تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : درمان کودک مبتلا به اسهال

adonis
2012-05-15, 05:13 PM
در صورتی که کودک هر کدام از این علایم زیر را داشت، حتماً باید او را نزد پزشک ببرید. ممکن است نیاز به محلول ORS یا سایر مایعات داشته باشد.

در صورتی که کودک یک یا دو بار استفراغ و چند بار مدفوع آبکی دفع کرد، علامت خوبی نیست و ممکن است علامت بیماری کلرا (وبا) باشد که یک بیماری خطرناک است. بیماری کلرا به سرعت در میان افراد منتقل می شود و می تواند آب و مواد غذایی را آلوده کند.

برای پیشگیری از گسترش بیماری کلرا این اقدامات را سریعاً انجام دهید:

الف) مواد آلوده به مدفوع کودک را به سرعت در دستشویی بریزید و یا پوشک او را درون نایلونی پیچیده و دور بیندازید.

ب) دست های خود را چند بار بعد از تماس با مدفوع کودک با صابون بشویید. پاهای کودک خود را نیز با آب ولرم و صابون کاملاً تمیز کنید.

ج) مطمئن شوید که غذا و آب خوردنی به هیچ عنوان به مدفوع یا دستان آلوده ی شما، آلوده نشده اند و کاملاً تمیز هستند.

تغذیه ی کودک مبتلا به اسهال باید چگونه باشد؟

کودکی که اسهال گرفته، باید به خوبی و به طور منظم تغذیه شود. وقتی کودک در حال خوب شدن است، باید حداقل تا دو هفته کمی بیشتر از معمول غذا بخورد.

کودکی که دچار اسهال شده است، وزن از دست می دهد و لاغر می شود، بنابراین یک کوک اسهالی نیاز دارد تا همه گروه های مواد غذایی و مایعات را دریافت کند. این غذاها موجب می شود تا اسهال او برطرف شود و به بهبودی سریع تر او کمک می کند. البته طبیعی است که کودک اسهالی تمایلی به خوردن نداشته باشد یا به علت تهوع و استفراغ، به خوردن غذا بی میل باشد. در این صورت تغذیه ی او کمی مشکل است. در صورتی که کودک شش ماهه یا بزرگ تر است، باید او را تشویق کنید هر چه قدرمی خواهد بخورد.

بهتر است غذاهایی را برایش درست کنید که دوست دارد. غذاهای کودک باید کم نمک باشد. غذاهای نرم یا آبکی راحت تر خورده می شوند، پس بهتر است این غذاها بیشتر به کودک داده شود.

غذاهایی که از حبوبات و غلات درست می شود، ماهی، گوشتی که خوب پخته و نرم شده، ماست و میوه برای کودک خوب است.

بهتر است تنها یک تا دو قاشق چای خوری روغن به حبوبات و سبزی غذای کودک اضافه کنید.

سعی کنید در روز پنج تا شش بار در وعده های کوچک به او غذا دهید.

زمانی که اسهال کودک بند آمد، باید غذاهای بیشتری به کودک بدهید، چون در این زمان یعنی زمان بهبودی، کودک بیشتر از روزهای عادی به غذا احتیاج دارد.

کودک باید انرژی از دست رفته را دوباره باز یابد. در صورتی که وزن او به اندازه قبل از بیماری نرسید، هنوز به مراقبت و غذاهای سالم نیاز دارد. ویتامین A در بهبودی کودک بسیار موثر است. شیر مادر، جگر، ماهی، لبنیات ، پرتقال و میوه های زرد رنگ و سبزی های برگ سبز سرشار از ویتامین A هستند.

درمان دارویی

در صورتی که کودک مبتلا به اسهال شدید و طولانی مدت شد، حتماً باید از سوی تیم مراقبت بهداشتی، تحت دارو و مایع درمانی قرار گیرد.

والدین نباید سر خود به کودک دارو بدهند، چون نه تنها برایش موثر نیست، بلکه خطرناک هم هست.

اسهال معمولاً خود به خود بهبود می یابد. امام در صورتی که اسهال شدید و مداوم باشد، موجب از دست رفتن آب و مواد غذایی از بدن می شود.

به کودکی که دچار اسهال شده، نباید هرگز و سرخود دارو بدهید. قرص ها، آنتی بیوتیک ها یا سایر داروها برای کودک مضر است، مگر اینکه از سوی پزشک برای کودک تجویز شده باشد.

بهترین راه درمان اسهال، خوراندن مقدار فراوانی مایع و محلول نمکی ORS است.

در صورتی که پودر ORS در دسترس بود، می توانید این محلول را برای کودک درست کنید:

چهار قاشق غذاخوری شکر را با نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیتر آب کاملاً تمیز و پاک مخلوط کنید. توجه داشته باشید که این مواد به همین نسبت صحیح با هم مخلوط شوند. در صورتی که شکر آن بیشتر شود، اسهال بدتر می شود.همچنین نمک زیاد می تواند برای سلامت کودک ضرر داشته باشد.

سرخک ممکن است سبب اسهال شدید در کودک شود. اما واکسیناسیون کودکان از این بیماری جلوگیری می کند.

برای تغذیه کودک اسهالی از این مواد استفاده کنید

* شیر مادر (مادر باید بیش از مواقع عادی به کودک خود شیر بدهد)

* سوپ

* برنج کته شده

* چای رقیق با کمی شکر

* آب نارگیل

* آب کاملاً پاک و تمیز و بهداشتی

* محلول ORS که می توان با نظر پزشک از داروخانه خرید یا در منزل تهیه کرد.

دادن شیر و مایعات بیشتر به کودک اسهالی

برای جلوگیری از دست رفتن مایعات بدن کودک، مادر می تواند دفعات بیشتری به فرزند خود شیر بدهد یا میزان بیشتری مایع به او بدهد:

* برای کودکان زیر دو سال، یک چهارم یا نصف فنجان بزرگ

* برای کودکان دو سال و بزرگ تر، یک و نیم فنجان بزرگ

شیشه و فنجانی که با آن به کودک شیر و مایعات می دهیم، باید کاملاً تمیز باشد، چون شیر دادن به کودک از فنجان و شیشه ی شیر آلوده می تواند اسهال را تشدید کند.

در صورتی که کودکی استفراغ و تهوع هم داشت، 10 دقیقه صبر کنید و بعد آهسته آهسته و به مقدار کم به او مایعات بدهید.

اسهال معمولاً بعد از سه تا چهار روز متوقف می شود. اما در صورتی که اسهال شدید بود، حتماً باید تحت نظر پزشک درمان شود.

zahra82
2012-05-15, 08:24 PM
یک تجربه :
من پسری دارم که حساسیت دارویی شدید داره مخصوصا به داروهای ضد اسهال
مثلا کوتریماکسازول بخوره تمام تنش کهیر می زنه
خلاصه هر وقت اسهال می گیره آب انار ترجیحا شیرین ؛ نشد هم از همین سن ایچا می گیرم دوستان هر بار یک استکان می دم گاها کمتر فوری قطع می شه
هویج پخته شده هم عالی جواب می ده

*maria*
2013-01-23, 09:48 PM
نمیدونم چرا این تایپیک رو اینقدر دیر پیدا کردم. دخترم 3 روزه که اسهال شدید داره و اصلا لب به غذا هم نمیزنه تنها چیزی که میخوره آب و ماست اما خوب نشده و دکتر بردم دارو خاصی برای اسهال نداد و گفت باید از طریق تغذیه خوب بشه اما دخترم لب به چیزی نمیزنه تا خوب بشه. خلاصه موندم چه کنم؟ راستی در مورد اون محلول ors جایی خوندم که باید جوش شیرین هم اضافه کرد از طرفی نمیدونم جوش شیرین برای بچه ضرر نداره؟

Honey
2013-01-23, 10:16 PM
نه ما که جوش شیرین اضافه نمی کنیم
همین محلول رو تو اب حل می کنیم می دیم به بچه

Sepnta
2013-01-23, 11:20 PM
برای از بین بردن اسهال یک سیب رو رنده کنین و بزارین تا کمی هوا بخوره( بعضی از سیبها تغییر رنگ میدن و بعضی نه) حالا با شکر و نعنا مخلوط کنین و بدین بخوره

Narges
2013-01-24, 10:33 AM
نمیدونم چرا این تایپیک رو اینقدر دیر پیدا کردم. دخترم 3 روزه که اسهال شدید داره و اصلا لب به غذا هم نمیزنه تنها چیزی که میخوره آب و ماست اما خوب نشده و دکتر بردم دارو خاصی برای اسهال نداد و گفت باید از طریق تغذیه خوب بشه اما دخترم لب به چیزی نمیزنه تا خوب بشه. خلاصه موندم چه کنم؟ راستی در مورد اون محلول ors جایی خوندم که باید جوش شیرین هم اضافه کرد از طرفی نمیدونم جوش شیرین برای بچه ضرر نداره؟

دوست خوبم امیدوارم هرچه زودتر حال دختر کوچولو-ات خوب بشه.
طبق تجربه، نگران اسهال بچه نباش و اگر می بینی دکتر گفتن باید از طریق تغذیه خوب بشه و دارو ندادن چون در هنگام اسهال کودکان نباید با استفاده از دارو جلوی خروج عفونت یا میکروب رو از سیستم گوارش کودک بگیریم بلکه باید سعی کنیم با تغذیه مناسب میزان آسیب این فرایند طبیعی به بدن کودک رو جبران کنیم. با دادن مایعات مفید میزان آب از دست رفته رو جبران کنیم و درست در این زمان که میزان دفع کودک بالاست و اشتهایش پایین با دادن غذاهای کم حجم مواد غذایی مورد نیاز به بدن کودک برسه.
راهنمائی های دوستان در پستهای بالا خیلی مفید و کاربردی هستند.
یک توصیه رو هم از من بپذیرید
عصاره گوشت: چند حبه گوشت خورشتی رو از فریزر در بیارید و درحالیکه خیلی یخ-اش باز نشده(گوشتی که هنوز یخ-اش باز نشه راحتتر با چاقو ریز میشه)
روی تخته ریز کنید
و در یک شیشه کوچک و تمیز دردار بریزید(ترجیحا از شیشه های جدیدتر و با کیفیت بهتر استفاده کنید. نگفتم شیشه اش خارجی باشه چون هم شیشه خارجی و هم شیشه ایرانی رو دیدم که در این فرایند حسابی قافگیرم کردن).
درب-اش رو محک ببندید و داخل قابلمه گذاشته،
داخل قابلمه رو از آب ساده با دمای معمولی پرکنید تا جایی که شیشه در قابلمه معلق نشه(بر حسب میزان گوشت توی شیشه تا جایی که گوشت داخل شیشه است).
قابلمه رو روی اجاق روشن با دمای پایین بگذارید (3 تا صلوات بفرستید که به سلامت از این فرایند بیرون بیاد. اگر هم جان سالم به در نبرد مهم نیست فوقش یکم ناراحت می شیم و 2تا قطره اشک می ریزیم که غذای بچه مریضمون از بین رفت-بارها برام اتفاق افتاده، حتی در مورد شیشه های امتحان شده از قبل. ولی باز هم تلاش رو از سر میگیریم و دوباره از فریزر گوشت در میاریم).
* برای اطمینان بیشتر از عملکرد شیشه قبل از استفاده بگذارید که با آب ساده 2تا جوش بزنه.
فرصت بدید تا میزان آب داخل قابلمه کم بشه ولی تموم و خشک نشه.

شیشه رو با دستگیره بگیرید و مستقیم روی پارچه روی میز بگذارید (زیر آب سرد نگیرید که تغییر ناگهانی دما باعث شکستن شیشه میشه)
و اندکی زمان بدید تا از حرارت بیفته.
با احتیاط درب شیشه رو بازکنید. (مثل باز کردن کنسرو کمی فشار هوا درونش بالاست.)
روی گوشت ها مقداری کمی نمک بریزید و با پشت قاشق گوشت ها رو فشار بدید و آب گوشت رو در ظرف کوچکی بریزید و با قاشق چایخوری به کوچولو-تون بدید.

* عصاره گوشت رو به ازای هر وعده غذایی تازه درست کنید.
* 2 قاشق غذاخوری عصاره آب گوشت برای هر وعده کافیه و خیالتون رحت باشه مواد مغذی به بچه رسیده.
* این عصاره برای سنین بالاتر هم جواب میده. حتی برای خودتون.
* برای تنوع میتونید از مقدار کمی از برگ سبزیجات معطر استفاده کنید. توجه داشته باشید مقدار کم اونهم از برگ سبزیجات (برگ ریحان، نرگ نعناع، برگ ترخان).

برای جبران آب از دست رفته
* حتما با مشورت و دستور پزشک از ORS استفاده کنید. از داروخانه ORS طعمدار که خوردنش برای بچه ها راحتتر هست تهیه کنید.
* ORS رو هم تازه و برای هرمصرف جداگانه درست کنید (جذب میکروب بالایی داره)

- استراحت در دمای اتاق معتدل به آرامش کودک خیلی کمک خواهد کرد.
- در مورد شستشوی کودکان و حفظ و رعایت بهداشت در دوران اسهال خیلی دقت کنید تا خدای ناکرده بدنشون زخم نشه یا بدتر از اون به عفونت ادراری تبدیل نشه.
- آرامش خودتون رو هم حفظ کنید و نگذارید نگرانی شما به کودک منتقل بشه.

امیدوارم همه کودکان در پناه خداوند بزرگ شاد و سلامت باشند.

Belfi
2013-01-24, 10:53 AM
دوست جونی ها من خودم بچه که بودم واسه خودم یک معجونی درست میکردم شامل آرد نخودچی و پودر کاکائو ویک کوچولو شکر واقعا موثر بود الان هم مشکل پیدا کنم میخورم فقط وقت خوردنش باید صحبت نکرد چون سریع میپره تو گلو :3:

Sepnta
2013-01-24, 01:18 PM
کلا نخودچی یبویست میاره عزیزم:3:

سیندرلا22
2013-01-24, 04:35 PM
کته ماست و نعنا خوبه
سیب رنده کن بزار یکم رنگش برگرده بعد به کوچولوت بده
و بادام با پوست رنده کن و براش حریره درست کن
ان شالله اسهالش بند میره
من کوچولوم چند وقت پیش اسهال شد شرب کوتریموکسازول بهش دادم سریع خوب ا

*maria*
2013-01-24, 05:15 PM
دستورات مفید شما دوستان رو یکی یکی تا جایی که بتونم دارم انجام میدم. عصاره گوشت رو هم توی یکی از شیشه های شیر که مطمئن بودم توی دمای بالا نمیشکنه درست کردم منتظرم تا خنک شه. ممنون از لطف همه شما.

Nahid59
2013-07-16, 03:57 AM
دکنر نی نی منم گفت نباید جلوی اسهال بچه رو گرفت
پودر orsترجیحا بدون طعم رو مدام بهش میدادم و
یه کپسول عالی (Yomogi) که هم اشتهاشو برگردوند و هم از حالت بی حالی درش آورد :3:

اطلاعاتشو براتون از نت میزارم

ماده موثره: 250 میلی گرم مخمر خشک شده Saccharomyces boulardii

مصرف: درمان علامتی اسهال حاد و پیشگیری از اسهال مسافرتی

چندی پیش شرکت تولیدکننده‌ای برای بهبود طعم بد او.آر.اس، مواد طعم‌دار به آن افزوده بود که این اشتباه جبران‌ نشدنی است، چون بچه‌ای که حتی کم‌آبی ندارد، از طعم آن خوشش می ‌آید و با نوشیدن آن، تنظیم املاح سدیم و پتاسیم‌ در بدنش به هم می‌ خورد که این مشکل‌آفرین خواهد بود.

دکتر محمد علی نیلفروشان- فوق تخصص ژنتیک کودکان

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران
تبیان