه

برنج نیم دانه 2 پیمانه
سبزی خرد شده(برگ سیر تازه ،اسفناج و گشنیز و شیوید)500 گرم

پیاز سرخ شده 1عدد
دوغ 2 لیتر معادل 2 پارچ متوسط

تخم مرغ 2 عدد
نمک بمقدار لازم

گوشت قلقلی در صورت دلخواه
طرز تهیه:

دوغ و برنج و تخم مرغ ها را خوب با هم مخلوط و روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید وقتی به جوش آمد نخود و نمک را اضافه کنید 10 دقیقه بعد سبزی و پیاز داغ را اضافه کنید و بگذارید با حرارت کم جا بیفتد و برنج آن پخته شود. در هنگام سرو قلقلی های آماده شده را نیز اضافه کنید
برای درست کردن دوغ چندین راه وجود دارد:

1-میتوانید از دوغ بسته بندی پاستوریزه استفاده کنید که بر اثر جوشیدن ترش میشود.

2-میتوانید دوغ را چند ساعتی در آفتاب قرار دهید تا ترش شود.

3-اگر قصد دارید خودتون دوغ درست کنید میتوانید ماست را 1تا 2 هفته قبل در یخچال قرار دهید تا هنگام مصرف به اندازه کافی ترش شده باشد.

nila
2012-05-12, 04:24 PM
چه دستورای متنوعی...حتما همشونم خوشمزس{2 (30)}
من که خودم تاحالا آش دوغ درست نکردم و همیشه مامانیم برامون آش دوغ درست میکنن ولی موادش میدونم برنج و عدس و نخود و لوبیا و سبزی آش و بلغور با دوغ سفت و پیاز داغ و نعناع داغ درست میکنن.یعنی تا حالا هر کجا و هرچی آش دوغ خوردم با همین دستور بوده...بجز سرین که آش شل بود...وای که هوس کردم{2 (30)}{2 (14)}

nila
2012-08-01, 12:09 PM
{2 (30)}{2 (6)}اینم آش مدل ولایت ما {2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

8823
2012-08-01, 01:54 PM
سلام دوستان.منم برای اینکه آش دوغم نبره یه تخم مرغ با برنج معطرایرانی مخلوط میکنم بادوغ بجوشه مطمئن باشید دوغ نمیبره.ضمناً برای اینکه آش دوغ سفید و خوشرنگ باشه میتونید یک پیمانه ماست کیسه ای رو با دوغ رقیق کرده داخل آش بریزید.نوش جان {santa}

**Ghazal**
2012-08-05, 01:50 PM
...{53}...

neda_m
2012-08-05, 02:26 PM
غذل جان با کدوم دستور درست کردی؟

**Ghazal**
2012-08-05, 04:05 PM
ندا جونم تقریبا از هر دستوری یه چیزیشو استفاده کردم{53}یه جورایی اینجوریا بود...اول برنجو (1.5پیمانه) و دوغ (2بسته دوغ پاکتی) و تخم مرغ (2عدد) رو با هم خوب مخلوط کردم و روی حرارت گذاشتم و هی هم زدم هم زدم هم زدم هم زدم تا نبره وقتی جوش اومد نخود پخته (که از نصف لیوان بیشتر بود)و نمک رو اضافه کردم و 15-20 دقیقه بعد سبزی( تره.گشنیز.شوید) و پیاز داغو اضافه کردم و با حرارت کم گذاشتم تا یواش یواش جا بیوفته. (گوشت قلقلی ام آماده کرده بودم یه کمی مونده بود خاموش کنم بهش اضافه کردم)و نعنا داغ هم وقتی خاموش کردم ریختم توش و هم زدم و برای تزیینشم ریختم روی آش.

با تشکر از همه{53}{2 (6)}{53}{2 (6)}

nila
2012-08-12, 01:51 PM
به تزیینش نخندیداااااااااااا{65}

sama jan
2012-09-02, 12:57 AM
از تو قابلمه:10:

Mojgan514
2012-09-30, 10:22 PM
این هم آش دوغ من!وای این اش عجب خوشمزه است. مخصوصا با سیر تازه و زیاد

90744

Hanichef
2013-01-11, 12:40 AM
110264

خیلی تعجب کردم دیدم تاپیکش نیست...چطور خودم نذاشته بودم قبلا!!! حالا هم پس هر دو مدل رو میذارم..اینکه نوشتم آش دوغ اردبیل..واسه اینه که شهرهای مختلف فرق می کنه دستوراش و موادش..

اردبیل و گردنه حیران که بری امکان نداره این آش خوشمزه رو نخوری...به به...خیلی خوشمزه ست..من اولین باری که این آش رو خوردم و عاشقش شدم وقتی بود که دختر عموی همسری توی خونه مون برامون پخت... نه که مامانش اردبیلی هستن...همونوقت بود که من یه دل نه صد دل عاشق این آش شدم...حالا هم اینو از مامان همسری یاد گرفتم..مطمئنا آش دوغ دستورای مختلفی داره ..اما این مال اردبیله و همونیه که سرعین می خوری!! این دستورو هم واسه مریم و سحر عزیز میذارم که ازم خواسته بودن..امیدوارم دوست داشته باشین

مواد لازم:

نخود: نصف پ

برنج: 1 پ

دوغ: 2 لیتر

سبزی (تره، گشنیز): نیم کیلو پاک نکرده که بعد از پاک کردن کمی بیشتر از نصفش رو استفاده کردم

سیر: 5 حبه

تخم مرغ: 1 دونه

اردبیل و گردنه حیران که بری امکان نداره این آش خوشمزه رو نخوری...به به...خیلی خوشمزه ست..من اینو از مامان همسری یاد گرفتم..مطمئنا آش دوغ دستورای مختلفی داره ..اما این مال اردبیله

طرز پخت:

نخود رو از شب قبل خیس کنین..برنج رو هم چند ساعت قبل از پخت خیس بدین. سبزی ها رو بعد از شستن، با سیرها خرد کنین. نخود رو بذارین بپزه،

نیم پز که شد برنج رو هم بهش اضافه کنین..نخود پخت و برنج هم خوب وا شد و نرم شد
110260
سیر و سبزی ها رو اضافه کنین
110261
1 تخم مرغ رو توی دوغ بریزین و خوب هم بزنین ( می تونین توی همزن بریزین) وقتی سبزی ها یکم مخلوط شدن با مواد دوغ رو هم اضافه کنین و سریع هم بزنین...از اینجا به بعد فقط باید هم بزنین...یه لحظه هم به حال خودش نذارین که دوغ نبره .. فقط نکته مهم اینه که در یک جهت مرتب هم بزنین تا آشتون لخته نشه و دوغ نبره
110262
همینطور هم بزنین تا کمی غلیظ بشه و سبزی تغییر رنگ بده کمی ...اما اصلا غل نرنه و نجوشه...آشتون آماده ست...فقط همین هم زدنش آدم رو خسته می کنه
110263

آش دوغ رو توی گردنه حیران با سیر می خورن

فردا باید بریم سرکار والا ما هم می خوردیم

فقط مواظب باشین، هم دوغ هم سیر فشارتون رو پایین میاره...مثه من زیاده روی نکنین!

Hanichef
2013-01-11, 12:48 AM
110272110273
اینم همونه ... فقط یکم روشش فرق می کنه .. ولی راستش من توی مزه چندان فرقی حس نکردم به جز ....

مواد لازم برای 6 تا 8 نفر:

نخود پخته ............... 1 و نیم پخته

دوغ طبیعی ترش ....... 2 لیتر

تخم مرغ .................. 1 دونه

سبزی (گشنیز، شوید، برگ چغندر یا اسفناج) : نیم کیلو

سیر تازه: یه بته

برنج: 2 پیمانه

آرد: 2 قاشق پر

کوفته قلقلی ریز (گوشت چرخکرده و پیاز)

طرز پخت:

برنج رو خیس دادم و آبش رو خالی کردم..تخم مرغ رو به برنج خیس خورده اضافه می کنیم و هم می زنیم
110265
مخلوط برنج و تخم مرغ رو به دوغ اضافه می کنیم
110266
آرد رو اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم
110267
من از برگ اسفناج و تره و گشنیز و کمی شوید استفاده کردم و دروغ چرا..یکم هم مرزه و ترخون داشتم..خیلی کم ریختم
110268
سبزیها رو همراه سیر خرد شده به آشی که در حال جوش اومدن هست اضافه کردم...من اگه برگ سیر داشته باشم برگ سیر هم خرد می کنم توش
110269
هم می زنیم مرتب...برنج دیگه خوب وا شده و سبزیها هم رنگ نازی یه این آشمون می دن....نخودها رو که از شب قبل خیس دادم و جداگونه پخته بودم تو این مرحله به آش اضافه می کنم
110270
اجازه می دیم موادمون خوب پخته بشه و مزه ها قاطی بشن... من هرچی آش دوغ اردبیل خوردم ، حتی تو خود گردنه حیران بدون گوشت بوده...ولی این بار دلم خواست یه تفاوتی داشته باشه..واسه همینم یه پیاز کوچیک رو توی 300 گرم گوشت چرخی رنده کردم و نمک و فلفل زدم و قلقلی کوچولو باهاش درست کردم
110270
توی تابه رژیمی (دو رو) تفتشون دادم....با دربسته و بدون روغن..شما می تونین خوب سرخش کنین ... از آش غافل نشین و هم بزنینشا...کوفته ریزه ها رو به آشمون اضافه می کنیم و اجازه می دیم بپزه

آش دوغ نه خیلی غلیظه نه خیلی آبکی...پس غلظتش رو خودتون چک کنین..مادر همسرم توش گندم هم می ریزن..منم یه بار ریختم و خوب لعابدار شده بود
110274
اون چیزی که توی طعم آش دوغ خیلی مهمه و تاثیر داره نوع دوغ هست ... هرقدر دوغ ترش و گازدار باشه آشتون خوشمزه تره...اگه به دوغ های محلی دسترسی داشته باشین که دیگه عالیه...اگه هم نبود دوغ رو بذارین ترش بشه
110273
همون چند شاخه مرزه و ترخون واقعا عطر و طعم خاصی بهش داده بود..اجباری نیست و ترکیب سبزیش همونه که توی مواد لازم نوشتم....من این ترکیب آش با قلقلی رو هم خیلی خوشم اومده بود و دوست داشتم

وااااااااااقعا آش خوردن تو این فصل می چسبه ها...الان دلم می خواد اما اینم آرشیوی بود :((((((

منبع: شف ژولیت با دخل و تصرف!!

veronika
2013-02-28, 09:01 PM
اینم مال من

**Ghazal**
2013-04-21, 06:30 PM
.................{53}

armita-anita
2013-05-19, 08:04 AM
برنج محلی نیم کیلو
عدس 300گ
دوغ1-2کیلو
سبزی آش نیم ک
پیاز 1عدد بزرگ
نعنا 2ق غ
پونه کوهی 2 ق غ
سیر سبز کوهی 2 ق غ
اب 1 لیتر
ابتدا برنج ها را تمییز شسته و به قولی ریگ شور میکنیم اب را میگذازیم تا به جوش آید سبزی را به ان اضافه کرده تا بپزذ سپس برنج را اضافه میکنیم وقتی برنج نیکه پز شد عدس پخته شده را اضافه میکنیم و صبر میکنیم تا برنج پخته شود ولی له نشود سپس دوغ را اضافه میکنیم و آش را مدام هم میزنیم تا بریده نشود و فتی بجوش آمد هم زدن را ادامه نمیدهیم شپی پیاز داغ و نعناع داغ پونه د اغ و سیر داغ ها و زردچوبه را اصافه میکنیم اگر میزان غلظت آش خوب بود و بعد از چند جوش حرارت را خاموش میکنیم در غیر اینصورت مقدار دیگری دوغ اضافه میکمین و میگذاریم کمی بپزد تا آش جا افتاده تری داشته باشیم

sajimaji
2013-06-21, 04:45 PM
آش دوغ مادرشوهر پز{69}{69}{69}
141733 141734
بسیار خوشمزه و لذیذ{2 (30)}{2 (30)}

veronika
2013-07-11, 04:51 PM
دوباره آش دوغ خوشمزه{2 (30)}

*sogoal*
2013-07-16, 11:54 PM
يه آش دوغ خوشمزه{clap}

zma267
2013-07-17, 12:28 AM
آش دوغ
شامل کلم برگ وسبزی و نخود و برنج و بلغور

zahori
2013-07-17, 12:55 PM
آش دوغ افطاری دیشب.پر از سیر من عاشق طعمش شدم همراه با گوشت قلقلی.یکم سفت شد چون دوغ کم داشتم اما طعمش عااالی{bliss}

Chef-Sheri
2013-11-15, 08:27 PM
آش دوغ من{2 (30)} واسه اولین بار{71}{53}
181641

Simin1
2013-11-16, 03:08 PM
اینم آش دوغ من برای اولین بار{4}
خوشمزه بود،خوشمان آمد{2 (6)}

Hanichef
2014-03-09, 01:38 PM
{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

211190 211205

rooya
2014-03-11, 12:22 PM
سلام من عکس ندارم ولی طرز تهیه اش رو میگم :نخود خیس کرده رو با برنج پخته شده ونمک وفلفل وسیر میزارم میپزه بعد سبزی که شامل تره وبرگ سیر تازه واسفناج وگشنیز فراوان وکمی جعفر رو میریزم توش بایه عالمه سیر تازه خردشده بعد پخت ماست ترش ترش رو باکمی اب میریزم توش وبعد از قل قل کردن کمی ارد رو با اب سرد مخلوط میکنم میریزم توش تا یه قل کوچولو بزنه وبعد با نعنا داغ نوش جان وای هوس کردم برم درست کنم عکس بزارم{2 (30)}

Tasha
2014-04-28, 02:29 PM
آش دوغ من
بسیار خوشمزه (البته من زیاد دوست ندارم)

Sakineh
2014-06-23, 03:01 AM
اش دوغ بسیار خوشمزه و عالی
که توی قابلمه در حال پختن عکس گرفتم چون بعدا به عکس نمیرسه و خورده میشه

Sarashpaz-Sepideh
2014-07-23, 01:02 PM
من اینطوری درست میکنم

یک مشت برنج کوتاه دانه رو میشورم و با یه تخم مرغ مخلوطش میکنم /ماست و مقداری دوغ رو قاطی کرده و هم میزنم / روی اجاق گذاشته و مدام هم میزنم تا وقتیکه به جوش بیاد/برنجایی که تخم مرغی کردم رو میریزم و بازم هم میزنم /نخود رو هم میریزم / سبزی که یه ذره تره و گشنیز هست رو بهش اضافه میکنم /و بازم هم میزنم سیر رنده شده رو اضافه کرده و با حرارت کم میذارم برنجها و سبزیها پخته و جا افتاده بشن .

سهیلامیلاد
2014-08-14, 04:40 PM
آش دوغ به کمک مامان جون پختیم:{2 (30)}{2 (30)}

242049

نادیه
2014-08-22, 12:38 PM
اش دوغ (http://www.roozmenu.com/showthread.php?p=773241#post773241) برای 7نفر

نخود و لوبیا ( هم قرمز وهم سفید ) نصف لیوان

عدس نصف لیوان

برنج یک لیوان

اسفناج وتره اگه اسفناج نبود برگه چغندر

ودوغ 2 کیلو

نخود و لوبیا و عدس از شب قبل خیس خورده ومی ذاریم خوب بپزند.
توی قابلمه آب می ریزیم ومی ذاریم جوش بیاد و بعد تره را اضاف می کنیم نیم یا یک ساعتی می ذاریم خوب بپزه - وبعد اسفناج و برنج را اضاف می کنیم تا بپزند - تا پخته شدن این ها پیاز داغ را درست می کنیم ونمک و فلفل و زردچوبه و پونه و نعنا را به پیاز داغ می زنیم - بعد پخته شدن برنج عدس و نخود و لوبیا را اضاف می کنیم ودر همین زمان پیاز داغ را اضاف می کنیم -
کمی بهم می زنیم و آروم آروم دوغ را اضاف می کنیم و مدام هم می زنیم و وقتی نصف دوغ را ریختیم و مدام هم زدیم می ذاریم اش کمی به جوش زدن بیفته و بعد دوغ را مثل قبل اضاف می کنیم و وقتی خوب جوش زد زیر شعله را کم می کنیم و درب قابلمه را می ذاریم تا جابیفته مواظب باشید ته نگیره

عکسی که می بینید برای تعداد زیاد درست کردم فقط یکبار درست کنید عاشقش می شید مثل من

243169

baran78
2014-09-21, 12:27 PM
اش دوغ

تقريبا دستور ناديه جون هستش با كمي تفاوت جزئي... {2 (6)}

نخود و لوبیا قرمز نصف پيمانه

عدس نصف پيمانه

برنج نيمدانه یک لیوان

سبزي آش 400 گرم

دوغ يك و نيم ليتر

اب مرغ مقداري

سير داغ + پياز داغ + نعنا داغ

نخود و لوبیا از شب قبل خیس خورده ومی ذاریم خوب بپزند.
توی قابلمه آب مرغ رو می ریزیم + عدس ها رو و ميذارم تا نيم پز بشه بعد برنج هاي نيمدانه خيس خورده رو اضافه مي كنيم ... وقتي پخته شد سبزي آش رو مي ريزيم + پياز داغ + سير داغ + نعنا داغ + فلفل و زردچوبه + نخود و لوبياي پخته شده ... كمي بعد دوغ رو كه در دماي محيط بوده ( سرد نباشه) اضافه و مرتب هم مي زنيم تا دوباره مواد به جوش بياد... وقتي مطمئن شديم كه دوغ نمي بره ميذاريم تا مواد جا بيفته... در آخر نمكش رو اندازه مي كنيم ... من كمي آب ليمو ترش تازه هم اضافه كردم{53}

246748 246749

neda taremi
2015-01-17, 12:30 AM
منم از تخم مرغ استفاده میکنم غلظت اش دوغ بالا میبره ولی اصلا طعم تخم مرغ نمیگیره

sevda2013
2015-02-01, 01:18 PM
آش دوغ مامان پز {2 (6)}
لنگه اش تو سرعین هم نمی تونین پیدا کنین {clap}
261717

surme
2015-02-02, 11:39 AM
عزيزم ميشه دستورشو بذارين؟{53}

گلوریا
2015-07-30, 09:16 PM
آش دوغ بابرگ چغندروسبزی محلی...

*عاطفه*
2015-08-10, 01:33 PM
آش دوغ که من عاشقشمممممم{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

sajimaji
2015-09-06, 06:46 PM
آش دوغ
کارای ما برای تهیه آش دوغ غ غ غ غ غ غ غ غ
دوغ رو تو دیگ میریزیم و بعد توش آرد میریزیم بدونه اینکه زیر دیگ روشن باشه و آرد و تو دوغ حل میکنیم
بعد زیرش رو روشن میکنیم و جوش که اومد توش برنج و کلم خورد شده رو میریزیم میذاریم که نیم پز بشه بعد حالا فلفل هر کس دوست داشته باشه ...........و بعد سبزی رو توش میریزیم (سبزی مخصوص آش دوغ)و میذاریم که بپزه و نخود از قبل پخته شده رو هم توش میریزیم ........ نکته اش اینحاس که برگ چغندر یا اسفناج رو برای آش دوغ باید 5 یا 7 دقیقه که مونده زیر دیگ رو خاموش کنیم میریزیم چون اگر زودتر بریزیم رنگ آش رو سبز میکنه ......... و یه نکته دگ اینه که توصیه میشه که توی آش دوغ ساقه های شوید و برگ چغندر و .......(کلا ساقه سبزی) ریخته نشه چون خوب پخته نمیشه و زیر دندون میاد ..نووووووووششششششش جون
276063 276064
276065 276066

samagh
2015-09-13, 02:23 PM
اش دوغ باراول خودم پز

گلوریا
2015-09-24, 01:14 PM
آش دوغ محلی چندوقت پیششش پختم....برگ چغندرویه نوع گیاه محلی باکمی بلغورخوردشده

ترانه74
2015-10-08, 11:50 AM
مواد لازم:

دوغ: ۱ تا ۱٫۵ لیتر (بر اساس سلیقه نسبت به غلظت آش)

برنج: نصف پیمانه

لپه نصف پیمانه

گوشت چرخ کرده: ۲۰۰ گرم

پیاز برای داخل گوشت: ۱ عدد رنده شده

سبزی آش: ۲ پیمانه خرد شده

نمک و زردچوبه: به مقدار لازم

پیاز داغ، سیر داغ و نعناع داغ برای تزئین و البته طعم بهتر

روش تهیه:

1-گوشتها رو به همراه پیاز رنده شده و نمک ورز داده و به صورت کوفته ریزه در می آوریم و در مقدار کمی روغن زیتون یا روغن کنجد تفت میدیم.

2-لپه را با مقداری آب روی حرارت میگذاریم. بعد از اینکه نیم پز شد، برنج را هم اضافه میکنیم و اجازه میدهیم تا بپزند.

3-دوغ را روی حرارت میگذاریم و مدام به هم میزنیم . اجازه میدهیم دوغ کمی غلیظ شود. ( کلا خیلی نگران بریدن دوغ نباشید)

4- برنج و لپه را اضافه کرده و سپس سبزی آش را هم اضافه میکنیم و حدود ۲۰ دقیقه زمان میدهیم تا سبزی هم پخته شود.

5- در دقیقه آخر کوفته ریزه را هم به آش اضافه می کنیم. اگر که خواستید، میتونید تعدادی را برای تزئین نگه دارید.

6-آش را در ظرف مناسب کشیده و با پیاز داغ وسیر و نعناع تزئین میکنیم.

derakhshan20
2016-12-03, 07:55 AM
اش دوغ خوشمزه مون