کارگاه های آموزشی در رومنو - جشنواره پاییز هزار رنگ
مسابقه آشپزی 54 در روزمنو
کارگاه آموزش نوشیدنی های گرم

PDA

مشاهده نسخه کامل : كركي عسلي ( شيريني مناسب عيد نوروز )

مهرانه
2012-10-11, 12:13 PM
کرکی عسلی

شيريني بسياز خوشمزه كركي عسلي كه امسال عيد 91 درست كردم واقعا خوشمزه بود حتي نسبت به برنجي و نخودچي كه براي عيد درست ميكردم اين شيريني زودتر از حد معمول تموم شد

کرکی عسلی--- ازیتا اسماعیلی
ارد جوانه گندم 300 گرم ارد نخودچی 100 گرم ارد برنج 100 گرم پودر شکر 250 گرم روغن جامد صاف 150 گرم کره دوغ گرفته 100 گرم هل 2/1 ق چ عسل 1 ق س زعفران اب کرده 1 ق چ خلال پسته برای تزئین

فر را روی 170 درجه سانتیگراد روشن کنید
کره+روغن با دور تند همزن 3 دقیقه هم زده میشود
+کم کم پودر شکر و 7 دقیقه هم زده شود
+هل و عسل و 2 دقیقه زده و همزن خاموش
اردها الک شده و مخلوط و کم کم اضافه و ورزداده شود . تا وقتی که خمیر از هم نپاشد.
+زعفران غلیظ و دو بار از چرخ گوشت رد شود.
2 ساعت در جای خنک استراحت دهید
گلوله هایی ورداشته و در کف دست پهن کنید با انگشت دانه نقش بیندازیدبا فاصله چیده و روی هر کدام پودر پسته بریزید.
20 دقیقه در طبقه وسط شیرینی ها پخته شوند
میتوانید 2 ق از ارد کم کرده و کاکائو اضافه کنید.
برای اینکه شیرینی رنگ تیره تری داشته باشد سینی شیرینی را در طبقه بالای فر قرار داده و به مدتپخت شیرینی کمی بیفزاید تا طعم و رنگ جدیدتری داشته باشید.

92914

92915 92916

من شیرینی رو قالب زدم
برای این مقدار خمیر شیرینی من لازم ندیدم خمیر چرخ بشه اما چرخ بکنید هم راحت ترین هم وقت کمتری ازتون میگیره
شیرینی تون رو اگر بذارید کمی رنگش تیره تر بشه نه اینکه بسوزه فقط رنگش تیره تر بشه طعم خوشمزه تری داره شیرینی های من رو هم ببنید بعضیهاشون یعنی سینی دوم رنگشون تیره تره

اگر شیرینی مطلوب و خوش طعمی میخواین از بهترین آرد برنج و جوانه گندم استفاده کنید و از الک پارچه ای رد کنید حتی پودر قندتون روهم از الک رد کنید اینجوری شیرینی نرم و با کیفیت عالی دارید.

مهرانه
2012-10-11, 04:33 PM
مهرانه جون به جای کره میشه از مارگارین استفاده کرد؟

میشه استفاده کرد ولی با کره حیوانی یک چیز دیگه است اگر هم مارگارین و هم کره حیوانی استفاده کنید هم طعمشو تا اندازه ای حفظ کردین و هم مارگارینم استفاده کردین ولی فکر نکنم مشکلی پیش بیاد فقط از نظر طعم شاید تفاوت داشته باشه
در کل از کره ای استفاده کنید که طعمشو می پسندین بعضی کره ها بوی خوبی ندارن و تو شیرینی هم این بو رو تو خودشون حفظ می کنند

میزان پودر شکر : 250 گرم آرد جوانه گندم : 100 گرم

مهرانه
2012-10-11, 05:29 PM
کره دوغ گرفته چی‌ هست؟ جایگزینش چیه؟

کره همون کره معمولی صبحانه و حیوانی هستش کره روی حرارت ملایم آب کنید و بذارید داخل یخچال تا کره ببنده از یک گوشه ظرف یک سوراخ ایجاد کنید و مایع سفید رنگی که دوغ کره نامیده میشه رو خارج کنید و بقیه کره رو استفاده کنید

مهرانه
2013-02-20, 06:07 PM
مهرانه جون میشه آدرس جایی رو که احتمالا خودتون ازش آرد جوانه گندم خرید کردین بفرمائید؟؟؟ من که جز مارک گلها چیزی پیدا نکردم... گلها هم بافتش اونقدر زبر و سخته که به درد آسیاب کردن هم نمی خوره...

دوست اگه مشهد زندگي مي كنيد من از روبروي باغ ملي تو خيابان امام خميني جنب داروخانه يك مغازه هست كلي كنسرو روغن مايع خارجي زيتون و .... چيده اسم مغازه يادم نيست ولي روبروي باغ مليه دقيقا كنار داروخانه من از اونجا گرفتم مارك آرد جوانه گندم من دانه طلائي هستش

مهرانه
2013-02-24, 11:57 AM
دوستان زيادي چه خصوصي چه عمومي در مورد اين شيريني خوشمزه {2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}سوالاتي داشتن با اندك وقتي كه ديروز گيرم اومد اين شيريني رو براي رفع اشكالات دوستان در آستانه درست كردن شيريني هاي نوروزي درست كردم اميدوارم بدردتون بخوره {2 (5)}

شيريني کرکی عسلی--- ازیتا اسماعیلی

مواد لازم :

آرد جوانه گندم 300 گرم
آرد نخودچی 100 گرم
آرد برنج 100 گرم
پودر شکر 250 گرم
روغن جامد صاف 150 گرم
کره دوغ گرفته 100 گرم
هل 2/1 ق چ
عسل 1 ق س
زعفران آب کرده 1 ق چ
خلال پسته برای تزئین

طرز تهيه :

118754

فر را روی 170 درجه سانتیگراد روشن کنید .

کره دوغ گرفته +روغن صاف قنادي (شماره 50 )را با دور تند همزن 3 دقیقه هم زده شود .

118755

+کم کم پودر شکر ( قند ) حدود 7 دقیقه هم زده شود

118756 118757

+هل و عسل را اضافه و 2 دقیقه ديگر همزده و همزن را خاموش كنيد .

118758

آردها را با هم الک كنيد و مخلوط آردها را کم کم اضافه و ورز دهيد . تا وقتی که خمیر از هم نپاشد. ( براي من حدود دو قاشق سوپخوري آرد اضافه اومد )

118759 118760

+زعفران غلیظ را اضافه و دوباره كمي ورز دهيد و دو بار از چرخ گوشت رد شود.( من از چرخ گوشت استفاده نكردم در حدود نصف دستور يا برابر دستور نيازي نديدم از چرخ گوشت استفاده بشه خمير به ورز دادن زياد نيازي نداره همين كه با مخلوط و بتونيد گلوله اي از خمير در دست درست كنيد و از هم نپاشد كافيست )

118761

2 ساعت در جای خنک استراحت دهید ( خمير كمي بعد از استراحت سفت ميشه بعد از استراحت خمير رو كمي ورز بديد )

118762

گلوله هایی ورداشته و در کف دست پهن کنید با انگشت دانه نقش بیندازیدبا فاصله چیده و روی هر کدام پودر پسته بریزید. ( يا مقداري از خمير برداشته لاي نايلون خمير را باز كنيد و به ضخامت نيم سانت خمير را پهن و قالب بزنيد )

118763 118764 118765 118766

20 دقیقه در طبقه وسط شیرینی ها پخته شوند .

نحوه دوغ گرفتن كره :

اول كره را ذوب كنيد بگذاريد در جاي خنك كره ببندد از يك گوشه ظرف كره را سوراخ كنيد و دوغ جمع شده در زير كره را خارج كنيد .

118771 118772

میتوانید 2 ق از آرد کم کرده و کاکائو اضافه کنید.
برای اینکه شیرینی رنگ تیره تری داشته باشد سینی شیرینی را در طبقه بالای فر قرار داده و به مدت پخت شیرینی کمی بیفزاید تا طعم و رنگ جدیدتری داشته باشید .

118767 118768 118769 118770

مهرانه
2013-02-24, 12:04 PM
عكس پاكت آرد جوانه گندمي كه من استفاده مي كنم اينه مزه عالي به شيريني ميده .
آرد جوانه گندم رو بعضی سوپرها دارن من دیدم با مارکهای مختلف از عطاریها هم می تونید تهیه کنید چون مصرف دارویی مثل ماسک صورت داره و دیدم عطاریها هم بصورت بسته بندی دارن.

118773

در ضمن براي اينكه شيريني نرم و بدون زبري داشته باشيد آرد برنج - آرد نخودچي و پودر قندتون رو از الك حرير رد كنيد و بعد اندازه گيري كنيد .آرد جوانه گندم لازم به الك كردن نيست چون داراي مقداري سبوس هست و همين سبوس گندم خودش باعث طعم منحصر به فرد در اين شيريني ميشه پس الك كردن آرد جوانه گندم لازم نيست حتي رنگ شيريني هم به همين سبوس گندمي برميگرده كه در آرد جوانه گندم موجوده حريري كه من استفاده مي كنم يك تكه از لباس حرير مجلسي هست كه اضافه اومده {1}

118774

Shady
2013-02-24, 12:22 PM
مهرانه جان میشه از خود جوانه گندمت هم عکس بذاری؟

مهرانه
2013-02-24, 06:36 PM
مهرانه جان میشه از خود جوانه گندمت هم عکس بذاری؟

بله شادي جان امشب از سركار برگشتم ازش عكس ميگيرم ميذارمش {1}

مهرانه
2013-02-24, 10:28 PM
شادی جان این عکس آرد جوانه گندم که میخواستین {1}

119049

مهرانه
2013-02-24, 10:32 PM
دوستان یک نکته بگم بجای روغن قنادی صاف می تونید از روغن کاملا جامد صاف یا نیمی روغن قنادی صاف و نیمی از روغن جامد استفاده کنید در کل استفاده از روغن قنادی نرم شماره 50 قالب خوردن این شیرینی رو خیلی راحت می کنه .

در ضمن اگر میخواین شیرینی تون خیلی خوشمزه تر بشه حتما سینی شیرینی هاتون رو به طبقه بالا بذارید و مدت پخت رو حدود 5 تا 7 دقیقه بیشتر کنید اینجوری هم رنگ شیرینی هاتون پر رنگ تر میشه هم طعم عالی پیدا می کنه

shohreh
2013-03-07, 01:29 PM
مهرانه جان مرسی بابت دستور اینم عکس کار من فقط نمیدونم چرا بعضی از اونایی که مهر زدم روش ترک خورده

مهرانه
2013-03-07, 02:08 PM
مهرانه جان مرسی بابت دستور اینم عکس کار من فقط نمیدونم چرا بعضی از اونایی که مهر زدم روش ترک خورده

شهره جون عالی شده {2 (30)} امکان داره خمیرتون رو سفت برداشته باشید شما همه آردها رو استفاده کردین ؟ترک خورد خمیر این شیرینی مثل برنجی می مونه نباید زیاد خمیر رو سفت درست کرد موقع مهر زدن ترک میخوره {1}

shohreh
2013-03-07, 03:32 PM
مهرانه جان من همه آردها را با ترازو دیجیتالی اندازه گرفتم. ار همش هم استفاده کردم و از الک مویی خیلی ریز رد کردم جز جوانه که گفتین باید سبوسش حس شه. بعد هم ورز دادم و یک شب استراحت و فرداش هم دو بار از چرخ گوشت ردش کردم و به نظرم نرم شده بود!! شایدم به خاطر جنس آردهام بوده باشه.{1}

مهرانه
2013-03-07, 03:52 PM
مهرانه جان من همه آردها را با ترازو دیجیتالی اندازه گرفتم. ار همش هم استفاده کردم و از الک مویی خیلی ریز رد کردم جز جوانه که گفتین باید سبوسش حس شه. بعد هم ورز دادم و یک شب استراحت و فرداش هم دو بار از چرخ گوشت ردش کردم و به نظرم نرم شده بود!! شایدم به خاطر جنس آردهام بوده باشه.{1}

شهره جون مال من یک مقدار آرد ( سه آرد ) اضافه اومد تو مراحل کار هم مقدار اضافی آردها رو گذاشتم وقتی متوجه شدید خمیر تو دست خوب فرم میگیره و گلوله میشه از ریختن آرد صرف نظر کنید {1} از چرخ گوشت هم می تونید استفاده کنید در کل برای اینکه خمیرتون راحت مهر بخوره و ترک نخوره خمیر رو نرم بردارید خیلی سفتش نکنید {1}

sara mamani
2013-03-10, 11:02 AM
مهرانه جونم من هم قبلا این شیرینی رو با آرد جوانه گندم گلها درست کردم، با اینکه من سعی کردم به کمک آسیاب آرد رو کاملا نرم کنم ولی زبری آرد بعد از پخت کاملا محسوس بود و توی دهن آب نمیشد .. برای شما هم همین بافتو داشت؟

عکسشو هم میذارم که بافتشو بیشتر متوجه بشین... از سمت چپ، اولی
ممنون

مهرانه
2013-03-10, 11:07 AM
خانمي من عكسي نمي بينم{2 (26)} ولي مارك گلها رو بارها دوستان گفته بودن بصورت پودر نيست و حالت گرانولي داره كه خيلي سخت پودر ميشه يا بايد آرد جوانه گندمتون رو از الك حرير رد مي كردين يا بايد آرد جوانه گندمتون رو عوض كنيد اين شيريني مثل نخودچي يا برنجي اصلا زبري توش احساس نبايد بكنيد كاملا نرم و يكدست بايد باشه موفق باشي :3:

گلنار
2013-03-10, 08:48 PM
مهرانه جان میشه به جای آرد جوانه گندم از آرد سبوس دار یا آرد سنگک استفاده کرد.من هر چی میگردم همه مغازه ها آرد گلها دارن.

مهرانه
2013-03-10, 10:14 PM
مهرانه جان میشه به جای آرد جوانه گندم از آرد سبوس دار یا آرد سنگک استفاده کرد.من هر چی میگردم همه مغازه ها آرد گلها دارن.

متاسفانه نه عزیزم آرد جوانه گندم طعم بخصوصی به این شیرینی میده که بقیه آردها بهش نمیده ببین تو عطاریها من اینجا دیدم دارن چون مصرف ماسک صورت و زیبایی داره یک سری به عطاریها بزنید انشالله پیدا می کنید {1}

elisa76
2013-10-24, 10:55 PM
bebakhshid,ki midoone ard javaneye gandom be ingilisi chi mishe?

مهرانه
2013-10-25, 12:15 PM
bebakhshid,ki midoone ard javaneye gandom be ingilisi chi mishe?

flour of bud wheat{1}

مهرانه
2014-02-09, 07:04 PM
مهرانه جون من امروز هر سوپر مارکت و عطاری رو گشتم آرد جوانه گندم پیدا نکردم.البته 2جا دیدم اما دونه درشت بود و نگرفتم.بنظرت میشه همون دونه درشت رو بگیرم و آسیاب کنم؟{2 (26)} یا بازم بگردم؟هیچ جایگزینی نداره؟

ظهوری جان من تو یک سوپر مارکت تو مشهد چند روز پیش دیدم بگردین پیدا میشه حتی لوازم قنادی دیدم که بصورت فله ای داشت ولی سوال نکردم کیفیتش چه جوریه . همه طعم شیرینی به همین ارد جوانه گندمه . والله حالت گرانولی شو دوستان گرفتن میگن اصلا خوب نیست و خیلی سفته و خوب آسیاب نمیشه .

pante a
2014-02-24, 12:10 PM
مهرانه جان، ببخشید که کامنت می گذارم فقط تجرب خودم رو بگم. من پارسال عید این شیرینی رو پختم با همون آرد جوانه گندم گلها. درسته که دونه هاش زبره و زیر دندون میاد ولی فکر کنم باز هم سلیقه ای باشه. یکی دوست داره یکی نداره. من خیلی خوشم اومد، مخصوصاً که اون دونه هاش حالت برشته پیدا کرده بود و به قولی قرچ قروچی شده بود بابت دستورهای خوب و بی نقص و حوصله ای که به خرج میدین هم ازتون تشکر می کنم. من که هر دفعه از دستوراتون استفاده می کنم کلی دعاتون می کنم. دکمه تشکر کافی نبود!{2 (6)}{2 (4)}

مهرانه
2014-03-09, 11:15 PM
مهرانه جون اگه خمیرروشب آماده کنم صبح بپزم مشکلی نداره؟

مشکلی نداره نیکا جان البته چون کره داره ممکنه خمیر شیرینی تون کمی سفت تر بشه . که میتونید کمی زودتر از یخچال دربیارید تا نرم بشه و بتونید براحتی وردنه و قالب بزنید {1}

zahori
2014-03-10, 06:53 PM
به به.کرکی عسلی خوشمزه{2 (30)} طعم جدید و خوبی داره و بسیار ترده.ممنون از راهنماییات مهرانه جون{2 (6)}:11:

Nika61
2014-03-13, 10:11 PM
به نظرمنم خیلی طعم خوبی داره اما نمیدونم چرابرای من دقیق از نصف آرد دستوراستفاده شد{2 (26)} به خاطرهمین شیرینیش زیادشدولی درکل خیلی خوب بود ممنون مهرانه جان{77}

مهرانه
2014-03-14, 09:23 PM
کرکی عسلی خوشمزه :3:{2 (6)}

212175 212176 212177 212178 212179 212180 212181

sm.mehraban1390
2014-03-15, 08:55 AM
با سلام
مهرانه جون ممنون بابت زحمات هایی که میکشی و دستورات خوب رو میذاری.من این شیرینی رو درست کردم اگه اجازه بدین تا تجربه های خودم رو بگم :
اولین تجربه :من آرد جوانه گندم پیدا نکردم یعنی همه جا رو گشتم اما نداشتن .از پودر جوانه گندم گلها استفاده کردم اون رو دو بار آسیاب کردم و از الک هم دو بار رد کردم .
تجربه دوم: من به جای روغن صاف از روغن لادن طلایی استفاده کردم , وقتی خمیر رو درست میکردم تقریبا نصف آردها مونده بود که بریزم ولی خمیر من خوب فرم گرفته بود و نیازی نداشت که آرد اضافه بشه با خودم گفتم شاید باید همه آرد رو بریزم بعد که خمیر استراحت کنه به روغن مییوفته و فرم میگیره واسه همین تقریبا همه آرد رو ریختم و خمیرم از هم پاشید اصلا نمیتونستم جمع کنم گذاشتم استراحت کنه بلکه روغن بده که این طوری هم نشد با خودم گفتم شاید من از روغن صاف استفاده نکردم اینطوری شده بنابراین 3 تا 4 قاشق دیگه روغن لادن به خمیر اضافه کردم که خمیر فرم گرفت و تونستم قالب بزنم .
در کل شیرینی خوبی بود .
ممنون میشم مهرانه جون بگی عیب کار کجا بوده ؟
انشالله عکس میگیرم براتون میفرستم .

مهرانه
2014-03-15, 09:51 AM
با سلام
مهرانه جون ممنون بابت زحمات هایی که میکشی و دستورات خوب رو میذاری.من این شیرینی رو درست کردم اگه اجازه بدین تا تجربه های خودم رو بگم :
اولین تجربه :من آرد جوانه گندم پیدا نکردم یعنی همه جا رو گشتم اما نداشتن .از پودر جوانه گندم گلها استفاده کردم اون رو دو بار آسیاب کردم و از الک هم دو بار رد کردم .
تجربه دوم: من به جای روغن صاف از روغن لادن طلایی استفاده کردم , وقتی خمیر رو درست میکردم تقریبا نصف آردها مونده بود که بریزم ولی خمیر من خوب فرم گرفته بود و نیازی نداشت که آرد اضافه بشه با خودم گفتم شاید باید همه آرد رو بریزم بعد که خمیر استراحت کنه به روغن مییوفته و فرم میگیره واسه همین تقریبا همه آرد رو ریختم و خمیرم از هم پاشید اصلا نمیتونستم جمع کنم گذاشتم استراحت کنه بلکه روغن بده که این طوری هم نشد با خودم گفتم شاید من از روغن صاف استفاده نکردم اینطوری شده بنابراین 3 تا 4 قاشق دیگه روغن لادن به خمیر اضافه کردم که خمیر فرم گرفت و تونستم قالب بزنم .
در کل شیرینی خوبی بود .
ممنون میشم مهرانه جون بگی عیب کار کجا بوده ؟
انشالله عکس میگیرم براتون میفرستم .

خواهش می کنم عزیزم . کارتون در مرحله اول درست بوده یعنی تا وقتی ارد اضافه می کنید که خمیر رو وقتی یک تکه ازش بردارید گلوله کنید براحتی تو دست گلوله بشه . مال منم همیشه مقداری از ارد اضافه میاد . زیادی اضافه کنید همین مشکل شما پیش میاد خمیر سفت و پودری میشه .{1}

fateme.sh
2014-03-17, 12:58 AM
مهرانه جان منم خمیر شیرینی کرکی رو که درست کردم با اینکه حدود 40 گرم از آردو اضافه نکردم بازم پودری بود. با اینکه 4 ساعت استراحت دادم بازم نتونستم جمعش کنم الان توی کیسه فریزر تو آشپزخونه گذاشتم به نظرتون چطور میتونم درستش کنم؟روغنم مثل دستور بود وبه دمای محیط رسیده بود

مهرانه
2014-03-17, 10:55 AM
مهرانه جان منم خمیر شیرینی کرکی رو که درست کردم با اینکه حدود 40 گرم از آردو اضافه نکردم بازم پودری بود. با اینکه 4 ساعت استراحت دادم بازم نتونستم جمعش کنم الان توی کیسه فریزر تو آشپزخونه گذاشتم به نظرتون چطور میتونم درستش کنم؟روغنم مثل دستور بود وبه دمای محیط رسیده بود

دوست من شاید هنوز لازم داشته از ارد کم کنی حالا مشکلی نداره عزیزم اگر با ورز دادن مشکلت حل نشد از چرخ گوشت رد کن انشالله مشکلت حل بشه . استراحت مشکلت رو حل نمی کنه بلکه بخاطر داشتن ارد برنج ممکنه خمیرت خشک تر هم بشه .

zahori
2014-03-17, 04:47 PM
همون موقع دوبار با چرخ گوشت چرخ کردم ولی بهتر نشد . امروز هم امتحان کردم دوباره ولی تغییری نکرده بود

فاطمه جون منم یکم با مشکل شما روبرو شدم اما تقریبا 20گرم روغن قنادی آب کردم و به موادم اضافه کردم .خیلی راحت باهاش کار کردم

Araz
2014-03-21, 03:32 AM
{20}مهرانه جون منم با خمیر این شیرینی مشکل دارم خمیرم خیلی خشک شد اشتباه من در این بود تنبلی کردم کل تاپیک رو نخوندم منم همه آرد رو اضاقه کردم 4و5بار هم چرخ کردم بازم خشکه فرم نمیگیره از هم میپاشه الان گذاشتم یخچال منتظر راهنمایتون هستم تقریبا تا این ساعت 8ساعت میشه تو یخچاله{66}

مهرانه
2014-03-21, 10:25 AM
{20}مهرانه جون منم با خمیر این شیرینی مشکل دارم خمیرم خیلی خشک شد اشتباه من در این بود تنبلی کردم کل تاپیک رو نخوندم منم همه آرد رو اضاقه کردم 4و5بار هم چرخ کردم بازم خشکه فرم نمیگیره از هم میپاشه الان گذاشتم یخچال منتظر راهنمایتون هستم تقریبا تا این ساعت 8ساعت میشه تو یخچاله{66}

آراز جونم مشکلتون فقط با کمی ورزدادن با دست که کمی روغن مالی کردین ممکنه حل بشه کلا شیرینی های خشک نوروزی بخصوص شیرینی که داخلش آرد برنج داره حتما تو اضافه کردن آرد باید محتاط بود تا خمیر بعد از استراحت خشک نشه . این خمیر به استراحت طولانی احتیاج نداره دو ساعت کافیه براش {1}