تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : مطالب مفید در رابطه با بارداری


Soha
2011-01-23, 12:30 PM
این هم یه تاپیک جدید واولین تاپیک در بخش بارداری
می خوام اینجا مطالبی که برای خانم های باردار یا قصد باردار شدن رو دارن بذارم
امیدوارم که مفید باشه وخوشتون بیاد{kap}{kap}{kap}{kap}{kap}

Soha
2011-01-23, 12:35 PM
این هم مطلبی که ذهن همه خانومهای باردار وخانومهایی که قصد باردار شدن رو دارن ومشغول می کنه من خودم این چیزارو تو حاملگی اول رعایت نکردم و۲۵ کیلو در دوران حاملگی زیاد کردم الان هم بعد از دوسال هنوز نتونستم ده کیلو بیشترش رو اب کنم

بارداری چقدر اضافه وزن می ‌آورد؟

مرز طبیعی و غیرطبیعی در افزایش وزن دوران حاملگی


سلامت جنین به دو عامل بستگی دارد؛ یکی وزن مادر در آغاز بارداری و دیگری، روند وزن‌ گیری مادر در طول بارداری.
هر گونه اختلال در این دو مورد به تشکیل جفت کوچک‌ تر منجر شده و جفتی که خوب تشکیل نشود و نتواند به ‌طور کامل نیازهای جنین را تامین کند طبیعتا در روند رشد او تاثیرگذار خواهد بود.
در گذشته، دوران بارداری را 40 هفته تلقی می ‌کردند. عقیده بر این بود که افزایش وزن فیزیولوژیک بین 5/8 تا 5/12 کیلوگرم در طول تمام دوران 40 هفتگی بارداری لازم است.
بارداری به 3 دوره تقسیم می ‌شد؛ در ثلث اول که 12 هفته ی اول بارداری بود، عقیده بر این بود که به علت تغییرات هورمونی، گر چه دوران ساخت اندام ‌های جنینی است، معمولا به علت حالت بی‌ میلی و ویار، وزن مادر یا افزایش پیدا نمی ‌کند یا مقدار افزایش وزن بسیار ناچیز است. اما اعتقاد بر این بود که از هفته 13 به بعد افزایش وزن باید طبق فهرست زیر پیشرفت کند:
هفته 13 تا 15 هر هفته 250 گرم
هفته 16 تا 18 هر هفته 300 گرم
هفته 19 تا 22 هر هفته 350 گرم
هفته 23 تا 24 هر هفته 400 گرم
هفته 25 تا 26 هر هفته 450 گرم
هفته 27 تا 39 هر هفته 500 گرم
هفته 39 به بعد هر هفته 250 گرم
تا مدت ‌ها، روند بالا را برای افزایش وزن در نظر می گرفتند، اما اخیرا مساله افزایش وزن دوران بارداری را با میزان شاخص توده بدنی مادر یا BMI در ورود به بارداری مرتبط می‌ دانند.
اضافه وزن مادر باردار طبق معیارهای جدید
شاخص توده بدنی مادر یا BMI از تقسیم وزن(به کیلوگرم) به مجذور قد(به متر) به دست می ‌آید.
اگر زنی در آغاز بارداری دارای BMI کمتر از 8/19 باشد، توصیه می‌ شود افزایش کل وزن او بین 5/12 تا 18 کیلوگرم باشد.
اگر این میزان بین 8/19 تا 26 باشد، افزایش وزنش باید 5/11 تا 16 کیلوگرم در طول بارداری باشد و اگر مقدار BMI او بین 26 تا 29 باشد لازم است بین 5/7 تا 11 کیلوگرم اضافه وزن پیدا کند.
افراد چاق که دارای BMI بالای 26 هستند هم اگر 6 کیلوگرم وزن بگیرند افزایش وزن شان مناسب است.
این افزایش وزن بارداری، 50 درصد مربوط به مادر و 50 درصد مربوط به جنین و ضمایم بارداری است.
در دوران بارداری قسمتی از افزایش وزن که مربوط به افزایش حجم اندام‌‌ ها و مایعات است و 50 درصد وزن افزوده شده را به خود اختصاص می‌ دهد، به صورت ذخیره ی انرژی در بافت ‌های چربی، در 3 ماهه ی سوم، صرف نیازهای افزوده شده به منظور سرعت گرفتن تقسیم سلولی می ‌شود. در این دوران به علت این که حجم ضمایم بارداری گسترده شده، دریافت غذای بیشتر از سوی مادر امکان ‌پذیر نیست. مازاد این افزایش وزن پس از زایمان صرف تولید و ترشح شیر می‌ شود.
قسمتی از انرژی لازم برای تولید شیر باید از طریق تغذیه مادر تامین شود که بین 150 تا 250 کیلوکالری از این ذخایر به تدریج به مصرف می ‌رسد و شیر تولید و ترشح می‌ شود
الفبای تغذیه در دوران بارداری
در قبال تامین افزایش وزن ناشی از بارداری، در گذشته می ‌گفتند از آغاز بارداری تا آخر، اگر مادر 300 کیلوکالری به مقادیر انرژی قبل از بارداری اضافه کند، تمام دوران بارداری را پوشش می ‌دهد.
امروزه یافته‌ های جدید حاکی از آن است که در 3 ماهه اول بارداری نیاز مادر به انرژی شبیه وزن مادرانی است که باردار نیستند ولی در 3 ماهه دوم بارداری باید 340 تا 360 کیلوکالری به انرژی دریافتی مادر اضافه شود و در 3 ماهه سوم که جهش سریع رشد جنین اتفاق می ‌افتد افزایش انرژی باید به زمان قبل از بارداری یعنی 452 تا 472 کیلوکالری برسد.
این انرژی افزوده‌ شده را نباید منحصرا از منابعی که فقط انرژی دارند، تامین کرد؛ بلکه باید از منابع انرژی ‌‌های دیگر که نیازهای افزوده شده ی مادر به مواد معدنی و پروتئین‌ ها را هم تامین می‌ کند، استفاده کرد؛ چرا که مادر در دوران بارداری، کلسیم و ویتامین‌ ها را در اختیار بچه‌ می‌ گذارد تا بتواند به رشد و تقسیمات سلولی ادامه دهد، بنابراین بهتر است به کیفیت غذای خود توجه کند.
باید به منابع حاوی کلسیم و پروتئین که بچه جهت رشد نیاز دارد، توجه ویژه داشت.
در دوران بارداری مادر باید روزانه 3 واحد لبنیات کم چرب(هر واحد معادل یک لیوان یا 240 سی ‌سی شیر، سه چهارم لیوان ماست و 2 لیوان دوغ است)، دانه ‌ها و مغزهای حاوی کلسیم، کنجد و بادام مصرف کند.
یک نکته ی مهم این که اگر چه مساله ی کیفیت غذای مادران به توان اقتصادی بستگی دارد اما لزوما وابسته به این مساله نیست. مادران آگاه که به دانش تغذیه اعتقاد دارند با هر امکانات مالی می‌ توانند تغذیه کامل و کافی تهیه کرده و با تلفیق امکانات در دسترس، نیازهای بدن خود و جنین را فراهم کنند.
استفاده ی توام غلات و حبوبات، 2 تا 3 واحد میوه و 700 گرم سبزیجات می‌ تواند هم نیازهای ویتامینی را برطرف کند و هم مانع از ابتلا به یبوست شود.
اضافه وزن بارداری؛ نه کم، نه زیاد‌
امروزه با کمال تعجب مشخص شده هرگونه سوء تغذیه دوران بارداری بیش از بارداری روی سلامت کوتاه‌ مدت و بلند مدت کودک تاثیر می ‌گذارد و مادرانی که با سوء تغذیه و با وزن کم وارد بارداری می ‌شوند و در دوران بارداری هم از تغذیه مناسب برخوردار نیستند و وزن شان به اندازه ی مناسب اضافه نشده، بچه‌ های شان در دوران جنینی برای حفظ حیات، برنامه‌ ریزی می‌ کنند تا حتی با امکانات کم به حیات ادامه دهند، اما بعد از تولد با قد کوتاه و وزن کمتر به دنیا می ‌آیند. این بچه‌ ها در معرض خطر چاقی مفرط و بیماری‌ های قلبی - عروقی قرار دارند.
در مقابل، مادرانی که با وزن زیاد و چاقی وارد بارداری می‌ شوند باز هم برنامه‌ ریزی نامناسب و دریافت مواد مغذی به مقدار زیاد موجب می ‌شود نوزاد با وزن بیشتری به دنیا بیاید و به همان نسبت در معرض خطر چاقی مفرط و بیماری‌ های مزمن باشد.
پس مساله ی پیشگیری از چاقی و بیماری ‌ها قبل از تصمیم‌ گیری به بارداری باید توسط مادر در نظر گرفته شود و مادران باید از نظر کمبود مواد معدنی، کلسیم، آهن و روی بررسی شوند.
دکتر سید ضیاء الدین مظهری - متخصص تغذیه

Soha
2011-01-23, 12:42 PM
۹ غذای ممنوعه در بارداری


زنان باردار می ‌توانند از خوردن خیلی از غذاها لذت ببرند اما برخی غذاها باید در این دوران با احتیاط مصرف شوند یا از خوردن‌ آن ها پرهیز شود.
جگر و سایر امعاء و احشاء گوسفند و گاو
اگر چه جگر و مواد تهیه شده از احشاء حیوانات، دارای آهن و فولات هستند این مواد همچنین حاوی غلظت زیادی از ویتامین A هستند. هر 100 گرم از این مواد حاوی 13 هزار تا 40 هزار واحد بین المللی ویتامین A است که بیش از 15 برابر نیاز زن باردار است.
مصرف مقادیر زیاد ویتامین A برای جنین در حال رشد در سه ماهه ی اول بارداری مُضر است. در نتیجه همه زنان باردار و زنانی که در حال برنامه ‌ریزی برای بارداری هستند باید از مصرف این غذاها یا غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین A هستند مثل جگر، روغن‌ هایی که از کبد حیوانات تهیه می ‌شود و سایر امعاء و احشاء حیوانات پرهیز کنند.
البته لازم نیست که از سایر غذاها که دارای ویتامین A است خودداری کرد مثل شیر، پنیر، ماهی چرب، تخم‌ مرغ و غذاهایی با بتاکاروتن مثل هویج، میوه‌ های قرمز و نارنجی و سبزیجات و سبزیجات برگ ‌سبز.
مغز حیوانات
از همه ی انواع مغزهای حیوانات در دوران بارداری باید پرهیز شود چرا که این مواد ممکن است حاوی باکتری‌ های مُضری چون لیستریا باشد که عامل ابتلا به بیماری لیستریوز است.
اگر چه لیستریوز تنها دارای علامتی شبیه به آنفلوآنزا در مادر می ‌شود، این بیماری می ‌تواند به شدت جنین در حال رشد را تحت تاثیر قرار داده و سبب سقط، مرده‌ زایی یا بیماری ‌های شدید در نوزاد متولد شده، شود.

تخم‌ مرغ خام یا عسلی
تخم ‌مرغ کاملا نپخته(عسلی) یا خام یا غذاهایی که حاوی تخم‌ مرغ نپخته هستند مثل سُس مایونز خانگی و بستنی ‌های غیر پاستوریزه نباید در دوران بارداری مصرف شود چرا که ممکن است حاوی باکتری سامونلا باشد که می ‌تواند سبب مسمومیت غذایی شود.
غذاهای نپخته یا سرد
بسیار مهم است که مطمئن شوید غذاها کاملا پخته ‌اند و سپس مصرف شوند، غذاهای سرد باید مجددا کاملا گرم شوند طوری که بخار از آن ها خارج شود.
گوشت و مرغ خام
توکسوپلاسموزیس بیماری نادری است که توسط نوعی انگل که در گوشت خام وجود دارد ایجاد می‌ شود. این می‌ تواند برای جنین مُضر باشد و در بسیاری مواقع سبب نابینایی و مشکلات ذهنی و عقب ‌افتادگی در جنین شود.
بنابراین زنان باردار باید از خوردن گوشت خام و نپخته پرهیز کنند.
توکسوپلاسموز ممکن است همچنین در مدفوع گربه نیز وجود داشته باشد بنابراین به زنان بارداری که از حیوانات نگهداری می ‌کنند توصیه می ‌شود که هنگام خالی کردن مدفوع گربه حتما دست ‌کش بپوشند.
پختن خوب و کامل گوشت و مرغ می ‌تواند خطر سالمونلا را نیز کاهش دهد.

بادام ‌زمینی
اگر در یک خانواده اعم از مادر کودک، پدر یا خواهر و برادر سابقه ی حساسیت به بادام ‌زمینی دارند یا تاریخچه تب یونجه، آسم، اگزما یا سایر آلرژی ‌ها را دارند، برای کاهش خطر استعداد کودک در حال رشد به حساسیت به بادام ‌زمینی بهتر است مادر از مصرف بادام‌ زمینی و محصولات حاوی بادام‌ زمینی در دوران بارداری و شیردهی پرهیز کند.
شیر غیر پاستوریزه
مادر باردار باید از خوردن همه شیرهای غیر پاستوریزه اعم از شیر گاو، بُز و شیر شتر خودداری کند، شیر بُز هم می ‌تواند عاملی برای افزایش خطر توکسوپلاسموز باشد.
الکل
احتیاجی به ذکر این مورد نیست که مادر باردار باید به طور کامل از مصرف الکل در دوران بارداری بپرهیزد، مخصوصا در اوایل بارداری.
کافئین
اگر چه لازم نیست به طور کلی از مواد غذایی حاوی کافئین خودداری کرد اما به زنان باردار توصیه می ‌شود مصرف کافئین در آن ها بیشتر از 300 میلی ‌گرم در روز نباشد.
مصرف کافئین به میزان زیاد سبب کاهش وزن نوزاد و گاهی سقط می ‌شود.

آلیس
2011-07-19, 11:44 PM
منم کتابی دارم به اسم" بارداری به زبان آدمیزاد "که مطالب مفیدی نسبت به کتاب های قدیمی تر داره.میخوام مطالب مختصر مفیدو مهم این کتاب رو به تدریج در تاپیک بذارم تا همه بتونند ازش استفاده کنند.

توضیحی در مورد باکتری لیستریا
باکتری لیستریا،که میتواند به درد زود رس زایمان یا نا هنجاری های دیگری شود،اساسا در پنیر های غیر پاستوریزه یافت میشود،ولی در غذاهای دیگری مثلا بعضی از پاته ها، هات داگ، گوشت های اغذیه فروشی ها ، یا سالاد های بسته بندی که به خاک آلوده شده، وجود دارد.
از آنجا که باکتری لیستریا در انواع مختلف غذاها یافت شده است، نمیتوانید از خوردن تمام غذاهای حاوی آن خود داری کنید.
خبر خوش آن است که میزان شیوع عفونت باکتری لیستریا در دوران بارداری ،بسیار کم است.همچنین دستور العمل هایی وجود دارد که میتوانید با پیروی از آن ،خطر را کاه بدهید،مانند خوردن غذاهای داغ ،بلافاصله پس از حرارت دیدن.
غذاهایی که از هر نظر فاقد باکتری لیستریا هستند عبارتند از:شکلات،بیسکوئیت ها،مارمالاد،هویج خام،سیب خام و گوجه فرنگی.بنابراین اگر میخواهید به کلی از باکتری لیستریا بپرهیزید ،مارمالاد، هویج خام، سیب خام میل کنید.اگر ندانسته هر یک از غذا های حاوی باکتری لیستریا را خوردید،وحشت نکنید،هنوز خطر بروز عفونت بسیار پایین ، و مشکل نسبتا غیر شایع است.

آرامیس
2011-07-23, 12:52 PM
مرسی الیس جون

آلیس
2011-07-31, 08:51 PM
کنترل دمای پایه ی بدن

برخی از خانم ها متوجه شده اند با گرفتن دمای بدن خود به طور مداوم ،میتوانند بسیار راحت تر زمان تخمک گذاری خود را تعیین کنند ،به طوری که دما درست در زمان تخمک گذاری افزایش میابد.برای این منظور ،هر روز صبح قبل از بلند شدن از تخت ،درجه حرارت بدن خود را اندازه گیری کنید (زیر زبانی) .درجه حرارت بدن به طور خاص قبل از آزاد شدن هورمون LH توسط غده ی هیپوفیز ،به پایین ترین حد خود میرسد ،که باعت تخمک گذاری میشود. (دو روز پس از ترشح ناگهانی و شدید هورمون LH ، دمای بدن شما به طور بارزی افزایش میابد (در حدود نیم درجه تا یک درجه بالای خط مبنا ) و بالا باقی میماند تا قاعدگی انجام شود.اگر باردار شوید ،دما بالا باقی میماند.شاید مایل باشید یک دما سنج مخصوص (دمای پایه ی بدن) برای این منظور بخرید.زیرا درجه بندی بزرگ تری دارد و خواندن آن راحت تر است.

به خاطر داشته باشید افزایش دمای بدن شما نشان میدهد تخمک گذاری قبلا صورت گرفته است.زمان تخمک گذاری شما را پیش بینی نخواهد کرد ،بلکه نشان میدهد تخمک گذاری صورت گرفته و به شما نظری تقریبی درباره ی زمان وقوع تخمک گذاری در دوره ی خودتان میدهد.خواندن علایم میتواند مشکل زا باشد ،زیرا تمام خانم ها از یک الگوی مشابه پیروی نمیکنند.بعضی هرگز افت مشخصی را در دما نمیبینند ،و بعضی دیگر هرگز متوجه افزایش واضح آن نمیشوند.

منبع:کتاب بارداری به زبان آدمیزاد.(به همه ی دوستانی که این کتاب رو ندارند و قصد بارداری دارند و یا باردار هستند این کتاب بسیار مفید رو توصیه میکنم.مطالب کاربردی بیشتری نسبت به کتاب های قدیمی تر دارد.)

آلیس
2011-07-31, 09:14 PM
گرفتگی عضلانی

گرفتگی ساق پا یک ناراحتی شایع در دوران باردرای است.و هر چه ماه های بارداری پیش برود ،احتمال بروز آن به دفعات بیشتر وجود دارد.
واقعیت این است که دکتر ها هنوز مطمئن نیستند چه چیزی در واقع موجب گرفتگی پا میشود.بعضی ها فکر میکنند شاید این گرفتگی مربوط به میزان پایین کلسیم و منیزیم باشد ،پس قرص های مکمل کلسیم و منیزیم توصیه شده است.
به هر حال ، مزیت طبی چنین کاری هرگز به اثبات نرسیده است.بعضی از دکتر ها معتقدند گرفتگی پا ممکن است مربوط به کاهش گردش خون باشد ،که در زمان کم تحرکی شدید تر میشود و برای همین شب ها گرفتگی پا شایع تر است.
شاید متوجه بشوید کشیدن و دراز کردن پاهایتان به کاهش گرفتگی کمک میکند.گاهی راه رفتن به رفع درد ناشی از گرفتگی پا کمک میکند.ماساژ پا نیز میتواند مفید باشد و گرفتگی پاها بهانه ی خوبی برای ماساژ گرفتن مداوم هست.:3:

(لازم به توضیح دونستم که بگم برای من در دوران حاملگی هیچ راهی به غیر از کشیدن آهسته ی پنجه ی پا به طرف ساق پا نمیتونست موثر واقع بشه).

آلیس
2011-07-31, 09:32 PM
آرامش گرفتن در وان های آب داغ، جکوزی، سوناهای خشک و بخار

استفاده از وان آب داغ، جکوزی، یا سوناهای خشک و بخار در دوران بارداری، به دلیل وجود دمای بالا میتواند خطرناک باشد.در آزمایشگاه حیوانات، با ایجاد دمای حرارتی بالا در دوران بارداری مشاهده شده که موجب بروز نقایص مادر زادی و سقط جنین شده است.
انجام مطالعات انسانی حاکی از آن است که زنان باردار که در هفته های اول باردای درجه حرارت درون بدنشان به طور قابل ملاحظه ای افزایش میابد، ممکن است در معرض خطر سقط جنین یا نوزادانی با نقایص مادر زادی لوله عصبی (مثلا اسپینا بیفیدا)قرار بگیرند.
به هر حال مشکلات اساسا تنها زمانی به وجود می آیند که درجه حرارت بدن مادر در هفت هفته ی اول بارداری ،بیش از ده دقیقه ،به بالاتر از 39 درجه ی سانتی گراد افزایش یابد.

آلیس
2011-07-31, 10:18 PM
مسافرت رفتن

اگر باردرای شما بدون مشکل است، معمولا مسافرت در سه ماهه ی اول و دوم و اوایل سه ماهه ی سوم بلامانع است.
مسافرت با ماشین هیچ خطر خاصی را به وجود نمی آورد، به جز اینکه لازم است برای مدت طولانی بکجا بنشینید.در سفر های طولانی، هر دو ساعت یک بار توقف کنید تا پیاده شوید و کمی راه بروید.

کمر بند ایمنی و بند روی شانه را ببندید تا شما را محفوظ نگه دارد.کمر بند خود را در زیر شکم خود ببندید، نه بالای آن، و بند شانه را در حالت معمول خود حفظ کنید.

اگر کمتر از 36 هفته باشید، اکثر خطوط هواپیمایی اجازه ی پرواز میدهند، ولی شاید مایل باشید یادداشتی از پزشک خود مبنی بر عدم وجود دلیلی پزشکی برای پرواز نکردنتان به همراه داشته باشید.
پرواز کردن کاملا بی خطر است، مخصوصا در صورتی که موارد احتیاط را رعایت کنید:

در طول سفر های طولانی هر از گاهی از روی صندلی خود بلند شوید و در هواپیما راه بروید.نشستن به مدت طولانی میتواند موجب جمع شدن خون در پاهایتان شود.راه رفتن موجب ادامه ی گردش خون شما میشود.

یک بطری آب همراه داشته باشید و به طور مکرر آب بنوشید.
هوای درون هواپیما همیشه بسیار خشک است.هواپیما قادر به حمل آب اضافی برای بالا نگه داشتن رطوبت نیست، زیرا آب اضافی موجب افزایش وزن بیش از حد بار میشود.
از آنجا که هوای هواپیما بسیار خشک است ،ممکن است به سادگی در پرواز های طولانی دچار کم آبی شوید.

لازم نیست در مورد فلز یاب های فرودگاه یا هر یک از فلز یاب های دیگر نگران شوید.زیرا از تشعشعات یونیزه استفاده نمیکنند.

آلیس
2011-07-31, 10:50 PM
آیا مصرف کافئین در دوران بارداری بی ضرر است؟

اگرچه بعضی از خانم ها تصور میکنند فقط یک فنجان قهوه ی غلیظ حاوی کافئین است، اما در حقیقت میتوانید کافئین را در بسیاری از چیزهای دیگری که روزانه میخورید یا مینوشید، پیدا کنید:

چای، بسیاری از نوشابه های گاز دار، کاکائو، و شکلات.

هیچ دلیلی حاکی از بروز نقایص مادر زادی به خاطر کافئین وجود ندارد.به هر حال، اگر به میزان زیادی کافئین مصر ف کنید، میتواند خطر وزن پایین هنگام تولد یا سقط جنین را افزایش دهد.

اکثر مطالعات حاکی از آن است که مصرف بیش از 300 میلیگرم کافئین در روز میتواند بر جنین تاثیر بگذارد.یک فنجان متوسط قهوه (به خاطر داشته باشید که این یک فنجان 8 اونسی معمولی قهوه است، نه یک فنجان خیلی بزرگ یا قهوه ی اسپرسو یا کاپوچینو!) بین 100 تا 150 میلی گرم کافئین دارد.
چای کافئین کمتری دارددر حدود 50 تا 100 میلی گرم.و نوشابه های غیر الکلی تقریبا در هر 12 اونس، 36 میلی گرم کافئین دارد.بنابراین نوشیدن دو فنجان 8 اونسی (یا به همان نسبت کافئین موجود در غذاها یا نوشیدنی های دیگر) در روز، معمولا در دوران بارداری بلامانع است.

یک بسته شکلات متوسط یا یک فنجان کاکائوی داغ، فقط 6 میلی گرم کافئین وجود دارد.

یک انس برابر است با تقریبا 28 گرم.

آلیس
2011-08-07, 02:59 PM
تکمیل رژیم غذایی

اگر رژیم غذایی شما مناسب و متعادل است، اکثر ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را به طور طبیعی -به جز آهن و فولیک اسید و کلسیم را دریافت میکنید.

آهن

هنگامی که باردار هستید، به آهن بیشتری نیاز دارید، زیرا هم شما و هم بچه، هر روز گلبول های سرخ جدید میسازید.به طور متوسط، روزانه به 30 میلیگرم آهن بیشتری در دورن بارداری نیاز دارید که در اکثر ویتامین های دوران بارداری موجود است.

غذاهاس سرشار از آهن عبارتند از:

مرغ، ماهی، گوشت قرمز، سیزیجات داراری برگ سبز، و نان های غنی شده یا سبوس دار.

میتوانید میزان آهن غذاها را با پختن آنها در قابلمه های چدنی بالا ببرید.

کلسیم

در زمان بارداری در حدود 1200 میلیگرم کلسیم نیاز دارید.(میزان مجاز کلسیم توصیه شده در ایالات متحده برای تمام زنان ،به طور روزانه در حدود 1000 میلیگرم است.)

در واقع اکثر خانم ها کمتر از این دریافت میکنند.اگر پیش از این به نوعی کمبود کلسیم دچار باشید، نیاز کلسیم برای جنین میتواند کلسیم کافی از مادر خود دریافت کند، حتی اگر به قیمت استخوان های مادر تمام شود.

بنابراین کلسیم اضافی در دوران باردرای، در واقع برای محافظت از شما و سلامتی تان در نظر گرفته شده است.

فهرست زیر به وعده های غذایی که به عنوان یک غذای کافی محسوب میشود (300 میلیگرم کلسیم) اشاره میکند:

1 لیوان 8 انسی شیر(تقریبا 1/4 لیتر) (توصیه: شیر کم چربی یا بدون چربی را انتخاب کنید.)

100 گرم کلم بروکلی پخته.

حدود 100 تا 140 گرم کنسرو ماهی آزاد با استخوان.

حدود 50 تا 60 گرم پنیر (توصیه : پنیر خانگی نسبت به بقیه ی پنیر ها کلسیم کمتر دارد.)

حدود 200 گرم ماست.


ویتامین ث

برخی مطالعات حاکی از آن است که ویتامین ث میتواند در کاهش خطر مسمومیت حاملگی موثر باشد.

منبع:کتاب بارداری به زبان آدمیزاد.

آلیس
2011-08-07, 05:24 PM
توصیه هایی برای متوقف شدن حالت تهوع


نمیتوانیم بگوییم چگونه میتوانید حالت تهوع خود را به طور کامل از بین ببرید.ولی میتوانید کارهایی انجام دهید که آن را بهتر کند:

کم کم و به دفعات مکرر غذا بخورید تا معده ی شما خالی نماند.

زیاد در مورد رعایت یک رژیم غذایی متعادل نگران نباشید، فقط هر چیزی که در این مدت نسبتا کوتاه تمایل پیدا میکنید، بخورید.

از مغازه های عطر فروشی، آشپزخانه ای فعال، تاکسی های بد بو، حیاط طویله ها، یا هر جای دیگری که ممکن است بوهای تند وجود داشته باشد، پرهیز کنید.

اگر ویتامین های دوران باردای شما این حال را بدتر میکند، سعی کنید آن ها را شب، درست قبل از خواب مصرف کنید.اگر هنوز فکر میکنید باعث اذیت شما میشود، میتوانید چند روزی آن ها را کنار بگذارید.

کنار تخت خود تعدادی بیسکوئیت ترد بگذارید- بعضی خانم ها متوجه شده اند خوردن آن ها قبل از بلند شدن از تخت به هنگام صبح، در کاهش تهوع آنان کمک میکند.

زنجبیل (مثلا به شکل چای یا قرص) ،شاید به بعضی از خانم ها کمک کند.

شاید هنگام مسواک زدن متوجه بشوید حالت تهوع شما تشدید میشود.شاید تغییر نوع خمیر دندان بتواند به شما کمک کند.

سعی کنید نان تست شده ی خشک، چیز های شور، بیسکوئیت های سبوس دار گندم، سیب زمینی، و سایر خوراکی های بی بو، و کربوهیدرات هایی که هضمشان آسان باشد، بخورید.

اگر از جمع شدن بزاق در دهانتان ناراحت میشوید، مکیدن آب نبات های لیمویی میتواند موثر باشد.

مچ بند های رگ فشاری، که در داروخانه ها فروخته میشود، به بعضی از خانم ها تسکین میدهد.

نرمش های آرامش بخش و حتی هیپنوتیزم برای بعضی خانم ها کارآیی دارد.

منبع:کتاب باردرای به زبان آدمیزاد

آلیس
2011-08-07, 05:52 PM
ترش کردن

ترش کردن-احساس سوزشی که هنگام بالا آمدن اسید معده به داخل مری خود احساس میکنید-در

طول بارداری شایع است.ترش کردن دو علت عمده دارد (هیچ یک از این دو علت خرافه ی را که

میگوید ترش کردن به معنی این است که بچه ی شما موی زیادی خواهد داشت، تائید نمیکند.)اول

اینکه، میزان بالای پروژسترونی که بدن شما تولید میکند، میتواند عمل هضم را کند کرده و عضله ی

حلقوی میان معده و مری را شل کند، که به طور عادی از حرکت اسید های معده به سمت بالا

جلوگیری میکند.دوم اینکه، همچنان که رحم بزرگ میشود، به سمت بالا بر روی معده فشار می آورد،

که میتواند اسید های معده را به داخل مری فشار دهد.

شاید با پیروی از توصیه های زیر، از ترش کردن خلاصی یابید.


به جای حجم زیاد، کم و به دفعات غذا بخورید.

هنگامی که در منزل نیستید، یک داروی ضد اسید به همراه داشته باشید.

یک بسته بیسکوئیت ترد همراه خود داشته باشید تا زمانی که احساس ترش کردن میکنید، بخورید.شاید گاز معده را نیز برطرف کند.

از خوردن غذاهای ادویه دار، چرب و روغنی پرهیز کنید.

از خوردن درست قبل از خواب پرهیز کنید، زیرا هنگامی که دراز میکشید، ترش کردن راحت تر اتفاق می افتد.همچنین سعی کنید هنگام خواب، سر خود را با قرار دادن بالش های متعدد، بالا نگه دارید.

اگر ترش کردن شما غیر قابل تحمل کردن باشد، با دکتر خود در مورد داروهای تجویزی مشورت کنید.بسیاری از داروهای موثر برای تزش کردن، برای استفاده در دوران باردرای بیخطر است.

آلیس
2011-08-07, 06:21 PM
گرفتگی بینی


جریان افزایش یافته ی خون که در دوران بارداری بروز میکند، میتواند موجب گرفتگی و مقدرای ورم غشاهای مخاطی داخل بینی شما شود.

این حالت، به نوبت، میتواند به چکیدن مخاط به پشت بینی منجر، و نهایتا، باعث سرفه های مزمن شود.قطره های نمکی بینی میتواند تسکین دهنده باشد و مصرف آن در دوران بارداری کاملا بیخطر است.

همچنین مرطوب نگه داشتن فضای خانه یا محل کار میتواند موثر باشد.اسپری های بینی و ضد احتقان ها نیز موثر است.ولی از مصرف این دارو ها بیش از چند روز خودداری کنید.

شما (یا مخصوصا همسرتان) ممکن است ناگهان متوجه شوید چنان خر و پف میکنید که هرگز نمیکردید!:28::28::28:این نشانه ی شایع نیز به افزایش گرفتگی در بینی مربوط میشود.

توصیه ما چیست؟برای همسرتان یک دست گوشی خوب بخرید!{71}{71}{71}

منبع:کتاب بارداری به زبان آدمیزاد

آلیس
2011-08-08, 03:24 PM
بی خوابی


بسیاری از خانم ها در طول بارداری، متوجه میشوند نمیتوانند راحت بخوابند.{Count_Sheep}یافتن وضعیتی راحت هنگامی که هشت ماه دارید، کار آسانی نیست.احساس میکنید کمی شبیه به نهنگی هستید که به ساحل کشانده شده است.

پنج بار بلند شدن در طول شب برای رفتن به دست شویی، نمیتواند کار ها را آسان تر کند.به هر حال، شاید با دستورات زیر تسکین یابید:

شیر ولرم با عسل بنوشید.گرم کردن شیر باعث آزاد شدن تریپتوفان میشود؛یک اسید آمینه ی طبیعی که باعث خواب آلودگیتان میشود.عسل نیز میتواند باعث تولید انسولین شود، که این نیز به خواب شما کمک میکند.

ورزش در طول روز .فعالیت به خسته کردن شما کمک میکند، و به این معناست که زودتر به خواب روید.

کمی دیرتر از وقت معمول به تخت خواب بروید.
با این ترتیب وقت کمتری برای به خواب رفتن صرف میکنید.

مصرف مایعات را بعد از ساعت 6 محدود کنید.
به هر حال، در صورت تشنگی، خود را محدود نکنید.

یک بالش مخصوص بدن بخرید.میتوانید آن را دور بدن خود در جاهای مختلف بپیچید، که پیدا کردن یک وضعیت راحت را آسان تر میکند.شما میتوانید بالش های مخصوص بدن را در تمام فروشگاه های بزرگ پیدا کنید.

قبل از به رختخواب رفتن یک حمام ولرم و آرامش بخش بگیرید. بسیاری از خانم ها میگویند حمام گرفتن به خواب آلود شدنشان کمک میکند.{bathtime}

{smilie_bett}

منبع:کتاب بارداری به زبان آدمیزاد

آلیس
2011-08-08, 06:49 PM
ورم


ورم (به آن ادم هم گفته میشود) دست ها و پاها در سه ماهه ی سوم باردای شایع است.در اکثر

مواقع پس از آنکه برای مدتی سر پا بایستید، به وجود می آید، ولی در تمام مدت روز نیز میتواند اتفاق بیفتد.

ورم در هوای گرم شایع تر است.بر خلاف نظر مردم، هیچ دلیلی بر کاهش مصرف نمک و یا اینکه نوشیدن آب به مقدار زیاد از ورم جلوگیری میکند یا آن را از بین میبرد، دلالت نمیکند.

اگر چه ورم یکی از علایم عادی دوران بارداری است، گاهی میتواند نشانه ای از مسمومیت بارداری باشد.اگر متوجه افزایش ناگهانی میزان ورم، یا افزایش ناگهانی -2.5 کیلو گرم یا بیشتر در یک هفته- شدید، یا ورم با سردرد زیاد در سمت راست شکم همراه بود، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

برای ورم عادی ،موارد زیر را امتحان کنید.

هر وقت امکان دارد پاهای خود را بالا نگه دارید.

در محیط خنک بمانید.

جوراب شلواری محافظ یا جوراب هایی بپوشید که دور زانوی شما را محکم نگیرد.

هنگام خواب، به پشت خود دراز نکشید، سعی کنید به پهلو دراز کشید.

آلیس
2011-08-19, 06:56 PM
مادران باردار میپرسند....


آیا میتوانم خون بند ناف بچه ام را نگه دارم؟

گاهی خون بند ناف نگه داشته میشود، زیرا حاوی سلول های بنیادی است، نوعی از سلول ها که برای درمان اختلالات خونی گوناگون، مانند لوسمی و برخی از اشکال حاد کم خونی مورد استفاده قرار میگیرد.

اخیرا نگهداری خون بند ناف نوزاد شما برای استفاده در آینده قابل اجرا است.از آنجایی که این مساله نسبتا تازه است، در حال حاضر اینکه ذخیره ی خون بند ناف چگونه مفید خواهد بود، و اینکه هزینه های مربوط به آن معقول است یا نه، مشخص نیست.

اگر ذخیره ی خون بند ناف را در نظر دراید، اکنون زمانی است که میتوانید در مورد انتخاب های خود پرس و جو کنید، بنابراین اگر انتخاب میکنید، با یک آژانس مربوطه مقدمات کار را فراهم کنید.

همچنین از آنجا که در حال حاضر برخی از بیمارستان ها برنامه های خود را برای ذخیره ی خون بند ناف دراند، ببینید بیمارستانی که در آن وضع حمل میکنید چنین خدماتی را ارائه میدهد یا نه.

آلیس
2011-08-19, 07:28 PM
استفاده از یک روش آزمایشی جدید سندرم دان در سه ماهه ی اول


نمونه برداری از پرزهای کوریونی و آمنیوسنتز تنها آزمایش هایی است که میتواند اطلاعات دقیقی از کروموزوم های جنین در سه ماه ی اول ارائه دهد.ولی محققان برای به وجود آوردن آزمایش هایی بی خطر و غیر پیش رونده تلاش کرده اند که میتواند در تشخیص وضعیت جنین در صورتی که در معرض وجود مشکلات خاص، یا سندرم دان اولیه باشد، موثر واقع شود.

محققان معتقدند با ترکیبی از اندازه گیری خاصی با سونوگرافی، که به آن شفافیت پشت گردنی گفته میشود، و انجام آزمایش های خونی خاص، میتوان تا 80 تا 90 درصد از جنین های مبتلا را از طریق این بررسی تشخیص داد.

این بررسی های آزمایشی معمولا به طور تقریبی بین سن بارداری 10 هفته و 4 روز تا 13 هفته و 6 روز انجام میشود.

در اینجا نحوه ی کار آن آورده شده است:

شفافیت پشت گردن:این آزمایش با استفاده از سونوگرافی برای اندازه گیری منطقه ای پشت گردن جنین انجام میشود.تنها پزشکان، مخصوصا افراد دوره دیده باید روش آزمایش شفافیت پشت گردن را انجام دهند.

هنگامی که اندازه های شفافیت پشت گردن با آزمایش های خون ترکیب شود، دقت چنین آزمایش هایی افزایش میابد.

بررسی سرم:آرمایش هایی که سطح PAPP-A را کنترل میکند، ماده ای که توسط جفت تولید میشود و hcg ،هورمونی که در خون مادر وجود دارد، میتواند بررسی سندرم دان در سه ماهه ی اول موثر باشد.این آزمایش خون معمولا در همان روزی گرفته میشود که سونوگرافی برای اندازه گیری شفافیت پشت گردن جنین انجام میشود.

برخی از دکتر ها نتایج بررسی آزمایش دز سه ماهه ی اول را ظرف چند روز پس از انجام آن گزارش میکنند، در حالی که عده ای دیگر تا انجام آزمایش در سه ماهه ی دوم منتظر میمانند.آزمایشگاه های خاصی نتایج آزمایش در سه ماهه ی اول را (شفافیت پشت گردن آزمایش های خون) با آزمایش های خون سه ماهه ی دوم ترکیب میکنندتا نتیجه ای از وجود خطر سندرم دان گزارش کنند.

صبر تا زمانی که جواب آزمایش سه ماهه ی دوم برسد و تلفیق نتیج اول و دوم با یکدیگر، برای رسیدن به یک جواب در مورد خطر سندرم دان، احتمالا بهترین روش است، زیرا شانس مثبت کاذب بودن نتیجه را کاهش میدهد.

به هر حال برخی از خانم ها، ترجیح میدهند نتیجه ی آزمایش در سه ماهه ی اول هر چه زودتر گزارش شود، و سپس نتیجه ی آزمایش دوم به طور جدا گانه گزارش شود.مزیت این روش آن است که اگر در بررسی آزمایش ها خطر زیادی برای سندرم دان وجود داشته باشد، شانس انجام نمونه برداری از پرز های کوریونی خود را برای اطلاع از صحت وجود مشکل خواهید داشت.

حتی اگر چه احتمال یک آزمایش مثبت کاذب به این شیوه بالاتر است، هنوز نسبتا پایین است-در حدود 5 در صد است.

منبع:کتاب بارداری به زبان آدمیزاد.

آلیس
2011-08-22, 06:23 PM
مادران باردار میپرسند:

آیا سونوگرافی بی خطر است؟

این تکنولوژی بیشتر از 30 سال است که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته، و اکثر مطالعات نشان داده است نتایج مضری برای مادر و بچه ندارد.علاوه بر این، اطلاعات بدست آمده از معاینه به طریق سونوگرافی نشان داده است که مزایای بسیاری برای سلامتی دارد.

برای مثال بیماری های خاصی مانند (انسداد خروجی مثانه) ممکن است در دوران بارداری در مان شود، و تشخیص بیماری های دیگر (مانند نقص قلب مادر زادی) امکان برنامه ریزی را برای مرافبت در هنگام زایمان میسر میکند.

تشخیص مشکلات مربوط به رشد جنین یا حجم آمنیوتیک، به دکتر امکان میدهد در صورت نیاز به مرافبت شدید در دوران باردرای، اقدام کند.

آلیس
2011-08-22, 06:38 PM
جبهه گیری نوین:سونوگرافی 3 بعدی و 4 بعدی

برخی از مراکز سونوگرافی جنینی، اکنون دستگاه های مخصوصی با قابلیت نمایش تصاویر 3 بعدی از جنین دارد، که به عنوان سونوگرافی 3 بعدی شناخته شده است.سونوگرافی 4 بعدی هم مشابه آن است، ولی به جای دیدن یک تصویر 3 بعدی ساکن( بی تحرک)، میتوانید حرکت جنین را هم ببینید.

این دستگاه های سونوگرافی با فن آوری بالا همه جا در دسترس نیست، و هیچ اطلاعات پزشکی ای نشان نداده است سونوگرافی 3 بعدی یا 4 بعدی، در تشخیص مشکلات، بهتر از تصاویر معمولی 2 بعدی است.

به هر حال ممکن است ویژه گی های خاصی را در جنین بهتر ببینید، از جمله صورت، دست ها و پاها.همچنین بسیاری از خانم ها ممکن است با دیدن تصاویر 3 بعدی جنین خود، با ارتباط واقعی مواجه شوند.در صورتی که سونوگرافی 3 بعدی یا 4 بعدی در دسترس باشد، میتوانید از این تجربه لذت و بهره مند شوید.اگر هم نه، احساس بدی نداشته باشید- شما خود بچه را با چهار بعدش به زودی در زندگی واقعی خواهید داشت.:3:

آلیس
2011-08-27, 06:45 PM
آيا افسردگي يا اضطراب در دوران حاملگي طبيعي است؟

اگر چه غالباً حاملگي به صورت دوراني لبريز از شادي و شعف به تصوير كشيده مي‌شود، اين امر براي همه زنان واقعيت ندارد. دست كم از هر ده زن حامله يك نفر از دوره هاي افسردگي رنج مي برد. سالها متخصصين به اشتباه معتقد بودند كه هورمون هاي حاملگي از زنان در برابر افسردگي محافظت مي‌كنند و تنها پس از تولد نوزاد به خاطر اين¬كه ميزان اين هورمون ها كاهش مي يابد، در برابر بيماري ها آسيب پذيرتر مي شوند.

آنها اكنون معتقد هستند كه بالا رفتن سريع سطح هورمون ها در آغاز حاملگي مي‌تواند شيمي مغز را به هم زده و به افسردگي منتهي شود.
همچنين، تغييرات هورموني مي تواند موجب شود بيش از حد طبيعي احساس اضطراب كنيد. اضطراب شرايط ديگري است كه مي توان و بايد در دوران حاملگي به درمان آن پرداخت. افسردگي و اضطراب ممكن است تشخيص داده نشوند چون كه زنان غالباً احساسات خود را انكار كرده و آنها را به حساب بدخلقي موقتي مي‌گذارند كه اغلب به همراهِ حاملگي پيش مي‌آيد.

بنا بر اين در گفتن اين گونه احساسات به پزشك يا ماما احساس شرمندگي نكنيد. سلامت رواني شما به اندازه سلامت جسمي‌تان اهميت دارد و در حقيقت مي‌تواند سلامت جسمي‌تان را تحت تأثير قرار دهد.
به طور مثال، تحقيقات نشان مي‌دهند كه افسردگي و اضطراب مي‌تواند خطر زايمان زودرس را افزايش دهد. همچنين اين شرايط مي‌تواند توانايي شما را در مراقبت از خود و نوزاد در حال رشدتان مختل كند.

آلیس
2011-08-27, 07:04 PM
چگونه بفهمم كه در معرض خطر بخصوصِ افسردگي يا اضطراب در حين بارداري هستم؟

برخي از عوامل تهديد كننده رايج عبارتند از:

تاريخچه خانوادگي يا شخصي افسردگي يا اضطراب
اگر در گذشته با افسردگي يا اضطراب بيش از حد دست به گريبان بوده ايد (يااگر افسردگي در خانواده شما وجود داشته است)، در دوران حاملگي احتمال بيشتري دارد كه به افسردگي دچار شويد. حتي اگر هيچ وقت دوره هايي از افسردگي كامل را تجربه نكرده ايداما در شرايط نا معلوم يا استرس زا به مضطرب يا افسرده شدن تمايل داشته ايد، ممكن است اكنون بيشتر در معرض افسردگي قرار داشته باشيد.

مشكلات رابطه اي

اگر درگيرِ رابطه اي هستيد كه دچار مشكل شده است و به عنوان يك زوج نمي‌توانيد با صحبت كردن مسائل را حل كنيد به مشاور مراجعه كنيد. اين فكر كه با ورود نوزادتان همه چيز حل مي‌شود، كاملاً اشتباه است. اين تازه وارد فشاري را كه به رابطه شما وارد مي‌شود بيشتر خواهد كرد. بنابراين همين حالا براي بهبود رابطه خود نزد مشاور برويد و آن را به زمان ديگري موكول نكنيد به ويژه اگر قرباني سوء استفاده جنسي نيز هستيد.

درمان ناباروري

اگر براي حامله شدن مشكل داشته ايد، احتمالاً فشار رواني زيادي را متحمل شده ايد. همچنين اگر شيوه هاي باروري متعددي را تجربه كرده ايد، ممكن است هنوز هم با تأثيرات جانبي رواني ماه ها يا حتي سال ها تحت درمان بودن و انتظار اضطراب آور دست به گريبان باشيد.

سابقه داشتن حاملگي ناموفق

اگر در گذشته سقط جنين كرده يا نوزادي را از دست داده ايد، جاي تعجب نيست كه نگران سلامت اين حاملگي باشيد. همچنين اگر از دست دادن جنين به تازگي رخ داده يا در سال گذشته چندين بار سقط جنين كرده ايد، ممكن است وقت كافي براي بهبودي كامل عاطفي و جسمي را نداشته‌ايد. همين طوراگر تحت درمان باروري هستيددربرابر افسردگي يا اضطراب بيشتر آسيب پذير مي‌شويد.

مشكلات مربوط به حاملگي

يك حاملگي پيچيده يا با ريسك بالا مي‌تواند هزينه عاطفي زيادي را در بر داشته باشد به ويژه اگر مجبور هستيد هفته ها در رختخواب استراحت كرده يا آزمايش هاي متعدد ژنتيك را تحمل كنيد (زناني كه نوزادان دو قلو باردار هستند در اين دسته قرار مي‌گيرند).
تحمل كردن فشار ناشي از روش هاي دشوار همراه با نگراني از سلامت نوزاد، معولاً كار دشواري است. همچنين اگر قادر به كار كردن نباشيد يا نتوانيد چيزهاي ديگري را كه به انجامشان عادت كرده ايدانجام دهيد، حفظ تعادل عاطفي برايتان سخت تر مي‌شود.
با پزشكتان در مورد سلامت رواني خود صحبت كنيد. در پيش گرفتن گام‌هاي مناسب نيز مي‌تواند خطر بروز مشكلات پس از تولد نوزاد را براي شما كاهش دهد و كمكتان مي‌كند تا بهتر بتوانيد از نوزادي كه براي به دنيا آوردنش آن همه زحمت كشيده ايد، لذت ببريد.


پيشامدهاي استرس زاي زندگي

نگراني هاي مالي؟ نقل مكان؟ تصميم در مورد تغيير شغل؟ پس از سال ها كار كردن، برنامه ريزي نمودن براي ماندن در خانه؟ هر كدام از اين نگراني ها يا تغييرات زندگي به علاوه جدايي، مرگ يك دوست نزديك يا يكي از اعضاي خانواده و يا از دست دادن شغل، مي‌تواند براي شما استرسي جدي در پي داشته باشد.

سابقه سوء استفاده جنسي

زناني كه مورد سوء استفاده رواني، جنسي، جسمي يا كلامي قرار گرفته اند، ممكن است اعتمادبه نفس پاييني داشته باشند و احساس درماندگي يا تنهايي بكنند كه همه اينها خطر ابتلا به افسردگي را بالا مي برد.
حاملگي مي‌تواند خاطرات دردناك مربوط به سوء استفاده جنسي در گذشته را درحالي كه آماده مادر شدن مي‌شويد زنده كند. همچنين از دست دادن كنترل بر روي بدن در حال تغييرتان ممكن است همان درماندگي را كه وقتي مورد سوء استفاده قرار گرفتيد، درشماايجاد كند.

ديگر عوامل خطر

اگر سن كمي داريد، تنها هستيد يا حاملگي تان نا خواسته است، در آن صورت خطر ابتلا به افسردگي برايتان بيشتر خواهد بود.

علائم افسردگي چه هستند؟

برخي از علائم از قبيل خستگي يا خواب آشفته، در ميان زنان سالم در دوران حاملگي رايج است اما وقتي كه اين علائم با احساس غم و اندوه و درماندگي آميخته شود يا در عملكرد شما اختلال ايجاد كنند، دست كم مي توان تا حدي افسردگي را مقصر دانست.
اگر احساس مي كنيد قادر به انجام مسئوليت هاي روزانه خود نيستيد يا فكر آسيب زدن به خود به سراغتان مي‌آيد، بلافاصله با پزشك يا ماماي خود جهت ارجاع به مشاور تماس بگيريد. ديدن درمانگر يا روان پزشك به به معناي ضعيف بودن نيست. برعكس، نشان دهنده اين است كه مي‌خواهيد اقدامات لازم را براي حفظ سلامت و امنيت خود و نوزادتان انجام دهيد. اگر سه يا تعداد بيشتري از علائم زير را به مدت بيش از دو هفته تجربه كرديد، با پزشك خود در مورد اين كه آيا بايد به روان درمانگر مراجع كنيد يا خير، صحبت كنيد:
• داشتن اين حس كه ديگر هيچ چيزي لذت بخش يا سرگرم كننده نيست.
• احساس گرفته بودن، غمگيني يا "تهي بودن" هر روز و در بيشتر مواقع.
• مشكل تمركز كردن.
• برانگيختگي يا آشفتگي بيش از حد و يا گريه كردن فراوان.
• اختلال در خواب يا دائماً در خواب بودن.
• خستگي بسيار زياد يا بي پايان.
• ميل به خوردن به طور مداوم يا اصلاً به خوردن تمايل نداشتن.
• احساس گناه بي دليل يا احساسات مربوط به بي ارزش بودن يا درماندگي.
نهايتاً، نوسانات روحي كه در آن دوره هايي از افسردگي با دوره هايي از شادي بي حد و حصر و غير طبيعي (شامل فعاليت زياد، نياز كمتر به خوابيدن يا خوردن، افكار سريع و گذرنده، رفتار اجتماعي نامتناسب يا قضاوت ضعيف) جايگزين مي‌شود، علايمي از يك اختلال به نام اختلال دو قطبي هستند كه نيازمند درمان فوري هستند. اگر اين علائم را داريد با پزشك خود تماس بگيريد.

علائم اضطراب چه هستند؟

اگر احساس مي‌كنيد بر آشفته يا عصبي هستيد و يا اينكه علايم زير را داريد، با پزشك يا ماماي خود تماس بگيريد:
• حملات اضطرابي
• اين حملات بدون هيچ گونه هشداري آغاز مي شوند و افزايش ضربان قلب، گيجي يا ضعف، عرق كردن كف دست، تنگي نفس و اين احساس كه داريد سكته قلبي مي كنيد يا بيهوش مي‌شويد را شامل مي‌شوند.
• نگراني مداوم در مورد سلامتي خود يا نوزادتان يا داشتن مكرر اين احساس كه چيز وحشتناكي در شرف رخ دادن است.

افسردگي و اضطراب حاملگي چگونه درمان مي شوند؟

هم روان درماني و هم داروهاي ضد افسردگي را مي توان براي درمان اين شرايط در دوران حاملگي مورد استفاده قرار داد. از پزشك يا ماماي خود بخواهيد كه شما را به روان شناس يا روان پزشك ارجاع دهد يا مي‌توانيد از شركت بيمه خود فهرستي از مراكزي را كه خدمات رواني ارائه مي‌دهند، تهيه نماييد. سعي نكنيد خود را با انواع مواد گياهي يا ديگر داروها درمان كنيد. سالم بودن اين داروها در طي دوران حاملگي مشخص نيست و همچنين جايگزيني مؤثري براي كمك تخصصي نيستند.

چگونه مي توانم از بروز افسردگي و اضطراب در دوران حاملگي جلوگيري كنم؟

افسردگي و اضطراب در نتيجه تغييرات بيو شيميايي حادث مي‌شوند بنابراين در صورتي كه در معرضشان قرار بگيريد، ممكن است نتوانيد به طور كامل از آنها دوري كنيد اما مراقبت نمودن از خود به لحاظ عاطفي مي‌تواند به شما كمك كند تا علائم آن را خفيف تر كرده و روحيه خود را خوب نگه داريد.
به خود سخت نگيريد
در برابر اين طرز فكر كه قبل از اين كه نوزاد به دنيا بيايد تا مي توانيد بايد كارهاي لازم را انجام دهيد، مقاومت كنيد. ممكن است فكر كنيد كه قبل از رفتن به مرخصي زايمان، لازم است اتاق شيرخوار را آماده كنيد، خانه را تميز كنيد يا تا آنجا كه مي توانيد كار كنيد اما در حقيقت چنين نيست. خود را بر تمامي اين كارها ارجح بدانيد. وقتي كودكتان به دنيا بيايد ديگر وقت چنداني براي رسيدن به خود نداريد. كتابي بخوانيد، صبحانه را در رختخواب صرف كنيد يا به يك پياده روي طولاني و لذت بخش برويد. كاري را انجام دهيد كه موجب مي شود احساس خوبي داشته باشيد. مراقبت كردن از خود بخشي ضروري براي مراقبت كردن از نوزادتان محسوب مي شود.

پيوند خود با همسرتان را حفظ كنيد

اطمينان حاصل كنيد كه وقت كافي را براي بودن با همسرتان و تغذيه اين رابطه اختصاص مي‌دهيد. اگر امكان دارد همين الان به مسافرت برويد. هر كاري مي‌توانيد براي مستحكم‌تر كردن رابطه خود انجام دهيد تا هنگامي كه نوزاد به دنيا آمد، بتوانيد بر آن تكيه كنيد.
در مورد مسائل موجود صحبت كنيد
ترس ها و نگراني هاي خود در خصوص آينده را با همسر، دوستان و خانواده تان مطرح كنيد.
استرس خود را كنترل كنيد
اجازه ندهيد يأس و نا اميدي بر زندگي تان چيره شود. راه هايي را براي مراقبت نمودن از خود بيابيد. به خود استراحت بدهيد، زياد بخوابيد، ورزش كنيد و به خوبي تغذيه كنيد. اگر اضطراب به درون تان راه يافت، سعي كنيد به كلاس هاي يوگاي مخصوص زنان حامله برويد يا مديتيشن انجام دهيد

براي جلوگيري از بروز افسردگي پس از زايمان چه مي توانم بكنم؟

حدود نيمي از زناني كه از افسردگي در دوران حاملگي رنج مي برند، افسردگي پس از زايمان را نيز تجربه خواهند كرد اما در صورتي كه اين افسردگي در دوران حاملگي درمان شود، احتمال تداوم آن به پس از زايمان به ميزان قابل ملاحظه اي كاهش مي يابد. دراينجا به چند مورد ديگر كه مي تواند سودمند باشداشاره مي‌كنيم:
• هم اكنون عادت مراقبت از خود را فرا بگيريد تا به صورت بخشي از كارهاي روزمره تان در آيد. روش‌هايي را اتخاذ كنيد تا بتوانيد هنگامي كه نوزاد به دنيا آمد، زماني را براي استراحت پيدا كنيد.
• با همسرتان در مورد نحوه تقسيم وظايف خانگي، مراقبت از يكديگر و همچنين رسيدگي به نوزاد صحبت كنيد.
• حال، شبكه اي حمايتي را درست كنيد (شبكه اي تشكيل شده از دوستان، اعضاي خانواده، همسرتان و پزشك يا درمانگر) تا قبل از اين كه نوزاد به دنيا بيايد از بابت كمك ديگران آسوده خاطر باشيد.
كساني را پيدا كنيد كه در انجام كارهاي آشپزي، نظافت يا مراقبت از كودك ياري تان دهند تا فرصت دوش گرفتن، استراحت كردن يا قدم زدن را داشته باشید.

منبع: نی نی سایت

آلیس
2011-10-05, 10:21 AM
تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم تا دهم بارداری امكانپذیر شد


مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا برای نخستین بار روش جدیدی را برای تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم تا دهم بارداری راه‌اندازی كرد.
تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم تا دهم بارداری امكانپذیر شد

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی، مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا برای نخستین بار روش جدیدی را برای تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم تا دهم بارداری راه‌اندازی كرد. تعیین جنسیت جنین قبل از تولد به روش‌های مختلفی قابل انجام است كه برخی، تهاجمی و برخی غیر تهاجمی هستند.

روش‌های تهاجمی تشخیص جنین قبل از تولد مانند آمینوسنتز، نمونه‌برداری از پرزهای جفتی و نمونه‌برداری از خون جنین، عوارضی از جمله سقط جنین و عفونت را برای مادر و جنین به همراه دارد.

روش‌های غیر تهاجمی تعیین جنسیت مانند استفاده از امواج اولترا سوند، در سه ماه دوم حاملگی انجام می‌گیرد كه این زمان تشخیص در زنانی كه جنین آن‌ها در معرض خطر بیماری‌های وابسته به X (جنس) قرار دارند، نسبتاً دیر است.

طبق گزارش‌ها حاصل شده، 3 تا 6 درصد از كل DNA آزاد موجود در پلاسمای زنان باردار مربوط به جنین است كه رهاسازی آن به درون پلاسمای مادری در اوایل دوران حاملگی به سرعت اتفاق افتاده و از هفته ششم بارداری قابل تشخیص است. لذا DNA جنینی آزاد در پلاسمای مادر می‌تواند به عنوان یك منبع ژنتیكی در تعیین جنسیت جنین، در كوتاهترین زمان و بدون احتمال هرگونه خطر برای جنین و مادر به شمار رود.

در مطالعه‌ای كه بر روی 80 نمونه خون از زنان باردار كه در هفته هفتم تا دهم بارداری بوده و به مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا مراجعه كرده‌اند، انجام شد، تعیین جنسیت غیرتهاجمی جنین با توجه به DNA جنینی آزاد در پلاسما مادری و با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی Nested PCR و Real Time PCR انجام شد كه جنسیت جنین با توجه به ژن‌های یافت شده قابل تشخیص است.

در تعیین جنسیت با روشReal Time PCR حساسیت حدود 99درصد و در روش Nested PCR حساسیت 95.2 درصد برآورد شد و با توجه به این ضریب اطمینان، مركز فوق‌تخصصی ابن سینا در حال ارائه این سرویس به متقاضیان است.

تعیین جنسیت جنین از طریق DNA آزاد در پلاسمای خون مادری به عنوان یك روش قابل قبول برای اجتناب از تست‌های تهاجمی تعیین جنسیت مانند آمنیوسنتز و CVS در بارداری با خطر بالای بیماری‌های مغلوب وابسته به جنس به شمار می‌رود، مهمترین كاربرد تعیین غیرتهاجمی جنسیت جنین، استفاده از آن به عنوان یك پیش تست است كه با توجه به نتیجه حاصل از آن می‌توان تعیین كرد كه آیا نیازی به انجام آزمایش‌های تهاجمی بر روی جنین‌هایی كه خطر ابتلا به بیماری‌های مغلوب وابسته به جنس دارند یا خیر.

در مورد جنین‌هایی كه با پیش تست، جنسیت آن‌ها دختر تعیین شده است نیازی به انجام روش‌های تهاجمی نیست، اما اگر جنین پسر باشد معمولاً روش تهاجمی CVS بین هفته دهم و یازدهم انجام می‌شود. بنابراین تعیین جنسیت جنین به عنوان یك پیش تست قبل از هفته یازدهم باید انجام شود.

این تست پس از اطمینان از تك قلویی جنین با استفاده از سونوگرافی پس از هفته هفتم حاملگی قابل انجام است.

مركز فوق تخصصی درمانی ناباروری و سقط مكرر ابن سینا وابسته به پژوهشگاه ابن سینای جهاد دانشگاهی با برخورداری از كادر تخصصی مجرب و متبحر فعالیت‌ خود را از سال 1382 آغاز كرده است. از ویژگی‌های خاص این مركز می‌توان به فعالیت مختصصان از گروه‌های مختلف و ارائه كامل خدمات درمان ناباروری، مراقبت‌های حین بارداری، مشاوره‌های ژنتیكی و ایمونولوژی همچنین آزمایشگاه تخصصی ژنتیك اشاره كرد.

منبع:نی نی سایت

آلیس
2011-10-05, 10:27 AM
فواید خواندن کتاب برای جنین


تحقیقات نشان داده است که کتاب خواندن نه تنها برای کودکان بلکه حتی برای جنین نیز متضمن منافع بیشماری است. در این نوشتار به اهمیت کتاب خواندن برای جنین در رحم مادر پرداخته شده است.
شاید شما هم به عنوان مادر یا مادر آینده به اهمیت خواندن کتاب برای کودک در سنین اولیه پی برده باشید. مطالعات نشان داده است کودکانی که والدینشان از ابتدا بطور روزانه برای آنها کتاب خوانده‌اند هنگام رفتن به مدرسه موفقیت بیشتری در خواندن دارند. طبق این مطالعات جنین میتواند لرزش صدای مادر را تشخیص دهد بنابراین صحبت کردن یا خواندن کتاب برای او می‌تواند فوایدی در‌بر داشته باشد. برخی از این فواید عبارتند از:

فواید آرامبخش

همانطور که ما صدای همسایه دیوار به دیوار خود را می‌شنویم جنین هم می‌‌تواند صدای خارج از رحم را بشنود. این صدا از طریق استخوان، بافت و مایع اطراف و داخل رحم به جنین منتقل می‌شود. جنین شش ماهه قادر است صدای مادر خود را تشخیص دهد و با شنیدن آن آرام می‌گیرد.

ارتباط برقرار کردن و صحبت کردن با جنین به نظر مضحک می‌آید اما خواندن کتاب برای او راه خوبی است تا بتوان بر روی برقراری این ارتباط تمرکز کرده و آنرا تا هنگام متولد شدن نوزاد تقویت کرد.

پیشرفت مغزی

به گزارش Your Baby Today محققان هلندی دریافتند که میان حس شنوایی و توانایی یادگیری در کودک ارتباطی برقرار است. این محققان تعدادی جنین را در معرض صداهایی مشخص فرار دادند. آنها دریافتند هر بار که جنین‌ها این صداها را می‌شنوند از خود عکس‌العمل نشان می‌دهند. این شواهد اثبات می‌کند که جنین توانایی یادگیری دارد. هرچند خواندن کتاب‌های بیولوژی برای جنین به این امید که در آینده بیولوژیست شود کار بیهوده‌ای است اما خواندن کتاب می‌تواند در پیشرفت مغز و زبان در سالهای اولیه زندگی بسیار مفید باشد.

پیوند میان والدین و کودک

برقراری ارتباط با جنین برای بسیاری از افراد کاری دشوار است. خواندن کتاب روش بسیار خوبی برای برقراری این ارتباط است. نیازی نیست کتابی تخصصی انتخاب کنید. کتایی را که به نظرتان جالب است یا فکر می‌کنید کودکان از آن لذت می‌برند انتخاب کنید و در اوقات فراغت با صدای بلند برای جنین خود بخوانید.

ترجمه مهرجان صیادی

منبع: نی نی سایت

آلیس
2011-10-13, 11:03 AM
بهترين فاصله بين دو بارداري چقدر است؟

وقتي خبر تولد اولين فرزند خانواده به گوش مي‌رسد، همه بدون استثنا خوشحال مي‌شوند

وقتی خبر تولد اولین فرزند خانواده به گوش می‌رسد، همه بدون استثنا خوشحال می‌شوند. مادر هم كه از همه خوشحال‌تر است چون باری را كه ۹ ماه با خودش حمل كرده بر زمین می‌گذارد. اما بعد از مدتی كوتاه سیلی از افكار مختلف و نگرانی‌های تازه به ذهن او هجوم می‌آورند. یكی از این نگرانی‌ها ترس از بارداری مجدد است و اینكه مادر و پدر هر دو باید تصمیم بگیرند كه دومین فرزند خود را (البته اگر می‌خواهند فرزندی دیگر داشته باشند) چه موقع به دنیا دعوت كنند! و اینجاست كه بحث فاصله‌گذاری بین بچه‌ها داغ می‌شود .
یك مادر ۳۴ ساله می‌گوید:<ما ۳ فرزند داریم كه فاصله آنها از هم ۱۹ ماه است. وقتی خیلی كوچك بودند زندگی ما به یك جهنم واقعی تبدیل شده بود. تصور كنید سه بچه با فاصله كم و با نیازهای تقریبا مشترك چه بلایی بر سر آدم می‌آورند؟ اما الان كه آنها بزرگتر شده‌اند اوضاع خیلی خوب است. آنها تنها نیستند و حسابی با هم بازی می‌كنند.>
ایراد این ماجرا كاملا مشخص است. پدر و مادر از شدت خستگی جسمی و روحی تاب وتوان ندارند. وقتی فاصله سنی بچه‌ها از هم كم باشد پدر و مادر حداقل برای یكی دو سال اول به شدت خسته‌اند. این صحنه را تصور كنید كه مادر باید در همان حال كه به نوزادش شیر می‌دهد، بچه بغل به دنبال كودك نوپای خودش هم بدود. ای كاش فقط دویدن بود چون باید همراه او از مبل و میز و صندلی هم بالا وپائین برود!
به این ترتیب پشت سر هم بچه دار شدن كه در قدیم بسیار دیده می‌شد، طوری كه فاصله بچه‌ها از هم فقط ۹ ماه بود، در این روز و زمانه، یك فاجعه محسوب می‌شود. از نظر علمی هم عدم فاصله‌گذاری مناسب بین فرزندان مردود است. همزمان با شیر دادن به یك فرزند، مادر باید به فرزند دیگر هم كه در رحم در حال رشد است، مواد غذایی برساند كه در بسیاری موارد این كار به ضرر هر سه نفر تمام می‌شود. ضمنا مادر بارداری كه با تهوع و علایم اولیه بارداری دست به گریبان است و بدلیل مراقبت از فرزند دیگر كه هنوز كوچك است، خواب كافی هم ندارد نمی‌تواند مراقبت خوبی از خود و كودك متولد شده به‌عمل آورد كه در این بین تكلیف جنین هم كاملا مشخص است.
در اواخر بارداری هم كه مادر سنگین می‌شود، كودك اول انتظار دارد كه مادر او را در آغوش گرفته و راه ببرد و این مسئله برای مادر كاملا عذاب آور و در شرایطی غیر ممكن است. شاید به خاطر همین مشكلات، بسیاری از خانواده‌ها تصمیم می‌گیرند كه فاصله بین بچه‌ها بیشتر باشد. بعضی‌ها صبر می‌كنند تا فرزند اول كاملا مستقل شده یعنی خودش غذا بخورد، دستشویی برود و لباس بپوشد و بعد به فرزند دوم فكر كنند. بعضی‌ها هم معتقدند بچه اول به مدرسه برود و چند سال هم صبر كنند تا او از پس مشكلات مدرسه برآمده و بعد بچه دار شوند.
شاید جالب باشد كه بدانید فاصله‌گذاری بیش از حد بین بچه‌ها هم خودش دردسر‌هایی دارد كه باید به آن‌ها هم توجه كرد.
● نه كم، نه زیاد
جدیدترین مطالعات نشان داده‌اند فاصله خیلی كم و یا خیلی زیاد بین بچه‌ها باعث بروز مشكلاتی در دومین كودك شده و احتمال این خطر‌ها بسیار زیاد می‌شود.
این مطالعه كه در مجله انجمن پزشكی آمریكا به چاپ رسیده، توسط محققان دانشگاه كلمبیا انجام شده است. آنها معتقدند اگر فاصله بین بچه‌ها كمتر از ۱۸ ماه و یا بیشتر از ۵۹ ماه باشد، امكان بروز مشكلات متعدد برای فرزند دوم افزایش پیدا می‌كند.
در این مطالعه سن مادر و حتی وضعیت اجتماعی اقتصادی او هم در نظر گرفته شده است. آنها بر این باورند كه اگر فاصله بارداری‌ها كمتر از ۱۸ ماه باشد، ۴۰ درصد خطر تولد نوزاد نارس بیشتر شده، امكان كم بودن وزن نوزاد حین تولد ۶۱ درصد افزایش پیدا كرده و سن تولد نوزاد هم در ۲۶ درصد موارد كمتر از یك نوزاد طبیعی می‌شود. شاید جالب باشد كه به این نتایج بیشتر و دقیق‌تر توجه كنیم. اگر فاصله بین بارداری‌ها كمتر از ۱۸ ماه باشد به ازای هر یك ماهی كه این فاصله كوتاهتر می‌شود، باید منتظر این اتفاقات باشیم: خطر تولد نوزاد نارس تا ۲ درصد و خطر تولد نوزاد با وزن كم تا ۳/۳ درصد بیشتر می‌شود.
از طرف دیگر اگر فاصله بارداری‌ها بیش از ۵۹ ماه (یا ۵ سال) باشد، خطر تولد نوزاد نارس تا ۰/۶ درصد و نوزاد با وزن كم تا ۰/۹ درصد بیشتر می‌شود. شاید به همین دلایل باشد كه متخصصان زنان و زایمان معتقدند برای فاصله‌گذاری بین بچه‌ها باید عاقلانه تصمیم گرفت. از طرفی خانواده باید از نظر جسمی، روحی و مالی به وضعیت مناسب‌تری برسند و وقت كافی برای هر بچه بگذارند. از طرف دیگر اگر این فاصله بسیار زیاد باشد علاوه بر بروز خطرات جسمی، مادر دچار سالخوردگی و بی‌حوصلگی شده و امكان رشد و پرورش مناسب را برای او ندارند ضمن اینكه خطرات ژنتیكی هم برای كودك دوم مطرح است.
در واقع، وقتی كه فاصله بارداری‌ها زیاد باشد ظرفیت و توان بارداری‌ مادر كم شده و همین كاهش توان باروری مادر باعث می‌شود جنین نتواند بطور صحیح و مطلوب رشد و تكامل پیدا كند. تحقیقی دیگر كه در مجله پزشكی انگلیس چاپ شده است، نشان داده فاصله كم بین بارداری‌ها خطر مرگ نوزاد را بیشتر می‌كند. این محققان به پروتئینی اشاره كرده‌اند كه تنظیم كننده زایمان است و وقتی فاصله بارداری‌ها كم باشد امكان توازن این پروتئین دربارداری وجود ندارد، در نتیجه خطر مرگ جنین را تهدید می‌كند.
● عجله، كار كیست؟
تحقیقات و بررسی‌های متعدد فواید فاصله‌گذاری مناسب بین بچه‌ها را كاملا روشن كرده است، چون در این بین نه تنها سلامت جسمی و ذهنی كودك وضع بهتری پیدا می‌كند بلكه والدین هم فرصت رسیدگی به بچه‌ها را پیدا كرده و كیفیت زندگی و تكامل كودكان بسیار بهتر و بیشتر می‌شود. در اكثر بررسی‌ها مشخص شده است وقتی فاصله بین كودكان كمتر از ۲ سال باشد احتمال كاهش بهره هوشی (IQ) در كودك بیشتر از خانواده‌هایی است كه فاصله بین بچه‌ها‌یشان بیشتر از ۲ سال است.
ضمنا وقتی فاصله سنی بچه‌ها از هم بسیار زیاد باشد امكان برقراری ارتباط و بازی با هم در آنها كم می‌شود. البته در بعضی موارد این فاصله‌گذاری‌ها به دلیل بی‌دقتی نیست. گاهی بارداری ناخواسته اتفاق می‌افتد و گاهی مادر به دلیل نازایی بوسیله روش‌های مختلف درمان شده است و می‌ترسد كه با افزایش سن امكان بارداری مجدد در او بسیار كم‌تر شود، در نتیجه به فاصله كمی بچه دوم را به‌دنیا می‌آورد.
با توجه به تمامی این نكات و با دقت به این موضوع كه در مورد فاصله مطلوب بین بارداری‌ها هنوز بحث و اختلاف نظر وجود دارد، اما دانشمندان همچنان معتقدند این فاصله نباید كمتر از ۱۸ ماه (البته بعضی‌ها حداقل ۱۸ تا ۲۳ ماه را توصیه می‌كنند) و یا بیشتر از ۵ سال باشد چون در هر دو حالت، امكان بروز مشكلاتی برای كودكان و والدین وجود دارد.

گندم
2011-10-30, 03:46 PM
ماه اول:مراحل عبادی در بارداری{53}

روزهای پنجشنبه و جمعه سوره(یس)و (الصافات)بخواند وبه شکم بدمد.هر روز بر دو عدد خرما سوره قدر بخواند و آن را ناشتا بخورد.نمازهای یومیه را حتما بجا بیاورد.ماه دوم:

روزهای پنجشنبه و جمعه سوره الملک را تلاوت کند.روز پنجشنبه ١۴٠ مرتبه و روز جمعه ١٠٠ مرتبه صلوات بگویددر حالیکه دست بر شکم دارد.هر روز بر دو عدد عناب سوره توحید بخواند و آن را ناشتا میل کند.

ماه سوم:

روزهای پنجشنبه و جمعه سوره آل عمران را قراءت کند.١۴٠ مرتبه صلوات بخواند.هر روز بر یک عدد سیب ایه الکرسی بخواند و آن را ناشتا میل کند.همچنین به اندازه یک عدس کندورناشتا بخورد.

ماه چهارم:

روزهای پنجشنبه و جمعه سوره الدهر را بخواند.در تمام نمازها در یک رکعت سوره قدرتلاوت کند.بعد از نماز دست بر روی شکم بگذاردسوره قدر و کوثر و صلوات کبیره رابخواند.هر روز بر دو عدد انجیرسوره والتین بخواندو آن را ناشتا بخورد.ضمنا نام کودک قبل از چهار ماه و ده روز انتخاب شود

ماه پنجم :

روزهای پنجشنبه و جمعه سوره الفتح را تلاوت کند.در یک نماز سوره النصر رابخواند.هر روزصبح مقداری خرما تناول کند.از ابتدای ماه پنجم دست بر شکم گذاشته در وقت نماز اذان و اقامه بگوید.

هر روز بر روی یک عدد تخم مرغ سوره حمد بخواندو آن راناشتا بخورد.

ماه ششم :

روزهای پنجشنبه و جمعه سوره واقعه را تلاوت کند.شبها در یک نماز سوره التین را بخواندبعد از صرف صبحانه انجیر و زیتون بخورداز خوردن دنبه پرهیز کندهر روز یک عدد انار رابعد ار خواندن سوره فتح ناشتا بخورد..

ماه هفتم:

از ماه هفتم به بعدپس ازنماز صبح سوره انعام را بر بادام بخواندو آن را میل کند.این کار را تا۴٠ روز ادامه دهد.روزهای دوشنبه سوره النحلو روزهای پنجشنبه و جمعه سوره یس و تبارک و در تمام ماههای هفتم ،هشتم ،نهم،سوره نور را تلاوت کند. روزی ١۴٠ مرتبه صلوات بفرستدهر روز بر یک عدد میوه به سوره یاسین بخواندو آن را ناشتا بخورد.از ماه هفتم به بعد پنج سوره قرآنرا که با تسبیح شروع می شود راتلاوت کند.سوره حدید،حشر،صف،جمعه،تغابن

ماه هشتم:

علاوه بر موارد ذکر شده در ماه هفتم به موارد زیر عمل شود:

روزهای شنبه بعد از نماز صبح سوره قدر١٠ مرتبه

روزهای یکشنبه سوره والتین ٢ مرتبه

روزهای دوشنبه سوره یس

روزهای سه شنبه سوره فرقان

روزهای چهارشنبه سوره دهر

روزهای پنجشنبه سوره محمد

روزهای جمعه سوره الصافات

ماه نهم:

بهتر است غذای او کباب باشد.ادویه نخورد خرما میل کند.روزهای پنجشنبه سوره حج و در روز جمعه سوره فاطر تلاوت کند.هر روز مقداری راه برود.به عکس و ایینه کمتر نگاه کند.هر روز بر شیر و خرما سوره دهر بخواند و آن را ناشتا میل کند:3:

آلیس
2012-01-10, 08:49 AM
خانم‌هاي باردار به جاي دو نفر نخورند!


دنياي تغذيه
ماهنامه آموزشي، خبري ، بهداشتي
سال دهم، شماره صد وشانزدهم، دي 90

معمولا گفته می‌شود مادر باردار باید به اندازه 2 نفر غذا بخورد، اما علم نشان داده است که این عقیده صحیح نیست. مادر باردار تنها به 100 تا 300 کالری انرژی بیشتر از قبل بارداری خود نیاز دارد. با این حال افزایش وزن در بارداری اجتناب ناپذیر است و با مقدار و سرعت مناسب به رشد بهتر جنین کمک می‌کند. کمتر از نیمی از کل وزن افزوده شده در بارداری مربوط به جنین، جفت و مایع آمنیوتیک است و باقی ناشی از افزایش بافت تولید مثلی، خون و ذخیره‌های مادر (بویژه چربی) است.وضعیت وزن مادر قبل از بارداری

افزایش وزن توصیه شده در بارداری دو قلو

طبیعی


25-17

اضافه وزن


23-14

چاق


19-11

مقدار و سرعت افزایش وزن چگونه باید باشد؟

مقدار وزنی که شما باید در بارداری اضافه کنید به وزن و نمایه توده بدنی (وزن (کیلوگرم) تقسیم بر مجذور قد (متر)) شما قبل از بارداری بستگی دارد. مقدار و سرعت افزایش وزن بر مبنای نمایه توده بدنی قبل از بارداری در جدول زیر ذکر شده است.

وضعیت وزن قبل بارداری


نمایه توده بدنی مادر


کل افزایش وزن مجاز

(کیلوگرم)


سرعت افزایش وزن در سه ماه دوم و سوم

(مقدار متوسط در هفته)

کم وزن


کمتر از 5/18


18-13


6/0-5/0

طبیعی


9/24-5/18


16-11


5/0-4/0

اضافه وزن


9/29-25


11-7


3/0-2/0

چاق


بیش از 30


9-5


3/0-2/0

افزایش نیافتن وزن چه خطری را در پی دارد؟

بسیاری از مادران در سه ماه اول به علت بیماری صبحگاهی (تهوع و استفراغ) در افزایش وزن مشکل دارند و نگران اثر این وضعیت بر جنین خود هستند. خوشبختانه، در این زمان جنین نیاز به انرژی و موادمغذی زیادی ندارد، اما ادامه این شرایط می‌تواند پیامدهای بدی مانند وزن کم هنگام تولد نوزاد و تولد نوزاد نارس را در پی داشته باشد.

آیا افزایش وزن بیش از حد توصیه شده خطرناک است؟

افزایش وزن بیشتر از حد توصیه شده پیامدهای زیر را بدنبال دارد:

دیابت بارداری، کمردرد، درد پاها، خستگی، واریس، افزایش احتمال سزارین و پرفشاری خون

به علاوه کم کردن این وزن افزوده شده بعد از زایمان مشکل است و پیامدهای آن در طول زندگی گریبانگیر مادر خواهد بود. در صورت افزایش وزن بیش از حد انتظار حتما با متخصص تغذیه خود مشورت کنید.

Amitida
2012-01-10, 09:57 AM
مواد غذایی و مکمل ها در بارداری

سالاد را پیش از غذا و با فاصله میل کنید.
در هر وعده، بهتر است از یک نوع غذا میل کنید.
میوه ها و سبزی های تازه را به عنوان میان وعده و با شکم خالی میل کنید. با آرامی و به آهستگی و در محیطی آرام و یا با موسیقی ملایم غذای تان را میل کنید.برنامه خوردنی های روزانه تان را می توانید مانند جدول زیر، تهیه نمایید.صبحانه ساعت 10 صبح ناهار عصرانه شام یک سهم نان لواش، پنیرگردو، میوه تازه . با چایکم رنگ شیرین شده سیب متوسط یک عدد .

2-3 عدد بیسکوییت یا یک تکه نان یک سهم از نان ،گوشت مرغ ، سبزی خوردن،ماست یک عددپرتقال متوسط ماکارونی با گوشت چرخ کرده، سالاد فصل،دوغ. یک سهم از هرکدامیک سهم نان ، مربا، شیر ،چای کم رنگ همراه با 2-1 خرما یک سهم میوه فصل ، نان ، پنیر عدس پلو ، سبزی خوردن از هر کدامیک سهم یک سهم میوه با ماست ،دو عدد بیسکوییت یا یک تکه نان املت تخم مرغ ، سالاد فصل و نان از هر کدام یک سهمنان،تخم مرغ، شیر، از هر کدام یک سهم و چای شیرین یا چای با خرما یک سهم میوه فصلو بیسکوییت یک سهم سبزی پلو با ماهی ، سالاد فصل یک سهم سیب یا میوه فصل با نان آش بلغور ، ماستاز هر کدام یک سهم دیگر روزهای هفته تان را نیز به همین ترتیب پر نمایید.

آب : حدود 65 درصد از وزن بدن ما را آب تشکیل می دهد. آب دمای بدن را تنظیم کرده با افزایش حرکت های روده، از یبوست پیش گیری می کند و سبب دفع اوره و مواد سمی ناشی از متابولیسم پروتئین های غذا نیز می گردد.

هر چه بافت ماهیچه ای( حجم عضلات) بیشتر باشد، آب بیشتری را به خود جذب می کند. 80 درصد از بافت مغز را آب تشکیل می دهد و از عناصر مهم در غضروف استخوانی و مایع زلال دور مفصلی است.
سودمندی های نوشیدن آب: با کمک نوشیدن آب فراوان، نمک و سموم سرطان زا از بدن دفع می شود. به کاهش وزن کمک می کند .
در صورت احساس گرسنگی می توان آب نوشید که بدون کالری و چربی است و با افزایش متابولیسم بدن، کالری ها را می سوزاند. تقریبا 30 دقیقه پس از نوشیدن آب ، متابولیسم بدن آغاز گشته، کالری های اضافی سوزانده می شود. نیز با نوشیدن آب، بزاق دهان ترشح شده و اسید تولید شده در دهان را خنثی می کند. زیرا اسید سبب آسیب دیدگی مینای دندان می شود. پس با نوشیدن آب کافی و و کاهش دریافت مواد قندی از پوسیدگی دندان های تان پیش گیری نمایید. آب مورد نیاز بدن تان از راه نوشیدن مایعات ( آّب، آب میوه، چای، ...) و خوردن انواع خورش، سوپ، میوه ها و ... و نیز از راه سوخت و ساز مواد مغذی (چربی، پروتئین،...) در بدن تامین می کنید.
به در بارداری اهمیت بسیاری دارد. هورمون های بارداری با ذخیره و مصرف مایعات بدن، سبب نگه داری و بازجذب آب می گردند. حجم خون شما در بارداری2 برابر (حدود ماه هفتم) می شود و مایع آمنیوتیک افزایش می یابد. از طرفی در دوران بارداری، میزان تصفیه کلیه ای نیز بالا می رود.بنابر این با نوشیدن آب کافی می توان از بار اضافی کلیه هاست. دفع و از دست رفتن آب بدن نیز از راه های زیر امکان پذیر است:
دفع از راه کلیه ها(ادراری) - از راه روده (دفع مدفوع) - پوستی (عرق کردن) - تبخیر پوستی و بازدم تنفسی(نامحسوس آب را کم می کند)
- در مواردی مانند اسهال و استفراغ اگر طولانی شود، در موارد سوختگی ها ، در خون ریزی های شدید، و نیز در هنگام مصرف مدرها (مواد ادرار آور) آب بدن از دست می رود.

پس با نوشیدن آب کافی در دوران بارداری تان از خشکی پوست ،یبوست، زایمان زودرس و ... پیش گیری نمایید. از نوشیدن بی رویه آب نیز باید خودداری شود زیرا نوشیدن بیش از 8 لیوان آب در روز، توازن سدیم بدن را به هم میریزد و این عدم تعادل سدیم می تواند مشکلات قلبی و گوارشی به همراه داشته باشد.
برای کسانی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند و یا در فصل های گرم سال و در افرادی که کار و فعالیت بیشتری دارند، مقدار بیشتری آب مورد نیاز است

Amitida
2012-01-10, 09:58 AM
مواد غذایی و مکمل ها در بارداری

آهن Fe
آهن برای ساخت هموگلوبین گلبول های سرخ مادر و جنین و اکسیژن رسانی به بافت ها ضروری است و با افزایش میزان گلبول های سرخ در بارداری ، بدن به آهن بیشتری نیاز دارد . هم چنین برای تقویت دستگاه ایمنی و تولید انرژی در بدن مهم است . آهن مسئول حمل اکسیژن به سلول های بدن و به ویژه مغز است.در کم خونی فقر آهن، سلول های مغزی دچار کمبود اکسیژن شده و فرد احساس خستگی و خواب آلودگی و کاهش هشیاری خواهد کرد. هم چنین برای تقویت سیستم ایمنی و تولید انرژی در بدن اهمیت دارد. آهن به دو شکل هم ( Heme ) و غیر هم ( Non Heme ) دیده می شود. شکل "هم " در منابع حیوانی آهن دیده می شود که به خوبی در دستگاه گوارش جذب می شود.

اما شکل" غیرهم" در فراورده های گیاهی یافت می شوند و پس از مصرف سریع دفع می شوند . بهتر است آهن را از از ترکیب منابع حیوانی و منابع گیاهی دریافت کنید. منابع حیوانی آهن منابع حیوانی آهن: گوشت قرمز ، میگو، مرغ ، جگر ، دل و قلوه ، زرده تخم مرغ، ساردین و ... هستند. نابع گیاهی شامل سیب زمینی ، غلات ، برنج پخته ، کشمش ، جو پرک نشده، حبوبات ، هندوانه، شیره چغندر، اسفناج و مغزها مانند گردو ، فندق، بادام، پسته و ... هستند.
میزان آهن مورد نیاز در روز برای یک زن باردار، 30 میلی گرم است . بهتر است قرص مکمل آهن را با یک لیوان آب پرتقال، پیش از شام میل نمایید .آهن فراوانی در انواع خشکبار مانند انجیرخشک، کشمش، توت خشک، برگه آلو و خرما وجود دارد . نشانه های کمبود آهن: رنگ پریدگی، خستگی زودرس، سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی، تعریق زیاد، پوسته پوسته شدن انگشت ها ، شکنندگی ناخن ها و نیز قاشقی شدن آن ها، ریزش مو ، ریش ریش شدن پوست کنار و پایین ناخن ها، اختلال در تمرکز و یادگیری و ... است .

در گیاه خواران، به ویژه خانم های جوان باردار، کم خونی فقر آهن و کمبود رشد جنین دیده می شود . پیکا، زایمان زودرس و نوزاد کم وزن از عوارض مامایی کمبود آهن به شمار می آیند. ویتامین C جذب آهن را افزایش می دهد . ماده پلی فنول موجود در چای، قهوه و کاکائو جذب آهن گیاهی را کاهش می دهند.
اگر در هنگام بارداری، ناگزیر به مصرف تتراسیکلین، دیگوکسین و لووتیروکسین سدیم هستید، بین خوردن این داروها و مصرف آهن 2 ساعت فاصله بگذارید.

اثر قرص متیل دوپا (داروی ضد فشار خون) با آن کم می شود و در نتیجه فشار خون را به اندازه کافی پایین نمی آورد.ر صورت مصرف این داروها با گروه مامایی مشاورتان در بارداری، درمیان بگذارید. جذب آهن در روده تحت تاثیر اسید معده است و در صورت مصرف آنتی اسید جذب آن مختل می گردد.

Amitida
2012-01-10, 09:59 AM
مواد غذایی و مکمل ها در بارداری

امگا - 3
امگا - 3 برای رشد مغز جنین تان ضروری است و امگا -3 موجود در ماهی و دیگر خوردنی های دریایی سبب باهوش تر شدن نوزاد و افزایش مهارت های فراگیری او می شود. پژوهش های اخیر نشان داده است کودکان مادرانی که در برنامه خوردنی ها ی خود بیشتر از ماهی استفاده کرده بودند، مهارت های فراگیری و ضریب هوشی بالاتری نسبت دیگران داشتند.
بهتر است 2 بار در هفته ماهی میل نمایید و اگر از مکمل های امگا-3 استفاده می کنید ، نوع بدون جیوه و سرب( تصفیه شده) را تهیه نمایید و از داروخانه ها بخواهید. هم اکنون در بازار موجود است .
از خوردن کوسه و ماهی هایی که جیوه بالایی دارند و نیز سوشی (ماهی خام)در دوران بارداری خودداری نمایید. اسید فولیک یا ویتامین B9 اسید فولیک برای نخستین بار از عصاره برگ اسفناج به دست آمد و چون در زبان لاتین فولیوم نامیده می شود، این ماده را اسید فولیک نام گذاشتند. جزو خانواده ویتامین B است و با کمک ویتامین های C و B12 ، سبب تجزیه و تشکیل پروتئین های جدید می گردد.برای تولید و سلامت گلبول های سرخ نقش حیاتی دارد و کمبود شدید آن به نوعی کم خونی (آنمی مگالوبلاستیک) منجر می گردد. در این آنمی سلول های خونی قادر به حمل اکسیژن نیستند.
اسید فولیک برای تکامل دستگاه عصبی مرکزی مغز جنین اساسی و ضروری است و در ساختار لوله عصبی نقش دارد.اگر کمبود آن پیش بیاید، جنین دچاراسپینابیفیدا (ناهنجاری لوله عصبی) خواهد شد که در این صورت، نخاع و پرده های نخاعی از شکاف روی ستون مهره ها بیرون زدگی پیدا می کنند .گل کلم ، بادام زمینی( دقت نمایید حساسیت نداشته باشید) ، فندق و اسفناج دارای اسید فولیک هستند . برای پیش گیری از بروز این اختلال نه تنها باید در سه ماهه نخست بارداری، اسید فولیک استفاده کنید، بلکه باید از سه ماه پیش از بارداری(هنگام اقدام به بارداری) اسید فولیک بخورید و یا مواد دارای فولات را به اندازه ی کافی دریافت نمایید .

مواد غنی شده با اسید فولیک آرد، ماکارونی، برنج، جو دوسر و غلات آماده نیز در دسترس هستند. می توان مقادیر قابل توجهی از این ویتامین را در مواد زیر پیدا کرد.
1- حبوبات (لوبیا، عدس، ماش، لپه) و غلات (سبوس گندم و جو)
2- مرغ و غذاهای دریایی مانند ماهی
3- میوه های ترش مانند پرتقال ، سیب ترش ، نارنگی ، لیمو ترش ، گوجه فرنگی و توت .
4- گیاهان دارای برگ سبز ( اسفناج، کاهو، نخود سبز، کلم و... )
خوراک جگر نیز دارای آهن، اسید فولیک و ویتامین A فراوان است اما به خاطر داشته باشید که زیاده روی در مصرف آن خطرناک است و سبب ناهنجاری های جنینی می شود .

دانستنی های سودمند
غذاهای دارای گلوکز جذب اسید فولیک را زیاد می کنند و مواد قلیایی جذب آن را کم می کنند .
نوشیدنی های الکلی ، گردش کبدی این ویتامین را مختل می کنند.

ویتامین ها
ویتامین ها نقشی اساسی و کلیدی در هضم و جذب مواد مغذی و کالری زا، یعنیقند، چربی و پروتئین ها دارند. به همین دلیل در سلامت شما و جنین تان نقش دارند.


دانستنی های سودمند
بهتر است از نوشیدن چای و دم کرده های گیاهی از یک ساعت پیش از غذا تا دوساعت پس از آن خودداری نمایید.
در کنار برنامه های بالا حتما با گروه مامایی خود برای تعیین افزایش وزن مجاز برای شما در دوران بارداری و نحوه ی تنظیم آن دراین دوران گفت و گو نمایید.
ویتامین B2 (ریبوفلاوین) در درمان افسردگی، آفت دهان، خستگی، آب مروارید چشم، آلزایمر، بیماری MS و توان بخشی بیماران سودمند است .
ویتامین B3 (نیاسین) برای افزایش تولید شیر ، یبوست زدایی، کاهش استرس ویار و خارش بدن سودمند است.
ویتامین B6 (پیریدوکسین) در درمان افسردگی سودمند است .
ویتامین B12 (ترانس کوبال آمین) در نگه داری دستگاه عصبی و تولید انرژی در بدن نقش دارد .

نکته
به یاد داشته باشید اگرچه خوراکی های دسته های غذایی بالا در باردای بسیار ضروری هستند ولی به تنهایی کافی نبوده و جایگزین مکمل های تجویزی در دوران بارداری نیستند!

تهیه و تدوین : گروه سلامت سیمرغ

Amitida
2012-02-05, 12:23 AM
دوستان تو یک سایت پطشکی خوندم :


زعفران و پونه و اويشن تو 3 ماهه اول خطرناكه و باعث سقط ميشه

*عاطفه*
2012-02-05, 01:40 AM
فرشته جون پونه و اويشن رو نشنيده بودم اما يه سري چيزها مثل عسل،كنجد،زعفران،جگر سياه و... باعث سقط توي 3ماه اول ميشه.البته اينا رو دكترم گفنه{53}

Amitida
2012-02-05, 06:41 AM
فرشته جون پونه و اويشن رو نشنيده بودم اما يه سري چيزها مثل عسل،كنجد،زعفران،جگر سياه و... باعث سقط توي 3ماه اول ميشه.البته اينا رو دكترم گفنه{53}

ممنون عاطفه جون.فقط واسه من 1 سوالی پیش اومده .کلا اینا منع مصرف دارن؟ یعنی ته دیگ وزعفرونی و یا دسر یا هرچیزی که توش زعفرون داره واصلا نباید خورده بشه؟

Nahid59
2012-02-05, 10:14 AM
ممنون عاطفه جون.فقط واسه من 1 سوالی پیش اومده .کلا اینا منع مصرف دارن؟ یعنی ته دیگ وزعفرونی و یا دسر یا هرچیزی که توش زعفرون داره واصلا نباید خورده بشه؟

فرشته جون من هم نت خوندم هم توی چند تا کتاب که ماههای اول بارداری خوردن کنجد و کندر برای حافظه جنین عالیه و خودم هم امتحان کردم و شکر خدا اتفاقی نیفتاد

برای زعفرون هم اینو بگم که برنج من اگه زعفرون نداشته باشه نمیتونم بخورمش
هم قبل بارداری وهم بعدش هم همیشه برنجم زعفرونی بوده

آویشن هم چون گرمه میگن کم استفاده کنید من کسی رو میشناختم که به علت عفونت ناشی از بارداری از ماه 1 تا ماه 9 خوراکش جوشانده تیره آویشن بود بچه هاشم پسر میشدن

برای عسل هم من منعی نشنیدم و خودم هم استفاده کردم

البته اینم بگم خوردن هر ماده غذایی تو بارداری به مقاومت بدن خانم باردار بستگی داره
و اینکه طبع هر خانمی چطور باشه سرد یا گرم سابقه سقط داشته باشه یا نه

avaymahtab
2012-07-04, 10:23 AM
وزن و گوارش، مشکلات رایج دوران بارداری

برای مبارزه با تهوع و استفراغ ابتدای بارداری چه می‌توان کرد؟
تهوع و استفراغ به طور طبیعی و خود به خود در چهارمین ماه بارداری رفع می‌شوند. انتظار برای پایان این وضعیت بسیار ناخوشایند و در برخی موارد غیر قابل تحمل می‌شود. تهوع و استفراغ می‌تواند کمابیش تغذیۀ خانم حامله را طی دوران بارداری مختل کنند.

چه باید کرد؟
خوراک روزانه تان را به چندین وعده در روز تقسیم کنید: وعده های سه گانه را سبک کرده و آنها را توسط دو یا سه میان وعده در ظهر، بعد از ظهر و شب، تکمیل کنید.
به آهستگی بخورید و مدتی طولانی بجوید.
از خوردن خوراکی های چرب، ترش و یا ادویه دار اجتناب کنید.
پس از خوردن وعدۀ خوراکی، فوری نخوابید.

برای رفع یبوست طی دوران بارداری چه کار باید کرد؟
یبوست طی دوران بارداری می‌تواند نتیجۀ تغذیه ای ناکافی یا کمبود فیبر باشد. در اینجا چند توصیه برای شما داریم که با رعایت آنها می‌توانید از بروز یبوست پیشگیری کنید:
زیاد آب بنوشید (حداقل یک و نیم لیتر در روز). بهتر است آبی که می‌نوشید غنی از منیزیم باشد (بالای 50 میلی گرم در لیتر).

مصرف خوراکی های سرشار از فیبرتان را افزایش دهید، خوراکی هایی مانند: میوه ها و سبزیجات، نان کامل یا سبوسدار، و دیگر نشاسته های کامل (برنج، ماکارونی).
یک فعالیت مناسب جسمی روزانه را که عوارض جانبی نداشته باشد دنبال کنید: مثلاً در روز حداقل سی دقیقه پیاده روی کنید.
بدون نظر و اجازۀ پزشک تان از ملین ها استفاده نکنید.

مشکلات وزن طی دوران بارداری
تهوع، استفراغ و بالا آمدن اسیدها، علائم ابتدایی بارداری هستند که می‌توانند مانع از تغذیه درست و سالم شما بشوند.
بنابراین باید مراقب وزن تان طی دوران بارداری باشید و یک تا دو بار در ماه خودتان را وزن کنید.
اگر وزن اضافه نمی‌کنید و یا وزن کم کرده اید، حتماً موضوع را با پزشک تان مطرح کنید.
یا برعکس اگر خیلی وزن اضافه کرده اید، بازهم نظر پزشک تان را جویا شوید تا تغییرات ممکن وزنی و شیوۀ دنبال کردن آن را برای تان تشریح کند.

به طور متوسط، افزایش 12 کیلوگرم وزن برای داشتن یک بارداری سالم و زایمان بدون دردسر توصیه می‌شود، اگر این حد متوسط رعایت شود، بازگشت به وزن اولیه دشوار نخواهد بود.
همچنین باید دانست که طی اولین نیمۀ بارداری، افزایش وزن اندک است، چیزی حدود 4 تا 5 کیلوگرم خواهد بود، و در ماه های آینده این افزایش وزن قابل توجه تر می‌شود.
در تمام موارد، رژیم های لاغری هر چه که باشند، عوارض جانبی بسیاری طی دوران بارداری با خود به همراه خواهند داشت.طی دوران بارداری حواستان به سویا و فیتوسترول ها باشد!
طی دوران بارداری، برخی عناصر ضروری اند. این عناصر عبارتند از: ویتامین B9 (فُلات)، کلسیم، ویتامین D، آهن و ید.
البته ممنوعیت هایی مثل الکل و دخانیات نیز وجود دارند، از خوردن برخی خوراکی ها هم یا باید به طور کلی اجتناب کرد یا با رعایت تعادل آنها را مورد مصرف قرار داد مثل جگر و فرآورده هایی که با جگر تهیه می‌شوند، کافئین و... .
دربارۀ سویا و فرآورده هایی که با آن تهیه می‌شود چه توصیه هایی می‌شود؟ سویا و فرآورده های مشتق از آن حاوی فیتو استروژن هستند، فیتو استروژن ها می‌توانند عوارض ناخوشایندی بر روی جنین همۀ موجودات داشته باشند. بناراین برای احتیاط، از خوردن سویا طی دوران بارداری خودداری کنید.
از مصرف مواد خوراکی هایی که حاوی سویا یا عصارۀ سویا هستند، اجتناب ورزید.
مصرف خوراکی هایی را که با سویا تهیه شده اند، محدود کنید.
مصرف مارگارین، ماست و دیگر نوشیدنی هایی لاکتوزی که سرشار از فیتوسترول هستند و برای افراد مبتلا به کلسترول بالای خون در نظر گرفته شده اند، به زنان باردار توصیه نمی‌شوند (حتی اگر مبتلا به کلسترول بالا هستند) زیرا خطرات مربوط به آنها هنوز ناشناخته است.

asaliii
2013-08-23, 03:44 PM
آلیس جون منم اون کتابو دارم

asaliii
2013-08-23, 03:45 PM
کتاب هیلی مفیدیه.

asaliii
2013-08-23, 03:46 PM
من خیلی چیزا ازش یاد گرفتم. توصیه میکنم پیداش کنینو بخونینش

selena
2013-10-26, 09:33 AM
عسل جون چه کتابی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟