تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : فوت کوزه گری - نكات ريز خانه داري !!!


jenifer
2011-01-23, 07:37 AM
پخت برنج برای خانم های کارمند:

خانم هایی که بیرون ازخانه کار می کنند و وقتی ظهر به خانه می آیند، فرصت پختن برنج را ندارند، و یا این که دوست ندارند از شب قبل برنج آماده کنند ،می توانند از این روش کمك بگیرند:
صبح یا شب قبل برنج را آبكش کنید، البته کمی آن را خشك بردارید، سپس ته دیگ برنج را آماده کرده و برنج را داخل قابلمه بریزید و قابلمه را داخل یخچال قرار دهید، ظهر برنج را کمی آب و روغن دهید و آن را دم کنید حالا تا سالاد را آماده کنید، برنج هم دم کشیده است.

برای از بین بردن بوی سوختگی برنج
1- یك تكه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید.
2- یك عدد پیاز را پوست کنده و در داخل برنج فرو کنید پیاز بوی سوختگی را بخود می گیرد.

آب برنج برای بچه ها

وقتی می خواهید برنج را آبكش کنید یك لیوان از آب آن را بردارید و با یكی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج درصورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است.
اگرمی خواهید شیر برنج شما خوشمزه تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می شود که شیر برنج شما خوشمزه تر شود.

اگر برنج شما شور شد

اگر قبل از آب کش کردن برنج متوجه شدید، که برنج شما شور شده است موقع آب کش کردن برنج آب بیشتر روی برنج داخل آبكش بریزید . اما اگر بعد از آب کش کردن برنج متوجه شوری آن شدید دیگر چاره ای برای برطرف کردن شوری آن ندارید. مگر اینكه خورش را بی نمك درست کنید.
اگر برنج شما بی نمك شد

اگر بر اثر فراموشی برنجتان بی نمك شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمك را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید. با این کار بی نمكی برنج شما رفع می شود هرگز نمك را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمك در روغن حل نمی شود.

برای خوشمزه تر شدن شیر برنج

اگرمی خواهید شیر برنج شما خوشمزه تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می شود که شیر برنج شما خوشمزه تر شود.

برای خوشمزه تر شدن شوید پلو

برای اینكه شوید پلوی شما خوشمزه تر شود می توانید از ادویه ی مخصوص پلو که سبزرنگ است و ( در عطاری ها موجود می باشد) استفاده کنید بعد از آبكش کردن برنج کمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.

از بین بردن بوی نامطبوع برنج

اگر به هر دلیلی برنج خشك شما بو گرفت برنج را روی یك سطح پهن کنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا اگر برنج را جلوی نورآفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می شود و برنج حالت خود را از دست می دهد و وقتی آن را داخل آب جوش می ریزید از هم پاشیده می شود.

بر طرف کردن بوی پیاز از کارد

اگر کارد شما بوی پیاز می دهد ، با کارد هویج را حلقه حلقه ببرید . با این کار بوی پیاز از بین می رود.

تمیز کردن ظرفی که در آن غذا سوخته است

اگرغذا به ته قابلمه چسبیده ، هرگز کارد، قاشق یا کفگیر فلزی برای پاك کردن آن به کار نبرید. کافی است آن را از آب گرم پر کنید و مقداری نمك نیز به آن اضافه کنید. اگرغذا خیلی محكم به قابلمه چسبیده است ، مقداری سرکه در آن بریزید و بجوشانید تا کاملاً پاك شود.
وقتی می خواهید برنج را آبكش کنید یك لیوان از آب آن را بردارید و با یكی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج درصورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است

برای پاک کردن سس

برای پاك کردن لكه ی سس با پارچه ی تمیزی که درون آب سرد فرو ببرید، پاك کنید و در صورت لزوم مقدار کمی از محلول آب و کف پودر رختشویی را به وسیله ی یك اسفنج به آرامی روی آن بمالید و سپس با یك پارچه ی تمیز و نم دار آن را پاك کنید.

دستگاه بخار پز درخانه:

برای ساختن این دستگاه ، یك قابلمه را آب کرده و آبكشی روی آن قرار دهید . سپس مقداری آب در قابلمه بریزید(به میزانی که آبكش با آب برخورد نكند) حالا هر ماده ای را که می خواهید بخار پز کنید، روی آبكش قرار دهید. اجاق گاز را روشن کنید تا مواد غذایی شما بخارپز شود.

راهی برای بهتر رنگ دادن زعفران

برای اینكه زعفران شما بهتر رنگ بدهد می توانید از روش زیر کمك بگیرید: درون یك استكان کوچك به مقدار مورد نیاز زعفران ساییده بریزید و دو قاشق غذا خوری آب جوش به آن اضافه کنید. بعد از اینكه برنج را آبكش کردید و داخل قابلمه ریختید استكان حاوی آب و زعفران را در برنج فرو ببرید و دم کنی را روی قابلمه بگذارید. با دم کشیدن برنج ، زعفران هم دم می کشد و بهتر رنگ می دهد.

jenifer
2011-01-23, 07:56 AM
از بین بردن بوی غذا:

اگر خانه شما از بوی غذا پرشده و باعث ناراحتی خانواده می شود، از دود اسفند و یا دود خاکشیراستفاده کنید . با دود کردن دارچین هم می توانید بوی غذا را کاملاً از بین ببرید . علاوه برآن ، دود اسفند باعث ضد عفونی کردن محیط هم می شود.

چند نكته در مورد رب گوجه فرنگی:

1- متاسفانه بسیاری از خانمها بعد از خرد کردن گوجه برای درست کردن رب، آب سفید آن را دور می ریزند، تا رب آنها قرمزتر شود. درصورتی که این کار بسیار اشتباهی است. چون تمام املاح معدنی لازم برای بدن داخل همان آب سفید است . در ضمن همین آب سفید مانع فاسد شدن رب می شود.
2- برای اینكه رب شما قرمز شود آب گوجه را داخل ظرف استیل بجوشانید.
3- روی ظرف رب ، کمی روغن آب شده بریزید تا دیگر کپك نزند.

برای اینكه نمك راحت تر از نمك پاش خارج شود، می توانید چند عدد برنج خشك داخل نمك پاش بریزید.

یك نكته در مورد زودپز:

همیشه در نظر داشته باشید آه نباید هرگز روی زودپزی که تازه خاموش کرده اید آب بریزید، زیرا هم خطرناك است و هم این کار باعث می شود، زود پز تبدیل به دیر پزشود و دیگر غذا را زود نپزد!

دستگاه بخار پز درخانه:

برای ساختن این دستگاه ، یك قابلمه را آب کرده و آبكشی روی آن قرار دهید . سپس مقداری آب در قابلمه بریزید(به میزانی که آبكش با آب برخورد نكند) حالا هر ماده ای را که می خواهید بخار پز کنید، روی آبكش قرار دهید. اجاق گاز را روشن کنید تا مواد غذایی شما بخارپز شود.

استفاده از گوش ماهی در کتری و سماور:

کافی است چند دانه گوش ماهی در کتری یا سماور قرار دهید، تا آهك موجود در آب را جذب کند.

جلوگیری از سیاه شدن ظروف آلومینیومی:

هنگام پختن حبوبات داخل قابلمه چند قطره سرکه یا آبلیمو به آن اضافه کنید؛ با این کار هم ظرف شما سفید می ماند و هم طعم حبوبات بهتر می شود.

اگر می خواهید آب سریعتر جوش بیاید:

اگر عجله دارید و می خواهید آب قابلمه شما سریعتر جوش بیاید، کمی نمك به آن اضافه کنید.
سریع جوش آمدن آب سماور:
اگر می خواهید آب سماور زودتر جوش بیاید، ابتدا سماور را تا نیمه آب کنید. بعد از گرم شدن، بقیه آب را داخل سماور بریزید.

استفاده از سویا :

برای آنکه طعم سویا به گوشت نزدیک شود باید سویا را پس از چرخ کردن با گوشت چرخ کرده در فریزر نگه داری کنید.

اگرفلفل بیش از اندازه به غذایتان زده اید و خیلی تند شده است ، چند دقیقه قبل از آن که غذا را از روی حرارت بردارید ، آب یك عدد لیمو ترش تازه را در آن بریزید و خوب هم بزنید.

جدا کردن نان شیرینی از قالب:


اگر نان شیرینی از قالب جدا نمی شود ، یك پارچه را داخل آب خیلی داغ فرو کنید و دور قالب شیرینی بپیچید و چند دقیقه صبر کنید؛ نان شیرینی به راحتی از قالب جدا خواهد شد.

پخت غذا با حرارت ملایم :

اگرمی خواهید گوشت یا مرغ را با حرارت کم بپزید، ابتدا قطعات گوشت را در روغن تفت دهید، تا طلایی شود واطراف آن تغییر رنگ دهد. سپس آن را روی حرارت ملایم بپزید . با طلایی کردن گوشت ، لایه سرخ شده محافظی برای قسمت های دیگر گوشت می شود و از له شدن آن جلوگیری می کند.

بریدن پنیر:

برای اینكه پنیر شما بهتر بریده شود ، از کارد کند استفاده کنید. راه دیگر آن این است که کارد را کمی گرم کنید و سپس پنیر را برش دهید.

نكته در مورد عسلی که شكرك زده باشد:

اگر عسل شما سفت شده و در ضمن سفید شده یا به اصطلاح شكرك زده و دیگر قابل استفاده نیست، می توانید عسل را در دیزی یا ظرفی که در آن محكم بسته می شود بریزید، حالا ظرف بزرگتر دیگری بردارید و داخل آن آب بریزید و ظرف عسل را ایستاده درون ظرف بعدی بگذارید و آن را ثابت کنید . حالا اجاق گاز را روشن کنید تا آب جوش بیاید. با بخار آب، عسل به حالت اولیه برمی گردد و مطمئن باشید که دیگر تا تمام شدن عسل شكرك نمی زند.

خوشمزه تر شدن دلمه برگ مو:

برا ی بهتر شدن دلمه برگ مو از چاشنی تمرهندی مخلوط با آب استفاده کنید.

راهی برای تشخیص سوسیس تازه:

انگشت سبابه را بر روی سوسیس فشار دهید. بعد از برداشتن انگشت اگر بر روی سوسیس جای انگشت نماند، سوسیس تازه است.

نیوشا
2011-01-24, 08:39 PM
در کدبانو گري معجزه کنيد!
http://uploder.takmahfel.com/files/rfvenzm97c2dfbbi0p6d.jpg


نگهداري صحيح مواد غذايي بهترين روش براي کمک به اقتصاد خانواده است:

تخم مرغ

- موقع چيدن تخم مرغ در يخچال سر تيز آن را رو به پايين بگذاريد. به اين ترتيب زرده در وسط قرار مي گيرد و بهتر مي ماند.

- براي اينکه بتوانيد مدت بيشتري تخم مرغ ها را در يخچال نگهداري کنيد، آنها را درون ظرف گودي ريخته و روي آنها مقداري روغن بريزيد يا پوسته تخم مرغ را چرب کنيد.

- براي نگهداري تخم مرغ در خارج از يخچال، آنها را در جايي خنک به طور مرتب بچينيد و روي آنها نمک بريزيد تا آنها را کاملاً بپوشاند.

- اگر به يخچال دسترسي نداريد و مي خوايد تخم مرغ ها را براي مدت طولاني سالم نگهداريد، تخم مرغ ها را در روغن زيتون فرو کنيد و بعد آنها را در خاکستر بغلطانيد. يا آنها را در آب آهک بريزيد و بعد بگذاريد خشک شوند. به اين ترتيب تا مدتها سالم باقي مي مانند.

- براي اينکه زرده تخم مرغ را چند روزي تازه نگه داريد روي زرده تخم مرغ هاي سالم را با آب سرد بپوشانيد و در يخچال نگهداري کنيد. سفيده ي تخم مرغ را نيز مي توانيد درون ظرف پلاستيکي ريخته در فريزر نگه داريد. هر فنجان سفيده، معادل 7 يا 8 سفيده تخم مرغ است.

گوشت

تکه هاي گوشت را شسته و خشک نماييد و هر قسمت را براي مصرف خاص بسته بندي کنيد. روي هر يک از بسته ها برچسبي با قيد وزن و نوع گوشت و تاريخ تهيه آن بچسبانيد.

- گوشت کبابي: گوشت راسته و فيله و گوشت (http://www.takmahfel.com/)ران به جز ماهيچه هاي آن براي کباب مناسب است. گوشت کبابي را از پشت دنده ها با سر کارد تيزي با ملايمت جدا کنيد و به قطعات منظم بريده و بسته بندي نماييد.

- گوشت چرخ کرده براي کباب:

- براي تهيه گوشت چرخ کرده بدون چربي از برش مغز ران استفاده کنيد.

-چربيهاي گوشت گوسفندي و خرد گوشت هاي اضافي روي دنده ها را جدا کنيد و با گوشت گوساله به نسبت مساوي مخلوط نماييد و دوبار از چرخ گوشت بگذرانيد. سپس به ازاي مصرف يک وعده بسته بندي کنيد.

- به گوشت چرخ کرده جهت بسته بندي در فريزر پياز اضافه نکنيد، زيرا طعم و بوي گوشت را تغيير مي دهد.

- گوشت چرخ کرده براي مصرف غير کباب: مخلوط مساوي گوشت گوساله و شتر را دو بار از چرخ گوشت بگذرانيد.

-گوشت آبگوشتي و سوپ: از ماهيچه ها و استخوان هايي که گوشت کمتري دارند براي تهيه سوپ و آبگوشت استفاده کنيد.

-گوشت خورش: گوشت گردن، ماهيچه ها، دنده هاي گوشت دار گوسفند براي خورش مناسب است. با گوشت استخوان دار خورش خوشمزه تر مي شود. از گوشت گوساله نيز مي توانيد براي تهيه خورش استفاده کنيد.

مرغ

ابتدا پوست مرغ را جدا کرده، سينه ي مرغ را از طول نصف کنيد و هر چه درون شکم آن است به خصوص جگرهاي چسبيده به استخوان پشت و سينه را در آوريد سپس مرغ را خوب بشوييد. براي قطعه کردن مرغ اول رانها و بعد بالها و گردن را جدا کنيد سپس پشت مرغ را از طول به دو نيم کرده و هر کدام را به دو قسمت تقسيم کنيد.

ران و سينه را به اندازه هر وعده در پاکت فريزر بگذاريد و بالها و گردن و استخوانهاي پشت مرغ را براي سوپ بسته بندي نماييد. اگر مي خواهيد مرغ را به صورت درسته استفاده کنيد سينه ي مرغ را تا استخوان جناق بشکافيد و از همان قسمتي که باز است درون شکم مرغ را خالي و تميز کنيد سپس آن را با دقت شسته و بسته بندي کنيد.

- جوجه کباب: گوشت هاي سينه و ران را از استخوان جدا کنيد. گوشت هاي قطعه قطعه شده را با سس مخصوص (نصف استکان روغن زيتون، نصف قاشق چايخوري زعفران، يک عدد پياز خلال شده، يک قاشق غذاخوري آبليمو، به اندازه ي لازم نمک و فلفل و يک عدد فلفل تند خرد شده) در ظرف گودي مخلوط کنيد. پس از نيم ساعت مخلوط را در داخل پاکت فريزر ريخته و بسته بندي کنيد و در فريزر قرار دهيد.

ماهي

- در هنگام پاک کردن ماهي روي آن کمي نمک بپاشيد. نمک به ماهي مي چسبد و از سر خوردن آن جلوگيري مي کند.

- براي پاک کردن ماهي ابتدا چند ورق روزنامه روي تخته کار پهن کنيد و ماهي را روي آن بگذاريد. با چاقو، برس سيمي يا فلس گير در جهت خلاف خواب فلس روي ماهي بکشيد تا پولک هاي آن جدا شود. پس از اينکه تمام فلس ها را پاک کرديد برگه رويي روزنامه را با فلس جمع کنيد و ماهي را روي لايه زيري روزنامه قرار دهيد.

- براي گرفتن فلس هاي ماهي مي توانيد ماهي را در يک ظرف آب نمک به مدت 5 دقيقه بگذاريد و بعد در همان ظرف فلس ماهي را بگيريد. در اين صورت هيچ فلسي نخواهد پريد.

- اگر مي خواهيد ماهي را درسته و شکم پر طبخ کنيد ماهي را به پهلو بخوابانيد و با يک دست آن را نگه داريد و با دست ديگر نوک کارد را زير آبشش هاي ماهي فرو کنيد و با حرکت نيم دايره در امتداد خط گرده، پوست را تا بالاي دم ماهي برش دهيد. دقت کنيد استخوانهاي ماهي در سمت پايين قرار گيرد. سپس کارد را در شکاف، بيشتر فرو ببريد تا به حفره شکم برسيد. تمام مواد داخلي شکم ماهي را خالي کنيد و داخل و بيرون ماهي را کاملاً شسته و با نوک کارد خون و سياهي را از داخل حفره شکم بتراشيد. سپس ماهي را نمک بزنيد و نيم ساعت بگذاريد تا آب آن گرفته شود.

- براي تکه تکه کردن ماهي پس از گرفتن فلس، محل اتصال کله و زيرگلوي ماهي را با نوک کارد ببريد سپس کله را از لبه تخته کار بيرون بگذاريد و با يک دست ماهي را روي تخته نگه داريد و با دست ديگر کله را به پايين فشار دهيد تا مفصل استخوان جدا شود. با کارد کله را از تنه جدا کنيد سپس شکم ماهي را بشکافيد و داخل آن را کاملاً تميز نماييد. ماهي را به چند قسمت برش دهيد و هر برش را به صورت افقي به دو قسمت تقسيم کنيد. قطعات را شسته و خشک کنيد.

- براي بسته بندي، ماهي را در کيسه نايلون بگذاريد و پس از خالي کردن هواي کيسه در آن محکم ببنديد و روي آن برچسب بزنيد. نوع ماهي و تاريخ بسته بندي را بنويسيد.

- ماهي را دو تا سه ماه مي توان در فريزر نگهداري کرد.

ميگو

ابتدا ميگوها را در کمي آب بجوشانيد تا پوسته آن نرم شود سپس پوست ميگو را بگيريد و پس از جدا کردن پوست، سر ميگو را با دست جدا کنيد و با کارد يک شيار نازک پشت کمر آن ايجاد و با دست روده دراز و سياهي را که در آن شيار است بگيريد و ميگوها را با آب سرد شسته و در صافي بريزيد تا آب آن گرفته شود سپس آنها را به ازاي هر وعده بسته بندي کنيد.

نیوشا
2011-01-24, 08:41 PM
برطرف کردن جرم و گچ داخل اتو
برطرف کردن جرم و گچ داخل اتو
اتو‌های بخار به مرور زمان جرم می‌گیرند و گاهی هم منفذهای خروج بخار بسته می‌شوند. کمی سرکه سفید در محفظه آب آن بریزید و بعد از 24 ساعت اتو را روشن کنید و اجازه دهید بخار کند تا آب و گچ آن خارج شود.
تمیز کردن کف اتو
اتوهای قدیمی که کف آن روکش تفلون ندارند در اثر تماس با پارچه زود کثیف می‌شوند که حتماً باید تمیز شوند، توصیه می‌شود وقتی اتو داغ است با یک پارچه ی کتانی که در دست مچاله کرده‌اید کف آن را تمیز کنید سپس با پارچه ی آغشته به نمک یا چوش‌شیرین بقایای جرم کف اتو را پاک کنید.
تمیز کردن آب‌میوه‌گیری
بخش‌های قابل شست وشوی آب‌میوه‌گیری ممکن است در اثر استفاده زیاد رنگ گرفته باشند. برای پاک کردن و نیز جلوگیری از رنگ گرفتن آنها، یک دوم فنجان (http://takmahfel.com/)مایع سفیدکننده، یک چهارم فنجان جوش‌شیرین و چهار فنجان آب گرم را با هم مخلوط کنید و با اسفنج روی قسمت‌های مورد نظر بمالید همچنین می‌توانید به مدت ده دقیقه آنها را در این مایع بخیسانید. سپس بشویید و کاملاً خشک کنید.
تمیز کردن مایکروویو
یکی از لوازم برقی که بیشتر خانم‌ها با آن مشکل دارند مایکروویو است. برای تمیز کردن این وسیله، نیمی از یک لیموترش بزرگ را در کاسه‌ای آب قرار دهید و بگذارید پنج تا ده دقیقه (بسته به میزان کثیفی دستگاه) در مایکروویو بجوشد. بخار لیمو باعث تبخیر لکّه‌های چرب می‌شود و بوی بد را از میان می‌برد. در پایان با یک دستمال کتانی خشک دیواره‌های داخل دستگاه را تمیز کنید.
دستمال آغشته به آب لیموترش تازه یا الکل نیز برای تمیز کردن مایکروویو و از بین بردن چربی‌ها بسیار سودمند است. هرگز از دستمال زبر، اسکاج یا سیم ظرفشویی برای تمیز کردن دستگاه استفاده نکنید. برای پیشگیری از پاشیدن چربی غذا به دیواره‌ها بهتر است هنگام پخت روی غذاهای چرب را با سلفون بپوشانید محلول دو قاشق غذاخوری آب لیموترش یا بکینگ‌ پودر در یک پیمانه آب را مدت چهار تا شش دقیقه در مایکروویو بجوشانید. سپس با دستمال دیواره‌ها را تمیز و خشک کنید.
تمیز کردن تلویزیون
اثر انگشت بچه‌ها بر صفحه ی تلویزیون منظره ی نازیبایی به‌وجود می‌آورد تلویزیون را هنگام تمیز کردن خاموش کنید. ابتدا با یک دستمال خشک غبار آن را بگیرید و سپس با پنبه ی آغشته به محلول آب و الکل صفحه ی تلویزیون را تمیز کنید. الکل لکّه‌های چرب و اثر انگشت را بر طرف می‌کند. توصیه می‌شود از دستمال حوله‌ای و پرزدار استفاده نکنید. دیواره‌های غیرشیشه‌ای تلویزیون را نیز می‌توانید با پارافین مایع براق کنید و با دستمال خشک چربی اضافی را بگیرید و براق کنید. این روشن برای تمیز کردن ضبط صوت و ویدئویی که رنگ تیره دارند هم مناسب است.
تمیز کردن جدار وسایل برقی
قسمت بیرونی دیواره‌های وسایل برقی را بعد از پاک کردن با دستمال مرطوب، به‌ وسیله پنبه آغشته به الکل صنعتی براق و تمیز کنید.
تمیز کردن لوازم خانگی
برای از بین بردن زردی لوازم خانگی سفید (از جمله ماشین لباسشویی، یخچال و آب‌میوه‌گیری)، محلولی از نصف پیمانه مایع سفید‌کننده، نصف پیمانه جوش‌شیرین و چهار پیمانه آب گرم را با اسفنج روی سطح مورد نظر بمالید. پس از ده دقیقه، در صورت امکان محل را آبکشی و یا با دستمال مرطوب پاک کنید.
از بین بردن بوی یخچال
برای تمیز کردن دیواره‌های داخلی یخچال از محلول جوش‌شیرین و آب کمک بگیرید. برای این منظور، یک تا دو قاشق جوش‌شیرین را در یک چهارم لیتر آب گرم حل کنید و یخچال را با آن پاک کنید. سپس با دستمال تمیز خشک نمایید. جوش‌شیرین بوی نامطبوع یخچال را از بین می‌برد.
تمیز کردن پشت یخچال
پشت یخچال را تمیز نگاه دارید. برای پاک کردن این قسمت، دو شاخه یخچال را بیرون آورید و دستگاه را کمی جلو بکشید. به وسیله ی جاروبرقی گرد وغبار پشت یخچال را بزدایید. به این ترتیب دستگاه بهتر کار می‌کند و عمر بیشتری خواهد داشت.
تمیز کردن قفسه‌های یخچال
قفسه‌ها و کشوهایی را که می‌توان بیرون آورد می‌توانید با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و پس از خشک شدن دوباره در یخچال قرار دهید.

*Darya*
2011-01-28, 09:14 PM
بچه ها بیاین تجربیان خودمون بگیم.شاید تکرای باشه ببخشید{53}

1.من برا ظرف شستن از دو تا دستکش استفاده میکنم.یعنی دو تا رو کردم تو هم:3:خیلی خوبه.

2.مایع ظرفشویی رو همیشه موقع ظرف شستن میریزم توی ظرف و یه مقدار آب داغم میریزم توش برا صرفه جویی .خیلی به صرفه هست.

3.من همیشه برا دو،سه وعده، برنج درست میکنم دم نکشیده میذارم تو یخچال خیلی اینطوری راحتترم:35:

Narges
2011-01-29, 02:05 PM
بچه ها بیاین تجربیان خودمون بگیم.شاید تکرای باشه ببخشید{53}

1.من برا ظرف شستن از دو تا دستکش استفاده میکنم.یعنی دو تا رو کردم تو هم:3:خیلی خوبه.
:35:

دریا جون چرا دوتا دستکش؟ حسن -اش چیه عزیزم؟

*Darya*
2011-01-29, 02:25 PM
خوب خیلی دیر سوراخ میشه بعد هم دست کاملا خشکه.برای عمره بیشتر دستکش.

jenifer
2011-01-30, 08:13 AM
اگر می‌خواهید بدانید شیر خالص است یا نه به روش زیر عمل کنید...5954 (http://www.beytoote.com/housekeeping/sustenance/reconnaissance-milk-unalloyed.html)اگر می‌خواهید بدانید شیر خالص استیا نه با فروبردن یك سوزن تمیز در داخل آن راز شیر فروش را كشف كنید. اگر شیر خالص باشد هنگام خارج شدن سوزن از شیر یك قطره شیر به نوك آن باقی می‌ماند و در غیر این صورت همه شیر از روی سوزن فرو می‌ریزد.


اگر می‌خواهید شیر از شیرجوش (http://www.beytoote.com/housekeeping/sustenance/reconnaissance-milk-unalloyed.html) سر نرود یك سانتی‌متر پایین‌تر از ظرف را با روغن یا كره چرب كنید.

Sardooneh
2011-02-08, 07:33 AM
من همين امروز صبح برام يه سوال پيش اوومد..اميدوارم بتونم جوابمو بگيرم.

چرا وقتي چاي تو فنجون چيني ميريزيم يه لايه چربي مانند ، روي چاي مي ياد؟

قبلش هم بگم از چاي ساز استفاده نشده و از قوري چيني استفاده شده و از آب شيرين 100% تصفيه شده استفاده شده و كتري هم مشكلي نداره...و مي خوام بگم كه اين ااتفاق فقط و فقط در فنجون چيني سفيد مي افته...و تو ليوان شيشه اي يا ليوانهاي سراميكي يا از همين ليوانهايي كه خودمون تو محل كار دستمون مي گيريم اين اتفاق نمي افته...{2 (26)}

jenifer
2011-02-08, 07:54 AM
ساردونه جون منم بعضي اوقات همين مشكلو دارم ، من كه فكر ميكنم از خود چاي خشكه !!! چون يه بار قبل دم كردن چاي اونو با آب گرم آب زدم و بعد گذاشتم دم كشيد ديگه مشكل نداشتم . البته همسرم ميگه از آبه و ربطي به چاي خشك نداره :35: منم خيلي دلم ميخواد بدونم ؟

rasa
2011-04-24, 02:25 PM
ولي جنيفر جون گفتم كه همون لحظه همون چاي رو تو هر ليوان يا فنجون ديگه ميريزي مشكلي نداره....
ولي وقتي تو چيني سفيد ميريزي اين مسئله چربي پيش مي ياد...
آب هم 100% تصفيه شده هست..آب شيرينه...
نميدونم چيه...كاش يكي پيدا بشه جواب اين سوال رو بده...
من فكر مي كنم اين موضوع يه دليل علمي بايد داشته باشه..{2 (26)}

عزیزم هر دفعه میخوای توی فنجون چینی ات چایی بریزی قبلش با مایع ظرفشویی و اسکاچ داخل فنجونتو بشور چون چینی چربی محیط آشپزخونه رو به خودش میگیره.اینکارو بکن نتیجه شو به من بگو چون من از این کار نتیجه گرفتم.{69}

سایان
2011-04-24, 04:00 PM
از این تاپیک ها هم دارید
من 2 تا نکته داشتم میخواستم به شما هم بگم که الان فقط یکیش یادمه


برای درست کردن خیار شورتوش چند تا نخود خام بندازید که خیلی ترد وخوب بشه

toktam
2011-04-24, 04:11 PM
مرجان جون یه دلیلش میتونه املاح آب باشه
یادمه یه جایی خوندم که "روی" از املاح اب پس از جوشیدن حلالیتش کم میشه و مثل یه لایه چربی روی آب میمونه و در عین حال که ربطی به چربی و کثیفی نداره شکل خیلی نامطبوعی به چای میده

toktam
2011-04-24, 04:13 PM
از این تاپیک ها هم دارید
من 2 تا نکته داشتم میخواستم به شما هم بگم که الان فقط یکیش یادمه
برای درست کردن خیار شورتوش چند تا نخود خام بندازید که خیلی ترد وخوب بشه


مادر شوهر من نصف ق چ خمیر مایه میریزه و میگه هم ترد میشه هم زود میرسه{53}

pariya
2011-04-24, 04:59 PM
مواد لازم براي مايه جوجه كباب

زعفرون دم كرده
نمك فلفل سياه
روغن زيتون
ماست ترشش بهتره
پودر عصاره مرغ

maya1050
2011-04-24, 05:22 PM
مواد لازم براي مايه جوجه كباب
زعفرون دم كرده
نمك فلفل سياه
روغن زيتون
ماست ترشش بهتره
پودر عصاره مرغ

اجازه ما مایونز و زعفرون و ابلیمو و نمک و فلفل میزنیم .

Rose
2011-08-04, 02:44 PM
خانم هایی که بیرون از خانه کار می کنند و وقتی ظهر به خانه می آیند، فرصت پختن برنج را ندارند و یا اینکه دوست ندارند از شب قبل برنج آماده کنند، می توانند از این روش کمک بگیرند:

صبح یا شب قبل برنج را آبکش کنید، البته کمی آن را خشک بردارید، سپس ته دیگ برنج را آماده کرده و برنج را داخل قابلمه بریزید و قابلمه را داخل یخچال قرار دهید، ظهر برنج را کمی آب و روغن دهید و آن را دم کنید حالا تا سالاد را آماده کنید، برنج هم دم کشیده است.

برای از بین بردن بوی سوختگی برنج:

1. یک تکه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید.
2. یک عدد پیاز را پوست کنده و در داخل برنج فرو کنید پیاز بوی سوختگی را بخود می گیرد.

آب برنج برای بچه ها:

وقتی می خواهید برنج را آبکش کنید یک لیوان از آب آن را بردارید و با یکی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج در صورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است.

اگر برنج شما شور شد:

اگر قبل از آب کش کردن برنج متوجه شدید، که برنج شما شور شده است موقع آب کش کردن برنج آب بیشتر روی برنج داخل آبکش بریزید. اما اگر بعد از آب کش کردن برنج متوجه شوری آن شدید دیگر چاره ای برای برطرف کردن شوری آن ندارید. مگر اینکه خورش را بی نمک درست کنید.

اگر برنج شما بی نمک شد:

اگر بر اثر فراموشی برنجتان بی نمک شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمک را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید. با این کار بی نمکی برنج شما رفع می شود هرگز نمک را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمک در روغن حل نمی شود.

برای خوشمزه تر شدن شیر برنج:

اگر می خواهید شیر برنج شما خوشمزه تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می شود که شیر برنج شما خوشمزه تر شود.

برای خوشمزه تر شدن شوید پلو:

برای اینکه شوید پلوی شما خوشمزه تر شود می توانید از ادویه ی مخصوص پلو که سبزرنگ است و (در عطاری ها موجود می باشد) استفاده کنید بعد از آبکش کردن برنج کمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.

از بین بردن بوی نامطبوع برنج:

اگر به هر دلیلی برنج خشک شما بو گرفت برنج را روی یک سطح پهن کنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا اگر برنج را جلوی نورآفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می شود و برنج حالت خود را از دست می دهد و وقتی آن را داخل آب جوش می ریزید از هم پاشیده می شود.

بر طرف کردن بوی پیاز از کارد:

اگر کارد شما بوی پیاز می دهد، با کارد هویج را حلقه حلقه ببرید. با این کار بوی پیاز از بین می رود.

تمیز کردن ظرفی که در آن غذا سوخته است:

اگرغذا به ته قابلمه چسبیده، هرگز کارد، قاشق یا کفگیر فلزی برای پاک کردن آن به کار نبرید. کافی است آن را از آب گرم پر کنید و مقداری نمک نیز به آن اضافه کنید. اگر غذا خیلی محکم به قابلمه چسبیده است، مقداری سرکه در آن بریزید و بجوشانید تا کاملاً پاک شود.

برای پاک کردن سس:

برای پاک کردن لکه ی سس با پارچه ی تمیزی که درون آب سرد فرو ببرید، پاک کنید و در صورت لزوم مقدار کمی از محلول آب و کف پودر رختشویی را به وسیله ی یک اسفنج به آرامی روی آن بمالید و سپس با یک پارچه ی تمیز و نم دار آن را پاک کنید.

دستگاه بخار پز درخانه:

برای ساختن این دستگاه، یک قابلمه را آب کرده و آبکشی روی آن قرار دهید. سپس مقداری آب در قابلمه بریزید(به میزانی که آبکش با آب برخورد نکند) حالا هر ماده ای را که می خواهید بخار پز کنید، روی آبکش قرار دهید. اجاق گاز را روشن کنید تا مواد غذایی شما بخارپز شود.

راهی برای بهتر رنگ دادن زعفران:

برای اینکه زعفران شما بهتر رنگ بدهد می توانید از این روش کمک بگیرید: درون یک استکان کوچک به مقدار مورد نیاز زعفران ساییده بریزید و دو قاشق غذا خوری آب جوش به آن اضافه کنید. بعد از اینکه برنج را آبکش کردید و داخل قابلمه ریختید استکان حاوی آب و زعفران را در برنج فرو ببرید و دم کنی را روی قابلمه بگذارید. با دم کشیدن برنج، زعفران هم دم می کشد و بهتر رنگ می دهد.

نكته هایی در مورد پخت گوشت:

اگر می‌خواهید گوشت سفت را ترد كنید، روی همه قسمت های آن مخلوطی از سركه و روغن زیتون بمالید و بگذارید به مدت دو ساعت بماند، سپس بپزید. اگر گوشت شما خیلی سفت و تازه است، روی همه قسمت های آن جوش شیرین بمالید، بگذارید چند ساعت بماند، سپس قبل از پختن كاملاً بشوئید و وقتی می‌خواهید گوشت را با زدن بیفتک یا كارد نرم كنید، روی آن آرد بپاشید، ‌این كار از خارج شدن آب گوشت جلوگیری خواهد كرد.

آبگوشت پرمایه:

برای آنکه آبگوشت شما غلیظ تر و پرمایه تر شود چند تکه نان به داخل آن بیندازید.

اسپاگتی نچسب:

برای آنکه برنج، ماکارونی، اسپاگتی یا هر ماده نشاسته دار دیگر هنگام پختن به هم نچسبد، قبلاً دو قاشق روغن خوراکی به آب آن اضافه کنید مشکل شما حل خواهد شود.

سفید مثل یاس:

اگر هنگام پختن پلو یا کته یعنی زمانی که برنج در داخل آب شروع به جوشیدن می کند، مقدار کمی آبلیمو یا آب نارنج یا آبغوره یا یک تکه زاج سفبد به آب برنج اضافه کنید، نه تنها پلو یا کته را مانند یاس سفید می کند، بلکه دانه های آن را نیز از هم جدا ساخته مانع از چسبیدن آنها به یکدیگر و در نتیجه له شدن برنج می شود.

خاصیت روغن:

هنگام جوشاندن برنج، لویبا و حبوبات دیگر یک کاغذ روغنی را به بالای قابلمه یا دیگ بمالید و یا چند قطره روغن خوراکی به آن اضافه کنید این کار باعث خواهد شد که محتوی دیگ یا قابلمه دیر تر از حد معمول بجوشد و در نتیجه طعم و مزه آن بهتر و لذیذتر خواهد شد.

پوست کندن تخم مرغ آب پز:

تخم مرغ آب پز را بعد از جوشیدن حدود 1 دقیقه زیر آب سرد نگه دارید پوست آن مانند یک نوار متصل به هم کنده می شود.

چه کنیم تخم مرغ هنگام آب پز شدن ترک نخورد:

قبل از اینکه تخم مرغ را آب پز کنید درون ظرف مورد نظر کمی نمک بریزید، دیگر تخم مرغها ترک بر نمی دارد.

کندن پوست گردو:

اگر گردوی خشک را در آب نمک بخوابانید، بعد از چند ساعت حالت گردوی تازه پیدا می کند و پوستش به راحتی کنده می شود.

جلوگیری از وارفتن غذا:

برای آنکه مواد خوراکی مانند کوفته و غیره در آب از هم نپاشد و به اصطلاح وا نرود قدری آرد یا تخم مرغ به آن بیفزاید و حرارت آتش را زیاد کنید.

کف جانانه:

برای آنکه سفیده تخم مرغ زودتر و بهتر کف کند، قدری نمک به آن اضافه کنید. سپس هم بزنید خیلی زودتر از موقع لازم کف خواهد کرد.

نمک ناپز:

هنگام پختن نخود و لوبیا سایر حبوبات هیچگاه به آن نمک نزنید زیرا سفت خواهد شد و دیرتر می پزد.

*Negar*
2011-08-29, 01:34 PM
امیدوارم تکراری نباشه

برای پاک کردن آدامس از روی لباس:لباس را به مدت ۱ ساعت در فریزر قرار دهید.

برای سفید کردن لباس های سفید: لباس را همراه با یک تکه لیمو به مدت ۱۰ دقیقه در آب داغ خیس کنید.

برای خلاص شدن از مشکل مورچه‌ها پوست خیار را نزدیک سوراخ مورچه‌ها قرار دهید.
برای به دست آوردن یخ پاک و تمیز آب را اول بجوشانید.

برای درخشندگی مو: یک قاشق سرکه به موهای خود زده سپس آب بکشید
ب
رای خلاص شدن از دست حشرات در هنگام شب: برگهای نعنا را نزدیک تخت و بالش و در اطراف اطاق خود قرار دهید

برای جلوگیری از ریزش اشک هنگام پوست کندن پیاز آدامس بجوید

برای جوشاندن سریع سیب زمینی پیش از جوشاندن سیب زمینی را فقط از یک جهت پوست بگیرید[/B]

برای جوشاندن سریع تخم مرغ به آب آن نمک اضافه کنید
ب
رای امتحان تازه بودن ماهی: آن را در یک کاسه آب سرد بگذارید در صورتی که ماهی شناور شود تازه است

برای امتحان تازگی تخم مرغ:آن را در آب بگذارید اگر به صورت افقی قرار گرفت تازه است.اگر به صورت کج قرار گرفت ۳-۴ روزه است.اگر عمودی قرار گرفت ۱۰ روزه است.اگر شناور شد کهنه است
برای پاک کردن اثر جوهر از روی لباس: خمیر دندان را روی لکه جوهر قرار دهید و بگذارید خشک شود سپس بشورید

پاک کردن اثر مداد از روی دیوار
خمیر دندان برای پاک کردن اثر مداد از روی دیوار موثر است. خمیر دندان را با پارچه روی آن بمالید کاملا پاک می شود.

تمیز کردن و برق انداختن وسائل
برای تمیز کردن و برق انداختن ظرفشوئی یا وسائل استیل و یا گوشی تلفن، پنبه را آغشته به الکل کنید و به سطح آن بمالید.

پاک کردن اثر رنگ از روی شیشه
رنگ کهنه و یا خشک شده یا قلم مو ها با استون پاک می شود. شیشه ها را با پارچه آغشته به استون پاک کنید، اثری از رنگ باقی نمی ماند .

پوست کندن تخم مرغ آب پز
تخم مرغ آب پز را بعد از جوشیدن حدود ۱ دقیقه زیر آب سرد نگه دارید پوست آن مانند یک نوار متصل به هم کنده می شود.

چه کنیم تخم مرغ هنگام آب پز شدن ترک نخورد؟
قبل از اینکه تخم مرغ را آب پز کنید درون ظرف مورد نظر کمی نمک بریزید ،دیگر تخم مرغها ترک بر نمی دارد.

کندن پوست گردو
اگر گردوی خشک را در آب نمک بخوابانید، بعد از چند ساعت حالت گردوی تازه پیدا می کند و پوستش به راحتی کنده می شود.

پاک کردن لکه های قهوه، کاکائو، شیر
لکه های قهوه، کاکائو، شیر را با آب نیم گرم و صابون پاک می شود، اگر کمی از رنگ آن باقی ماند بوسیله جوهر ترشک پاک می شود.

آبگوشت پرمایه !
برای آنکه آبگوشت شما غلیظ تر و پرمایه تر شود چند تکه نان به داخل آن بیندازید.

اسپاگتی نچسب !
برای آنکه برنج،ماکارونی،اسپاگتی یاهر ماده نشاسته دار دیگر هنگام پختن به هم نچسبد، قبلاً دو قاشق روغن خوراکی به آب آن اضافه کنید مشکل شما حل خواهد شود.

برای خلاص شدن از دست موش: در محلی که موش را پیدا کرده‌اید فلفل سیاه بپاشید. موشها فرار خواهند کرد

زنده کردن کاهو و کرفس پلاسیده

کمی آبلیمو در آب سرد ریخته سپس کاهو و کرفس را در آن خیس کرده و چند ساعت درون یخچال قرار دهید، تا تازگی خود را به دست آورد.
تلخی سیر
سیررا هرگز زیاد سرخ نکنید ؛ زیرا طعم تلخی پیدا می آند. کافی است فقط کمی تفت بدهید.
کپک زدن مربا
بکی از دلایل کپک زدن مربا آن است که کاملاً پخته نشده است. اگر مربای شما کپک زده یک لایه از روی آن را با قاشق بردارید و بقیه مربا را دوباره بپزید. هنگام تهیه مربا، از قاشق چوبی استفاده کنید.

Rose
2011-08-31, 04:58 PM
آشپزخانه قلب خانه است و آشپز خانه پاکیزه و پر رونق
نشان د‌هند‌ه خانواد‌ه صمیمی و پر مهر و محبت است .چگونگی قرار گرفتن وسایل د‌ر
آشپز خانه و راههای تمیر نگه د‌اشتن آنها ،نکاتی هستند‌ که ظاهراًاهمیت چند‌انی
ند‌ارند‌،اما توجه هر بینند‌ه د‌قیقی را به خود‌ جلب میکند‌. د‌ر این مطلب به
موارد‌ی از نکات مورد‌ توجه د‌ر آشپزخانه اشاره می کنیم:
▪ یخچال را کجا قرار
د‌هیم بهتر است؟
هرگز یخچال را د‌ر نزد‌یکی اجاق گاز یا آبگرمکن قرار ند‌هید‌،
زیرا حرارت ناشی از پخت و پز اجاق گاز، باعث کاهش عمر د‌ستگاه می شود‌. به علاوه
محل استقرار یخچال باید‌ بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر از د‌یوار فاصله د‌اشته باشد
ـ
تمیز کرد‌ن فریزر :سبزیجات، گوشت مرغ، ماهی و گوسفند‌، هر کد‌ام را د‌ر طبقه مخصوص
قرار د‌هید‌. به تاریخ بسته‌ها د‌قت کنید‌ و مواد‌ را بر اساس تاریخ مصرف آنها د‌ر
د‌سترس بچینید‌ و مواد‌ تاریخ مصرف گذشته را د‌ور بریزید‌. روی هر بسته جد‌ید‌ی که
د‌ر فریزر می گذارید‌ تاریخ بزنید‌. فهرستی از مواد‌ موجود‌ د‌ر فریزر تهیه کنید‌ تا
راحت تر بتوانید‌ آنها را پید‌ا کنید‌
ـ تمیز کرد‌ن یخچال: میوه‌ها و سبزیجات
فاسد‌ شد‌ه را د‌ور بریزید‌. تمام طبقات یخچال را د‌رآورید‌، د‌یوارها و طبقه ها را
تمیز کنید‌. مواد‌ شبیه به هم را د‌ر یک طبقه جای د‌هید‌. د‌اروها و مواد‌ تاریخ
مصرف گذشته را د‌ور بریزید‌.

Rose
2011-08-31, 04:59 PM
تمیز کرد‌ن رند‌ه :برای تمیز کرد‌ن رند‌ه، مقد‌اری نان خشک روی آن بمالید‌ و سپس به
راحتی آنرا بشویید‌.
ـ ظروف و بوی نامطبوع غذا: جهت از بین برد‌ن بوی نامطبوع
غذا از روی ظروف، کافی است ظرف را د‌ر آب محتوی کمی سرکه، مد‌تی خیس کنید‌ و سپس
بشویید‌.
ـ بوی پیاز :جهت از بین برد‌ن بوی پیاز، می‌توانید‌ د‌ستان خود‌ را قبل
و بعد‌ از پوست کند‌ن پیاز، به کمی سرکه آغشته کنید‌.
ـ تمیز کرد‌ن غذا از
قابلمه: برای تمیز کرد‌ن غذا از قابلمه، آن را پر از سرکه کرد‌ه و بعد‌ از نیم
ساعت، قابلمه را با آب و مایع ظرفشویی به راحتی بشویید‌.
ـ ضد‌عفونی کرد‌ن
ظرفشویی آشپزخانه: برای ضد‌عفونی کرد‌ن سینک (ظرفشویی) آشپزخانه، از محلول‌های
شیمیایی استفاد‌ه نکنید‌، به جای آنها از محلول نمک استفاد‌ه کنید‌ تا علاوه بر
رعایت نکات بهد‌اشتی از آسیبهای ناشی از مواد‌ شیمیایی روی بد‌ن خود‌تان د‌ر امان
باشید‌.
ـ تمیز کرد‌ن چربی روی اجاق گاز و د‌یوارهای آشپزخانه: برای این منظور
پارچه‌ای را د‌ر سرکه خیس کرد‌ه، روی آن بمالید‌. بهتر و آسان تر تمیز می
شود‌.
ـ پاک کرد‌ن وسایل سفید‌ آشپزخانه: برای تمیز کرد‌ن وسایل سفید‌ آشپزخانه
روی آنها را ابتد‌ا با پارچه ای خیس، نم د‌ار کنید‌. بعد‌ پود‌ر زمین شوی را روی آن
بریزید‌ و چند‌ د‌قیقه صبر کنید‌ و اسکاچ بکشید‌. اگر باز هم پاک نشد‌، روی آن را
مایع سفید‌‌کنند‌ه بریزید‌.

Rose
2011-08-31, 05:00 PM
تمیز کرد‌ن د‌ستمال آشپزخانه: برای تمیز کرد‌ن د‌ستمالها یا اسفنجهای جرم گرفته ی
آشپزخانه، ابتد‌ا آنها را مد‌تی د‌ر محلول آب و نمک خیس کنید‌، تا سریع تر تمیز
شوند‌.
ـ رفع بوی تخته نان :وقتی گوشت ماهی و یا سبزیجات بود‌ار را روی تخته نان
بری خرد‌ می‌کنید‌، بوی آنها را به خود‌ جذب می‌کند‌. برای از بین برد‌ن بوی پیاز ,
سیر و یا ماهی یک لیمو ترش را از وسط نصف کرد‌ه روی سطح تخته بمالید‌ و یا آنکه
خمیری از جوش شیرین و آب د‌رست کرد‌ه و روی تخته گذاشته سپس آب بکشید‌.
ـ رفع
بوی نامطبوع سنگ کنار ظرف شویی: با مقد‌اری پوست لیمو ترش یا پرتقال می‌توان د‌ر
رفع بوی بد‌ موفق بود‌.
ـ رفع بوی ظروف پلاستیکی: برای از بین برد‌ن بوی بد‌
ظروف د‌رد‌ار و جعبه های پلاستیکی، روزنامه مچاله شد‌ه را د‌ر د‌اخل ظرف قرار
د‌اد‌ه و د‌ر را محکم ببند‌ید‌ و بگذارید‌ تمام شب را به همان حال بماند‌.

Rose
2011-08-31, 05:00 PM
نحوه د‌م کرد‌ن چای:

چای را میشود‌ با چند‌ مد‌ل چای ترکیب کرد‌ که از لحاظ طعم،
عطر و رنگ چای اید‌ه آل شود‌.
▪ چای ترجیحا الک شد‌ه باشد‌، بهتر است.
ـ چای
خشک را که د‌ر قوری می‌ریزیم کمی آب جوش به آن اضافه می‌کنیم و بعد‌ آن آب را خالی
می‌کنیم تا غبار و گرد‌ چای جد‌ا شود‌.
ـ می‌توان بر روی قوری چای یک د‌ستمال
تمیز اند‌اخت تا چای بهتر و سریعتر د‌م بکشد‌ (که بعد‌ از د‌م کشید‌ن باید‌ آن را
برد‌اشت). ـ می‌شود‌ به چای جهت عطر د‌ارشد‌نش هل، گل سرخ، برگ عطر چای که از
خانواد‌ه گیاه شمعد‌انی است، اضافه کرد‌.
برای نگهد‌اری چای برای مد‌ت طولانی,
بعد‌ از د‌م کشید‌ن می‌توان چای را از صافی رد‌ کرد‌ و تفاله چای را جد‌ا کرد‌ و
چای صاف شد‌ه را برای مد‌ت طولانی با همان کیفیت اولیه نگه د‌اشت.
- د‌ر صورتی
که چای به مرحله جوشید‌ن رسید‌، برای جلوگیری از طعم زمخت چای، می‌توان به آن یک یا
د‌و حبه قند‌ اضافه کرد‌. زمانی که می خواهید‌چای را د‌ر استکان بریزید‌ می‌توانید‌
د‌ر د‌اخل استکان آب جوش بریزید‌ و بگرد‌انید‌ تا باعث پایین آمد‌ن د‌مای چای
نشود‌.


ـ برای بررسی اینکه آیا روغن ماند‌ه د‌ر ماهیتابه هنوز قابل استفاد‌ه است یا
نه، یک تکه نان سفید‌ د‌اخل روغن بیند‌ازید‌، اگر نان، ذرات تیره رنگی را د‌ر اطراف
خود‌ ایجاد‌ کند‌، مشخص می‌شود‌ روغن قابل مصرف مجد‌د‌ نیست، و د‌ر غیر اینصورت
هنوز قابل استفاد‌ه است

Rose
2011-08-31, 05:07 PM
پستهای بالا تقریباً چکیده و گزینشی بودند جامع و کامل این نکات رو اینجا بخونید

نکات طلائی خانه
داری (1)صدای زیاد آبمیوه گیری

صدای زیاد آبمیوه گیری یا از متعادل نبودن
صافی است که باید بازدید و یا تعویض شود و یا موتور خراب شده که باید از تعمیر کار
کمک بگیرید.

علت حرکت آبمیوه گیری

اگر در حین استفاده از آبمیوه گیری، حرکت می
کرد، بدین معناست که صافی تعادل ندارد و یا محفظه ی آن پر شده است.

خرابی صافی آبمیوه گیری

اگر آبمیوه ی شما همراه با تفاله باشد ،
نشانه ی آن است که صافی آبمیوه گیری خراب شده و باید تعویض شود.

علت داغ شدن آبمیوه گیری

اگر آبمیوه گیری شما پس از روشن کردن خیلی
سریع داغ شد، این یک هشدار است که می تواند دو علت داشته باشد، محور موتور درپوشها
لقی دارد و یا اینکه موتور نیم سوز شده است. حتماً از یک تعمیر کار کمک بخواهید.

استفاده ی درست از آبمیوه گیری
اگر میوه هسته دارد، ابتدا هسته ها را از
میوه خارج کنید؛ در غیر این صورت هسته ها مانع چرخش موتور یا تیغه های دستگاه می
شوند. در محفظه ی بالا بیش از اندازه میوه نریزید و مراقب باشید تا بیش از حد
تفاله در آن جمع نشود، چون به موتور فشار می آورد و آن را می سوزاند.در آبمیوه
گیریهایی که صافی فلزی دارند، اگر فشار تفاله ها یا مقدار میوه ی ریخته شده زیاد
باشد، صافی از حالت تعادل خارج می شود و در نتیجه وقتی دستگاه را روشن می کنیم،
آبمیوه گیری به حرکت در می آید، برای جلوگیری از حرکت دستگاه باید تفاله ها را
تخلیه کرد و یا از مقدار میوه ها کاست.هرگز موتور را درون آب فرو نبرید.قسمتهای
متحرک بالای آبمیوه گیری مثل درپوش و تیغه را پیش از روشن کردن دستگاه کاملاً در
جای خود محکم کنید. پیش از خاموش کردن و ایستادن کامل موتور، هرگز در پوش آن را
باز نکنید.

یخچال را كجا قرار دهیم بهتر است؟

هرگز یخچال را در نزدیکی اجاق گاز یا
آبگرمکن قرار ندهید، زیرا حرارت ناشی از پخت و پز اجاق گاز، باعث کاهش عمر دستگاه
می شود. به علاوه محل استقرار یخچال باید بین 15 تا 20 سانتی متر از دیوار فاصله
داشته باشد.

تمیز كردن فریزر

سبزیجات، گوشت مرغ، ماهی و گوسفند، هر کدام
را در طبقه ی مخصوص قرار دهید. به تاریخ بسته‌ها دقت کنید و مواد را بر اساس تاریخ
مصرف آنها در دسترس بچینید و مواد تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. روی هر بسته ی
جدیدی که در فریزر می گذارید تاریخ بزنید. فهرستی از مواد موجود در فریزر تهیه
کنید تا راحت تر بتوانید آنها را پیدا کنید.


تمیز كردن یخچال

میوه ها و سبزیجات فاسد شده را دور بریزید.
تمام طبقات یخچال را در آورید، دیوارها و طبقه ها را تمیز کنید. مواد شبیه به هم
را در یک طبقه جای دهید. داروها و مواد تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید.

تمیز كردن دستمال آشپزخانه

برای تمیز كردن دستمالها یا اسفنجهای جرم
گرفته ی آشپزخانه، ابتدا آنها را مدتی در محلول آب و نمك خیس كنید، تا سریع تر
تمیز شوند.

رفع بوی تخته ی نان

وقتی گوشت ماهی و یا سبزیجات بودار را روی
تخته ی نان بری خورد می كنید بوی آنها را به خود جذب می كند برای از بین بردن بوی
پیاز , سیر و یا ماهی یك لیمو ترش را از وسط نصف كرده روی سطح تخته بمالید و یا
آنكه خمیری از جوش شیرین و آب درست كرده و روی تخته گذاشته سپس آب بكشید .

رفع بوی نامطبوع سنگ کنار ظرف شوئی

با مقداری پوست لیمو ترش یا پرتقال می توان
در رفع بوی بد موفق بود .

رفع بوی ظروف پلاستیکی

برای از بین بردن بوی بد ظروف دردار و جعبه
های پلاستیكی روزنامه ی مچاله شده را در داخل ظرف قرار داده و در را محكم ببندید و
بگذارید تمام شب را به همان حال بماند.

تمیز كردن رنده
برای تمیز كردن رنده، مقداری نان خشك روی آن
بمالید و سپس به راحتی آنرا بشویید.
تمیز كردن تخته آشپزخانه

جهت پاكسازی تخته ی آشپزخانه كه معمولاً در
اثر خرد كردن سبزی های مختلف رنگ می گیرد، كافی است تخته های چوبی را با مقدار ی
سركه شست و شو دهید.

ظروف و بوی نامطبوع غذا

جهت از بین بردن بوی نامطبوع غذا از روی
ظروف كافی است ظرف را در آب محتوی كمی سركه، مدتی خیس كنید و سپس بشویید.

بوی پیاز

جهت از بین بردن بوی پیاز، می توانید دستان
خود را قبل و بعد از پوست كندن پیاز، به كمی سركه آغشته كنید.

تمیز كردن غذا از قابلمهبرای تمیز كردن غذا از قابلمه، آن پر از
سركه كرده و بعد از نیم ساعت، قابلمه را با آب و مایع ظرفشویی به راحتی بشویید.


ضدعفونی كردن ظرفشویی آشپزخانهبرای ضدعفونی كردن سینك (ظرفشویی) آشپزخانه،
از محلول های شیمیایی استفاده نكنید، به جای آنها از محلول نمك استفاده كنید تا
علاوه بر رعایت نكات بهداشتی از آسیبهای ناشی از مواد شیمیایی روی بدن خودتان در
امان باشید.

تمیز كردن چربی روی اجاق گاز و دیوارهای
آشپزخانه


برای این منظور پارچه ای را در سركه خیس كرده
، روی آن بمالید . بهتر و آسان تر تمیز می شود .


پاک کردن وسایل سفید آشپزخانه


برای تمیز کردن وسایل سفید آشپزخانه روی
آنها را ابتدا با پارچه ای خیس، نم دار کنید. بعد پودر زمین شوی را روی آن بریزید
و چند دقیقه صبر کنید و اسکاچ بکشید. اگر باز هم پاک نشد روی آن را مایع سفید
کننده بریزید .

Rose
2011-08-31, 05:10 PM
نکات طلایی خانه
داری(2)

نحوه ی دم كردن چای:چای رو میشه با چند مدل چای تركیب كرد كه از
لحاظ طعم - عطر و رنگ چای ایده آل بشه.- چای ترجیحا الك شده باشه بهتره.- چای خشك
رو كه تو قوری میریزیم كمی آب جوش بهش اظافه میكنیم و بعد اون آب رو خالی میكنیم
تا غبار و گرد چای جدا بشه.- میشه كمی آب ریخت و چای رو گذاشت دم بكشه كه این عمل
باعث می شه چای زودتر دم بكشه.- بر روی قوری چای میشه یك دستمال تمیز انداخت تا
چای بهتر و سریعتر دم بكشه (كه بعد از دم كشیدن باید اونو برداشت ).- میشه به چای
جهت عطر دارشدنش هل - گل سرخ - برگ عطر چای كه از خانواده ی گیاه شمعدانی هست
اظافه نمود.- برای نگهداری چای برای مدت طولانی, بعد از دم كشیدن میشه چای رو از
صافی رد كرد و تفاله ی چای رو جدا كرد و چای صاف شده رو برای مدت طولانی با همون
كیفیت اولیه نگه داشت.- در صورتی كه چای به مرحله ی جوشیدن رسید برای جلوگیری از
طعم زمخت چای میشه بهش یك یا دو حبه قند اضافه كرد. زمانی كه می خواهیدچای رو در
استكان برزید میتوانید در داخل استكان آب جوش بریزید و بگردانید تا باعث پایین
آمدن دمای چای نشود.چند نكته مفید در مورد روغن


1ـ برای بررسی اینكه آیا روغن مانده در
ماهیتابه هنوز قابل استفاده است یا نه، یك تكه نان سفید داخل روغن بیندازید، اگر
نان، ذرات تیره رنگی را در اطراف خود ایجاد كند مشخص می شود روغن قابل مصرف مجدد
نیست، و در غیر اینصورت هنوز قابل استفاده است.
2ـ هنگام استفاده ی مجدد از روغن قابل
استفاده، برای رفع بوی غذای قبلی در روغن، میتوانید 10 تا 12 شاخه جعفری درون روغن
سرخ كنید یا آنكه چند تكه سیب زمینی خام را به مدت 15 دقیقه درون روغن ماهیتابه
بیندازید تا بو را به خود جذب كند.نگهداری دانه‌های ذرت


دانه های ذرت را باید همیشه در فریزر
نگاهداری کنید، به این ترتیب، نه تنها تازه می ماند، بلکه انجماد، از چروکیده شدن
آن جلوگیری خواهد کرد.چسبیدن كیك به دیس


پاشیدن شکر بر روی دیس رطوبت اضافی را به
خود جذب می کند و مانع چسبیدن کیک به دیس می شود.گوشت نرم


اگر می خواهید گوشت سفت را نرم کنید، روی
همه ی قسمتهای آن مخلوطی از سرکه و روغن زیتون بمالید و بگذارید مدت دو ساعت
بماند، سپس بپزید.خشك شدن پنیر


برای جلوگیری از خشک شدن پنیر، دستمالی را
که با سرکه مرطوب ساخته اید روی آن بپیچید.نگهداری از موز


نگهداری موز برای مدت طولانی امکان پذیر
نیست و این میوه در مدت زمان کوتاهی از بین می رود . برای اینکه مدت زمان بیشتری
بتوانید این میوه را نگهداری کنید باید آن را درون کاغذ آلومینیومی بپیچید و در
یخچال بگذارید . به این ترتیب آن را برای زمان بیشتری حفظ خواهید کرد.شستشوی میوه و سبزی


برای شستشوی میوه و سبزی به هر لیتر آب یک
قاشق جوش شیرین اضافه کنید. این عمل باعث ضد عفونی کردن و از بین بردن ناخالصیها
می شود. بعد از اینکه حدود 10 دقیقه سبزی و یا میوه را در این محلول قرار دادید آن
را با آب سرد بشویید.جعفری سبز


برای اینکه جعفری در غذایتان سبز باقی
بماند، کافی است به محض آنکه مایع شروع به جوشیدن کرد، جعفری را به آن بیفزایید.میوه های کال
برای رسیدن موز، کیوی، گوجه فرنگی یا سیب
کال از قرار دادن میوه ها در مقابل تابش مستقیم آفتاب خودداری كنید، چون باعث نرم
شدن و حتی له شدگی آنها خواهد شد. میوه را درون یک حوله یا پارچه ی تمیز و مرطوب
بپیچید. سپس درون یک پاکت کاغذی یا مقوایی قرار دهید. بزودی میوه ی شما بدون آنکه
له یا سیاه رنگ شود، درون پاکت کاغذی می رسد.تازه کردن لیمو ترش خشک

لیمو ترش را در توری کوچکی قرار دهید و در
محیط خشک آویزان کنید. نیم ساعت قبل از مصرف، آن را درون یک ظرف پر از آب سرد
بیندازید، تا مجددا" طراوت و تازگی خود را به دست آورد. با این کار، لیمو ترش
برای مدت بیشتری سالم می ماند.نگهداری کیوی

برای نگهداری کیوی، آنها را در پاکت کاغذی
بپیچید و در یخچال بگذارید. اگر كیویهایی که تهیه کرده اید تقریبا" کال و یا
سفت هستند، آنها را در دمای معمولی آشپزخانه یا اتاق بگذارید تا به مرور برسند .
این میوه، خود یک غذای رژیمی است و در عین حال مقدار قابل توجهی ویتامین C
و مواد معدنی، بخصوص پتاسیم دارد .نگهداری طولانی مدت تخم مرغ

اگر نیاز داشتید تخم مرغ را برای مدت طولانی
نگهداری كنید،‌ دقت كنید كه هرگز تخم مرغ سالم را در فریزر قرار ندهید، زیرا سرما
حجم آنرا زیاد كرده و می شكند. زرده و سفیده را از پوست تخم مرغ خارج كرده ، قدری
نمك به آن بیافزایید و خوب بهم بزنید و در فریزر یا طبقه ی بالای یخچال نگهداری
كنید. سفیده تخم مرغ( البته بدون زرده) به حالت منجمد برای مدت یكسال قابل نگهداری
است.خشك كردن پوست تخم مرغ

خشك كردن پوست تخم مرغ، اهمیت زیادی در
نگهداری آن دارد زیرا رطوبت زیاد، موجب فساد این ماده غذایی می‌شود. هرگز تخم مرغ
را دركنار سبزیها و میوه ها قرار ندهید زیرا رطوبت موجود در سبزیها موجب فساد تخم
مرغ می‌شودروشی برای شستن بشقاب ها

قبل از این كه شروع به شستن بشقاب ها كنید،
آنها را درون ظرف بزرگتری كه پر از آب كرده اید ، قرار دهید . سپس چند قاشق سركه
به آب اضافه كنید و چند دقیقه صبر كنید تا سركه تمام چربی ها را به خود بگیرد، سپس
بشقاب ها را بشویید.شستن فلاسك چای

ابتدا تفاله های چای را از فلاسك خالی كنید،
سپس مقداری آب گرم در فلاسك ریخته، كمی مایع ظرفشویی به آن اضافه نموده و یك اسكاچ
نرم داخل فلاسك بیندازید، در آن را ببندید و خوب تكان دهید، تا تمیز شود و بعد با
آب گرم كاملا شستشو دهید.تمیز كردن قوری استیل

اگر قوری شما جرم گرفته است ، قوری را پر از آب كنید و ، مقداری آبلیمو در
آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا بجوشد . قوری شما كاملاً تمیز می شود.

Rose
2011-08-31, 05:12 PM
کات طلائي خانه
داري (4)
نان و ضايعاتدر ايجاد ضايعات نان، مردم 20 درصد،
نانوايان 30 درصد و آرد مصرفي 50 درصد تأثير گذارند.خريد نان مازاد بر نياز
روزانه، يکي از علل افزايش ضايعات نان است. از خريد نان اضافي خودداري کنيد؛


نان خوبنان خوب مستلزم داشتن آرد با کيفيت، نانواي
خوب و نگهداري صحيح است؛نان خوب ناني است که آرد آن خوب، خمير آن تخمير شده،
نانوايش ماهر و مصرف کننده ي آن واقف به اصول نگهداري صحيح باشد.همان گونه که بعضي
از برنج ها پخت خوبي ندارند، آرد نامرغوب نيز پخت خوبي نخواهد داشت؛(آرد حاصل از
گندم تازه و نارس، باعث توليد نان هاي سفت و بدهضم خواهد شد)نگهداري مطلوب از نانقبل از سرد شدن کامل نانها، آنها را دسته
نکنيد زيرا حرارت نان باعث کپک زدگي زودرس آن مي گردد. انباشته شدن نان داغ قبل از
سرد شدن، باعث تغيير حالت ظاهري، بيات شدن زودرس، تسريع در کپک زدگي، تشديد ضايعات
و ايجاد بيماري گوارشي مي گردد؛ نان سرد شده را نيز در پلاستيک دربسته بگذاريد.
قرار دادن نان در يخچال، بيات شدن نان را تسريع مي‌نمايد، قبل از سرد شدن کامل،
نان را دسته نکنيد. نان سرد شده را نيز در سفره در بسته نگهداري نماييد،ناني که پس
از سرد شدن با سفره حمل و نگهداري شود، مطبوع تر و ماندگارتر خواهد بود.


کپک زدگي نانچيدن نان هاي داغ بر روي هم، کپک زدگي را
تسريع، فساد زدگي را تسهيل و ضايعات نان را تشديد مي کند.


خيارخيار مرغوب داراي رنگ سبز تيره است و فاقد
هر گونه صدمه ديدگي، لِـهيدگي و گودافتادگي است. چروكيده شدن و رنگ زرد نشانه ي
نامطلوب بودن آن است. خيار را براي نگهداري بايد در لفافه هاي پلاستيكي (سلوفان)
محكم پوشاند و در قسمت انتهايي يخچال قرار داد. مدت نگهداري اين خيارها به صورت
تازه حدود يك هفته است.


تربچهتربچه هاي مرغوب داراي برگ سبز پررنگ هستند.
برگ هاي آن ها آبدار و تميزند و همچنين بايد از صدمه ديدگي، لهيدگي يا لكه دار
بودن عاري باشند. براي نگهداري بايد تربچه ها را در كيسه هاي پلي اتيلني (نايلكس
يا كيسه ي فريزر) در قسمت انتهايي يخچال قرار داد. در اين حالت تربچه ها به مدت يك
هفته تازه مي مانند.بادمجانبادمجان بايد مرغوب، يكنواخت، صاف، درخشنده
(چنانچه دو بادمجان را به هم مالش دهيم صداي تيزي به گوش مي رسد) و داراي رنگ بنفش
تيره باشد. چروكيدگي علامت پيري محصول است. بادمجان را براي نگهداري در كيسه هاي
پلي اتيلني (نايلكس يا كيسه ي فريزر) در قسمت انتهايي يخچال قرار دهيد كه در اين
حالت بادمجان به مدت دو هفته تازه خواهد ماند.


لوبيا سبزلويبا سبز مرغوب داراي رنگ سبز است؛ رنگ زرد
علامت پيري محصول است. پژمردگي نيز از مرغوبيت محصول مي كاهد. براي نگهداري لويبا
سبز، آن را در كيسه هاي پلي اتيلني (نايلكس يا كيسه ي فريزر) قرار دهيد و سپس در
طبقات پايين يخچال نگهداري كنيد؛ در اين حالت لويبا سبز حدود يك هفته تازه مي
ماند. در صورت بالا بودن كيفيت لويباي خريداري شده، مي توان آن ها را در سبدهاي
سوراخ دار به مدت 3 تا 4 روز در آشپزخانه نگهداري كرد.قارچقارچ بايد سفيد ، يكنواخت، سالم و پايه ي آن
به كلاهك به طور كامل چسبيده باشد؛ قارچ هاي آسيب ديده لكه دار، ترك خورده،
پلاسيده و تغيير رنگ داده مرغوب نيستند. تا حد امكان سعي كنيد از قاچ هاي تازه
استفاده كنيد، زيرا قارچ بعد از چيدن بلافاصله عطر و طعم خود را از دست مي دهد،
ليكن چنانچه مجبوريد آن را نگهداري كنيد، قارچ ها را در پاكت كاغذي در يخچال قرار
دهيد و به مدت حدود 3 روز نگهداري كنيد.نگهداري پيازهابراي نگهداري پيازها نبايد از يخچال استفاده
كرد. پيازها را در كيسه ي پلي اتيلن (نايلكس يا كيسه فريزر) كه داراي تعدادي سوراخ
باشد قرار دهيد و در محل خنك تا زماني كه نياز داريد، نگهداري كنيد.پيازپيازها به رنگ هاي مختلف از جمله سفيد، زرد،
صورتي و قرمز در بازار مشاهده مي شوند. در بين انواع پياز با رنگ هاي مذكور،
پيازهاي صورتي (نسبتاً) و قرمز (بيشتر) به دليل رطوبت كم، عطر و طعم بالا براي
نگهداري مناسب هستند؛ و پيازهاي سفيد و زرد به دليل رطوبت بالا و احتمال كپك زدگي،
همچنين عطر و طعم كم و به دليل فرّار بودن تركيبات معطر، براي نگهداري مناسب
نيستند. براي نگهداري بايد از محل خشك و خنك استفاده شود تا پياز شروع به رويش و
سبز شدن نكند.


زنده کردن کاهو و کرفس پلاسيدهكمي آبليمو در آب سرد ريخته سپس كاهو و كرفس
را در آن خيس كرده و چند ساعت درون يخچال قرار دهيد، تا تازگي خود را به دست آورد.
تلخي سيرسيررا هرگز زياد سرخ نكنيد ؛ زيرا طعم تلخي پيدا
مي كند. كافي است فقط كمي تفت بدهيد


طعم تازه سبزي فريز شده!سبزي را داخل كيسه فريزر گذاشته و فريزر
کنيد و موقع استفاده،آنرا از فريزر خارج كرده و قبل از آب شدن يخ آن، سبزي را رنده
كنيد، هم ريز مي شود و هم طعم سبزي تازه را مي دهد.


نگهداري طولاني مدت گوجه فرنگيبراي نگهداري، پس از انتخاب گوجه فرنگي
مناسب و رسيده، آن ها را در كيسه‌هاي نايلكس يا كيسه ي فريزر بگذاريد؛ سپس آن را
در قسمت زيرين يخچال جاي دهيد. گوجه فرنگي در شرايط مطلوب تا يك هفته تازه خواهد
بود.


رفع پوسيدگي سيب زمينياگر سيب زميني خام شما بر اثر گذشت زمان يا
هر علت ديگر نرم و پلاسيده است ، آنها را به مدت نيم ساعت درون آب سرد بريزيد .
دوباره سفت شده و تازگي خود را باز مي يابند.رسيده شدن هلوي نارساگر مي خواهيد هلوي کال به سرعت رسيده شود ،
هلوها را در جعبه اي که با روزنامه آن را پوشانده ايد ، قرار دهيد . به اين ترتيب
گازهاي متصاعد خارج نشده و باعث رسيدن سريع هلو مي شود .


آب ميوه منجمداگر مي خواهيد از آب ميوه اي استفاده کنيد
که در آن فصل وجود ندارد، مي توانيد در فصلي که آن ميوه وجود دارد، آن را ذخيره
کنيد. به اين صورت که آب ميوه مورد نظر مانند ليمو ترش يا شربت نعناع و يا آب
نارنج را درون قالب يخ ريخته تا ببندد. سپس آن را از قالب جدا کرد و درون کيسه
پلاستيکي قرار دهيد و داخل فريزر نگهداريد تا در زمان مورد نظر يکي از اين قالب ها
را درون ليوان شربت بيندازيد و از آن استفاده کنيد.


آب کردن يخ خوراکي منجمد شدهبراي آب کردن يخ خوراکي منجمد شده، آنها را
در يخچال بگذاريد. اين کار علاوه بر اينکه باعث مي شود مواد غذايي با سرعت کمتري
از حالت انجماد خارج شده و سلامت مواد غذايي بيشتر شود، در انرژي مصرفي توسط يخچال
نيز صرفه جويي خواهد کرد.


کپک زدن مربابکي از دلايل کپک زدن مربا آن است که
کاملاً پخته نشده است. اگر مرباي شما کپک زده يک لايه از روي آن را با قاشق
برداريد. و بقيه مربارا دوباره بپزيد. هنگام تهيه مربا، از قاشق چوبي استفاده
کنيد.

Rose
2011-08-31, 05:13 PM
نکات طلائي خانه
داري (5)
پوست كندن ماهي‌هاي كوچكموقع پوست كندن يا تراشيدن فلس‌هاي ماهي‌هاي
كوچك مي‌توانيد از يك گيره ي بزرگ كمك بگيريد. به اين ترتيب كه دم ماهي را به
وسيله ي گيره محكم نگه داريد تا بتوانيد فلس‌هاي آنرا بتراشيد.


مورچه در آشپزخانهاگر كمي نمك در درزهاي آشپزخانه بريزيد مانع
از خروج مورچه خواهيد شد.


ثابت ماندن رنگ ميوه‌ها بعد از پوست كندنبراي اين منظور بلافاصله بعد از پوست كندن
ميوه، آنها را درون محلول آب و نمك رقيق قرار دهيد.لكه ي چاي و قهوهبراي پاك كردن لكه ي چاي يا قهوه از روي
فنجانها و استكانها با كمي نمك روي آنهارا بساييد تا مثل روز اول درخشان شوند.


بهتر شدن طعم كيك خانگيهنگام آماده كرن مواد مقدار كمي نمك داخل
آرد بريزيد.سرخ كردنهنگامي كه مي‌خواهيد سيب زميني يا بادمجان
را سرخ كنيد، با پاشيدن كمي نمك به داخل روغن، از چسبيدن مواد به تابه جلوگيري
كنيد.پاک کردن سبزيجات از تخم حشراتبراي اينكه حشرات داخل سبزيجاتي مانند كلم،
گل كلم و نظاير آن را بيرون بياوريد ، 15 دقيقه آن را در آب سردي كه با چند قاشق
چايخوري نمك يا سركه مخلوط كرده ايد قرار دهيد.


با غلاف پختن نخود فرنگيوقتي مي خواهيد نخود فرنگي را بپزيد، آن را
با غلاف بپزيد چون بعد از پختن، نخود فرنگي از غلاف جدا مي شود و روي آب مي آيد در
ضمن نخود فرنگي طعم بهتري مي گيرد.


پخت گوشت بدون له شدناگر مي خواهيد گوشت يا مرغ را با حرارت كم
بپزيد، ابتدا قطعات گوشت را در روغن تفت دهيد، تا طلايي شود واطراف آن تغيير رنگ
دهد. سپس آن را روي حرارت ملايم بپزيد . با طلايي كردن گوشت ، لايه ي سرخ شده
محافظي براي قسمت هاي ديگر گوشت مي شود و از له شدن آن جلوگيري مي كند.


لکه هاي سبد و ظروف پلاستيکيبراي پاك كردن لكه هاي چاي و قهوه از روي
ظروف پلاستيکي و سبدها از محلول جوش شيرين و آب و يك برس براي شست و شو استفاده
كنيد.


پختن اسفناجبراي پختن اسفناج كمي آب داخل ظرف اسفناج
بريزيد و حرارت را كم كنيد . اما براي آنكه اسفناج در ظرف بالا نيايد، در قابلمه
اي را از قابلمه اي كه روي گاز داريد كوچكتر انتخاب كنيد و روي اسفناج قرار دهيد .
با اين كار اسفناج از ظرف بالا نمي آيد.پاک کردن لکه ي سوختگي قابلمهبراي پاک کردن ماهيتابه يا قابلمه‏ هايي که
سوخته و تـَه ‏گرفته، به روش زير عمل کنيد: ته ظرف سوخته مقدار زيادي جوش شيرين
بريزيد و آن قدر آب به آن اضافه کنيد که فقط مرطوب شود؛ بگذاريد چند ساعت بماند.
معمولاً با اين اقدام مي ‏توانيد قسمت سوخته را بلند کنيد و ظرف را به راحتي
بشوييد. لکه‏هاي سرسخت را هم از ظروفي که معمولاً غذا به ته آنها نمي‏ چسبد مي
‏توان به روش زير از بين برد:دو قاشق غذاخوري جوش شيرين، نصف فنجان سرکه و يک
فنجان آب در آن بريزيد و به مدت 10 دقيقه بجوشانيد.


صرفه‏ جويي در مصرف مايع ظرفشوييبراي صرفه‏ جويي در مصرف مايع ظرفشويي مي‏
توانيد آن را با آب رقيق کنيد. يعني مايع ظرفشويي را به نسبت مساوي با آب مخلوط
ساخته و درون ظرفي (مانند بطري خالي مايع ظرفشويي) بريزيد. در عين حال که از تأثير
آن کاسته نمي‏ شود، از لحاظ اقتصادي بسيار با صرفه خواهد بود.


ظرفشويي آساناگر براي شستن ظرف، وسيله ي دسته بلندي در
اختيار نداريد خود مي ‏توانيد ابتکاري به خرج دهيد. يک گيره ي بزرگ کاغذ را به ابر
يا پارچه ي ظرفشويي وصل کنيد و از آن به منزله ي دسته استفاده کنيد، به اين ترتيب
از زبر شدن يا کثيف شدن ناخن و انگشتان شما هنگام ظرفشويي جلوگيري خواهد شد.چگونه از زنگ زدن سيم ظرفشويي جلوگيري کنيم؟يک ليوان پلاستيکي يا شيشه دهن گشادي را از
محلول آب و صابون پرکنيد و سيم ظرفشويي را پس از شستن ظرف‏ها درون آن بياندازيد.
آب و صابون را هر شب عوض کنيد تا سيم ظرفشويي شما تميز و پاکيزه بماند.روش ديگر
براي جلوگيري از زنگ زدن سيم ظرفشويي آن است که سيم را پس از شستن با آب، روي
قطعه‏ اي کاغذ آلومينيومي (فويل) قرار دهيد سپس روي چراغ گاز بگذاريد تا حرارت
شعله پيلوت آرام آرام آب آن را بگيرد و خشک کند.مغز گردوي سالماگر مي خواهيد مغز گردو را سالم از پوست آن
جدا کنيد، گردوها را يک شب تمام، داخل آب نمک خيس کنيد، سپس به آرامي پوست آن را
شکسته و مغزگردو را بيرون بياوريد.پوست کندن گردوي تازهاگرمي خواهيد پوست گردوي سبز را از آن جدا
کنيد و دستتان سياه نشود ، داخل ظرف پر از آب، پوست گردو را بکنيد.اگر مي خواهيد آب سريعتر جوش بيايدبراي اينکه آب قابلمه ي شما سريعتر جوش
بيايد، كمي نمك به آن اضافه كنيد. و براي سريع جوش آمدن آب سماور، ابتدا سماور را
تا نيمه آب كنيد. بعد از گرم شدن، بقيه ي آب را داخل سماور بريزيد.استفاده از سويا در برنامه ي غذايي500گرم سويا را درون آب خيس كنيد. بعد از
چند ساعت كه سوياها كاملاً خيس شدند آنها را چرخ كنيد. سپس با 500 الي 1000 گرم
گوشت چرخ كرده مخلوط كنيد . و حالا آنها را بسته بندي كنيد و داخل فريزر قرار
دهيد. با اين كار سويا طعم گوشت چرخ كرده را به خود مي گيرد و به راحتي مي توانيد
از آن براي پخت غذا كمك بگيريد. در ضمن درخرج خانه هم كمك شاياني كرده ايد. در
صورت تمايل به مخلوط نکردن آن با گوشت مي توانيد از طعم دهنده ها و ساير ادويه هاي
مخصوص گوشت استفاده کنيد . بعلاوه راه سوم استفاده از مقداري چربي حيواني چرخ شده
در هنگام چرخ کردن سويا است.جدا كردن نان شيريني از قالباگر نان شيريني از قالب جدا نمي شود ، يك
پارچه را داخل آب خيلي داغ فرو كنيد و دور قالب شيريني بپيچيد و چند دقيقه صبر
كنيد؛ نان شيريني به راحتي از قالب جدا خواهد شد.پوست کندن باقلاراه اول: با كارد از بالا تا پايين به روي
باقالاي درسته بكشيد . با فشار مختصري مغز باقلا بيرون خواهد پريد. راه دوم: براي
جدا كردن پوست دوم باقالا روي پوست اول آن كمي نمك بپاشيد و پس از پنج دقيقه پوست
آن را جدا كنيد.


سالم بريدن پنير
براي اينكه پنير شما بهتر بريده شود ، از
كارد كند استفاده كنيد. راه ديگر آن اين است كه كارد را كمي گرم كنيد و سپس پنير
را برش دهيد. راه ديگر اين است كه از يك نخ تميز و ضخيم مثل نخ عمامه استفاده كنيد
. دو طرف نخ را بگيريد و از بالا تا پايين قالب پنير بكشيد. پنير به صورت صاف
بريده مي شود.

baranbahari
2011-09-03, 12:47 PM
برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال، ابتدا آن را پاک کنید و بشویید. سپس در پارچه ی نازکی بریزید و داخل یخچال بگذارید. در صورتی که مقدار سبزی زیاد است، برای این که سالم تر بماند، پس از پاک کردن، قسمتی را به صورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگه دارید و هنگام مصرف بشویید.

- در مورد خرید حبوبات چند نکته را به یاد داشته باشید، اول اینکه اندازه آن باید یکدست باشد، چرا که در غیر این صورت، ممکن است هنگام پخته شدن مقداری از آنها پخته شود و بقیه خام بماند. همچنین حبوبات باید سالم و بدون سوراخ‌های ریز باشند، چون این سوراخ‌ها، مکان سوسک‌های ریز است که هنگام پخت از آنها خارج می‌شوند.

- قبل از کوبیدن میخ به دیوار، اگر میخ را کاملا چرب کنید با اولین ضربه چکش، میخ به آسانی در دیوار فرو خواهد رفت.

- اگر درون قالب‌های یخ، آب گرم بریزید تکه‌های مقاوم‌تری بدست خواهد آمد.

- اگر می‌خواهید سفره غذا، همیشه تمیز باشد و بوی غذا و چربی ندهد، هر بار پس از استفاده با آب و کمی سرکه بوسیله یک قطعه ابر، سفره را پاک کرده و خشک کنید.

- در هنگام خرید کاهو دقت کنید، دل آن پیچیده باشد و ساقه آن بالا نیامده باشد، در غیر این صورت بخش عمده وزن کاهو از همان ساقه خواهد بود.

- اسفناج و جعفری نباید ساقه بلند و خشن داشته باشند.
- پیاز خوب سفت است و پوست خشک آن یکی دولا بیشتر نیست، نرمی پیاز و جدا شدن پوست آن نشانه‌ فساد یا سبز شدن است.

- برنج مرغوب باریک و کشیده است، یکدست و به رنگ سفید عاجی است، در پخت قد می‌کشد و پس از جذب روغن جلا می‌گیرد. همچنین برنج خوب سخت و محکم و زیردندان به سختی خرد می‌شود و هنگام پخت حجم آن افزایش پیدا می کند که این افزایش را ری کردن برنج می‌نامند. از یک پیمانه برنج ری‌دار خوب حدود سه پیمانه چلو در می‌آید. اگر قصد خرید مقدار زیادی برنج را دارید به اندازه یک خوراک از آن بپزید و طعم، رنگ و بوی آن را ببینید و سپس برای خرید تصمیم بگیرید.

- برای آب‌پز کردن گل کلم، ابتدا آب را جوش بیاورید و سپس گل کلم خرد شده را در آن بریزید، در هنگام پختن گل کلم، کمی آب سیر با سرکه به آن اضافه کنید. برای آب‌پز کردن لوبیا سبز آن را در آب سرد بریزید و روی شعله اجاق قرار دهید.

- سعی کنید مربا را در ظرف لعابی بپزید برای معطر کردن مرباهای سیب، به، هویج و گلابی از چاشنی‌هایی نظیر دانه‌ هل استفاده کنید و چوب‌دار چین، وانیل و گلاب را برای مربای آلبالو و گیلاس به کار ببرید به یاد داشته باشید چوب‌دارچین را پس از مدتی که در مربا جوشید بیرون بیاورید.

- اگر فلفل غذای شما زیاد شد، چند دقیقه قبل از اینکه غذا را از روی حرارت بردارید، آب یک عدد لیموترش تازه یا آبلیمو در آن بریزید و خوب هم بزنید.

- بهتر است روغن جامد را درون ظرف سفالی یا لعابی نگهداری کنید و دقت کنید در ظرف حتما بسته باشد. برای نگهداری روغن از ظروف شیشه‌ای یا رنگ روشن استفاده نکنید

- آرد را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

- روغن زیتون تصیفه نشده را در یخچال نگهداری کنید و برای اینکه روغن زیتون دیرتر خراب شود یک حبه قند داخل آن بیندازید.

- آبغوره را در شیشه‌های کوچک بریزید و پس از باز کردن در شیشه، آن را سریع مصرف کنید.

- هر گاه عسل شما شکرک زد، شیشه عسل را درون ظرفی از آب جوش که روی شعله ملایم گاز گذاشته‌اید قرار دهید تا شکرک آن ذوب شود. قارچ، کاهو، کرفس و لیموترش را نشویید، بلکه در پاکت کاغذی بپیچید و در یخچال نگهداری کنید، تا رطوبت یخچال به آن نفوذ کند و تازه بماند.

- پنیر پیتزا را در فریزر قرار ندهید، بلکه آن را در داخل کاغذ آلومینیومی و سردترین جای یخچال قرار دهید.

- خرما را در داخل ظرف در بسته ریخته و داخل فریزر بگذارید در این صورت خرما هم تازه می‌ماند و هم یخ می‌بندد که همیشه می‌توانید تازه آن را میل کنید.

- لاستیک دور در و قسمت‌های خارجی یخچال را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی تمیز کرده و با پارچه خشک کنید.

- برای بوزدایی از یخچال تکه‌ای ذغال داخل یخچال قرار دهید و هر چند وقت یکبار آن را عوض کنید.

- برای تمیز کردن ظروف چینی قیمتی و نفیس آنها را مدت کوتاهی در آب سرد، مقداری آب‌لیمو قرار دهید و بعد بشویید.

- سبد حصیری یا پلاستیکی که محل قرار دادن ظروف شسته شده در آشپرخانه است خیلی زود چرک و کثیف می‌شود برای از بین بر دن جرم‌ها، بهترین راه‌حل استفاده از محلول آب و جوش‌شیرین به وسیله مسواک است.

ناهيدي
2011-09-10, 08:28 PM
قبل اينكه برنج رو آبكش كنيد يه ليوان آب سرد داخل قابلمه بريزيد به برنج شوك وارد ميشه و حسابي قد ميكشه:3:

کوزه گر
2011-09-28, 04:48 PM
یک ایده ی ناب برای فریز کردن گوشت


منبع: www.goodideas.persianblog.ir (وبلاگ ایده های ناب)

mana
2011-10-18, 09:45 PM
آرام پز دست ساز

اگه آرام پز ندارید یا اینکه در محیطایی مثل خوابگاه دانشجویی هستید برای تهیه انواع خورش و سوپ و آش و آبگوشت به روش زیر عمل کنید:

دو تا قابلمه تهیه کنید که دقیقا اندازه هم باشند و ته یکی از قابلمه ها کاملا روی سر اون یکی بتونه کیپ بشه ، ترجیحا نسوز یا استیل یا چدنی باشند (چون غذا مدت زیادی توی ظرف میمونه )

در یکی از قابلمه ها مواد تهیه غذاتونو یکجا بریزید (گوشت... حبوبات ... سبزی...حتی نمک ورب وروغن ) فقط چاشنی های ترش را اضافه نکنید..حالا یه مقدار آب را بیشتر از معمول به غذا اضافه کنید مثلا به جای سه لیوان 4 لیوان بریزید..یه شعله پخش کن روی ریزترین شعله بگذارید و کاملا شعله را کم کنید (اگه میخواهید خونه را ترک کنید مطمئن باشید گازتون در کوران هوا نباشه یا ازون گازایی باشه که خودشون قطع میشن )
حالا به جای اینکه در قابلمه را بذارید قابلمه شماره دو را کاملا پر آب کنید و روی اولی کیپ سوار کنید و در قابلمه بالایی را بگذارید
حداقل 4 تا 6 ساعت برید پی کاراتون (سرکار-خرید کلاس- وبگردی- مطالعه و...) و بعد بیایید غذاتونو پخته وجا افتاده تحویل بگیرید...

من این پروژه را دوره دانشجویی که هم دانشگاه و هم کارگاه خارج از شهر بود امتحان کردم وخیلی بهم فااااز میداد !

علت اینکه غذا نمیسوزه اینه که حرارت به قابلمه بالای آب منتقل میشه آب گرمای بخار رو از پایینی میگیره و چون در ظرف پایینی کیپه بخار دوباره به داخل غذا بر میگرده وغذا با حرارت ملایم میپزه آب ظرف بالایی به تدریج گرم وتبخیر میشه ولی ظرف پایینی آبشو حفظ میکنه

این روشو یکی از خانمای متاهل دانشکده فیزیک یادم داد و بعد من به بچه های فنی یاد دادم و کلی طرفدار پیدا کردم که فلانی خیلی کدبانوئه !!!! یادش به خیر{4}

bita55
2012-01-11, 04:49 PM
.:: توصیه هایی کوتاه و مفید به خانمهای کدبانو! ::.
- اگر هنگام گذاشتن هویج در یخچال، سر آن را ببرید مدت بیشتری تازه می ماند و پلاسیده نمی شود.

- اگر می خواهید خش های ظروف بلوری را صیقل داده و محو کنید، استفاده از خمیر دندان برای اینکار بسیار موثر است.

- اگر آب گوشت را قبل از پخت بگیرید، هنگام پختن (بخصوص به شیوه بیفتک) کمتر سفت می شود.

- اگر سوراخ های بخار اتوی شما گرفته است، نصف استکان سرکه در آن بریزید و بگذارید یک شب بماند.

- اگر روی گوشت مخلوط سرکه و روغن زیتون بمالید و بگذارید ۲ ساعت بماند، ترد می شود.

- اگر می خواهید هنگام پخت، طعم گوجه فرنگی حفظ شود، به اندازه نصف قاشق چایخوری شکر به آن اضافه کنید.

- اگر می خواهید گل کلم هنگام پخت سفید و درخشان شود، هنگام پخت کمی شیر به آن اضافه کنید.

- با گذاشتن ساقه کرفس داخل کیسه نان، می توانید مدت بیشتری آن را تازه نگه دارید.

- اگر می خواهید موز زمان بیشتری باقی بماند، باید آن را در فویل آلومینیومی پیچیده و در یخچال بگذارید.

- اگر می خواهید مغز گردو سالم خارج شود، آن را یک شبانه روز در آب نمک خیس کنید و سپس بشکنید.

- اگر می خواهید پوست گوجه فرنگی را بکنید، آن را در آب جوش بیندازید و سپس در آب یخ غوطه ور کنید. اگر قبل از این کار با نوک چاقو شیارهایی روی پوست آن ایجاد کنید، براحتی پوست گوجه فرنگی جدا خواهد شد.

- تلفن خود را با محلول الکل تمیز کنید تا ضمن پاکیزگی، ضدعفونی نیز بشود و از میکروب های منتقل شده توسط افرادی که با آن گفتگو کرده اند در امان باشید. این کار را در مورد تلفن محل کار خود نیز می توانید انجام دهید.

- اگر مهمان دارید و می خواهید چای شما زود آماده شود به اندازه یک استکان آب در کتری بریزید و بگذارید به جوش آید. وقتی جوشید با آن چای خود را دم کنید و سپس کتری را پرکنید تا بجوشد. وقتی جوش آمد، چای غلیظ به دست آمده را رقیق کنید. دیگر فرصت بیشتری برای دم کشیدن نیاز نخواهید داشت.


راه هایی برای تمیز کردن طلا

1. طلا و مقداری مایع ظرفشویی را در ظرفی از آب بریزید و روی اجاق گرم کنید. (مواظب باشید حرارت اجاق در حد گرم کردن باشد نه داغ) سپس با مسواک برس بزنید و با آب داغ بشویید و خشک کنید.
2. پودر صابون و چند قطره آمونیاک را درون آب داغ بریزید و برس نرم لطیفی به آن بزنید و آن را با آب نیم گرم خوب بشویید و خشک کنید و سپس در الکل فرو برید و بشویید تا هیچ لکه ای باقی نماند.
3. مقداری خمیر دندان را با مسواک روی جواهر مالش دهید و سپس طلاها را کاملا شسته و خشک کنید.
4. با مقداری آبلیمو و کمی مایع ظرفشویی طلاهای خود را جلا دهید.
5. راه آخر این است که طلاها را در الکل ۹۰ درجه بخیسانید و مدت دو تا سه ساعت رها کنید. سپس با پارچه پشمی آن را خشک و براق کنید.


نحوه تمیز کردن گلدان

برای تمیز کردن گلدانی که خاک آن را خالی کرده اید، ولی هنوز جرم دارد، لازمست آن را ابتدا با آب سرد بشویید و سپس محلول غلیظی از سرکه و نمک را داخل گلدان بریزید و مدتی صبر کنید، تا اینکه جرم ها از دیواره گلدان جدا شود.


وقتی برف پاکن خودرو شما در یک روز بارانی از کار افتاد چه کار می کنید؟

در این هنگام میتوانید یک سیب زمینی خام را از وسط نصف کنید و روی شیشه جلوی خودرو بکشید، با این تدبیر قطرات باران روی شیشه خودرو لغزیده و مانع از دید شما نخواهد شد !

bita55
2012-01-11, 04:51 PM
.:: ترفندهای جالب خانه داری ::.
- یک فنجان قهوه غلیظ، بوی بد پیاز را از دهان می‌زداید. جویدن اندکی چای خشک نیز در این مورد بی‌تاثیر نیست.

- برای ایجاد درخشندگی و برق بیشتر در کفش‌های چرمی، قبل از واکس زدن، کفش را کاملا با وازلین چرب کنید و سپس واکس بزنید.

- موم و نمک، آثار زنگ‌زدگی را از روی اشیا آهنی می‌زداید.

- معمولا هنگام خرید، هر دو لنگه کفش را به پای خود آزمایش کنید. زیرا در بیشتر موارد، پای راست و چپ با یکدیگر تفاوت دارند.

- برای تراشیدن قسمت‌های سوخته بیسکوئیت یا شیرینی خشک، به جای چاقو بهتر است از یک رنده استفاده کنید.

- برای زود جوش آمدن آب سماور، ابتدا آن را تا نیمه از آب پر کنید و پس از گرم شدن، بقیه آب را به آن اضافه کنید.

- برای اینکه پنیر شما بهتر بریده شود، از کارد کند استفاده کنید. راه دیگر آن این است که کارد را کمی گرم کنید و سپس پنیر را برش دهید.

- برای جلوگیری از شپشک زدن برنج، آن را با نمک نیمکوب مخلوط کنید یا آنکه چند عدد سیر درسته لا به لای برنج بگذارید.

- لیمو را پیش از آبگیری مدت 15 دقیقه درون آب داغ بیندازید، آب آن تقریبا دو برابر خواهد شد.

- برای آنکه بوی ماهی از دستان شما زدوده شود، دست‌های خود را با محلول سرکه و آب یا آب نمک بشویید.

- برای پاک کردن ظروف آلومینیومی، از چند قاشق سرکه داغ استفاده کنید. ظروف شما کاملا نو و درخشان خواهد شد.

- برای گرفتن شوری بیش از حد غذا کافیست یک قاشق سرکه و یک قاشق شکر به غذای شور اضافه کنید.

- برای آنکه دکمه لباس کودک شما دوام بیشتری یابد، آن را با نخ نایلون یا نخ ابریشمی دندان پزشکی بدوزید.

- برای زنده و درخشان کردن فرش، کمی سرکه و خاک اره را مخلوط کرده و برسی در این مخلوط زده بر روی فرش بکشید. بگذارید خوب خشک شود بعد روی آن جارو برقی بکشید.

- دانه‌های ذرت را باید همیشه در فریزر نگاهداری کنید. نه تنها تازه می ماند، بلکه انجماد، از چروکیده شدن آن جلوگیری خواهد کرد.

- فراموش نکنید قبل از گذاشتن هویج در یخچال، سر هویج را ببرید؛ زیرا نوک هویج، رطوبت هویج را گرفته آن را خشک و پلاسیده می کند.

- برای آنکه یخ شما سردی بیشتری پس دهد، داخل آن مقداری نمک بریزید.

- ته ظرف سوخته مقدار زیادی جوش شیرین بریزید و آنقدر آب به آن اضافه کنید که فقط مرطوب شود. بگذارید چند ساعت بماند. معمولا با این اقدام می‌توانید قسمت سوخته را بلند کرده و دور بیندازید.

- اگر می‌خواهید املت شما پف کرده و منظره جالبی پیدا کند، قبل از زدن تخم‌مرغ، مقدار بسیار کمی نشاسته ذرت به آن اضافه کنید.

- برای آنکه رنگ کلم قرمز ارغوانی نشود، هنگام پختن کلم قرمز یک قاشق غذاخوری سرکه به آن اضافه کنید.

- هنگام پختن گوجه‌فرنگی مقدار خیلی کمی شکر به اندازه یک نوک انگشت به آن اضافه کنید. طعم گوجه فرنگی حفظ خواهد شد.

- برای جلوگیری از خشک و سفت شدن پنیر، روی طرف بریده شده آن کره یا روغن بمالید.

- اگر اندکی نمک به داخل ماهیتابه بریزید، از پاشیدن و پخش شدن روغن به اطراف جلوگیری به عمل خواهد آمد.

- همیشه هنگام شستن لباس‌های زیپ‌دار دقت کنید که قبل از انداختن لباس‌ها به داخل ماشین رختشویی زیپ آنها را ببندید.

- برای آنکه گل کلم شما سفید و درخشان شود، در حین پختن مقدار کمی شیر با آن اضافه کنید.

- برای از بین‌ بردن لکه‌های چربی جزیی بر روی لباس، مقداری نمک را در الکل یا آمونیاک حل کنید بعد به آرامی روی لکه بمالید.

- تلفن خود را با مالیدن الکل بر روی آن مانند اولش نو سازید.

- برای از بین بردن لکه چای، خاک مخصوص لکه‌گیری یا نمک خشک را روی لکه بمالید و سپس برس بکشید.

- اگر تخم‌مرغ‌ها را که در آب جوش پخته‌اید به سرعت بیرون آورده پیش از پوست‌کندن در آب سرد قرار دهید، پوست آنها به آسانی جدا خواهد شد.

- قبل از تهیه مربا داخل ظرف را با مقداری روغن خوراکی چرب کنید. با این تدبیر مربا به ته ظرف نخواهد چسبید.

- برای برطرف ساختن لکه‌های سفیدی که معمولا بر روی ظروف نقره پیدا می‌شود، کافی است مقداری نمک روی آنها بمالید. این نوع لکه‌ها از بین خواهد رفت.

- یک مسواک کوچک بچه، بهترین وسیله برای تمیز کردن پستانک بطری شیر بچه است.

- برای پاک کردن آثار چربی از روی کفش چرمی، گوشه پارچه‌ای را به آستون آغشته ساخته روی لکه چربی بمالید.

- اگر یک قاشق شربت‌خوری کره بادام‌زمینی به آبگوشت اضافه کنید، طعم سوختگی را از بین خواهد برد.

- اگر کره نباتی سوخت آن را دور نریزید، آن را روی سبزیجات ریخته یا از آن برای تهیه نیمرو استفاده کنید.

- یکی از بهترین راه‌های پاک کردن ظروف مفرغی آن است که با برگ کلم آنها را پاک کنید.

- برای از بین بردن بوی نامطبوع یخچال، می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. مقداری جوش‌شیرین را در ظرفی ریخته و بگذارید درون یخچال بماند.

- از خاک اره نرم و لطیف برای پاک کردن فلزات حکاکی شده قیمتی مانند طلا و نقره می توان استفاده کرد.

- برای تمیز کردن شیشه عینک از چند قطره سرکه و یا الکل استفاده کنید. چند قطره از آن را روی شیشه بچکانید و با دستمال کاغذی تمیز کنید.

- اگر مقداری نشاسته را در کمی آب حل کنیم و با قلم مو به اشیای گچی و مرمری بزنیم، در پاکیزگی آنها معجزه می کند.

- با استفاده از ورقه های نازک آلومینیوم می توان اشیای نقره ای را حفظ کرد زیرا نقره در معرض هوا سیاه می شود. پس نقره آلات را اگر در این ورقه ها محکم بپیچیم، همیشه تمیز و شفاف می مانند.

- وقتی قالی یا پارچه های پشمی کرکدار، غفلتاً در بارش باران خیس شوند، اگر خود به خود خشک شوند روی آنها لکه باقی می ماند ولی برای رفع این اشکال می توانید با کاغذ خشک کن تمام آب آن را بگیرید به این ترتیب کوچکترین لکه ای باقی نخواهد ماند.

- می توان از قند سوخته به عنوان بوگیر یخچال مورد استفاده قرار داد، مخصوصاً در زمان مسافرت که یخچال بلااستفاده می ماند قراردادن این ماده در داخل یخچال باعث از بین بردن تمام بوها خواهد شد.

Amitida
2012-01-30, 12:06 AM
جوش شیرین و خانه داری

جوش شیرین ماده تمیزکننده است که همانند سرکه، غیرسمی و ارزان می باشد. در این مطلب از سایت « Readers digest» به چند روش استفاده از این پودر اشاره خواهیم کرد که بسیار آموزنده و مفید است.*اسباب بازی ها را با محلولی از ۴قاشق غذاخوری جوش شیرین حل شده در ۴لیوان آب تمیز و خشک کنید.*کف حمام را با محلولی تهیه شده با نصف لیوان جوش شیرین حل شده در یک تشت آب ولرم بشویید.*هر از چند گاه کمی جوش شیرین در سطل زباله بپاشید و پس از خالی شدن با محلولی تهیه شده با یک لیوان جوش شیرین و ۴لیتر آب شست وشو دهید.*برای خوش بو کردن لوله فاضلاب، نصف لیوان جوش شیرین را زمانی که آب ولرم باز است در لوله بریزید.*برای تمیز کردن فرش ها، کمی جوش شیرین بریزید و سپس جاروبرقی کنید تا بوی کهنگی از بین برود.*دیوارها و اثاثیه ها را با اسفنج مرطوب کمی آغشته با جوش شیرین تمیز کنید. این روش لکه های مدادشمعی را نیز از بین می برد.*نصف لیوان جوش شیرین را به مرحله آب کشی لباس شویی اضافه کنید تا ملافه ها تمیز و نرم شود.*ته جاسیگاری کمی جوش شیرین بریزید تا بوی دود از بین برود.*کیف و لوازم ورزشی را با پاشیدن کمی جوش شیرین خوش بو کنید.*برای خوش بو کردن کمد، بسته باز جوش شیرین را در کمد قرار دهید.*برای خوش بو کردن یخچال نیز، بسته باز جوش شیرین در داخل آن قرار دهید.*رومیزی ها را با پارچه نمناک حاوی جوش شیرین تمیز کنید.*روی میوه ها و سبزی های تازه جوش شیرین بپاشید تا آلودگی ها را از بین ببرد و سپس با برس مخصوص آن ها را تمیز کنید.*برای جلا بخشیدن به نقره جات، ۳قسمت جوش شیرین را با یک قسمت آب مخلوط کنید تا ماده خمیر مانند به دست بیاید. خمیر را به نقره جات بمالید و سپس بشویید. *با اسفنج مرطوب آغشته به جوش شیرین مایکروفر را به آسانی تمیز کنید.*ظرف های پلاستیکی را در محلولی از ۴قاشق غذاخوری جوش شیرین و مقداری آب خیس کنید تا لکه های آن از بین برود.*دستگاه قهوه ساز و لیوان های قهوه خوری را با محلولی تهیه شده با نصف لیوان جوش شیرین حل شده در ۴لیوان آب تمیز کنید.*در ماشین ظرف شویی کمی جوش شیرین بریزید تا قبل از شست وشوی بعدی بوی نامطبوع غذا از بین برود.*برای تمیز کردن اسفنج ها، آن ها را در ۴قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۴لیوان آب خیس کنید.*قابلمه و ماهی تابه را که غذا روی آن ها چسبیده با مقدار زیادی جوش شیرین آغشته کنید، ماده شوینده و آب جوش را به آن اضافه کنید و بگذارید به مدت ۱۵دقیقه بماند سپس بشویید.*برای براق کردن ظروف، ۲قاشق پر غذاخوری جوش شیرین به مایع شوینده اضافه کنید تا چربی ها و باقی مانده غذا از بین برود.*برای از بین بردن لکه های چای، به مدت ۲۴ ساعت قوری را در یک چهارم لیوان جوش شیرین و ۴لیوان آب ولرم خیس کنید.*برای براق کردن رنگ لباس، یک لیوان جوش شیرین را به آب شست وشو اضافه کنید.*به هنگام شستن خودرو، با محلولی تهیه شده از یک چهارم لیوان جوش شیرین و ۴ لیوان آب، پنجره، چرخ، کفی و وسایل ساخته شده از کروم و صندلی های پلاستیکی را تمیز کنید.

Amitida
2012-01-30, 12:16 AM
نکات جالب و مهم1- شارژ باطری

همیشه قبل از شارژ کردن باطری ها، بگذارید که باطری کاملاً خالی شود این کار عمر باتری را بیشتر خواهد کرد.

۲- پاک کردن رنگ چغندر از دست

اگر دست های شما از چغندر و یا کلم قرمز، رنگ گرفته است، به سیب زمینی خام دست هایتان را بمالید.

۳- تمیز نگ داشتن ترازو

برای اینکه ترازوی آشپزخانه همیشه تمیز بماند، در هنگام استفاده بر روی کفه ی ترازو، نایلون محافظ بکشید تا دیگر نیازی به شست وشوی بعدی نباشد.

۴- پاک کردن لکه ی میوه از دست

برای پاک کردن لکّه های میوه یا توت سیاه از دست هایتان، از کمی ماست یا آب لیموترش تازه کمک بگیرید.

۵- رفع بوی سیگار

برای جلوگیری از به جاماندن بوی سیگار، یک کاسه ی کوچک سرکه را در گوشه ای از اتاق قرار دهید و یا همیشه جاسیگاری را با کمی جوش شیرین پر کنید. این کار از نیم سوزشدن ته سیگار هم جلوگیری می کند.

6- پاک کردن لکه ی چربی از چوب

پودر تالک را با الکل متیلیک به صورت یک خمیر مرطوب درآورده و با قلم مو روی لکّه بمالید و بگذارید تا خشک شود. سپس روی آن را ب سایید.

۷- نگه داری از وسایل چوبی

برای نگه داری از وسایل چوبی، از مخلوط تربانتین، روغن بزرک و سرکه استفاده کنید.

۸- تمیز کردن جلد چرمی کتاب

برای پاک کردن جلد چرمی کتاب قدیمی با ارزش، می بایست پارچه ی کتانی را به شیر آغشته کرده و به آرامی روی جلد کتاب بمالید. سپس با یک پارچه ی خشک و نرم آن را پاک کنید.

۹- تمیز کردن گلدان لبه باریک

گلدان را پر از آب کنید و چند قرص پاک کننده ی دندان مصنوعی را درون آن بیندازید.

۱۰- حالت دادن به موی عروسک

اگر عروسک کودک شما موهایش بی حالت شده، بر روی شانه کمی از کرم پاک کننده ی صورت بزنید و به آرامی موها را دسته به دسته شانه کنید. موهای عروسک شما بار دیگر خوش حالت می شود.

۱۱- مطبوع کردن فضای اتاق

چند قطره اسانس روغن معطر را به دستگاه بخور اضافه کنید. تا فضای اتاق شما خوشبو و مطبوع شود.

۱۲- باز کردن گرفتگی دستشویی

برای زدودن چربی هایی که راه آب دستشویی را مسدود کرده، یک فنجان آب نمک و یک فنجان جوش شیرین را در فاضلاب ریخته و روی آن یک قابلمه آب جوش بریزید. چربی بلافاصله حل شده و راه آب باز می شود.

۱۳- پاک کردن اثر چربی از روکش چوبی

بر روی لکّه ها پودر تالک بپاشید و روی آن را با دو ورقه دستمال کاغذی بپوشانید و با نوک یک اتوی گرم به آرامی روی سطح مورد نظر فشار دهید. اثر چربی به دستمال منتقل می شود.

۱۴- پاک کردن دوده از آجرهای شومینه

یک لایه ی نازک سرکه ی غلیظ را روی آجرها بمالید، سپس کاملاً با آب تمیز کنید و سطح آجرها را با اسفنج پاک کنید

Amitida
2012-02-01, 12:16 PM
چطور كیك‌ها را تازه نگه دارید؟

اگر می‌خواهید باقیمانده كیك خود را نگه دارید، طوری كه همچنان تازه بماند، باید برای كیك‌های معمولی یك قطعه نان را آب بزنید و همراه با آن در جعبه قرار دهید و در یخچال بگذارید. رطوبت نان باعث تازه ماندن كیك خواهد شد.


برای تازه نگه داشتن كیك میوه‌ای، چند قاچ سیب كنار كیك بگذارید و آن را در یخچال نگه دارید. برای تازه نگه داشتن كیك خامه‌ای، باید آن را در جعبه‌اش بگذارید و جعبه را در یك كیسه پلاستیكی بزرگ قرار دهید.

adonis
2012-05-01, 04:08 PM
نمیدونم این مطالب بوده یا نه

ظروف و بوی نامطبوع غذا .

برای از بین بردن بوی نامطبوع غذا از روی ظروف کافی است ظرف را در آب محتوی کمی سرکه، مدتی خیس کنید و سپس بشویید.

▪ تمیزکردن غذا از قابلمه

برای تمیزکردن غذا از قابلمه، آن را پر از سرکه کرده و بعد از نیم ساعت، قابلمه را با آب و مایع ظرفشویی به‌راحتی بشویید.

▪ ضدعفونی‌کردن ظرفشویی آشپزخانه

برای ضدعفونی‌کردن سینک (ظرفشویی) آشپزخانه، از محلول‌های شیمیایی استفاده نکنید، به جای آنها از محلول نمک استفاده کنید تا علاوه بر رعایت نکات بهداشتی از آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی روی بدن خودتان در امان باشید.

▪ تمیزکردن چربی روی اجاق گاز و دیوارهای آشپزخانه

برای این منظور پارچه‌ای را در سرکه خیس کرده، روی آن بمالید. بهتر و آسان‌تر تمیز می‌شود.

▪ پاک‌کردن وسایل سفید آشپزخانه

برای تمیزکردن وسایل سفید آشپزخانه روی آنها را ابتدا با پارچه‌ای خیس، نمدار کنید. بعد پودر زمین شوی را روی آن بریزید و چند دقیقه صبر کنید و اسکاچ بکشید. اگر باز هم پاک نشد روی آن را مایع سفید کننده بریزید.

▪ بوی پیاز

برای از بین بردن بوی پیاز، می‌توانید دستان خود را قبل و بعد از پوست کندن پیاز، به کمی سرکه آغشته کنید.

adonis
2012-05-31, 04:57 PM
1- شمع‌ها را چند ساعت قبل از استفاده، داخل فریزر قرار دهید تا قطرات کم‌تری ایجاد شود.

2- برای از بین رفتن بوی بسیار بد سیر از روی دست کافیست یکی از ظروف استیل موجود در آشپزخانه از کاسه گرفته تا زودپز و غیره را انتخاب و دست خود را به آن بمالید.

3- خردل خشک، بوی پیاز را از روی دست یا تخته برش از بین می‌برد. آن را روی سطح مورد نظر بمالید و بعد آبکشی نمایید.

4- قرار دادن ظروف نقره گران‌قیمت داخل کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار باعث دیرتر سیاه شدن آن‌ها می‌شود.

5- برای از بین رفتن چین سجاف، روی قسمت مورد نظر با اسفنج سرکه بمالید و اتوی داغ را روی آن فشار دهید.

6- برای از بین رفتن مورچه‌ها، 2/3 پیمانه آب، 1/3 پیمانه سرکه سفید و 3-2 قاشق غذاخوری پودر ظرفشویی را داخل قوطی اسپری ریخته، جاهایی که مورچه‌ها رژه می‌روند، بپاشید.

7- برای آن که از نیش پشه در امان بمانید، کافیست با اسپری کمی الکل ساده را روی خود بپاشید و بگذارید خشک شود.

8- ریحان، مگس و پشه را از محیط فراری می‌دهد.

9- با گذاشتن یک تکه گچ داخل جعبه بدلیجات یا نقره و جذب رطوبت بوسیله آن، از تیره شدن آن‌ها جلوگیری کنید.

10- با مالیدن صابون به صورت خشک بر روی زیپ، موقع باز و بسته شدن دیگر گیر نمی‌کند.

Sarashpaz-Sepideh
2012-11-01, 02:14 PM
دوست خوبم من یه ظرف شیشه ای دارم که دراون پلاستیکیه داخلش پیازداغ ریختمو گزاشتم داخل یخچال حالا باهرچی میشورمش بوی پیاز نمیره چکنم ؟
بذاريد تو فريزر چندروزي بمونه دوباره با اب و ريكا بشوريدش ميره.{1}

adonis
2012-11-02, 08:42 PM
برای از بین بردن بوی بد شیشه و ظرف من مخلوط آب و جوش شیرین میریزم وهم میزنم کمی بوش میره بعد میازم تو آفتاب

tozhi
2012-12-12, 08:02 PM
بیرون دیگهای مسی که بسیار خوشرنگ هستند بعد از چندین بار مصرف تغییر رنگ میدهند وکدرمی شوندبرای اینکه دوباره به همان رنگ زیبای مسی برگردد سس گوجه فرنگی یا رب گوجه فرنگی به اندازه یک یا دو قاشق غذا خوری به بیرون دیگ می مالیم ونیم ساعت همانطور اغشته به سس یا رب بماند بعد با اب می شوییم وبا یک دستمال زبر خوب بیرون دیگها را پاک مکنیم و می بینید دوباره شفاف وزیبا می شود:3:

مامان <باران>
2013-03-18, 08:32 PM
دقت کردین مواقعی که خورشت قیمه یا مرغ یا خورشتهایی از این دست داریم و از اب خورشت رو سفره لک بمونه چجوری میشه؟؟
با اب داغ و مواد شوینده هم میشوریم باز کامل پاک نمیشه!
کافیه سفره رو تو افتاب پهن کنیم عین روز اولش تمیز میشه...

مامان <باران>
2013-04-09, 11:31 PM
عصر ایران: متخصصان میکروبیولوژی در دانشگاه آریزونای آمریکا در یک مطالعه دریافتند آلوده ترین وسیله داخل خانه اسفنج آشپزخانه است.

اسفنج آشپزخانه که برای شست و شو و تمیز کردن سطوح و ظروف استفاده می شود حتی از صندلی توالت فرنگی خانه هم کثیف تر است.


گفتنی است، متوسط حجم باکتری ها که از طریق مدفوع منتقل می شوند روی سطح پیشخوان آشپزخانه ۲۰۰ برابر بیش تر از صندلی توالت است.

اسفنج ها باکتری ها را در خود ذخیره می کنند و باعث رشد باکتری های آلوده می شوند.

حاکیست: عده زیادی از افراد فکر می کنند آشپزخانه تمیزترین مکان خانه است و متخصصان توصیه می کنند برای تمیز کردن سطوح آشپزخانه از پارچه های یک بار مصرف و محلول های شست شوی ضد باکتری استفاده کنید و باید هر دو هفته یک بار اسفنج آشپزخانه را با اسفنج نو جایگزین کرد و اسفنج آلوده را از محیط آشپزخانه دور کرد.

*maria*
2013-05-12, 11:14 PM
میدونید اگه 1 عدد تخم مرغ را با چنگال کمی زده و بوسیله برس به بادمجون بزنید موقع سرخ شدن روغن جذب نمی کنه و ببینید چه خوشرنگ هم سرخ میشه

کنسرو قارچ : قارچها را با کمی نمک و 1 قاشق سرکه یا آبلیمو و مقداری آب بجوشانید و برای 1 ماه در یخچال نگه داری کنید

*maria*
2013-05-13, 03:57 PM
همه ما هر از گاهی هوس یک آبگوشت غلیظ و خوشمزه را می‌کنیم که چرب بوده و چه‌بسا حسابی هم لعاب انداخته باشد. حالا اگر هنوز راه لعاب‌دار کردن و غلیظ‌تر شدن آبگوشت را پیدا نکرده‌اید ما یک راهکار بسیار ساده و البته کارآمد به شما پیشنهاد می‌کنیم. فقط کافی است در حین پخت آبگوشت چند تکه نان داخل آن بیندازید؛ نان سنگک گزینه بهتری است. در این صورت آبگوشت شما غلیظ‌تر و البته خوشمزه‌تر خواهد شد.

sajimaji
2013-05-13, 05:00 PM
نمیدونم اینی که میخوام بگم رو قبلا کسی گفته یا نه!!؟؟؟{2 (26)}
اما فک کنم همه بدونن
پس اونایی که نمیدونن بدونن
برای اینکه غذاتون مث آش یا خورشت و یا سوپ به لعاب بیفته و غلیظ بشه موقع پختن یه قاشق غذاخوری آرد توش با تفاله گیر چای الک کنید.
زود غلیظ میشه {4} {4} {4}

*maria*
2013-05-16, 03:34 PM
فلفل دلمــــه ای هایی که سه برآمدگی دارند از جنس نر
و
فلفل دلمه ای هایی که دارای چهار برآمدگی هستند از جنس ماده هستند؟!!!
و اما نکته جالب توجه :
فلفل دلمه ای های ماده دارای دانه ها و هسته های بیشتری هستند تا فلفل دلمه ای های نر
و بهتر است اینبار که برای خرید فلفل دلمه ای می رید اونهایی رو انتخاب کنید که سه برآمدگی دارند تا از مقدار بیشتری فلفل یا قسمتهای مفید اون بهره ببرید :3:

منبع:
http://heidisbored.blogspot.com/2013/02/how-to-pick-green-peppers.html

Bahar-chef
2013-06-06, 10:49 AM
پخت برنج برای خانم های کارمند:

خانم هایی که بیرون ازخانه کار می کنند و وقتی ظهر به خانه می آیند، فرصت پختن برنج را ندارند، و یا این که دوست ندارند از شب قبل برنج آماده کنند ،می توانند از این روش کمك بگیرند:
صبح یا شب قبل برنج را آبكش کنید، البته کمی آن را خشك بردارید، سپس ته دیگ برنج را آماده کرده و برنج را داخل قابلمه بریزید و قابلمه را داخل یخچال قرار دهید، ظهر برنج را کمی آب و روغن دهید و آن را دم کنید حالا تا سالاد را آماده کنید، برنج هم دم کشیده است.

برای از بین بردن بوی سوختگی برنج
1- یك تكه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید.
2- یك عدد پیاز را پوست کنده و در داخل برنج فرو کنید پیاز بوی سوختگی را بخود می گیرد.

آب برنج برای بچه ها

وقتی می خواهید برنج را آبكش کنید یك لیوان از آب آن را بردارید و با یكی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج درصورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است.
اگرمی خواهید شیر برنج شما خوشمزه تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می شود که شیر برنج شما خوشمزه تر شود.

اگر برنج شما شور شد

اگر قبل از آب کش کردن برنج متوجه شدید، که برنج شما شور شده است موقع آب کش کردن برنج آب بیشتر روی برنج داخل آبكش بریزید . اما اگر بعد از آب کش کردن برنج متوجه شوری آن شدید دیگر چاره ای برای برطرف کردن شوری آن ندارید. مگر اینكه خورش را بی نمك درست کنید.
اگر برنج شما بی نمك شد

اگر بر اثر فراموشی برنجتان بی نمك شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمك را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید. با این کار بی نمكی برنج شما رفع می شود هرگز نمك را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمك در روغن حل نمی شود.

برای خوشمزه تر شدن شیر برنج

اگرمی خواهید شیر برنج شما خوشمزه تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می شود که شیر برنج شما خوشمزه تر شود.

برای خوشمزه تر شدن شوید پلو

برای اینكه شوید پلوی شما خوشمزه تر شود می توانید از ادویه ی مخصوص پلو که سبزرنگ است و ( در عطاری ها موجود می باشد) استفاده کنید بعد از آبكش کردن برنج کمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.

از بین بردن بوی نامطبوع برنج

اگر به هر دلیلی برنج خشك شما بو گرفت برنج را روی یك سطح پهن کنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا اگر برنج را جلوی نورآفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می شود و برنج حالت خود را از دست می دهد و وقتی آن را داخل آب جوش می ریزید از هم پاشیده می شود.

بر طرف کردن بوی پیاز از کارد

اگر کارد شما بوی پیاز می دهد ، با کارد هویج را حلقه حلقه ببرید . با این کار بوی پیاز از بین می رود.

تمیز کردن ظرفی که در آن غذا سوخته است

اگرغذا به ته قابلمه چسبیده ، هرگز کارد، قاشق یا کفگیر فلزی برای پاك کردن آن به کار نبرید. کافی است آن را از آب گرم پر کنید و مقداری نمك نیز به آن اضافه کنید. اگرغذا خیلی محكم به قابلمه چسبیده است ، مقداری سرکه در آن بریزید و بجوشانید تا کاملاً پاك شود.
وقتی می خواهید برنج را آبكش کنید یك لیوان از آب آن را بردارید و با یكی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج درصورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است

برای پاک کردن سس

برای پاك کردن لكه ی سس با پارچه ی تمیزی که درون آب سرد فرو ببرید، پاك کنید و در صورت لزوم مقدار کمی از محلول آب و کف پودر رختشویی را به وسیله ی یك اسفنج به آرامی روی آن بمالید و سپس با یك پارچه ی تمیز و نم دار آن را پاك کنید.

دستگاه بخار پز درخانه:

برای ساختن این دستگاه ، یك قابلمه را آب کرده و آبكشی روی آن قرار دهید . سپس مقداری آب در قابلمه بریزید(به میزانی که آبكش با آب برخورد نكند) حالا هر ماده ای را که می خواهید بخار پز کنید، روی آبكش قرار دهید. اجاق گاز را روشن کنید تا مواد غذایی شما بخارپز شود.

راهی برای بهتر رنگ دادن زعفران

برای اینكه زعفران شما بهتر رنگ بدهد می توانید از روش زیر کمك بگیرید: درون یك استكان کوچك به مقدار مورد نیاز زعفران ساییده بریزید و دو قاشق غذا خوری آب جوش به آن اضافه کنید. بعد از اینكه برنج را آبكش کردید و داخل قابلمه ریختید استكان حاوی آب و زعفران را در برنج فرو ببرید و دم کنی را روی قابلمه بگذارید. با دم کشیدن برنج ، زعفران هم دم می کشد و بهتر رنگ می دهد.

سلام بسيار ممنون از نكاتي كه فرموديد
در مورد زعفران براي اينكه رنگ بهتري بدهد مي توان بر روي زعفران ساييده شده چند تكه يخ اضافه كرد
بنده به توصيه ي يكي از دوستان امتحان كردم و. نتيجه اش خوب بود

*sogoal*
2013-06-09, 11:32 AM
 ● برای جلوگیری از ورود مورچه به منزل به نکات زیر توجه کنید:

▪ خیار به ویژه خیار تلخ را جلوی راه آن ها قرار دهید. مورچه ها از خیار متنفرند.

▪ کمی سرکه سفید به مکان هایی که محل عبور مورچه است بپاشید.

▪ با مخلوطی از یک لیوان آب و یک لیوان سرکه سیب پنجره ها را تمیز کنید تا مورچه ها را دور نگه دارد.

▪ برگ های خشک نعناع را در مسیر مورچه ها قرار دهید.

▪ مورچه ها از مسیری که دارچین، آب لیمو، پودر قهوه و فلفل پاشیده شده باشد عبور نخواهند کرد.

▪ در ترک های دیوار سیر قرار دهید تا مورچه ها را دور نگه دارد.
{4}

Bahar-chef
2013-06-09, 02:49 PM
سلام
از توصيه هاتون ممنون
بنده يه مشكلي دارم در مورد شكرك زدن مربا مي خواستم از شما راهنمايي بگيرم چه كار كنيم كه شكرك نزنه و اينكه وقتي شكرك زد حالا چه كار كنيم؟
چندي پيش مربا توت فرنگي درست كردم اما مدتي است كه رويش يه لايه كمرنگ سفيدي شروع به بسته شدن كرده
به نظر خودم شكرك نزده ولي چون بهش آبليمو نزدم گفتم شايد اتفاقي براش افتاده
البته احساس مي كنم بويش هم تغيير كرده
ممنون مي شم راهنمايي ام كنيد

sorour
2013-07-01, 04:34 PM
منم یه چیز کوچولو بلدم بهتون میگم
واسه وقتی که برنج ته میگیره و همونطور که میدونید در این موقع برنج بو میگیره
با ریختن چند قطره آبلیمو به داخل قابلمه البته به گوشه هاش بریزید و درش رو ببندید چند دقیقه که صبر کنید بوی بدش میره البته من از آبلیموی خونگی استفاده میکنم بوش عالی میشه ولی این آبلیمو های توی بازار
یه ذره اش اب لیمو است و بقیه اش آبه

Simin1
2013-07-01, 07:41 PM
فلفل دلمــــه ای هایی که سه برآمدگی دارند از جنس نر
و
فلفل دلمه ای هایی که دارای چهار برآمدگی هستند از جنس ماده هستند؟!!!
و اما نکته جالب توجه :
فلفل دلمه ای های ماده دارای دانه ها و هسته های بیشتری هستند تا فلفل دلمه ای های نر
و بهتر است اینبار که برای خرید فلفل دلمه ای می رید اونهایی رو انتخاب کنید که سه برآمدگی دارند تا از مقدار بیشتری فلفل یا قسمتهای مفید اون بهره ببرید :3:

منبع:
http://heidisbored.blogspot.com/2013/02/how-to-pick-green-peppers.html
عزیزم منم این خبرو خوندم ولی از نظر علم گیاهی کاملا غلطه،میوه اندام زایشی گیاه نیست که جنسیت داشته باشه،این حرف مثل این میمونه که بگیم میوه سیب نره یا ماده ؛جنسیت به گلهای گیاه مربوط میشه. تعداد لوب های میوه فلفل دلمه ای علاوه بررنگ،ضخامت دیواره،ارتفاع میوه و ... جزء خصوصیات شناسایی ارقام این گیاهه.گیاه فلفل دلمه ای دارای گل های کامله(دوجنسی) یعنی هم پرچم داره (عضو نر)و هم کلاله(مادگی) و میوه هایی هم که تولید می کنند همه یکجوره مگر در مواردی که میوه پارتنوکارپ تولید شه(تخمک ها بر اثر عوامل هورمونی و یا گردو غبار بدون تلقیح تشکیل میوه میدهند، میوه های تولیدی بدون بذر هستند ولی بدفرم وکوچک خواهند بود.

Simin1
2013-07-01, 07:48 PM
سلام
از توصيه هاتون ممنون
بنده يه مشكلي دارم در مورد شكرك زدن مربا مي خواستم از شما راهنمايي بگيرم چه كار كنيم كه شكرك نزنه و اينكه وقتي شكرك زد حالا چه كار كنيم؟
چندي پيش مربا توت فرنگي درست كردم اما مدتي است كه رويش يه لايه كمرنگ سفيدي شروع به بسته شدن كرده
به نظر خودم شكرك نزده ولي چون بهش آبليمو نزدم گفتم شايد اتفاقي براش افتاده
البته احساس مي كنم بويش هم تغيير كرده
ممنون مي شم راهنمايي ام كنيد
علت شکرک زدن مربا جوشوندن زیاد اونه.برای ازبین بردنش یکی دو لیوان آب داخل مرباتون بریزین و بزارین یکمی بجوشه(خیلی کم)،آخرش یک قاشق آبلیمو یا یکمی جوهر لیمو اضافه کنین.
علت کپک مربا هم کم جوشیدن و قوام نداشتن آب مرباست.یکمی شکر اضافه کنین و بزارین بجوشه(البته به شرط این که مربا طعم ترشیدگی نگرفته باشه)

topolikhanoom
2013-07-19, 01:10 PM
آفرین
ایده جالبی است

SAHAR NAAZ
2013-07-19, 08:33 PM
کسی میدونه چطور میشه چربی زیاد روی هود را پاک کرد؟؟؟؟

SAHAR NAAZ
2013-07-19, 08:35 PM
من برای لعاب دار شدن آبگوشت یکم گندم حلیمی توش میریزم

Simin1
2013-07-19, 08:37 PM
من برای لعاب دار شدن آبگوشت یکم گندم حلیمی توش میریزم
جالبه ، اگه سیب زمینی پوست کنده هم بندازین تو آبگوشت لعاب میده

Simin1
2013-07-19, 08:45 PM
کسی میدونه چطور میشه چربی زیاد روی هود را پاک کرد؟؟؟؟
سحرناز جون می تونی از گازپاک کن استفاده کنی که مخصوص هود و اجاق گازه.می پاشی و 15 دقیقه بعد با دستمال پاک می کنی، البته اگه هودت خیلی چربه باید فیلتر داخلیشو عوض کنی چون در غیر اینصورت مکش هودت خیلی کم میشه

Rana.Y
2013-07-19, 08:48 PM
کسی میدونه چطور میشه چربی زیاد روی هود را پاک کرد؟؟؟؟
اسپری سیف زرد رنگ برای این کار عالیه{clap}

Miriam
2013-07-19, 09:42 PM
کسی میدونه چطور میشه چربی زیاد روی هود را پاک کرد؟؟؟؟

به غیر از نکاتی که دوستان گفتن،با الکل و پنبه میتونی همه چربی ها رو پاک کنی این الکل رو چیزهای دیگه هم جواب میده.

*sogoal*
2013-07-20, 03:06 AM
کسی میدونه چطور میشه چربی زیاد روی هود را پاک کرد؟؟؟؟

SAHAR NAAZ عزیز ابر جادویی Cif سفید اسپری خارجی اگر پیدا کنی معجزه میکنه{2 (5)}

SAHAR NAAZ
2013-07-20, 12:25 PM
ممنون از همه من گاز پاک کن گرفتم که فایده نداشت آخه فیلتر هود من مثل یه شبکه توری فلزی است که وسطاش پر از چربی شده

الهام 62
2013-07-20, 12:40 PM
سحرناز عزيز من با سيف هودم را پاك مي كنم عاليه

Rana.Y
2013-07-20, 02:38 PM
ممنون از همه من گاز پاک کن گرفتم که فایده نداشت آخه فیلتر هود من مثل یه شبکه توری فلزی است که وسطاش پر از چربی شده

عزیزم مال ما هم هنجوریه , فیلترش فلزیه. می برم کف حموم روی زمین می گذارمش و روش اساسی سیف زرد می پاشم . می گذارم مدتی بمونه و بعد با اسفنج یا اسکاچ ظرفشویی می شومش . کاملا تمیز میشه . پره هواکش آشپزخونه رو هم با ین روش تمیز می کنم.

golfam
2013-08-19, 09:32 PM
آب برنج برای بچه ها:
وقتی می خواهید برنج را آبکش کنید یک لیوان از آب آن را بردارید و با یکی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج در صورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است.
برای خوشمزه تر شدن شیر برنج:
اگر می خواهید شیر برنج شما خوشمزه تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می شود که شیر برنج شما خوشمزه تر شود.

برای خوشمزه تر شدن شوید پلو:
برای اینکه شوید پلوی شما خوشمزه تر شود می توانید از ادویه ی مخصوص پلو که سبزرنگ است و (در عطاری ها موجود می باشد) استفاده کنید بعد از آبکش کردن برنج کمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.

بر طرف کردن بوی پیاز از کارد:
اگر کارد شما بوی پیاز می دهد، با کارد هویج را حلقه حلقه ببرید. با این کار بوی پیاز از بین می رود.


آبگوشت پرمایه:
برای آنکه آبگوشت شما غلیظ تر و پرمایه تر شود چند تکه نان به داخل آن بیندازید.

پوست کندن تخم مرغ آب پز:
تخم مرغ آب پز را بعد از جوشیدن حدود 1 دقیقه زیر آب سرد نگه دارید پوست آن مانند یک نوار متصل به هم کنده می شود.

چه کنیم تخم مرغ هنگام آب پز شدن ترک نخورد:
قبل از اینکه تخم مرغ را آب پز کنید درون ظرف مورد نظر کمی نمک بریزید، دیگر تخم مرغها ترک بر نمی دارد.

مامان <باران>
2013-08-21, 12:11 PM
خانمها...دور شعله گاز رو با چی پا میکنین!!وقتی کثیف و سیاه میشه؟؟

155296

با آّ گرم و مایع ظرفشویی. همراه با سیم ظرفشویی؟؟!!
براتون یه راه حل دارم که خودم خیلی خوب جواب میگیرم بدون اینکه لعاب یا آب کاری دور شعله آسیب جدی ببینه..
از مغازه لوازم ساختمانی (پوست آب 400) خریداری کنین که اسم دیگه اش همون سمباده است.فرقش در اینکه سطح سمباده ایش بسیار لطیفه و برای استفاده حتما باید از قبل خیس بشه برای همین بهش میگن پوست آب

پشت پوست آب 155297
روی پوست آّب 155298

چند دقیقه قبل از استفاده بذارین خیس بخوره 155299
وبعد همونجور که خیسه دور شعله (در جهت قالب) بکشید مایع ظرفشویی هم نزدین ایرادی نداره
دقت کنین به سمت بالا یا پایین نکشید فقط در جهت قالب شعله که معمولا دایره هست

اینم بعد از استفاده 155300

تا چند دفعه اول سطح پوست آب مقاوم هست بعد از چندین بار استفاده کم کم سطحش خورده و کم میشه.تا مدتهای زیادی هم براتون کار میکنه

نکته مهم: به هیچ عنوان از این پوست آب روی سطح گاز نکشین مخصوصا گازهای استیل فقط دور شعله
گاز خودم سطحش لعاب سفید داره لک های کوچیک و خیلی با احتیاط از همین پوست آب استفاده میکنم و راضیم

تولیپا
2013-11-17, 11:52 AM
منم دور شعله گازم و با این روش پاک کردم عالیه واقعا جواب میده پوست اب

فاطی خانوم
2014-05-28, 05:28 PM
خانما زیر شعله گازتونو چه جوری پاک میکنین؟
من قبلا یه چند بار روی گاز جگر پختم اصلا حواسم نبود زیر شعله ها رو هم پاک کنم (نخنیدن خوب تازه عروس بودم {65})
الان زیرش سیاه شده نمیدونم چیکارش کنم

مامان <باران>
2014-05-28, 06:19 PM
خانما زیر شعله گازتونو چه جوری پاک میکنین؟
من قبلا یه چند بار روی گاز جگر پختم اصلا حواسم نبود زیر شعله ها رو هم پاک کنم (نخنیدن خوب تازه عروس بودم {65})
الان زیرش سیاه شده نمیدونم چیکارش کنم

فاطی خانم..روشی که در این پست گفتم (http://www.roozmenu.com/showpost.php?p=620456&postcount=65) میتونه مشکلتون رو حل کنه.منتها دقت کنید خیلی محکم سمباده رو رو سطح کار نکشید .و حتما ازپوست آب 400 یا حتی 1200 یا 2000 استفاده کنید که هر چه رقمش بالاتر باشه سطح پوست آب شیشه ایی تر میشه و بدون دغدغه میتونید کار کنید...موفق باشین

M_R_Z_khanomi
2014-06-24, 09:33 AM
برای تمیز کردن میله های چدن روی گاز میشه از این روش استفاده کرد؟

الهام 62
2014-06-24, 10:31 AM
دقیقا مشکل منم پنجره چدنی روی گازه هم خیلی چرب شده هم یه لایه گرفته

مامان <باران>
2014-06-24, 12:29 PM
@<باران> (http://www.roozmenu.com/member.php?u=10705)

از روشی که گذاشتم برای پاک کردن پنجره های چدنی گاز استفاده نکردم.چون نمیذارم چربی زیادی روش بشینه .موقع پاک کردن پنجره های چدنی گاز با آب داغ خوب خیس میکنم با مسواک و کمی صابون یا پودر ماشین حسابی روی پنجره ها میکشم(وقتی خوب کف میکنه و میدونی خوب تمیز میشه آدم خوشش میاد{1}) و دست اخر با اب داغ آبکشی میکنم .همین

22262
2014-06-24, 02:58 PM
اگر حبوباتتون بعد از پخت هنوز دندونگیر بود کمی چای خشک بهش اضافه کنید و بزارید نیم ساعتی بپزه کاملا پخته میشه حبوبات

1956
2014-06-24, 05:40 PM
چند کیلو آجیل هامون هست که مونده وجایی براش ندارم بزارم تا خراب نشه فیریزر که اصلا جا ندارم میشه کمکم کنید تا کجا میتونم نگه داری کنم؟اجیل هامو؟

Maryam_chef
2014-10-29, 09:53 PM
برای از بین بردن بوی چاه بخصوص چاه حمام
میتونیم این کار رو بکنیم :
مقداری جوش شیرین +کمی سرکه +مایع ظرفشویی رو مخلوط کرده چند بار داخل چاه می ریزیم بوی بد اون بعد از مدتی از بین میره

golnazjoon
2016-11-08, 02:26 AM
اگر حبوباتتون بعد از پخت هنوز دندونگیر بود کمی چای خشک بهش اضافه کنید و بزارید نیم ساعتی بپزه کاملا پخته میشه حبوبات

یعنی با این روش که شما گفتید مشکل حل میشه ؟ چقدر خوب