تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : شکلات صبحانه خانگی

Mahshid
2013-05-08, 03:57 PM
شکلات صبحانه خانگی
131367

مواد لازم
شير يك ليتر
شكر يك ليوان
پودر كاكائو 1 ليوان
كره 50 گرم

131368

چون خيلي مهمه بازم مثل هميشه متذكر ميشم:
هر چيز شكلاتي رو اگر ميخوايد طعم خوبي داشته باشه بايد با شكلات يا پودر كاكائوي خوشمزه درستش كنيد. مارك و قيمت اصلا مهم نيست. بايد بچشيد اگر طعمش رو دوست داريد از همون در ساخت شيريني استفاده كنيد
من چندين ماهه دارم از اين پودر كاكائو استفاده ميكنم. آلمانيه. رنگش خيلي جالبه يه قهوه اي مايل به قرمزه. عطرش فوق العاده است و طعمش رو خيلي دوست دارم. من هميشه براي شناختن كيفيت كاكائو اول بوش ميكنم بعد هم خالي خالي ميچشم. چون كاكائوي بي كيفيت تو بازار زياده اكثر وقتها نا اميدم ميكنن ولي اين يكي رو واقعا ازش راضيم در حدي كه كل پاييز و زمستون با شير و عسل واسه خودم شير كاكائو درست ميكردم و بسيار لذت بخش بود. (مطمئن باشيد چون الان ازش تعريف كردم از فردا از روي كره زمين محو و نابود ميشه. حالا نگاه كنيد)

131369

نكته بسيار مهم در تهيه اين شكلات اينه كه از يه ديگ خيلي بزرگ استفاده كنيد. جدي بگيريد. نه تنها سرعت رو بالا ميبره و در وقت صرفه جويي ميشه بلكه زحمت شستن اجاقي كه روش شكلات سر رفته رو هم كم ميكنه! از ما گفتن بود.

شكر و پودر كاكائو رو با هم به خوبي مخلوط ميكنيم. اين باعث ميشه كه كاكائو گلوله نشه

131370

بعد شير رو بهش اضافه كرده و روي حرارت قرار ميديم و هم ميزنيم تا به جوش بياد

131371

زيرش رو كم ميكنيم در حدي كه يكي دو قل كوچولو روي سطحش ديده شه. خيلي مهمه نبايد بجوشه اما بايد قل بزنه. پس چشمتون روي شعله نباشه سطح مايع رو نگاه كنيد زماني كه ميبينيد داره چند قل كوچولو ميزنه يعني حرارت مناسبه
من بچه كه بودم تمام مدت پاي اجاق مي ايستادم و همش ميزدم تا آماده شه. اما در دوران پيرزني هر 15 دقيقه يكبار يه سري بهش ميزنم ببينم در چه حاله

اگر وقتي همش ميزنيد احساس كرديد كه ته گرفته اصلا سعي نكنيد ته ديگش رو جدا كنيد

سريع شكلات رو به يك ديگ ديگه منتقل كنيد و ديگ قبلي رو (ليسيده و بعد) خيس بديد (نگران نباشيد نيم ساعت بعد به راحتي شسته ميشه)

131372

معمولا بعد از سه ربع تا يك ساعت آماده است. البته بستگي به جنس و سايز ظرفتون داره و اينكه دوست داشته باشيد شكلاتتون چقدر غليظ باشه

مثلا بعد از يك و نيم تا دو ساعت يك شكلات خيلي غليظ خواهيد داشت. همينطور كه گفتم بسته به ذائقه ميتونيد زمان رو تنظيم كنيد. فقط حواستون باشه وقتي غليظ ميشه امكان ته گرفتنش بيشتره

131373

بعد از 45 دقيقه جوشيدن, كره رو اضافه ميكنيم. همش ميزنيم تا ذوب شه. و بعد مقداريش رو توي يه كاسه تست ميكنيم اگر بعد از سرد شدن از غلظتش راضي بوديم كه هيچي در غير اين صورت باز اجازه ميديدم بپزه تا غليظ تر شه

131374

وقتي به غلظت مورد نظر رسيديم از روي حرارت برداشته اجازه ميديم سرد شه

در شيشه درون يخچال تا يكي دو هفته نگهداري ميكنيم كه البته بعيد ميبينم بيشتر از يكي دو روز بمونه چون خيلي خوشمزه است

شكلات وقتي توي يخچال بره سفت تر ميشه اما ميتونيد بذاريد به دماي اتاق برسه و باز به غلظت اوليه بر ميگرده
از من ميپرسيد بهترين نوع شكلات صبحانه واسه بچه ها همين مدل خونگيشه چون فقط از شير درست شده و هيچگونه مواد افزودني و نگهدارنده نداره.

تصويري كه ميبينيد غلظت شكلات صبحانه ايه كه هنوز كمي گرمه
اين وقتي بره توي يخچال به مراتب غليظ تر خواهد شد

131375

به دليل كاراملايز شدن شير و شكر اين سس شكلاتي فوق العاده خوشمزه است و ميتونيد ازش براي تزئين كيكها يا دسرها استفاده كنيد

فقط يك نكته رو در مورد طعمش بگم... من رو كه ميشناسيد. مرده طعم شكلات تلخم. اين ميزان پودر كاكائو باعث ميشه كه شكلاتمون شيرينيش زير دل نزنه و يه ته مزه تلخي هم داره. اگر اهلش نيستيد بهتره ميزان كاكائو رو كاهش بديد.
كره براي سفت و غليظ تر شدن و كشدار شدن بهش اضافه ميشه اگر معذوريت داريد ميتونيد حذفش كنيد. ولي ديگه اون كيفيت رو نخواهد داشت

اگر حرارت بيش از حد زياد باشه شكلاتتون بعد از سرد شدن توي يخچال احتمالا شكرك ميزنه پس دقت كنيد حرارت زياد نباشه كه كيفيت كار پايين نياد

نياز به تاكيد نيست كه بايد از ديگ بزرگي استفاده كنيد. به اندازه كافي صبور باشيد و به امان خدا رهاش نكنيد. بقيه اش ديگه ساده است.
131376

*Gilda*
2015-02-25, 08:31 AM
سلام.عالي بود.ولي من شنيدم براي بعضي ها يك تخم مرغ هم اضافه مي كنند.نظر شما چيه؟

baran78
2015-02-25, 08:40 AM
سلام.عالي بود.ولي من شنيدم براي بعضي ها يك تخم مرغ هم اضافه مي كنند.نظر شما چيه؟

دوست عزيزم اين رسپي از شف طيبه نازنين بود كه مهشيد عزيز زحمتش رو كشيده بودن.. {2 (6)}

براي ديدن بقيه دستورات شكلات صبحانه ( با تخم مرغ و يا بدون تخم مرغ) لطفا تاپيك زير رو مطالعه كنيد:{53}

شکلات صبحانه (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=3698)