مسابقه آشپزی و شیرینی پزی 53 ویژه رمضان 93
تابلو اعلانات برنامه های آموزشی ویژه ماه مبارک رمضان
کارگاه آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی ویژه ماه مبارک رمضان

PDA

مشاهده نسخه کامل : آشپزخانه Rana.Y (رعنا)

صفحات : [1] 2

Rana.Y
2012-10-01, 04:51 PM
سلام دوستان خوبم
این آشپزخانه منه و دوست دارم تجربیاتم رو با شما به اشتراک بگذارم و از تجربه و سلیقه همه شما با کمال افتخار استفاده کنم . خواهش می کنم در این تبادل اطلاعات و تجربه به من کمک کنید .
سعی می کنم درباره عکس ها توضیح کامل بدهم ، ولی خوشحال میشوم که سوال های شما رو درباره کارهایم پاسخگو باشم {2 (5)}

Rana.Y
2012-10-01, 04:59 PM
به عنوان اولین پست دوست دارم عکس چیدمان آشپزخانه واقعی ام رابگذارم. ساده و راحت و مناسب برای کار. یدون وسایل اضافه و دست پاگیر.

Rana.Y
2012-10-01, 05:33 PM
چیزکیک قالبی با تزئین شکلات ([Only registered and activated users can see links])

این چیز کیک ها خیلی راحت و سریع آماده می شوند و برای سرو بسیار راحت تر از چیز کیک های بزرگ هستند . علاوه بر این تنوع تزیین آنها جلوه میز دسر شما را چند برابر می کند.

Rana.Y
2012-10-01, 06:12 PM
چه استقبال گرمی از یک کاربر جدید.:11:
واقعا خوشحال شدم از محبت همه تون.
از همه تون سپاسگزارم و در اولین فرصت (خیلی خیلی زود) دستور هم می گذارم و البته باز هم عکس !

Rana.Y
2012-10-01, 10:44 PM
وای عجب اشپزخونه ی بزرگی. ... من بلانسبت پسرم ولی کاملا درک میکنم چرا خانم ها اشپزخونه ی بزرگ دوست دارن ....

اجاق گازتون اریستونه ... ؟ {65}
خیلی بزرگ نیست حدود 12 متر مربع ولی بزرگ دیده میشه . شاید یکی از دلایلش یکسره بودن میز روی کابینت ها باشه که البته بیشتر خالی هست و با وسایل اضافی شلوغش نمی کنم .
بله اجاق گاز هم آریستونه.

Rana.Y
2012-10-01, 10:59 PM
شیرینی شکری ([Only registered and activated users can see links])

Rana.Y
2012-10-01, 11:35 PM
سالاد سبزیجات مخلوط
هر سبزی که در یخچال پیدا میشد را خرد کردم و این سالاد تولید شد! برای روی آن هم باگت مکعب خرد شده در روغن سرخ شده ریختم . مغز تخمه آفتابگردان هم مزه اش را تکمیل کرد. سس بالزامیک هم که جای خود دارد .

Rana.Y
2012-10-02, 12:38 AM
کیک شکلاتی با روکش گاناش

دوستان عزیزم لازم می دونم بگویم که بیشتر کارهای شیرینی من دستور خاصی ندارند . فقط به خاطر تزیینات می گذارمشون. مثلا این یک کیک شکلاتی ساده است . با هر دستوری که خوب دربیاد! فقط گلهای رز قرمزشون را خیلی دوست دارم:11:

Rana.Y
2012-10-02, 12:49 AM
زردآلوی مارزیپانی

این زردآلوهای مارزیپانی خیلی خوشمزه هستند و سریع هم آماده می شوند . کافیه یک بسته مارزیپان ساده از لوازم قنادی بخرید و در فریزر نگهداری کنید. هر وقت اراده کنید می تونید بعد از یخ زدایی مارزیپان ، با زعفران غلیظ زردش کنید و با دستتون (البته با دستکش!) به آن فرم دهید . با یک کارد روی زردآلو ها شیار بیندازید که طبیعی تر به نظر بیان.
مقداریط زعفران غلیظ را با قلم موی شیرینی پزی به یک طرف آنها بمالید و در ظرف بچینید . زردآلوهای شما آماده هستند.
قنادی ها میوه های مختلفی با خمیر مارزیپان درست می کنند که معمولا در آنها از مقدار زیادی رنگ خوراکی استفاده می کنند . این زردآلو به خاطر رنگ طبیعی زعفران سالم تره.

Rana.Y
2012-10-02, 08:42 AM
دوستان عزیزم
از لطف شما ممنونم.
گلهای رز قرمز شکلات هستند. طلق های شکلاتی رنگی که شکلات مذاب ( اگر خواستیم کمی هم رنگ شکلات اضافه می کنیم ) را توی آن می ریزیم و در فریزر قرار می دهیم . سریع می بندد و با یک ضربه کوچک از قالب جدا می شود . این طلق ها ، طرح های متنوع و زیبایی دارند .
کفشدوزک ها و گلهای کوچک رنگی نیز از همین ها هستند . لوازم قنادی ها به اسم طلق شکلات طرح دار می فروشند .

Rana.Y
2012-10-03, 07:14 PM
نان پنجره ای ([Only registered and activated users can see links])

913599136091361

Rana.Y
2012-10-03, 07:15 PM
کیک انگری برد ([Only registered and activated users can see links])

91362

Rana.Y
2012-10-03, 07:42 PM
دوستان عزیزم
می خواهم عکس چند تا تارت مختلف بگذارم که همه آنها با یک خمیر تارت درست شده اند . این خمیر پایه تارت ([Only registered and activated users can see links])از خانم ژانت طوروسیان هست .
بقیه تزیینات هم کمابیش مشابه است . خمیر تارت پخته شده با خامه فرم گرفته پر شده و با میوه یا کمپوت یا شکلات تزیین شده است.
روی میوه ها ار آگار آگار استفاده شده است که هم زیباست و نمای شیشه ای به کار می دهد و هم از پلاسیدگی میوه جلوگیری می کند.

9136391364

9136591366

9136791368

Rana.Y
2012-10-03, 07:54 PM
کیک اسفنجی ساده با تزیین فوندانت و مارزیپان

من از فوندانت و مارزیپان آماده ترکیه مارک فو استفاده کردم . خیلی راحت باز می شود و کارکردن با آن بسیار لذت بخش است . اما انتظار مزه خیلی خاصی از آن نداشته باشید .

کیک اسفنجی ([Only registered and activated users can see links]) معمولی با مارمالاد زردآلو برس می شود و اول یک لایه مارزیپان و بعد یک لایه فوندانت روی آن کشیده می شود . قلب ها و پاپیون هم فوندانت هستند.

913699137091371

Rana.Y
2012-10-03, 11:17 PM
کیک اسفنجی حانم طوروسیان با تزئینات مختلف ([Only registered and activated users can see links])

9138991390

9139191392

9139391394

Rana.Y
2012-10-03, 11:35 PM
این همه شیرینی های خوشگل و خوشمزه:3: همه رو برا خودتون درست میکنید{4}خوش به حال خانوادتون{65}
قربونت برم{53}
من یکسال و نیم پیش تصمیم گرفتم شیرینی پزی یاد بگیرم . به صورت خودآموز و با سعی و خطا شروع کردم. شاید یک وقتی عکس اولین کیکم را هم بگذارم که کلی ذوق کنید !{21}
هیچ کلاسی هم نرفتم . اصلا وقتش را ندارم .از دستورهای سایت ها و تالار ها و کتاب و مجله استفاده کردم و یاد گرفتم . این ها را هم در همان دوره درست کرده ام و عکسش را در آرشیو دارم. بعضی ها را هم برای دوستانم هدیه برده ام . مثلا کیک انگری برد. یا یک کیک حجمی دیگر که عکسش را می گذارم .

Rana.Y
2012-10-04, 01:10 AM
سلام رعنا جون
خوش اومدی به روز منو
من الان دیدم شما اینجا تشریف اوردین
عکس اون شیرینی تر های خوشگلتونم بزارین
ممنون
راستی اون چاقو برقی که دارین مارکش چیه و اینکه قیمتش چنده من برم بگیرم ؟
یه سوال دیگه شما کیک های اسفنجیتونو با چی برش میدید که اینقد صاف و دقیق در میاد لایه هاش؟
ممنونم
چافو برقی من کلاترونیکه و فکر نمی کنم دیگه تو بازار باشه.
اسفنجی رو وقتی کاملا خنک شد ، بااره تاشو ویلتون برش میدم. البته با کارداره ای تیز و بلند هم براحتی برش می خوره . فقط من هیچ وقت کیک گرم رو برش نمی زنم . مگر اینکه ظاهر ش برام مهم نباشه .

Rana.Y
2012-10-04, 05:31 PM
اولین کیک اسفنجی که درست کردم و جرات کردم عکسش را توی یک تالار آشپزی بگذارم!

نخندید ها!!! الان یاد گرفتم. این عکسو گذاشتم تا ببینید بشر قابل ترقیه:3:

914799148091481

Rana.Y
2012-10-04, 05:53 PM
سلام رعنا جون
کارات خیلی قشنگه ، من از دیدن کارهای شما لذت میبرم
رعنا جون، میشه کمی هم از اشپزهات برامون بزاری ، من 10 سال ازدواج کردم ولی هنوز اشپز خوبی نیستم ، دوست دارم از یه خانم هنرمند مثل شما اشپزی هم یاد بگیرم .
راستی شما کلاس شیرینی پزی رفتین ؟ خیلی تمیز کار میکنید {clap}

ممنونم عزیزم . شما لطف دارید.
من هیچ کلاس حضوری نرفته ام . ولی از انواع آموزش هایی که در کتاب ها و مجلات و اینترنت هست استفاده کرده ام .
شخصا فکر می کنم هر کاری با حوصله و عشق و صدالبته روش درست انجام شود به دل می نشیند.
برای شروع کار از آموزش های استادان بزرگ کمک بگیرید . دستورات را دستکاری نکنید تا به اندازه کافی وارد شوید .
یک عامل مهم دیگر وسایل و امکانات اولیه خوب است . دقت نکنید نگفتم عالی ، فقط خوب .به عنوان مثال شما برای شروع کار نیاز به یک همزن کیچن اید حرفه ای ندارید . هرچند ممکن است بعدا تهیه کنید .اما نیاز به یک همزن برقی خوب دارید که سفیده های تان را کاملا سفت کند. یا نیازی به انواع قالب های فانتزی گران قیمت ندارید . همین قالب های آلومینیومی هم نیاز شما را برآورده می کنند.
اما مهمترین چیزی که برای شروع کاراصلا دست کم نگیریدش ، یک دستورالعمل خوب است . یکی از عواملی که تازه کارها را از شیرینی پزی ناامید می کند ،احساس گناه ناشی از هدررفتن مواد اولیه و زحمت به خاطر یک دستور ناقص است . همه ما لحظاتی را تجربه کرده ایم که کلی آرد و روغن و تخم مرغ و گردو و پسته را روانه سطل زباله کرده ایم و پشیمان از وقتی که صرف کرده ایم و ظرف هایی که نشسته روی دستمان مانده غر زده ایم که " دیگه شیرینی درست نمی کنم ، حیف وقت ، حیف پول !!" . اینطور نیست ؟
ولی این راهش نیست . لوازم اولیه ضروری و مناسب را تهیه کنید وبرای شروع کار دنبال چیزهای گران و فانتزی نروید. دستور های خوب از استادان بزرگ را جمع آوری کنید و شروع کنید . البته دستورهای پیچیده را در اولین قدم ها امتحان نکنید .
ناامید نشوید ولی خیلی هم غره نشوید که دستورها را دستکاری کنید . این کاررا بگذارید برای وقتی که مهارت بیشتری پیدا کرده اید که خیلی هم دیر نیست .
اگر یک تجربه تان خیلی جالب نبود بلافاصله ان را دور نریزید . ازآن عکس بگیرید و از اهل فن اشکال کارتان را بپرسید . مطمئن باشید که موفق می شوید .

Rana.Y
2012-10-04, 07:03 PM
منم سوال دارم من تا حالا از این خامه های اماده استفاده نکردم. مزشون خوبه؟ خیلی چرب یا شیرین نیست؟
خامه کاله رو از کجا میگیری؟{77}
عزیزم
منظورتون از خامه آماده چیست ؟
الان در حال حاضر چند مدل خامه در بازار هست :
1- خامه های پاستوریزه صبحانه که برای فرم گرفتن اذیت می کنه
2- خامه های لبنیاتی که خیلی از نظر بهداشتی مطمئن نیستند
3-خامه قنادی منجمد که برای شیرینی پزی عالیه
4- پودر خامه که باید با شیر ترکیب شود که مزه خامه قنادی را ندارد ولی برای تزیین خوبه
5- خامه گیاهی معروف به شانتی پک که در بسته بندی های تتراپک هست که باید قبل از مصرف دربسته در یخچال خنک شوند و بعد فرم بگیرند و تقریبا مزه پودرخامه را دارند البته کمی بهتر

انتخاب خامه سلیقه ایه . اگر رژیمی بخواهید شانتی پک خوبه ولی خامه قنادی ها خیلی خوشمزه هستند .من کاله استفاده می کنم و به نظرم چرب و شیرین نیست .
لوازم قنادی ها دارند . هم شانتی پک و هم خامه قنادی و هم پودر خامه . اگر تهران هستید که پاسارگاد و دیدنی ها و مدبر همیشه دارند. تازگی کاله طعم دار هم تولیذ کرده . خامه قنادی شیرین منجمد با طعم قهوه و شکلاتی. بسته های یک کیلویی هم دارند که برای کسانیکه مصرف زیاد ندارند خیلی مناسب است . اضافه اش را هم در بسته در فریزر نگه دارید تا مصرف بعدی .

Rana.Y
2012-10-04, 09:33 PM
رعنا جون عزیزم ، من وقتی کارهای شما را دیدم ، اعتماد کردم وتصمیم گرفتم شما را استاد خود قرار دهم ودنباله رو شما بشم ، امروز هم چیز کیک قالبی شما را درست کردم ، تا حالا از این کارا نکرده بودم ، ولی کلی مشکل داشتم
1- موادم زیاد امد ، گذاشتم توی فریزر تا از استادم بپرسم چکارش کنم ؟/
2 - مواد طعم پنیرش قالب بود ، دلم میخواهد طعمش کمتر بشه چی کنم ؟
3- من زیاد وسیله ندارم ، مثلا به تعداد اونهمه چیز کیک قالب گرد نداشتم ، منم به توصیه شما از طلق استفاده کردم ولی چشمت روز بد نبینه ، کلافه شدم ونتونستم زیاد باهاشون کار کنم ، چون نمیشد دور کیک ها ببندم ...
منم از تمام قالبهای شیرینی که داشتم (ستاره ، ماهی ،...) استفاده کردم
4- میخواستم روش شکلات بریزم ، ولی روان نبود وشره نمیکرد ، خواستم با قاشق پهنش کنم واییییییی با مایه پنیری مخلوط شد
خلاصه کمک ، ولی همسرم خیلی دوست داشت ، خوشحال شدم ازت ممنونم دوست عزیزم
ممنونم از اعتمادتون . من خودم را استاد نمی دانم و نیستم . خواهش می کنم منو اینجوری خطاب نکنید:11:
1-مقدار مواد بستگی کامل به اندازه رینگ یا قالبتون داره . اگر دیواره اش کوتاه تر باشه خوب مسلما مواد اضافه میاد.مواد اضافه رو هم می تونید در یک قالب ساده یا حتی یک کاسه بلور زیبا بریزید روش رو با ژله نیم بند بپوشانید و دسر خوشمزه ای میشه .
2-در مورد طعم پنیری می تونید پنیر رو کمتر بریزید.ولی معمولا در چیز کیک ها طعم پنیر غالبه . حالا شما به ذائقه خودتون عمل کنید.
3-طلق دور کیک کار رایجیه . کمی تمرین کنید کاملا ماهر می شوید.حتی من دیده بودم قنادی گلبن یک نوع دسر شبیه همین چیز کیک درست می کرد به اسم دسر اتریشی که طلق دورش رو باز نمی کرد و خیلی هم مشتری داشت .
4-در مورد شکلات , همیشه باید شکلات برای اینجور پوشش ها روان باشد . شکلات های مرغوب معمولا نیازی به اضافه کردن چیزی ندارند .ولی بعضی ها نیاز دارند با کمی روغن مایع روان شوند . به علاوه شما چه وقتی روی چیز کیک ها شکلات ریختید ؟
زمان ریختن شکلات بعد از سردشدن چیزکیک ها در یخچال هست که کاملا ژلاتین عمل کرده و مابه بسته شده است .پس نباید شکلات و چیز کیک با هم مخلوط شوند.
ممنونم که اعتماد کردید ومطمئن باشید با تمرین مشکلات تون بر طرف میشه.

Rana.Y
2012-10-06, 05:38 PM
رعنا جون ميشه در مورد مراحل خنك كردن كيك توضيح بدين...يعني لطفا بگين از زمان در آوردن كيك از فر چه مراحلي رو طي ميكنين؟؟ ببخشيد سوالم مبتديه؟!! {2 (4)}
من از دستور کیک اسفنجی شماره یک خانم طوروسیان ([Only registered and activated users can see links]) استفاده می کنم (تاپیکش در همین تالار هست) . یکی دو دقیقه بعد از اینکه از فر بیرون آوردم ، دورش رو با یک کارد آزاد می کنم و روی توری سیمی بر می گردانم . کاغذ روغنی رو درمیارم و میگذارم کاملا خنک شود.
توجه داشته باشید بعضی دستورهای اسفنجی تاکید دارند که کیک در قالب خنک شود . اما این دستور اگر درقالب خنک شود کف کیک کمی مرطوب می شود که خوشایند نیست .
در دمای معمولی آشپزخانه حداقل یک ساعت لازم است تا کیک کاملا سرد شود . اگر وقت داشتید و کیک را روز قبل درست کنید و خنک کنید و بپوشانید و فردا خامه کشی کنید که عالیست . خیلی راحت مثل اسفنج ظرفشویی! برش می خورد.

Rana.Y
2012-10-07, 10:10 AM
رعنا جان اين مراحل براي هر كيكي بايد طي بشه يا فقط اسفنجي؟؟
معمولا کیک ها روی توری سیمی خنک می شوند.مگر دستورهایی که به صراحت گفته بشه در قالب خنک شوند .مثل کیک فرشته که در قالب مخصوصش وارونه سرد میشه.

در کل کیک گرم خیلی خوب برش نمی خوره . به ویژه اینکه اگر قرار باشه لایه لایه شود.

Rana.Y
2012-10-08, 11:37 PM
کیک اسفنجی حانم طوروسیان ([Only registered and activated users can see links]) با تزیین شکوفه خامه ای پر

923879238892389

کیک اسفنجی ساده که با آب کمپوت مرطوب شده و خامه کشی شده و روی کیک با شکوفه های رنگی پر شده است .
یک تزیین ساده و زیبا برای کسانیکه در صاف کردن خامه روی کیک کمی مشکل دارند:3:

Rana.Y
2012-10-08, 11:42 PM
کیک اسفنجی حانم طوروسیان ([Only registered and activated users can see links]) با تزیین شاتوت

9239092391

این از اولین کیک هایی هست که تزیین کرده ام!{1}

Rana.Y
2012-10-09, 12:23 AM
ناپلئونی با خمیر هزار لای آماده ([Only registered and activated users can see links])

9239292393

Rana.Y
2012-10-09, 12:29 AM
کیک تولد چهل سالگی نگارنده!

92398

کناره کیک به در یخچال اصابت کرده و ایراد از نگارنده نیست:3:

Rana.Y
2012-10-09, 12:50 AM
پیتزا

دستور خاصی نیست . فقط چون عکسش را خیلی دوست دارم گذاشتم{2 (30)}

92422

Rana.Y
2012-10-09, 01:18 AM
چه عجب شما یه عکس از غذا گذاشتی:3:
آخه عزیزم تزیین غذا وقتش خیلی کمه!!! وقتی غذا را درست کردی و گرسنگان منزل منتظرش هستند فرصت تزیین و عکاسی از زوایای مختلف را نمی دهند. ولی شیرینی و دسر فرق می کنه. به علاوه هیچ وقت روم نشده جلوی مهمان ها از غذاها عکس بگیرم . ولی شیرینی ها چون قبلا اماده می شوند دست آدم بازتره:3:

Rana.Y
2012-10-10, 07:20 PM
چیز کیک من درآوردی با کیک اسفنجی ([Only registered and activated users can see links])

این چیز کیک خوشمزه با کیک اسفنجی درست شده است. یک کیک اسفنجی (ترجیحا در قالب کمربندی ) بپزید. بعد از خنک شدن دو لایه کنید و یک لایه را به داخل قالب برگردانید . مایه چیز کیک دلخواه مثلا این مایه ([Only registered and activated users can see links])را آماده کنید وروی کیک بریزید . در یخچال بگذارید تا فقط کمی خودش را بگیرد . لایه بعدی کیک را روی آن بگذارید و در یخچال بگذارید تا کاملا ببندد. کمربند قالب را باز کنید و به دلخواه تزیین کنید.
اگر قالب کمربندی در دسترس ندارید همان قالب ساده کیک اسفنجی را با سلفون بپوشانید و ادامه دهید. درآخر با استفاده از سلفون برگردانید.

928139281492815

Rana.Y
2012-10-10, 10:10 PM
رعنا جون خیلی خوشگل شده.میخواستم بپرسم شما کیک اسفنجی خانم طاووسیان رو با چه مقدار مواد و در چه اندازه قالبی درست میکنین؟آخه تو دستور کیک اسفنجی خانم طاووسیان دستور اول گفته شده در دو عدد قالب ۲۳ سانتی.
دستور 6 تخم مرغی خانم طوروسیان دوتا قالب 23 سانت می خواد که حدود 4 سانت ارتفاع کیک ها میشود.مسلما اگر سه تخم مرغی درست کنید می توانید همه مایه را در یک قالب 23 سانتی بپزید.

Rana.Y
2012-10-10, 10:56 PM
این شکلات های تزیینی رو برای نوروز گذشته درست کرده بودم. انشالله در یک تاپیک مفصل درباره قالب ها و طلق های شکلات می نویسم . فعلا عکس هایش را تحویل بگیرید:3:

9284692847

9284892849

92850

Rana.Y
2012-10-11, 12:07 AM
نان زنجبیلی
([Only registered and activated users can see links])

9286292863

Rana.Y
2012-10-11, 03:29 PM
شیرینی گل مینا ([Only registered and activated users can see links])دستور از خانم جمشیدیان

بسته بندی کادویی همراه با جعبه دست ساز خودم

929489294692947

Rana.Y
2012-10-11, 03:55 PM
تیرامیسو با تزیین لیوانی

دستور خاصی نیست . هر دستوری که مورد علاقه تون هست در لیوان های یکبار مصرف درست کنید.
یکی از مزایاش اینه که باقیمانده دسرهاتون بعد از مهمانی قاشق زده و آش و لاش نیست !

9294992950

Rana.Y
2012-10-11, 05:28 PM
این قالب ها معروف به فشاری هستند و انواع مختلفی دارند.گل ها و برگ های مختلف و حتی پروانه و چیزهای دیگر .
اگر عبارت قالب فشاری گل مینا را در تصاویر گوگل جستجو کنید انواع این قالب ها را می توانید ببینید.
لوازم قنادی ها هم به اسامی مختلف می فروشند:قالب گل مینا , قالب اجکتوری , قالب فوندانت یا ....

Rana.Y
2012-10-12, 02:09 AM
رعنا جونم خسته نباشی کارهات حرف نداره{clap}
دوست هنرمندم{2 (6)}اگه زحمتی نیست میشه آموزش ساخت جعبه رو بذارید :11:

ممنونم آراز جان
برای ساخت جعبه باید طرز درست کردن مکعب را بدونید که البته همه دوستان حتما می دانند . بقیه اش می مونه استفاده از وسایل تزیینی و ترکیب رنگ روبان و گل ها که فکر نمی کنم نیاز به آموزش خاصی داشته باشد. با یک مکعب کوچک شروع کنید. به مرور جعبه های بزرگتر درست کنید.

Rana.Y
2012-10-13, 12:15 PM
شیرینی آلمانی یا مشهدی ([Only registered and activated users can see links])با دستور فرنوش عسگرزاده عزیز

9325393254

Rana.Y
2012-10-13, 05:43 PM
رعنا جون خسته نباشی {2 (6)} یه سوال داشتم اون قرمزها چیه روی شیرینی استفاده کردی؟روی اون شیرینیهای که شکل گله کنار قلبی ها روی شکلات سفید گذاشتی
ترافل دارچینی قرمز که خیلی هم تنده و خیلی هم سفته!! ولی خوشگله:3:

Rana.Y
2012-10-14, 12:07 AM
کیک حجمی به شکل بره زبل
اولین کیک حجمی که درست کردم .از مراحل کار عکس ندارم .برای توضیحات کامل درباره کیک های حجمی به کیک های زیبای شادی عزیز مثلا کیک انگری برد ([Only registered and activated users can see links]) مراجعه کنید .
چشم ها و پیش بند و پستونک از فوندانت هستند . گوش ها هم یک تکه طلق جلد کتابی است که روی آن با شکلات روکش شده است . دست ها و پاها و سر هم با شکلات روکش شده اند و شکم بره با خامه و ماسوره ساده پوشش داده شده است .

93337

Rana.Y
2012-10-14, 06:52 PM
نان رول شکلات و دارچین ([Only registered and activated users can see links])با دستور مهرانه عزیز

9345793458

Rana.Y
2012-10-14, 09:22 PM
میبخشی من زیاد وارد نیستم وسط این گلها چیه شبیه مرواریده چطوری وصل هسنتد به هم{2 (4)}

عزیزم
این مدل شیرینی دو اندازه قالب زده می شود در دو رنگ مختلف و روی هم گذاشته می شود. وسط گلها هم می شود مروارید خوراکی یا شکلات چیپسی گذاشت و باهم پخته می شوند.

Rana.Y
2012-10-16, 06:50 PM
شیرینی فسایی ([Only registered and activated users can see links]) با دستور دوست خوبم آلا

93946

Rana.Y
2012-10-16, 07:40 PM
رولت خامه ای ساده ([Only registered and activated users can see links])

9396093961

9396293963

9396493965

Rana.Y
2012-10-16, 07:53 PM
رولت خامه ای طرح دار با ریلیف مت ([Only registered and activated users can see links])

9397793978

9397993980

9398193989

Rana.Y
2012-10-16, 07:57 PM
رولت خامه ای با کاغذ روغنی طرح دار ([Only registered and activated users can see links])

93985

Rana.Y
2012-10-16, 08:21 PM
رعنا جون خسته نباشي با اين شيريني هاي وسوسه انگيزت {2 (30)}{2 (30)}
ميتونم بپرسم كاغذ روغني طرحدار چيه ؟؟؟!!!{2 (26)}{2 (26)} ببخشيد اگه سوالم خيلي ناشيانه است {2 (14)}
ممنونم عزیزم
کاغذ روغنی طرح دار شبیه طلق های شکلاتی هست که طرحشون به شکلات مذاب منتقل میشه. این ها کاغذهای روغنی هستند که روشون طرح داره . مثل بقیه کاغذ روغنی ها کف سینی رولت گذاشته میشه و مایه رولت روی آن و توی فر پخته میشه . وقتی بعد از پخت کاغذ رو می کنیم طرح گل منگلی اش به نان رولت منتقل شده است .
البته با خمیر دکور می توان خیلی ارزان تر و صد البته زیباتر و متنوع تر همین کار رو انجام داد. این کاغذ ها طرح های محدودی دارند .

Rana.Y
2012-10-17, 12:07 AM
شارلوت لقمه ای با ریلیف مت ([Only registered and activated users can see links])

9401194012

Rana.Y
2012-10-24, 01:50 AM
عزیزم
این ها طلق های شکلات ویلتون هستند . در مدل های خیلی متنوع در لوازم قنادی ها فروخته می شوند . بعضی هایشان مثل اب نبات چوبی جای چوب دارند . شکلات را مذاب می کنید و با قیف ظریف داخل طلق را پر می کنید و ارام روی کابینت می کوبید تا سطح شکات در قالب یک دست شود. در فریزر قرار می دهید و پس از چند دقیقه با یک تکان از قالب بیرون می آید.
آنهایی که دو یا سه رنگ هست در چند مرحله پر می شوند . شکلات سفید مذاب را با رنگ مخصوص شکلات (با کمی افت کیفیت از رنگهای ژله ای ویلتون هم می شود استفاده کرد) رنگ می کنیم و طلق را با رنگهای مناسب پر می کنیم.
برای چشم و ابروی گل ها هم از ماژیک خوراکی استفاده کردم. نهایتا هم داخل کیسه های کوچک بستم و با روبان تزیین کردم.

Rana.Y
2012-10-24, 02:43 AM
رعنا جون میشه لطفآ عکس این طلقهاتون رو بزارید
عزیزم
این لینک رو ببینید ، مربوط به سایت ویلتونه ، طریقه استفاده از این قالب ها رو نشون میده . طرح هاشون خیلی متنوعه.
سایت ویلتون ، قالب طلقی شکلات ([Only registered and activated users can see links])

Rana.Y
2012-10-27, 11:13 PM
رولت مربایی با مارمالاد شاتوت ([Only registered and activated users can see links])

95527

دسر با رولت و موس ([Only registered and activated users can see links])

9552895529

Rana.Y
2012-10-28, 12:48 AM
ممنونم آراز جان
نوشتم که هر پر کننده دلخواهی رو می تونین استفاده کنید . اون چیزی که شبیه! موس شکلاتی به نظر میاد چیزی نیست جز بازمانده های گاناش و کرم شکلاتی نان مهرانه جان که در فریزر بود. کمی تو مایکروویو گرم کردم و ریختم روی رولت .
این ترکیب خیلی من در آوردیه . با هر چیزی که دوست داشتین پرش کنید. فقط خیس نکنه رولت رو . حتی با مایه چیز کیک هم خوشمزه میشه .
منظورم از درست کردن این شیرینی , استفاده متفاوت از رولت و همچنین ترکیب رنگ متنوع بدون استفاده از خامه رنگی بود . خامه بنفش با مارامالاد شاتوت بدست آمده و نارنجی ها هم کمپوت هلوست . در واقع بجزتکه های فسقلی ماراشینو چری رنگی در این شیرینی استفاده نشده و در عین حال رنگی هم هست .

Rana.Y
2012-10-28, 01:44 AM
رعنا جان من به وجود شما خانوم هنرمند در سایت افتخار میکنم و از اینکه خالصانه و دوستانه اطلاعات کامل را در اختیار ما کاربران میگذارید سپاسگزارم{53}{53}{53}
من مرتب به آشپزخانه شما میامدم و لذت میبردم ولی اینبار خواستم یک تشکر کتبی هم داشته باشم {53}{53}{53}

خاله ماری عزیز
من هم از شما سپاسگزارم و قدم همه دوستان عزیزم به آشپزخانه مجازی روزمنویی روی چشم من:11:
من هم خیلی خوشحالم که اطلاعات و تجربیاتم رو -البته در حد خودم- در اختیار دوستانم می گذارم و امیدوارم هممانطور که قبلا از دگران آموخته ام اینجا هم از دوستانم نکات مفید بیاموزم و ابن چرخه یاد گرفتن و یاددادن همینطور ادامه داشته باشد {53}

Rana.Y
2012-10-30, 03:11 PM
یک دسر من درآوردی شبه چیزکیک یا شبه شارلوت یا شبه کاساتا!
یک لایه اسفنجی یا رولت کف قالب کمربندی و دیواره ها هم با لایه ای از رولت پوشش داده می شود . من برای مواد میانی از مایه چیز کیک ژلاتینه استفاده کردم البته با خامه فرم گرفته بیشتر . شکلات چیپسی کرانچی و گردو و توت فرنگی هم ریختم . خلال پسته هم داشت که در عکس دیده نمی شود.
نهایتا هم دوباره یک لایه نان رولت روش و چند ساعت در فریزر.
برای تزیینش از اسپری شکلات سفید استفاده کردم که نمای برفی دارد و توت فرنگی تازه.

959479594895949

Rana.Y
2012-10-30, 03:17 PM
کیک چهل تکه یک روش کاربردی برای تمرین با ماسوره های مختلف
برای تمرین ماسوره های مختلف یک کیک اسفنجی مستطیلی درست کنید و با انواع ماسوره ها و رنگ های متناسب این کیک چهل تکه را تزیین کنید:

959509595195952

Rana.Y
2012-11-01, 04:27 PM
رعنا جون دستور گاناش روی کیکتون رو میزاری من خیلی وقته دنبال یه دستور خوب برای گاناش هستم گاناشی که روان باشه و روی کیک صاف شه
عزیزم
یکبار هم نرگس جون از من همین رو خواسته بودند . راستش من نسبت خاصی ندارم. چشمی می ریزم.
همبشه از شکلات پارمیدا استفاده می کنم. خامه هم معمولا خامه های فرم گرفته اضافه که در فریزر دارم را استفاده می کنم. برای جبران شیرینی اضافه اش هم گاهی کمی نسکافه را در خیلی خیلی کم آبجوش حل می کنم و اضافه می کنم بعضی وقت ها هم پودر کاکائو.
همه را با هم در یک شیر جوش بلند می ریزم و روی حرارت کم می گذارم .این روش خیلی اصولی نیست . یعنی اصلا اصولی نیست!ولی برای من جواب داده{4}
برای ریختنش روی کیک هم , وسط کیک می ریزم و کیک رو به چپ و راست تکون میدم. خودش روان میشه. هیچ وقت هم از پالت استفاده نمی کنم. یه جورایی برق گاناش رو میگیره به نظر من. اینم اصولی نیست ها{4}
شما تقریبا نصف به نصف شکلات و خامه بریزید وقتی که آب شدند نگاه کنید اگر هنوز سفت به نظر میاد یه کم دیگه خامه اضافه کنید. اگر باز هم حیلی سفت بود یک قاشق روغن مایع ولی معمولا با پارمیدا نیازی نیست .

Rana.Y
2012-11-01, 05:28 PM
از توضیحتون در مورد سینی متشکرم نظر شما در مورد کارایی ورق سیلیکونی چیه البته هم برای غذا و هم شیرینی؟بعبارتی سینی رو بخرم یا ورق سیلیکونی ؟ سینی رو لوازم قنادی ها دارند؟ بازم ممنون
اگر منظورتون سیل پته که داشتنش خیلی خوبه . متوجه منظورتون از خرید سینی یا ورق سیلیکونی نشدم . دوتا کاربرد کاملا متفاوت دارند .
سینی پیرکس در واقع یم ظرف دوکاره است , هم برای پخت هم برای سرو . مثلا برای مرغ برشته تکه ای در فر عالیه و با همون ظرف خیلی راحت سرو میشه . یا برای انواع پیتزا یا کیش .
سیل پت برای پخت بعضی شیرینی ها مثل توییل یا دانتل ها عالیست. برای باز کردن خمیر هم خیلی راحته. ولی مناسب سرو نیست .
سینی پیرکس را بلور فروش ها دارند.

Rana.Y
2012-11-02, 05:16 PM
سلام رعنا جان.من امروز با توضیحات کامل شما رولت درست کردم.از نظر بافت و لطافت مشکلی نداشت ولی کمی بوی تخم مرغ میداد.اشکال کجاست؟ ممنون میشم پاسخ بدین{53}

بنا بر تجربه شخصی برای کیک هایی که تخم مرغ زیاد دارند از اسانس وانیل استفاده می کنم . اسانس وانیل با وانیل مایع کمی متفاوت است.
برای هر زرده دو تا سه قطره اسانس وانیل می ریزم.

samaneh.rn
2012-11-02, 05:42 PM
ممنون خانمی.یعنی وانیل داخل دستور کارساز نیست؟

Rana.Y
2012-11-02, 08:04 PM
من مدت هاست که از اسانس وانیل استفاده می کنم ولی در نقل دستورها سعی می کنم امانتداری کنم و عین دستور را نقل کنم.اگر سوال پیش بیاد تجربه شخصی ام رو میگم .
مطمئن نیستم ولی فکر می کنم وانیل های موجود خیلی خالص نیستند . چون با اونها من هم نتونستم بوی تخم مرغ رو بخوبی بگیرم.

Rana.Y
2012-11-09, 09:17 PM
نان شیرمال ([Only registered and activated users can see links]) همراه با تجربه های شیرین

9806898069

9807098071

Rana.Y
2012-11-12, 08:38 PM
امروز ناپلئونی درست کردم. خمیر هزارلای آماده از پاسارگاد گرفته بودم و مثل همیشه به قطر 7 میلی متر پهن کردم و برش زدم و در سینی فر گذاشتم . تایمر فر رو تنظیم کردم و رفتم. وقتی برگشتم اساسی ذوق زده شدم !!! خواستم شما هم در این ذوق زدگی شریک شوید ، ببینید :

9859298593

این عکس هم برش خورده نان شیرمال ([Only registered and activated users can see links])که بافتش رو خیلی دوست دارم :

98594

Rana.Y
2012-11-12, 10:29 PM
سردار جنگل , 35متری گلستان, بین شاهین و ستاری
تلفن4415063,4415059
تلفن لوازم قنادی 66921245
-------------
پریساجون
من خیلی به قوانین اینجا وارد نیستم. اگر این هایی که نوشتم تبلیغ محسوب میشه لطفا خودت زحمتش رو بکش و پاکشون کن.سپاسگزارم.

atefe.godarzi
2012-11-13, 07:46 AM
رعنا جون خوش به حالت این همه شیرینی های عالی میپزی من خیلی از درست کردن شیرینی میتزسم با اینکه عاشق درست کردنم.محصوصا شیرینی خامه ای.
خامه رو با میشه بدون همزن هم درست کرد؟خیلی سحته و مهارت میخواد؟

Rana.Y
2012-11-13, 07:53 AM
متاسفانه همزدن خامه با دست خیلی وقت گیر و سخته . ولی با همزن راحت و سریعه. مهارت خاصی نمی خواد. خامه های منجمد قنادی کاملا آماده مصرف هستند . کافیه از فریزر بیرون بذارید تا یخش یه کم آب بشه و شبیه بستنی شل بشه. در لین حالت با همزن بزنید . سریع فرم می گیره و می تونید تو قیف بریزید و با اون کار کنید .

atefe.godarzi
2012-11-13, 08:31 AM
بعنی برم قنادی و بگم خامه اماده بده؟هستش؟؟؟میشه قیمتش رو هم بگید؟بازم ممنون از دستای هنرمندتون{1}

Rana.Y
2012-11-13, 08:36 AM
نه عزیزم منظورم خامه قنادی های منجمد هست که لوازم قنادی ها می فروشند. بسته های یک کیلویی اش - اگر اشتباه نکنم - حدود 4000 تومان هست .
البته بعضی از دوستان از قنادی ها خامه فرم گرفته آماده هم می گیرند که البته باید سریع به منزل بیارید و مصرف کنید .

Rana.Y
2012-11-13, 09:44 AM
رعنا جون می‌شه از خود قنادی گلستان هم این خمیرهای هزارلا رو تهیه کرد؟ به جز شیرینی ناپلئونی چه چیز‌هایی باهاش درست می‌کنید.
قنادی گلستان شهرک غرب هم الان اصلا کیفیت قبل را نداره ما که دیگه هیچ‌وقت ازش شیرینی نمی‌گیریم
نمی دونم عزیزم ، من همیشه از لوازم قنادی شون ( پاسارگاد ) که پسران آقای بابارحیمی اداره اش می کنند می گیرم . تا به حال هم به قنادی شون نرفته ام .
گاهی اوقات که نخوام خامه ای باشه، خمیر های هزارلا رو نازک می کنم ، در حد 4 میلی متر ، و برش های 1.5*3 سانتی میدم و یک پیچ میدم و با کمی فاصله تو سینی فر می چینم. موقع پخت شکل جالبی می گیرن . شبیه باد بزن ملکه ها میشن ! روی آنها هم پودر قند می پاشم . دخترام خیلی دوست دارن.
با خمیر هزارلا خیلی کارها میشه کرد . نان قیفی ، اسلایس های گوشتی ، اسلایس مربایی ، نانی شبیه کروسان و هر چیزی که خلاقیت تون امر کنه:3:
بودنش تو فریزر خیلی خوبه فقط به شرطی که کهنه نشه . کم بگیرید و زود به زود مصرف کنید . وقتی کهنه می شود لایه های خمیر بخوبی از هم باز نمی شوند و حالت آکاردئونی که تو عکس های بالا نشان داده ام را تولید نمی کنند.

Khaleh Mary
2012-11-13, 11:11 AM
[Only registered and activated users can see links] 8C+%D8%AE%D9%85%DB%8C%D8%B1+%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8% B1

در ادامه صحبت های رعنا جان{53}{53}{53} با این خمیر هزار لا انواع پیراشکی ها و اشترودل ها را میتوانید درست کنید چه با مواد شیرین و یا با مواد غذایی برای پیش غذا ها یا یک شام سبک همراه سالاد به تاپیک بالا مراجعه کنید

Rana.Y
2012-11-14, 12:38 AM
پای سیب لقمه ای

این پای سیب لقمه ای را با هر خمیر تارت ([Only registered and activated users can see links]) یا خمیر شیرینی آلمانی ([Only registered and activated users can see links]) می توانید درست کنید. یک لایه خمیر تارت کف و دیواره قالب تارتلت ، یکی دو قاشق مایه میانی با ترکیب دلخواه سیب و ادویه های متناسب و یک لایه خمیر توری شده روش . البته به جای خمیر توری شده می توان خمیر را به نوارهای باریکی برید و بصورت ضربدری روی لایه میانی گذاشت . کناره های رویه و لایه زیری با انگشت به هم چسبانده می شوند . بعد از پخت و خنک شدن هم پودر قند روی ان الک می شود و پودر پسته.

9887898879

من برای تزیین آخر سر روش مارمالاد قرمزترش ریختم.

Rana.Y
2012-11-14, 12:47 AM
اسلایس کرم دورنگ با سس کارامل

این اسلایس کرم شیرعسلی دو رنگ است که با سس کارامل آماده و پرک بادام تزیین شده است . با هر کرم وانیلی و شکلاتی یا نسکافه ای مورد علاقه می توان این روش سرو را به کار برد .فقط باید کرم به اندازه کافی انسجام داشته باشد تا برش ها تمیز باشند .

9888098881

Rana.Y
2012-11-16, 05:20 PM
باز هم نان شیرمال ([Only registered and activated users can see links])با تجربه های شیرین

99562

Rana.Y
2012-11-16, 05:54 PM
کیش اسفناج

کیش ها یک نوع تارت غذایی هستند . کیش ها یک خمیر کره ای در زیر دارند ، یک لایه پر کننده و یک رویه باز هم چرب و خامه ای !!!
برای خمیر زیرین از هر نوع خمیر تارت که بخواهید می توانید استفاده کنید . البته باید بدون شیرینی یاشد. خمیرهای ترد و شکننده مثل خمیر پایه تارت ([Only registered and activated users can see links] %B1%D8%AA+%D8%B7%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D8% A7%D9%86)خیلی خوب هستند. کیش ها معمولا در همان ظرفی که پخته می شوند سرو می شوند.
خمیر را به اندازه کف ظرف در ظرف پهن می کنیم و مایه میانی را روی آن پخش می کنیم . مایه میانی کاملا سلیقه ای است و ترکیب متنوعی می تواند داشته باشد. مثلا ترکیب اسفناج بخارپز تفت داده شده و پیازداغ و قارچ سرخ شده یا انواع سیزیجات تفت داده شده . سپس رویه را باید روی آن بریزیم و در فر بگذاریم .
رویه از تخم مرغ ، خامه ، پنیر پیتزا و کمی نمک تشکیل می شود. برای یک سینی به ابعاد تقریبی 30*40 ، دو تخم مرغ و 250 گرم خامه و بنا بر کرم! پنیر پیتزا لازم است. تخم مرغ قابل حذف نیست ، چون بافت خوبی به رویه می دهد و آن را از پیتزا متمایز می کند . مواد رویه باید کاملا مخلوط شود و روی مواد میانی ریخته شود . این اندازه ها تقریبی است . بنا بر ذائقه قابل تغییرهستند.
می نوان کیش را آماده کرد و خام در یخچال نگهداری کرد و فردا پخت.از این رو برای مهمانی ها گزینه بسیار خوبی است .این نمونه کیش قارچ و اسفناج است که در سینی پیرکس تهیه شده است :

99568

Rana.Y
2012-11-18, 10:22 PM
چیز کیک قالبی با تزیین متفاوت

این یک چیز کیک معمولی است که در قالب سیلیکونی ساوارین درست شده است . اول قالب باید خوب چرب شود بعد مایه چیز کیک و نهایتا یک لایه نازک کیک اسفنجی یا نان رولت .
بعد از سفت شدن و برگرداندن کل سطح چیزکیک با اسپری شکلات مخملی پوشش داده شده و حفره وسط قالب با مارمالاد پر شده است .

9997499975

Rana.Y
2012-11-18, 10:47 PM
کیک شربتی ([Only registered and activated users can see links])
مناسب برای بعضی مجالس مذهبی

99977

Rana.Y
2012-11-19, 01:27 PM
قطاب با ظاهر متفاوت

باز هم یک شیرینی ساده با پیچش متفاوت . خمیر قطاب رو با کاتر گل قالب زدم و بستم. با هر خمیر قطابی که خیلی پف نکند این کار ممکن است. دقیقا یادم نیست این ها رو با چه خمیری درست کردم. مال نوروز گذشته است . من هم که 40 سالم گذشته و کمبود حافظه ، دیگه دیگه{4}

100054

Rana.Y
2012-11-19, 01:35 PM
این شیرینی تر ژله ای روهم داشته باشید تا سر فرصت درباره اش بنویسم. مهم قالب ناودانی اش هست که زله رویش را درمیاره . بقیه اش همون شیرینی تر تجربه های شیرینه.

100058100059100060

Rana.Y
2012-11-19, 10:32 PM
کیک ساده کره ای با سیب و شکر قهوه ای

این کیک ، یک کیک کره ای ساده است که میان آن سیب حلقه شده خام و شکر قهوه ای و دارچین دارد و روی آن پرک بادام پاشیده شده است.

100185100186

Rana.Y
2012-11-19, 10:37 PM
سینی اردور

100187

Rana.Y
2012-11-20, 12:22 PM
سینی اردورتون چقدر زیباست. می‌شه یک کم در موردش توضیح بدین
ممنونم عزیزم
چیز خاصی نیست . نان تست ها با کاتر گرد ساده برش خوردند و دو تا دوتا با پنیر خامه ای زده شده ساندویچ شدند . روشون هم که معلومه ، گوجه فرنگی نازک حلقه شده ، گوجه فرنگی مینیاتوری ، زرده پخته شده ، پنیر خامه ای زده شده با نعنا خشک به صورت شکوفه و برگ و هویج که با تراش سبزیجات تراشیده شده و به شکل گل پیچیده شده است .دانه های سیاه مغز گل ها هم سیاه دانه است.
تراش سبزیجات یک وسیله ای هست عینا مدادتراش ، فقط کمی بزرگتر ، برای تراشیدن چیزهایی مانند هویج ، خیار ، ترب به کار میره . اون هایی که بالای 35 سال سن دارند!!! حتما یادشونه که زمان کودکی ماها که امکانات نبود{4} یکی از سرگرمی های مفرح سر کلاس های دبستان ، تراشیدن بعضی مدادها بود که تراشه ها خیلی خوشگل بصورت گل روی هم جمع می شدند. طبعا هرکسی که گل بزرگتری تولید می کرد به بقیه اساسی فخر می فروخت . امکانات نبود دیگه{21}

mehrabe
2012-11-20, 12:31 PM
رعنا خانم چقدر كارهاتون چشم نوازه.نمي دونم چرا من كيك كره اي رو با سيب بيشتر ميپسندم تا كيك هاي ساده.البته جز كيك كرامبل صالحه نازنين كه بافت و طعمش عاليه.
لازم نيست بالاي 35 سال سن داشته باشيما.اين تفريح براي همسن و سال هاي من هم بود.يادش يخير:3:

Rana.Y
2012-11-20, 12:42 PM
آخه عزیزم ما در اوج فقر و فاقه! درس خوندیم.من سال 57 کلاس اول دبستان بودم.سال 57 که معرف حضور هست !دوسال بعدش جنک شروع شد . سال 69 سال اول دانشگاه بودم که تازه جنگ تمام شده بود و اول مشکلات . خلاصه زمان ما این کارها تفریحات تجملی محسوب میشد{21}چون داشتیم یک مداد ارزشمند را الکی می تراشیدیم و گناهی از این فجیع تر!!!
ما همون نسلی هستیم که ساعت 5 تا 6 بعد از ظهر می نشستیم نصایح خانم الهه رضایی و خانم گیتی خامنه رو گوش می کردیم و از صفحه گیرنده هامون فاصله می گرفتیم {4}. همون نسلی که همه قهرمان های کارتون هاش یا پدر و مادرشون رو از دست داده بودند یا به دنبالش از شهری به شهر دیگه می رفتند . شادترین کارتون زمان ما گوریل انگوری بود . یادش بخیر :3:

mehrabe
2012-11-20, 01:02 PM
والله زمان ما هم فرقي نكرده بود.چون ما هم همون كارتونا رو ميديديم.اگه سيندرلا و زيباي خفته اي بود بخاطر ويديويي بود كه بايد تو مدرسه نميگفتيم داريم. هي هي هي! هم زمان بچگي دهه 60ها پوشك و شير خشك كم بود هم حالا كه ما ميخواهيم بچه دار بشيم! به اين مي گويند تكرار تاريخ!
البته تو دبستان من كلاه قرمزي هم بودا!

zahra78
2012-11-20, 01:29 PM
یادش بخیر تازه وقتی ساعت 5بعد ازظهر برنامه کودک شروع میشد از یکساعت برنامه ها نیم ساعت نقاشی نشون می دادند.{21} پنج دقیقه هم تیتراژ اول برنامه تا اون بچه شادمانی می کرد وپرده سینما کنار میرفت{21}

Rana.Y
2012-11-20, 01:59 PM
اون عکسای گمشده ها یادتونه؟از 4:30 تا 5:00 نشون می داد ؟ یادتونه ساعت 11 سرود جمهوری اسلامی پخش میشد و بعدش اون صفحه با میله های رنگی و اون بوق ممتد ؟ یادش بخیر:11:
درسته خیلی خوش نگذشت ولی وقتی به سن ماها! برسید لحظه لحظه کودکی تون خاطره میشه و یادآوری اش دل آدمو یه جوری می کنه:3:

Gilaneh
2012-11-20, 04:07 PM
رعنا جون چه خاطراتی را زنده کردید.مخصوصا اون تراشیدن مداد و گل درست کردن که یکی از بهترین کارهای هنری من در اون زمان بود.تازه من گل هامو روی یه تکه مقوا می چسبوندم و کارت پستال درست می کردم.
راستی یه چیزیو یادت رفت بگی و اون قلک روی میز خانم معلم بود که باید صبح به صبح توش یه سکه یک تومانی می انداختیم برای کمک ! به جبهه های دفاع مقدس!!

Rana.Y
2012-11-20, 05:03 PM
رعنا جون میشه دستور کیک کره ای خودت رو برام بزاری ممنون میشم{53}
این دستور از تالار هنرآشپزی هست . با عنوان کیک ساده وانیلی.

من برای خودم تغییراتی داده ام . شکر رو به سه چهارم تا یک پیمانه کاهش داده ام و بین کیک سیب و دارچین و شکر قهوه ای گذاشته ام . یک قاشق سوپخوری هم آرد ذرت (سفید رنگ) اضافه کرده ام . گاهی اوقات هم برای تشویش اذهان عمومی! دو قطره اسانس کره زده ام که بعضی ها از روغن مایعش ایراد نگیرند{21}

Rana.Y
2012-11-20, 06:51 PM
رعنا جان کارهاتون یکی از یکی زیباتر هستند من که مهمون دائمی اشپزخونتون هستم.در مورد کیک وانیلی یعنی به جای دو پیمانه شکر شما یک پیمانه استفاده میکنید؟ مشکلی پیش نمیاد.
قدمت روی چشم عزیزم
به نظر من با همین مقدار شکر و مقداری شکر قهوه ای که بین و روش می ریزم ، شیرینی اش کافیه. ذائقه ها متفاوته. بهتره امتحانش کنید .

Rana.Y
2012-11-27, 01:13 AM
شیرینی مغربی با دستور خانم صالحه دردایی در هنرآشپزی
شماره های 78 و 89
دستور مفصلیه دردو قسمت و با عکس های مرحله به مرحله. بهتره از خود مجله استفاده بشه.

101128101129101130

Rana.Y
2012-11-27, 01:06 PM
اسلایس میلیونر یا توییکس خانگی
101178

Rana.Y
2012-11-27, 05:24 PM
خیلی ممنون رعنا جون بابت این دستور عالی . این اسلایس‌ها را چه مدت می‌شه نگهداری کرد؟
راستش مال ما به موندن نرسید{4} ولی مثل بقیه اسلایس های کاراملی فکر کنم تا یک هفته خوب باشه. البته اگر خمیر تارتش با کره باشه کمتر. با مارگارین ماندگاری اش بیشتره.

Rana.Y
2012-11-30, 06:59 PM
پیشواز یلدا با چیز کیک انار

همان دستور همیشگی چیزکیک های من{4}
این عکس برش خورده است و اون دونه های انار به تیغه چاقو گیر کرده اند.چاره ای نیست . اگر پر انار باشه معمولا یکی دو تا دونه حداقل به چاقو گیر خواهد کرد!
101698

Betty
2012-12-01, 01:47 AM
رعنا جون، من بالاخره مت ریلیفم رسید. میشه راهنماییم کنی که چه مایه کیکی براش مناسب هست؟ میتونم هر مایه کیک دلخواهی مثل کیک شیر یا کیک اسفناج رو براش استفاده کنم.؟ پیشاپیش ممنونم.خیلی دلم میخواد قبل از کریسمس آزمایشی درست کنم که اون موقع بتونم خوب در بیارمش.

Rana.Y
2012-12-01, 01:59 PM
مبارکت باشه بتی جون
من تجربه رولت طرح دار رو بارها با ریلیف مت داشتم ولی تا به حال چیز دیگری توش درست نکردم. دوستمون بهاره با نام کاربری baharnaz (اگر اشتباه نکنم) با این صفحه ها کوکو سبزی هم درست کرده بودند و عکسش را گذاشته بودند.

برای رولت طرح دار جهت رولت یا دیواره شارلوت
یک مایه دو تخم مرغی بادستور رولت خانم طوروسیان که در تجربه های شیرینی تر استفاده کرده ام , درست کنید البته بدون بیکینگ پودر و با رنگ یا کاکائو رنگی اش کنید.
در دستورات مارتلاتو گفته شده که این قالب ها نیازیبه چرب کردن ندارند , ولی من همیشه با اسپری روغن چرب می کنم.
مایه دو تخم مرغیرا با پالت و کاردک کاملا به درون شیارها هدایت کنید و اضافه اش را با کاردک جمع کنید.
صفحهرا تو فریزر بگذارید حداقل نیم ساعت بماند.
مایه ۵ تخم مرغی ساده را درست کنید و بعد از بیرون آوردن از فریزر سریع روی آن پهن کنید و در فر قرار دهید.

Rana.Y
2012-12-01, 07:29 PM
چیز کیک با روکش ژله و حلقه های ژله ای داخل مایه پنیری که موقع برش به شکل نیم دایره نشان داده شده است. با دستورهمیشگی!

101985101986101987

این هم عکس از سایت دمارله که با همین روش کار شده است :

101988

Rana.Y
2012-12-02, 04:42 PM
رعنا جون مایه خمیر باید توی چه شرایطی نگهداری بشه؟

من تو کیسه فریزر میذارم و درشو می بندم و تو یک شیشه دربسته داخل کابینت نگه می دارم . البته کلا زیاد نمی گیرم که کهنه بشه و زود مصرفش می کنم.

Rana.Y
2012-12-02, 06:59 PM
رعنا جون میشه بگید که حداکثر تا چند وقت میشه نگهداریش کرد؟
ضمنا واقعا واقعا واقعا دست گلتون درد نکنه خانم هنرمند{clap}{clap}{clap}:11:{2 (6)}
نمی دونم چقدر میشه نگهداریش کرد . قبل از خمیر گیرییه کوچولو بریزین تو آب ولرم رو به سرد و ببنین پف می کنه یا نه. اگر که پف نکرد سالم نمونده و به درد نمی خوره.

Shady
2012-12-02, 07:46 PM
با اجازه رعنا جون حداکثر تا 6 ماه تو ظرف در بسته تو یخچال... البته هر چی زودتر استفاده بشه خیلی بهتره.

Rana.Y
2012-12-06, 09:26 PM
باز هم مبحث شیرین چیز کیک با دستور همیشگی ([Only registered and activated users can see links])

این بار برای بیسکویت چیز کیک از بیسکویت ساقه طلایی و کره استفاده کردم که اصلا تحویل گرفته نشد!

103375103376103377

Sepnta
2012-12-07, 09:43 PM
رعنا جون من اینبار بیسکویت و کره رو 10 دقیقه گذاشتم تو فری که از قبل با 180 درجه گرم کرده بودم. خیلی ترد و خوشمزه شد. قبلا بدون پخت میذاشتم سفت بود. ولی این دفعه پوک شد.

Rana.Y
2012-12-07, 09:59 PM
ممنونم پریسا جون از بیان تجربه ات . راستش بیشتر قسمت کراست این چیز کیک راهی سطل زباله شد . از بس که سفت بود .
بهترین کراستی که برای چیز کیک تجربه کردم خرده کیک های اسفنجی بود که با خرده های هزارلا مخلوط کردم و با کره منسجمش کردم. در حالیکه نرم بود یک حالت کرانچی خاصی به خاطر هزارلا ها داشت. چه تناقضی! نرم و کرانچی همزمان!
این بار حتما روش شما رو تجربه می کنم.
راستی در مورد شکلات چوبی ها , عکس هاشو تهیه کردم. انشالله به زودی با متن کامل می گذارم.

Bahari
2012-12-08, 12:59 AM
رعنا جونم ... در تایید و ادامه حرف پریسا جون ، یک برنامه ای از آنا اولسون می دیدم که فقط در مورد انواع چیزکیک بود ... ایشون هم تاکید داشت حتی تو مدل قالبی ، کراست رو 10 دقیقه تو فر بزارید ... ولی تاکید داشت به استفاده از کراکر برای کراست ...
اتفاق مشابه شما رو من هم تجربه کردم ... با ساقه طلایی دلچسب نبود ... حتی من تو کیک یخچالی هم با ساقه طلایی موافق نبودم / نبودند ... {65}
بعد از سرد شدن هم طعم عجیبی می گیره و هم به شدت سفت می شه ...

Rana.Y
2012-12-08, 01:48 AM
بعد از سرد شدن هم طعم عجیبی می گیره و هم به شدت سفت می شه ...
بهار جان
سفت نمیشه ، بد تر از اون میشه ! عینا فیبر میشه که زمانی ماها در اوج فقر و فاقه! برای کاردستی های فکسنی مدرسه به جای فوم های خوشگل و رنگارنگ امروزی مصرف می کردیم . روش مدار الکتریکی سری و موازی و منظومه شمسی درست می کردیم.بالای 35 سال ها که یادشون هست ؟:3:

Rana.Y
2012-12-09, 03:47 AM
قول داده بودم درباره شکلات چوبی ها بنویسم. در این تاپیک ([Only registered and activated users can see links])عکس ها توضیحات مربوط به شکلات چوبی را دنبال کنید:

103665103666

103667103668

103669103670

103663103672

103673103674

Rana.Y
2012-12-09, 03:52 AM
باز هم عکس از کاتالوگ سیلیکو مارت برای دوستانی که درباره حلقه ژله ای داخل چیز کیک پرسیده بودند :

103675103676

Rana.Y
2012-12-12, 02:36 AM
کیک پرتقالی ([Only registered and activated users can see links]) با دستور ماهانی عزیز

نخندینا{4} کلی نصفه شبی ذوق کردم ، زیادی عکس گرفتم!!!

104073104074

104075104076

Rana.Y
2012-12-12, 08:48 PM
بورک سیگارت من درآوردی با یوفکای باقلوا
104168

Rana.Y
2012-12-16, 05:41 PM
پتی فور

این شیرینی های کوچک و خوشمزه خیلی راحت با نان رولت درست می شوند . البته پتی فور را با کیک کره ای هم درست می کنند، اما به نظر من این لطیف تر است .
نان رولت را کلفت تر از رولت ساده درست می کنیم و به اندازه های کوچک مثلا 2*2 برش داده یا به شکل های مختلف کاتر می زنیم. روی نان رولت را با آب کمپوت مرطوب می کنیم. شکلات ترجیحا تلخ را ذوب می کنیم و کیک های کوچک را با شکلات مذاب روکش می کنیم.از این به بعد مرحله تزیین است با هرچه که دوست دارید .
من با شکلات های طلقی تزیین کردم. همه این تزیینات شکلات هستند . بعضی ها را هم با دو رنگ شکلات مرمری کردم.
به دلیل روکش شدن کیک با شکلات و نداشتن خامه ماندگاری بسیارخوبی در یخچال دارد. تا ده روز در ظرف در بسته بدون تغییر کیفیت در یخچال نگهداری کرده ام.

104869104870104871

Rana.Y
2012-12-16, 06:39 PM
رعنا خانم خيلي كارهاتون عاليه٠براتون امكان داره كه اين شيريني ها و تزيينات روى كيك رو به صورت تصويرى توضيح بدين ممنون ميشم
ممنونم عزیزم
بیشتر این تزیینات تو همین سایت هست یا تو اینترنت ویدئو شون هست .من تا جاییکه بتونم کامل توضیح میدم و نکاتش رو میگم. ولی متاسفانه چون تنها کار می کنم امکانش نیست از همه مراحل عکس بگیرم . به خصوص اینکه بیشتر کارهای تزیین دو دستی انجام میشه و دست سومی برای عکاسی نمی مونه{21}
اگر به سایت ویلتون [Only registered and activated users can see links] سر بزنید عکس های خیلی خوبی از مراحل تزیینات کیک ها و شکلات های قالبی داره. بقیه اش هم حوصله خودتونه و وقت و سلیقه ای که بابتش صرف کنید.تزیینات کیک اصول محدودی داره. باید خودتون تمرین کنید و مسلما برای خودتون سبک خاصی پیدا خواهید کرد.

Rana.Y
2012-12-17, 08:08 AM
در ضمن میشه بگید با چی شکلات رو رو کیکا فیکس کردین.واینکه دل رو نمیزنه؟
رعنا جون شما این همه کیک رو خودتون مصرف میکنید یا اینکه سفارش میگیرید؟
شکلات با کمی شکلات ذوب شده خیلی راحت می چسبد.خوب باید سعی کرد مزه ها با هم جور باشه . کیک کم شیرین تر باشه و شکلات هم تلخ ، خیلی بهتره .با این وجود کسانیکه میل کردند خیلی راضی بودند.لایه شکلات پوششی باید ظریف باشه.در مجموع شیرینی سنگینیه و بهتره با چای یا قهوه سرو بشه در اندازه کوچک.
خیر سفارش عمومی نمی گیرم ، خیلی محدود .البته این عکس ها خیلی هاشون مال یکسال و نیم مشق شیرینی پزی منه. محصول یک روز و دو روز نیست! به علاوه خیلی ها رو هدیه بردم ، بعضی هاشون هم برای مهمانی هام بوده است .

Rana.Y
2012-12-18, 05:44 PM
رعنا جون کیک 2 رنگی داریم که بعد پخت قسمت شکلاتی و وانیلی به صورتی که باهم مخلوط نشن باقی بمونه؟

بله عزیزم هست . آیلا غفوری نیای عزیز یک دستوری داره همینجوریه.قسمت کاکائویی اش خمیری شکله و لوله میسه . این قسمت خمیری رو وسط مایه وانیلی می گذارن و بعد از پخت با قسمت سفید اصلا قاطی نمیشه. من الان مجله ها مو ندارم که براتون بذارم. می تونیم از دوستانی که آرشیو هنرآشپزی دم دستشونه خواهش کنیم که زحمت بکشند و دستور کیک دورنگ آیلا رو بذارن, لطفا.
اگر اصرار دارید همزمان پخته شوند نمی دونم. ولی میشه دوتا کیک وانیلی و کاکائویی درست کرد و با مارمالاد زردآلو روی هم مونتاژ کرد.مارمالاد زردآلو یه جوریه که دیده نمیشه و مزه خوبی هم داره.

Pari65
2012-12-18, 06:09 PM
ممنون از راهنماییت رعنا جان. راستش امروز صبح کسی این سوال رو ازم پرسید گفت هم که دیده یه همجین کیکی رو خودم هم خیلی راجع بهش فکر کردم ولی چیزی به ذهنم نرسید به جز کیک آیلا جون...... البته قنادی مجلسی (خ کریمخان) یه کیک سیب داره فکر کنم 2قسمت رو با سیب جدا کرده که باهم مخلوط نمیشن

Shady
2012-12-18, 06:38 PM
رعنا جون شرمنده که تو آشپزخونه ات مجبورم توضیح بدم.
پریسا جون انواع دستورات کیکهای صبحانه و کیکهای ساده وانیلی که مایه آماده شده اشون سفت از حد نرماله رو میشه 2 قسمت کرد و یه قسمت رو کاکائویی کرد و روی هم ریخت... بدون اینکه تغییر کنه همونطور میپزه. نمونه کار خودم رو تو آشپزخونه ام میذارم که با مایه کیک صبحانه است... همین کار رو با کیک ساده وانیلی که تو تالار هنرآشپزی هم هست و اگه اشتباه نکنم رعنا جون دستورش رو اینجا هم گذاشتن، انجام دادم.

pooan
2012-12-25, 03:42 PM
رعنا خانوم من با خمیر هزارلا آماده که از لوازم قنادی تهیه کردم میخوام شیرینی ناپلئونی درست کنم یه مقدرش رو به عنوان تمرینی درست کردم از روی توضیحات شما.لطفا از روی عکس هاشون بگین که مقدار پخت کافی بوده؟ و اینکه خمیری که تهیه کردم چطور میتونم متوجه خوب و تازه بودنش بشم؟

Rana.Y
2012-12-25, 04:55 PM
رعنا خانوم من با خمیر هزارلا آماده که از لوازم قنادی تهیه کردم میخوام شیرینی ناپلئونی درست کنم یه مقدرش رو به عنوان تمرینی درست کردم از روی توضیحات شما.لطفا از روی عکس هاشون بگین که مقدار پخت کافی بوده؟ و اینکه خمیری که تهیه کردم چطور میتونم متوجه خوب و تازه بودنش بشم؟

عزیزم
خوب شده و برای ناپلیونی عالیه. اگر کهنه باشه پف نمی کنه و کلی روغن پس میده

pooan
2012-12-25, 06:55 PM
رعنا خانوم این ها هم با خمیر هزار لا درست شده؟

رعنا خانوم این ها هم با خمیر هزار لا درست شده؟
بله عزیزم . البته با خمیر های دیگر هم میشه ولی این عکسی که گذاشتید به نظر میرسه با هزارلاست .

Rana.Y
2012-12-25, 07:48 PM
دسر کیک با ژله انار با کیک اسفنجی خانم طوروسیان

همون کیک اسفنجی خامه ای هست که لایه کلفتی از ژله داره . بیشتر برای دسر مناسبه.

106744106745

کیک شکلاتی با کیک اسفنجی خانم طوروسیان

106747

Rana.Y
2013-01-08, 01:24 AM
بعد از یک تعطیلی موقت افتتاح مجدد آشپزخانه با پای سیب کیکی
109344109345

این پای ها در قالب سیلیکونی تهیه شده که به شکل مستطیل های کوچولو هست . اینو نوشتم که بگم برش نخورده اند ، از اول همین جوری بوده اند . اون یکی هم قالب سیلیکونی چوب دار سیلیکومارت هست که انشالله در تجربه شیرین پاپ کیک طرز استفاده اش رو کامل توضیح میدم.
با سپاس از صالحه دردایی گرامی و شادی عزیز

Rana.Y
2013-01-08, 09:58 AM
چه خوب شد اومدي رعنا جون، دلم تنگ شده بود واسه ديدن ابتكارهاي قشنگت:11:ميشه در مورد اون كيك با تزيين ژله يه كم توضيح بدي لطفا، مرسي عزيزم

ممنونم عزیزم
اون ژله در یک قالب سیلیکونی تخت تهیه شده که بعد از خامه کشی دور کیک خیلی با سلام و صلوات روی کیک برگردانده شده است . البته داخل ژله پره های پرتقال هم داشت که چون ژله قرمز رنگ بود دیده نشد.

Rana.Y
2013-01-09, 03:51 PM
رعنا جون من میخوام دوربین بگیرم.ممکنه مدل و مارک دوربینتون رو بگید؟
Canon G10
البته فکر نمی کنم الان تو بازار باشه . حتما مدل های خیلی جدید تری آورده اند. این مدل یکی از معدود دوربین های نیمه حرفه ای کنون هست که بدنه اش فلزیه و ساخت خود ژاپنه.

Rana.Y
2013-01-11, 11:21 PM
با وجود کم کاری شیرینی پزی دلم نیامد دوستانم را از دیدن این شاهکار هنری {4} محروم کنم.
منتظر سفارشات شما هستم:10:

110446

110447

Rana.Y
2013-01-12, 12:23 AM
بهاری جونم
خراب خلاقیتت هستم {21} قربونت برم, بطری نوشابه خانواده است که بریده شده و کله بریده اش دالبر شده . بعدش روی یک تکه مقوای ماکت چسبانده شده و با رنگهای عزیز گرامی رنگ و گل کاری شده است .
این ایده رو چند روز پیش فاطمای عزیز تو قسمت گلدان های ارزان ([Only registered and activated users can see links]) گذاشته بودند. من هم برای کتاب هدیه های آسمان هانیه درست کردم. آخه این چه کاریه که من مادر باید کاردستی درست کنم؟{4}

roza_ll
2013-01-12, 01:56 PM
یکبار صالحه جان در تالار هنر آشپزی این دستور را گذاشته بودند. اگر اشتباه نکنم کیک کره ای بود. انگلیسی اش rich butter cake باز هم اگر اشتباه نکنم
خیلی چرب و سنگین بود . دیگه درستش نکردم. روش هم که معلومه با نارگیل وپسته و از این مغزها تزیین کردم و برش زدم.

Rana.Y
2013-01-20, 02:08 PM
رعنا خانوم کم پیدا شدی ! چرا هیچ کار تازه ای نمی کنی ؟ حوصله مون سر رفت بابا !!{2 (26)}

همینجام. زیر آسمان خاکستری شهراخلاق, تهران!
راستش اگر قرار باشه از هر چیزی که در آشپزخانه مبارکه طبخ میشه عکس بگذارم حوصله تون از اون وری سرمیره{4} تصور کن دوربین محترم رو ببرم سر قابلمه از برنج دم کشیده , شاید هم زیادی تپلی شده , عکس بگیرم. صد البته بخار برنج هم وارد لنز دوربین بشه . چه شود!
حالا دوربین به کنار,مخاطب و خواننده عزیز روچه کار کنم؟ طفلک خواننده محترمی که اعتماد می کنه و وارد آشپزخونه روز منویی من میشه. به جای اینکه چشمش به یک منظره زیبا باز بشه چه می بیند؟{4}
فکر می کنم احترام به خواننده بیشتر از پر کردن آشپزخونه ام با عکس های فکر نشده ارزش داره. با این جال به روی چشم, اولین کار قابل عرضه برای دوستان عزیزم که انجام دادم حتما عکس می گذارم . تا اون موقع سری تو مجتمع آشپزخونه ای روز منو بزنید.
نگران نباشید با یک برنامه تازه بر می گردم{21}

Rana.Y
2013-01-20, 09:47 PM
شکلات قالبی مغزدار فندقی ([Only registered and activated users can see links])

112354112355

Rana.Y
2013-01-21, 03:27 PM
رعنا جون سلام گلم .من به یه مشکلی بر خوردم الان چندمین باره که وقتی شکلات رو به طریق بن ماری اب میکنم به شکل خمیر وسفت میشه .شما میدونی ایراد کارم کجاست .تا حالا یه عالمه شکلات خراب کردم میتونه به دلیل زیاد موندن رو بخار باشه یا ...............

راستش نمی دونم چی بگم عزیزم .
من از مارک پارمیدا استفاده می کنم. بیشتر هم از اون مدل تبلتش می گیرم که راحت خرد میشه . تو یک کاسه بلور گود می ریزم و کیگذارم تو مایکروویو. برای شکلات شیری و تلخ با 900 وات یا 100% و برای سفید360 وات.
چند بار هم می زنم و وقتی هنوز همه اش آب نشده از مایکروویو خارج می کنم و با هم زدن بقیه اش هم آب میشه.
میشه روی در کتری هم گذاشت . البته نباید بخار آب مستقیما به کف کاسه بخورد. روی در کتری هم بخوبی آب می شود .برای پارمیدا روغن لازم نیست.
پیشنهاد می کنم یکبار با پارمیدا این مراحل رو دنبال کنید . امیدوارم مشکلت حل بشه.

Matiiin
2013-01-22, 11:22 AM
رعنا جون سلام گلم .من به یه مشکلی بر خوردم الان چندمین باره که وقتی شکلات رو به طریق بن ماری اب میکنم به شکل خمیر وسفت میشه .شما میدونی ایراد کارم کجاست .تا حالا یه عالمه شکلات خراب کردم میتونه به دلیل زیاد موندن رو بخار باشه یا ...............

با اجازه از رعنای گلم
به جنس شکلات هم خیلی بستگی داره!
الان بهترین نوع شکلات تو ایران شکلات ما هستش
که روی شکلات کاملا هک شده شکلات ما

بعضی شکلاتها چون درصد بالایی پارافین دارن بعد از ذوب شدن به جای اینکه به حالت روان دربیان خمیری میشن!

Rana.Y
2013-01-22, 11:42 AM
در ادامه گفته متین عزیز
شکلات ما خیلیییی خوشمزه و عالیه فقط یک مورد داره و اینکه برای تابستون مناسب نیست و سریع آب میشه. ولی برای فصل های سرد و معتدل عالیه. من فقط شکلات قهوه ای اش رو دیدم. نمی دونم سفید هم داره یا نه .
راستی متین جونم شف شدنت مبارک باشه{53}{2 (5)}

مهرانه
2013-01-22, 12:59 PM
رعنا جون ببخشيد آشپزخونه ات اسپم بارون ميشه {2 (4)} من از شكلات پارميدا شمشي استفاده مي كنم خيلي راضيم با چاقو ازش براحتي برش ميدم و آبش مي كنم يك بار شكلات ما سفيدشو از هاني گرفتم اصلا در برابر شكلات سفيد پارميدا خوب نبود سفته و رنگش به سفيدي شكلات پارميدا نيست و خيلي سخت با چاقو برش ميخوره اصلا ايد رنده اش كني هر چند توي يخچالم نگه نميدارمش من كه راضي نيستم نمي دونم شايد ما تقلبي بهم انداختن {2 (14)}

درآخر يكي از علتهاي خميري شدن شكلات ميتونه نفوذ بخار آب به داخل كاسه شكلات باشه كه باعث خميري شدن و دون دون شدن شكلات ميشه البته طبق گفته دوستان خوبم رعنا و متين به نوع شكلات هم برميگرده :3:

Rana.Y
2013-01-22, 02:24 PM
مهرانه جون قدم خودت و پست های مفیدت به روی چشم من{1}
اسپم چیه. داریم درباره شکلات تبادل نظر می کنیم. اتفاقا خیلی هم موضوع مهمیه و با توجه به اینکه تو کشور عزیز ما خیلی چیزها استاندارد خاصی نداره, تجربیات دبگران خیلی هم به درد بخوره.
مثلا من خودم از شکلات قهوه ای ما خیلی راضی هستم ولی از سفیدش چیزی نمی دونستم که الان از شما شنیدم(خواندم!).
کلا پارمیدا بین شکلات تخته ای های ایرانی موجود در مجموع کیفیت قابل قبولی داره. البته اگر بخواهیم خیلی کار خاصی داشته باشیم و هزینه اش خیلی برامون مهم نباشه شکلات تبلت های خارجی عالین. ولی خوب همیشه به صرفه نیست.

مهرانه
2013-01-22, 06:38 PM
ممنونم رعنا جان :11:بله منم خواستم از جنو ب بگيريم ديدم يك تكه كوچك اندازه كف دست اندازه دو تا شمشي پارميدا قيمت داره از خيرش گذشتم تبلت ها همون قيمت شمشي هستند رعنا جون خيلي وقته تو لوازم قناديها مي بينم ولي چون هنوز شمشي دارم تو فكر پرس و جو و خريدش نبودم

شكلات ما سفيد رو والله از بي اطلاعي خريدم همينجور رو دستم موند براي عيد 91 خريده بودم شكلات باهاش درست كنم از خير درست كردنش گذشتم براي تزئينات كوچيك ازش استفاده مي كنم تموم شه در كنار سفيد پارميدا به نظرم خيلي خشكه نرم نيست

Rana.Y
2013-01-22, 07:33 PM
من بیشتر تبلت یک کیلویی پارمیدا می گیرم.کلا سفیدش مزه اش فرق داره. یک اسانس خاصی داره که نمی دونم چیه . ولی با اسانس شکلات طعمش خوب میشه.
شکلات شیری اش هم یه کم شیرینه.تلخش به نظر من خوشمزه تره. تبلت های تلخ گالاردو خیلی خوشمزه است . من هر وقت واقعا مزه تلخ شکلات بخوام از اون ها می گیرم و آب می کنم. مثلا برای شکلات مغز دار فندقی , اگر بخواهیم از فیلینگ سس کارامل استفاده کنیم بهتره شکلاتش تلخ گالاردو باشه که شیرینی کارامل رو تعدیل کنه.
هنوز اینجا شکلات قنادی دسته بندی شده بر اساس درصد کاکائو نداربم و باید با تجربه موجودی فروشگاه ها انتحاب کرد.
به عنوان مثال شکلات بلژیکی سفید سکه ای خیلی خوشمزه است ولی بیش از حد نرمه و برای روکش کردن مناسب نیست و طعمش در شیرینی و کیک عالیه. من اونها رو با پارمیدای سفید قاطی می کنم خوب میشه .طعم بلژیکی با سفتی پارمیدا.
امیدوارم اسم شکلات گالاردو رو اشتباه ننوشته باشم. اگر اشتباه نوشته ام لطفا دوستان یادآوری کنند.

Rana.Y
2013-01-22, 11:26 PM
سلام رعناجان خسته نباشیدیه سوال داشتم میدونیدقالب باکف متحرک برای چه مواردی استفاده میشه
سلام عزیزم
این قالب ها معمولا برای پای استفاده میشن.یا بعضی کیک ها.معمولا برای کیک هایی که روشون تزیین میشه و بدون برگشتن سرو می شوند. البته از قالب کمر بندی هم میشه در این موارد استفاده کرد .
درباره پای , این قالب ها خیلی فرق خاصی با قالب های ساده ندارند. فقط یه کمی راحت تره.در مجموع به قیمت شون نمی ارزه.

Vijeh
2013-01-22, 11:32 PM
رعنا جون با اجازه، من چند روز پيش شكلات تبلت مينو ٦٥٪ گرفتم،عااااااااااالي بود يعني چنان melt و يكنواخت و يكدست ذوب شد كه حتي از مشابه بلژيكي بهتر بود،حالا سوال من اينه شما دوستان كه تهران هستيدبي زحمت و لطفا ميتونين تحقيق كنين كه آيا شركت مينو شكلات قنادي هم توليد ميكنه؟ من چون اينجا نتونستم شماره نمايندگيشو پيدا كنم،موفق نشدم باهاشون تماس بگيرم و در ضمن قيمتش هم مناسب بود. ببخشيد رعنا جون كه تو آشپزخونتون دخالت كردم،فقط واسه اطلاع رساني بود،

Rana.Y
2013-01-23, 01:55 AM
باز هم شیرینی تر برشی ([Only registered and activated users can see links]) این بار شطرنجی

112776

این عکس را برای بافتش گذاشتم. رولت چنین بافتی باید داشته باشد . پفکی و نرم و پوک :

112777

Rana.Y
2013-01-23, 02:11 AM
کیک شطرنجی

112778112780

نان رولت ساده و کاکائویی که به نوارهای یکسان بریده شده و به صورت شطرنجی روی هم گذاشته شده و با خامه به هم چسبیده اند .
نکته خاص این کیک یکسان بودن عرض برش ها و قطر نان رولت پخته شده است که ظاهر چهارخانه زیبایی به کیک می دهد. برای این کیک رولت هشت تخم مرغی در سینی 35*45 درست کرده و برش های 3 سانتی زدم. نتیجه می گیریم قطر نان رولت حاصل هم 3 سانت بوده است . با بقیه نان رولت ها هم شیرینی تر برشی شظرنجی درست کردم.
تزیین روی کیک خیلی ساده است . برای اینکه وقتی کیک برش می خورد به اندازه کافی شلوغ می شود و تزیین رویه شلوغ خیلی زیبا به نظر نمی رسد( البته این نظر شخصی منه {1})

112779

این عکس را برای عبرت! گذاشته ام . هنگام تهیه رولت کاکائویی نگارنده با بی حوصلگی سفیده ها را با زرده و آرد فولد کرده است و نتیجتا گلوله های کوچک سفیده در مایه باقی مانده است . این گلوله ها بعد از پخت تبدیل به این سیاه چاله های عظیم شده اند که مایه خجالت نگارنده را فراهم کرده است{4}
با نهایت شجاعت ! این عکس را در ملا عام نمایش می دهم تا خود و دیگران در آینده مرتکب این خطا نشویم:3:

112781

Rana.Y
2013-01-23, 11:26 AM
رعنا جون خيلي معركه است . براي چسبوندن اين لايه ها از خامه ساده استفاده كردين يا فرم گرفته ؟

ممنونم عزیزم
از خامه فرم گرفته.ولی خیلی کم در حد چسباندن لایه ها. بیشتر باشه لای درزها زیاد دیده میشه و چهار خونه خوشگل نمیشه .

Rana.Y
2013-01-23, 09:00 PM
رعناجون عاااااااااااااااااااااالی بود {69}{69}{clap}{clap}

کلا هربار کاری میکنی که آدم از شرمندگی نمیتونه سزشو پیش خانواده اش بلند کنه{2 (4)} {verysad}{verysad} یعنی با دیدن این کیک شطرنجی چنان نگاه عاقل اندر سفیهی از دخترم دریافت کردم که کلا کرکره آشپزخونه رو تا اطلاع ثانوی کشیدم پایین :45::45:

تو رو خدا اینجوری نگید .شما لطف داری عزیزم.شکسته نفسی می کنی رویا جان{53}

به دختر گلت هم بگو هر گلی بوی خودش رو داره .لطفا کرکره آشپزخونه رو دوباره بده بالا که منتظریم{53}
اینجوری باشه شاید بهتر باشه من کرکره آشپزخونه رو بکشم پایین:3:

Rana.Y
2013-01-24, 04:07 PM
رعنا جان مثل هميشه چشم نوازه و فوق العاده زيبا و آرامش بخش
دست مريزاد
براي چنين برشهاي صاف و يك اندازه خط كش گذاشتين يا چشمي همچين صاف شده؟ممنون{53}

ممنونم اسرا جان{2 (5)}
بله با خط کش فلزی و چاقو برقی برش زدم. با هشت تا تخم مرغ در سینی 35*45 ضخامت رولت دقیقا به اندازه عرض خط کش فلزی های رایج در لوازم تحریر فروشی ها شد (50 سانتی).
راستش من این مدل شطرنجی رو بیشتر از نوع گردش دوست دارم . به نظرم تمیز تر درمیاد و البته اندازه اش هم خیلی انعطاف پذیره. کناره ها و روی آن هم حیلی راحت با همان خط کش فلزی صاف می شود .منظورم خامه دور و رویه کیک بود!

Rana.Y
2013-01-25, 12:34 AM
رعنا جون چرا من با چاقو برقی کار می خوام بکنم فکر می کنم یک اره برقی دستم گرفتم که میخوام یک درخت برش بده {21} یک کم برای من ترسناکه :42: شما برش که میزنی با چاقو برقی دیگه بهش حرکت رفت و برگشت نمیدی خودش حالت اره رو داره دیگه نه ؟

مهرانه جون شما که شجاع تر از این حرفا بودی که از موجود ملوسی به اسم چاقو برقی بترسی! {21}
دقیقا همینطوره . خودش حالت اره ای برش می زنه.فقط آروم جرکتش بده خودش قشنگ می بره.من همیه روی تخته برش پلاستیکی برش می زنم . رو تخته شیشه ای هم صداس گوش خراش میشه هم اینکه فکر می کنم تیغه اش شاید به شیشه بخوره خوب نباشه .
باهاش تمرین کن بدجوری معتادش میشی.نون باگت برش بزن دستت روون میشه.
بذارید یک اعتراف بی رحمانه بکنم{4} نیمی از مثلا زیبایی کارهای من مال دوربین عزیز گرامیه و نیم دیگرش مال چاقو برقی. حالا این وسط من چیکاره بیدم؟:3: یک اپراتور خوب که می تونه از این موجودات نترسه و ازشون کار بکشه{4}

Rana.Y
2013-01-25, 12:48 AM
رعناجان کاراتون فوق العاده زیباهستندخانومی یه سوال دارم درموردصاف کردن خامه روی کیک شماباچی این کارومیکنیدخیلی خوب صاف کردیدممنون میشم راهنمایی کنید
ممنونم دوست من:11:
صاف کردن خامه روی کیک کار سختی نیست. یکبار با این روش امتحان کنید.
اول اینکه برای روی کیک و اطراف اون خامه رو خیلی سفت بر ندارید . یعنی شل تر از شکوفه بردارید .
اول کیک را صاف کنید و اضافه های برش خورده رو با قلم موی خشک ازاطراف و سطح گیک بردارید . این کار باعث میشه آستر کشی شما تمیز انجام بشه و خرده های کیک وارد خامه نشن .
بعد یک لایه نازک خامه رو و اطراف کیک بمالید و با پالت صاف کنید . خیلی وسواس لازم نیست . کیک رو در فریزر بگذارید تا خودش رو بگیره.
بعد لایه اصلی خامه رو رو کیک پخش کنید و با پالت صاف کنید . برای صافی نهایی اش:
یک خط کش فلزی مثلا سی سانتی رو با آب گرم بشویید و خشک کنید . اگر ابعاد کیک تون بزرگتره خوب مسلمه خط کش بزرگتری بردارید.دو طرفخط کش را بگیرید و خیلی آرام و یکنواخت از یک طرف کیک به طرف دیگر حرکت بدید. گرمی خط کش و این حرکت خامه اضافه رو برمی داره و روی کیک شما کاملا صاف میشه. فقط با یک حرکت. دور کیک چهار گوش هم با همین روش صاف میشه. برای کیک گرد استفاده از گردون خیلی کار رو راحت می کنه.

Rana.Y
2013-01-26, 02:28 AM
نان زنجبیلی ([Only registered and activated users can see links])

نخندینا{4} خوب ذوق کردم این همه نون یک جا دیدم!

113306113308

Rana.Y
2013-01-26, 10:59 PM
کیک یزدی با دستور آقای بابا رحیمی و توضیحات مهرانه عزیز ([Only registered and activated users can see links])

البته با اضافه کردن نوک کارد نمک میوه و یک قاشق سوپخوری هل آسیاب شده نرم
پف عالی ، مزه عالی تر و از همه مهم تر گنبدی شکل و ترک دار

113535113536

Rana.Y
2013-01-27, 10:50 AM
رعنا جون عاليه پف كيك يزديهات در حد لاليگاست :11:

اين شعر از مولانا هم با دستكاري اينجانب خدمت رعنا خانم البته تنظيم صدا از عليرضا عصار:10:

گفتند یافت می نشود گشته ایم ما
گفت آنکه یافت مینشود ( فر رعنا خانم ){21} آنم آرزوست
گفت آن که یافت می نشود آنم آرزوست

بابا فرت در حد مليه عزيزم هم نانهات و هم كيكهات با دماي استانداردي كه داره واقعا خوشرنگ و خوشگل ميشن {105} كيك يزدي به دماي بالا و يكنواخت فر احتياج داره كه يكي از مزيتهاي فرهاي خارجي و فن دار اين ميشه {105} خسته نباشي رعنا جان انشالله هميشه كيك يزديهات خوشرنگ و قله اي و پف كرده باشن {4}
ممنونم مهرانه جونم{2 (5)}
باز هم یک اعتراف بی رحمانه دیگه بکنم{4} و اینکه با فر استاندارد شیرینی عالی درست کردن هنر نیست ,با فر غیر استاندارد شیرینی عالی درست کردن هنره:3:
از نکاتی که برای دستور اضافه کردی خیلی استفاده کردم و واقعا سپاسگزارم{53}
باز هم برای دوستانی که در باره این کیک مشکل داشتند یادآوری می کنم که ۵ دقیقه اول رو کامل رعایت کنند . برای بعد از اضافه کردن آرد من از سری کیک زن هم زن با سرعت پایین استفاده کردم و ۵ دقیقه هم زدم . نتیجه یک مایه کاملا یکنواخت و همگن بود. سری کیک زن مهم نیست , با همون سر معمولی همزن ولی با سرعت پایین هم نتیجه میده.
تقریبا دو سوم قالب روپر کنید. با دمای بالای فر نگران سر ریز شدنش نباشید. تا فرصت سر ریز شدن پیدا کنه پخته و وسطش شروع به شکفته شدن می کنه . البته با اون به علاوه ای که با کارد چرب روش زدین.

Rana.Y
2013-01-27, 10:57 AM
رعنا خانم من میخوام تو سینی 30*40 کیک اسفنجی پایه درست کنم.اگه ممکن میخواستم راهنماییم کنین که با 9 تخم مرغ در مییاد؟میزان ارد ذرت به ارد چقدر باید باشه؟من مطالب سالی رو تو بحث فوم کیکها خوندم ولی یه کم گیج شدم .میشه لطف کنین کمکم کنین{53}

عزیزم من اسفنجی رو با دستور خانم طوروسیان درست می کنم و از دستور پایه اسنفاده نمی کنم. مهرانه و شادی و بقیه دوستان تجربه بیشتری دارند و بهتر می تونند کمکت کنند.
ولی برای کیک تخته ای از رولت خانم طوروسیان ([Only registered and activated users can see links]) در سینی دیواره بلند35*45 با ۸ یا ۹ تخم مرغ استفاده می کنم که عالی میشه. حدود ۳ تا ۴ سانت ارتفاع می گیره. کیک شطرنجی دو صفحه پیش با همین روش درست شده است .

Rana.Y
2013-01-27, 12:14 PM
رعنا جان میزان ارد و نشاسته ذرت رو به چه میزان تغییر میدین؟اگه کاکایویی بخوام چه میزان پودر کاکائو باید جایگزین ارد بشه؟

برای هر تخم مرغ 20 گرم آرد , 5 گرم آرد ذرت ,25 گرم پودر شکر و برای 8 تخم مرغی یک سوم چایخوری بیکینگ پودر.
حتما این نکته رو یادتون هست که عمده پف کیک اسفنجی و رولت از تخم مرغ هست و خیلی از دستور های حرفه ای برای این دو تا کیک بیکینگ پودر نداره و عالی هم در میاد . فقط باید مراقب میزان زدن سفیده و زرده و البته فولد کردن شون بود تا پف سفیده از بین نره.
برای کاکائویی به ازای هر تخم مرغ, 5 گرم کاکائو الک می کنم و به زرده اضافه می کنم . پس در این صورت هر تخم مرغ 15گرم آرد, 5گرم کاکائو , 5 گرم آرد ذرت و25 گرم پودر شکر می خواد.
گاهی کمی هم پودر نسکافه همراه کاکائو الک میکنم.

مهرانه
2013-01-27, 12:24 PM
برای هر تخم مرغ 20 گرم آرد , 5 گرم آرد ذرت ,25 گرم پودر شکر و برای 8 تخم مرغی یک سوم چایخوری بیکینگ پودر.
حتما این نکته رو یادتون هست که عمده پف کیک اسفنجی و رولت از تخم مرغ هست و خیلی از دستور های حرفه ای برای این دو تا کیک بیکینگ پودر نداره و عالی هم در میاد . فقط باید مراقب میزان زدن سفیده و زرده و البته فولد کردن شون بود تا پف سفیده از بین نره.
برای کاکائویی به ازای هر تخم مرغ, 5 گرم کاکائو الک می کنم و به زرده اضافه می کنم . پس در این صورت هر تخم مرغ 15گرم آرد, 5گرم کاکائو , 5 گرم آرد ذرت و25 گرم پودر شکر می خواد.
گاهی کمی هم پودر نسکافه همراه کاکائو الک میکنم.

البته به توضيحات رعنا جون اضافه كنم با اين مقدار نشاسته ذرت كيك بسيار لطيفي داريد اگر ميخواهيد كيكتون رو حجمي كار كنيد يا لايه هاي بيشتري از كيكتون داشته باشيد چون برش دادن كيك به ان لطيفي كمي براي مبتديان مشكله مقدار نشاسته ذرت رو به نصف برسونيد نشاسته ذرت كمتر انسجام بيشتري به كيكتون ميده ولي اگر كيك اسفنجي پايه مثلا شش تخم مرغي ميخواين درست كنيد و فقط دو لايه ازش دربياريد مقدار نشاسته ذرت دستور هم لطافت خيلي خوبي به كيكتون ميده هم دو لايه برش دادن زياد هم سخت نيست {1}

Rana.Y
2013-01-27, 11:27 PM
دسر من در آوردی شبه لاوانتین

113851113852113853

کف قالب چرب شده کمی ژله بی رنگ ریختم و توت فرنگی ها و پره های پرتقال را روی آن چیدم . بعد از نیم بند شدن و محکم شدن میوه ها در ژله بقیه ژله بی رنگ را ریختم . سری بعد کرم شیر عسلی (یا هر ژله شیری رنگ دیگر ) . بعد از کرم سفید ، یک لایه خامه فرم گرفته و نهایتا بک تکه نان رولت کاکائویی به اندازه دهانه قالب روی آن گذاشتم و رفت تو فریزر تا خودش را بگیرد.
در آخر هم خیلی راحت برگردوندم تو ظرف. ناگفته نماند که در ژله بی رنگ مقداری هم آگار ریخته بودم که به قالبی برگشتن آن خیلی کمک کرد.
ترکیب من درآوردی خوشمزه ای شده بود. تصور کنید کیک کاکائویی ، خامه فرم گرفته ، کرم شیرعسلی ، ژله شیشه ای و توت فرنگی{2 (30)} چه شود!
راستی وقتی با این میوه های زیبا و طبیعی میشه ژله شیشه ای درست کرد چرا باید خامه با رنگ های شیمیایی رو با سرنگ داخل ژله تزریق کنیم ؟ خدا وکیلی به قشنگی میوه های طبیعی میشن ؟:3:

نمای برش خورده

113891113892

Rana.Y
2013-01-28, 08:05 AM
رعنا جون خيلي خوشگل شده . دستت طلا . خانمي يه چيزي تو همه كاراتون واقعا دل منو برده و اون كاغذايي كه زير اكثر كاراتون مي ذارين .( همين لبه سوراخ سوراخا كه سفيدن ) . اينا رو به چه اسمس و از كجا تهيه مي كنين ؟‌

ممنونم عزیزم
به این کاغذها دانتل میگن و در اندازه های مختلف هست. لوازم قنادی فروشی ها دارند.گرد و مستطیل و بیضی و در همه سایز.

Rana.Y
2013-01-28, 11:03 AM
رعنا جون خیلی زیبا شده ، توی تمام زمینه ها کارهات زیبا هستن ،{53}
رعنا جون چقدر زمان میزارید برای انجام این کارها ؟، اینهمه زیبایی و دقت مستلزم داشتن زمان هست والبته سلیقه واستعداد واقعا جای تبریک داره ، {53}{53}{53}{53}
یک سوال دیگه این روبان زیبا یی که دور کارت بستی ، اگر من این کار را انجام بدهم برای دسر وبخواهم هدیه ببرم ، شدنی هست ؟ {53}

ممنونم عزیزم . لطف داری{53}
خوب مسلما وقت می بره, ولی نه اونقدر که زندگیم رو مختل کنه. لوازم کارم همیشه مرتب سر جاشه و دائم چک می کنم کسری نداشته باشم.این جوری کار سریع تر پیش میره. به هر حال اگر دوستش داشته باشید وقتش هم پیدا میشه .
برای دور کیک یا دسر , بهتره از روبان های نایلونی قابل شستشو استفاده بشه که تمیز باشه . من از اون روبان ها ندارم . با همین روبانهای معمولی ساتن می بندم . فقط قبلش یک نوار طلق نازک دور کیک یا دسر می بندم که روبان به کیک و خامه نخوره.

Rana.Y
2013-01-28, 04:16 PM
رعنا جون یه سوال .تو رو خدا زود جوابم رو بده .واسه این شیرینی های فسایی که درست کردین کل ارد مصرف میشه؟اخه مال من خمیر به دست اومد ولی هنوز یه مقدار ارد باقی مونده .نمیدونم چی کار کنم .همه رو اضافه کنم؟

عزیزم شرمنده دیر جواب میدم. نبودم الان اومدم .
تا اونجاییکه یادمه همه اش رو اضافه کردم.

Rana.Y
2013-01-29, 05:27 PM
رعنا جون من خمير هزارلا گرفتم براى شيرينى ناپلئونى چند لايه خمير رو رويهم بذاريم؟٫

عزیزم فقط یک لایه. خودش موقع پخت لایه لایه میشه. اگر خمیرتون تازه و با کیفیت باشه , معمولا یک لایه یک سانتی توی فر حدود شش سانت میشه. این نان پخته رو به دو لایه تقسیم و استفاده کنید.

Rana.Y
2013-01-29, 05:32 PM
رعنا جونم، یه اعتراف بکنم؟ انتخاب ابزار مناسب، انتخاب اجاق مناسب، انتخاب دوربین مناسب، انتخاب نوع تزیین با توجه به ترکیب مواد، همه و همه سلیقه می خواد :11:
دوستت دارم {2 (5)}
آشپزخونه ات زنده ام کرد {2 (6)}

شادی عزیزم
خوشحالم که بعد از بک غیبت طولانی دوباره سر حال می ببنمت و از اون بیشتر اینکه در این خوشحالی سهمی داشته ام و حداقل کیک ها و شیربنی هام تونسته لحظه ای شادت کنه.
امیدوارم هر چه زودتر نگرانی هات بر طرف بشه و خودت و خانواده ات سلامت و شاد باشید{53}

Rana.Y
2013-01-29, 11:02 PM
رعنا جون عزیز من یک خواهش دارم {53}، البته قبلش عذر خواهی میکنم که این را توی اشپزخونه اتون مینویسم {53}
عزیزم ، من توی کار سفارش عذا هستم ، اشپز خونه ایی دارم که سفارشی کار میکنم ومشتری های مخصوصی دارم حقیقتا من توی کار دسر وشیرینی خیلی وارد نیستم ، ولی بعضی از مشتری همیشه یک دسر کنار غذا هاشون در خواست میکردن من هم در حد کرم ویا ژله و... درست میکردم ولی میخواهم از این به بعد پشت سر شما حرکت کنم واز دسر های شما وشیرینی های شما وبقیه دوستان استفاده کنم واز خودتون هم کمک بگیرم ، حالا میخواستم بپرسم شما وبقیه دوستان هنر مند راضی هستین که من از دستوراتتون واز ایده هاتون و... استفاده کنم وپول در بیارم ؟ حلاله یا نه ؟
ممنونم{53} اگر کسی از دوستان هست که ناراضی باشه خوشحال میشم که خصوصی یا عمومی اعلام کنه {53}
میدونم همه به اشپزخونه شما سر میزنن برای همین ، اینجا نوشتم ببخشید {53}
عزیزم
استفاده از ابده هایی که عمومی گذاشته شدند. چه اشکالی می تونه داشته باشه؟ اگر کسی دوست نداشته باشه که ایده اش استفاده بشه بهتره اونو در محیط های عمومی نمایش نده.
من از طرف خودم میگم :
از اونجایی که من هر چه که یاد گرفتم از همین محیط های عمومی و کتاب ها و مجلات و اینترنت بوده است, خوشحال میشم که اطلاعاتم رو به دیگران هم منتقل کنم.بنابراین اگر مورد ی هست که به کار کسی از دوستان بیاد نوش جان و گوارای وجودش. پولی هم که از این راه به دست بیاد گوارای وجود نازنینش{53} باشه که نون زحمت خودش رو می خوره.
کسب و کارت پر رونق دوست {2 (5)}

Rana.Y
2013-02-02, 01:18 PM
سلام رعنا جون

آشپزخونه تون عالیه{clap}

میشه من رو در مورد خمیر هزار لا راهنمایی کنید؟
من از پاسارگادذ می خوام بخرم.یک مدل داره؟اسم و مارک خاصی نداره؟
توی فریزر نگه دارم؟
بعد که خریدم چه جوری استفاده کنم؟
مثلاً قبل از مصرف بزارم بیرون؟یک تکه رو ببرم با ورقه ای هست؟
بعد وردنه بکشم اشکالی نداره؟

می خوام دور قالب مخروطی هم ببندم.مشکلی پیش نمیاد؟نکته خاصی نداره؟

{63}شرمنده خیلی سوال هام زیاد شد ولی از خمیرش می ترسم:42:
ممنونم عزیزم
فروشگاه پاسارگاد - تا اونجاییکه من می دونم - یک مدل خمیر هزارلا داره که مال قنادی خودشونه. منجمده و باید تو فریزر نگهداری بشه . قبل از مصرف باید بذارید تو یخچال تا یخش آب بشه . خودش لایه لایه روی هم تا شده . معمولا لایه هاش یک سانتی مبشه. یک لایه یک سانتی بردارید و تو سینی فر بگذارید. حتی الامکان وردنه نکشید مگر اینکه برای نان قیفی بخواهید نازکش کنید .
سینی خمیر را تو یخچال بگذارید تا فرتون با دمای 200 درجه واقعی گرم بشه . بعد سینی رو از یخچال دربیارید و تو فر داغ بذارید . خمیر شروع می کنه به لایه لایه شدن . بعد از 10 تا 15 دقیقه دمای فر رو 20 درجه پایین بیارید تا کامل پخته بشه. کلا حدود نیم ساعت طول می کشه تا پخته بشه.

Rana.Y
2013-02-02, 08:00 PM
ممنون از توضیحات کاملتون.شرمنده بازم سوال دارم{63}
یخش باز شد ببرم یا کامل بزنم بعد بزارم توی سینی؟
خمیرهای قالب زده رو بچسبونم به هم یا با فاصله بزارم توی سینی؟

برای مخروطی ارتفاع خمیر چقدر باشه؟
و اینکه هر لایه رو کمی بیارم روی لایه قبلی؟

یک دنیا ممنون که با صبر و حوصله راهنمایی می کنید:11:{2 (4)}
متوجه منظورتون نشدم.کامل بزنم بعد بذارم تو سینی رو توضیح بدید.
خمیر هزارلای برش خورده رو تو سینی تقریبا کیپ هم بچینید تا یکنواخت پف کنند و غش نکنند. به خصوص برای شیرینی زبان این توصیه رو خیلی جدی بگیرید.
برای مخروطی خمیر رو نازک کنید البته با احتیاط . خمیر رو در بک جهت با وردنه نازک کنید و به هیچ عنوان خمیر رو ورز ندید.فکر کنم دو میل کافی باشه. نوارهایی که دور مخروط ها می پیچید خیلی کم روی هم بیارید .خیلی کم ها زیاد بشه زمخت میشه کم باشه هم وا میره.

Rana.Y
2013-02-03, 04:39 PM
پیتزا رعنا پز با تاپینگ پیشنهادی لادن ( همون آب روان معروف :11:)

خمیر با پودر خمیر پیتزای هانیکو و تاپینگ شامل :

مرغ پخته ریش ریش شده که با تمام موجودی ادویه توی کابینت!!! تفت داده شده: پودر سیر فراوان، پاپریکا ، فلفل سیاه ، چاشنی درت همیشک ، ادویه پیتزا مک کورمیک ، ادویه همبرگر مک کورمیک ، اورگانو و البته نمک . قارچ تفت داده شده ، پیاز داغ طلایی ، فلفل دلمه ای رنگی ، پیاز نازک اسلایس شده و اورگانو پودر نشده فراوان

115138115139

Rana.Y
2013-02-03, 11:09 PM
رعناجون ببخشید یک سوال دارم چرا پیتزا یی که تو خونه درست میکنیم مثل بیرون پف دار وکش دار نمیشود بااینکه پنیر زیاد میزنیم{2 (14)}

خوب اونا با فرهای صنعتی بزرگ کار می کنند و مسلما نتیجه کارشون با فر خانگی ما یکی نیست.
البته کشدار بودن پیتزا به خاطر پنیرشه که تو منزل هم امکان پذیره . مخلوط پنیر دالیا و فیلافیلا و مطهر کاملا کشدار و خوشمزه است . منظورتون از پفی رو متوجه نشدم .

Rana.Y
2013-02-04, 10:37 AM
سلام استاد رعنا جون.{53}
یک سوال جدی از دیشب توی ذهنمه که بالاخره می خوام بپرسمش. رعنا جون شما چند وقت پیش شیرینی تر برشی درست کرده بودید که شطرنجی بود. سوال من اینه که آیا ایده ی اونا از خودتون بوده یا جایی دیده بودید و شما هم انجام دادید؟ البته من تصور شخصیم اینه که ایدش از خودتون بوده. حالا چی شده که بعد از حدود دو هفته دیشب این سوال به ذهنم رسیده؟ آخه دیشب رفته بودم یه شیرینی فروشی که همیشه شیرینی تر از اونجا می خرم دیدم عین کار شما رو درست کرده!{eek} و من اونجا کلی ذوق کردم که همچین دوستان و استادانی دارم که باتجربه های این فن هم ازشون درس می گیرن!:35::3:
یه سوال دیگه می خوام بدونم آیا شما بجز تو این تالار جای دیگه هم این عکس ها رو گذاشتید؟ آخه خیلی برام جالبه که اونا بیان از این تالار ایده بگیرن.{71}

سلام عزیزم
من استاد نیستم. فکر می کنم یکبار هم گفته بودم اینو{4}
اول اینکه شیرینی شطرنجی چیز خاصی نیست که فقط به ذهن من برسه . مثلا یک مدل کیک شطرنجی هست , مثل اونی که من عکسش رو گذاشتم , که به جای خامه با مارزیپان روکش میشه. این طرح تو بیشتر کتاب های تزیین کیک هست و حتی یادمه قناد باشی هم تو شماره های قبلی اش گذاشته بود . این مدل شیرینی ساده با دو رنگ نان رولت را هم از سال ها پیش قنادی تصاج تبریز درست می کند . همون مدل ساده اش رو که عکسش رو تجربه شیرینی تر برشی گذاشته ام . الان هم اون مدل ساده رو قنادی نوبری تو تهران سال هاست که درست می کنه.
دوم ، شیرینی پزی حرفه ای هست که در عین سادگی خیلی متنوعه و میشه با یک تغییر کوچک طعم و ظاهر شیرینی را به کلی تغییر داد . و آخر اینکه الان عصر ارتباطاته و دیدن کارهای مشابه اصلا تعجبی نداره .
من قبل از اینکه اینجا عضو بشم ، حدود 4 ماه پیش ، همه عکس هام تو تالار هنر آشپزی بود. از اون به بعد هم عکس هام اینجاست و برای دوستانم که عضو این جا نیستند و نمی بینند از طریق ایمیل می فرستم.
تعجبی نداره که این کار تو یک قنادی دیده بشه. شما هم تعجب نکنید!
همین جا هم مجددا میگم که از تمام امکانات موجود برای یاد گرفتن و ایده گرفتن استفاده می کنم . با این حال نزدیک به دو ساله که پام به هیچ قنادی نرسیده و راستشو بخواین رغبت نمی کنم از شیرینی هایی بخورم که هیچ اطمینانی به مواد اولیه و روند تهیه اش ندارم حتی در قنادی های بزرگ و معروف .
پس قنادی ها هم حق دارند از عکس هایی که عمومی گذاشته شده ایده بگیرند و درست کنند{4}

Rana.Y
2013-02-08, 05:25 PM
جهت تغییر ذائقه{4} سالاد فصل

115857

Rana.Y
2013-02-08, 05:30 PM
شیرینی تر برشی ([Only registered and activated users can see links]) در مقیاس ماکرو{4} برای تولد ریحانه در مدرسه{69}
خودم دیگه از دیدن و درست کردن و خوردن شیرینی تر برشی حالم ....{21}

115861115862

115863115864

Rana.Y
2013-02-08, 05:33 PM
کیک بستنی با نان رولت و بستنی توت فرنگی روز

115865115866115867

Rana.Y
2013-02-08, 05:36 PM
باز هم شیرینی تر برشی {4} ([Only registered and activated users can see links])

115868115869115870

Rana.Y
2013-02-08, 11:28 PM
ممنونم دوستان خوب من . ریحانه هم تشکر میکنه{1}
راستشو بخواین مدتبه تصمیم گرفتم تا جایی که می تونم از رنگ های شیمیایی استفاده نکنم . به اندازه کافی تو سس و رب و مرغ و انواع ناگزیر کنسروها از رنگ و طعم دهنده و نگهدارنده و افزودنی های مجاز و صد البته مضر بهره مند هستیم!
از این رو شدید! خودم رو موظف کردم شیرینی ها رو با رنگ های طبیعی زیبا کنم. خوشبختانه میوه های زیبایی با رنگ های متنوع موجود هست که با اون ها میشه رنگین کمان درست کرد.
به علاوه وسایل تزیینی و جانبی هم می تونن تزیینات رو کامل کنند. مثلا انواع کپسول ها و کاغذهای کاپ کیک که هم زیبایی کافی به کار می دهند و هم رنگ شیمیایی وارد بدن نشده است .
این کپسول ها و کاغذها و دانتل ها و تو لوازم قنادی فروشی هابیشتر تحویل بگیرید و از مصرف رنگ ها حتی الامکان کوتاه بیایید. باور کنید میشه کارهایی به مراتب زیباتر و سالم تر از رنگی ها انجام داد.
در ضمن جهت اطلاع عموم! پاپ کیک های رنگی به عنوان دکور دریخچال نگهداری شده و خورده نخواهند شد{4}

Rana.Y
2013-02-09, 04:30 PM
رعنا جون خسته نباشی عزیزم {53}
شما به جای خامه در کیک بستنی از ، بستنی استفاده کردی ؟ روشم از خامه یا بستنی هست ؟
رعنا جون من نمیتونم زیاد فارس حرف بزنم وبنویسم ببخشید ، اگر جملاتم کامل فارس نیست {53}
راستی از همون دستور رولت همیشگی استفاده کردی؟

ممنونم عزیزم
بله , دور قالب لوف را با نان رولت پوشاندم و داخلش رو با بستنی پر کردم و دوباره با یک نان رولت پوشاندم. یک شبانه روز هم تو فریزر بود .
روش هم با خامه فرم گرفته تزیین کردم.

Rana.Y
2013-02-09, 11:21 PM
باز هم از اون لالیگا ها{21} با این دستور ([Only registered and activated users can see links])

116078

Rana.Y
2013-02-09, 11:27 PM
چیز کیک نسکافه با رویه ژله ای
116079

Rana.Y
2013-02-10, 11:09 AM
اول بگم که مدیران محترم لطف کنند و ممنوعیت اسپم رو برای کارهای رعنا جون برطرف کنن تا بتونیم انرژی درونی و شوق و شعف و کف های به زمین خوردمونو اینجا با گذاشتن اسپم تخلیه کنیم وگرنه این هیجانا اصلا واسه قلب و روح و روانمون خوب نیست و باید تخلیه بشه.{68}اینجا اصلا نمیشه فقط یه دکمه تشکر زد و رد شد...اصلا و ابدا...
دوم اینکه رعنا جون فوق فوق العاده ای.سوپر الفوق العاده.اون کیک برشی های تولد ریحانه جون عالی بودن.تولدش رو تبریک میگم و صورت ماه هر دوتون رو همینجا می بوسم.دست مریزاد بانوووووو.من کم کم دارم دچار افسردگی میشم دیگه!!هی ی ی ی روزگاررررررر{2 (6)}
لطفا یه توضیح مختصر راجع به کیک بستنی تون هم میدین.من چون بستنی دوست ندارم هیچ وقت سمت دسرهای حاوی بستنی نرفتم.اما میبینم مهمون پسنده گفتم برم تو کارش.قالب و تعداد تخم مرغا و اینکه بعد از پخت وسطش رو خالی کردین بستنی ریختین؟چه جوریاست؟

ساریناجون
منو شرمنده می کنی:11: کار همه دوستان عالیه. هر کسی سبک کار خودش رو داره. و طبعا زیبایی خودش رو. به هر حال از لطف و محبتت بی نهایت سپاسگزارم{2 (5)}
کیک بستنی رو تو یک قالب لوف درست کردم. اول یک کیسه فریزر بزرگ رو تو قالب انداختم و اطرافش رو بالا آوردم که بیرون بیرون آوردنش راحت باشه. تو کمربندی هم میشه.
بعد نان رولت آماده رو برش زدم و کف و چهار تا دیواره قالب رو پوشاندم. بستنی کمی نرم شده رو تو حفره تولید شده فشرده کردم و با یک برش نان رولتروشو پوشاندم و نایلون ها رو روش تا کردم و یک شبانه روز گذاشتم فریزر.بعد هم با همان نایلون ها از قالب در آوردم و خامه کشی و تزیین کردم.

Rana.Y
2013-02-10, 11:38 AM
رعنا جون نان رولتو باید از کجا تهیه کرد؟اخه رولتهای تو سوپریها قیافش فرق داره و وسطش خالی نیست ببخشید گیج شدم
عزیزم منظورم نان رولتی هست که خودتون درست می کنید و به اندازه سینی فرتون هست . یک تکه کیک نازک مستطیل شکل که می تونید به ابعاد دلخواه برش بدید و مصرف کنید . دستورهای مختلفی داره ، من از دستور خانم طوروسیان ([Only registered and activated users can see links])استفاده می کنم .

Rana.Y
2013-02-10, 04:30 PM
بورک سیگارتی با گوشت و قارچ با این دستور ([Only registered and activated users can see links])خوشمزه{2 (30)} از پریسا جون

116147116148

Rana.Y
2013-02-11, 12:01 AM
به به چه بورکهای طلایی و خوشرنگی {clap} ، خوشحال شدم که امتحانش کردی :11: ، راستی خمیرش مارک ( ای دو ) بود یا یه مارک ایرانیه دیگه هم اومده تو بازار ؟

ممنونم عزیزم
بله مارک ای دو بود که گرد برش خورده بود.خیلی خوشمزه بود .
راستی یک چیز دیگه , بر اثر گرسنگی مفرط{4} ساعت ده شب تصمیم به تهیه بورک با پنیر گرفته شد.بورک با پنیر هوکلند سبزیجات و کلی کنجد و سیاه دانه روش. با برشته شدن کنجد ها زیر گریل.اگه نخندین میگم مزه نون بربری داغ با پنیر تازه می داد{2 (30)}

Shirinkam
2013-02-11, 12:22 AM
ممنونم عزیزم
بله مارک ای دو بود که گرد برش خورده بود.خیلی خوشمزه بود .
راستی یک چیز دیگه , بر اثر گرسنگی مفرط{4} ساعت ده شب تصمیم به تهیه بورک با پنیر گرفته شد.بورک با پنیر هوکلند سبزیجات و کلی کنجد و سیاه دانه روش. با برشته شدن کنجد ها زیر گریل.اگه نخندین میگم مزه نون بربری داغ با پنیر تازه می داد{2 (30)}

خب رعنا جون چه اشکالی داره ، به این میگن خلاقیت دیگه {47b20s0}
اتفاقا منم ایندفعه که اسفناجی رو درست کردم ، چون شما تعریف پنیر هوکلند رو کرده بودی ، پنیر خامه ای سبزیجاتش رو خریدم و بهش اضافه کردم . از طعم پنیرش خیلی خوشم اومد با پنیرهای دیگه فرق میکنه همینطور که مواد رو درست میکردم و میچشیدم احساس میکردم که از دفعه های پیش خوشمزه تر شده .

Rana.Y
2013-02-12, 11:37 PM
وافل با توضیحات در اینجا ([Only registered and activated users can see links])

116481116482116483116484116485116486116487116488

Rana.Y
2013-02-15, 01:11 AM
تی تاپ خانگی با نان رولت ([Only registered and activated users can see links])

دو لایه نان رولت که با مارمالاد پرتقال ساندویچ و با شکلات و مارمالاد توت فرنگی و انواع مغزها تزیین شده است.

116757116758116759

116760

Rana.Y
2013-02-16, 11:39 PM
رعنای عزیز و هنرمند سلام دوست خوبم {2 (6)}
یه راهنمایی کوچولو ازت می خواستم اگر مواد این دستور ([Only registered and activated users can see links]) رو دو برابر کنم چند مین لازمه که توی فر بمونه؟
ممنون میشم از راهنماییت
سلام دوست خوب من
راستش من تا به حال این کیک رو درست نکردم. ولی روی کیک های دیگه و,رولت که زیاد درست می کنم دوبرابر کردن دستور تغییر خاصی تو زمان ایجاد نمی کنه. فوقش ده درصد. فقط وقتی که قالب فرق می کنه, مثلا قالب لوف به مافین تبدیل بشه, اون موقع شاید بعضی وقت ها نصف هم بشه.
با این حال بهتره از دوستانی که این کیک رو درست می کنن و عکسش رو هم تو تاپیک گذاشتن سوال کنی.مطمئنا نظر اون ها قابل اعتمادتره.

Rana.Y
2013-02-20, 10:21 PM
وای چقدر متنم غلط بیانی داره ببخشید نشدم ویرایشش کرد
رعنا خانوم میخواستم ازتون بخوام اگر ممکنه دستور چند تا از شیرینی خشک هایی هم که خودتتون برای عید درست میکنین رو هم برامون بزارین

بستگی به خودتون داره . من خودم شیرینی تر و رولت فریز شده و یخ زدایی شده رو دوست ندارم. اگر هم وقتم کم باشه ترجیح میدم فقط نان رولت را آماده کنم و تو فریزر نگه دارم . بعد از بخ زدایی خامه کشی کنم.
در مورد شیرینی خشک عید هم از همین دستور ها استفاده می کنم و البته ممکنه هر بار ظاهرش رو تغییری هم بدم. بکی دو مورد هم برای دوستان آب روان! و فامیل نزدیک شگفتانه{4} باید داشته باشم دیگه:3:
باقلوا , نخودچی , گردویی پفکی , بهشتی , رسپیری, قطاب و دو سه جور شکلات با تزیینات زیبا

Rana.Y
2013-02-21, 12:29 AM
ممنون بابت جوابتون
پس میشه نونش رو زودتر اماده کرد و موقع استفاده یخ زدایی و خامه کشی و تزئین کرد؟
حالا اگر بخوایم تازه درست کنیم شما خودتون از کی شروع میکنین به آماده کردن که هم برای پذیرایی آماده بشه هم وقت داشته باشیم آخه فامیل های همسرم همه باهم روز اول عید تشریف میارن و من میخوام هر کاری از دستم بر میاد انجام بدم...
خوش به حال بستگان شما عجب دید و بازدید خوشمزه ای میشه منزل شما...
دستور شیرینی های خشکتون تو روز منو هست؟

راستش ما هنوز خیلی بزرگ خاندان نشدیم که یک لشکر مهمون عید بیان خونمون{21} از طرفی معمولا یک روز مشخص اواخر تعطیلات معین می کنیم که هر کسی که از دوری ما ملول گشته و از شوق دیدار ما قرار از کف داده خدمت برسد{4}
به همین دلیل یازی نیست در طول عید انواع و اقسام شیرینی داشته باشیم . البته چند جور شیرینی رایج مثل نخودچی و گردویی برای سفره هفت سین داریم, ولی برای روز مشخص یکی دو روز قبل چند جور درست می کنم.
شیرینی خشک های موجود در سایت خیلی متنوع و زیاد هستند. همین تجربه شیرین اسفند خودش یک سینی شیرینی حشک بسیار زیبا می شود.

Rana.Y
2013-02-21, 12:12 PM
رعنا جون سلام
من یه سوال در مورد رولت داشتم ازتون. با توجه به اینکه مایه ی رولتی که با دستور خانم طوروسیان تهیه میشه روان نیست خیلی چطور شما تونستید اینقدر نازک مایه رو کف قالب پهن کنید؟ من این دستور رو درست کردم و از کیفیت رولت بدست اومده راضی بودم اما دوست دارم که رولت کاملا نازکی بهم بده. شما دستور دیگه ای پیشنهاد میکنید که مایه ی رولتش جوری باشه که بشه نازکتر و راحت تر کف قالب پهنش کرد و یا اینکه چه راه حلی دارید برای این موضوع.
پیشاپیش ممنون

عزیزم مایهرولت را چه نازک و چه کلفت باید خیلی سریع و فرز با پالت , ترجیحا پله ای , کف قالب یکنواخت کنید و بعد یکی دوبارقالب را روی کابینت بکوبید تا حباب های هوا خارج شوند.
من تجربه ای روی دستورهای دبگه ندارم .

Rana.Y
2013-03-02, 08:12 PM
کیک شکلاتی با تزیین فقط شکلاتی! برای تولد آقای همسر{2 (6)}
عکس برش خورده هم در اولین فرصت

120518120519

برش خورده کیک بالایی

120520

Rana.Y
2013-03-03, 12:45 PM
رعنا جون برای تهیه خامه کاکائویی از شکلات آب شده استفاده می‌کنید؟ کارهاتون واقعا زیبا است. بسیار شیک و ساده و زیبا.

ممنونم عزیزم
برای این کیک اول گاناش با نسبت چشمی درست کردم و گذاشتم کامل سرد شد . تو این فاصله خامه ساده را فرم دادم و مقداری کاکائو که در خیلی کم آب جوش حل کردم بهش اضافه کردم. بعدش گاناش خنک رو به حامه شکلاتی اضافه گردم و نتبجه این شد که می بینید .

طعم این خامه شکلاتی رو بیشتر از خامه شکلاتی که فقط با خامه و پودر کاکائو درست می کنیم دوست داشتم.

Rana.Y
2013-03-03, 07:06 PM
مثل همیشه عالی
رعنا جون ماسورهای که باهاش شکوفه زدین چه شماره ای هستش؟

وسوال بعدی اینکه .یادمه تو کاراتون یه بار عکس یه چیز کیک رو گذاشته بودین که به شکل قلب بود .میشه بگین مارک قالبتون چی بوده ؟

ممنونم عزیزم
ماسوره 1C ویلتون
اون قالب ساوارین سیلیکونی هست مارک سیلیکومارت

mrp1351
2013-03-07, 03:38 PM
چه میکنه مریم{clap}{clap}{clap}{clap}

بزن دست قشنگه را به افتخارش{clap}{clap}{clap}

Rana.Y
2013-03-13, 04:25 AM
شیرینی برنجی با دستور ساده و راحت بهاری عزیز ([Only registered and activated users can see links])

خیلی خوشمزه و خوش عطر بود. بوی برنجی های بچگی رو می داد. از همون هایی که مامان ها در هزار تا سوراخ خونه مخفی می کردند که تا روز سیزده فروردین برای مهمان های بی خبر و با خبر عید شیرینی داشته باشند:3: و البته همیشه هم به همت نیروهای جان بر کف منزل کشف و منهدم می شد{21}

122766122767

Rana.Y
2013-03-13, 04:41 AM
شیرینی نخودچی با دستور خانم طوروسیان
122768

عکس مراحل کار برای دوستانی که از عدم انسجام خمیر نوشته بودند . در عکس اول می بینید که خمیر از چرخ گوشت رد شده چه جوری است . نیازی به ورز دادن و منسجم کردن همه خمیر نیست . از همین خمیر چرخ شده به اندازه یک نارنگی بردارید و بین دو لایه کیسه فریزر قرار دهید . با حرکات ضربه ای وردنه خمیر را باز کنید و بعد به اندازه لازم خمیر را با وردنه پهن کنید و قالب بزنید .کیسه فریزر هم الزامی نیست ، فقط برای اطمینان بیشتر!

122769122770

122771122772

122773122774

122775122776

122777

Rana.Y
2013-03-13, 12:06 PM
سلام رعنا جون میخواستم بدونم با کدوم روغن درست کردی با کره یا جامد؟

سلام عزیزم
با روغن اصیل وکمی روغن صاف برای جبران شل بودن روغن.
یعنی 125 گرم روغن دستور را با 100گرم اصیل و25 گرم صاف جایگزین کردم.
اگر به روغن جامد تر از اصیل دسترسی دارید از صاف استفاده نکنید.

Rana.Y
2013-03-17, 06:06 PM
شیرینی های عید
با عرض پوزش از دوستان عزیزم ، بعضی از عکس ها از روی پوشش گرفته شده است که خیلی جالب نیست{2 (26)}

سال نوی همگی مبارک {53}

شیرینی نارگیلی با دستور خانم منتظمی و توضیحات خانم دردایی در هنر قنادی

123334

باقلوای بادام با خمیر یوفکای باقلوایی

123335

آلمانی با دستور تجربه های شیرین از خانم عسگر زاده

123336

آلمانی با همان دستور و تزیین به شکل لینزر

123337

شیرینی خشک مخلوط شامل
گردویی خانم دردایی ، رسپیری خانم سیاح ، نارگیلی پودری خانم منتظمی ، گل مینای خانم جمشیدیان ، نخودچی خانم طوروسیان ، برنجی بهاری عزیز و بادامی خانم دردایی

123338

زردآلوی مارزیپانی

123339

سیگارت بادام یا باقلوای خشک با خمیر یوفکای باقلوایی

123340

رسپیری و شکلاتی با دستور مهرانه جان

123341

شکلات های متنوع قالبی و تزیین شده

123342

شکلات چوبی با قالب طلقی شکلات و طلق آماده به شکل مافین

123343

Rana.Y
2013-03-17, 06:24 PM
رعنا جون خته نباشید مثل همیشه اونور عالی خیلی خوشگل شدند میشه بگین مارزیپان رو با چه دستوری آماده کردین و در مورد رنگ زیبای زرد آلوها هم اگه توضیح بدین ممنون میشم
ممنونم آراز جون شما لطف داری:11:
من از مارزیپان آماده که از پاسارگاد می گیرم استفاده می کنم . یکی دوبار خودم درست کردم به نرمی مارزیپان پاسارگاد نشد .
رنگش هم زعفران فراوان زدم . بعد از گلوله کردن و فرم دادن با کارد یک وری توی سینی چیدم و با قلم موی کوچک نقاشی یک لپشون{21} رو زعفرانی کردم که مثلا طبیعی تر بشه . به قول ترک ها واقعا شبیه "اریه " بشه{4}

Rana.Y
2013-03-17, 09:01 PM
رعنا خانوم خوشا به سعادت مهمون هاتون چه عید دیدیدنی بشه با اینهمه شیرینی خوشمزه...
میتونم بپرسم خلق این همه آثار هنری متنوع چقدر طول کشیده؟

ممنونم عزیزم شما لطف داری:11: اینقدرها هم تعریفی نیست
بدون احتساب زمان الک کردن آرد برنج و تهیه مواد اولیه, از شروع به کار تا جمع کردن آشپزخونه! ۵ روز

Rana.Y
2013-03-18, 06:17 AM
رعنا جون مثل همیشه عالی
دستور شیرینی نارگیلی رو داریم؟

شیرییی نارگیلی پودری در شماره اول هنر قنادی که نیمه همین ماه چاپ شده هست . البته همون دستور خانم منتظمی هست که خانم دردایی با ذکر تجربه های شخصی شون و تغییرات کوچک کامل ترش کرده اند. در کتاب خانم منتظمی با عنوان نان نارگیلی در قسمت شیرینی های ایرانی نوشته شده است.
از لطفت ممنونم عزیزم:-)

Rana.Y
2013-03-18, 06:20 AM
رعنا جون کارتون عالیهههههههههههه{53}{53}{53} خیلی حرفه ای و شیک در اومده شیرینی هاتون!{1} (میگم ، شما دوره قنادی /شیرینی پزی حرفه ای دیدید؟)

ممنونم عزیزم{2 (5)}
هیچ کلاس حضوری برای شیرینی پزی یا آشپزی نرفته ام اما تا دلتان بخواهد از کتاب و اینترنت و مجلات ایرانی و خارجی استفاده کرده ام و سعی کرده ام تجربه کنم و یاد بگیرم.

Rana.Y
2013-03-18, 07:19 PM
رعنا جان طبق معمول کارهاتون چشم نواز و زیبا{77}{53}میشه در مورد باقلوای خشکتون یه توضیحی بدید؟

ممنونم عزیزم
باقلوای خشک همون باقلوای لوله ای با خمیر یوفکاستکه به جای شیره روی آن پودر قند و هل الک می شود. تقریبا طعم قطاب را دارد, البته خیلی ترد تر و شکننده تر.

Rana.Y
2013-03-18, 10:14 PM
رعنا جان مواد داخلش مثل باقلواهای دیگه؟

دقیقا مثل ترکیب باقلوا. من برای باقلواهای خودم از یک کیلو پودر بادام وسیصد گرم پودر قند استفاده می کنم.کسانی که چشیده اند تصدیق خواهند کرد که مزه بادام کاملا حس می شود نه مثل باقلواهای بازاری که طعم قند شکرک زده دارد .
همین ترکیب برای سیگارت یا باقلوای خشک هم عالی است.
و البته پودر قند فراوان که رویش الک می شود شیرینی آن را متناسب می کند.

Rana.Y
2013-03-26, 12:22 AM
سفره هفت سین مینیاتوری ما که با سلیقه دخترها و بدون اعمال نظر! مادرانه نگارنده چیده شده است :

123757123758

Rana.Y
2013-03-26, 12:28 AM
باقلوای بادام با لواش دست ساز
123759123760123761

Rana.Y
2013-03-26, 01:22 PM
سلام رعنا جان. امیدوارم سالی سرشار از موفقیت داشته باشید.
در مورد خمیر باقلوا سوال داشتم. می‌خواستم خواهش کنم اگر از خود خمیر عکسی دارید برامون بگذارید. می‌خواهم بدونم که تا چه حد باید نازک باز بشه. اگر بخوا‌هم خمیر آماده بخرم شما چه مارکی را پیشنهاد می‌دین؟ خیلی خیلی ممنون بابت اینکه بدون هیچ چشمداشتی تجارب خودتون را با ما در میان می‌گذارید

سلام عزیزم
من هم برای شما و سایر دوستان سال خیلی خوبی آرزو می کنم.
راستش عکس گرفتن از خمیر باقلوا یه کم سخته. چون هر دوتا دست درگیر نگهداشتن خمیره و کسی هم که کمک می کنه داره دسته دستگاه رو می چرخونه.
خمیر به نازگی جوراب نایلون میشه. اونجوری که کاملا کش میاد ولی پاره نمیشه و از اون ورش دیده میشه. من خمیر هستل ترکیه رو دوست دارم. البته سلیقه ایه. خیلی ها با آی دو راحت ترند.
خواهش می کنم دوست من. من هم از همین مجیط ها یادگرفتم و طبعا باید در یاددادن آنچه که بلدم دریغ نکنم.

Rana.Y
2013-03-26, 10:29 PM
سلام رعنا خانم شرمنده یه سوال شما روی کیک یزدیهاتون با چی علامت + زدید؟

سلام عزیزم
با دوبار حرکت کارد عمود بر هم

Rana.Y
2013-03-27, 11:33 AM
رعنا جان عيدت مبارک
ماشاله دختران گلت زير دست چنين مادر هنرمندي هفت سين قشنگي براتون چيدن
شما با دستگاه رشته ساز خميرتون رو باز ميکنيد؟

ممنونم اسرا جونم . عید شما هم مبارک باشه{53}
تازگی ها خودمو بستم به دستگاه پاستا ساز{21} کم مونده باهاش لباس هم بدوزم{4}
اسرا جان برای باز کردن خمیرهایی که باید یک دست و نازک باز بشن عالیه. حتی من از سارا(آلا) شنیدم برای بعضی مدل های مغربی هم از این دستگاه استفاده میشه. لازانیا و ماکارونی رشته ای و فتوچینی هم که اصلشه .
یک دستوری هم برای باقلوای بقچه ای گرفتم باید اونم امتحان کنم. کلا خیلی تمیز و یکنواخت درمیاد. مادرهمسر من قدیم ها با چوب درازی مثل وردنه باریک , بهش میگن اوخ لوخ, لواش باقلوا رو نازک نازک باز می کردند. خیلی مهارت می خواد که خمیر به اون بزرگی اندازه یک سینی نازک نازک بشه و پاره هم نشه. ولی با این دستگاه هر چند دوتا تکه خمیر را باید کنار هم تو سینی بذاری ولی در عوض نازک و سالم در میاد.

asra-h
2013-03-27, 12:32 PM
ممنون رعنا جان
اتفاقا‌ يک دستگاه پاستا ساز از زمان هاي قديم (20سال پيش )مامانم برام خريده بود خواستم باهاش نون چرخي درست کنم نشد بيارمش يراي لواش
رعنا جون تو طرز استفاده از اقلام جهيزيه که درحال خاک خوردن هستن رو يادم دادي(چاقو برقي ،پاستا ساز )ممنون
با به اون نمونه وردنه هاي باريک ميگيم تير آش ! حالا آش اين ميون چکاره است نميدونم

Rana.Y
2013-03-27, 01:26 PM
آره اسرا جون بیارش دم دست باقلوا درست کن مشتری دائمی میشی.
لازانیاش چنان سبک و سهل الهضم! بود که میشدبه تنهایی یک پیرکس رو نوش جان کرد. کم کم باید برگردیم به عصر پارینه سنگی و خودمون نیازهامون رو برآورده کنیم . بی خیال عصر صنعت و الکترونبک{21}
این افزودنی ها و نگهدارنده هایی که به مواد غذایی می زنن بلایی بر سر سلامتی مون میاره که صداش سالها بعد درمیاد.نظر شخصی من اینه که هر چیزی رو بتونیم با صرف هزینه و وقت بیشتر , سالم تر تو خونه تهیه کنیم به سلامتی خود و خانواده و نسل های بعدی مون خدمت کرده ایم.
خوشبختانه الان وسایل و امکانات زیادی هست که این کارها رو تو خونه راحت کرده. مثلا الان چرخ گوشت های حنی ایرانی یک کله مخصوص پودر کردن بادام دارند که خیلی سریع و راحت میشه یک کیلو بادام رو برای تهیه یک سینی بزرگ باقلوا پودر گرد بدون ابنکه به روغن بیفته.و از طعم اصیل باقلوای بادام لذت برد. باقلوایی که کاملا طعم بادام رو احساسش می کنی نه باقلوایی که با شکر یا پودرقند پر شده و شکرک زده.
حالا اسرا جون برو ببین چرخ گوشتت از این کله ها داره یا نه. که دعاشو به جون من بکنی{4}

Rana.Y
2013-03-27, 05:07 PM
عکس کله! معروف چرخ گوشت برای پودر کردن بادام و مانند این ها
عملکردش عینا همون چرخ دستی های گردانه

123798123799123800

Homa2
2013-03-27, 07:21 PM
رعنا جون یک سوال داشتم ازتون
چکار کنم که روی شکلاتم به شکل زیر رگه دار نشه.من دماسنجش رو ندارم .دستی راهی هست که بشه دمای درست شکلات رو وقتی تو قالب میریزیم اندازه گرفت؟

Rana.Y
2013-03-27, 07:31 PM
رعنا جون یک سوال داشتم ازتون
چکار کنم که روی شکلاتم به شکل زیر رگه دار نشه.من دماسنجش رو ندارم .دستی راهی هست که بشه دمای درست شکلات رو وقتی تو قالب میریزیم اندازه گرفت؟
راستش من هم دماسنج ندارم ، البته درست بگم برای شکلات استفاده نمی کنم فقط برای دمای آب خمیرمایه به کار می برم .به نظر میاد شکلات تون یکدست نیست . این فقط یک جور شکلاته که آب کردین یا با هم مخلوط کردین ؟
به نظر میاد شکلات یکدست آب نشده یا شاید خودش ناخالصی داشته .

Homa2
2013-03-27, 08:03 PM
رعنا جون یک مدل شکلات سفید و یه مدل هم قهوه ای بود که جدا آب کردم و ناخالصی نداشت.از چند تایی که تو قالب ریختم این یکی رگه دار شد.

Rana.Y
2013-03-27, 08:09 PM
نمی دونم عزیزم ، شرمنده. شاید یه کوچولو شکلات های ته کاسه ته گرفته و سوخته شده اند ، البته شاید .

Vijeh
2013-03-28, 01:05 AM
رعنا جون یک مدل شکلات سفید و یه مدل هم قهوه ای بود که جدا آب کردم و ناخالصی نداشت.از چند تایی که تو قالب ریختم این یکی رگه دار شد.

با اجازه رعنا جون ،{2 (4)}اين به خاطر نوع كره كاكائو استفاده شده تو شكلاته كه از نوع مرغوب نيست و بعد از آب كردن شكلات. يعني تغييرات شديد تو درجه حرارت شكلات ( گرم كردن و دوباره سرد كردن) به اين صورت خودشو نشون ميده يعني به اصطلاح فني خوب والس نشده{69}
ببخشيد رعنا جووووونم،فقط واسه اطلاع رساني بود{2 (4)}

Rana.Y
2013-04-01, 03:46 PM
کیک شکلاتی آبدار با دستور بنیامین عزیز
دوبرابر دستور در قالب شیفون با یک پنسه نمک و بدون حذف جوش شیرین و در نتیجه رنگ تیره و طعم تشدید شده شکلاتی به خاطر نمک و جوش شیرین{2 (30)}
رنگ کیک قبل و بعد از تزیین همون سیاه رنگ بود و رنگ روشن عکس اول به خاطر نور آفتاب بود که از پنجره مستقیما روی کیک می نابید.
کلا کیک های کاکائویی و شکلاتی که جوش شیرین دارند طعم و رنگ قوی تری از کیک های بدون جوش شیربن دارند. همچنین در کیک های شکلاتی یک پنسه نمک طعم شکلات را تشدید می کند . پس اگر هلاک کیک های شکلاتی تیره با عطر و طعم شکلات خاص هسنید این دو عامل حیاتی را فراموش نکنید . البته در کنار کاکائوی مرغوب.

124166124167124168124169
124170

Rana.Y
2013-04-09, 06:19 AM
باز هم یک لشکر شیرینی تر برشی ([Only registered and activated users can see links]) برای مدرسه ریحانه

رولت ها ، رولت تیرامیسو ([Only registered and activated users can see links])هستند . همان رولت کاکائویی که با قهوه سرد مرطوب شده و با کرم پنیر رول شده است .

124999125000

به به رعنا جون خسته نباشی {1} پس به سلامتی پروژه تموم شد . اینطور که حدودی از توی سینی ها شمردم ، فکر کنم همون 120 تایی که میخواستی شده . نمیشد امروز توی مدرسه ریحانه زن دایی ها رو هم دعوت میکردن ؟ {2 (26)}
راستی یه سوال برای این تعداد شیرینی چند تا رولت درست کردی ؟ سینی رولت شما همینه که تو عکس هست دیگه ؟ سایزش 60 * 40 هست ؟ و دیگه اینکه برای کلفت تر شدن رولت توی این سینی از مایه 9 تخم مرغی استفاده میکنی ؟ و اونوقت مایه رو تا لب قالب پر میکنی ؟
یه سوال نبود ها 60 تا بود {4}

ممنونم پریسا جون{2 (5)}
تقریبا همون 120 تا شد و برای خودمون هیچی نموند{20}
برای قسمت سفید مایه 14 تخم مرغی درست کردم و تو دو تا سینی 35*45 پخشش کردم. برای قسمت کاکائویی هم مایه 12 تخم مرغی رو تو همین دوتاسبنی پخش کردم, البته یکیش نازک تر که رولت تیرامیسو باهاش درست کردم .دولایه سفید و کاکائویی رو یک درمیون روی هم گذاشتم و خامه مالیدم . از این سه لایه رولت دقیقا 91 برش در اومد . اون رولت نازکه هم از طول دوقسمت کردم وحدود 30برش برش رولت درآمد.
مایه برای شیرینی تر برشی با 7 تخم مرغی تا نصفه قالب بیشتر نیست ولی بعد از پخت تقریبا تا لبه قالب بالا میاد.

Rana.Y
2013-04-10, 12:26 AM
چیز کیک با دستور همیشگی ([Only registered and activated users can see links])
چیز کیک گرد هدیه است ، به خاطر همین برش ازش ندارم. چیز کیک با لایه میانی نسکافه ای هست . یعنی یک لایه کراست ، یک لایه کلفت چیز کیک سفید ، یک لایه نازک نسکافه ای {2 (30)} و یک لایه نازک نهایی ساده .
چیزکیک چهارگوش ساده است با تزیین ساده برای اهل بیت معظم

125148
125149125150

Rana.Y
2013-04-11, 01:03 PM
رعنا جان شما براي لايه کراست از ترکيب بيسکوئيتي استفاده کردين؟ ممکنه ترکيب و ميزانش رو بگيد

بله اسراجان بیسکویته
یک بسته بیسکوبت پتی بور شکلاتی گرجی رو پودر کردم با تقریبا صد گرم مارگارین آب شده مخلوط گردم . البته مارگارین رو کم کم ریختم که یکباره شل نشه.بعد کف قالب پرس کردم و به توصیه پریسای عزیز(سپنتا) ده دقیقه داخل فر 190 درجه گذاشتم . عالی شد . ترد و خوشمزه.
اندازه مارگارین رو تقریبی گفتم.اگر دیدید خیلی خشکه و پرس نمیشه کمی بیشتر مارگارین اضافه کنید فقط کم کم که خیلی شل و ول نشه.
این پختن در فر خیلی کراست رو ترد و خوشمزه می کنه. همچنین برش چیز کیک زیبا میشه و خیلی تمیز و بدون شگستگی برش می خوره. فقط باید خوب و یکنواخت پرس بشه.

بله اسراجان بیسکویته
یک بسته بیسکوبت پتی بور شکلاتی گرجی رو پودر کردم با تقریبا صد گرم مارگارین آب شده مخلوط گردم . البته مارگارین رو کم کم ریختم که یکباره شل نشه.بعد کف قالب پرس کردم و به توصیه پریسای عزیز(سپنتا) ده دقیقه داخل فر 190 درجه گذاشتم . عالی شد . ترد و خوشمزه.
اندازه مارگارین رو تقریبی گفتم.اگر دیدید خیلی خشکه و پرس نمیشه کمی بیشتر مارگارین اضافه کنید فقط کم کم که خیلی شل و ول نشه.
این پختن در فر خیلی کراست رو ترد و خوشمزه می کنه. همچنین برش چیز کیک زیبا میشه و خیلی تمیز و بدون شگستگی برش می خوره. فقط باید خوب و یکنواخت پرس بشه.
رعنا جونم من مرتب واسه كافيشاپ چيزكيك ميدرستم و تو فر هم نميذارم و هميشه هم بدون شكستگي برش ميخوره{2 (26)}من فكر ميكنم ميزان نسبت كره به بيسكوييته كه تردي و قوامش رو تعيين ميكنه،البته اين دفعه پخت ده دقيقه اي رو امتحان ميكنم و نتيجه رو مقايسه خواهم كرد،مرسي از ايده هاتون{2 (5)}{77}

رعنا جونم من مرتب واسه كافيشاپ چيزكيك ميدرستم و تو فر هم نميذارم و هميشه هم بدون شكستگي برش ميخوره{2 (26)}من فكر ميكنم ميزان نسبت كره به بيسكوييته كه تردي و قوامش رو تعيين ميكنه،البته اين دفعه پخت ده دقيقه اي رو امتحان ميكنم و نتيجه رو مقايسه خواهم كرد،مرسي از ايده هاتون{2 (5)}{77}
راستش ویژه جون من هم قبلا این کار رو نمی کردم و نتیجه هم بد نبود. تا اینکه یکبار به این روش عمل کردم و به نظرم نتیجه بهتر بود . به علاوه وقتی قالب از فر درمیاد و یه کم داغی شو از دست میده , اونوقت مایه چیز کیک راحت تر به کراست می چسبه . بارها دیدم که در مهمانی ها موقع برش لایه پنیری از کراست جداشده , حتی چیز کیک های قنادی های معروف.
البته شما بسیار با تجربه تر هستی و خیلی خوشحال میشم که این روش رو هم امتحان کنی و نتیجه رو بگی تا همه از تجربه همدیگه استفاده کنیم و کارمون بهتر و زیباتر بشه.

Rana.Y
2013-04-16, 04:17 PM
کیک شیر عسل ([Only registered and activated users can see links]) بارویه کرم پنیر

منسجم اما خوشمزه{2 (30)} به نظر من بیشتر به درد دسر می خوره.
کرم پنیری هم شامل پنیر لبنه و خامه فرم گرفته با نسبت تقریبا مساوی است .

126221126222126223

رعنا جان اون میوه های خوشگل که روی کیک خوشمزه ات گذاشتی چیه؟ آلبالو یا گیلاس که به نظر نمیرسه باشه{2 (26)}

عزیزم اینا ماراشینو چری هست. یه جور گیلاس فرآوری شده که بصورت کنسرو فروخته میشه. مزه خاصی نداره فقط رنگشون حیلی خوشگله و براقه.

رعنا جون من هم همین کیک شیر عسلی رو درست کردم اما رنگش خیلی زرد بود کیک شما سفید تر هست. میشه مراحل مخلوط کردن مواد اولیه تون رو برام بگید به چه ترتیبی بوده؟ پف کیک شما چطور بود؟
کیک من هم تقریبا زرد بود . کمرنگ تر از خود شیر عسلی . شاید تو عکس روشن تر باشه .
شیرعسلی و تخم مرغ ها و اسانس وانیل و اسانس پرتقال رو خیلی خوب با همزن زدم. بوی خاص شیرعسلی و تخم مرغ ها خیلی محسوسه .برای هر تخم مرغ سه قطره اسانس وانیل مرغوب و یک قطره اسانس پرتقال ریختم تا بوش خوب شد.
بعدش کره آب شده و نهایتا آرد و بیکینگ پودر الک کرده را اضافه کردم و با دور کند همزن یکنواختش کردم. خیلی پف کرد . اصلا فکر نمی کردم اینقدر پف کند .به خاطر همین هم قالبش یه کم کوچک شد براش.
کلا کیک سنگینیه . حجم مایعاتش خیلی زیاده و از اونجاییکه زرده و سفیده اش هم جدا نمیشه بافت خیلی پفکی مثل اسفنجی پیدا نمی کنه . یک بسته شیر عسلی و چهارتا تخم مرغ و پنجاه گرم کره آب شده در مقابل یک پیمانه آرد خیلی زیاده و مایه کیک خیلی شله.
شبیه کیک دسرهایی هست که با کوارک درست میشه . کوارک یک ماده لبنیه شبیه مخلوط پنیر خامه ای و ماست چکیده سفت شیرین که تو شیرینی ها و چیزکیک ها و دسرهای آلمانی خیلی استفاده می کنند و همین بافت منسجم رو تولید می کنه . در مجموع تجربه خوبی بود. به یکبار امتحان کردنش قطعا می ارزید ، تکرارش رو بعدا میگم{21}

رعنا جون اتفاقا من هم تصميم دارم اين كيك رو درست كنم نظرشما در مورد طعمش چيه؟ با اضافه كردن مقدار زياد وانيل بوي تخم مرغ و.. كمتر شد؟چون من از بوي شيرعسلي زياد خوشم نمياد .دوستان نظرشون اين بود كه يه مقدار شكرش بيشتر باشه بهتره شما شيريني شو چطور ديديد؟راستش با خوندن جمله ي « به يكبار امتحانش مي ارزيد » يه كم منو به شك انداخت! ممنونم عزيزم

با اضافه کردن اسانس وانیل و پرتقال بوی تخم مرغ و شیر عسلی گرفته شد و به نظر من شیرینی اش اندازه بود , البته می دونید که ذائقه شیرینی در افراد خیلی متفاوته.
کیک عجیب غریب و خاصی نبود .به حصوص اینکه من شخصا کیک منسجم خیلی دوست ندارم.اگر ابن جور کیک ساده بخوام ترجیح میدم کیک پرتقالی ماهانی رو درست کنم و به جای آب پرتقال شیر و آب بریزم توش. که هم خوشمزه است و هم سبک.

رعنا جون اين قرمز هاي گوگوري كه روي خامه هاي كيك شير عسلي و البته كيك هاي ديگه اتون مي ذارين چيه ؟ ميشه توضيح بدين ؟
عزیزم
این ها ماراشینو چری است . ماراشینو چری یک نوع گیلاس فرآوری شده است که اینجا به صورت کنسرو در شیشه فروخته میشه . خارج از ایران به صورت وکیوم و بدون آب هم هست که البته خیلی به صرفه تره.
مزه خاصی نداره ولی خوش رنگ و براقه. در رنگ های مختلف هست ولی قرمزش در دسترس تره. زرد و آبی و سبز هم داره که خیلی مصنوعی دیده میشه. بعضی هاشون هم با دم هستند که گاهی روی خامه های کیک بلک فارست می گذارند.
راستی خوشحالم که عسل جون هم عملش انجام شده و حالش بهتره{1}

مرسي عزيزم . اين ماراشينو چري تو سوپري پيدا ميشه يا لوازم قنادي ؟

خواهش میکنم عزیزم. لوازم قنادی ها که دارند شاید بعضی سوپرهای لوکس هم داشته باشند. چیز خاصی نیست . اگر میوه قرمز خوشگلی مثل توت فرنگی یا تمشک یا توت های جنگلی در دسترس باشه من که ازش استفاده نمی کنم.

Rana.Y
2013-04-16, 04:39 PM
وای به به رعنا جون چقدر خوشگل شده نمیدونم چرا کیکهای من داخلشون حفره دار و حباب حباب میشه و مثل کیکهای شما صاف ومنسجم نمیشه؟
ممنونم عزیزم
حباب و حفره دار بودن یا منسجم بودن کیک بستگی به دستورش داره عزیزم . مثلا اسفنجی باید حباب دار باشه وگرنه درست درنیومده.این کیک حجم زیادی مایعات داره و مایه اش تقریبا شله . به خاطر همین هم منسجم شده . البته ناگفته نماند قالب هم کمی کوچک بوده و اگر مایه کمتری تو همین قالب می ریختم یه کوچولو اسفنجی تر و مطلوب تر میشد.

Rana.Y
2013-04-19, 12:28 AM
سلام رعنا جان عزیز.
من امروز قصد داشتم رولت درست کنم و اول نشستم خوب خوب تمام پست های تجربه ی شیرین شیرینی تر برشی رو خوندم و بعد از اون دست به کار شدم اما متاسفانه با شکست مواجه شدم. یعنی مایه ی کیکم اینقدر سفت بود که اصلا باز نمی شد و در نهایت هم نتونستم قطرش رو در تمام سینی یکنواخت کنم و به همین دلیل قسمت هایی از کار تبدیل به بیسکویت شد.
2 سوال:
1- اشکال کار من کجا بوده؟
2- من همیشه تو کیک های اسفنجی با اون قسمت اضافه کردن آرد و فولد کردن مشکل دارم. با اینکه آردم رو یک قاشق یک قاشق اضافه می کنم و خوب فولد می کنم اما همیشه احساس می کنم هنوز آرد به خوبی با سایر مواد مخلوط نشده و زمانی هم که موادم رو توی قالب می ریزم پر از حفرات ریز و درشتی هست که بعد از پخت بسیار سطح کیک رو نازیبا می کنن.
سلام عزیزم
متاسفم که رولت تون خوب نشده. مایه رولت کاملا پفکی و روان هست و به هیچ عنوان سفت نیست . فقط یک نکته خیلی مهم داره که بارها تو مباحث مختلف هم گفته شده. مایه کیک های اسفنجی و رولت در فر صاف نمی شود دقیقا بر خلاف کیک های کره ای.از این رو باید قبل از پخت کاملا تراز و صاف شوند. برای این کار هم خیلی باید فرز و سریع کار کنید . به محض اینکه مایه را توی سینی فر ربختید خیلی سریع با پالت یا هر وسیله ای که دارید صاف و یکنواختش کنید. اگر سریع عمل نکنید پهن کردنش تو سینی سخت میشه.
لازم نیست آرد را قاشق قاشق اضافه کنید .برای کیک اسفنجی شش تخم مرغه آرد و سفیده را در سه مرحله فولد کنید کافی است . برای کیک های خیلی کوچک هم یکباره می شود فولد کرد. برای فولد کردن ظرف بزرگی انتخاب کنید تا راحت تر کار کنید . همچنین اگر از لیسک بزرگ کمک بگیرید راحت تر خواهید یود.
زرده زده شده با شکر را در ظرف بزرگی بریزید و آرد و سفیده را در سه مرحله با زرده فولد کنید . یعنی هربار یک سوم آرد و یک سوم سفیده را روی زرده بریزید. راستی یادتان باشد در این مرحله هم ارد را روی زرده و سفیده الک کنید نه اینکه یکباره بریزید. الک کردن باعث می شود آرد روی زرده و سفبده سنگینی نکند و پف آنها نخوابد.
حفره های بزرگ معمولا دو علت دارند. یکی سفیده های باز نشده و دیگری هوای اضافه داخل مایه کیک . برای اولی که در بالا نوشتم . برای دومی هم قالب را بعد از ریختن مایه بکی دوبار روی کابینت بکوبید تا حباب های هوا خارج شوند . البته کیک اسفنجی اصولا حباب دار است و منسجم نباید باشد.

ممنونم رعنا جون از توضیحات کاملتون. من همیشه زرده و آرد رو روی سفیده می ریزم (ولی شما فرمودید سفیده و آرد رو روی زرده بریزیم) و فولد می کنم. یعنی ممکنه که تمام مشکلاتم به خاطر این باشه؟

عزیزم سفیده خیلی سبکه و باید با ملایمت بااون رفتار کرد:3: یکبار با این روش امتحان کنید مشتری میشید{21}
شما در واقع قسمت زیادی از پف سفیده تون رو موقع فولد کردن از دست می دهید و نتیجه قطعا یک کبک پوک و سبک نیست .

Rana.Y
2013-04-19, 03:07 PM
کیک پرتقالی ([Only registered and activated users can see links])با کرم پودینگ ژلاتینه و روکش میوه و آگار
مشابه همین کیک ([Only registered and activated users can see links] %88%D9%87)با کرم پودینگ دلخواه که کمی ژلاتین مذاب دارد .
دورکیک چهار چوب بسته شده تا کرم پودینگ ژلاتینه خودش را بگیرد و از کناره های کیک سرازیر نشود . در صورت استفاده از قالب های شیار دار مخصوص پای نیازی به چهار چوب نیست .

126611126612126613

این هم چهار چوب با طول و عرض متغیر برای دور کیک

126614126615

رعنا جان برای کیک ژله میوه ای به جای آگار میتونیم از ژله آلوورا استفاده کنیم.ودوم اینکه کیک پرتقالی رو با همان مقدار دستور توی قالب چه اندازه ای درست کردی.؟

بله عزیزم.فقط باید ژله رو بذارید یه کم سنگین بشه به اصطلاح . یعنی به غلظت سفیده برسه که از کنار رینگ بیرون نزنه.البته مسلمه که آگار زودتر می بنده و کیک زودتر آماده سرو میشه ولی آلوورا خوشمزه تره.
میزان دستور را در قالب 25*35 ریختم و به اندازه یک لوف کاغذی متوسط هم اضافه اومد .ارتفاع قالب ۴ سانت که لب به لب قالب پف کرد.

Rana.Y
2013-04-19, 03:28 PM
مطمئنا همه ما برای جا دادن قطعه بزرگی کیک مرتفع تو یک ظرف مناسب برای نگهداری در یخچال به این مشکل بر خورده ایم . موقع جادادن یا خارج کردن کیک از ظرف دیواره اش آسیب دیده{20}
این اختراع شخص بنده ! است برای این مشکل :
استقاده از یک ظرف فریزری بلند که دربش از چهار طرف قفل میشه به صورت وارونه. حالا میگم یه وقت نیان منو بدزدن با این کشف الکشوفاتم{21}

126643126644126645126646

ایده که نبود نقل و نبات بود {2 (5)}
ماچ گنده {4}:11:

خیلی وقته من خودمو کنترل کردم اسپم تولید نکنم این یه دونه رو به بزرگیه خودتون ببخشید {4}
حالا خیلی این کشف منو تو بوق و کرنا نکنین . مردم یه وقت چشم می زنن منو{21}
باور کن این کشف برای من از انرژی هسته ای حیاتی تر و مهم تره{4} خوبه آرزو به دل نموندم و در آستانه ورود به سن مبارک چهل و دوسالگی! - کمتر از ده روز دیگه - یک کشف یا اختراع مهم کردم!!!
راستی برای نگهداری کیک های عطیم! در یخچال از آبکش های بزرگ هم میشه استفاده کرد که روش رو دستمال بیندازیم. البته این یکی کشف من نیست ها . فکر کنم مال خانم طوروسیانه. اصولا دهه چهل زندگی دهه کشف و اختراعه . انشالله می رسید بهش و ما هم از کشوفات شما بهره مند میشیم :3:

Rana.Y
2013-04-23, 03:17 PM
رعنا جان با توت فرنگی هایی که از قبل توی فریزر انبار کرده ام .غیر از مربا چه چیزی میتونم باهاشون درست کنم.باتوجه به اینکه فریزری هستند مثلا" میشه باهاشون دسر توت فرنگی یا کیک درست کرد؟{53}

اگر خوشگل موندند میتونید روی بستنی و پلمبیر استفاده کنید . اگر هم شل و ول و پلاسیده شدند که مربا و مارمالاد برای شیربنی آلمانی عالی میشه. البته به شرطی که بوی فریزر نگرفته باشند.
توی دسرهایی که پوره توت فرنگی یا شاتوت دارند هم می تونید استفاده کنید.

یا به گفته ویژه جون عزیز

با اجازه از استاد رعنا خانم گل،بهترين استفاده براي ميوه هاي فريزري درست كردن انواع شيك هاست،خوشمزه و سالم تر از هر نوع نوشيدني مصنوعي،ببخشيد رعنا جون بذارين به حساب شغلم؛-)

Rana.Y
2013-04-26, 03:10 PM
رعنا جون من به یه مشکل بزرگ و در عین حال خیلی خنده دار برخوردم!!!
من در حال راه اندازی یه پیچ شیرینی پزی آن لاین هستم. اما چون در حال حاضر دسترسی به ترازوی آشپزخانه ندارم نمیدونم که هر کیلو شیرینی از هر نوعیش چقدر میشه! قیمت تمام شده ی هر عدد لطیفه، ناپلئونی، نان خامه ای و شیرینی دانمارکی رو دارم اما مشکلم اینه که هر 1 کیلو از این شیرینی ها معادل چند عدد ازشون میشه! و این باعث میشه نتونم محاسبه کنم که هر کیلو از شیرینی هام رو چند بفروشم!!
چون شما دستتون به کیک و شیرینی خیلی پره گفتم شاید بتونید حدودی کمکم کنید. ایران هم نیستم که بتونم برم شیرینی فروشی و سوال کنم که هر کیلو از هر شیرینی حدودا چند تا میشه!!
میدونم سوالم به نظرتون خیلی خنده داره اما گیر افتادم گفتم هم از شما هم از یکی دیگه از بچه های این وبسایت سوال کنم شاید بتونید راهنماییم کنید!

راستش عزیزم راهی به ذهنم نمی رسه جز ترازو. از طرفی ترازو از واجبات شیرینی پزیه و اگر در این حد شیرینی پزی می گنید و می فروشید بهتره یکی تهیه کنید و همه جوره ازش استفاده کنید..
راستی اگر خارج از ایران هستید خوب چرا شیرینی هاتون رو دونه ای نمی فروشید؟ اینجا هم بعضی قنادی های باکیفیت دونه ای می فروشند.

Rana.Y
2013-04-26, 10:47 PM
چیزکیک با دستور همیشگی ([Only registered and activated users can see links]) البته این بار چشمی:3:
پایه بیسکویت پتی بورشکلاتی گرجی ، لایه اول ساده ، لایه دوم با طعم توت فرنگی ، لایه رویی با طعم نسکافه و فندق

128439128440

تارتلت میوه با این خمیر تارت ([Only registered and activated users can see links])

128441

تارتلت مینیاتوری با این خمیر تارت ([Only registered and activated users can see links])و فیلینگ تارت آجیل عسلی از هنر قنادی خانم دردایی

128442

Rana.Y
2013-04-28, 11:34 PM
کیک پرتقالی ماهانی ([Only registered and activated users can see links]) در قالب مافین با تزیین گلهای خامه ای

خامه اش ، خامه بدون کلسترول کاله بود که خیلی خوشم نیومد. خیلی راحت فرم گرفت ولی بی مزه بود. فقط حسنش اینه که در یخچال نگهداری میشه و درصورت نیاز خیلی راحت میشه تو کاسه ریخت و با همزن زد تا فرم بگیرد و نیازی به آب شدن یخ ندارد.

129107

129108129109

Rana.Y
2013-04-30, 09:52 AM
وای رعنا خانوم خوش سلیقه؛ هر چی نگاه می کنم سیر نمی شم. {2 (5)}{2 (30)}
این طلق ها و کاغذهای دور مافین ها هم کار خودتونه؟؟؟{2 (8)}

ممنونم هدی جون:11:
نه عزیزم , اینا مال ویلتونه . خیلی منو دست بالا گرفتین ها{21}

Rana.Y
2013-04-30, 11:52 PM
بازهم چیزکیک با دستور همیشگی این بار با تزیین متفاوت

این قیف ها رو از مدبر گرفتم . خیلی ظریف و کوچولو هستند. خودشون گفتندبیشتر برای حلوا می برند . من برای چیز کیک استفاده کردم.با قیف و ماسوره مایه چیز کیک را داخل قیف بیسکویتی پر می کنیم و روی آن را به دلخواه تزیین می کنیم.

129519129520

129521

چیز کیک برشی

این هم یک روش سرو دیگه برای چیزکیک . البته دیگه ظاهر کلاسیک چیزکیک رو نداره ولی به مراتب ساده تر و راحت تره. به خصوص برای مهمانی هایی که باید دسر لقمه ای سرو بشه.
یک سینی مناسب با دیواره کوتاه را چرب می کنیم و مایه چیزکیک را می ریزیم و صاف می کنیم . من اینجا مایه اصلی را با کاکائو و سس کارامل و شکلات ریز شده مخلوط کزدم و به صورت مرمری ریختم. بیسکویت پتی بور شکلاتی را با فاصله نیم سانتی روی سطح مایه می چینیم. این فاصله برای برش راحت و زیباست . بعد از بستن در یخچال با یک چاقوی تیز ساده ( غیر اره ای ) برش می زنیم که روی هر برش یک بیسکویت باشد. با یک پالت ظریف یک برش را آزاد می کنیم . بقیه برش ها به راحتی به ظرف سرو منتقل می شوند . حتی می توان در پیرکس دیوار کوتاه ریخت و با همان ظرف سرو کرد.

129522

Rana.Y
2013-05-01, 12:14 AM
رعناجون مثل همیشه کارهاتون عالی و بی نقصه{clap}{clap}{clap}
میخواستم بپرسم مایه چیز کیکو قبل از اینکه بریزید توی اون قیف های بیسکوییتی میذارید یکم خودشو بگیره ؟؟؟!!! ؟آخه خیلی خوب شکل ماسوره رو به خودش گرفته . مایه چیز کیک من یکمی شله فکر نمیکنم طرح ماسوره روش بیفته {2 (26)}
بازهم مرسی از ایده های نابت {2 (6)}{2 (6)}
از لطفت ممنونم رویا جون{2 (5)}
مایه چیز کیک همیشگی! همینجوری هم در حال بستنه. البته کاملا لطیفه . خورندگان می تونن تایید یا تکذیبش کنند . آب روان ها ، شما رو میگم :3:
اگر مایه شل باشه خوب شکل ماسوره رو نمی گیره . اینجا حتی گل های رنگی هم از مایه چیز کیک هست و مثل خامه فرم داره. اگر خامه رو کاملا فرم بدید بعد پنیر رو اضافه کنید و باز هم به همزدن ادامه بدید معمولا خامه و پنیر با هم قشنگ فرم می گیرند. ژلاتین هم که کار خاصی نمی کنه . حتی اگر آب میوه هم اضافه کنید و باز بزنید فرمش رو حفظ می کنه مگر اساسا مایه تون خیلی شل باشه.

Rana.Y
2013-05-02, 01:02 AM
رعنا جون{53}{53} ..کاپ کیک ها پرتقالیتون عالییییییه {clap}{clap}...تزیینش بی نظیره...میشه راجع بهش توضیح بدیم؟ گلهای روش خامه هست یا باترکریم؟

ممنونم آدریانا جون
خامه بدون کلسترول هست . در واقع یه چیزی شبیه کرم شانتی.سبک و بی مزه!
برای گل ها از ماسوره هلالی استفاده کردم. از محیط بیرونی سطح کاپ کیک شروع کردم و دورتادور گلبرگ زدم و ردیف بعدی . تا رسید به مرکز و یک قلمبه حامه زرد هم وسطش.
گلهای زرد با ماسوره برگ زده شده با همین روش.
شکوفه های بزرگ خامه ای هم با ماسوره بزرگ که برای نون خامه ای استفاده میشه زدم. روش هم تاپینگ پسته و تمشک آماده مارک فو هست که با قیف ظریف تو شیارهاش ریختم.
کپسول هاشم که همه شون مال ویلتونه.
دراین لینک خیلی خوب نشان داده شده ست :
[Only registered and activated users can see links]

Rana.Y
2013-05-02, 03:56 PM
سلام رعنا خانوم روزتون مبارک البته با تاخیر . میخواستم ازتون خواهش کنم در مورد خرید ترازوی آشپزخونه خوب راهنماییم کنید چون من تا به حال ترازوی شخصی نداشتم و همش از خواهرم میگرفتم ولی حالا با دیدن کارهای بی نظیر شما و اکثر روز منویی های هنرمند خیلی علاقه مند شدم که شروع کنم به خرید برای قنادی. ممنون میشم بهم کمک کنید.حتی اگر برند خاصی مدنظرتون هست چون شما با تجربه هستید.

از لطفت ممنونم عزیزم
راستش من از برندهای موجود بی خبرم.یک ترازوی تفال دارم مال ده ساله پیش که فکر نمی کنم الان تو بازار باشه.متاسفم که نمی تونم کمک خاصی بکنم. فگر کنم سوال تون رو تو قسمت لوازم آشپزخانه مطرح کنید , دوستانی که به نازگی ترازو گرفتند بتونن راهنمایی تون کنند.

Rana.Y
2013-05-02, 04:12 PM
خیلی ممنونم منظورم از سوالم این بود که به عنوان مثال خودشم ظرف داشته باشه کاربردی تره یا نه از همین دیجیتالی های صفحه ای باشه بیشتر به کار آدم میاد.باز هم ممنونم و داخل تاپیکه مربوطه هم سوالم رو مطرح میکنم.

مال من ظرف داره ولی من از ظرفش استفاده نکردم هیچ وقت. یک چیز دیگه , بتونه برای هربار وزن گردن صفربشه.نمی دونم اسم این امکان چیه. اینجوری لازم نیست برای وزن کردن هر ماده جداگانه اقدام گرد . اینجوری بعداز وزن کردن ماده اول صفرش می کنیم و ماده بعدی رو می ریزیم رو قبلی و وزن کی کنیم . امکان به درد بخوریه.

Rana.Y
2013-05-02, 11:13 PM
رعنا جان میتونم بپرسم پاستا سازتنو چند گرفتین؟الان از قیمتش خبر دارین؟و اینکه خمیر خمیر یوفکا میشه باهاش باز کرد و خمیر چه اندازه ایی میشه؟ممنونم

350 تومان ایتالیایی اش هست. سایز خمیر باز شده تقریبابه عرض 15 سانتی متر هست ولی با تمرین و مهارت می تونید با دست خمیر راباز تر کنید. یوفکا هممیشه باهاش باز کرد ولی باید با دست باز ترش کنید.

Rana.Y
2013-05-03, 05:15 PM
نان با خمیر جادویی ([Only registered and activated users can see links])
با تشکر از مهرانه عزیز:11:

129928

به شکل تارت مربایی با مارمالاد زردآلو

129922129923129924

ساده

129925129926

با نوتلا به شکل پیج

129927

Rana.Y
2013-05-03, 08:58 PM
رعنا جون چطور روی تارت مربایی تون رو مثل حصیر کردین؟(منظورم لوزی لوزی های تو خالیه){53}

عزیزم وسیله ای هست شبیه غلطک که خمیر را به تین حالت برش میده . بعد باید آروم خمیر را برداریم و با دست کمی بازش کنیم و بذاریم رو تارت. .
تو لوازم قنادی ها به اسم توری ساز معروفه
این لینک تصویر وردنه توری ساز خمیر هست که دوستان خواسته بودند:

Rana.Y
2013-05-04, 06:16 PM
رعنا خانوم ، دستتون درد نکنه با نونهاتون {clap}
روی انهایی که ساده زدید ، نقطه نقطه هست ، یعنی شما فقط رومال نزدید ، قفط نقطه زدید یا نه با چیز دیگه ایی این شکل شده اند ؟{
ممنونم عزیزم
اون ها رو با قلم موی کوچک با زعفران حال زدم , فقط همین .

Rana.Y
2013-05-04, 06:21 PM
وای چه ابتکار جالبی.
همین دیروز تهران بودم و توی فروشگاه پاسارگاد این قیفا رو دیدم هم ساده هم شکلاتی. هی فکر کردم اینا به چه درد میتونن بخورن :35:
مرسی از ایده و عکسای خیلی قشنگت.
اون ایده ی سرو چیز کیک منو یاد بستنی بیسکویتی میهن انداخت. فکر کنم بشه که قبل از گذاشتن توی ظرف سرو یه بیسکویت دیگه هم زیر چیز کیکه گذاشت تا هم لایه بیسکوییتش زیاد تر بشه، هم بشه عین بستنی بیسکویتی.
فقط لیلا جان این قیف ها خیلی ترد هستند واگر خیلی قبل از سرو پر بشن خیس میشن و تردی شون رو از دست میدن. یه جوری باید باشه که خیلی نمونن که نرم بشن .
برای پر کردن با گاناش یا مخلوط کره بادام زمینی و گاناش هم عالین.
به نظر من بیسکویتش کافی بود ولی اونم برای خودش طرح خوبیه{clap}
از لطفت ممنونم:11:

Rana.Y
2013-05-06, 07:49 AM
شادي جان کاملا‌ باهات موافقم
هميشه اول جايي سر ميزنم ‌ گالري رعناست‌
رعنا جان بافت اون نون قيفي ها مثل نون لوله اي بود؟ شيريني سنتي بيرجنده
ممنونم اسرای عزیزم{2 (5)}
بافت اون نون قیفیها عبنا همون قیف هایی ایت که توش بستنی می ریزند . سایز مینیاتوری همون هاست.
این گالری هم سوژه ای شده برای خودش{21} بابا اینقدر منو باد نکنین. من همینجوری هم درحال ترکیدنم{4} آب روان ها تایید کنید , این یکی رو که دیگه می دونید{21}
اگر زیادی بادم کردید وترکیدم عواقبش با خودتونه ها{21}{21}{21}

Rana.Y
2013-05-06, 09:25 PM
رعنا جون برای چاپ روی این شیتهایی که مخصوص کیک و شیرینی هست میشه از پرینترهای معمولی هم استفاده کرد یا حتما باید فایلی رو که میخوایم چاپش کنیم ببریم قنادی که با پرینتر مخصوص پرینت بگیرن؟

نه عزیزم با پرینتر معمولی نمیشه. پرینترهای مخصوص این کار فرقشون تو جوهر کارتریج شونه که خوراکیه. جوهر کارتریج معمولی رو که نمیشه روی کیک خوراکی کار کرد .

Rana.Y
2013-05-12, 09:02 AM
رعنا جون براتون تشکر زدم ، ولی اینقدر متین وبا وقار وخانومانه پاسخ دادی که خجالت کشیدم تشکر زبانی نکنم خیلی از شما ممنونم {53}:11:
خیلی خوبه که اساتیدی همچون شما اینجا هستن واینقدر با حوصله وواضح پاسخ سوالات همه دوستان را میدهند {53}{53}{53}

خواهش می کنم عزیزم . شما خیلی منو شرمنده کردی:11:
من نه استادم نه متخصص, فقط یک علاقمند به شیرینی پزی و قنادی هستم که بخاطر علاقه شخصی به صورت خودآموز اینها رو تا ابنجا یاد گرفتم.همه آموخته هام هم از همبن سوال و جواب ها و مطالعه و اینترنت بوده , پس تعجبی نداره که من هم در حد توانم آموخته هام رو به دیگرانی که خواهانش هستند منتقل کنم. خیلی خوشحال میشم اطلاعات و تجربه ناچیزم به کار کسی بیاد و اگر کسی سوال کنه با کمال میل و افتخار در حد توانم پاسخگو هستم.
......
راستی یه چیز دیگه بگم:10: یک پستی هست از تالار هنرآشپزی که پیداش می کنم و اینجا کپی پیست می کنم. عکس اولین کیکم هست که اونجا گذاشته بودم و خداوکیلی خیلی ....{21}
یک دوست عزیز گوگولی دوست داشتنی جوابی برای اون کیک کج و,کوله من گذاشت که منو به آسمان ها برد{2 (6)} اونایی که می دونن لطفا چیزی نگن, بقیه می تونن حدس بزنن این فرد تاثیر گذار کدامین یار روزمنو هست ؟
تاثیر خودمون رو دست کم نگیریم . گاهی چنان تاثیری در زندگی دیگران می گذاریم که خودمون هم باورمون نمیشه. ای کاش همیشه مثبت باشه .

Rana.Y
2013-05-12, 10:12 AM
این همون قضیه تاثیر گذاریه که گفتم:3:

چهل ساله ها یادشونه:3: ابتدایی که بودیم صبح کله سحر رادیو برنامه ای داشت به اسم تقویم تاریخ. گوینده با صدای نخراشیده نتراشیده ای {4}کله سحر از بلندگوی رادیوی مینی بوس سرویس مدرسه می فرمودند : امروز چندم فروردین سال یکهزار و ... شمسی و ... قمری و ....میلادی است . صد و بیست و دوسال پیش در چنین روزی ....
حالا من هم میگم تقریبا دوسال پیش در چنین روزی اینجانب عکس اولین کیک اسقنجی شاهکار خلقت! را تو تالار هنرآشپزی رونمایی کردم{21} به قول شیوا مدیونید اگه به تزیین کیک من بخندیدا{4}

132468

واین هم ابراز لطف همون موجود تاثیر گذاره:

"رعنا جان کیک اسفنجی شما با اون طرح و تزیین ساده خیلی به دلم نشست طوری که با اجازه تون عکسشو saveکردم تا این ایده ی ساده و در عین حال زیبا از ذهنم نره
دستت طلا "

132469

می تونید حدس بزنید کیه ؟ راهنمایی تو عکس هست:3:

{21} متينه كه همه رو يكجا جواب داده!!!{65}
آفرین{clap}
متین از اول قانون مند بوده است{21}

Rana.Y
2013-05-12, 03:52 PM
با عرض پوزش از رعنا جون
من یک مشکل دارم ، میخواهم رولت درست کنم ، ولی سایز رولتم میخواهم کوچیک باشه ، نمیخواهم لای ان خامه بمالم ، میخواهم حلوا بمالم ، ولی نمیدونم از چه روشی میشه سایز رولت را کوچیک کرد ؟ خیلی مغزم را به کار انداختم ولی چواب نداد ، لطفا هر کدام از دوستان که در این زمینه میتواند کمک کند ، راهنمایی بکنه
من چون رعنا جون متخصص رولت بودند اینجا نوشتم ولی اگر هر کسی توانست کمک کند من ممنون وسپاسگزارم {77}{77}{77}
بچه ها واقعا مهمه برام ، میخواهم برای مراسم کسی درست کنم ، نمی شد عوضش کنم {20}

عزیزم شما لطف داری (عبارت نامانوس متخصص رولت رو مبگم:3:)
شما می تونید تو یک سینی مستطیل نان رولت درست کنید و از طول اون رو با حلوا رول کنید . رولت مناسبی بدست میاد.اگر از عرض رول کنید رولت تپل مپلی خواهید داشت. به علاوه حلوا رو نازک روی نان بمالید که هم زیباتر باشه و هم ظریف تر.
کلا سینی دراز و باربکی انتخاب کنید و از ضلع بزرگتر رول کنید .

نه عزیزم شما شکسته نفسی میکنید ، از دیدگاه من اینطوری بود ، در هر حال ازت ممنونم
اگر رولت را از طول رول کنم نمیشکنه ؟ یعنی شدنی هست ؟ من زیاد با تجربه نیستم ها
اول نان رولت را از عرض مستطیل نصف کنم ، بعد از طول رولش کنم درسته ؟
رعنا جون من کمی دیر متوجه میشوم ، ولی به خدا وقتی شدم ، دیگه شدم {77}

راستی من سینی 30*40 و25*35 .20*30 دارم البته باید زیاد درست کنم حداقل 50 عدد رولت ، یعنی رولت برش خورده منظورم هست نه رولت کامل

نه عزیزم چرا بشکنه. لازم نیست نصفش کنید.تو همون سینی30*40 با ۵ تا تخم مرغ درست کنید که زباد هم کلفت نباشد.
بعد از پخت روی کاغذ روغنی مرغوب بر گردانید تا لایه طلایی خوشگلش از بین نره. بعد از یکی دو دقیقه با کاغذ از ضلع 40 سانتی رول کنید و صبر کنید تا خنک بشه . بعد از خنک شدن بازش کنید و حلوا رو یکنواخت روش پخش کنید و دوباره رول کنید و ئر کاغذ بپیچید و بذاربد تو یخچال تا خودشو بگیره و قابل برش بشه.
از این سینی رولت با احتساب پرتی دو طرف رولت حدود30تا برش بدست میاد که برای مراسم هم مناسبه. از این کلفت تر زیبا به نظر نمیاد. شما دوبار در این سایز سینی رولت درست کنید کارتون راه میفته.
باز هم از لطف شما سپاسگزارم{2 (5)}

Rana.Y
2013-05-14, 12:45 AM
کیک اسفنجی ([Only registered and activated users can see links]) با تزیین توت فرنگی

کارگاه شیرینی پزی تجربه های تهیه کیک اسفنجی خانم طوروسیان همراه با فیلم
جوگیر شدم زیادی عکس گرفتم. بهم نخندینا :10:

132997132998

132999133000

miaayad-hoda
2013-05-14, 08:26 AM
رعنا جون خامه ی کاله منظورتون اینه؟ اگه آره، فرم دادنش سخت نیست؟ این رو چند روز پیش بالاخره یافتم در فروشگاه رفاه اما نخریدم هنوز؛ چون نمی دونستم خوبه یا نه؟!
بله هدی جون همینه.
خیلی راحت فرم می گیره. از فریزر بذارید بیرون تا یه کم خودشو ول کنه. به اندازه موردنیاز با قاشق از روش بردارید . اگر هنوز سفته بتراشید .صبر کنید تا تقریبا مثل بستنی آب شده بشه . حالا با همزن بزنید تا فرم بگیره .
کاسه تون رو خیلی با خامه پر نکنید تا راحت تر فرم بگیره و حین کار هم خامه های فرم گرفته اضافه شل نشن .
اضافه اش رو دوباره با دربسته تو فریزر نگهداری کنید .

Rana.Y
2013-05-14, 02:55 PM
ببخشید چرا سوال منو جواب ندادید؟ و پست منو پاک کردید؟

من قاطی کردم شرمنده جواب سوالمو دیدم ممنون که جواب دادید
دوست من
من شرمنده ام که خودم باید قانون مند تر باشم:3: و به همین دلیل سوال هایی که با نقل قول جواب میدم یا با سوال های دیگه ترکیب میشن رو پاک می کنم.
از همه دوستان عزیزم عذرخواهی می کنم که پست های تشکر و تشویق محبت آمیزشون رو باید پس از گذشت یک زمان محدود پاک کنم . سپاسگزار لطف و محبت همه شما هستم{2 (5)}

Rana.Y
2013-05-15, 12:30 AM
رعنا جون من از این طلقهای شکلات که شکل کاپ کیک هست خریدم شکلات پارمیدا آب کردم ریختم ولی اصلا مدل به شکلات نچسبید مثل شکلات شما نشد میشه بگید اشکال کار من کجا بوده ؟
ممنون دوست عزیز {2 (6)}{2 (6)} فقط من نمیدونم جای سوالم درست هست یا نه ؟؟

خواهش می کنم دوست من.تا جاییکه بتونم پاسخگوی سوال هاتون هستم.
بعضی از طرح ها فقط با شکلات سفید دیده می شوند. نمی دونم شما چه رنگ شکلاتی توش ریختید .دیگه اینکه بعضی طلق ها بی کیفیت هستند و همه طرح به شکلات منتقل نمیشه. طلق های ترک معمولا نسبت به فرانسوی ها بی کیفیت ترند.

من شکلات قهوه ای ریختم طلقهارو از فروشگاه دیدنیها تجریش خریدم دیگه نمیدونم ترک هست یا نه؟{2 (9)}

ترک ها ارزونتره. مافین ها و بیشتر طرح ها با شکلات سفید باید پر شوند. مثلا کفشدزک حتما باید سفید باشد . اگر نه اصلا چیزی را نشان نمی دهد.

ایلار جون
2013-05-15, 02:12 AM
رعنا جون لطفا اگه ظرف خامه کاله رو هنوز دارید شماره کارخونه یا امور مشتریان رو برام بذارید تا ببینم تبریز نمایندگی داره یا نه؟

Rana.Y
2013-05-15, 12:48 PM
منم با شادی جان و اسرای عزیز موافق صد در صدمدر مورد گالری رعنا جان.{1}
رعنا جان خانم ظروفی چند روز پیش تو برنامه خانه مهر چیز کیک آموزش دادند که توی مواد بیسکویت گردوی خردشده تست شده اضافه کردند.
شما تا به حال از مخلوط بیسکویت گردو استفاده کردید؟

ممنونم نرگس جون شما و همه دوستان به من لطف دارین:11:{2 (5)}
راستش تا به حال استفاده نکردم ولی دستور های خانم ظروفی رو معمولا چشم بسته قبول دارم. این بار حتما امتحان می کنم. ممنون از اطلاع رسانیت{1}

Rana.Y
2013-05-16, 04:29 PM
اخ قربون حضورتون:11:رعنا خانم میخوام میوه توی سیخ چوبی درست کنم .روشون چی بزنم رنگشون سیاه نشه بعده چند ساعت؟ژله الوورا خوبه؟{verysad}

فقط موز سیاه میشه, بقیه میوه ها که چیزیشون نمیشه. ژله آلوورای غلیظ یا آگار فقط روی موز یا نهایتا توت فرنگی بزنید.
البته تو ظرف کاملا در بسته تا زمان سرو در یخچال نگهدارید.
ژله غلیظ یعنی یک بسته ژله تو یک لیوان آب جوش که باقلم مو یا قاشق روی موزها بمالید.

Rana.Y
2013-05-18, 11:25 PM
امروز خواستم ساوارین با دستور تجربه های شیرین را درست کنم دیدم میوه مناسبش رو نداریم :10: به همین دلیل تصمیم گرفتم شکلاتی را درست کنم و نتیجه این دستور بود از اینترنت . با اجازه شیوای گلم به زودی لینک اصلی و ترجمه اش را می گذارم.

ساوارین شکلاتی با دستور از اینترنت ( به زودی )

134123134124

این هم عکس بافتش که کاملا نفوذ سس شکلاتی را نشان می دهد:

134125

Rana.Y
2013-05-20, 10:47 PM
رعنا جون من هم توری ساز خریدم ، البته نمیدونم درست هست یانه ؟ مثل وردنه هست وروش شیار داره ، قیمتش هم 2500 تومان بود ، امروز با هاش خواستم کار کنم ولی بلد نبودم ، میدونید کشیدم روی خمیر وخمیر را خط انداخت ولی خواستم خطها را از هم باز کنم ومثل شما بشه ، نشد وپاره میشد من خواستم بندازم روی تارت ، نمیدون طریق درست استفاده ازش چطوری هست ؟ اگر ممکن هست زحمت بکش وبرام کمی توضیح بده که چطوری باید کار کنم ممنونم

عزیزم عکسش رو تو پست نان با خمیر جادویی گذاشتم و طرز کارش هم هست.قیمتش بالاتر از اینی هست که شما نوشتی.حدود 36000 تومان. فکر می کنم شما وردنه شیار دار گرفتی. ممکنه خواهش کنم عکسش رو بذاری تا بتونم کمکت کنم عزیزم؟

ازت ممنونم رعنا جون ، اره فکر کنم مال من وردنه شیار دار باشه ، اخه نوع شیارها با عکس شما متفاوت هست
حالا اینی که من خریدم برای چه کاری خوبه؟

برای شیار انداختن روی خمیرهایی که بعد از پخت خیلی تغییر حالت نمیدن , مثلا شیرینی شکری با دستور تجربه های شیرین شادی جون در این عکس

Rana.Y
2013-05-21, 09:58 PM
باقلوا با خمیر یوفکای باقلوایی هستل
134821134834
134823134824

Rana.Y
2013-05-22, 09:52 PM
Coming Soon

{69}{69}{69}

135039

فیلم مراحل تهیه این سه کیک از برش لایه ها تا تزیین نهایی .
کاری مشترک از خواهر همسر و خانم برادر:11: رعنا و پریسا{53} با فیلم برداری و تدوین پریسا جون{2 (6)}

135040135041

135042135043

liliyan
2013-05-23, 04:37 PM
رعنا جان ببخشین میشه دستور ساوارین شکلاتیتو بذارین ممنونم{1}

Rana.Y
2013-05-23, 07:48 PM
رعنا خانوم یه لطف دیگه میکنین ؟
من اگر بخوام کیک اسفنجی رو تو قالب 30 در 40 رولت درست کنم مواد به چه اندازه تغییر میکنه؟
کدوم کیک اسفنجی . پایه یا خانم طوروسیان ؟
اگر برای رولت می خواهید برای این قالب 4 تخم مرغی خوبه . کمتر از این هم میشه ولی ظریف و نازکه . شاید برای خیلی ها خوشایند نباشه.
اگر برای شیرینی تربرشی می خواهید 7 تخم مرغی خوبه .

رعنا خانوم تا قبل از رو نمای در مورده فیلم میشه بگین اون نوار شکلاتی که دور کیک هستش چطور درست شده؟آخه من با شور و شوق رفتم ترازوی تفال خریدم به عشق کارهای شما اونم چقدر 230 هزار تومن {71}
میخوام هر چه زودتر دست به کار شم
اول کیک کاملا خامه کشی شده و در یخچال کاملا سرد شود . بعد یک نوار از کاغذ روغنی به عرض کمی بزرگتر از ارتفاع کیک و طول محیط کیک ببرید و روی میز بگذارید و طرح مورد نظر را با مداد روی آن رسم کنید . بعد پشت و رو کنید و روی میز بگذارید. با شکلات آب کرده که در قیف ریخته اید و سر آن را کمی بریده اید روی خط های رسم شده با شکلات بکشید. کمی صبر کنید تا شکلات ببندد. فقط کمی ببندد. خیلی آرام کاغذ را بلند کنید و به دیواره کیک بچسبانید و در یخچال بگذارید. بعد از چند دقیقه کاغذ را بردارید . شکلات ها به دیواره کیک چسبیده اند.

لطف میکنین برای 10 تا تخم مرغ مابقی مواد رو هم بگین که ببینم امیدوار باشم به نتیجه یا نه
10 تخم مرغ ، 500 گرم ارد ،500گرم پودر قند ، دوسوم پیمانه آب گرم ،یک دوم چایخوری بیکینگ پودر

Rana.Y
2013-05-23, 08:03 PM
Coming very soon
{69}{69}{69}

135329

فیلم مراحل تهیه این باقلوا ، محصول مشترک مادر و دختر :11:، با فیلمبرداری ریحانه و تدوین رعنا{53}

135330135331

Rana.Y
2013-05-24, 06:13 PM
ژله بستنی لیوانی

با سه طعم انار ، طالبی ، زعفرانی

سه رنگ کرم دلخواه که به جای روش سنتی لایه لایه ، به صورت زاویه دار روی هم ریخته شده است. برای رنگ اول باید گیلاس ها رو به هر روش ممکن کج نگه داریم . من از ظرف جا تخم مرغی یخچال استفاده کردم و گیلاس ها را کج به هم تکیه دادم و رنگ اول (سبز) را ریختم . بعد از اینکه در یخچال خودش را گرفت گیلاس را برعکس به هم تکیه دادم و رنگ دوم (زرد) را ریختم و دوباره در یخچال. برای رنگ سوم دیگه نیازی به کج گذاشتن نیست . خیلی ساده رنگ سوم(صورتی) را ریختم و خلاص.

135499

Shirinkam
2013-05-25, 12:18 AM
دوستای گلم{53} . من آخر هفته آینده مهمون دارم و سرم شلوغه خوب با بچه کوچیک هم خودتون میدونین که دیگه چه جوریه . من قول میدم که فیلم تزیین اون سه تا کیک را بعد از فارغ شدن از مهمونیم در اسرع وقت آماده کنم و تحویل بدم . میبخشین اگه کمی منتظر میمونین . {77}