تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : فكر مي كنم كودك من با بقيه ي همسالانش فرق دارد.

Hedieh
2012-06-19, 06:04 PM
"پسري دارم كه هم اكنون 2 ساله است و هنوز قادر به صحبت كردن نمي باشد . او تعداد كمي كلمه بيان مي كند اما در مقايسه با همسالانش عقب تر است . به خاطرم آمد كه خواهرش در اين سن مي توانست كلمات زيادي بگويد و چند جمله را در كنار هم استفاده كند . كمي نگران شدم ولي بعد با خودم گفتم : او اين تأخير را جبران خواهد كرد و براي خود توجيه آوردم كه برخي زودتر راه مي افتند و برخي زودتر حرف مي زنند . بنابراين پيگيري مشكل و مشاوره با متخصص را به تعويق انداختم."

به نظر شما به تأخير انداختن مشاوره با متخصص در اين گونه موارد صحيح است ؟

شايد اين مسئله براي والديني كه كودكشان صحبت كردن را با تأخير شروع مي كند موضوعي كاملاً آشنا باشد . اين افراد معمولاً در لزوم مراجعه به متخصص دچار ترديد مي شوند و براي خود توجيه مي آورند كه كودك در آينده خود اين مشكل را جبران خواهد .

چگونه بفهميم در چه شرايطي بايد به متخصص مراجعه نماييم ؟

براي دانستن پااسخ اين سوال مطالب زير را به دقت مطالعه نماييد :

اگر كودك شما اختلالات مادرزادي نظير :

ناهنجاريهاي كروموزومي ازقبيل : سندرم داون ، سندرم Xشكننده و ... دارد.

اختلالات ‍ژنتيكي مانند برخي كم شنوايي ها و ... را دارد .

اختلالات متابوليكي نظير فنيل كتونوري ، كم كاري مادرزادي تيروئيد و ... دارد.

ناهنجاريهاي فكي و صورتي و يا اختلال در بلع مواد غذايي مايع يا جامد دارد.

با مشكلاتي از قبيل وزن كم حين تولد ، تولد زودرس ،زردی بدو تولد ، مشكلات تنفسي حين تولد نظير كبودي در بدو تولد ،سابقه ضربه به سر حين يا سالهاي پس از تولد و ابتلا به بيماريهايي نظير مننژيت مواجه شده است .

اگر مادر در دوران بارداري به بيماريهاي ويروسي يا باكتريايي نظير سرخجه مبتلا شده يا در معرض اشعه بوده و يا مصرف الكل و استعمال دخانيات داشته.

اگر نوزاد شما قبل از 12 ماهگي :

به صدا واكنش نشان نمي دهد مثلاً با صدای خیلی بلند از خواب بیدار نمی شود .

صداسازي نمي كند یا با گذشت زمان صداسازی او کمتر شده است .

به اسم خود واكنش نشان نمي دهد.

اگر كودك شما از 12 تا 24 ماهگي :

از اشاراتي نظير تكان دادن دست به منظور "باي باي " كردن و اشاره به اشيا استفاده نمي كند.

جهت برقراري ارتباط بيشتر از اشاره استفاده مي كند تا صداسازي و بيان كلمات

در تقليد صداها با مشكل مواجه است.

در درك درخواست هاي كلامي ساده مشكل دارد.

اگر كودك شما از 24 تا 36 ماهگي :

نمي تواند از كلمات و عبارات به طور خودانگيخته استفاده كند وتنها قادر است از صداها و حركات تقليد كند .

فقط مي تواند نياز هاي خيلي ضروري خود را بيان كند و از گفتار و زبان نمي تواند جهت برقراري ارتباط استفاده كند .

نمي تواند از دستورات ساده پيروي كند .

تون صداي غير طبيعي دارد مثلاً صدايش تو دماغي است يا صدايي خشن دارد .

درك گفته هايش توسط اطرافيان خيلي مشكل مي باشد و كمتر از 50 درصد گفته هايش قابل فهم است .

بايد گفت در اين صورت مراجعه به آسيب شناس گفتار و زبان (گفتاردرمان ) ضروري مي باشد .

پزشک آنلاین

مامان زهرا و حسین
2012-11-09, 09:05 PM
با تشکر پسرم .2.5 سالش ولی فقط چند کلمه مثل هاپو. آب. نانا .نان... می گوید تو شنیدن مشکل ندار هچکار کنم کمکم کنید.

berg
2012-11-10, 05:06 PM
خودتون وقت برای فرزندتان بگذارید یک سره با هاش حرف بزنید راه می افتد یا همراه یک بچه پر حرفش کنید

Betty
2012-11-10, 05:46 PM
با تشکر پسرم .2.5 سالش ولی فقط چند کلمه مثل هاپو. آب. نانا .نان... می گوید تو شنیدن مشکل ندار هچکار کنم کمکم کنید.

عزیزم، من پسر اولم خیلی دیر حرف افتاد،من همش نگران بودم، ولی بعد چنان به حرف زدن افتاد که دیگه نمیشد جلوش رو گرفت، الان ٥ سالشه و هم فارسی و هم انگلیسی رو خیلی بهتر از من حرف میزنه!!!