تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : لوبـیا پـلوی تبـریزی

MaarMaar
2011-01-10, 08:13 PM
مواد لازم:

4پیمانه؛ برنج
2 پیمانه؛ لوبیا چشم‌بلبلی
4 پیمانه؛ شوید تازه
2 ق‌ س؛ روغن جامد
یک دوم ق س؛ دارچین
75 گرم؛ کره
زعفران دم کرده
1 عدد؛ سینه‌مرغ
1 عدد؛ پیاز
1 ق‌س؛ کره
2 پیمانه؛ آب‌مرغ
آب‌جوش
نمک و ادویه

1 / برنج را بپزید و آبکش کنید. لوبیا را برای چند ساعت بگذارید خیس بخورد و خوب با آب بپزد. در اواخر پخت مقداری نمک به آن اضافه کرده و لوبیا‌ها را آبکش کنید.

2 / پیاز را با کمی کره تفت دهید. ادویه و مرغ را به آن اضافه کنید و خوب تفت دهید.

3 / روغن را در قابلمه مورد نظر بریزید و روی حرارت قرار دهید. داغ که شد ته دیگ دلخواه را کف قابلمه بگذارید.

4 / حالا به ترتیب و لایه‌لایه برنج و مواد(شوید‌و لوبیا) را داخل قابلمه بریزید. مقداری از برنج سفید را هم برای زعفرانی کردن و تزئین کنار بگذارید.

5 / مخلوط آب داغ و یک پیمانه آب مرغ را دور تا دور برنج بریزید و روی شعله تند بگذارید تا دم بدهد. بعد حرارت را ملایم کرده و اجازه دهید کاملا دم بکشد. در مرحله نهایی، آب مرغ را با مابقی کره ذوب شده مخلوط کنید و روی پلو بریزید.

منبع : مجله همشهری {3 (26)}

toktam
2011-01-10, 09:05 PM
من وقتایی که عجله دارم این پلو رو بدون مرغ درست می کنم و بی روغن دم می کنم
تو روغنی که میخوام رو برنج بدم اول یه سیب زمینی بزرگ نگینی خرد شده سرخ میکنم وقتی کاملا سرخ شد توش یه قاشق چایخوری زردچوبه میریزم و رو برنج دم کشیده میدم
لوبیا چشم بلبلی خیلی زودتر از لوبیاهای دیگه میپزه (مشابه عدس) و بنابراین این غذا خیلی سریعه.{2 (6)}

سحر_شافی
2018-03-17, 01:57 PM
من تو سفری که با تور تبریز (http://lahzeakhar.com/تور-تبریز) به این شهر رفتم این غذارو خوردم خیلی خوش مزس