تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : پس از زایمان


nazgoli
2012-04-09, 10:52 AM
این بحث رو شروع کردم چون بعد از زایمان سوالهای زیادی ذهن مادر رو به خودش مشغول میکنه در مورد خودش و به خصوص نی نی.
مثلا از کجا بفهمه نی نی شیر کافی میخوره؟ چه چیزایی رو باید جدی بگیره و چه چیزایی طبیعیه.
به مرور که نوزاد بزرگ میشه هر روز سوالهای بیشتری پیش میاد .
امیدوارم بتونیم به هم کمک کنیم تا با آسودگی بیشتری کوچولوها رو پرورش بدیم.{2 (5)}

nazgoli
2012-04-09, 10:59 AM
این هم اولین مطلب: تغذیه پس از زایمان
بعد از وضع حمل تمام خانم‌ها تمايل دارند كه به وزن قبل از حاملگي خود برگردند و نگران هستند كه اين مورد چه مدت طول خواهد کشید بلافاصله بعد از زايمان به دنبال تخليه محتويات رحم و خونريزي طبيعي حدود 5 تا 6 كيلوگرم، وزن كاهش مي‌‌يابد.
در طول 6 هفته اول بعد از زايمان 2 تا 3 كيلوگرم ديگر وزن كاهش پيدا مي‌‌كند كه اين كاهش وزن به علت از دست دادن مايع از طريق ادرار است. اكثر خانم‌ها در طي 6 ماه بعد از زايمان به وزن قبل از حاملگي خود مي‌‌رسند. از عواملي كه بر روند كاهش وزن بعد از زايمان تاثير دارند: حاملگي اول،‌ شيردهي، برگشت زود هنگام به كار خارج از خانه و … مي‌‌باشند.
در طي 6 هفته اول بعد از زايمان نبايد محدوديت انرژي داشته باشيد. زيرا بدن نيازمند است تا آنچه در زمان تولد نوزاد ازدست رفته است بازيابد و نياز كودك تامين شود. در انجام كارهاي منزل كمك كرده و احتمالا كار خود را شروع كنيد. تغذيه با شير مادر به طور معجزه‌آسا باعث كاهش وزن نمي‌‌شود ولي به كاهش وزن كمك مي‌‌كند.
خانمي كه زايمان كرده است در واقع مسئول تغذيه خود و نوزادش مي‌‌باشد، پس بايد رژيم غذايي خود را با دقت انتخاب كند. رژيم بعد از زايمان بايد با دقت دوران بارداري رعايت شود. خوردن همه مواد مانند حبوبات و دانه‌هاي مغذي، ميوه‌هاي تازه، سبزيجات و غذاهايي كه پروتئين و كلسيم و آهن را به فراواني فراهم مي‌‌كنند بايد مورد توجه قرارگيرد. متخصصان و كارشناسان در بحث‌هاي پرستاري مادران توصيه به اضافه كردن انرژي به ميزان 500 كالري در روز را دارند. به طور متوسط اكثر زنان شيرده روزانه 2700 كالري انرژي نياز دارند. خوردن كمتر از 1800 كالري در روز منجر به كاهش توليد شير و ضعف مي‌‌شود. در اين دوران، شيردهي و آزاد شدن اكسي توسين (هورمون آزاد شده از هيپوفيز) باعث مي‌‌شود كه مادر احساس تشنگي بيشتري بكند. به همين دليل مادر در اين دوران بيشتر از بقيه مواقع آب مي‌‌نوشد و اگر چه كه تاثير زيادي در تامين شير ندارد ولي دانشكده متخصصين زنان و مامايي آمريكا نوشيدن حداقل 8 تا 12 ليوان آب در روز را به مادران توصيه مي‌‌كند.
مواد غذايي كه مادر مي‌‌خورد و مي‌‌نوشد بر روي شيردهي تاثير مي‌‌گذارد. بنابراين نظارت بر غذاي مادر درواقع نظارت بر غذاي كودك است. بطوريكه اگر مادر غذاي نامناسب مصرف كند، نوزاد در واقع با رفتارش مادر را متوجه مي‌‌سازد. مانند گريه‌كردن، خواب كم، بي‌قراري و… همچنين مادر بايد در مورد مصرف غذاهاي آلرژي‌زا دقت كافي داشته باشد، زيرا نوزاد به يك سري از مواد غذايي كه مادر مي‌‌خورد حساس بوده و پاسخ آن را به صورت علايم پوستي نشان مي‌‌دهد. مصرف بعضي از غذاها توسط مادر باعث قولنج معمولي در نوزاد مي‌‌شود. از جمله كلم و شير گاو.
مادران در اين دوران بايد همانند دوران بارداري ميزان آهن دريافتي را كنترل كنند، هر چند كه در دوران بارداري تمام ويتامين‌ها و مواد لازم را به طور كامل دريافت كرده باشند. مادر در اين دوران به طور معمول قرص آهن را براي تامين آهن مورد نياز خود و نوزادش مصرف مي‌‌كند. بسياري از خانم‌ها ذخاير آهن خود را طي زايمان‌هاي مكرر به ميزان قابل توجهي از دست مي‌‌دهند. بنابراين مادران بايد در اين دوران از نظر ذخاير آهن كنترل شوند. البته اين نكته قابل توجه است كه اين مواد كمكي (مانند ويتامين‌ها) نبايد جايگزين يك رژيم غذايي خوب شوند.
مادران با رعايت رژيم غذايي متنوع و مناسب سلامت خود و نوزاد خود را تضمين مي‌‌كنند. با توجه به اين كه در اين دوران هر هفته در حدود نيم تا يك كيلوگرم وزن مادر كاهش مي‌‌يابد، رژيم غذايي كم‌چرب به همراه ورزش‌هاي مناسب در اين روند تاثير بسزايي دارند. ولي بايد توجه داشت كه كاهش سريع وزن مادر به عنوان يك خطر براي نوزاد است، زيرا اين عمل باعث مي‌‌شود سم معمولي كه در چربي‌هاي بدن ذخيره شده است را به جريان خون رها كند و ميزان مواد سمي يا آلوده‌كننده در شير بالا رود. يكي از راه‌هايي كه باعث مي‌‌شود وزن مادر به طور منظم كاهش يابد و هيچ گونه خطري هم براي نوزاد ندارد، شيردهي مي‌باشد. مادراني كه نوزاد خود را شير مي‌دهند، كالري بيشتر از مادراني كه شيردهي نمي‌‌كنند مصرف مي‌‌كنند.
مادران محترم بايد توجه داشته باشند كه حداقل در 6 هفته اول بعد از زايمان حتي نبايد به فكر كاهش وزن باشند، زيرا محدود كردن آنچه شما در هفته‌هاي اول زايمان مي‌‌خوريد باعث كاهش توليد شير مي‌‌شود. مصرف مواد غذايي كه پر از فيبر هستند مانند ميوه‌ها و سبزي‌ها قسمت اصلي رژيم غذايي اين دوران محسوب مي‌‌شوند (حتي بيشتر از زمان بارداري). از مزاياي اين مواد غذايي فيبردار، تامين حركات دودي روده‌ها است كه براي درمان يبوست و هموروئيد (بواسير) مفيد مي‌‌باشد.
هرگز خيلي زود به فكر بارداري مجدد نباشيد. شما بايد ذخاير مواد مغذي بدن خود را تقويت كنيد تا آغاز پرفروغي براي جنين بعدي شما باشد. بارداري و شيردهي فشار زيادي بر بدن شما وارد مي‌‌سازد. بارداري‌هاي پي‌درپي بر ذخاير مواد مغذي شما نظير كلسيم و آهن و سطح انرژي، فشار اضافي وارد خواهد آورد به خصوص اگر شيرده نيز باشيد.
جهت كاهش وزن خود در بارداري اول محدوديت شديد كالري براي خود ايجاد نكنيد، رژيم فوق العاده كم كالري از تامين مواد مغذي مهم در دوره بارداري بخصوص مواد مغذي نظير كلسيم و آهن ناتوان هستند.
از استعمال دخانيات و داروهاي غير مجاز خودداري كنيد و راجع به داروهايي كه مصرف مي‌‌كنيد يا قصد مصرف آن را داريد با پزشك خود مشورت كنيد.

Nahid59
2012-04-09, 11:03 AM
ممنون نازی جون مادر شوهر من یه مامای قدیمیه که همه داروهای گیاهی رو هم میشناسه و هر بچه ای از فامیل که مریض میشه رو پیش ایشون میارن اونم دوا درمونش میکنه و خوب میشه ولی باید هر چی میگه اطاعت کنیم برای چیزایی که بچه بدیم یا به تنش بمالیم:42:
البته بعضی دکترای الان این داروهای گیاهی رو قبول ندارن و هی میگن حساسیت برای بچه میاره{eek}

nazgoli
2012-04-09, 11:10 AM
راستش من حرف هیچ کس رو گوش نکردم البته نه مادر همسرم نه مامان خودم منو مجبور به انجام کاری نکردن اما مثلا اگه میگفتن فلان چیزو به بچه بده میگفتم باشه که بهشون بی احترامی نشه اما فقط به دکترش گوش می کردم. اعتقاد دارم یا باید سنتی به بچه رسید یا مدرن.
تا الان هم نتیجه گرفتم. اینم بگم که یه وقتایی دکتر همون نظر سنتی رو داشته.

nazgoli
2012-04-10, 08:49 AM
چه علائمی نشان می دهد که نوزاد گرسنه است؟
با مشاهده این علائم مشخص می شود که نوزاد گرسنه است:
- وقتی که نوزاد می خواهد برای شیرخوردن از خواب بیدار شود، چشمانش زیر پلک به سرعت حرکت می کنند.
- دهانش را لیس زده و می مکد.
- دستش را به دهانش می برد.
- بدنش را می کشد (منبسط می کند) و زیاد تکان می خورد.
- صداهای آهسته ای از خود در می آورد.
بنابراین بهتر است با مشاهده این علائم و قبل از اینکه نوزاد با صدای بلند گریه کند و ناراحت شود، به نوزاد خود شیر دهید

nazgoli
2012-04-15, 09:40 AM
این مباحث رو از آقای دکتر فریور براتون میزارم
- تماس زود و بلافاصله پس از تولد بین مادر و نوزاد
- شروع تغذیه با شیرمادر در طول یک ساعت اول تولد

-عدم تجویز مواد خوراکی دیگری بجز شیرمادر
-برنامه هم اتاقی مادر و نوزاد از بروز عفونت محیطی جلوگیری می نماید

nazgoli
2012-04-15, 09:46 AM
این هم عکسی از تماس پوست با پوست مادر و نوزاد و آغاز شیردهی بلافاصله پس از تولد

nazgoli
2012-04-15, 09:50 AM
چرا تماس سریع مادر و نوزاد مهم است؟
- آرامش مادر و نوزاد و ثبات ضربان قلب و تنفس نوزاد
- گرم شدن بدن نوزاد با دمای بدن مادر
- کمک به تطابق متابولیک و ثبات گلوکز خون نوزاد
- کاهش گریه نوزاد و استرس
- آزاد سازی سریع اکسی توسین( یک نوع هورمون که در تولید شیر نقش داره)

Nahid59
2012-06-01, 12:44 PM
اینجا پس از زایمان نمیذارن زائو خیلی آب خصوصا آب سرد بخوره و میگن رحم رو سرد میکنه و خوب نیست{2 (14)}
سعی میکنن به زائو فقط گرمونه بدن بخوره و غذاهای تقویتی غذاش اغلب گوشت جوجه خانگی و گوشت گوسفنده که به صورت آبگوشتی با ادویه درست میشه و بسی خوشمزه هست
کاچی هم که همیشه به راهه{2 (30)}
روغن هم فقط روغن حیوانی استفاده میکنن که اگه تو گرما باشه روغن گاوی و اگه تو فصل سرما باشه روغن گوسفندی
برای مصرف شیر هم مادرشوهر من میگه خوب نیست ولی مامانم با نبات بهم میداد و میخوردم

چای هم که خیلی خوبه البته توی چای ادویه میریزن که اسمشونو الان نمیدونم میپرسم و مینویسم

چیز دیگه ای هم یادم اومد مینویسم

Nahid59
2012-06-13, 10:44 AM
و اما داروهای سنتی که پس از زایمان استفاده میشه

هل باد:هل باد بعنوان بادشکن ، نيرو دهنده و مقويی معده استفاده میشه و چون طبع گرم داره خوبه و داخل چای استفاده میشه و دانه هاش فقط باید ساییده بشه و استفاده بشه
فوفل و جوز هندی رو هم آسیاب کنید و با چای استفاده کنید عالیه

رکسانا بانو
2012-11-29, 05:33 PM
یک سوال خواهرم بعد زایمان ناخن پاش توی گوشت فرو رفته عفونت کرده و چرک کرده دکتر خشک کننده داه اما با ترس از اینکه شیرش کم شه کم می خوره درد داره و گفتند باید خشک شه تا ناخنو بکشند کسی به این مشکل برخورده ایا عفونت از راه شیر منتقل میشه کلا چیزی در این رابطه میدونید؟

Nahid59
2012-11-29, 05:41 PM
من نشنیدم که عفونت از راه شیر قابل انتقال باشه
باید در کنار خوردن قرصهاش خودشو تقویت کنه که شیرش خشک نشه:3:

nazgoli
2012-12-01, 07:35 AM
خیلی از آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری یا شیردهی قابل استفاده هستند البته با نظر و تجویز پزشک.
به هر حال عفونت باید از بین بره چون خطرناکه.

Nahid59
2012-12-23, 09:08 AM
جهت كمردردهاي بعد زايمان:روغن زرد محلی و کاچی که با روغن زرد درست شده باشد برای رفع کمر درد بعد از زایمان خیلی مفید است. ضمناً بعد از زایمان شکم را ببندند.