تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : رفع دل درد نوزادان


تندیس
2012-06-13, 04:26 PM
امروزه هر وقت نوزادی شیرخوار دل درد و دل پیچه می گیرد، اولین کاری که برخی از خانواده انجام می دهند دادن عرق نعناع برای رفع نفخ نوزاد می باشد و یا اینکه شربتهای شیمیایی ضد نفخ به کودک می دهند، درحالیکه ممکن است مشکل چیز دیگری باشد لذا در این خصوص موارد ذیل توصیه می شود:

در چنین حالتی اولین چیزی را که باید کنترل کرد، اجابت مزاج شیرخوار است لذا حتماً مراقبت نمایید تا بچه به ازای هر وعده کامل شیر خوردن، شکمش کار کند، یعنی اگر بعد از هر بار شیر خوردن (که به صورت کامل به بچه داده شود)، شکم بچه کار نکند،

این یعنی بچه یبوست پیدا کرده و به شدت آرامش کودک تحت تاثیر قرار می گیرد و واکنشها و ناراحتی هایی از خود بروز می دهد. در چنین حالتی برای رفع یبوست بچه، دادن مقداری لعاب اسفند توصیه می شود، یعنی مقداری اسفند را داخل آب جوش می ریزید و بعد از چند دقیقه، آنرا صاف می کنید و خیلی کم کم در حد چند قطره، چند بار به بچه می دهید تا یبوستشان را برطرف کند.

تذکر: در صورت یبوست از ملینات فقط یک یا دو بار استفاده کنید. در کودکان از استفاده بی مورد و مکرر از ملینات باید خودداری کرد چون دستگاه گوارش آنان به این ملینات عادت کرده و عملکرد طبیعی خود را از دست خواهد داد.

اگر مشکل از یبوست بچه نباشد در قدم های بعد باید مواردی دیگر مورد بررسی قرار گیرند.
مشکل شایع تر بعدی این است که: فرایند شیردهی خوب انجام نمی شود و یا آروغ بچه را خوب نمی گیرند و بچه دچار نفخ شده است، لذا توصیه می شود در فرایند شیردهی نکات زیر رعایت شود:
مادران باید در موقعیت راحتی به نوزاد شیر بدهند. باید بنشینند و تکیه بدهند و بالشی زیر دستشان بگذارند و به نوزاد شیر بدهند تا هم خودشان در شرایط مناسبی باشند و خسته نشوند و هم نوزاد راحت باشد و با آرامش شیر بخورد، به اصطلاح مادران باید روی یک تخت چهار بالش بنشیند و بچه شیر بدهند چرا که شیر دهی یک مکانیسم ذهنی - جسمی می باشد.
همچنین به زور نباید سینه را داخل دهان کودک گذاشت چرا که نوزادان مقدار کمی شیر که می خورند، نفس می گیرند و مجدداً شیر می خورند و این امر نیاز به صبر و حوصله مادر دارد.
ضمناً برای جلوگیری از پس زدن سینه مادر توصیه می شود مادران اولاً بهداشت سینه شان را خوب رعایت کنند ثانیاً احوال و تغذیه مناسب آنان باعث طعم مطبوع شیر و علاقه مندی کودک به آن می گردد.
پس از شیردادن حتماً آروغ نوزاد را بگیرید. سر نوزاد را روی شانه خود قرار دهید و آرام آرام به پشت او بزنید تا باد گلو بزند.
برای رفع نفخ نوزادان نیز مادر هر روز یک لیوان جوشانده رازیانه و زیره همراه با عسل میل کنند. به نوزاد هم می توانید بجای داروهای شیمیایی همچون گريپ ميكسچر، عرق نعناع یا عرق زنیان گرم کرده که با کمی ترنجبین شیرین کرده اید بخورانید.

همچنین مادران می توانند برای رفع نفخ در نوزاد، خودشان نیز عرق نعناع استفاده کنند و گاهی اوقات یک قاشق چای خوری هم در گلوی بچه بریزند تا نوزاد با آن آشنا شود.

منبع:سایت دکتر روازاده

Nahid59
2012-06-13, 04:43 PM
به نظر من و طبق تجربه اگر مادر خودش عرق نعنا بخوره یا کلپوره رو دم بکنه و بخوره بچه نفخ نمیکنه
چون من تازگی شنیدم عرق نعنا برای نوزاد خوب نیست{68}

*maria*
2012-12-17, 06:38 PM
من دوستی دارم که الان بچه ش 3.5 ماهشه اما شبانه روز دل درد داره و گریه میکنه و به خودش میپیچه دکتر و هزارو یک دارو و نعناع و .... رو امتحان کرده اما تاثیر نداشته خیلی دلم برای بچه میسوزه آخه همیشه در حال گریه کردنه فکر میکنین دلیلش چیه؟

مامان زهرا و حسین
2012-12-17, 06:49 PM
من دوستی دارم که الان بچه ش 3.5 ماهشه اما شبانه روز دل درد داره و گریه میکنه و به خودش میپیچه دکتر و هزارو یک دارو و نعناع و .... رو امتحان کرده اما تاثیر نداشته خیلی دلم برای بچه میسوزه آخه همیشه در حال گریه کردنه فکر میکنین دلیلش چیه؟

دختر من همینجوری بود .هر چی میدادم بی نتیجه بود . چون کولیک روده در نوزادان تا چهار ماه و گاهی تا شش ماه طول میکشه .نام دیگر کولیک قولنج است .
درمان کولیک نوزادان:
1- به نوزاد در 28 روز اول تولد بین 8-12 بار در 24 ساعت شیر بدهید. یعنی هر 5/1-2 ساعت یک نوبت شیر داده شود. بعد از ماه اول بین 6-8 نوبت در 24 ساعت کافی است اگر نوزاد در هر نوبت شیر کافی بخورد شیر به مدت 1-4 ساعت در معده او باقی می ماند.

2- رژیم غذایی مادر و درمان قولنج نوزادان: اگر مادر بعضی از سبزیجات مخصوصا خانواده کلم، غذاهای دارای حبوبات ( نخود، لوبیا، عدس، ماش، بادام کوهی و .... ) را مصرف کند موجب پیدایش گاز در روده های نوزاد می گردد مصرف شیر گاو یا پاستوریزه، لبنیات زیاد، غذاهای ترش و میوه جات ( مرکبات، گوجه فرنگی ) که حالت اسیدی دارد سبب پیدایش گاز و حساسیت در نوزاد می شود. لذا مادری که نوزادش دردهای شکمی دارد ابتدا باید غذاهای ذکر شده در بالا را مصرف نکند و سپس یکی یکی این غذا ها را بخورد هرکدام که باعث درد کولیکی در نوزاد شد مادر باید 4 ماه اول تولد آن غذا را از رژیم غذایی خود حذف کند. مصرف میوه های شیرین و نوشابه های گاز دار توسط مادر مشکل کودک را بدتر می نماید.

3- مادر بین شیر دادن و بعد از شیر خوردن، نوزاد را بغل کند تا کودک آروغ زده و بادگیری انجام شود.

4- گاهی هوا در معده نیست ولی در روده ها است لذا مالش دادن شکم کودک و خم کردن پاهای کودک روی شکمش سبب جابجایی گاز در روده ها می شود و درد نوزاد تخفیف می یابد.

5- خواباندن نوزاد بطور دمر روی بازوان مادر در حالیکه چانه نوزاد روی دست مادر و پاهای او از هم جدا است موجب دفع گاز و آرامش نوزاد می شود.

6- چون سیستم عصبی کودک نارس می باشد لذا صدای ( جارو برقی، ماشین لباسشویی، ) تکان خوردن، حرکت دادن کودک، سوار کردن در اتومبیل و رانندگی درد ها را کم یا متوقف می کند.

7- تکان دادن و راه رفتن و لالایی خواندن موجب آرامش کودک می گردد.

8- کودک را روی دست و بازوی خود بخوابانید و به آرامی پشت او را مالش دهید شاید آرام شود.

9- کودک را به خود بچسبانید تا احساس امنیت و آرامش نماید

10- گهواره یا ننی ممکن است به آرامش کودک کمک نماید
(امیدوارم مشکل بچه با این راهکار ها حل شود )تو نت مطالب مفیدی راجع به این میتونید پیدا کنید.

nazgoli
2012-12-18, 08:40 AM
معمولا قولنج نوزاد تا 3-4 ماهگی طبیعیه و رایج چون روده ها هنوز کاملا تو جای خودشون قرار نگرفتن
بهتره مادر نوزاد غذاهای نفاخ نخوره ، میشه از شربتهای مخصوص دردهای کولیک بچه ها طبق نظر پزشک استفاده کرد که نوع خارجی اصلش بهتره.
باز کردن شیر آب روی پاهای بچه و شنیدن صدای آب یا حتی ماشین سواری بچه خیلی میتونه کمک کنه:3:

benvan
2012-12-18, 10:39 AM
دادن قطره اینفاکول که آلمانی هست بهترین راهه.بهتون قول میدم هیچی مثل این واسه بچه معجزه نمیکنه .کاملا هم بدون خطره و معمولا دکترای خیلی خوب پیشنهادش میدن.من خودم واسه پسرم همه راهی رو امتحان کردم .این عالی بود.{47b20s0}{3 (52)}{Copy of cheerleade:{connie_38}{wavemulticolor}

*عاطفه*
2012-12-19, 01:52 PM
دکتر پسرم هم قطره المانی کولیک از رو واسمون نوشت

واقعا واسه پسرم مثل معجزه بود و از گلوش که رد میشد بچه ام اروم میشد

ما که همش دعا به جون سازنده اش میکردیم

عالیهههههههههههههه

mayam
2012-12-19, 02:39 PM
قطره کولیک برای پسر منم معجزه میکنه البته من ایرانیشم گرفتم راضی بودم.

infacol
2017-02-04, 09:12 AM
فروش قطره انگلیسی اصل اینفاکو infacol ارسال به سراسر ایران 09127097476 برای رفع کولیک و دل درد نوزادان

infacol
2017-02-04, 09:17 AM
اطلاعا بیشتر در کانال تلگرام infacol@ یا اینستاگرام infacol_britain یا وبلاگhttp://infacol.blogfa.com

infacol.ir
2017-06-25, 01:19 PM
رفع کولیک و شکم درد نوزاد و کودک با دارو infacol اینفاکول اصل جهت سفارش 09190075070 و یا در وب سایت www.infacol.ir ارسال به سراسر کشور ( نماینده انحصاری اینفاکول در ایران ) اینستاگرام infacol.ir@
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81MsXWlNVnL._SX355_.jpg

infacol
2017-12-17, 10:55 AM
نماینده انحصاری قطره اینفاکول در تهران 1 ساعته و ارسال با ضمانت به تمام شهرستانها 09127097476285494