تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : مهمترین مواد غذایی مورد نیاز خانم های باردار

Honey
2012-07-27, 11:50 PM
بسیاری از خانم های باردار از پزشک خود می پرسند که آیا برای تامین نیازهای بدنشان باید دارو مصرف کنند یا اینکه تنها ویتامین هایی که از طریق خوراکی ها دریافت می شود کافی است ؟
امروزه دیگر تمام خانم ها می دانند این سخن که باید به جای دو نفر غذا بخورید و ... کاملا نادرست است .
مادران باردار باید غذای مناسب را مصرف کنند نه بیش از حد نه کمتر تنها غذایی که واقعا برای جنین و مادر مفید باشد نه به صرف اینکه شکم شان سیر شود ، شاید در برهه های دیگر زمانی این کار بازخورد داشته باشد و مانع از گرسنگی شما شود اما دوران بارداری دورانی بسیار حساس است و باید به تمام غذاهایی که می خورید دقت داشته باشید .
در دوران بارداری باید کلسیم و منیزیم بسیاری مصرف شود تا این مواد غذایی هم به مادر برسد و هم به جنین .
توصیه هایی به خانم های باردار :
غذاهایی را که دارای فلفل و سس های تند هستند را کمتر مصرف کیند .

در مصرف مواد قندی، چربی ها و انواع شیرینی ها افراط نكنید.

سالاد را همراه آب لیمو، آب نارنج آب غوره كم نمك با كمی‌روغن زیتون استفاده كنند. اگر ترجیح می‌دهند همراه سالاد از سس استفاده كنند، بهتر است به جای مایونز كه حاوی مقادیر زیادی چربی است،‌از ماست رقیق شده و آب لیمو استفاده کنند .

در ساعت 5.30 صبح و قبل از اینکه خانه را ترک کنید : یک موز به همراه یک لیوان آب میوه ، دو عدد تخم مرغ میل کنید .

هنگامی که داخل وسیله نقلیه یا مترو هستید بهتر است که یک خوراکی مانند اسنک مصرف کنید .

ساعت 10.30 : یک میان وعده سالم مثل ماست یا یک واحد میوه میل کنید .

ساعت 12.30 : شیر کاکائو یا شیر مصرف کنید .

معمولا خانم هایی که سرکار می روند و شاغل هستند ساعت ناهاریشان بین ساعت 1 تا دو است پس شما در این ساعت اماده ناهار می شوید .
شما می توانید مرغ ، گوشت و وعده های غذایی سالم و مغذی را مصرف کنید البته لازم به ذکر است که سبزیجات را نباید فراموش کرد .
برای میان وعده عصر هم می توانید از میوه ، نان های سبوس دار ، بیسگویت سبوبس دار و ... استفاده کنید

شام شما نیز باید غذایی سبک باشد که به هنگام خواب اذیت نشوید و بتوانید عمل دم و بازدم راحتی داشته باشید .

توصیه های لازم :
از انواع میوه های تازه و میوه های خشك مانند كشمش، خرما، توت خشك، انجیر خشك، برگه هلو، زردآلو یا آلوی خشك می‌توانند به عنوان میان وعده استفاده كنید .
ندا فراهانی
برگرفته شده از سایت چپق

فاطمه مهر
2014-04-07, 11:21 PM
الان اخرای دوران سه ماهه ی دومم.اما هنوزاشتها ندارم .میترسم نوزادم کم وزن بدنیا بیاد ولی دست خودم نیست علاقه به غذا ندارم هرچند هرجورشده به خاطرسلامتیه خودم وجنین میخورم اما منظورم اینه که احساس میکنم خیلی کمترازاون چیزی که توصیه میشه بخوریم توبارداری میخورم.مثلا
صبح:تخم مرغ یکی.شیر1لیوان با5تاخرما.یه فنجون چای شیرین با 7یا8تالقمه پنیر.البته بعضی روزا یاشیرنمیخورم یا چای پنیر .
ناهار:برنخ خورش یاکتلت یاخوراک یا کباب ودوغ بیشتروقتا میخورم وغذاهای گوشتی.ازگوشت توغذا فقط سینه مرغ اونم اندازه یه قطعه کوچیک اما هرروزاین یه تیکه رومیخورم.مکمل غذایی هم میخورم .
شام:تقریبا مثه ناهار کمی سبکتر.اخرشبم یه لیوان شیرمیخورم.
میان وعده:میوه.دلستر.ماست خیار.گاهی وقتا اجیل.البته همه روباهم نه روزی چندنوع ازاینا رومیخورم
هله هوله:بستنی کاکائویی یاساده.شکلات.لواشک.
حالا بنظر شما روش غذاخوردنم اگه خوب نیست یه راهنمایی کنید که خیلی ممنون میشم برام مهمه نظردوستان.اهان راستی ازبچگی شیر وهرنوع گوشتی رو نمیخوردم متنفربودم.اما خیلی سبزیجات میخوردم.اما ازشانس بد سبزی که خوبه تو این دوران ویار دارم بهش بدم میاد از اول بارداریم تا الان به سبزی لب نزدم.خب حالا ضرر نداره برابچم.

Miriam
2014-04-08, 03:12 PM
فاطمه مهر عزیز سعی کن از خوردن کاکایو و شکلات پرهیز کنی ......دلستر هم زیاد خوب نیست بخوری.....آجیل هم در حد ممکن خام مصرف کن اگر نشد کمتر بخور چون نمک زیاد مخصوصا تو این ماه های آخر خوب نیست......زعفرون و زرشک هم تا جایی که ممکن مصرف نکن......اگه بتونی سبزیجات تازه مصرف کنی خیلی خوبه ولی خوب کوکو سبزی یا خورشت سبزی هم بخوری بد نیست.....میوه هم خوب مصرف کن خیلی مفیده{53}
برای وزن گیری نوزاد هم اگه مشکل داری دکتر در هفته های اخر قرصی میده که به وزن گیری جنین کمک میکنه.

فاطمه مهر
2014-04-11, 12:10 PM
مرسی بابت نظرخوبت.اما من حتی ازقورمه سبزی یاکلا هرچی سبزی برگداره دوست ندارم اما مثلا کدو بادمجان دلمه وازاین خانواده هارو میخورم البته نه خیلی.یه سوال چرا توبارداری بایدخیلی زیادآب خورد؟
میگن دانه کتان خیلی مفیده هم روغن هم قرصشم هست حالا کدومشون روبگیرم تاثیرگذارترباشه قرص یاروغن؟

Miriam
2014-04-11, 09:10 PM
مرسی بابت نظرخوبت.اما من حتی ازقورمه سبزی یاکلا هرچی سبزی برگداره دوست ندارم اما مثلا کدو بادمجان دلمه وازاین خانواده هارو میخورم البته نه خیلی.یه سوال چرا توبارداری بایدخیلی زیادآب خورد؟
میگن دانه کتان خیلی مفیده هم روغن هم قرصشم هست حالا کدومشون روبگیرم تاثیرگذارترباشه قرص یاروغن؟

خوب ببین هر چی خاصیت خودش رو داره در کل سعی کن از همه چیزهای خوب و مفید بخوری:3:

در مورد دانه کتان من چیزی نشنیدم{2 (26)}تو نت هم سرچ کردم نوشته نباید زنان باردار و شیرده مصرف کنند{66}

● فوايد آب در دوران بارداري
نوشيدن آب مانع از دي هيدراته شدن بدن مي شود. دي هيدراته شدن در دوران بارداري باعث بروز مشكلاتي مانند سردرد، حفظ آب در بدن، حالت تهوع، انقباض عضلات، سرگيجه و . . . مي شود.
اين مشكل در سه ماهه سوم بارداري اهميت بيشتري پيدا مي كند زيرا دي هيدراته شدن در اين زمان مي تواند انقباضاتي را در پي داشته باشد كه منجر به زايمان زودرس شود. رنگ ادرار بهترين راه براي كنترل ميزان آب بدن است. ادرار تيره رنگ نياز بدن به آب بيشتر را نشان مي دهد و ادرار بي رنگ نشان از كافي بودن ميزان آب دريافتي بدن است.
عده اي معتقد هستند نوشيدن آب در فواصل منظم مي تواند حالت تهوع صبحگاهي، سوزش معده و سوءهاضمه را كمتر كند و بدن را خصوصاً در هواي گرم و مرطوب، خنك نگه دارد. علاوه بر اين بروز عفونت هاي ادراري كه در دوران بارداري بيشتر اتفاق مي افتد را مانع مي شود و يبوست و هموروئيد را نيز كاهش مي دهد.
● ميزان آب مورد نياز در دوران بارداري
در دوران بارداري، زنان باردار بايد روزانه حدود سه ليتر معادل ۱۰ الي ۱۲ ليوان آب بنوشند. اين ميزان به ازاي هر ساعت ورزش سبك، يك ليوان افزايش پيدا خواهد كرد و در تابستان به دليل تعرق بدن يك تا دو ليوان بايد به آن اضافه شود.
آب ميوه مي تواند بخشي از نياز بدن زن باردار را به مايعات تأمين كند، تنها بايد به خاطر داشت كه مصرف آب ميوه با دريافت كالري همراه است.

Hedieh
2014-04-14, 07:12 PM
سلام فاطمه جان
در مورد وزن گيري ني ني نگران نباش، بچه تا وقتي داخل شکم مادرش هست همه ي مواد غذائي مورد نيازش رو از مادر ميگيره و شما از غذا نخوردن بيشتر به خودتون ضرر ميزنيد، دانه کتان چون داراي فيبر و حجم ميگيره و حتي باعث کاهش قند خون ميشه رو اصلا مصرف نکن، مواد غذائي که ميخوري کم نيست، سعي کن مواد غذائي رو در حجم هاي کم و وعده هاي بيشتر بخور، بيشتر از پروتئين و ويتامين ها استفاده کن، اميدوارم که به سلامتي ني ني تون رو به دنيا بياريد ;-)

Sorhe
2014-05-05, 08:36 AM
بارداريد؟گوشت بلدرچين بخوريد!

223192

گوشت بلدرچين ,گوشت کبک، جزو گوشت‌هاي لطيف در طب سنتي محسوب مي‌شوند. گوشت‌هاي لطيف،‌ هضم خوبي دارند و مواد زائد کمتري هم در بدن ايجاد مي‌کنند.

اين گوشت‌ها، باعث تقويت بدن و افزايش خون‌سازي مي‌شوند و اخلاط خوبي هم از آنها به‌وجود مي‌آيد...

برخي از خانم‌هاي باردار، از تهوع و استفراغ شديد رنج مي‌برند. در طب سنتي اعتقاد بر اين است که ايجاد تهوع و استفراغ به دليل ضعيف بودن معده، بالا بودن رطوبت معده، ضعيف بودن هضم، ضعف کبد يا روانه شدن حجم بالايي از مواد زائد به سمت معده، اتفاق مي‌افتد.

در اين صورت، مي‌توان گوشت کبک و بلدرچين را در رژيم غذايي خانم‌هاي باردار قرار داد تا تهوع بارداري کمتر شود.

از طرف ديگر، جنين به غذاي لطيف و خون کافي براي رشد مناسب احتياج دارد، بنابراين قرار دادن حجم مناسبي از گوشت بلدرچين در برنامه غذايي يک خانم باردار مي‌تواند به سلامت و رشد بهتر جنين کمک کند. باز هم در مورد گوشت‌هاي لطيفي مانند گوشت کبک و بلدرچين به سردي و گرمي آنها چندان توجه نمي‌شود و بيشتر به‌خاطر لطيف بودنشان، توصيه مي‌کنيم افرادي که معده ضعيفي دارند، خانم‌هاي باردار، سالمندان يا بيماراني که دوره نقاهت را مي‌گذرانند، آنها را در برنامه غذايي خود بگنجانند.

mary.bouyer
2014-05-05, 10:46 AM
سلام.منم تازه باردار شدم.الان که غذاهایی که فاطمه جون میخورن رو دیدم خوف برمداشت.{eek}
آخه من حتی نصف اون مواد رو هم نمیخورم.:42:
خودم هم لاغرم47کیلو با 166قد.
باید یه فکری به حال خودم بکنم{63}

fatemeh26
2014-05-05, 04:42 PM
سلام.منم تازه باردار شدم.الان که غذاهایی که فاطمه جون میخورن رو دیدم خوف برمداشت.{eek}
آخه من حتی نصف اون مواد رو هم نمیخورم.:42:
خودم هم لاغرم47کیلو با 166قد.
باید یه فکری به حال خودم بکنم{63}
انشاالله نی نی تون به سلامتی دنیا بیاد{2 (6)}
بدترین چیز استرس. استرس نداشته باش