تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : برفک دهان شیرخواران


roya*
2013-03-26, 01:29 AM
مادرا بیایید با تجربه های همدیگه زودتر برفک دهان کوچولوهامون رو درمان کیم{53}

roya*
2013-03-26, 01:34 AM
بهترین و شایعترین درمان در برفک دهان نوزادان استفاده از قطره ی نیستات(نیستاتین)است که الان چند وقتیه خیلی کمیاب شده،و بهترین جایگزین براش دارویی رنگیست (پر اکسید هیدروژن)که توی داروخونه ها بنام دوا آبی معروفه
اما من دنبال داروهای گیاهی و کم ضرر تری ام که به کوچولوهامون آسیب کمتری بزنه و زودتر به نتیجه برسونمون
لطفا" اکگه کسی چیزی میدونه بیاد اینج مطرح کنه تا همه ازش استفاده کنن

roya*
2013-03-26, 01:35 AM
من تازه عضو این سایت بزرگ و خوب شدم و اطلاعاتی راجع به باز کردن تاپیک و قوانینش ندارم لطفا" اگه جای سوال و مبحثم درست نیست یکی از باتجربه های سایت راهنماییم کنه{2 (4)}

roya*
2013-03-26, 01:39 AM
برفک در شیرخواران به صورت دانه‌های سفیدرنگ و بیشتر در ناحیه زبان، حلق و گونه‌ها ظاهر می‌شود؛ اغلب والدین بر این باورند که این دانه‌های سفیدرنگ داخل دهان به خاطر باقیماندن شیر بر روی زبان شیرخوار بوده که این تصور اشتباه است چرا که شیر، خورده شده و بزاق دهان آثار آن را از روی زبان پاک می‌کند.
این بیماری در سلامت عمومی کودک تأثیر سوء ندارد البته در بعضی از اوقات همزمان با برفک در دهان، این بیماری در ناحیه تناسلی شیرخوار به صورت سوختگی ادرار نیز دیده می‌شود و این عارضه عموماً با پمادهای سوختگی و ضد قارچ درمان می‌شود
در صورتی که برفک به موقع درمان نشود، کاهش مقاومت بدن به میکروب‌ها و عدم تمایل به شیر مادر در شیرخوار به وجود خواهد آمد؛ درمان برفک دهان شیرخوار به تنهایی مؤثر نیست و باید اقدامات درمانی برای نوک سینه مادر که آلوده به این بیماری شده است، صورت گیرد

roya*
2013-03-26, 01:48 AM
در حالت طبیعی تعداد زیادی از این قارچ ها درقسمت های مختلف بدن انسان – به ویژه در نواحی دهان، روده و لوله رحم بدون هیچ آزاری وجود دارد. اما زمانی که از قدرت دفاعی بدن به دلیلی کاسته می شود، این قارچ ها توانایی تولید بیماری را پیدا کرده، اصطلاحا بیماری زا می شوند.

در نوزادان شیرخوار به خصوص در ۵ ماه اول، به دلیل این که هنوز سیستم دفاعی بدن نوزاد تکامل نیافته، این بیماری به صورت چشمگیری مشاهده می شود. ممکن است به علت تشابه ظاهری، گاه این دانه های سفید رنگ با آثار ناشی از برگرداندن شیر بر روی زبان کودک به اشتباه گرفته شود که تشخیص آن بسیار راحت است.
برفک اغلب به دنبال درمان آنتی بیوتیکی به وجود می آید و به همراه فقر تغذیه ای و بیماری مزمن نیز ایجاد می شود.

▪ علائم و نشانه ها:

برفک پلاک های دهانی سفید و پوسته پوسته ای ایجاد می کند که شبیه دلمه شیر است و بر روی زبان، سقف دهان، لثه ها و داخل گونه ها و لب ها ایجاد می شود. که این پلاک ها به راحتی کنده نمی شوند. کلاً برفک علامت دیگری ایجاد نمی کند. تشخیص از طریق پیدا کردن قارچ کاندیدیا آلبیکانس تأیید می شود.

▪ عوامل تشدید کننده بیماری
تغذیه‌ نامناسب‌
بیماری‌ که‌ باعث‌ کاهش‌ مقاومت‌ شده‌ باشد.
ایدز (برفک‌ در بزرگسالان‌، جزئی‌ از معیارهای‌ تشخیصی‌ ایدز به‌ شمار می‌رود).
دیابت‌ شیرین‌
التهاب‌ ناشی‌ از دندانهای‌ مصنوعی‌
مصرف‌ مزمن‌ استروییدها (خوراکی‌ یا استنشاقی‌)
برخی مواقع می‌تواند به‌ مهبل‌، پوست‌، حنجره‌، لوله‌ گوارش‌ یا دستگاه‌ تنفسی نیز‌ گسترش‌ یابد.
▪ پیشگیری‌
بهداشت‌ خوب‌ دهان؛ با رعایت بهداشت دهان و دندان و کنترل نارساییهای دهان می‌شود از بروز برفک جلوگیری کرد
اجتناب‌ از آنتی‌بیوتیک‌های‌ غیرضروری‌ نیز گسترش و تشدید برفک را کاهش می‌دهد.
مراقبت خانگی:

برای درمان برفک، پزشک محلول نیستاتین تجویز خواهد کرد. برای پیشگیری از عفونت، اشیائی را که داخل دهان کودک گذاشته می شوند، استریلیزه کنید. ممکن است مادر شیرده مجبور شود پماد نیستاتین بر روی سینه هایش بمالد تا از بروز عفونت مجدد کودک جلوگیری کند.

▪ موارد احتیاط:

۱. پلاک های سفیدی که به زبان محدود می شوند، احتمالاً به علت برفک نیستند و معمولاً در نتیجهٔ شیر خوردن از ***** ایجاد می شوند.

۲. اگر همراه برفک سرفه یا تب دیده شد، با پزشک مشورت کنید.

۳. اگر کودک به طور مرتب مبتلا به برفک می شود، ممکن است به این علت باشد که اشیائی که در داخل دهان کودک گذاشته می شوند، به اندازه کافی استریلیزه نشده اند.

در چنین حالتی با پزشک مشورت کنید.

۴. برفک را تنها با موادی که توسط پزشک تجویز می شوند، درمان کنید. استفاده بیش از حد از داروهای غیر تجویزی (داروهائی که توسط پزشک تجویز نشده اند و معمولاً بدون نسخه تهیه می شوند) می توانند موجب آزار غشاهای دهان شوند.

▪ درمان پزشکی:

پزشک سعی خواهد کرد عواملی را که باعث مستعد شدن بیشتر به برفک می شود، پیدا کند. مادر شیرده ممکن است برای یافتن بیماری های نوک ***** یا مهبل که می توانند موجب عفونت نوزاد شوند، مورد معاینه قرار گیرد. (این قارچ همچنین مسئول عفونت های مهبلی است که می توانند در هنگام تولد به کودک منتقل شوند).

▪ در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر علایم‌ کم‌آبی‌ (چشم‌های‌ گود رفته‌، الاستیسیته‌ کم‌ پوست‌ و خستگی‌) در یک‌ کودک‌ ظاهر شوند.
ایجاد تب‌
ظاهر شدن‌ ضایعات‌ در پوست‌ یا مهبل‌
اگر علایم‌ عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ (درد، قرمزی‌، حساسیت‌ به‌ لمس‌، تورم‌، گاهی‌ تب‌) در دهان‌ ظاهر شوند