تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : پيراشكي چوبي


Adeleh
2013-06-10, 12:29 AM
پيراشكي چوبي

مواد لازم خمير:
آرد سفيد شيريني پزي 90 گرم
مايه خمير خشك فوري 3 گرم
بكينگ پودر 6 گرم
پودر شير خشك قنادي 18 گرم
بهبود دهنده نان(در صورت تمايل) يك و نيم گرم
نمك 4 گرم
شكر 35 گرم
تخم مرغ 15 گرم
آب سرد يخچالي حدود 24 گرم
كره قطعه شده سرد 36 گرم
روغن مخصوص سرخ كردن يك و نيم ليتر

مواد لازم پيش خمير:
آرد قوي(آرد نان) 210 گرم + آب سرد ( از شير آب سرد) 122 گرم + مايه خمير خشك فوري 2 گرم

مواد لازم براي سس شكلات: (به دلخواه انتخاب كنيد) :
سيروپ شكلات اماده بازاري يا گاناش تهيه شده از 200گرم خامه و 100 گرم شكلات يا 200گرم شكلات مرغوب كه با دو ق غ روغن مايع ذوب شده

طرز تهيه:
ابتدا پيش خمير را اماده كنيد، كليه مواد پيش خمير را با هم مخلوط كنيد و به مدت 3 دقيقه در دور كند همزن قوي با مفتول خمير گير همزده يا به مدت 3 تا 5 دقيقه با دست ورز دهيد و آن را در ظرفي قرار داده و درب ظرف را بسته و به مدت 4 ساعت در دماي 24 درجه سانتي گراد(اتاق كمي سرد) نگهداري كنيد تا حجم آن 3 تا 4 برابر شود.به جاي آن ميتوانيد مواد را نيم ساعت در دماي معمول محيط قرار داده و سپس يك شب در يخچال نگهداري كنيد.
براي تهيه خمير ابتدا آرد و مايه خمير را مخلوط كنيد و سپس ما بقي مواد خشك را با آن مخلوط نماييد.سپس تخم مرغ ،پيش خمير و نيمي از آب را بيفزائيد و يك دقيقه روي دور كند همزن قوي (يا با دست) مخلوط كرده و دور همزن را به متوسط تغيير داده و 5 دقيقه هم بزنيد(يا با دست ورز دهيد) سپس كره را افزوده و ده دقيقه با دور متوسط همزن مخلوط كرده يا با دست ورز دهيد تا كره كاملا به خورد خمير برود و خمير براق و يكدست شود.در اين حين اگر مواد خشك بود كم كمك آب باقي مانده را نيز بيافزائيد.
خمير آماده را گلوله كنيد و روي سطح آرد پاشي شده قرار داده و روي آنرا پوشانده و به مدت 10 دقيقه در دماي معمول محيط استراحت دهيد.سپس روي سطح آرد پاشي شده به ضخامت يك تا يك و نيم سانتي متر باز كرده و با كاتر گرد تقريبا دو و نيم سانتي متري قالب بزنيد يا گلوله هاي كوچكتر از گردو درست كنيد.
حدود 4 تا 5 عدد از آنها را در سيخ چوبي كباب فرو ببريد و سيخ ها را در سيني كه با نايلون چرب و آرد پاشي شده پوشانده ايد با فاصله از هم قرار دهيد و در فر خاموشي كه چراغ آن روشن است و يك كاسه آب داغ در كف آن قرار داده شده به مدت تقريب 30 تا 45 دقيقه استراحت دهيد.همچنين ميتوانيد روي سيني حاوي خمير هاي قالب خورده را با سيني ديگري پوشانده و در اتلاق گرم (حدود 35 درجه) استراحت دهيد.روغن را در قابلمه ريخته و اجازه دهيد به دماي 180 درجه برسد.
سپس پيراشكي ها را با سيخ در آن سرخ كنيد.اگر تغيير رنگ خيلي به سرعت و زير يك دقيقه صورت گيرد نشان دهنده داغي بيش از حد روغن بوده و در نتيجه داخل پيراشكي ها خام مي ماند.در حالي كه اطراف آن برشته ميشود.اگر داخل آنها چرب و روغني شود نيز نشان دهنده سرماي روغن يا زيادي شل بودن خمير يا ارد نا مناسب براي سرخ كردن است.
پيراشكي سرخ شده را روي دستمال آشپزخانه بچينيد تا روغن اضافي آن گرفته شود.و پيراشكي ها را در ظرفي قرار دهيد و سس شكلات را در ظرف ديگري كنار آن گذاشته و سرو كنيد.
ميتوانيد از سيخ چوبي استفاده نكنيد و گلوله ها را تك به تك سرخ كنيد و مانند هرم روي هم بچينيد و روي آن سس شكلات بريزيد و پرك بادام تست شده بپاشيد و سرو كنيد.

139364

ایلار جون
2013-07-03, 03:09 PM
عادله جان این پیراشکی چند روز ماندگاری داره؟ شما دوست داشتین طعمشو/طوری که بازم بخواین درست کنین؟ممنون

Adeleh
2013-07-10, 09:50 PM
عادله جان این پیراشکی چند روز ماندگاری داره؟ شما دوست داشتین طعمشو/طوری که بازم بخواین درست کنین؟ممنون
آيلار جان ببخشيد تازه اينجا رو ديدم.
عزيزم براي من تا دوروز در ظرف در بسته تازه بود.خمير خيلي خوش قلقي هم هست.
طعمش مثل پيراشكي هاي نان سحر بود.يعني خيلي خوشمزه است.