تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : فلافل

dorsaa
2011-01-09, 11:47 PM
لینک دستور شماره 2 فلافل ( فلافل یک غذای بین المللی) (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=1655)

دستور شماره 1
مواد لازم
نخود........200 گرم
سیب زمینی .....یک عدد کوچک
تخم مرغ ......یک عدد کوچک
سبزیجات خشک معطر مثل مرزه ......یک قاشق غذا خوری
فلفل و نمک و ادویه کاری و فلفل قرمزو زرچوبه به میزان دلخواه
نخود ها را حدود 12 ساعت قبل در آب سرد خیس میکنید.
سیب زمینی را میپزید.
سیب زمینی و نخود ها را با هم 2 بار چرخ کرده .
سایر مواد را اضافه میکنید.
به تجربه ثابت شده اگه حدود نیم ساعتی مواد در یخچال بمونه، بهتر خودشو میگیره. ولی الزام نیست.
توی یک ظرف گود و کوچک، یا در سرخ کن، روغن ریخته و میذارید حسابی داغ بشه.
به اندازه یک گردو از مواد برداشته و گلوله کرده و درون روغن سرغ میکنید.
بعضی ها به این مواد حدود یک یا 2 قاشق رب اضافه میکنند.ولی باید بدونید که با رب ، زودتر برشته میشه و بدون رب طعم خالص تری داره .
فلافل یک غذای جنوبی است. هله هله هله بیا وسط{3 (4)}

miryam
2011-01-10, 11:54 AM
سلام درسا جون با تشكر از ارسال اين پست، بايد بگم كه فلافلي كه جنوبيا درست ميكنند تخم مرغ نداره وطعم سير هم توش خيلي مشخص است .

Benyamin
2011-01-10, 12:06 PM
فلافل در اصل یک غذای مصریه . اما تمام خاور میانه حتی توی اروپا و امریکا هم درست میکنن.. و به یک غذای خاور میانه ای معروفه .. ..

این هم یه دستور خارجی. ..
http://www.theepicentre.com/Recipes/mfalafel.html

dorsaa
2011-01-10, 12:09 PM
سلام میریام جون
چه کنیم دیگه. پیش شما که خودتون جنوبی هستید، کار ما زیره به کرمان بردنه.ولی شما این غذا را از ما بپذیر.{withthanks}

غذاهای واحد، اغلب دستورهای پخت مختلفی دارن. این با توجه به نوع ذائقه و سلیقه فرد فرق میکنه.
فلافل هایی که اینجا خوردم هیچ کدوم سیر نداشتن.
تخم مرغ هم واسه انسجام مواده که وا نره. چون اغلب با فلافلاشون مشکل دارن که وا میره.ولی باید خیلی کم باشه تا مزه نخودو تحت تاثیر قرار نده.

MaarMaar
2011-01-10, 06:32 PM
سس فلافل ١

مواد لازم:

گوجه خرد شده = ٢ فنجان

آب لیمو = ٢ ق س

سیر = ٢ حبه

جعفری خرد شده = ١ ق س

شکر قهوه ای = ١ ق س

سس فلفل تند = ١ الی ٢/١ ق چ

نمک = به میزان لازم

طرز تهیه:

تمامی مواد دستور را با هم مخلوط کرده روی حرارت می گذاریم و حدود ٣٠ دقیقه زمان می دهیم تا آب گوجه ها کاملاً گرفته شود و سس غلیظی به دست بیاد.

سس فلافل ٢:

مواد لازم:

ماست چکیده = نیم کیلو ، پیاز خرد شده = ١ عدد ، خیار خرد شده = ١ عدد ، سیر رنده شده = ١ حبه

تمامی مواد را با هم مخلوط کرده به مدت یک ساعت در یخچال می گذاریم و بعد به عنوان سس با فلافل میل می کنیم.

سس فلافل ٣

مواد لازم:

خیار خرد شده = ٣ عدد ، گوجه خرد شده = ٢ عدد ، سیر رنده شده = ١ الی ٢ حبه، سس تاهینی = ١ق س ، آب لیمو = ٢ ق س ، گشنیز خرد شده = ١ ق س ، نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه: تمامی مواد را با هم مخلوط کرده در ظرف سرو می کشیم و فلافل های آماده را روی آنها می چینیم.

sarina-kian
2011-03-03, 08:00 AM
مواد لازم:
نخود

پياز و سیر

نمك و فلفل

ادويه فلافل

آويشن و جعفري خرد شده

بكينگ پودر

روغن مايع

سس مخصوص فلافل ( سس سفيد و قرمز و آب تمبر هندي)

براي تهيه فلافل اصلي ترين مهره نخوده !!!

اگه يه كاسه سر خالي نخود رو خيس كنيد به نظر من بسه ! البته از دفعه هاي بعد اندازه دستتون مياد.

اين يك كاسه نخود رو خيس مي كنيم به مدت دو روز . نكته مهم اينه كه آب نخود در طول اين دو روز بايد چند باري عوض بشه مي تونين روزي سه بار آبش رو عوض كنين .

نمي دونم دستگاه 1 2 3 مولينكس دارين يانه بهترين راه چرخ كردن نخود همين دستگاهه و اگه هم نه كه بايد در چرخ گوشت بريزين و حداقل دو بار چرخش كنين شايدم سه بار البته نبايد نخود به صورت پوره در بياد دونه هاي نخود بايد معلوم باشه . يكدست و يكنواخت . اگه ذرهايي چرخ نشده اي مونده جداشون كنين.

يك عدد پياز متوسط و چند حبه سیر هم با نخودها چرخ کنید.اب پیاز رو نگیرید.

نمك هم به مقدار لازم و فلفل فراوون (سعي كنين فلفل قرمز استفاده بشه)

نوك قاشق چايخوري بكينگ پودر براي پف كردن (به مقدار كم)

آويشن به مقدار خيلي خيلي كم

(بعضي ها از جعفري كاملا خرد شده هم استفاده مي كنن)

و مهمترين

نمي دونم تا حالا اسم ادويه فلافل رو شنيدين يانه ! بله اين همون چيزيه كه اين فلافل فروشي هاي ناقلا از همه قايم مي كنن . پس اين ادويه رو قبلا از عطاري خريداري كنيدو دوقاشق پر غذاخوري به نخودها اضافه كنين.

همه مواد رو قشنگ ورز بدين و مخلوط كنين . و به مدت يك ساعت در يخچال بگذارين .

بعد از بيرون اوردن اگه خوب تو دست جا گرفت كه خوبه اگه هم نه مي تونين يك قاشق غذاخوري يا حداكثر دوقاشق غذاخوري آب به اين مواد اضافه كنين.

يه قالب فلافل هم بگيرين كه تو پلاستيك فروشي ها و يا لوازم قنادي فروشي موجوده.به مقداري كه همون قالب داره توش بريزين و در ماهي تابه اي كه روغن مايع فراوون داره برگردونين و سرخ كنين.

نكته اي كه موقع سرخ كردن بايد رعايت بشه اينه كه اول شعله رو خيلي خيلي كم كنين و فلافل ها رو در ماهي تابه پر كنين و در ماهي تابه تون رو براي چند دقيقه بگذارين تا فلافل ها مغز پخت بشن و موقع خوردن مزه خام نخود حس نشه. و بعد از چند دقيقه درش رو بردارين و مواظب باشين بخاري كه روي در رو گرفته تو ماهي تابه نريزين .بعد از سرخ شدن بايد داغ داغ سرو بشه و حتما براي خوردنش از نون باگت استفاده كنيد . به همراه سس مخصوص فلافل

يه نكته براي سرخ كردن (سرخ كردن همه چيز) مثلا يه تيكه مرغ رو در نظر بگيرين نبايد بزارين يه طرف مرغ سرخ بشه و بعد طرف ديگه رو سرخ كنين حتما بايد يك طرف سرخ نشده برش گردونين و طرف ديگه رو بزارين يعني هر دو طرف مرغ طي دو مرحله بايد سرخ بشه. اينطوري هم خوشمزه تره و هم مغز پخت تر!

بعد از سرخ شدن بايد داغ داغ سرو بشه و حتما براي خوردنش از نون باگت استفاده كنيد . به همراه سس مخصوص فلافل

سس مخصوص (سه قاشق سس قرمز رو با يك ونيم قاشق سس سفيد مخلوط كرده بهش فلفل فراوون مي زنيم و بعد از مخلوط كردن سه قاشق غذاخوري آب تمبر هندي(1 قاشق تمبر هندي رو دي اين آب مي ريزيم بعد از نيم ساعت حلش مي كنيم و هسته ها و پوسته هاي تمبر هندي رو مي گيريم) رو داخل سسمون مي ريزيم.

دستور یک سس دیگه:سس فلافل: پودرانبه2 قاشق غذاخوری- رب گوجه فرنگی1 قاشق غذاخوری- سرکه4/1 پیمانه- آب به میزان لازم- نمک وفلفل به میزان لازم
طرزتهیه سس فلافل: رب گوجه فرنگی - پودرانبه- سرکه- نمک وفلفل رادرظرفی ریخته کم کم آب اضافه کرده به حدی که بصورت سس رقیقی شود،سپس روی حرارت قرارداده تابجوشدومقداری غلیظ شود
منبع:http://kadbanoooo.blogfa.com

نكته:بعضيها سيب زميني هم اضافه ميكنن ولي دستور اصل فلافل همينه.دستور فلافل رو از فلافلی های اهواز پرسیدم.عین همینو گفتن البته سبزیهاش متفاوته.بعضیها ترخان و تره کوهی هم میریزن.و تاکید داشتن که تخم مرغ و سیبزمینی اصلا نمیخوادبصرفه نیس تخم مرغ بزنیم که!!
*عکس از نت

arta
2011-03-03, 10:44 AM
پدر من آبادانیه مادرم همیشه فلافل درست میکنه تو آبادان بودن، یاد گرفته دستور بالا بهترین دستور واسه فلافله ولی تنها سبزی که مامانم تو فلافل میریزه گشنیزه،همه مواد رو میریزه تو چرخ گوشت فقط نخود رو 2 بار چرخ میکنه یه دونه گوجه و مقداری آب تمره هندی هم توش میریزه که این جز اسرار کارشه که من خودم کشفش کردم:3: فلافلای مامانم حرف نداره{2 (30)}

Marjan
2011-03-03, 12:39 PM
راستي ميشه با غذا ساز نخود رو ميكس كنيم؟

Marjan
2011-03-03, 12:40 PM
سس خوشمزه شم لطفا اموزش بدين همون كه با اب تمبر هندي درست ميشه

sarina-kian
2011-03-03, 02:56 PM
مرجان جون من یه بار با میکسرم اینکارو کردم اونطور که باید خوب در نیومدن.نخودا خوب له نشدن.بهترینش همین چرخ گوشته.خوب و یه دست درش میاره.
دستور دو نوع سس رو هم که نوشتم.انتهای دستور بالا رو یه نگاهی بنداز{53}

Betty
2011-03-03, 07:06 PM
نمیشه فلافل رو با نخود کنسروی تهیه کرد؟ سارینا جون احیانا میدونی تقریبا این ادویه فلافل چه چیزهایی توشه؟

sarina-kian
2011-03-03, 07:45 PM
بتی جان دیدم بعضیا هم با نخود پخته فلافل درست میکنن اما فک کنم اون تخم مرغ بخواد تا وا نره چون نخود پخته خیلی نرم و پوکه خمیرش.نخود کنسروی هم که همون نخود پخته شده میشه.
نه والا.ادویه فلافل رو نمیدونم چی توش هست.راستش خودم تا بحال نگرفتم چون یکی دوبار فلافل درست کردم مث بیرون نشد ادویه شم نگرفتم.اگه داشتم کالبدشکافیش میکردم و متوجه میشدم.
کسی از دوستان نمیدونه ادویه ی فلافل شامل چه چیزهایی هست؟مرجان جون؟میریام؟

sarina-kian
2011-03-06, 07:21 AM
من دیروز فلافل رو درست کردم.نکته مهمش اینه باید اونقدر اب به مایه ش اضافه کنیم که شل بشه.مثل ماست سفت شده.چون درگیر اسباب کشی هستیم فعلا نمیتونم عکسش رو بذارم.

aram
2011-03-13, 12:47 PM
فلافل من خيلي خشك وسفت بود به زور خورده ميشد! ميشه اساتيد بگن اشكالش چي بوده ؟از همون دستور اول استفاده كردم

beheshteh
2011-05-17, 11:50 AM
اینم فلافل یه روزی که گفتم بذارم تو تاپیکش تهنا نباشه{4}

Betty
2011-08-14, 09:00 PM
............................

ناهيدي
2011-09-15, 08:14 PM
فلافل من خيلي خوشمزه بود من با نخود و باقالي و سير و پياز و ادويه درست كردم

DS54.jpg (91.4 کیلوبایت)

مامان مهگل
2011-09-22, 09:54 AM
بتی جون با نخود پخته من قبلا درست کردم خیلی جالب نمی شه

SAHAR NAAZ
2011-10-12, 03:29 PM
این خارجکیا چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!! !!{2 (8)}{2 (8)}
من فلافل را اینجوری درست میکنم
برای نیم کیلو نخود 5 حبه یا بیشتر سیر(من از سیر خوشم نمیاد و کم میریزم)
سه عدد پیاز بزرگ(خام)
یک عدد گوجه(خام)
نصف فلفل دلمه قرمز(خام)
نمک-ادویه کاری یا مخلوط
پودر فلفل قرمز 1 قاشق مربا خوری پر
زرد چوبه 1 ق س
نخودها را از یک روز قبل با آب ولرم خیس میکنم و N بار آبشو عوض میکنم و بعد از یک روز آبکش میکنم و با سیر و گوجه و فلفل دلمه و پیاز چرخ میکنم و بعد هم ادویه هارو بهش میزنم.خمیرش اینقدر سفت هست که نیازی به تخم مرغ نداره اما اگه آب پیازها زیاد بود و یکم شل شد یکم پودر سوخاری بهش میزنم.فلافل را هم با همون قالب مخصوصش شکل میدم.
تازگیها درست نکردم. هر وقت درست کردم عکسشم میذارم

افسانه
2011-10-12, 04:02 PM
بتی جون با نخود پخته من قبلا درست کردم خیلی جالب نمی شه

من همیشه با نخود پخته درست کردم {71}
بعد از ۱ روز تمام که خیس میخوره ۵-۴ ساعت هم میزارم بپزه بعد میریزم تو ابکش آبش که رفت تازه این نخود رو چرخ میکنم و ادامه ی ماجرا... چون با نخود نپخته درست نکردم نمیتونم قضاوت کنم.

Soli
2011-11-29, 07:51 AM
سلام دوستان یه سوال ؟ من فلافلامو با نخود خام گذاشتم ولی بعد از سرخ کردنشون هنوز مزه خامی نخود حس میشد با توجه به اینکه کلی ادویه هم استفاده کردم دلیلش چی میتونه باشه{20}

Mahsan
2011-12-01, 09:22 AM
سلام دوستان یه سوال ؟ من فلافلامو با نخود خام گذاشتم ولی بعد از سرخ کردنشون هنوز مزه خامی نخود حس میشد با توجه به اینکه کلی ادویه هم استفاده کردم دلیلش چی میتونه باشه{20}

سلی جان برای اینکه نخود فلافل خوب سرخ بشه باید بعد از اینکه 1شبانه روز خیسونده شد 3 بار با چرخ گوشت چرخ بشه اونم با شبکه ریز.
یه دستور فلافل برات میذارم که ما همیشه اینطوری درست میکنیم و تظمینی هست{47b20s0}

برای 2 لیوان نخود خیس خورده 3 تا سیب زمینی کوچیک یا 5/1 متوسط،1 عدد پیاز متوسط
یک عدد گوجه متوسط یا 1 قاشق غ رب گوجه(البته من گاهی هر دو رو اضافه میکنم و به جای 1ق غ نصف ق غ رب میذارم) 4حبه سیر،بیکینگ پودر 1قاشق مربا خوری به علاوه نمک زرد چوبه فلفل قرمز و آویشن(به خاطر نفخ) ادویه دیگه بهش اضافه نکن چون طعم اصیلش از بین میره!
برای شروع به کار اول 2 لیوان نخود خیس خورده رو با شبکه ریز چرخ گوشت 2 بار چرخ کن.بعد سیب زمینی هارو هم با همون شبکه یک بار چرخ کن(توی همون ظرفی که نخود ها هستن چرخ کن)بعد با قاشق خوب با هم قاطی شون کن،دوباره این مخلوط رو با همون شبکه چرخ کن!وقتی اینکارو کردی دیگه با چرخ گوشت کاری نداشته باش.پیاز و گوجه فرنگی رو رنده ریز بکن به مخلوط اضافه کن،به اضافه رب گوجه در صورت دلخواه بعدش سیر و ادویه هایی که گفتم و بیکینگ پودر.وقتی همرو خوب مخلوط کردی بذار مخلوط 15-20 دقیقه بمونه بعد با فلافل زن،اگه نداری با استفاده از 2 تا قاشق غذا خوری دونه دونه فلافل ها رو درست میکنی توی روغن داغ سرخ میکنی.
راستی اگه غذای تند نمیخورید اشکال نداره فلفل قرمز نریزی،ما که نمیریزیم به نظرم خوشمزه تره!
نوش جان!

nasrin50
2011-12-02, 09:38 PM
سلام دوستان من نخود خیس کرده رو با گوشت کوب برقی له میکنم مثل 1.2.3می شه .با چرخ گوشت خوب نمی شه من که شستنش اصلا خوشم نمی یاد . حتما امتحان کنید

sarina-kian
2011-12-31, 07:33 AM
{53}{53}{53}

sarina-kian
2011-12-31, 02:22 PM
فلافل دستورها متفاوتی داره و هرکسی یه جوری درستش میکنه.این دستور از شف طیبه هستش{53}

مواد لازم

نخود نيم كيلو

سيب زميني رنده شده 1 عدد بزرگ يا دو عدد متوسط

تخم مرغ 2 عدد

پياز 2 عدد بزرگ

مغز نان همبري دو عدد

بيكينگ پودر 1 ق غ

شیر حدودا نصف لیوان تا حدی که کل خمیر حسابی خیس بشه

نمك و فلفل به ميزان بسيار زياد

نخود رو از شب قبل یا بهتره 24 ساعت قبل خیس میکنیم.و فرداش،با سیب زمینی خام و پیاز رنده شده که آبش گرفته شده و حدود نیم لیوان آب توی بلندر خوب میکس میکنیم.این اب جزو دستور شف طیبه نبود و من تجربی به این رسیدم.نخود ها رو 2-3 قسمت کردم و هر قسمت رو با یک سوم از میزان آب میکس کردم.و بعد تموم نخودهای میکس شده که تو ظرف بودن رو با ادویه و نمک و فلفل مخلوط کردم.

خمیر دوتا نون همبری رو خالی میکنیم و جداگانه با شیر میذاریم خیس بخوره یه ده دقیقه که موند و پف کرد به همراه تخم مرغ و بکینگ پودر به ترکیب نخود ها اضافه ش میکنیم.بعد با دست حسابی میفتیم به جونش و هی چنگ میزنیم تا حسابی ترکیبمون آماده بشه.

روغن رو به ارتفاع 2سانت تو تابه میریزیم تا حسابی داغ شه.حالا ازین مواد یا میتونین تو دست گرد کنید و یکم صاف و صوف و پهنش کنین و تو روغن داغ بریزین یا از این قالب های فلافل که معمولا پلاسکوها دارن استفاده کنید.
نهایتا با انواع سس و ترشیجات و سالاد و....میتونین سروش کنین.داغ داغ خوشمزه س!
دوس داشتین سیر یا اویشن هم میتونین تو ترکیبش استفاده کنین.خوشمزه میشه{53}

khanjon
2012-01-16, 07:46 PM
فلافل هويج
فلافل يكى از خوراك‌هاى لذيذى است كه طرفداران زيادى دارد(به خصوص در ميان جنوبى‌ها) و معمولا با نخود تهيه مى‌شود. البته بعضى‌ها با لپه و باقالى هم درست مى‌كنند. ولى به طور كلى اكثر افراد با حبوبات مشكل دارند و از خوردن اين خوراكى لذيذ محروم هستند. اما اگر با اين دستور آن را تهيه كنند حتما لذت مى‌برند، چون با وجود اين كه با هويج درست مى‌شود، اما به خاطر ادويه‌ها و مواد ديگر طعمى شبيه فلافل را خواهند چشيد. اگر از هوبج كم شيرين استفاده كنيد حتما نتيجه بهتر مى‌شود.

مواد لازم:

هويج : 6 عدد متوسط

پياز : 1 عدد متوسط

سير : 4 حبه متوسط

تخم مرغ : 1 عدد كوچك

پودر تخم گشنيز : 1 قاشق چايخورى

ادويه كارى : 1 قاشق سوپخورى

زرد چوبه : 1 قاشق چايخورى

خمير وسط 1 نان باگت

نمك و فلفل قرمز

روغن براى سرخ كردن

طرز تهيه : هويج پوست گرفته و پياز و سير ها را ريز رنده مى‌كنيم. خمير نان باگت را هم ريز خرد كرده و با بقيه مواد به مخلوط اولى اضافه مى‌كنيم و كمى مخلوط مى‌كنيم تا مواد به خورد هم بروند. اگر مواد كمى شل بود كمى خمير نان اضافه كنيد. البته در حدى كه بتوانيد خمير را شكل دهيد در نهايت خمير كمى نرم است.

مى‌توانيد از دستگاه "فلافل زن" استفاده كنيد. ولى من از خمير به اندازه 1 گردوى درشت جدا كردم و در روغن داغ و با حرارت متوسط سرخ كردم.

اين خوراك بيشتر به صورت ساندويج خورده مى‌شود.

نكته: تمام مراحل فوق را مى‌توانيد در غذاساز يا با تيغه گوشت كوب برقى انجام دهيد.
http://www.upsara.com/images/8tm2npsd13sy46djzfw.jpg

SarahGol
2012-01-17, 04:34 AM
من فلاقلم رو این طور درست می کنم
نخود رو می خیسونم وچرخ می کنم وسیر وپیاز ونمک ویه نکته که فوت کوزه گری فلافل های منه وخودم کشفش کردم کمی ماست چکیده به خمیرم اضافه می کنم خیلی خوشمزه میشه ونرم هم میشه در پیاز زیاد سیر در حد چند حبه .در ضمن یه چیز که خیلییییییی خییییلی با فلافل خوشمزه میشه اینه که همراه با فلافل خیار تازه نه خیاز شور خورده بشه یه بار امتحان کن متوجه میشی . خیلی خیلی خوشمزه است وساده .نه تخم مرغ میخواد نه سیب زمینی چون اون موقع طعم واقعی فلافل نمی ده:3:3:

آنیتا
2012-02-08, 07:03 PM
سلام دوستان عزیز اینم فلافل من از دستور ماهانی عزیز. بسیار خوشمزه{clap}

SarahGol
2012-02-12, 09:23 PM
یه نکته در مورد پف کردن فلافل موقع خیسوندن نخودها توش کمی جوش شیرین بزنید فلافل هاتون پف می کنن موقع سرخ کردن !!!!!!!!!!!!!!!

SarahGol
2012-02-22, 03:51 PM
اینم فلافل های من این این بار اینها رو ردم مزه اش عالی تر شد.
تخم گشنیز- آویشن- ماست موسیر - پودر انبه - پودر سیر -سیر- پیازچه وپیاز چرخ کرده آب گرفته- تره کوهی ونمک با نخود دیگه که همه می دونیم عالی شد
اینم مواد سسش:
ماست موسیر+ کمی پیاز رنده + کمی سس کچاپ+فلفل سیاه+آویشن+نمک +آبلیمو+ اگه داشتید جعفری خورد شده من نداشتم

Azijam
2012-02-22, 06:24 PM
این هم مال من.................

Azijam
2012-02-23, 10:36 PM
یه پیمانه نخود خیس خورده رو 2 بارچرخ کردم با یه دونه سیب زمینی کوچیک اب پز شده دو حبه سیر له شده یه بپاز زنده شده متوسط 2تا 3 قاشق اب و یه قاشق بودر نون باگت زرچوبه فلفل قرمز نمک و ادویه فلافل که از ابادان گرفتم یه گوچلو جوش شیرین............مواد رو مخلوط کردم استراحت دادم با قالب فلافل تو روغن شناور سرخ کردم............به موادت هم میتونی جعفری یا فلفل سبز تند یا پیازچه ساطوری اضافه کنی اونم خوب میشه

fati-malus
2012-03-04, 01:42 PM
کمتراز12ساعت نمیشه بخیسونیم؟مثلا4یا5 ساعت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Nahid59
2012-03-04, 02:09 PM
فاطی جون هر چی بیشتر بخیسونی بهتره و به نظر من بوی خامی نخود کمتر میشه{53}

fati-malus
2012-03-12, 01:42 PM
اینم فلافلم{2 (30)}

zizi64
2012-03-30, 07:41 PM
یه تجربه ی کوچیک :
بعد از چرخ کردن نخود و مواد مورد نیاز ریختن یک لیوان آب به مواد ترکیب شده ؛فلافل نرم و یکدستی به ما میده.

fati-malus
2012-04-07, 12:44 PM
یک سوال دارم.فلافل درست کردم خشک شدکسی دلیلش رومیدونه؟؟؟

سیندرلا22
2012-06-01, 11:29 AM
فاطی جون اگه با سس درست می کردی خشکیش بهتر میشد خشکی اون هم به خاطر نخود اون هست نباید نازک بگیری و زیاد بذاری برشته بشه
برای سوال دومت هم نخود رو بجوشونی بهتره باد اون هم از بین میره و دل ادم نفخ نمی کنه

سیندرلا22
2012-06-01, 11:34 AM
زیاد عکسش جالب نشده
من توش گشنیز و کمی ریحون و 3 حبه سیر که سیرش کم بود استفاده کردم بهمراه کمی تلخون
64634

SAHAR NAAZ
2012-06-06, 12:53 PM
منم فلافل را با این دستو درست میکنم
یک لیوان نخود-5 حبه سیر-یک پیاز متوسط-گوجه یک عدد متوسط رو به کوچک- 4/1فلفل دلمه قرمز- پودر نان در صورت شل بودن خمیر-زرد چوبه-نمک-فلفل قرمز
نخودها رو دو روز قبل میخیسونم و مدام آبشو عوض میکنم و همه مواد را با هم چرخ میکنم و قالب میزنم و توی روغن زیاد سرخ میکنم

ارين
2012-06-09, 12:23 AM
منم فلافل را با این دستو درست میکنم
یک لیوان نخود-5 حبه سیر-یک پیاز متوسط-گوجه یک عدد متوسط رو به کوچک- 4/1فلفل دلمه قرمز- پودر نان در صورت شل بودن خمیر-زرد چوبه-نمک-فلفل قرمز
نخودها رو دو روز قبل میخیسونم و مدام آبشو عوض میکنم و همه مواد را با هم چرخ میکنم و قالب میزنم و توی روغن زیاد سرخ میکنم

بدون تخم مرغ يا سيب زمينى وا نمي ره؟:45:

SAHAR NAAZ
2012-06-09, 10:52 AM
بدون تخم مرغ يا سيب زمينى وا نمي ره؟:45:

نه عزیزم. خود نخود خودشو میگیره.

ღ.ترنم.ღ
2012-06-14, 10:36 PM
من هم بالاخره فلافل درست کردم و به شدت مورد استقبال قرار گرفت.

روش من:چهار لیوان نخود که از دو روز قبل خیس کرده بودم و چندین مرتبه آبش رو عوض کردم رو در دستگاه 123 مولینکس دو مرتبه میکس کردم.بعد دو تا سیب زمینی کوچک (اندازه گلابی)رو رنده ریز کردم و به نخودم اضافه کردم.یه دونه پیاز متوسط رو هم رنده ریز کردم و فشار دادم تا آبش گرفته بشه و با موادم مخلوط کردم.1 عدد تخم مرغ کوچولو رو هم اضافه کرده و در انتها پودر آویشن -زعفران-نمک-فلفل و اندکی زردچوبه و همچنین از پودر موسیر استفاده کردم چون پودر سیر بو میده باید منزوی میشدیم و توی جامعه نمیرفتیم.{21}2 قاشق غذاخوری هم بهش آرد نخودچی اضافه کردم (خیلی عالی میشه با آرد نخودچی و ترد میشه.)
همه مواد رو خوب مخلوط کرده و با قالب مخصوص فلافل پزی قالب میزدم و توی ماهیتابه ای که روغنش تا نیمه بود و داغ داغ بود سرخش میکردم.بعدش هم گذاشتم روی کاغذ روغنی تا روغنشو جذب کنه ولی دیدم هیچ روغن زایدی نداره.:3:

Nahid59
2012-06-15, 10:07 AM
من برای فلافل از باقالی هم استفاده کردم نصف نخود اونم خوب میشه الانم که فصلش هست و تازه گیر میاد{53}

ارين
2012-06-16, 03:18 AM
من هم بالاخره فلافل درست کردم و به شدت مورد استقبال قرار گرفت.

روش من:چهار لیوان نخود که از دو روز قبل خیس کرده بودم و چندین مرتبه آبش رو عوض کردم رو در دستگاه 123 مولینکس دو مرتبه میکس کردم.بعد دو تا سیب زمینی کوچک (اندازه گلابی)رو رنده ریز کردم و به نخودم اضافه کردم.یه دونه پیاز متوسط رو هم رنده ریز کردم و فشار دادم تا آبش گرفته بشه و با موادم مخلوط کردم.1 عدد تخم مرغ کوچولو رو هم اضافه کرده و در انتها پودر آویشن -زعفران-نمک-فلفل و اندکی زردچوبه و همچنین از پودر موسیر استفاده کردم چون پودر سیر بو میده باید منزوی میشدیم و توی جامعه نمیرفتیم.{21}2 قاشق غذاخوری هم بهش آرد نخودچی اضافه کردم (خیلی عالی میشه با آرد نخودچی و ترد میشه.)
همه مواد رو خوب مخلوط کرده و با قالب مخصوص فلافل پزی قالب میزدم و توی ماهیتابه ای که روغنش تا نیمه بود و داغ داغ بود سرخش میکردم.بعدش هم گذاشتم روی کاغذ روغنی تا روغنشو جذب کنه ولی دیدم هیچ روغن زایدی نداره.:3:
عزيزم سيب زمينى خام زدى؟

ღ.ترنم.ღ
2012-06-16, 09:07 PM
عزيزم سيب زمينى خام زدى؟

بله عزیزم دو تا سیب زمینی خام کوچک رو رنده ریز کردم بعد فشارش دادم تا آبش گرفته بشه بعد به موادم اضافه کردم.

*Zarri*
2012-07-03, 06:25 PM
اینم از اولین تجربه فلافل پزی من از دستور شماره 2 استفاده کردم یعنی نه از سیب زمین ونه تخم مرغ استفاه کردم. خیلییییییییی خوشمزه بود{2 (30)} دستتون درد نکنه عزیزان با اموزشهای خوبتون.{2 (6)}
70803 70804

Azijam
2012-07-16, 11:27 AM
فلافل ازی پز.....................{69}{69}{69}

mami ghazal
2012-08-15, 05:29 PM
600 گرم نخود
1 سیب زمینی بزرگ
1 عدد پیاز بزرگ
1 تخم مرغ کوچک
یک قاشق سر خالی مربا خوری بکینگ پودر
زرد چوبه
پودر سیر
ادویه فلافل
نمک

اول سیب زمینی و پیاز رو ریختم تو غذاساز و بعد ریختم تو ابکش تا آب زیادی که دارند

حسابی کشیده بشه وبعد نخود ها رو و بعدش همه مواد رو یه بار دیگ هبا هم ریخنم تو غذاساز

افزودنی ها رو اضافه کردم و کمی ورز دادم گفتم

بعد روغن رو توی تابه داغ کردمو انداختم تو ماهیتابه{2 (30)}
برای اینکه
کف نکنه همیشه یه قاشق چوبی کوچیک توی تابه بگذارم
فقط نتونستم گرد بندازم شبیه کتلت شد ولی با طعم فلافل{21}

atefe.godarzi
2012-08-15, 07:40 PM
فلافل ازی پز.....................{69}{69}{69}
ازی جونننننننننننننن چه خوشگلن اینااااااااااااااااااااا من میخوااااااااااام{63}

Azijam
2012-08-15, 07:58 PM
ازی جونننننننننننننن چه خوشگلن اینااااااااااااااااااااا من میخوااااااااااام{63}
عاطفه جون من چند مدل فلافل درست میکنم..........تو این مدل از لپه باقلا استفاده کردم.........میزان لپه باقلا(باقلای زرد خشک شده).........رو یک چهارم نخود در نظر گرفتم...................بعد از 24 ساعت خیس خوردن ..................نخود و باقلا رو دو بار چرخ کردم تو حین چرخ کردن پیاز تیکه شده رو هم اضافه کردم تا با مواد یک دست بشه................بعد هم یه سیب زمینی ابپز له شده و دو فاشق هم پودر نون باگت و سیر کوبیده شده نمک و فلفل و ادویه فلافل و یه کوچلو جوش شیرین................رو بهش اضافه کردم.................اخر سر هم مقداری اب تا مواد شل بشه................اب رو باید کم کم اضافه کرد............بعد هم چند ساعت مواد رو استراحت دادم............و تو روغن سرخ کردم

Azijam
2012-08-23, 09:09 AM
بازم.........تو این یکی باقلا نریختم..............:10:

Mer3de
2012-08-31, 10:11 PM
اینم فلافلم{2 (30)}

فاطی جون مشه بگی با کدوم رسپی درست کردی عزیزم؟
طعمش مثل مال بیرون شده بود؟

atefe.godarzi
2012-09-30, 03:23 PM
مواد لازم برای 25 تا 30 فلافل:
نخود: 75 گرم، خیسانده
باقلا زرد: 50 گرم، خیسانده
پیاز متوسط: یك عدد، رنده شده
سیر: 3 حبه، رنده شده
سیب‌زمینی متوسط: یك عدد، آب‌پز
آرد سوخاری: 2 قاشق غذاخوری
خمیر میان یك نان ساندویچی
زیره سفید: 2 قاشق چای‌خوری
فلفل سیاه: یك قاشق چای‌خوری
فلفل قرمز: یك قاشق چای‌خوری
زردچوبه: 2 قاشق چای‌خوری
تخم گشنیز: 2 قاشق چای‌خوری
روغن مایع: به میزان لازم
نمك: به میزان لازم

روش تهیه:

1 - نخود و باقلا زرد را به وسیله غذاساز یا چرخ‌گوشت خمیر كنید. خمیر وسط نان را در یك‌‌چهارم پیمانه آب خیس كرده و چنگ بزنید. همه مواد و ادویه را با هم مخلوط كرده و ورز بدهید تا خمیری نرم و یكدست تهیه شود نمك آن را اندازه كنید.

2 - روغن را روی شعله متوسط در یك قابلمه كوچك داغ كنید. قالب فلافل را در روغن بزنید تا چرب شود. با قاشق مایه را داخل قالب زده و قالب را در روغن برگردانید. در هر نوبت، بسته به اندازه قابلمه 4 یا 5 فلافل در روغن بیندازید. توجه داشته باشید مقدار روغن باید به اندازه‌ای باشد كه فلافل‌ها در آن شناور باشند.

نکته:

1 - خمیر مایه فلافل باید طوری باشد كه اگر قالب را سر و ته بگیرید به آرامی از آن جدا شود.

2 - اگر خمیر سفت بود، كمی آب به آن اضافه كنید تا به غلظت لازم برسد.

3 - برای اینكه بفهمید روغن داغ شده است، كمی از مایه را در روغن بیندازید اگر مایه روی روغن آمد، به اندازه كافی داغ شده است.

Mojgan514
2012-09-30, 07:58 PM
اصل فلافل جنوبیها و لبنانیها همانطور که دوست خوبمون گفتند نه سیب زمینی داره نه تخم مرغ.این هم رسپی منه اگر دوست داشتید این هم شکلشه90677

مواد مورد نیاز :
نخود 500 گرم
سیر 3تا 4حبه
پودر زیره سیاه 2 ق چ
پودر تخم گشنیز 1/2 ق چ
جعفری تازه خرد شده 100 گرم
پیاز متوسط 1 عدد
زنجبیل 1/2 ق چ
آب لیمو ترش 3 ق س
آرد 1 ق س
نمک و فلفل قرمز به مقدار دلخواه

طرز تهیه:
تخود را حتما برای 24 ساعت خیس کنید و طی این مدت چند بار آب آن را عوض کنید.سپس آنرا در آبکش ریخته و بگذارید آب آن کامل برود و کمی خشک شود.سپس آنرا با درجه ریز چرخ گوشت چرح کنید.پیاز ,سیر, و جعفری را نیز چرخ کنید.سپس پودر زیره,گشنیز, زنجفیل ,نمک و فلفل(فلافل باید تند باشد اما باز به ذائقه شما بستگی دارد) آبلیمو و آرد را باهم مخلوط کنید و به مایه اضافه کنید و خوب ورز دهید.یک طرف را روغن کافی بریزید و بگذارید داغ شود. حالا قالب را بردارید و میله فنری قالب را به طرف پایین بکشید و با قاشق از مایه داخل قالب بگذارید سعی کنید روی آن را کمی صاف کنید اما تخت نکنید . سپس دستتان را بالای روغن بگیرید و آهسته فنر را به طرف بالا آزاد کنید فلافلها به را حتی داخل روغن می افتند خیلی مراقب باشید و دستتان را کمی پایین بگیرید که هنگام افتادن فلافلها روغن به اطراف نپاشد. این فلافل خوشمزه را ما 2 مدل میخوریم 1- با نان باگت و پیاز خرد کرده و گوجه فرنگی و با سس کچاپ تند که کمی ماست ,کمی اب تمرهندی با ان مخلوط کرده ایم می خوریم(ماست میزنیم که کمی کم کالری تر باشه )
2-با نان پیتا ,کاهو ,گوجه و سس تهینه. این مدل سس عربیه خیلی خوشمزه میشه امتحان کنید روش درست کردن:1/2 پیمانه ارده را با 2 ق س روغن زیتون +1/4 پیمانه اب لیمو ترش+2 عدد سیر له شده و پوره شده خوب مخلوط کنید نمک وفلفل انرا اندازه کنید.اگر بخواهید کمی رقیقتر بشه کمی ماست با ان مخلوط کنید.بعضی ار دسنورها کمی جعفری ریز شده هم به آن اضافه میکنند.

gp93
2012-10-05, 05:23 PM
فلافل بسیار خوشمزه. البته اینا باقیمانده ی غذامونه که دیگه می خواستم بذارم فریزر گفتم قبلش دیه عکسی بندازم بذارم تو سایت

veronika
2012-10-11, 07:04 PM
مواد لازم:نخود=1پیمانه(140 گرم)

باقلای زرد=1 پیمانه(130گرم)

بلغور خام=1/4پیمانه(32گرم)

پیاز رنده شده=1عدد(140 گرم)

سیر کوبیده=5 حبه(25گرم)

آرد نخود چی=1/2پیمانه(50گرم)

تخم گشنیز پودر شده= 1ق س

زنجبیل رنده شده= 1 ق س

زرد چوبه=1 ق چ

نمک و فلفل قرمز =به مقدار لازم

زیره پودر شده=1 ق چ

روغن مایع=به مقدار لازم

روش تهیه
نخود و باقلا زرد را از 24 ساعت قبل وبلغور را از 12 ساعت قبل در ظرفهای جدا گانه خیس کنید.در این مدت یکی دوبار آب ان را عوض کنیدوبعر از این مدت آبکشی کنید.

نخود و باقلارا جدا گانه در (غذا ساز)له کنید وبا بلغور.پیاز.سیر.آرد . نخود چی .تخم گشنیز.زنجبیل .فلفل.زیره.نمک مخلوط کنید.

در تابه ای گرد روغن ریخته و با قالب فلافل قالب زده ودر روغن سرخ کنید.

نخود
مناسب برای سیستم گوارشی . انرژی زا . تقویت حافظه.رشد مو . شفافیت پوست و همچنین موثر برای افراد دیابتی
Attached Thumbnails

Sepnta
2012-11-08, 09:36 PM
اینم فلافل من با دستور مژگان جون{77}

fati-malus
2012-11-10, 05:19 PM
فاطی جون مشه بگی با کدوم رسپی درست کردی عزیزم؟
طعمش مثل مال بیرون شده بود؟

سلام ببخشیدمن تازه پیامتو دیدم.نخودخیس کرده رو با سیر وپیازچرخ کردم وبعد بهش نمک یک تخم مرغ وپکینگ پودر وفلفل سیاه + کردم وهم زدم وبعد در روغن فراوون سرخ کردم{65}

سیندرلا22
2012-12-23, 06:03 PM
ادویه فلافل : زیره سبز , کاری , زنجبیل , فلفل قرمز

سیندرلا22
2012-12-24, 04:49 PM
من دیشب درست کردم ادویه هر چی دم دستم بود ریختم توش فقط سیر نداشت سیب زمینی و تخم مرغ هم نزدم تره و گشنیز که فریزی کرده بودم به نخود اضافه کردم با سس سفید و قرمز که مخلوط کردم محشر شد عالی بود
106495

106496

baran78
2013-04-02, 08:46 PM
فلافل (http://www.roozmenu.com/showthread.php?p=522846#post522846) {2 (6)}

موادش هم:

نخود - پياز - نان باگت خشك شده ( نصفي) - پودر انبه 1 ق غ - فلفل قرمز و نمك

marmar11
2013-04-09, 10:31 PM
نخودخام چرخ کرده -جعفری - یه دونه گوجه یه دونه پیازنمک وفلفل فراوان روغن جهت سرخ کردن

sara goli
2013-04-16, 11:58 AM
سلام سارینا جان. من فلافل به همین روش شما درست کردم اما توی روغن وا رفت مزه اش خوب بود .حالا به من بگید چیکار کنم وا نره. مرسی

Matiiin
2013-04-27, 10:22 PM
فلافلای تپل من{4} با دستور شف طیبه ی عزیزم (http://www.cheftayebeh.ir/2010/05/blog-post_10.html) {2 (6)}

نخود نيم كيلو

تخم مرغ 2 عدد

پياز 2 عدد بزرگ

مغز نان همبري دو عدد

بيكينگ پودر 1 ق غ

نمك و فلفل به ميزان بسيار زياد

يه سري كارا هست كه من عمرا تن بهشون نميدم....يكيش "از شب قبل براي غذاي فردا چيز آماده كردنه"! ...نخود خيس بدم؟ كي؟ من؟ عمرا تا صد سال!... ( يه روش فلافل رژيمي بلدم كه نه نخود خيس كردن ميخواد نه خمير چنگ زدن نه سه ساعت پاي اجاق ايستادن و سرخ كردن! فلافل ورژن تنبلها... شايد يه وقت واستون درست كردم...منظورم واسه خودم بود :p)

مامانم از شب قبل نخودها رو خيس فرمودند و فرداش توي بلندر ميكسش كرده و با رنده سيب زميني ( خام ) و پياز ( كه آبش گرفته شده) و نمك و فلفل مخلوط كرده و چنگ زده بودند. بعد من از اداره كه بر ميگشتم ؛ سر راه مخلوط رو تحويل گرفتم و رفتم خونه! اين هم يه شيوه آشپزيه!

بلديد نخود خيس بديد ديگه؟ نه؟ خب يه روشش اينه كه با جوش شيرين خيسش ميدن كه نفخش از بين بره و بايد چند بار آب روش رو عوض كني...ولي واسه اونايي كه با فلسفه جوش شيرين مخالفن؛ روش دومي كه زن دايي مژگانم كار ميكنه خيس دادن نخود توي نمكه كه همون پروسه جوش شيرين رو انجام ميده ولي مضرات جوش شيرين رو هم نداره.

خلاصه خمير رو آماده كنيد ( يا بديد مامانتون آماده كنه) و بهتره که چند ساعت هم توی یخچال بمونه

حالا خمير وسط دو تا نون همبري رو خالي كنيد. اگه باگت داريد و يا نون تست، سعي كنيد با چشم تخمين بزنيد كه به همون اندازه باشه... زياد هم وسواس به خرج نديد. خمير نون رو توي شير خيس بديد و بذاريد 10 دقيقه بمونه تا پف كنه.

مخلوط خمير نون و تخم مرغ و بيكينگ پودر رو با مخلوط نخود ميكس كنيد و خوب چنگ بزنيد.

اگه احيانا مسيرتون به لوازم قنادي فروشيها ميخوره... يه دونه از اين قالب فلافل ها بخريد. فكر كنم توي پلاستيك فروشيها هم ديده باشم. ارزونه و فلافل ها تون هم همسايز و خوشگل ميشه. روش استفاده اش هم اينطوريه...

مطابق تصوير فنرش رو رو به پايين بكشيد و با دست نگه داريد.

بزنيدش توي مخلوط و سرش رو با كارد صاف كنيد ( اگه حرفه اي هستيد ميتونيد با لبه ظرف اضافي ها رو بگيريد و صافش كنيد)

بعد به ظرف روغن نزديك بشيد و آهسته فنر رو رها كنيد كه فلافل بيافته توي روغن.

حالا كي بدونيم كه روغن به اندازه مناسب گرم شده؟

براي اينكار كافيه كه يه تيكه از خمير نون ساندويچي رو بندازيد توي روغن...اگه سريع اومد بالا يعني اينكه روغن بيش از حد داغه و بايد بذاريد حرارتش كمي پايين بياد...اگه نون كف ماهيتابه موند...يعني روغن هنوز به اندازه كافي گرم نشده...ولي اگه بعد از يكي دو ثانيه نون آهسته از كف ماهيتابه بالا اومد و روي سطح ايستاد يعني اينكه روغن آماده است و ميتونيد موادتون رو توش سرخ كنيد. دقت داشته باشيد كه اگه از ماهيتابه بزرگ استفاده ميكنيد؛ زياد مواد رو يكدفعه توش نندازيد چون دماي روغن پايين مياد و كاورش كرانچي نميشه. خلاصه شيوه صحيح سرخ كردن اينه.
حالا من كه فلافل رو انداختم توي روغن ، همون لحظه عكس گرفتم ...پس شما فلافله رو نميبينيدش و فقط حباب هايي كه ايجاد كرده رو ميبينيد... دو ثانيه بعد تشريف آوردند بالا.

وقتي كه يك سمتش طلايي شد برش ميگردونيم تا سمت ديگه هم طلايي بشه... من مرتب روغن رو عوض ميكردم چون خوشم نمياد رنگ روغن تيره شه و احساس "سرطان گرفتن" بهم دست ميده...خلاصه اينكه يه بطري كامل روغن مخصوص سرخ كردني استفاده كردم!

بعد روي دستمال كاغذي آشپزخونه گذاشتم تا روغن اضافيش گرفته بشه

من با اين مقدار موادي كه گفتم ؛ 77 تا فلافل درست كردم ! و به جز يكيش رو كه موقع سرخ كردن چشيدم( و ديدم کم نمك بود و نمك اضافه كردم) ديگه چيزيش نصيب من نشد. يه وقت فكر نكنيد اين مقدار زياده ها... نه زياد نيست. كم هم مياد!

veronika
2013-05-11, 06:26 PM
اينم فلافل من با دستور شف طيبه عالي بود

Maryam_chef
2013-06-06, 07:40 PM
فلافل های خوشمزه داخل اون تخم مرغ نمیزنم

بوژنه
2013-06-06, 09:01 PM
فلافل مامان پز :
نخود
نمک و فلفل و ادویه
پیاز
سیر
البته من شمالی ام ولی چند ماه پیش که آبادان بودیم و فلافل خوردیم مزش دقیقا شبیه همینی بود که همیشه خودمون درست می کنیم که با ادویه ای که از آبادان(جلالی)گرفتیم، طعمش تکمیل شد.
ما سبزی و تخم مرغ و سیب زمینی نمی ریزیم تو فلافل.

Maryam_chef
2013-06-06, 09:42 PM
فلافل مامان پز :
نخود
نمک و فلفل و ادویه
پیاز
سیر
البته من شمالی ام ولی چند ماه پیش که آبادان بودیم و فلافل خوردیم مزش دقیقا شبیه همینی بود که همیشه خودمون درست می کنیم که با ادویه ای که از آبادان(جلالی)گرفتیم، طعمش تکمیل شد.

بوژنه جون خوبه عکسشو میذاشتی تا هنر مامان رو ببینیم :11:

1956
2013-06-06, 09:58 PM
من خییییییییلی فلافل دوست دارم ولی همسرم دوست ندارن میترسم درست کنم. بوی نخود بده واون نخوره چی بزنم که متوجه نشن

baran78
2013-06-07, 03:33 PM
فلافل با دستور هميشگي خودم:{2 (6)}

138871

138872

1956
2013-06-07, 03:44 PM
هیچکس نمیخواد منو راهنماییم کنه ک چیکارکنم. بوی خام نخود نده فلافل هام وپف کنه وپوک بشه،

Nahid59
2013-06-07, 03:59 PM
هیچکس نمیخواد منو راهنماییم کنه ک چیکارکنم. بوی خام نخود نده فلافل هام وپف کنه وپوک بشه،

دوست عزیز استفاده از ادویه های مختلف و پیاز باعث میشه که بوی نخود خیلی معلوم نشه

خیس کردن نخود هم خیلی موثره

استفاده از بکینگ پودر هم باعث پف فلافل میشه {53}

baran78
2013-06-07, 06:59 PM

گلم فلافل هاي من هيچ وقت بوي خامي نخود نمي ده...

نخودهاتو حتما يك روز و نيم تا 2 روز خيس كن و چندين بار آبشون رو عوض بكن.

بايد 2 بار چرخشون كني ... يك بار نخودها به تنهايي و يك بار با يكي دو دونه سيب زميني و مقداري پياز.

من بعضي وقتا بجاي سيب زميني از نان باگت خشك شده ( به اندازه هر نيم كيلو نخود نصف نان باگت خشك شده) كه در بار دوم همراه نخودها و پيازها چرخ مي كنم..

در ادويه هات حتما پودر انيه رو هم بريز... از كمي بكينگ پودر و يا جوش شيرين هم استفاده بكن..

زياد ضخيم قالب نزن كه مغزشون خام بمونه و بعدش فلافل هاتو روي حوله كاغذي آشپزخونه بذار تا روغن اضافيش گرفته بشه..

نكته مهم..مهم ..مهم اينكه روغنت بايد زياد باشه و فلافل هات توش شناور باشن.. مي توني از يه ظرف كوچيكتر استفاده كني و روغن زيادي بريزي و قالب بزني و سرخ كني.:11:

ببخش من سوالت رو نديده بودم {2 (4)}

1956
2013-06-08, 11:56 AM
حتمآ باید موادمون چرخ بشه اخه من با خردکن غذاساز درست میکردم میشه بوی خام نخود برای اینکار باشه?

baran78
2013-06-08, 12:13 PM
حتمآ باید موادمون چرخ بشه اخه من با خردکن غذاساز درست میکردم میشه بوی خام نخود برای اینکار باشه?

من تا حالا با غذاساز درست نكردم ولي نخودها حتمااااااا بايد 2 بار چرخ بشه... با غذاساز بنظرت ميزان له شدنش مثل 2 چرخ كردن ميشه؟؟

1956
2013-06-09, 10:48 AM
موادم ودرست کردم ولی دست ک بهش میزنم نخودها تودستم احساس میشه نباید اینطور باشه؟ لطفا کمکم کنید 2بارهم چرخ کردم لطفا کمک هنوزم با این همه ک ادویه زدم بوی خامی میده یعنی سرخ بشه. درست میشه?

baran78
2013-06-09, 11:16 AM
اگه دو بار چرخ كردي ايرادي نداره كه نخودها كمي تو دستت حس بشه.

فقط يادت باشه توش نون باگت خشك بزني.. خشك خشك (به ازاي هر نيم كيلو نخود نصف نون باگت كاملا خشك شده)... اگه نرم باشه توي فلافل ها خمير مي مونه... و يا اينكه بجاي نون باگت خشك بايد يه دونه سيب زميني چرخ كني و با ادويه ها يه زرده هم بزني... روغن داغ و فراووون باشه...

چند تا ازش سرخ كن ببين از طعمش راضي هستي؟؟؟ اگه هنوز وسطش خام ميمونه حرارت رو بعد از داغي روغنت كمي كمتر بكن...

ديگه چيزي به ذهنم نمي رسه دوست جونم

1956
2013-06-09, 12:07 PM
وللهدیدم با دست میاد دونهای نخود کمکم با موادمو با هاونگ کوبیدم له شدن پودر نون باگت داشتم ریختم موقع چرخ کردن تخم مرغ هم زدم ایشالله موقع پختن بوی خامی بره ممنون. ولی ب نظر من نخود هارو قبل از چرخ کردن اگه کوبیده بشه راحتتر چرخ میشه مشکل دون دون شدن نخود هم نمیشه

Maryam_chef
2013-06-09, 01:57 PM
عزیزم فلافل اصیل تخم مرغ نداره نخود رو باید خیلی چرخ کنی وقتی بپزه زیر دندون نمیاد دو روز بخیسون چند بار ابشو عوض کن تا نفخ اون کم بشه

zomo.
2013-06-15, 08:49 PM
اینم فلافل های من که خیلی خوشمزه بود بچه ها دستتون درد نکنه

baran78
2013-06-18, 01:15 PM
فلافل با دستور هميشگي خودم....{2 (30)}

140997

Maryam_chef
2013-07-14, 10:19 PM
فلافل خومزززززه با دورچین به به
با سس تند {2 (6)}

هنرمند
2013-07-17, 09:20 AM
دوستان اگه نخود رو با باقالی چرخ کنید خمیر نرم تر و ترد تری خواهید داشت

baran78
2013-08-02, 08:48 PM
و بازم فلافل..... ايندفعه موادمو خام فريز كرده بودم ... بعد از اينكه از توي فريزر درش آوردم توي كاسه اي با 360 وات ماكرو يخ زداييش كردم بعدش خوب چنگش زدم و سرخ كردم.. عجبا كه عين مواد تازه و شايد هم خوشمزه تر و لطيف تر بود.

اينم دستورش.... (http://www.roozmenu.com/showthread.php?p=574152&posted=1#post574152)

150571

150572

sainaap
2013-08-08, 07:20 PM
فلافل با مرغ کی دستور کاملشو بلده من درست کردم وامیرفتن

همه مواد ریختم بیرون ح ح ح یف{verysad}{electricf}

ممنون میشم ریزه کاریها رو هم بگید{77}{77}

solmaz55
2013-08-08, 08:28 PM
دوستای گلم کمککککککککککککککک{63}
من هوس فلافل کردم ولی اینجا وحشتناک وسایل عربی گرونه یعنی یک بسته اش میشه نزدیک 50 هزار تومن که 20 تا توش داره {eek} ولی توی خونه چرخ گوشت ندارم برای چرخ کردن نخود ها آیا میشه نخود خیس کرده رو ریخت توی مخروط کن این جوری درست کرد هر کسی میدونه لطفا راهنماییم کنه مرسی.

baran78
2013-08-08, 09:32 PM
دوست عزيزم تا اونجايي كه من مي دونم فلافل با نخود و پياز درست ميشه و گاهي ديدم بعضي افراد توش باقلا هم ميزنن... ولي فلافل مرغ تا حالا نشنيده بودم شما رسپيش رو از كجا آوردين؟؟ مطمئن هستيد به اين رسپي؟؟

...........

دوست گلم نخود فلافل حتما بايد 2 بار چرخ بشه تا خوب له بشه... نخود با اينكه خيس مي خوره ولي هنوز سفته... بعيد ميدونم با مخلوط كن كارت راه بيفته.... وقتي نخود خوب چرخ و نرم نشه.. انسجام كافي نداره و وا ميره عزيزم.

solmaz55
2013-08-08, 10:52 PM
ممنونم از راهنماییت باران جون پس باید برم و آمادش رو بخرم{4}

Simin1
2013-08-08, 11:13 PM
دوستای گلم کمککککککککککککککک{63}
من هوس فلافل کردم ولی اینجا وحشتناک وسایل عربی گرونه یعنی یک بسته اش میشه نزدیک 50 هزار تومن که 20 تا توش داره {eek} ولی توی خونه چرخ گوشت ندارم برای چرخ کردن نخود ها آیا میشه نخود خیس کرده رو ریخت توی مخروط کن این جوری درست کرد هر کسی میدونه لطفا راهنماییم کنه مرسی.
سولماز جون من با غذاساز نخود و له می کنم خیلی خوب میشه، یعنی مال من که خوب شد وا نرفت. حالا اگه دوباره درست کردم حتما عکس هاشو میذارم.

solmaz55
2013-08-08, 11:15 PM
مرسی سیمین جون منم امتحان میکنم . اگر موفق شدم عکسش رو میزارم .:3:

Simin1
2013-08-08, 11:19 PM
مرسی سیمین جون منم امتحان میکنم . اگر موفق شدم عکسش رو میزارم .:3:
ولی نخود هاتو حسابی بذاری خیس بخوره ( مثلا دو روز) و خوب نرمش کنی تو غذاساز، یهو اگه وا رفت به من ناسزا نگویی عزیزم{4}

solmaz55
2013-08-08, 11:22 PM
ولی نخود هاتو حسابی بذاری خیس بخوره ( مثلا دو روز) و خوب نرمش کنی تو غذاساز، یهو اگه وا رفت به من ناسزا نگویی عزیزم{4}

عزیز دلم{2 (5)} چرا ناسزا{104} من ازت ممنونم که راهنماییم کردی من مخلوط کن دارم یکشنبه که تعطیلم امتحان میکنم البته امشب نخودها رو خیس میکنم.{2 (6)}

Maryam_chef
2013-08-08, 11:41 PM
سولماز جون منم دو روز نخود هامو خیس می کنم ابشو عوض می کنم حتی میتونه کمی جوانه هم بزنه داخل غذا ساز لهش می کنم تخم مرغ هم نمی زنم و موادمو که مخلوط کرد م دو سه ساعتی در یخچال میذارم تا انسجامش بهتر بشه (هیچ کاری نشد نداره ){2 (5)} اخرش اگه خوب له نشد با گوشت کوب بکوب

Maryam_chef
2013-08-09, 12:07 AM
فلافل با مرغ کی دستور کاملشو بلده من درست کردم وامیرفتن

همه مواد ریختم بیرون ح ح ح یف{verysad}{electricf}

ممنون میشم ریزه کاریها رو هم بگید{77}{77}

عزیزم اون دیگه اسمش فلافل نیست{68} اگه با لپه و مرغ درست کنی میشه کتلت مرغ

1956
2013-08-18, 08:15 PM
لطفا دستور یه ادویه مشت بزارین که رفتم توکارش میخوام بدرستم خواهر من سیبزمینی رو گاهی موقع خام میریزه داخل فلافل گاهی هم پخته ولی خیییلی خوشمزه میشه

baran78
2013-08-18, 08:41 PM
عزيزم ادويه فلافل فلفل قرمز هستش و پودر انبه... پودر انبه ادويه اصلي فلافله {53}

atiasal11
2013-08-18, 09:59 PM
سلام من اهوازی هستم و هفته ای 1 بار فلافل درست میکنیم
ادویه فلافل اصل فقط زرد چوبه و کاریه و کمی فلفل
زردچوبه باید خیلی بیشتر از کاری باشه و 2 تا 3 حبه سیر داخل نخود ها رنده میکنیم که محشر میشه
نخود هارو هم 1 روز قبل خیس میکنیم بعد 2 تا 3 بار چرخشون میکنیم
وموادی که گفتم رو بهش اذافه میکنیم
ما اینجا با سس تند می خوریم ولی دیدم تو تهران با سس انبه می خورن که اونم دوست داشتم ولی هیچی سس های تند بندری ودمون نمیشه که هی بسوزی و بخوری
ما یه سس هایی داریم تو مغازه اماده هست اسمش گلوریاست اونو با فلفل قرمز قاطی میکنیم و رو فلافل میخوریم
وای دهنم اب افتاد

بوژنه
2013-08-25, 02:18 AM
فلافل مامان پز :
نخود
نمک و فلفل و ادویه
پیاز
سیر

بوژنه جون خوبه عکسشو میذاشتی تا هنر مامان رو ببینیم :11:

مواد لازم:
نیم کیلو نخود
یک عدد پیاز متوسط
یک یا دو حبه سیر
ادویه(نمک ، زردچوبه و ...)

Maryam_chef
2013-08-25, 04:24 PM
اینم فلافل دیشب شام ما با سس خوشمزه و ترد شده بود {2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

banoo3
2013-09-19, 10:21 PM
اینم فلافل من{santa}

banoo3
2013-09-20, 11:39 AM
فقط یه سوال من شوهرم از اینکه فلافل خشک بشه خوشش نمیاد چکار کنم که هم ترد تر باشه هم روش که سرخ شده نرمتر بشه

مزه اش عالی بود من از تخم گشنیز و اویشن و زیره .سیر تازه و پودر شده . زرد چوبه و فلفل سیاه استفاده کردم

Royaash
2013-09-20, 11:46 AM
من فلافلم را از این بسته های آماده داشتم و درست کردم {21} فقط سسش را خودم درست کردم {4} خوب البته زحمت سرخ کردن و قاطی کردن موادش را هم کشیدم{clap}

baran89
2013-09-20, 12:10 PM
فقط یه سوال من شوهرم از اینکه فلافل خشک بشه خوشش نمیاد چکار کنم که هم ترد تر باشه هم روش که سرخ شده نرمتر بشه

مزه اش عالی بود من از تخم گشنیز و اویشن و زیره .سیر تازه و پودر شده . زرد چوبه و فلفل سیاه استفاده کردم

یه دونه گوجه کوچولو همراه نخودا چرخ کن نرم نرم میشه:3:

Maryam_chef
2013-09-20, 12:42 PM

بانو جان
اگه داخل فلافل هایی که درست می کنی 2ق غ اب یا 1 ق غ پر روغن زیتون یا مایع بریزی ترد میشه
کلا اگه مایه ی فلافل رو روز قبل اماده کنی هم ترد میشه هم خوشمزه تر {2 (30)}

Maryam_chef
2013-09-20, 12:45 PM
من فلافلم را از این بسته های آماده داشتم و درست کردم {21} فقط سسش را خودم درست کردم {4} خوب البته زحمت سرخ کردن و قاطی کردن موادش را هم کشیدم{clap}

royaashجان خودت درست کن کاری ندارد از کتلت اسون تره {68}

Hanichef
2013-09-24, 10:24 PM
فلافل این بارم:

نخود خیس خورده و چرخ شده با چرخ گوشت..دور دوم چرخ کردن پیاز و سیــــــر و یه تکه کوچیک گوجه هم انداختم تو چرخ
نمک + فلفل سیاه+ فلفل قرمز+ زرچوبه+ پودر زنجبیل+ پودر تخم گشنیز+کمی مرزه و ترخون خشک

166135

Paeiz
2013-10-11, 11:21 AM
دوستان سلام
نخود چرخ شده برای فلافل رو توی فریزر میشه نگهداری کرد ؟

baran78
2013-10-11, 12:48 PM
عزيزم من امتحان كردم... بد نميشه ولي بنظر من سرخ كرده فلافل فريز بشه خوشمزه تره تا نخود خامش

Maryam_chef
2013-10-11, 01:12 PM
دوستان سلام
نخود چرخ شده برای فلافل رو توی فریزر میشه نگهداری کرد ؟

من زیاد تر درست میکنم فریز میکنم خوبه اماده هست

maryama
2013-10-11, 03:08 PM
بعضی از دوستانم همیشه مواد آماده شده رو منهای ادویه بسته بندی و فریز میکنن فقط ادویه ها رو قبل از سرخ کردن اضافه میکنن .خیلی هم راضین اینم بگم به نوعی حرفه شونه.

baran78
2013-10-12, 05:38 PM
من که فلافل رو با همین دستورها درست کردم خیلی خیلی خشک و سفت شد علتش پی می تونه باشه؟

عزيزم با كدوم دستور درست كردي؟؟ دستور از كي بود؟؟

من مرتب فلافل درست مي كنم... هميشه هم راضي بودم {2 (6)}

Paeiz
2013-10-12, 05:42 PM
عزيزم با كدوم دستور درست كردي؟؟ دستور از كي بود؟؟

من مرتب فلافل درست مي كنم... هميشه هم راضي بودم {2 (6)}

همون اولین دستور

baran78
2013-10-12, 06:41 PM
گلم دستور اول رو ديدم نميدونم پياز نداره يا من نمي بينم... در صورتي كه پياز جزء اصلي فلافله...{2 (26)}

خود آب پياز باعث تردي فلافل ميشه... من از يكي دو تا سيب زميني خام استفاده مي كنم ( سيب زميني خام موقع چرخ كردن آب ميندازه و اين آب همراه با آب پيازهاي چرخ شده باعث تردي فلافل ميشه)

تا حالا از سيب زميني پخته استفاده نكردم...

به ازاي هر نيم كيلو نخود بايد حدود 3 تا پياز بزنيد + يك سيب زميني + يكي دو حبه سير يا پودر سير + پودر انبه . فلفل فراوون و نمك و يك عدد زرده تخم مرغ...

نخودها رو حتما يكي دو روز خيس كنيد.. يك دور كه نخود ها رو چرخ كرديد.. دور دوم همراه با سيب زميني و پيازها و سير چرخ كنيد..

من اينطوري درست مي كنم و راضي هستم.. عكس فلافل هامو مي تونيد توي اين تاپيك ببينيد.. اگه خوشتون اومد درست كنيد..{2 (6)}

Maryam_chef
2013-10-12, 09:26 PM
اگه داخلش یک گوجه رنده کنید نرمتر میشه

Paeiz
2013-10-13, 06:06 AM
ممنون از راهنماییهاتون دوستان
امیدوارم ایندفعه بهتر بشه .

maryama
2013-10-16, 01:21 AM
خانومی تو مایه اماده شده یه کم اب بپاش به نرم شدنش خیلی کمک میکنه.

Chef-Sheri
2013-10-18, 02:24 PM
فلافل{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}
173454

baran78
2013-10-20, 08:32 PM
فلافل..........{53}

دستور درست كردن كاملش رو اينجـــــــا (http://www.roozmenu.com/showthread.php?p=676307#post676307) نوشتم:

174153 174154

zarii.
2013-10-28, 08:30 PM
فلافل من.....
خیلی خیلی عالی شد...
نخود+سیب زمینی+شوید خشک+تخم مرغ+ادویه
کم کم بود تا مغزپخت شد{1}{2 (5)}

zahori
2013-10-31, 02:38 PM
اینم فلافل خوشمزه من که ادویشو اینبار که رفته بودم بوشهر خریدم و طعمش دقیقا مزه فلافلای بیرون شد به به{2 (30)}{2 (30)}

zahra.
2013-10-31, 10:25 PM
فلافل من با دستور آزی جون :3:

حمیده25
2013-11-01, 02:59 AM
مواد لازم

نخود خیس شده 6 لیوان

سیر 10 حبه یا یک بوته

گوجه 4 عدد متوسط

نان فانتزی 3.تا 4 عدد گرد

طرز تهیه

خوب درست کردنش کاری نداره نخود نون سیر رو چرخ کنین با ریزترین صفحه ای دارین دور دوم باکمک کم گوجه رو اضافه کنین بستگی به خودتون داره ببینی اگه فلافل سفته گوجه بیشتر بریزین خوشمزه ترم میشه

179428

برای نون هم از نون های تازه لازم نیست استفاده کنین من از نونی که مونده بودو کهنه شده بود استفاده کردم.نون برای چسبندگی فلافله.

179429

این فلافل اصلا تخم مرغ نمیخواد بسته بندی کنین بزارین فریزر.مواقعی که حوصله ندارین غذا درست کنین راحت بسته فلافلو بیرون بزارین بعد درست کنین موقع درست کردن بهش نمک و فلفل یا ادویه اضافه کنین مثل پودر کاری یا اویشن. بعد سرخش کنین خیلی سریع اماده میشه.

اگه قالب فلافل داشته باشین خیلی خوشگل تر در میاد من نداشتم .بعد از درست کردنش رفتم خریدم{4}

179430

*ati*
2013-11-08, 02:41 PM
نخود+پیاز+سیر+پاپریکا+فلفل سیاه
پسر من دوست نداره ولی وقتی اینطوری شکل نینی میشه میاد میخوره

veronika
2013-12-02, 07:50 PM
فلافل من با دستور ماهاني ولي الان هر چقدر گشتم پيدا نكردم خيلي خوشمزه و عالي بود{2 (30)}

baran78
2013-12-03, 07:31 PM
فلافل (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=9247){53}

187938

جیران
2013-12-14, 07:33 PM
فلافل مدل من

نخود و گوجه فرنگی و پیاز و سیر و تره و جعفری خردشده پودر گشنیز و سیاهدونه پودر نون ساندویجی نمک و فلفل

قاشق چوبی
2013-12-14, 08:15 PM
فلافل مدل من

نخود و گوجه فرنگی و پیاز و سیر و تره و جعفری خردشده پودر گشنیز و سیاهدونه پودر نون ساندویجی نمک و فلفل

جیران جان مقدار مواد رو هم بگو لطفا :11:

جیران
2013-12-15, 06:21 PM
جیران جان مقدار مواد رو هم بگو لطفا :11:

سلام عزیزم {2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}

برا دو نفر 1 لیوان نخود . 1گوجه فرنگی متوسط . 1 پیاز متوسط . 2 تا 3 حبه سیر . یه قاشق از هر کدوم پودر گشنیز و سیاهدونه 3 قاشق پر تره و جعفزی خورد شده

البته کم وزیادش به سلیقه خودت یستگی داره میتونی بعضیا رو هم حذف کنی

اگه پیاز دوست نداری از پیازچه استفاده کنی

ویا اگه سیر دوست نداری از پودرش یا اصلا حذفش کنی ولی با این مواد بالایی طعم خوبی میگیره

پودر نون ساندویجی خیس میکنم یکی دو دونه بستگی به مایه داره مایه فلافل باید مثل ماست چکیده باشه . بعضی وقتا که پودر نان ساندویجی ندارم خود نون رو آبش میزنم و استفاده میکنم . . .

zahra_a
2013-12-18, 06:35 PM
فلافل با دستور شف طیبه ی عزیز {2 (6)} خیلییی خوشمزه بود {2 (30)}

191925 191926

نادیه
2014-01-03, 10:08 PM
اینم ساندویج فلافل منو همسری{21}

به مدت دوشب نخود هارو توی آب خیسوندم وآبشونا مرتب عوض می کردم//////// بعد نخود وپیاز و
سیب زمینی هارو داخل یک دو سه ریختم وخوب یک دستشون کردم ////// بعدشم سبزی های معطر نمک وفلفل و پودر سیر و زردچوبه زدم وریختم توی قالبم وتوی ماهیتابه سرخ کردم /////// وبا خیار شور وکاهو وگوجه لای نون باکت گذاشتم {clap}{clap}

اونم تصویر قالب فلافلم {2 (5)}

196485

196486

196487

196488

196489

Maryam_chef
2014-01-11, 06:39 PM
مراحل اولیه تهیه نخود فلافل
{2 (30)}198464خیساندن در آب 2 روز وعوض کردن آب آن

198465 آبکش اون

198466خورد کردن نخود

198467بسته بندی اون

Maryam_chef
2014-01-11, 06:45 PM
فلافل خوشمزه ..........................{2 (6)}{2 (30)}

maryama
2014-01-12, 05:54 PM
چرا فلافل من طعم ترش میده ؟ میشه یه علتش خیسوندن زیاد نخود باشه ؟ یعنی بریزم دور ؟حدود 2 کیلو نخود بود خیر سرم خواستم یکدفعه درست کنم !! قبلا سابقه نداشته اینجوری بشه.

baran78
2014-01-12, 06:01 PM
چرا فلافل من طعم ترش میده ؟ میشه یه علتش خیسوندن زیاد نخود باشه ؟ یعنی بریزم دور ؟حدود 2 کیلو نخود بود خیر سرم خواستم یکدفعه درست کنم !! قبلا سابقه نداشته اینجوری بشه.

مريم جان نخودها رو بيش از اندازه نبايد خيس كني .. مرتب هم بايد آب اونها رو عوض كني والا بوي ترشيدگي ميگيره... وقتي هواي آشپزخونه گرمه براي خيس كردن نخود همون يك روز ... نهايت يك و نيم كاملا كافيه ... والا نخودها ترشيده ميشن..{53}

solmaz55
2014-01-15, 05:00 PM
فلافل با دستور خوب دوست عزیزمون سارینا کیان
عالی شده بود.

Maryam_chef
2014-01-20, 03:18 PM
..............................{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}

200041

200042

Maryam_chef
2014-01-28, 08:47 AM
................................{2 (6)}{2 (6)}

یاسمین ع
2014-02-04, 08:03 PM
یه سوال برای اینکه پف فلافلا زیاد بشه چه کار باید بکنیم؟؟ من بیکینگ پودر هم زدم اما باز پف نداشت و خشک بودن{2 (14)}

nardoneh
2014-02-04, 11:38 PM
بعضي از دوستان توي مواد فلافل از تخم مرغ استفاده مي كنن كه لازم نيست . من دستورش رو از يه جنوبي كه فلافل فروشي داشت گرفتم . موادش : نخود ، پياز ، سير ، سيب زميني خام ، نمك ، زردچوبه ، فلفل ، كمي جعفري و نصف فنجون آب . نخودها رو هم بايد حتما ٢ بار با چرخ گوشت چرخ كرد ، البته جوش شيرين هم اضافه مي كنن براي پف شدن كه من استفاده نمي كنم . اما نصف فنجون آب رو حتما اضافه كنيد تا فلافل ها ترد بشن

Maryam_chef
2014-02-05, 02:38 PM
یه سوال برای اینکه پف فلافلا زیاد بشه چه کار باید بکنیم؟؟ من بیکینگ پودر هم زدم اما باز پف نداشت و خشک بودن{2 (14)}

پف کردن با خشک بودن فرق داره برای اینکه خشک نشه موقع که نخود رو چرخ میکنی نصف استکان آب اضافه کن و موقع مخلوط کردن یک گوجه داخلش رنده کن با رنده ی ریز
برای پفش پکینگ پادر یا جوش شیرین بریز و یکساعتی استراحت بده به مواد فلافل

Maryam_chef
2014-02-16, 10:32 PM
فلافل به شکل کوکو
{65}{65}{65}
206482

206483

rooya
2014-02-19, 02:18 PM
فلافل به روش من :نخود خیس خورده رو با چند حبه سیر وپیاز تخم گشنیز ویه کوچولو شوید خشک وفلفل تند نمک وزردچوبه میریزم توغذاساز بعد با دست خیس از موادم به اندازه گردو برمی دارم حالت بیضی اش میکنم وبعد تو روغن داغ سرخ میکنم با سس تند خوشمزه میشه همسری خیلی دوست داره

آیلین جوون
2014-03-02, 12:12 PM
سلام دوست جونا چند تا سوال داشتم اگه کسی امتحان کرده ممنون می شم کمک کنه
اول اینکه من عیدااا معمولا مهمون زیاد دارم دوست دارم گاهی برای تنوع فلافل هم کنار غذاهام داشته باشم اگه من مواد فلافل رو درست کنم قالب بزنم بزارم تو فریزر هر موقع که خواستم سرخشون کنم طعمش بد نمی شه ؟؟
اصلا می شه این کارو بکنم
بعدشم یه دستور خوشمزه دارین لطفااااااااا ؟؟؟{2 (6)}{2 (6)}

یه سوال دیگه من تبریز هستم اینجااا پودر انبه کلا یافت نمی شه چه کنم ادویه جایگزینش چی می تونه باشه ؟؟

baran78
2014-03-02, 01:27 PM
سلام دوست جونا چند تا سوال داشتم اگه کسی امتحان کرده ممنون می شم کمک کنه
اول اینکه من عیدااا معمولا مهمون زیاد دارم دوست دارم گاهی برای تنوع فلافل هم کنار غذاهام داشته باشم اگه من مواد فلافل رو درست کنم قالب بزنم بزارم تو فریزر هر موقع که خواستم سرخشون کنم طعمش بد نمی شه ؟؟
اصلا می شه این کارو بکنم
بعدشم یه دستور خوشمزه دارین لطفااااااااا ؟؟؟{2 (6)}{2 (6)}

یه سوال دیگه من تبریز هستم اینجااا پودر انبه کلا یافت نمی شه چه کنم ادویه جایگزینش چی می تونه باشه ؟؟

دوست عزيز بجاي اينكه مواد قالب زده رو فريز كن فلافل ها رو سرخ كن و فريز كن... كمي جا براي دوباره سرخ شدنشون بذار.... خودم هميشه تو فريزر چند بسته فلافل اينطوري دارم... موقع مصرف چند ساعت زودتر از فريزر درش بيار و بعد هنگام مصرف كمي روغن توي تابه بريز و با حرارت كم گرمشون بكن.. دقيقا مثل تازه مي مونه {53}

پودر انبه فلافل رو خوشمزه مي كنه ولي اينطوري نيست كه اگه نبود نشه فلافل درست كرد... مقدار فلفل رو كمي بيشتر بزنيد ... و پودر سير كمي استفاده بكنيد... پودر انبه رو اگه در دسترس نبود حذف كنيد..

Royaash
2014-03-08, 05:08 PM
اینم فلافل خوشمزه من عالی شد {53}

زیتون تنها
2014-03-11, 04:42 PM
سلام دوست جونام{2 (6)}
کسی حوصله شو داره عکس قالب فلافلو واسه من بذاره لطفا؟{2 (14)}
پیشاپیش خیییییلی ازش متشکرم:11:

baran78
2014-03-11, 05:35 PM
سلام دوست جونام{2 (6)}
کسی حوصله شو داره عکس قالب فلافلو واسه من بذاره لطفا؟{2 (14)}
پیشاپیش خیییییلی ازش متشکرم:11:

زيتون جونم من از قالب عكس گرفتم فقط ببخشيد اينقده كهنه است مال 16 سال پيشه طفلكي ...{2 (6)}

211727

211728

211729

زیتون تنها
2014-03-11, 05:49 PM
مرسی عزیزدلم:11::11::11:
زحمت کشیدی. چقده قشنگه. مثل جنسای زیرخاکی عتیقه س:3:
یه چیزی میپرسم.توروخدا بهم نخندیاااا{2 (14)}
چطوری باید با این قالب کار کرد؟{2 (26)}

baran78
2014-03-11, 06:13 PM
مرسی عزیزدلم:11::11::11:
زحمت کشیدی. چقده قشنگه. مثل جنسای زیرخاکی عتیقه س:3:
یه چیزی میپرسم.توروخدا بهم نخندیاااا{2 (14)}
چطوری باید با این قالب کار کرد؟{2 (26)}

مرسي زيتون جونم ... مدتي ديگه بچه هام ميتونن جاي جنس عتيقه ردش كنن بره {4}

خانمي يه قاشق معمولي بر مي دارم... پر مي كنم از مواد فلافل ... دسته قالب رو با دست چپ مي گيري و قاشق رو با دست راستت.... بعدش توشو پر مي كني ( نه خيليي زياد كه توش خام بمونه ها!! خيليم نازك نباشه)

بعد با همون قاشق قدري فشارش بده و مواد رو منسجم بكن..

بعد روغن رو كه داغ كردي به آرومي قالب رو سر و ته كن و اون دسته رو بالا بيار ... در اين صورت صفحه متحركي كه توشه و از مواد پر شده بالا مياد و مواد توي روغن داغ ميفته. ( عكس سوم رو نگاه كني اون گردي متحرك كه بالا و پايين ميره رو مي توني ببيني عزيزم)

سوالي داشتي در خدمتم...

من گاهي اوقات براي اينكه وسط موادم خام نمونه بعد از قالب زدن و قبل از انداختن توي روغن، با انگشت كوچيكم كمي توي فلافل رو گود مي كنم ( نه بحدي كه سوراخ بشه ها!!)

اينطوري وسطش بهتر مي پزه... بعد به آرومي توي روغن داغ ميندازم... در ضمن بايد روغنت داغ و زياد باشه كه فلافل توش شناور بشه ... اگه يه فلافل خوب ميخواي... {2 (6)}

زیتون تنها
2014-03-11, 06:21 PM
مرسی دوستم.
آخرین سئوال. چون میخوام قالبه رو بخرمش حتما.
موادی که میذاریم توی قالب ، بعدا قشششششنگ بدون چسبندگی تلپ میفته توی روغن یا اذیت میکنه؟:10:

baran78
2014-03-11, 06:52 PM
مرسی دوستم.
موادی که میذاریم توی قالب ، بعدا قشششششنگ بدون چسبندگی تلپ میفته توی روغن یا اذیت میکنه؟:10:

زيتون جونم اولا قالب هاي فلافل كوچيك و بزرگ داره... سايز كوچيكش رو بگير...

دوما اگه مواد رو با خود قاشق خوب منسجم كني توي قالب خودش تلپ ميفته... تا حالا پيش نيومده كه اذيتم كنه... {2 (6)}

Maryam_chef
2014-03-30, 12:29 PM
فلافل{65}{65}{65}

baran78
2014-04-02, 03:42 PM
فلافل با دستوري كه اينجـــــــــــا (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=9247) نوشتم..{53}

فقط اين بار 3 بار از چرخ گوشت مواد رو رد كردم كه فوق العاده بهتر بود و راضي تر بودم... هم تردتر شدن و هم جذب روغن كمتري داشتن.. شايد بعلت انسجام بيشتر مواد باشه {2 (6)}

كاملا سرخ ميشدن.. بدون اينكه وسطشون حالت خميري داشته باشه.. حتي نيازي به كمي سوراخ كردن وسط مواد هم نبود..

214599 214600

Royaash
2014-04-15, 08:55 AM
فلافل خومزه و دوست داشتنی {53}

marzi.kh
2014-04-15, 10:15 AM
اینم از فلافل{2 (30)} روز پنجشنبه هفته پیش که خیلی زود رفتم خونه برا نهار درستش کردم. عالی شده بود (تعریف از خود نباشه{4}) البته یکم جوش شیرینم کم بود ولی با این وجود خیلی پوک و خوب شده بود جاتون سبز{2 (6)}

ستاره سربی
2014-04-15, 03:54 PM
نخود خیس خورده + سیب زمینی خام + پیاز + پودر انبه + نمک و فلفل

219015

solmaz55
2014-04-21, 10:47 PM
فلافل خوشمزه با دستور دوست عزیزمان ساریناکیان{2 (6)}

afshiiin
2014-04-30, 03:38 PM
اینم فلافلای من
همسری کلی تعریف کرد گفت خانوم بیا فلافلی بزنیم{2 (4)}
من از دستور باران78استفاده کردم,با 300گرم نخود ویه سیب زمینی ویه پیازو.....50تا فلافل درس کردم,یه مقداریشو من وهمسری داغ با نون باگت زدیم به بدن,بقیشم فریز کردم:3:
مرسی دوستان که موجبات شادی مارو فراهم میکنید با این دستورای بیست{4}{69}

محدثه جون
2014-05-08, 04:20 PM
اینم فلافل های من و خواهر جون {53}

Sarashpaz-Sepideh
2014-05-08, 07:36 PM
مرسی دوستم.

زیتون جونم اگه قالب مخصوص نداشتی از اسکوپ بستنی هم میتونی استفاده کنی بعداز هربار قالب زدن داخل روغن فرو ببر تا کاملا چرب بشه و اصلا نچسبه و بقول خودت تلپ بیفته تو روغن.{4}

Sarashpaz-Sepideh
2014-05-10, 11:54 AM
فلافلهای دیشب من که خیلی عالی بودندولی من شبیه کتلت درست کردم

نخود،گوجه،پیاز،تخم مرغ،پودرسیر و اویشن ،و زیره و فلفل تند و نمک،نون خیس خورده ،سبزسجات معطر تازه،

تجارب من: از این به بعد تخم مرغ و نون خیس شده رو حذف میکنم چون ابدار کرده بود موادم رو و یکی دوتای اول وا رفتن،پودرسوخاری که زدم درست شد، خوشمزه و ترد به به{2 (30)}
با خیارشور و گوجه و نون باگت ساندویچش کردم و دیگه عکس نگرفتم:28:

asayesh
2014-05-10, 01:04 PM
اینم اولین فلافل من البته تو یک تاپیک دیگه گذاشتم دیدم اینجا نیس حسودیم شد{4}
نخود خیس خورده+1سیب زمینی آبپز کوچک+ادویه جات:فلفل زیاد +آویشن کمی+نمک
خیلی خوب و تردو خوشمزه شده بود جاتون خالی{2 (30)}

224247

زیتون تنها
2014-05-10, 04:22 PM
زیتون جونم اگه قالب مخصوص نداشتی از اسکوپ بستنی هم میتونی استفاده کنی بعداز هربار قالب زدن داخل روغن فرو ببر تا کاملا چرب بشه و اصلا نچسبه و بقول خودت تلپ بیفته تو روغن.{4}
مرسی سپیده جان. قالبو خریدم و چندبار هم فلافل درست کردم. خوشمزه شد حساااااااابی{2 (30)}:10:

آرینا2010
2014-05-14, 08:47 PM
فلافل محبوب و سهل الوصول{69}{69}.
225129

Sorhe
2014-05-25, 08:13 PM
پودر انبه فلافل رو خوشمزه مي كنه ولي اينطوري نيست كه اگه نبود نشه فلافل درست كرد... مقدار فلفل رو كمي بيشتر بزنيد ... و پودر سير كمي استفاده بكنيد... پودر انبه رو اگه در دسترس نبود حذف كنيد..
----------------------------------------------------------------
باران جونم میشه بگی پودر انبه چه طعمی داره؟؟؟{2 (26)} آخه من همسرم رو فرستادم تا برام از عطاری پودر انبه بخره، دست خالی برگشت و گفت خانوم فروشنده گفته مزه ی ترشی داره، منم نگرفتم.

baran78
2014-05-25, 08:20 PM
----------------------------------------------------------------
باران جونم میشه بگی پودر انبه چه طعمی داره؟؟؟{2 (26)} آخه من همسرم رو فرستادم تا برام از عطاری پودر انبه بخره، دست خالی برگشت و گفت خانوم فروشنده گفته مزه ی ترشی داره، منم نگرفتم.

سرهه جونم تنها طعمي كه اصلا توش پيدا نميشه طعم ترشيه..{eek}

اين ادويه طعم شور و كمي تند داره عزيزم ... رنگش هم خيلي شبيه پودر خردل هستش گلم. {2 (5)}

آیلین جوون
2014-05-25, 09:03 PM
من بلاخره پودر انبه خریدم بعد مدتهااااااا پرس و جو از این شهر و اون شهر(تبریز و چند تا محله تو تهران و مشهد و قم ) نهایتا تو شهر قم پیداش کردممممممممم هوراااااااا !

و با هاش فلافل پختم به نظرم تو طعمش تاثیر خوبی داشت

maryamiii
2014-05-27, 07:00 PM
اینم فلافل های خوشمزه من{bliss}

228100

228101

نادیه
2014-05-30, 10:11 AM
228715
228716

Maryam_chef
2014-05-31, 09:21 AM
فلافل
نخود خام خیس کرده به مدت 2 روز و میکس شده +1 عدد پیاز رنده شده +2 حبه سیر رنده شده +فلفل قرمز و سیاه +پودر تخم گشنیز +زیره +نمک +نعناع و سبزی معطر خشک +1 ق م روغن زیتون +اق م پکینگ پودر
همه رو مخلوط کرده ورز میدیم به مدت 3 ساعت یا بیشتر کنار میزاریم بعد با قالب فلافل درست می کنیم
وقتی مواد رو مخلوط کردیم هر چی بماند بعددرست کنیم بهتر میشه
تجربه من در مورد پیاز (در یک ظرف بزرگتر رنده کرده بدون فشار دادن همون آب اولیه رو خالی کرده به مواد اضافه می کنیم )
{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

hasty7
2014-06-04, 02:23 PM
با آرد نخودم میشه درست کرد؟؟؟؟؟؟

baran78
2014-06-04, 03:01 PM
با آرد نخودم میشه درست کرد؟؟؟؟؟؟

نه عزيزم بايد حتما نخود باشه {2 (5)}

شراره
2014-06-08, 02:36 PM
سلام
بچه ها میشه مواد فلافل رو از قبل آماده کرد و تو فریزر نگه داشت و بعد که نیاز داشتیم بیرون بیاریمو سرخ کنیم؟ راب یا بدمزه نمیشه؟

baran78
2014-06-08, 04:43 PM
سلام
بچه ها میشه مواد فلافل رو از قبل آماده کرد و تو فریزر نگه داشت و بعد که نیاز داشتیم بیرون بیاریمو سرخ کنیم؟ راب یا بدمزه نمیشه؟

عزيزم ميشه اينكار رو بكني ولي نظر شخصي من اينه كه كمي افت مزه داره... بهترين كار اينكه كه سرخشون بكني... بعد بسته كني... هر وقت خواستي مي توني يه بسته رو يكي دو ساعت زودتر از فريزر خارج و گرمش كني..{2 (5)}

ولي اگه مواد آماده رو هم فريز كني مشكلي پيش نمياد (شايد شما به اندازه من روي مزه حساس نباشيد و خوشتون بياد) {2 (6)}

Sarashpaz-Sepideh
2014-06-08, 11:51 PM
راستش اون روز تو فروشگاه این پودرفلافل رو دیدم فکر کردم ادویه فلافله خریدمش:35: بعد تو خونه دیدم نخیر پودر خوده فلافله:45: منم امشب درستش کردم یه تخم مرغ و کمی اب ریختم و سرخش کردم فقط همین تعداد دراومد ،خوب بود دوست داشتم فقط یکم سفت بود

آرینا2010
2014-06-10, 09:09 AM
راستش اون روز تو فروشگاه این پودرفلافل رو دیدم فکر کردم ادویه فلافله خریدمش:35: بعد تو خونه دیدم نخیر پودر خوده فلافله:45: منم امشب درستش کردم یه تخم مرغ و کمی اب ریختم و سرخش کردم فقط همین تعداد دراومد ،خوب بود دوست داشتم فقط یکم سفت بود

وای عزیزم دقیقا منم همین اشتباهو کردم....با این تفاوت که اصلا مزشو نپسندیدیم...هم سفت...هم پرادویه..تا چندروزم دل درد..
من فکر کنم مارک هاتی کارا گرفتم..دقیق یادم نیست{66}{68}{68}
اما فلافل خوشمزه همیشگی خودم پز{2 (6)}{2 (6)}
231238

Maryam_chef
2014-06-20, 09:59 PM
فلافل
خوووووووووووووووومزه {2 (30)}{2 (30)}

مامان مریم وآرمان
2014-06-21, 10:42 AM
فلافل های من واسه شام دیشب.

asayesh
2014-06-21, 11:35 AM
مال چندهفته پیش بخاطر امتحانات دیر آپ کردم:35:

233199

Sakineh
2014-06-21, 03:11 PM
فلافل های خوشمزه من{2 (30)}

مامان مریم وآرمان
2014-06-22, 03:37 PM
فلافل های ما.{53}

SAHAR NAAZ
2014-06-22, 04:00 PM
اینم مال من

sara.vp77
2014-07-01, 02:30 PM
از این خوشمزه ها {65}

maryamiii
2014-07-12, 04:25 PM
فلافل های خوووووشمزه{3 (52)}

237014

(arezoo)
2014-07-27, 05:15 PM
سلام دوستای خوبم...:3:من تازه اینجا عضو شدم:3: خواستم اولین تاپیک فلافل دست پخت خودم رو براتون بذارم امیدوارم خوشتون بیاد{71}

239448

maryamiii
2014-07-31, 02:52 AM
اینم فلافل های خوشمزه من{3 (4)}

239892

اینم فلافل هایی که فریز کردم{4}

239893

13899
2014-07-31, 01:58 PM
بچه جنوبیم و فلافل خور{103} {53}

Maryam_chef
2014-08-04, 08:17 PM
فلافل {2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}

Maryam_chef
2014-08-21, 04:00 PM
...............................
{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

زهره87
2014-09-18, 11:26 PM
بعد از يه مدت نرفتن تو اشبز خونه امشب فلافل درس كردم{21}
{2 (30)}

Maryam_chef
2014-09-20, 08:55 AM
{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}

Maryam_chef
2014-10-25, 05:49 PM
قلافل خوشمزه {2 (6)}

Nazpari
2014-10-31, 08:26 PM
فلافل خوشمزه{2 (30)}{2 (30)}252422

signorina
2014-11-04, 09:42 PM
اینم فلافل خوشمزه من
http://8pic.ir/images/39l0qlblf7arld876tne.jpg (http://8pic.ir/)

بانوی کوچک
2014-11-09, 01:48 PM
فلافل اصل جنوب(اهواز)
به قدری خوشمزه و پوک بود که هرچی میخوردم سیر نمیشدم دستشون طلا واقعا اصلاهم بوی سیر نمیداد{2 (30)}{2 (30)} من هر سری ک برم ابادان یا اهواز اگه مرغ بریون بخورم آخرش باید فلافلشونم بخورم{2 (30)}

گلوریا
2014-11-17, 07:54 PM
بشقاب تک نفره خودم عجله داشتم فراوون بایدسرکارمیرفتم درکل فرصت تزیین نکردم ولی من ازاونجاکه اهل ریسکم کمی آردسوخاری زدم:35:,یه گوجه هم رنده کردم که فلافل خشک نشه ؛درکل نظراهل منزل مساعدبود؛دوستم که اهواززندگی میکنه یه ادویه آوردبرام بقول خودش حتی اسمشم بلدنیست{2 (26)} گفت مخلوط میدن ازهرگونی یه مشت !!!

baran78
2014-12-25, 07:30 PM
فلافل با دستور هميشگي (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=9247){2 (6)}

258529 258530

بقيه اش هم بسته شد براي فريز كردن...

258531

baran78
2014-12-27, 09:36 AM
سلام باران جونم با دستور شما میشه مواد رو خام هم توی فریزر نگهداری کنیم چون من تا حالا از یه دستور دیگه استفاده میکردم و تخم مرغ نمیزدم ولی ایندفه میخواهم از دستور شما استفاده کنم نخودم خیسخورده میخوام چرخ کنم میشه راهنمایی کنی و اینکه سرخ شدش مزش فرقی نمیکنه شما سرخ شده ها رو چند وقت تو فریزر نگهداری میکنی و اینکه من پودر انبه ندارم ایا توی طعم خیلی فرق میکنه ببخش خواهر جون یه کم سوالهام زیاد شد :11:

گل خانومي من طعم فلافل فريز شده رو ترجيح ميدم به طعم فلافلي كه با مواد فريز شده آماده ميشه... كمي مواد شل ميشه و موقع قالب زدن اذيت مي كنه.. بهتره كه سرخ كني و بعدش فريز كني..

مطمئنا فلافل تازه تردي خاصي داره كه فريزري نداره ولي خب براي مواقع عجله اي خوبه..

پودر انبه مزه فلافل رو خوشمزه تر مي كنه ولي اگه نداري قابل حذف هستش نگران نباش عزيزم..

تا دو ماه هم فلافل رو توي فريزر نگهداري كردم مشكلي نداشته... فقط بايد يك ساعتي زودتر درشون بياري... بعد يه كوچولو روغن بريزي توي تابه و با حرارت ملايم گرمشون كني عزيزم...{2 (5)}

آبجي جوني هر چقدر دوست داري سوال بپرس اگه از دستم بربياد راهنماييت مي كنم و دريغ نمي كنم عزيز دلم {2 (6)}{2 (5)}

baran78
2014-12-28, 07:44 PM
عزيزم روي فلافل با دستور هميشگي كليك كن باز ميشه دستورش رو مي توني ببيني...{2 (6)}

سس هم سس انبه مي توني درست كني و يا هر سس ديگه اي... سس انبه:

http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=10679

عزيزم هم فلافل و هم دستورهاي ديگه اي كه مي نويسم همراه با كليه نكات هستش... باور كن چيز اضافه اي براي گفتن ندارم خانومي... {2 (5)}

asayesh
2015-01-13, 12:13 AM
دستور فلافل پزون من:

نخود : یک و نیم پ
سیر: یک کپه کامل
سیب زمینی آبپز: یک عدد کوچک
ادویه جات: فلفل ونمک و آویشن وکمی زردچوبه
روغن سرخ کردنی

تهیه:
نخودارو بعداز شستن به مدت حداقل 24ساعت خیس میکنیم.
بعد آبشونو خالی میکنیم میذاریم توآبکش آبشون بره.
حالا نخودارو با سیب زمینی و سیرهای پوست گرفته شده میریزیم داخل غذاساز ومیذاریم خوب نرم بشن و حالت چسبندگی بخودشون بگیرن. بعد ادویه جاتو بهش اضافه میکنیم و خوب ورز میدیم.
داخل ظرف گودی روغن به اندازه ای که روی فلافلارو بگیره میریزیم و میذاریم داغ بشه.
بافلافل زن یا با دست از مواد برداشته و گلوله میکنیمو بعداز اطمینان ازداغ شدن روغن میریزیم.
هر دوسه دونه روباهم میریزیم نه بیشتر تا قشنگ اطراف فلافلا رو روغن بگیره. اول شعله بالاباشه بعد که فلافلا خودشونو گرفتن کمترشون میکنیم تا مغزپخت بشن. باچنگال هم همش اینوراونورشون میکنیم تاهمه جاش باهم سرخ بشه . بعدازسرخ شدن روی دستمال آشپزخونه قرارشون میدیم.

260228

260229

260230

بعدشمممم نوووش جااااان {2 (30)}{2 (30)}

Maryam_chef
2015-01-18, 03:21 PM
{69}{69}{69}{69}

Maryam_chef
2015-01-24, 03:45 PM
بازم از اینا{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}

maryamiii
2015-02-01, 04:29 AM
فلافل هی خوشمزه من{4}

261698

261699

maryamiii
2015-02-01, 04:30 AM
یه فلافل خوشمزه دیگه واسه نهار همسری{2 (6)}

261700

sevda2013
2015-02-10, 11:09 PM
فلافل خودم پز خوشمزه {69}
262472

262473

Maryam_chef
2015-02-12, 07:56 PM
این دفعه بدون قالب درست کردم و در پودر سوخاری غلطوندم {2 (6)}

sevda2013
2015-02-13, 03:34 PM
بازم فلافل {4}
262715

262716

baran78
2015-02-20, 08:54 PM
فلافل... طرز تهيه اش رو قبلا كامل توضيح دادم...{53}

263536

samagh
2015-02-24, 01:01 PM
فلافل خموشمزه

derakhshan20
2015-03-30, 08:31 PM
یه سوال برای ناهار یه خونواده سه نفره چقدر نخود باید خیس کنم؟راستش من تا حالا فلافل نخوردم حالا نمیدونم با کدوم دستور باشه بهتره و مقدارشم نمیدونم لطفا راهنماییم کنید.

Royaash
2015-03-31, 12:26 AM
یه سوال برای ناهار یه خونواده سه نفره چقدر نخود باید خیس کنم؟راستش من تا حالا فلافل نخوردم حالا نمیدونم با کدوم دستور باشه بهتره و مقدارشم نمیدونم لطفا راهنماییم کنید.

درخشان جان من معمولا برای خودمون که چهار نفریم یک پیمانه و نیم (لیوان دسته دار) نخود خیس می کنم کافی است و دستور هم در قسمت فلافل دستوری که باران عزیز گذاشته عالیه. امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم {2 (6)}

f.estejab
2015-04-22, 03:04 PM
{2 (6)} عاشقشم

Maryam_chef
2015-05-09, 08:27 PM
فلافل رو اینجوری درست کردم
سیر........6 حبه
نخود خیس خورده
جعفری تازه ریز شده .......1/5 فنجان
گشنیز تازه خرد شده ........1 فنجان
پیاز .......1/2 ف
آرد سفید.......1/3 ف
اب لیمو ی تازه ......کمی
پکینگ پودر........1/5 ق چ
نمک........1/5 ق چ
پودر زیره ..........1/5 ق چ
فلفل سیاه ......1/2 ق چ
روغن برای سرخ کردن
همه رو داخل غذا ساز ریخته داخل کاسه روش رو سلفون کشیده دو ساعت در یخچال

Maryam_chef
2015-06-19, 09:31 AM
{2 (30)}{2 (30)}{2 (6)}{2 (6)}

Sarashpaz-Sepideh
2015-06-19, 10:01 AM
فلافل اابته یادم رفته بود توش سیب زمینی بریزم /یکبار هم یادم رفت نخود رو پختم و خواستم فلافل درست کنم تو روغن همش وا میرفت منم تو دست گرد کردم و چیدم تو سینی فر عالی شد :10:

گلوریا
2015-07-03, 11:39 AM
فلافل....کمی گشنیزومابقی مخلفاتش

niloofar63
2015-07-24, 02:10 AM
فلافل با دستور عالی شف طیبه

نخود نيم كيلو

تخم مرغ 2 عدد

پياز 2 عدد بزرگ

مغز نان همبري دو عدد

بيكينگ پودر 1 ق غ

نمك و فلفل مقداری

از شب قبل نخودها رو خيس کنید و روز بعد نخود و سیب زمینی خام و پیاز و سیر و گوجه رو با چرخ گوشت چرخ کنین .خلاصه خمير رو آماده كنيد

حالا خمير وسط دو تا نون همبري رو خالي كنيد. اگه باگت داريد و يا نون تست، خمير نون رو توي شير خيس بديد و بذاريد 10 دقيقه بمونه تا پف كنه.

مخلوط خمير نون و تخم مرغ و بيكينگ پودر رو با مخلوط نخود ميكس كنيد و خوب چنگ بزنيد.

حالا مخلوط آماده سرخ کردن میباشد.

من پودر تخم گشنیز و کمی دارچین هم میزنم عالی میشه.

mbanoo
2015-08-01, 11:50 AM
فلافل{53}
نخود خام یک و یک دوم پیمانه -- دو روز خیس شود
سیب زمینی خام یک عدد متوسط
نمک - زردچوبه - فلفل -
سیر 5 حبه
اب یک دوم پیمانه
پیاز یک عدد متوسط
گشنیز 3 تا 4 ساقه
کنجد مقداری
بیکینگ پودر 1 ق مربا خوری
نخود خام + سیب زمینی + پیاز + سیر = نمک + فلفل + زردچوبه را اسیاب کرده و بعد + گشنیز خرد شده + آب + کنجد + بیکینگ پودر و تقریبا 2 ساعت در یخچال بماند و بعد سرخ کرده

*Yasi*
2015-08-01, 12:19 PM
فلافلای من..در حال سرخ شدن

sevda2013
2015-08-04, 01:53 PM
علت وا رفتن فلافل در حین سرخ کردن چیه؟{65}{104}

baran78
2015-08-04, 02:14 PM
علت وا رفتن فلافل در حین سرخ کردن چیه؟{65}{104}

گلم نخود رو بايد چند بار چرخ كني تا انسجام داشته باشه... در ضمن از يكي دو عدد زرده تخم مرغ هم براي وا نرفتن فلافل استفاده كني.{53}

sevda2013
2015-08-04, 03:39 PM
گلم نخود رو بايد چند بار چرخ كني تا انسجام داشته باشه... در ضمن از يكي دو عدد زرده تخم مرغ هم براي وا نرفتن فلافل استفاده كني.{53}

باران جان من 2 بار نخود تنها چرخ می کنم یک بار هم با پیاز. من دوست دارم فلافلم طعم فلافل های بیرون بده به همین خاطر تخم مرغ نمیزنم که مزه کتلت نده. مزه اش تعربف نباشه خوشمزه تر از بیرون میشه فقط اینکه کمی تو رو غن وا میره. {53}

Maryam_chef
2015-08-04, 06:31 PM
باران جان من 2 بار نخود تنها چرخ می کنم یک بار هم با پیاز. من دوست دارم فلافلم طعم فلافل های بیرون بده به همین خاطر تخم مرغ نمیزنم که مزه کتلت نده. مزه اش تعربف نباشه خوشمزه تر از بیرون میشه فقط اینکه کمی تو رو غن وا میره. {53}

عزیزم برای اینکه وا نره از 2 ق غ آرد یا آرد ذرت استفاده کن و قبلش چند ساعتی در یخچال بزار
بعد هم پیاز رو جدا رنده ی ریز کن ولی کاملا آبش رو نگیر ظرف رو کج بزار همون آب اضافی رو دور بریز و به قول خودمون نچلونش

mbanoo
2015-08-31, 12:26 AM
فلافل{53}
عااااااالی و بینظیر
با دستور قبلی و البته به نسبت مساوی نخود و باقالا زرد خیس خورده و سیب زمینی پخته زدم
واقعا طعم بیرونی داشت
پودر زیره و گشنیز هم زدم http://www.roozmenu.com/showpost.php?p=800630&postcount=219

setareh69
2015-09-06, 12:58 PM
برای اولین بار درست کردم با دستور نوید ذوالفقاری البته من باقلا زرد نداشتم نریختم... کلی ادویه های مختلف ریختم چون تخم گشنیزو زیره نداشتم پودر نعنا و پودر آویشن و کاری و کمی هم زنجبیل ریختم
بسی خوشمزه و عالی بود {2 (6)}{2 (6)}

baran78
2015-09-06, 01:44 PM
ستاره جون لطفا دستور نوید ذوالفقاری رو هم بذار عزيزم {2 (5)}

setareh69
2015-09-06, 05:42 PM
ستاره جون لطفا دستور نوید ذوالفقاری رو هم بذار عزيزم {2 (5)}

چشم باران عزیزم{2 (6)}
بفرمایید:
نخود 1 پ
باقلا زرد 1 پ
خمیر وسط یک نان باگت
سیب زمینی آبپز متوسط 1 عدد
پیاز متوسط 1 عدد
سیر رنده شده 2 حبه
نمک ، فلفل ، تخم گشنیز ، زیره سیاه مقداری
آب ولرم 1 پ

نخود و باقلا زرد را از شب قبل خیس کنید.
پیاز را رنده کرده و آبش را بگیرید.
همه مواد را دوبار چرخ کنید و بعد ادویه ها را اضافه کنید.
بعد کم کم آب ولرم را اضافه کنید و هم بزنید مواد باید مقداری شل باشد نه خیلی زیاد (نوید ذوالفقاری برای این مقدار مواد کل 1 پ آب را استفاده کرد اما من که فقط نخود داشتم و باقلا زرد رو حذف کرده بودم نصف لیوان آب استفاده کردم)
بعد باید در روغن خیلی داغ یعنی نزدیک به دود کردن روغن سرخ کرد برای اینکه از قالب فلافل راحت جدا بشه اول قالب را در روغن داغ زد بعد مواد را درون آن گذاشت و در روغن می انداخت (اما من که قالب مخصوص نداشتم کمی دستم رو خیس می کردم که به دستم نچسبه بعد گلوله های کوچولو برداشته و گرد می کردم و کمی فشار می دادم که خیلی کلفت نباشه و وسطش خام نمونه.)
تغییرات دیگه ای دادم: من چون سیر خام نداشتم پودر سیر ریختم ادویه هاش هم به غیر نمک و فلفل، پودر کاری، زنجبیل، آویشن و نعناع خشک ریختم

baran78
2015-10-25, 05:40 PM
فـــلافل (http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=9247)

اين بار براي يك كيلوگرم نخود... از 2 ق غ پودر انبه استفاده كردم... خيلي خوش طعم بود...{2 (6)}

277644

1956
2016-01-10, 10:49 AM
اینم از فلافل شام دیشب ما با خانواده شوهرم و جاری گرامی (فوق العاده خوشمزززززه بود💟💟💟💋💋)

Sarashpaz-Sepideh
2016-04-26, 01:52 PM
فلافل با دستوری دیگر هربار که درست میکنم رسپی رو تغییر میدم ،این شد نتیجه بهترین رسپی هایی که امتحان کردم و دیگه تغییرش نخواهم داد
فقط نخودخالص بدون سیب زمینی و بدون تخم مرغ ،سبزیجات معطر بسیااار ریز شده و ترجیحا خشک ،فلفل ،نمک،زیره،مقداری ادویه سالاد خودم ساز (جون میده برای غذاهای بی گوشت) ،بیکینگ پودر درست زمان پخت تا تاثیرش از بین نره

setareh69
2016-07-22, 06:38 PM
.....................

mary3
2016-09-29, 10:56 AM
{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}

baran78
2016-12-27, 06:21 PM
فلافل...

284988

اين دستور از كانال اشپزي و ديزاين(اراد) هستش... بسيار راضي بودم ..سير نزدم... ادويه هم كمي نمك – يه ذره زردچوبه- فلفل قرمز فراوون – پودر انبه و زنجبيل...مثل دستور 2 بار چرخ كردم..ادويه ها و آب را اضافه گذاشتم يكي دو ساعت تو يخچال بعد ب پ را اضافه و سرخ كردم..

نخود خيسانده 500 گرم

پياز متوسط 2 عدد

سير 1 سر

ادويه فلافل كمي

نمك و فلفل قرمز

ب پ 2 ق م

آب يك سوم ليوان

نخودها را يك بار چرخ كنيد.. بار دوم همراه با پياز و سير چرخ كنيد..ب پ و ادويه فلافل را اضافه + نمك و فلفل قرمز... و خوب مخلوط كنيد... بگذاريد چند دقيقه بمونه ..

نكته مهم براي ترد شدن فلافل اضافه كردن آب در اين مرحله هستش...كم كم آب را اضافه و مخلوط كنيد.. ممكنه ميزان بيشتري آب نياز باشه.. ابتدا اين مقدار آب را اضافه كنيد. ( مواد را زياد شل نكنيد كه هنگام سرخ شدن وا برود...)

با دستگاه فلافل پزي يه دونه رو توي روغن داغ بندازيد اگر مواد سفت بود مجددا كمي آب اضافه كنيد و سپس فلافل ها رو دونه دونه سرخ كنيد.در صورت تمايل به مواد كمي كنجد هم ميتوان اضافه كرد..

baran78
2017-01-24, 12:06 PM
فلافل

285171

saber73
2017-04-09, 06:33 PM
مواد لازم:
نخود

پياز و سیر

نمك و فلفل

ادويه فلافل

آويشن و جعفري خرد شده

بكينگ پودر

روغن مايع

سس مخصوص فلافل ( سس سفيد و قرمز و آب تمبر هندي)

براي تهيه فلافل اصلي ترين مهره نخوده !!!

اگه يه كاسه سر خالي نخود رو خيس كنيد به نظر من بسه ! البته از دفعه هاي بعد اندازه دستتون مياد.

اين يك كاسه نخود رو خيس مي كنيم به مدت دو روز . نكته مهم اينه كه آب نخود در طول اين دو روز بايد چند باري عوض بشه مي تونين روزي سه بار آبش رو عوض كنين .

نمي دونم دستگاه 1 2 3 مولينكس دارين يانه بهترين راه چرخ كردن نخود همين دستگاهه و اگه هم نه كه بايد در چرخ گوشت بريزين و حداقل دو بار چرخش كنين شايدم سه بار البته نبايد نخود به صورت پوره در بياد دونه هاي نخود بايد معلوم باشه . يكدست و يكنواخت . اگه ذرهايي چرخ نشده اي مونده جداشون كنين.

يك عدد پياز متوسط و چند حبه سیر هم با نخودها چرخ کنید.اب پیاز رو نگیرید.

نمك هم به مقدار لازم و فلفل فراوون (سعي كنين فلفل قرمز استفاده بشه)

نوك قاشق چايخوري بكينگ پودر براي پف كردن (به مقدار كم)

آويشن به مقدار خيلي خيلي كم

(بعضي ها از جعفري كاملا خرد شده هم استفاده مي كنن)

و مهمترين

نمي دونم تا حالا اسم ادويه فلافل رو شنيدين يانه ! بله اين همون چيزيه كه اين فلافل فروشي هاي ناقلا از همه قايم مي كنن . پس اين ادويه رو قبلا از عطاري خريداري كنيدو دوقاشق پر غذاخوري به نخودها اضافه كنين.

همه مواد رو قشنگ ورز بدين و مخلوط كنين . و به مدت يك ساعت در يخچال بگذارين .

بعد از بيرون اوردن اگه خوب تو دست جا گرفت كه خوبه اگه هم نه مي تونين يك قاشق غذاخوري يا حداكثر دوقاشق غذاخوري آب به اين مواد اضافه كنين.

يه قالب فلافل هم بگيرين كه تو پلاستيك فروشي ها و يا لوازم قنادي فروشي موجوده.به مقداري كه همون قالب داره توش بريزين و در ماهي تابه اي كه روغن مايع فراوون داره برگردونين و سرخ كنين.

نكته اي كه موقع سرخ كردن بايد رعايت بشه اينه كه اول شعله رو خيلي خيلي كم كنين و فلافل ها رو در ماهي تابه پر كنين و در ماهي تابه تون رو براي چند دقيقه بگذارين تا فلافل ها مغز پخت بشن و موقع خوردن مزه خام نخود حس نشه. و بعد از چند دقيقه درش رو بردارين و مواظب باشين بخاري كه روي در رو گرفته تو ماهي تابه نريزين .بعد از سرخ شدن بايد داغ داغ سرو بشه و حتما براي خوردنش از نون باگت استفاده كنيد . به همراه سس مخصوص فلافل

يه نكته براي سرخ كردن (سرخ كردن همه چيز) مثلا يه تيكه مرغ رو در نظر بگيرين نبايد بزارين يه طرف مرغ سرخ بشه و بعد طرف ديگه رو سرخ كنين حتما بايد يك طرف سرخ نشده برش گردونين و طرف ديگه رو بزارين يعني هر دو طرف مرغ طي دو مرحله بايد سرخ بشه. اينطوري هم خوشمزه تره و هم مغز پخت تر!

بعد از سرخ شدن بايد داغ داغ سرو بشه و حتما براي خوردنش از نون باگت استفاده كنيد . به همراه سس مخصوص فلافل

سس مخصوص (سه قاشق سس قرمز رو با يك ونيم قاشق سس سفيد مخلوط كرده بهش فلفل فراوون مي زنيم و بعد از مخلوط كردن سه قاشق غذاخوري آب تمبر هندي(1 قاشق تمبر هندي رو دي اين آب مي ريزيم بعد از نيم ساعت حلش مي كنيم و هسته ها و پوسته هاي تمبر هندي رو مي گيريم) رو داخل سسمون مي ريزيم.

دستور یک سس دیگه:سس فلافل: پودرانبه2 قاشق غذاخوری- رب گوجه فرنگی1 قاشق غذاخوری- سرکه4/1 پیمانه- آب به میزان لازم- نمک وفلفل به میزان لازم
طرزتهیه سس فلافل: رب گوجه فرنگی - پودرانبه- سرکه- نمک وفلفل رادرظرفی ریخته کم کم آب اضافه کرده به حدی که بصورت سس رقیقی شود،سپس روی حرارت قرارداده تابجوشدومقداری غلیظ شود
منبع:http://kadbanoooo.blogfa.com

نكته:بعضيها سيب زميني هم اضافه ميكنن ولي دستور اصل فلافل همينه.دستور فلافل رو از فلافلی های اهواز پرسیدم.عین همینو گفتن البته سبزیهاش متفاوته.بعضیها ترخان و تره کوهی هم میریزن.و تاکید داشتن که تخم مرغ و سیبزمینی اصلا نمیخوادبصرفه نیس تخم مرغ بزنیم که!!
*عکس از نت

منم تقریبا با همین روش درست میکنم فقط چند تا سوال داشتم :

اول اینکه برا سرخ کردن فلافل ها بیشتر از یه ظرف گود مثل قابلمه استفاده میشه و تا به حال من جایی ندیم که از درب قابلمه یا ماهی تابه هم استفاده بشه ! واقعا لازمه و تاثیری در نتیجه کار داره ؟

دوم اینکه چرا من هر کاری میکنم فلافل از قالب خیلی به سختی و کندی و نامنظم جدا میشه ؟ از قالب استیل کوچیک مخصوص فلافل استفاده میکنم . یک بار مواد رو بدون اضافه کردن آب قالب زدم و موقع انداختن تو روغن اصلا قالب ول نمی کرد باید تکون های زیادی به دستم میدادم مثل پرت کردن چیزی تا فلافل از قالب جدا میشد . در حالی که قوام موادم خوب بود نه زیاد شل و نه زیاد سفت متوسط بود کمی مایل به حالت چسپ بودن . یک بار هم با اضافه کردن کم کم و تدریجی آب به موادم انجام دادم کمی بهتر از حالت قبل از قالب جدا میشد ولی باز هم خیلی راحت نبود ! این در حالی هستش که در مغازه های فلافل فروشی از مایه خیلی سفت و خشکی دارن استفاده میکنن و عرض چند ثانیه پشت سر هم هی قالب میزنن و زود رها میکنن تو روغن !

سوم اینکه چرا من هر کاری میکنم داخل فلافل ها حالت خمیری داره ؟ هر چقدر نازکتر قالب میزنم یا حرارت رو ملایم میکنم تا مغز پخت شوند ولی نمیشه آخرش کمی داخلش نرم هست و حالت خمیری داره . ولی ماله بیرون منظورم مغازه ها اینطوری نیست !

در آخر بگم که من برا تهیه فلافل از آویشن و جعفری استفاده نمیکنم . از ادویه مخصوص فلافل فروشی ها و سیر و نمک ، فلفل قرمز استفاده میکنم . سیب زمینی ، تخم مرغ ، خمیر داخل نان باگت و آرد هم استفاده نمیکنم .

اینم چند تا عکس :

285377

285378

285379

285380