مسابقه آشپزی و شیرینی پزی 53 ویژه رمضان 93
تابلو اعلانات برنامه های آموزشی ویژه ماه مبارک رمضان
کارگاه آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی ویژه ماه مبارک رمضان

PDA

مشاهده نسخه کامل : سبزی - ترکیب سبزی‌ها در خوراک‏ها

Azijam
2012-05-05, 11:40 AM
............................از سبزی‌ها در پخت برخی غذاها مثل: قرمه سبزی، انواع کوفته، انواع کوکو و انواع آش و هم چنین تهیه انواع ترشی استفاده می‌شود........................... علاوه بر این، در ایران و برخی کشورهای آسیای میانه، برخی از این سبزی‌ها را به صورت خام و در قالب دسر همراه غذا میل می‏کنند که به سبزی خوردن شناخته می‌شود...........................

سبزیهایی که به طور رایج به طور خام یا پخته در خوراک‏ها و خوردنی‌های ایرانی به کار می‌رود:

اسفناج
بابونه
برگ چغندر
پونه
پیازچه
تربچه (ترب)
ترخون
تره
جعفری
ریحان
سیر
شاهی
شنبلیله
شوید (شبت)
گشنیز
مرزه
نعناع

--------------------------------------------------------------------------------

....سلام{77}........بچه ها هدف من از این تاپیک اینه که اطلاعاتمون در ضمینه ترکیبات سبزی ها تو غذاهای مختلف و همچنین میزان ترکیب سبزیها.....................مثل قرمه سبزی.کوکوهای مختلف.انواع دلمه.انواع اش ها. سبزی پلو.سبزی ترشی.............اینجا بزاریم و اطاعاتمون تو این زمینه با هم تقسیم کنیم {2 (5)}.........................................از انجا که ترکیب سبزیه یه غذاها ممکنه که تو شهرها یا استانهای مختلف هم با هم فرق داشته باشه....................لطف کنید اگه در این مورد مطلبی گذاشتید حتما بگید ماله کدوم شهر یا استانه..............................

Azijam
2012-05-05, 12:04 PM
با کسب اجازه از اساتید روز منو{77}...............................من از خودم شروع میکنم..........................ما خوزستانیها تو ترکیب سبزی قرمه سبزیمون اسفناج میریزیم..................اسفناج علاوه بر خوشمزه تر کردن قرمه سبزی باعث لعابدار شدن اون هم میشه.....................ترکیب سبزی قورمه سبزی شهرهای مختلف تفاوتهای زیادی هم با هم دارن . من شخصاً نسبت و نوع سبزیهای قورمه سبزی را خودم انتخاب می کنم . اگر احیاناً سبزی فروش کم و زیاد هم کرد بعداً تو خونه تنظیم می کنم...........................بطور مثال برا یه کیلو سبزی قرمه سبزی پاک شده.............................. 250 اسفناج_250 تره_جعفری 250 _گشنیز200_شمبلیله هم 50.........................

sarina-kian
2012-05-06, 10:41 AM
ترکیب سبزی قورمه من:اسفناج که همیشه باید دو برابر سایر سبزیها باشه.اینم بگم که دسته ای میگیرم.هر دسته رو 2کیلو فرض میگیریم!
اسفناج 4دسته،تره1دسته،گشنیز 1دسته،جعفری 1دسته،شنبلیله 1دسته کوچیک (چون زیادیش تلخش میکنه نباشه هم اون عطر مطلوب رو نمیده!) !ترکیب فوق العاده خوشمزه و تضمینیه بشرطی که حین پخت ابش حسابی کشیده بشه!

ترکیب پلو سبزی: شوید 2دسته، گشنیز،1دسته،جعفری نصف 1 دسته،شنبلیه کمی یا کمتر از نصف 1دسته!

ترکیب سبزی قلیه ماهی:گشنیز 1دسته،جعفری 1دسته،شنبلیله نصف1 دسته!

فعلا ترکیب دیگه ای یادم نمیاد!!{4}

Azijam
2012-05-06, 11:44 AM
ترکیب سبزی قلیه ماهی من فقط گشنیز و شنبلیله است......................نسبت یک به چهار......................یعنی برا یه کیلو.......... 800 گرم گشنیز.................و 200 گرم شمبلیله..................

ارين
2012-06-09, 01:07 AM
ترکیب سبزی قورمه من:اسفناج که همیشه باید دو برابر سایر سبزیها باشه.اینم بگم که دسته ای میگیرم.هر دسته رو 2کیلو فرض میگیریم!
اسفناج 4دسته،تره1دسته،گشنیز 1دسته،جعفری 1دسته،شنبلیله 1دسته کوچیک (چون زیادیش تلخش میکنه نباشه هم اون عطر مطلوب رو نمیده!) !ترکیب فوق العاده خوشمزه و تضمینیه بشرطی که حین پخت ابش حسابی کشیده بشه!

ترکیب پلو سبزی: شوید 2دسته، گشنیز،1دسته،جعفری نصف 1 دسته،شنبلیه کمی یا کمتر از نصف 1دسته!

ترکیب سبزی قلیه ماهی:گشنیز 1دسته،جعفری 1دسته،شنبلیله نصف1 دسته!

فعلا ترکیب دیگه ای یادم نمیاد!!{4}

سارينا جان من نفهميدم ميزان اسفناج قورمه سبزيتو يعني اگه كل سبزيهاى قورمت (به جز اسفناج )بشه هشت كيلو شما هشت كيلو فقط اسفناج مي گيرى؟{2 (14)}

sarina-kian
2012-06-09, 11:30 AM
ارین جان درسته عزیزم.میزان اسفناج ها دو برابر کل سبزیهای دیگه میشه.چون اسفناج هم منسجم میکنه بافت سبزیها رو هم غلظت و لعاب خیلی خوبی به خورش میده هم خوشمزه ش میکنه.ترکیب سبزیهای دزفولی های خوزستان اینطوریه و من همیشه عاشق خورش هاشون هستم.فکر نمیکنم تو ایران جایی به خوشمزگیه خورش سبزی دزفولیها باشه!!اونم بخاطر ترکیب خوب سبزیهاشون.

Azijam
2012-06-09, 04:53 PM
سارینا جون ترکیب سبزی..................کوکوسبزی شما چیه؟

sarina-kian
2012-06-09, 05:46 PM
من همون ترکیبی که برای شوید پلو در نظر میگیرم همون رو هم برای کوکو میذارم.شوید زیاد،گشنیز کمی کمتر،جعفری کمی و شنبلیله هم یه کوچولو که تلخ نشه.بالا نسبت هاشو نوشتم.کوکویی که با این سبزیها درست میشه به مراتب خوشمزه تر از ترکیب هاییه ک برای کوکو درنظر میگیرند.البته بنظر من و خونوادم..ما اینطوری بیشتر دوست میداریم.{53}

Maryam_chef
2013-06-07, 09:13 AM
منم تقریبا همین ترکیب رودارم برای خوروش سبزی فقط وقتی اسفناج نیست از برگ چغندر ریز شده استفاده میکنم ودر کوکو سبزی به دو نوع درست میکنم یک نوع فقط با تره و یک نوع ان با سبزی کوکووبرگ کاهوی ریز شده (خیلی مهمه ){4}

Maryam_chef
2013-06-07, 09:27 AM
من سبزی های معطر که شامل ریحون ترخون مرزه نعنارو با هم خشک میکنم اونا رو پودر کرده ودر بعضی غذاها مثل قرمه سبزی کو کو اب دوغ خیار ماست وخیارو.... بکار میبرم عطر خوبی رو پیدا میکنه