تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : قنداق کردن نوزاد

Hedieh
2012-04-08, 06:22 PM
هنوز رسم قنداق کردن نوزاد در کشورهایی مانند ترکیه، افغانستان ، ایران و آلبانی به چشم می‌خورد. قنداق کردن کودک باعث ایجاد احتمالات مفصلی خصوصاً مفصل لگن در کودک می‌شود. قنداق کردن دختر بچه‌ها خظرناکتر است چرا که خطر در رفتگی مادر زادی لگن و احتمالات مفصل لگن در دختر بچه‌ها بیشتر است و قنداق کردن باعث ایجاد اختلال در رشد لگن و بعدها در راه رفتن کودک شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، گرچه هدف اصلی قنداق ایجاد احساس اطمینان و امنیت در بچه است، اما پژوهشگران می گویند کودک را قنداق نکنید. بدون شک قنداق کردن نوزادان به صورت شل یا سفت، کار غلط و باور اشتباهی است، زیرا امروزه نتایج تحقیقات نشان داده هر چه فاصله بین پاها بیشتر باشد، برای رشد بهتر مفاصل لگن کودک مناسب‌تر است.

مفصل لگن (جایی که استخوان ران به لگن متصل می‌شود) جزء حساس‌ترین مفاصل کودک است. این مفصل ممکن است به علل مختلفی دچار اختلال شود و تشکیل و تکامل آن با مشکل مواجه شود.

قنداق کردن کودک باعث ایجاد اختلالات مفصلی خصوصاً مفصل لگن در کودک می‌شود.

قنداق کردن دختر بچه‌ها خطرناک‌تر است، چرا که خطر دررفتگی مادرزادی لگن و اختلالات مفصل لگن در دختر بچه‌ها بیشتر است و قنداق کردن باعث ایجاد اختلال در رشد لگن و بعدها در راه رفتن کودک می شود.

در صورت عدم تشخیص بیماری مادرزادی دررفتگی مفصل لگن و قنداق کردن نوزاد، همین موضوع باعث می‌شود که این بیماری برای کودک عوارض غیرقابل جبرانی ایجاد کند.

در صورتی که این بیماری زود تشخیص داده شود، با درمان‌های ساده‌ای مانند گذاشتن دو یا سه پوشک اضافی بین پاهای کودک قابل رفع است.

پزشک متخصص برای درمان این بیماری با یک چرخش ساده پا، مفصل را در محل خود قرار می‌دهد که البته این کار پزشکان است و نباید آن را در منزل انجام داد.
قنداق کردن کودک باعث ایجاد اختلالات مفصلی خصوصاً مفصل لگن در کودک می‌شود

به نظر می رسد در جوامعی که نوزاد را قنداق می کنند، شیوع دررفتگی مادرزادی مفصل ران بیشتر است و در جوامعی که مادر، بچه را در پشت خود می بندد یا جلوی شکم خود آویزان می‌کند، این بیماری شیوع کمتری دارد.

این اختلاف احتمالا به علت نزدیک بودن و دور بودن ران های بچه، در دو نوع متفاوت بستن و حمل کردن اوست.

این بیماری، بیشتر مفصل ران چپ را گرفتار می کند و در دخترها، ۹ برابر پسران است.

بچه هایی که در زایمان اول متولد می شوند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند و در نوزادانی که موقع بارداری، در وضعیت برعکس معمول در شکم مادر قرار گرفته اند (یعنی سر به طرف بالا و پا به پایین) بیشتر است.

اگر اصرار به قنداق کردن نوزادتان دارید،…
- روی شکم و زانوهای کودک را سفت و محکم نبندید.

- زانوهای کودک را هم به هم نچسبانید، زیرا حالت طبیعی زانوهای نوزاد این است که از هم باز باشد. علاوه بر آن، اگر او را محکم نبندید، کودک می‌تواند ران‌هایش را از هم باز نگه دارد که این عمل از دررفتگی لگن او جلوگیری می‌کند.

- برای این‌که مطمئن شوید که کودک را خیلی سفت قنداق نکرده‌اید، باید بتوانید انگشت اشاره‌تان را به‌راحتی بین بدن وی و قنداق قرار دهید.

- بعدها هنگامی که طفل شروع به راه رفتن می‌کند، باید توجه کنید که کمربند لاستیکی که برای نگه داشتن شلوار و یا دامن وی به‌کار می‌برید، بیش از حد سفت نباشد و درست روی کمر او یعنی بین بالا تنه و زیر دنده‌ها بسته شود.

- بستن کمربند در قسمت بالاتر از کمر طفل، به‌ویژه اگر سفت هم باشد روی قفسه‌سینه فشار می‌آورد و مانع از تنفس عمیق کودک می‌شود.

- به‌طور کلی بهتر است برای دامن دختران و شلوار پسران به‌جای کمربند از بند شانه استفاده کنید.

Soha
2012-04-08, 08:17 PM
برای من خیلی جالبه فقط ایران این رو میگن و میگن که قنداق کردن خیلی بده برای بچه ها در صورتی که اینجا استرالیا و خواهرم که تو نروژ و بریطانیا هم زندگی کرده همه دکترا تو این کشورا به زنای حامله میگن حتما یکی دوماه اول بچه رو قنداق کنین چون خیلی به ارامش کودک و سفت شدن عضلاتش کمک می کنه.اینجا توی بیمارستان بعد از اینکه بچه به دنیا می یاد ماماها و یا متخصص زنان که بالا سر زایو هستن همون لحظه بچه رو قنداق سفت و سخت می کنن و میدن دست مامانش .من یه بار وقتی حامله بودم با دکتر متخصصم هم که خیلی فهمیده بود و استاد یکی از معتبرترین دانشگاهای اینجا بود در مورد قنداق کردن بچه سوال کردم و نظر ما ایرانیها رو بهش گفتم که گفت این چند سال اخیر توی امریکا ی انجام دادن و به این نتیجه رسیدن که قنداق عراقی بهترین طرز قنداق کردن نوزاد هست، قنداق عراقی بچه رو انقدر سفت می بندن که عین شکلات میشه. و گفت خودم شخصا به همه مادرا توصیه می کنم که قنداق کنن بچه هاشون،
من هر دو دخترام رو قنداق کردم تا دو سه ماه البته بیشتر شبا خیلی هم راضی بودم ،قنداق خیلی به بچه ارامش میده و از اون شل و ولی درش می یاره{53}

Hedieh
2012-04-08, 08:29 PM
soha جان، شما خودتون تصور بکنید که توی یک جای تنگ بذارنتون، خوشحال میشید و آرامش پیدا میکنید؟؟؟

معلوم که اعصابتون خرد میشه، نوزاد و بچه هم همین طور هستن، وقتی بچه بدون قنداق هست و برای خودش دست و پا میزنه و خوشحالی میکنه، برای چی دورش رو سفت ببندیم؟؟؟

دلیلی نمیشه حالا که توی استرالیا و آمریکا بعضی ها این کار رو انجام میدن ما هم انجام بدیم....

شل و ولی بچه ها هم به خاطر عضلات ضعیفی هست که دارن، و ربطی به قنداق کردن و یا نکردن نداره........

Khaleh Mary
2012-04-09, 01:58 AM
۱۵ سال پیش که خدا به من دخترم را داد پیش دکترش که برای معاینه اول بردیم براش یک شرت مثل پامپرز ولی ابری بود که پاهای بچه را کاملا از هم باز میکرد داد که باید روی لباس هاش برای ۲ هفته بعد از تولد میبستم و میگفت این حالت موجب میشه که استخوان لگن از هم باز تر بشه و شکل اصلی را بگیره و در آینده ایندختر ها بخاطر فرم صحیح لگن زایمان های خیلی راحتی دارند و قنداق خیلی خطرناکه چون استخوان لگن را به سمت داخل جمع میکنه و خانوم ها بعد از یکی ،دوبار زایمان دچار دیسک کمر و کمر درد شدید میشوند

Nahid59
2012-04-09, 10:28 AM
به نظر منم قنداق کردن خیلی برای بچه خوبه
بچه ای که همیشه دست و پا میزنه لازمه که برای چند ساعت دستاش و پاهاش در کنارش صاف بشه و استراحت کنه
منم هر دو بچمو قنداق کردم و خیلی هم راضی هستم
بچه هایی رو که در دو ماهه اول پوشک میبندن البته دایم باعث میشه اغلبشون پا پرانتزی بشن و من اینو دیدم حالا قنداق این نیست که بچه رو همچین سفت ببندیم که تکون نخوره همین که دست و پاشو صاف کنیم و یه پارچه دورش بپیچیم کافیه(کاری که اغلب خودم انجام میدم)
در ضمن به مادرا هم کمک میکنه تا بچه رو راحت تر جا به جا کنن
برای خواب شبانه بچه ها هم خیلی خوبه{53}

Hedieh
2012-04-09, 11:04 AM
ناهید جون، من مطلب علمی و تایید شده رو اینجا میذارم، توی این مطلب وقتی داره میگه ضرر داره و نباید بچه رو قنداق کرد، چه اصراری هستش که بچه قنداق بشه من نمیدونم {2 (26)}

من مال 23 سال پیش هستم مامانم من رو قنداق نکرده، چه برسه به الآن که دیگه همش همه دارن تاکید میکنن که بچه رو قنداق نکنید!!!!!!!!!!!!!

Nahid59
2012-04-09, 11:13 AM
آخه هدی جون قنداق داریم تا قنداق{68} من تو مطلبم تاکید کردم که اون بندو دور بچه نباید پیچید یا سفت نپیچید
همین که دست و پای بچه رو صاف کنید و یه پارچه دورش بپیچید کافیه
متخصصان هم این روزا خیلی نظریه میدن نباید خیلی جدی گرفت یکیش هم همین استفاده از داروهای گیاهیه
در صورتی که معجزه های این داروها رو خودم دیدم ولی اونا میگن بده:3:
باید از تجارب دیگران درس گرفت تا حرفایی که هنوز خودشون نتونستن ثابت کنن
تموم اطرافیان من بچه هاشونو قنداق میکردن در حد تیم ملی (فقط من فقط ماه اول برای راحت جابه جا کردن بچه میپیچیدمش)ماشالله از نظر قد و هیکل هم بچه های نرمال و عالی دارن

negah
2012-04-09, 11:17 AM
ولی من قنداقو دوس نداشتم و ندارم چون حس خوبی نداره بچه هامم قنداق نکردم احساس میکنم بچه ها دارن خفه میشن طفلیا زبونم ندارن بگن نکن مامان له شدم دست و پام خسته شد به خدا گناه دارن نی نییا اذیتشون نکنین

Nahid59
2012-04-09, 11:24 AM
زری جون یه ساعت که چیزی نیست در روز ببین ما که آدم بزرگیم شب که میخوابیم دستامونو صاف میکنیم چقدر راحت میشیم خب اونا هم همینطور تو شکم مادر لابلا بودن حالا صاف و صوف میشن:3:

Hedieh
2012-04-09, 11:39 AM
من نمیدونم والا دیگه چی بگم، ناهید جونی، ما شب که میخوابیم تا صبح 1000 بار از این ور به اون ور میشیم، اگر قرار بود از شب تا صبح صاف دراز بکشیم و بخوابیم که صبح بدن خشک شدمون از خواب بلند میشد (البته اگر میتونست بلند بشه)

دوست جونیا اینجا ما میایم که اطلاعاتمون رو اضافه کنیم و اشتباهاتی که در قبل انجام میدادیم رو دیگه انجام ندیم، نه این که کارهای غلطی که قدیم ها انجام میدادن رو دوباره انجام بدیم و روش پافشاری کنیم که این درسته.......

Khaleh Mary
2012-04-09, 12:28 PM
من هر ۳ تا بچه را قنداق نکردم و خواهر و زن بردارم هم هم بچه هاشون را قنداق نکردند و خیلی خیلی از دوستان من که اینجا هستند و آلمانیها هم که اصلا و ابدا والی پای که لاش باز میمونه که بهش دراصطلاح میگویندU پا یا بر عکس از زانو به هم نزدیکه که میگویند X پا یک عامل ژنیتیکی داره و فرم استخوان بندی و شکل گیری ان هست

mana
2012-04-09, 01:24 PM
من هم دو تا بچه دارم که هیچ کدوم رو قنداق نکردم
برای اینکه بچه در طول شب خواب راحتی داشته باشه با کمی روغن بچه جانسون یا روغن زیتون شب ها ماساژشون میدادم و با حرکاتی شبیه نرمش بهشون کمک میکردم تحرک عضلانی داشته باشند
الانم هردوشون خوش فرم و ورزشی و باهوشند
چون دست و پا زدن و تحرک و همینطور ماساژ نوزاد به رشد اعصاب حسی حرکتی و در نتیجه باهوش شدنش خیلی کمک میکنه
جالب این جاست که پسرم ده روزه بود که به اصرار مادر شوهرم یک شب قنداقش کردیم اونقدر گریه کرد که حتی وقتی قنداقشو باز کردم لب ورچیده بود و شیر نمی خورد!!

neda_m
2012-04-09, 02:01 PM
به خدا بچه گناه داره قنداق کردن دیگه جزو کارا ی قدیماست تازه تو شکم مادر هم کلی جا داره واسه حرکت گاهی پاهاشو جمع میکنه تو شکمش یا میچرخه
واسه چنگ زدنم دستکشای نخی هستش که میشه استفاده کرد

Nahid59
2012-04-09, 02:12 PM
من نمیدونم والا ولی بازم به نظر من اگه این کار درست انجام بشه خوبه

Honey
2012-04-09, 02:18 PM
نمی دونم اون برنامه what good for you نگاه کردین همی شه دوکار رو بررسی می کنه مثلا همین قنداق کردن بچه در دوماه اول یکی بچه شو قنداق کرد یکی نه
اونی که قنداق کرده بود اروم تر و ارامش بیشتری داشت اخه بچه های کوچیک که دستاشون به اختیاری که تکون نمی دن در طی روز تکون دادن پا ها ودستا با عث خستگی می شه بعد قنداق کردن جلو تکون دادن در شب رو می گیره هم درد رو اروم می کنه
تو همین برنامه گفت قنداق کنین ولی سفت نبندین اگه می خواین فقط دستاشو ببندین با یه پارچه نازک که گرمشون هم نشه ببندین دستاشو هم سفت نبندین بتونه درحدی که کمی تکون بده راحت باشه
تو همین برنامه می گفت بخصوص بچه که گریه می کنه هرکاری کردین بهتر نشد اونو چرب کنین بعد هم قنداق
من خودم شبا قنداقش می کردم بچه مو بعد که اروم می شد می خوابید بازش می کردم
بخصوص وقتی خیلی بقیه بغلش می کردن این دستاش و زیر بغلش درد می گرفت اخه بچه ها خیلی ظریفن
با بغل کردن زیاد درد می گیره بدنشون وقتی چربش می کردم اینقدر خوشش می یومد بعد هم قنداقش می کردم راحت تا صبح می خوابید
ولی نه همش قنداقش کنم فقط هم رودستاشو شل می بستم نه سفت که بی چاره جم نتونه بخوره
تازه من چند جا شنیدم این قنداق قبلا می گفتن خوب نیست ولی حالا به نتیجه رسیدن تا دوماهگی خوب هم هست
خیلی که اونور ابن گفتن دکترا گفتند قنداق کنند
مثل همین ختنه که به نتیجه رسیدن خیلی فواید داره برای پسر از خیلی بیماری ها هم جلوگیری می کنه

Nahid59
2012-04-09, 02:24 PM
من بیچاره هم که از اول تاپیک همینو میگم که{verysad}{verysad}

Hedieh
2012-04-09, 02:45 PM
هانی جون بحث ختنه با قنداق کردن خیلی فرق میکنه.......

قنداق رو فقط برای این که مادر بچه راحت باشه انجام میدن، بچه رو توی یه پارچه زندانی میکنن که نتونه تکون بخوره و فقط بخوابه........

فقط اگر از فواید قنداق کردن بگید من حرف شما رو قبول میکنم

Sarashpaz-Sepideh
2012-04-09, 02:47 PM
گيس و گيس كشي كنيد {4}
بابا حالا هرچي {4}صلاح كودك خويش مادران دانند {4}

Marjan
2012-04-09, 02:49 PM
{4}{4} {4}

negah
2012-04-09, 02:53 PM
گيس و گيس كشي كنيد {4}
بابا حالا هرچي {4}صلاح كودك خويش مادران دانند {4}

میگی من طغرلم راست میگفتی{21}{21}{21}

Honey
2012-04-09, 05:15 PM
آیا قنداق کردن نوزاد صحیح است ؟
اسفند ۷, ۱۳۹۰ توسط : admin موضوع : آموزش سلامت
ارسال نظر
ما شاید تصویری از نوزادی خودمان نداشته باشیم، اما خاطره قنداق کردن خواهر یا برادرهای کوچک‌تر‌مان را در ذهن داریم. اینکه نوزاد را در پارچه‌ای محکم می‌بستند، طوری که قادر به انجام کوچک‌ترین حرکتی نبود و فقط می‌توانست با چشم‌ها و لب‌هایش اعلام حیات کند. پارچه قنداق هم جزء ضروری‌ترین لوازم سیسمونی به حساب می‌آمد.
اما این روزها میزان استقبال از این روش کم و کمتر شده است. نظرات مختلف و بعضا متناقض پزشکان باعث شده است تا مادرها با حساسیت بیشتری سراغ قنداق کردن بروند یا اصلا درباره درستی این کار دچار تردید شوند و عطایش را به لقایش ببخشند. اینجا سراغ جواب دادن به همین سوال‌ها و تردیدها رفته‌ایم که بالاخره خوب است نوزادمان را قنداق کنیم یا بد است؟ اگر خوب است، چطور و اگر نه چه خطراتی با قنداق کردن نوزاد را تهدید می‌کند؟
قبل از اینکه سراغ خوب یا بد بودن عمل قنداق کردن برویم، بهتر است منظورمان از قنداق کردن را روشن کنیم. اینکه اصلا قنداق کردن یعنی چه و شکل آن به چه صورت است؟شکل سنتی قنداق به این ترتیب است که یک پارچه مثلثی را زیر نوزاد قرار می‌دادند و بعد از صاف کردن دست و پای او، دو طرف پارچه را در جهت مخالف می‌کشیدند تا سفت شود و به این ترتیب حرکت دست و پای نوزاد محدود می‌شد و تقریبا به صفر می‌رسید. با استفاده از این روش معتقد بودند که محدودیت حرکت دست و پای نوزاد باعث آرامش او و فراهم کردن محیطی شبیه به محیط رحم می‌شود. علاوه بر این‌ها گرمای قنداق باعث آرام شدن نوزاد شده و او را به خواب آرام‌تری می‌برد.
قنداق کردن نوزاد در صورتی اشکال دارد که سفت باشد. اگر این طور نباشد مشکلی ایجاد نمی‌کند. نوزاد را قنداق کنید ولی نه خیلی محکم و سفت. برای اینکه مطمئن شوید نوزاد را خیلی سفت قنداق نکرده‌اید، باید بتوانید انگشت اشاره‌تان را به‌راحتی بین بدن او و قنداق قرار دهید.
قنداق کردن و محدود شدن حرکات دست و پای نوزاد می‌تواند جلوی سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را بگیرد. وقتی نوزاد را قنداق می‌کنیم و او را به پشت می‌خوابانیم، احتمال برگشتن روی شکم کمتر و درنتیجه احتمال وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد کم می‌شود.
بچه‌هایی که قنداق می‌شوند، راحت‌تر و بهتر می‌خوابند.
با قنداق کردن، نوزاد احساس امنیت می‌کند و احتمال حرکات ناگهانی و خطرناک او کم می‌شود. یکی از بهترین روش‌های آرام کردن نوزادان نق نقو و ایرادگیر قنداق کردن است. نوزادی که بیش از حد معمول گریه می‌کند اغلب با قنداق کردن آرام می‌شود. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تمایل بچه‌ها به گریه در قنداق، کمتر از دیگر اوقات است و اینکه بعد از اولین قنداق، نوزادان در خارج از قنداق احساس ناامنی می‌کنند.
تقریبا تمام بچه‌ها وقتی به دنیا می‌آیند پاهای‌شان به خاطر وضعیت داخل رحم، جمع شده است و مدتی طول می‌کشد تا بتوانند پای‌شان را به طور کامل صاف کنند. بعد از مدتی، کمی پاهای‌شان را صاف و گاهی جمع می‌کنند. ولی تقریبا در ماه‌های اول اغلب پاهای نوزادان جمع یا به شکل پرانتزی است. خیلی وقت‌ها مادرها نوزادشان را به خاطر اصلاح پرانتزی بودن پاها یا جهت صاف کردن آنها، قنداق می‌کنند. در حالی که متخصصان ارتوپد معتقدند قنداق کردن به هیچ‌وجه باعث رفع عیب پای پرانتزی نمی‌شود و کمکی به صاف شدن پای بچه‌ها نمی‌کند. یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مورد گفته قنداق کردن روش سنتی ناصحیحی است و توصیه می‌شود به شدت از آن جلوگیری شود، زیرا به هیچ وجه باعث ترمیم یا بهبود مشکل استخوانی در نوزاد نمی‌شود.
در صورتی که نوزادان دچار اختلال رشد در مفاصل ران باشند، قنداق کردن آنها می‌تواند باعث دررفتگی سر استخوان ران شود که این یکی از جدی‌ترین ضررها و آسیب‌های قنداق کردن نوزادان است.
قنداق کردن کودک باعث ایجاد اختلالات مفصلی خصوصا مفصل لگن در کودک می‌شود. قنداق کردن دختر بچه‌ها خطرناک‌تر است چرا که خطر دررفتگی مادرزادی لگن و اختلالات مفصل لگن در دختر بچه‌ها بیشتر است و قنداق کردن باعث ایجاد اختلال در رشد لگن و بعدها در راه رفتن کودک شود.
روی شکم و زانوهای نوزاد را سفت و محکم نبندید. زانوهای کودک را هم به هم نچسبانید زیرا حالت طبیعی زانوهای نوزاد این است که از هم باز باشد. علاوه بر این، اگر او را محکم نبندید، کودک می‌تواند ران‌هایش را از هم باز نگه دارد که این عمل از دررفتگی لگن خاصره او جلوگیری می‌کند.
چیزی که هر دو گروه مخالفان قنداق و موافقان، بر سر آن تفاهم دارند ضررهای سفت قنداق کردن نوزادان است. یعنی کاری که خیلی وقت‌ها در قدیم انجام می‌شده است. سفت قنداق کردن باعث محدودیت بیش از حد حرکت در نوزاد و در ماه‌های بالاتر باعث اختلال در رشد مفاصل او و مشکلات حرکتی می‌شود. از طرفی بیشتر کارشناسان، قنداق را تنها در طی ماه اول بعد از تولد توصیه کرده‌اند، چون در ماه‌های دیگر قنداق سبب وقفه در رشد کودک می‌شود. هدف اصلی قنداق ایجاد احساس اطمینان و امنیت در بچه است. تنها زمانی از قنداق استفاده کنید که نوزاد ایراد می‌گیرد یا گریه می‌کند یا نمی‌تواند بخوابد یا به سرعت دست و پایش را تکان می‌دهد. پس با همه خطرهایی که گروه مخالفان احتمال آن را می‌دهند، بهتر است اگر نوزاد آرامی داریم دور قنداق را خط بکشیم و اگر ناآرامی و گریه‌های نوزاد مجبورمان می‌کند به استفاده از قنداق، قنداق کردن نباید سفت و خیلی محکم باشد، بلکه با پارچه‌ای نرم و نازک و به صورت نه شل و نه سفت انجام بگیرد.
همشهری

Honey
2012-04-09, 05:19 PM
كودك
یكی از راههای آرام كردن نوزاد ایرادگیر
توسط : baharrrrr88
آرام كردن كودك ایرادگیر از پر دردسرترین وظایف والدین است. اگر بچه شادی ندارید یا كسی او را تاكنون خندان ندیده! ابتدا اطلاعاتی در مورد آرام كردن قولنج بچه بدست آورده و بكار بندید سپس از این راه حل مؤثر و ساده برای آرام كردن كودك بدخوی خود استفاده كنید: قنداق كردن!
به هر حال چه قولنج در كودك شما تشخیص داده شده باشد یا نه، كودكی كه بیش از حد معمول گریه می كند اغلب با قنداق كردن آرام می شود. بعضی بچه ها بیش از حد معمول گریه می كنند، از بین راه حل های زیادی كه برای ساكت كردن گریه بچه ارائه شده شاید یكی از آنها این باشد كه با حركات سریع و متفاوت بچه را تكان دهید، اما هیچ یك به طور قطعی ثابت نشده است. محققان دریافته اند كه تمایل بچه ها به گریه در قنداق، كمتر از دیگر اوقات است. و اینكه بعد از اولین قنداق، نوزادان در خارج از قنداق احساس ناامنی می كنند.
فواید و مضرات قنداق كردن
اگر در مورد قنداق كردن بچه دستپاچه و عصبی می شوید یا در مورد انجام آن مردد هستید به این خاطر است كه در جای دیگر لیستی از دلایل قنداق نكردن را به یاد می آورید كه از مهمترین آن دلایل اینكه: قنداق كردن حتی اگر صحیح انجام شود بر نوزاد اثر مثبتی ندارد، به پاهای بچه ضرر می زند، چون در قنداق پاهای بچه قدرت حركت آزادانه را ندارد و نمی تواند پاها را خم كند یا لگد بزند، جوش ناشی از عرق در هوای گرم ناشی از قنداق كردن است.
قنداق بچه باید تنها با یك پوشك پوشیده باشد، می توان در داخل قنداق از یك لایه نازك تور (گاز پانسمان) یا پارچه نخی استفاده كرد. طبق تحقیقات زیادی كه انجام شده پایان زمان قنداق كردن تقریباً به اندازه شروع قنداق مهم است! كارشناسان، قنداق را تنها در طی ماه اول بعد از تولد توصیه كردند چون در ماههای دیگر قنداق سبب وقفه در رشد كودك می شود.
هدف اصلی قنداق ایجاد احساس اطمینان و امنیت در بچه است، تنها زمانی از قنداق استفاده كنید كه نوزاد ایراد می گیرد یا گریه می كند یا نمی تواند بخوابد یا به سرعت دست و پا را تكان می دهد. اگر تمام احتمالات گریه كردن نوزاد را كنترل كردید مثل اینكه گرسنه یا تشنه است، موقعیت پوشك مناسب نیست یا شاید چسب سفت پوشك به بدن بچه چسبیده است و ... و به نتیجه نرسیدید و كودك هنوز رنجور و آزرده است قنداق را امتحان كنید. پتوها و قنداق های مخصوص
طراحان، قنداق بچه را به گونه ای طراحی كرده اند كه دستهای نوزاد در كنار بدن نگهداشته شود. شما می توانید قنداق یا هر پارچه بزرگ دیگر را كه برای پیچیدن دور بچه از سینه تا پا كافی باشد، را انتخاب كنید و با بندی قنداق را به همان حالت ثابت نگه دارید. تكه پارچه ای كه انتخاب می كنید اگر مربع باشد بهتر از مربع مستطیل است، حتی وقتی پارچه ای در دسترس نداشتید از تكه سفره یا هر چیز دیگری كه بتوان دور بچه پیچید، استفاده كنید. در اصطلاح بچه را ساندویچ كنید.
چگونگی قنداق كردن
چگونگی بستن قنداق بسیار راحت است خصوصاً اگر تاكنون نان ذرت مكزیكی را پیچیده باشید! اگر در فست فود یا اغذیه و ساندویچی كار نكرده اید در اینجا طریقه قنداق كردن توضیح داده می شود:
1ــ وضعیت پارچه چهار گوش را به حالت لوزی قرار دهید.
2ــ نوك بالایی لوزی را به سمت پایین تا كنید و نوزاد را در مركز پارچه قرار دهید.
3ــ دستهای بچه را هم می توان خم كرد (در این صورت به نوزاد اجازه می دهید انگشتانش را مك بزند كه این امر به او آرامش می دهد) هم می توان صاف و مستقیم در كنار بدن قرار گیرد (نه كاملاً صاف بلكه دستها بصورت طبیعی نیمه خم در كنار بدن باشد).
4ــ سمت چپ پارچه را روی دست چپ نوزاد تا كنید بطوریكه از روی بدنش بگذرد خیلی سفت تا نكنید تا سبب ناراحتی نوزاد نشود.
5ــ سمت راست را روی دست راست تا كنید.
6ــ قسمت پایینی پارچه را روی پا و ران نوزاد تا كنید.
7ــ می توانید از یك باند نخی یا پارچه ای برای ثابت نگه داشتن قنداق دور بچه استفاده كنید البته نبایستی سفت ببندید.
جامه ای برای قنداق نوزاد
قنداق یا كیسه خواب برای یك نوزاد نرمال، موهبتی است. والدین جوان ممكن است ندانند كه زمانی كه با گریه نوزاد در 2 نیمه شب مواجه می شوند باید او را قنداق كنند.
با كیسه های خواب نیز می توان قنداق كرد. پارچه ای شبیه بال هواپیما كه نوزاد را مثل جسمی داخل جعبه در بر می گیرد و دو طرف پارچه دور تا دور نوزاد پیچیده می شود و پاهای او در محفظه ای كوچك تر قرار می گیرد.
می توانید هر قنداق با هر اندازه ای داشته باشید، با پارچه چیت نرم یا مشابه آن می توانید قنداق با اندازه دلخواه بسازید، مثلاً از پارچه های مات با لبه اطلسی، قنداقی شبیه كلوچه توت فرنگی بسازید و یا هوس كنید برای افراد بالغ قنداق بسازید!

Hedieh
2012-04-09, 05:38 PM
هانی جون، ممنون هستم از مطالبی که گذاشتین، اما توی این مطالب هم از فواید قنداق کردن، که همون آرام کردن بچه و خوابیدنش هست بود، و هم از عوارضش که شامل مشکلات ارتوپدی بود صحبت شده، حالا به نظر شما این که بچه گریه کنه بهتره یا این که در آینده مشکلات اسکلتی پیدا کنه؟؟؟؟؟؟؟

Honey
2012-04-09, 05:51 PM
عزیزم قشنگ نخوندی
یعنی کاری که خیلی وقت‌ها در قدیم انجام می‌شده است. سفت قنداق کردن باعث محدودیت بیش از حد حرکت در نوزاد و در ماه‌های بالاتر باعث اختلال در رشد مفاصل او و مشکلات حرکتی می‌شود.
ولی اگر با این روش ببندی همینطور که من تو تاپیک اولم گفتم فقط دستاشو با پارچه نازک می بستم
قنداق کردن و محدود شدن حرکات دست و پای نوزاد می‌تواند جلوی سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را بگیرد. وقتی نوزاد را قنداق می‌کنیم و او را به پشت می‌خوابانیم، احتمال برگشتن روی شکم کمتر و درنتیجه احتمال وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد کم می‌شود
تازه هدی من یکی می شناسم بچش همینطور که غلت زده بوده رو شکم خفه شده بچه تو ماه های اول نمی تونه سرشو بالا کنه به من همی شه می گفتن شب قنداقش کن برای همین
تازه قنداق گفتم نه که بچه بازی کنه یا دوست نداره به زور قنداقش کنی یا 24 ساعته قنداق باشه
من همینطور گفتم شبایی که گریه می کرد اینجوری میکردم شاید و ماه اولش که می ترسیدم غلت بزنه خفه شه دیگه بعدش شاید 10 دفعه هم نشه
تازه تو هنوز بچه نداری نوفهمی{105} بچه ایراد گیر وگریه ای گیرت نیفتاده تا همه رو از خواب کار زندگی بندازه
من بچه ام شبا گریه می کرد مادر شوهرم اینا بیدار می شدن 11 نفر بودیم این فسقلی اینم همه رو اسی می کرد{104}

Hedieh
2012-04-09, 06:02 PM
عزیزم قشنگ نخوندی
یعنی کاری که خیلی وقت‌ها در قدیم انجام می‌شده است. سفت قنداق کردن باعث محدودیت بیش از حد حرکت در نوزاد و در ماه‌های بالاتر باعث اختلال در رشد مفاصل او و مشکلات حرکتی می‌شود.
ولی اگر با این روش ببندی همینطور که من تو تاپیک اولم گفتم فقط دستاشو با پارچه نازک می بستم
قنداق کردن و محدود شدن حرکات دست و پای نوزاد می‌تواند جلوی سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را بگیرد. وقتی نوزاد را قنداق می‌کنیم و او را به پشت می‌خوابانیم، احتمال برگشتن روی شکم کمتر و درنتیجه احتمال وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد کم می‌شود
تازه هدی من یکی می شناسم بچش همینطور که غلت زده بوده رو شکم خفه شده بچه تو ماه های اول نمی تونه سرشو بالا کنه به من همی شه می گفتن شب قنداقش کن برای همین
تازه قنداق گفتم نه که بچه بازی کنه یا دوست نداره به زور قنداقش کنی یا 24 ساعته قنداق باشه
من همینطور گفتم شبایی که گریه می کرد اینجوری میکردم شاید و ماه اولش که می ترسیدم غلت بزنه خفه شه دیگه بعدش شاید 10 دفعه هم نشه
تازه تو هنوز بچه نداری نوفهمی{105} بچه ایراد گیر وگریه ای گیرت نیفتاده تا همه رو از خواب کار زندگی بندازه
من بچه ام شبا گریه می کرد مادر شوهرم اینا بیدار می شدن 11 نفر بودیم این فسقلی اینم همه رو اسی می کرد{104}

چرا عزیزم، قشنگ خوندم {1}

گلم بچه از حدود 5 ماهگی شروع به غلت زدن میکنه که در اون موقع هم طبق گفته های شما دیگه قنداق رو انجام نمیدین، بچه توی ماه اول هر جوری قرار بگیره گرفته و تکون نمیخوره :3:

Nahid59
2012-04-09, 08:09 PM
{102}{102}
آقا موسی به دین خود عیسی به دین خود
هر کی دلش خواست بچشو قنداق کنه هر کی هم نخواست نکنه:45:
ما که قنداق کردیم و عوارضی ندیدیم که هیچ فایدش هم آروم بودن نوزاد بود{105}
بچه داداشم که دنیا اومده بود خیلی نق میزد دکتر هم میگفت سالمه یه روز به مامانم زنگ زدم گفتم مامان یه بار قنداقش کنید ببینید چی میشه
فرداش زنگ زدن و کلی قربون صدقم رفتن که چرا زودتر نگفتی و اینکه دخملیشون راحت اون شبو خوابیده بود
تازههههههههه دکترای الان که اغلب آبکین{4}
به زنداداشم میگفتم از ماه 7 عرق کاسنی بخور خوبه بچت زردی نمیگیره میگفت دکترم گفته نههههههههههه نخوری من قبول ندارم بعد دنیا اومدنش هم طفلی چندروز به خاطر زردی بستری بود در حلیکه هر کی عرق کاسنی رو خورده بچش زردی نداشته

mana
2012-04-09, 08:30 PM
ماساژ قبل از خواب به خاطر تماس پوستی و ترشح هورمون های آرام بخش خیلی بی خطر تر از قنداقه!

ما هم خیرشو این طوری دیدیم !! یک شبی هم که بچمون قنداق شد یک سره گریه کرد آروم هم نشد تا بازش کردیما!پس به نظر میرسه تصمیم با خود این فسقلیاست!!
بعضیاشون با قنداق آروم میشن و بعضیا برعکسند!!{2 (19)}

asal.banoo
2012-04-09, 08:42 PM
ناهید جون بحث سر قنداق نیست
بحث سر اینه که گفته های پزشک ها برای مردم شده حجت,و بیشتر فکر میکنیم که نتایج پژوهش هاشون خیلی کاربردیه
در حالیکه اصلا به این نکته توجه نمیکنیم که اینام انسانن و بی شمار اشتباه سهوی و گاهی عمدی دارن
ابوعلی سینا میگه غذای انسان دوای انسان و دوای انسان غذای انسان است
حالا ما یه سری توصیه های صرف رو انجام میدیم و بعد بیماری هایی می گیریم و بعد به پزشک مراجعه می کنیم و بعد دارو هایی استفاده می کنیم که هر کدوم با درست کردن یه مورد حداقل 10 تا عوارض پیدا و پنهان دارند و بعد به مرور زمان دچار بیماری های بیشتری میشیم و بازم دارو و این پروسه ادامه داره
و این فقط سود بی شمار برای تولید کننده های دارو داره که صنعت چهارم بیلیاردی دنیاست
تمام این حرفا بی ربط به قنداق بود و فقط بیان حرفایی بود که گاهی به آدم فشار میاره
نه قصد جسارت به جامعه محققین بود و نه حتی به کارخونه های یهودی تولید کننده علم و پشت سرش دارو
راهی که میری اشتباه نیست گلم
مطمئن باش که علم امثال ابوعلی سینا هنوزم به علم مصلحتی امروز می چربه خانمی

Hedieh
2012-04-10, 10:46 AM
ناهید جون بحث سر قنداق نیست
بحث سر اینه که گفته های پزشک ها برای مردم شده حجت,و بیشتر فکر میکنیم که نتایج پژوهش هاشون خیلی کاربردیه
در حالیکه اصلا به این نکته توجه نمیکنیم که اینام انسانن و بی شمار اشتباه سهوی و گاهی عمدی دارن
ابوعلی سینا میگه غذای انسان دوای انسان و دوای انسان غذای انسان است
حالا ما یه سری توصیه های صرف رو انجام میدیم و بعد بیماری هایی می گیریم و بعد به پزشک مراجعه می کنیم و بعد دارو هایی استفاده می کنیم که هر کدوم با درست کردن یه مورد حداقل 10 تا عوارض پیدا و پنهان دارند و بعد به مرور زمان دچار بیماری های بیشتری میشیم و بازم دارو و این پروسه ادامه داره
و این فقط سود بی شمار برای تولید کننده های دارو داره که صنعت چهارم بیلیاردی دنیاست
تمام این حرفا بی ربط به قنداق بود و فقط بیان حرفایی بود که گاهی به آدم فشار میاره
نه قصد جسارت به جامعه محققین بود و نه حتی به کارخونه های یهودی تولید کننده علم و پشت سرش دارو
راهی که میری اشتباه نیست گلم
مطمئن باش که علم امثال ابوعلی سینا هنوزم به علم مصلحتی امروز می چربه خانمی

عسل بانو جان یعنی همین ابو علی سینا انسان نبوده و اشتباهاتی نداشته؟؟؟؟؟؟؟
مشکل مردم ما اینه که تا چیزی رو به چشم خودشون نبینن قبولش نمیکنن، حالا 1000 بار بگو فلان چیز بد، تا خودشون تجربش نکنن قبولش نمیکنن و به 1000 نفر دیگه هم توصیش میکنن

Nahid59
2012-04-10, 11:43 AM
من خودم خیلی از کارای قدیمیهارو قبول ندارم ولی خدایی بچه بزرگ کردناشون حرف نداشته با اون شرایط بد بدون دارو و امکانات فقط با داروهای گیاهی و..............
ولی بعضی کاراشونو چون تجربشو دیدم قبول دارم حالا در آینده تو تاپیکی مجزا همشو مینویسم{1}

Soha
2012-04-10, 01:05 PM
soha جان، شما خودتون تصور بکنید که توی یک جای تنگ بذارنتون، خوشحال میشید و آرامش پیدا میکنید؟؟؟

معلوم که اعصابتون خرد میشه، نوزاد و بچه هم همین طور هستن، وقتی بچه بدون قنداق هست و برای خودش دست و پا میزنه و خوشحالی میکنه، برای چی دورش رو سفت ببندیم؟؟؟

دلیلی نمیشه حالا که توی استرالیا و آمریکا بعضی ها این کار رو انجام میدن ما هم انجام بدیم....

شل و ولی بچه ها هم به خاطر عضلات ضعیفی هست که دارن، و ربطی به قنداق کردن و یا نکردن نداره........
عزیزم برای ماها که ازادیم صد در صد سخته تحمل اینکه قنداق بشیم ولی برای نوزاد که توی شکم مامانش توی یه کیسه کوچیک نه ماه زندگی کرده و دست و پاهاش بسته است قنداق خیلی هم حس ارامش میده بهش و از ترس ورودش به دنیای بزرگ و عجیب خیلی کم می کنه
بعدم عزیزم توی امریکا و استرالیا ازمایشات و استادی هایی انجام شده که به این نتیجه رسیدن و نظر خود ادمهای عادی نیست.{53}{53}

Soha
2012-04-10, 01:10 PM
ناهید جون، من مطلب علمی و تایید شده رو اینجا میذارم، توی این مطلب وقتی داره میگه ضرر داره و نباید بچه رو قنداق کرد، چه اصراری هستش که بچه قنداق بشه من نمیدونم {2 (26)}

من مال 23 سال پیش هستم مامانم من رو قنداق نکرده، چه برسه به الآن که دیگه همش همه دارن تاکید میکنن که بچه رو قنداق نکنید!!!!!!!!!!!!!
عزیزم مطمینا مادرا هم کاری که به ضرر بچه شون هست رو انجام نمیدن من خودم هم وقتی حامله بودم خیلی مطالب علمی و تایید شده در مورد صحت قنداق خوندم تا بچه هام رو قنداق کردم وگرنه تا قبل از خوندن این مطالب منم نظر بر این بود که قنداق بده چون از یه دکتر اطفال تو ایران این رو شنیده بودم ،
قنداق کردن و نکردن هیچ وبطی به قدیمی و جدید بودن نداره چیزی نیست که از مد بیفته که الان از مد افتاده باشه و انجام ندن ویا قبلا زمان بخ دنیا اومدن شما مدش بوده{53}{53}

Soha
2012-04-10, 01:14 PM
نمی دونم اون برنامه what good for you نگاه کردین همی شه دوکار رو بررسی می کنه مثلا همین قنداق کردن بچه در دوماه اول یکی بچه شو قنداق کرد یکی نه
اونی که قنداق کرده بود اروم تر و ارامش بیشتری داشت اخه بچه های کوچیک که دستاشون به اختیاری که تکون نمی دن در طی روز تکون دادن پا ها ودستا با عث خستگی می شه بعد قنداق کردن جلو تکون دادن در شب رو می گیره هم درد رو اروم می کنه
تو همین برنامه گفت قنداق کنین ولی سفت نبندین اگه می خواین فقط دستاشو ببندین با یه پارچه نازک که گرمشون هم نشه ببندین دستاشو هم سفت نبندین بتونه درحدی که کمی تکون بده راحت باشه
تو همین برنامه می گفت بخصوص بچه که گریه می کنه هرکاری کردین بهتر نشد اونو چرب کنین بعد هم قنداق
من خودم شبا قنداقش می کردم بچه مو بعد که اروم می شد می خوابید بازش می کردم
بخصوص وقتی خیلی بقیه بغلش می کردن این دستاش و زیر بغلش درد می گرفت اخه بچه ها خیلی ظریفن
با بغل کردن زیاد درد می گیره بدنشون وقتی چربش می کردم اینقدر خوشش می یومد بعد هم قنداقش می کردم راحت تا صبح می خوابید
ولی نه همش قنداقش کنم فقط هم رودستاشو شل می بستم نه سفت که بی چاره جم نتونه بخوره
تازه من چند جا شنیدم این قنداق قبلا می گفتن خوب نیست ولی حالا به نتیجه رسیدن تا دوماهگی خوب هم هست
خیلی که اونور ابن گفتن دکترا گفتند قنداق کنند
مثل همین ختنه که به نتیجه رسیدن خیلی فواید داره برای پسر از خیلی بیماری ها هم جلوگیری می کنه
دقیقا همینطوره و صد در صد با این موافقم منم دخترام رو بیشتر شبا قنداق می کردم اون هم فوقش دو ماه روزا هم یکی دوبار که راحت بخوابن

asal.banoo
2012-04-10, 01:15 PM
هدیه جون ابوعلی سینا هم انسان بود و اشتباهاتی داشت
اما حداقل اشتباهاتش تعمدی نبود و برای کسب سود بیشتر اشتباه نمی کرد
حرف شمارو قبول دارم که مردم تا چیزی رو به چشم نبینن باور نمیکنن و اکثرا دنبال تجربه شخصی هستند,برای همینه که خدا چپ و راست گفته افلا یعقلون
آیا در اون چیزی که میبینید اندیشه نمیکنید؟
وقتی میبینیم این همه بیماری های مدرن ایجاد شده که برای هر کدوم باید هزاران دلار هزینه کنید تا آیا خوب بشه یا نه و عوارض جانبی این خوب شدن چیا باشه و ... فکر نمیکنیم به اینکه چرا اینا پدید اومدن و چرا صنعت داروسازی صنعت چهارم دنیاست و چرا غالب مواد غذایی و دستورات اونها و ابداع ترکیبات اونها و تولید انبوهشون از همون جایی میاد که داروها میان
چرا تو کشور اسرائیل پدیده ای به نام فست فود به شکل رایج در بقیه کشورها وجود نداره,چرا غذای اونها با چیزی که مردم الآن تو تمام دنیا مشترکا استفاده میکنن فرق داره و هزار تا سوال دیگه که اگه یه کم پیگیر باشم حداقل علت یه بخشش رو متوجه میشیم
افراد به اندازه خودشون از دنیا سهم میبرن
مادرها به اندازه غذاهای بیخودی که به بچه هاشون میدن و ذائقه ی نادرستی که درشون به وجود میارن در آینده برای بیماریهاشون غصه میخورن و برای سرطان عزیزاشون گریه میکنن
من هنوز مادر نشدم و نمیدونم آیا در آینده بچه ام رو قنداق میکنم یا نه,اما از این مطمئن هستم که تا جایی که از دستم بر بیاد,حداقل در مورد غذا,بهش یاد میدم که اون غذایی که تولیدی از همون کارخونه هایی هست که دارو تولید میکنن قاعدتا غذای مناسبی نیست و حداقل تو این مورد خودش فکر کنه و فرق پفک و چیپس و نخودچی کشمش رو پیدا کنه
من هیچ مخالفتی با شما ندارم,تربیت فرزند هر کسی به خودش مربوطه,یکی دوست داره جواب آزمایشات رنگ و وارنگ محققین رو رو بچه اش پیاده کنه,یکی دوست داره روش مادرش رو پیاده کنه,یکی هم دوست داره کتاب اخلاق رو رو بچه اش پیاده کنه,این مطلب قاعدتا به من مربوط نیست
جسارت به هیچ کدوم از دوستام هم ندارم تنها چیزی که میگم اینه که یه کم دقیق تر نگاه کنیم,شاید چیزی دیدیم که تا الآن بهش توجه نکرده بودیم

Soha
2012-04-10, 01:24 PM
هانی جون، ممنون هستم از مطالبی که گذاشتین، اما توی این مطالب هم از فواید قنداق کردن، که همون آرام کردن بچه و خوابیدنش هست بود، و هم از عوارضش که شامل مشکلات ارتوپدی بود صحبت شده، حالا به نظر شما این که بچه گریه کنه بهتره یا این که در آینده مشکلات اسکلتی پیدا کنه؟؟؟؟؟؟؟
هدیه جون هنوز مزه گریه کردن نوزاد و خسنگی بیش از حد مادر بعد از زایمان و اعصاب خوردو تجربه نکردی واگه توی خود موقعیتی که ما قرار گرفتیم قرار بگیری نظرت در مورد خیلی چیزها که الان بهشون اعتقاد داری عوض میشه.من هم تا قبل از بچه دار شدم خیلی باورها و اعتقادات علمی نسبت به بچه داری و تربیت بچه ها داشتم که الان صد در صد عوض شدن و به این نتیجه رسیدم که تا توی موقعیت قرار نگیرم نمی توننم واقعا در مورد نظر ش نظر بدم

Nahid59
2012-04-10, 01:27 PM
مادر شوهرم میگه بچه رو که میبندی باعث میشه راحت بخوابه و تا صدایی میشنوه از خواب نپره

Soha
2012-04-10, 01:31 PM
عسل بانو جان یعنی همین ابو علی سینا انسان نبوده و اشتباهاتی نداشته؟؟؟؟؟؟؟
مشکل مردم ما اینه که تا چیزی رو به چشم خودشون نبینن قبولش نمیکنن، حالا 1000 بار بگو فلان چیز بد، تا خودشون تجربش نکنن قبولش نمیکنن و به 1000 نفر دیگه هم توصیش میکنن
هدیه جون چیزی که شما فکر می کنی اشتباهه به نظر خیلی های دیگه درسته پس این دلیل نمیشه که چون یه نفر درسته باید بقیه هم مثل خودش فکر کنن و به چشم غلط می یان.در اخر هر کسی نظر خودش رو داره و هرکسی از تحقاقات و تجربیات خودش به نتیجه ای رسیده در اخر هم خدا به ما انسانها عقل داده و می تونیم باهاش فکر کنیم و چیز درست رو از غلط تشخیص بدیم ،دیگه ماشالله کسی که تصمیم می گیره مادر بشه حتما بالغ هست و مصلحت خودش و بچه اش رو می دونه.
ممنون ازت گلم که این بحث رو به راه انداختی شاید خیلی هامون چیزایی رو به معلوماتمون اضافه کردیم برای مثال هم پستهای عسل بانوو هانی

Soha
2012-04-10, 01:33 PM
ناهید جون توجه کردی وقتی بچه به دنیا می یاد چقدر حرکات دستش از خواب بیدارش می کنه و بچه از کم خوابی گریه می کنه،قنداق به من خیلی کمک کرد تا بچه هام راحت تر و بهتر بخوابن در نتیجه هم خواب بیشتر و بهتر برای رشد بچه مهمترین چیز هست

Amitida
2012-04-10, 01:34 PM
من که عمرا بکشنم هم اکر یه روزی بچه دار بشم قنداقش نمیکنم
آخه شنیدم به پاها ی نوزاد فشاز میاره .علم امروز کاملا قنداق کردن و منع میکنه
========
جالا هرکس هر کاری دوست داره انجام بده .هم خدا راضیه هم بنده خدا

Nahid59
2012-04-10, 01:42 PM
فرشته جون ما که فشاری به پای بچه ندیدیم که اثری بذاره{2 (8)}
منم اوایل همینو میگفتم خصوصا که میخواستم لج مادر شوشو رو دریارم میگفتم اصلا قنداق نمیکنم ولی واقعا جابه جا کردن بچه برام سخت بود تو کریر هم که بچه کمرش دو لاست اصلا کریرو دوست نداشتم{68}
روی پتو هم که میذاشتم میترسیدم از دستم بیفته:42:
برای همینم لجو با شرمندگی گذاشتم کنارو بچه رو قنداق کردم البته خیلی شل و حساب شده{71}

Amitida
2012-04-10, 01:45 PM
تو کریر هم که بچه کمرش دو لاست اصلا کریرو دوست نداشتم
آره کریر و میدونم که اضلا خوب نیستتتتتتتت

Honey
2012-04-10, 01:51 PM
من نمی دونم فرشته جون من چندتا مقاله پزشکی مال خواهرشوشو بودمامایه خوندم
برنامه های تحقیق خارجی هارو دیدم
توصیه پزشکی های اونوری هاروشنیدم یکیش خواهر وزن عموی بنده گفتند قنداق کنین خوبه
نمونه اش چندتا مطالبی که از سایتای پزشکی گرفتم براتون گذاشتند
به قول دوستان اختیاریه تا زه بچه دار نشی نوفهمی منم عمه مو می دیدم دخترشو قنداق می کرد می گفتم چی کاریه ولی خودم بچه مو قنداق کردم شبا

Khaleh Mary
2012-04-10, 02:34 PM
دوستان عزیز من در کل دنیا تجربه نشان داده که اگر قنداق چیز خوبی بود اکثر باید قنداق میکردند که اینطور نیست آیا میدانستید دیسک کمر و مشکلات استخوانی در کشور های ما بیشتر از کشورهای اورپایی نیست ؟ آیا این یکی از دلایلش نیست ؟
حالا میرسیم به بعضی از کشورها که چه رسم و روسمتی دارند مثلا ختنه دختران و زنان در بعضی از کشور های عربی و آفریقایی میدانستید خیلی از اینها در موقعا زایمان کردن از دنیا میرند یا از هر ۵ نفر هنگام ختنه یکی میمیره ؟ آنها هم عتقاد دارند که چیز خوبیه خصوصا برای لذت بردن جنسی آقایان
یا در ژاپن بستن پای دختران که پاهای آنها بیشتر شبیه سم میشد تا فرم پا را بگیرد برای اینکه رسم بود و خوب بود چون زنان با قدم های کوچک و کوتاه راه رفتنشان را زیباتر میکرده و از مرد ها همیشه عقب تر بودند
پس هر چی که رسم بوده خوب نبوده که
حتما اسم قنداق فرنگی را شنیدید ؟ قدیمی ها برای نوزاد که میخواستند چشم روشنی ببرند میگفتند خوبه قنداق فرنگی ببریم این تاید فرنگی ها روی قنداق هاست که پتو های را به صورت کیسه میدوزند که مثل جلیقه بلند جلو زیپ در یا دگمه دار هاست که شب بچه را داخل ان میخوابانند که دیگه مشکل لحاف و پتوی بچه را ندارند ولی نه اینکه سفت ببدنش که شب پتوی روش را کنار نندازه یا پشه و حشرات دست و پای بچه را نیش نزنه
حالا شاید قنداق چیز بدی هم نباشه من را مادرم میگفته به مدت طولانی قنداق میکرده شاید همین دلیل ۳ زایمان سختم بوده که آخرش هم سزارین کردم و مشکل لگن داشتم و اینکه در ۲۴ سالگی اولی حمله دیسک کمر و کمر درد های همیشکی و الان هم کجی مهره های ستون فقرات
تا حالا هم به دکتر ها نگفتم که بچه بودم قنداق میشدم شاید دلیل اینها همین قنداق بوده ها کی میتونه بگه نبوده ؟

Nahid59
2012-06-11, 09:13 PM
{105}{105}{105}
خدا کنه نی نی من آروم باشه که مجبور نشم تو هوای گرم بپیچمش

دخترم میگه:مامان ببندیش که دست و پاش صاف بشه هاااااااااااااااااااااااا اا{21}

مادر همسری هم که قنداق رو رکن اصلی بچه داری میدونه{eek}

Nahid59
2012-06-17, 07:18 PM
ني ني سايت: قنداق كردن نوزاد تازه متولد شده علاوه بر اينكه به بي خوابي او در طول شب كمك مي كند، خواب او را طولاني تر و گريه او را نيز آرام مي كند اما با توجه به تحقيقاتي كه توسط بعضي از اورتوپدهاي آمريكايي انجام شده است، به كارگيري تكنيك هاي نامناسب احتمال دارد كه باعث ايجاد مشكلات فيزيكي در كودكان شود.
مطالعات نشان داده،17 درصد از نوزادان مبتلا به نارسايي هاي باسني مي شوند هستند كه معمولاً اين مشكل در ماه اول از زندگي آنها بوسيله قنداق كردن نوزاد برطرف خواهد شد. طبق نظر كارشناسان، قنداق بايد بگونه اي باشد كه **** بتواند در آن حركت كرده و خم شود. همچنين قنداق بايد طوري باشد كه بازوهاي نوزاد نيز بر خلاف ساق پاهايش بايد راحت و آرام باشد.
كارشناسان به مادران پيشنهاد مي كنند زماني كه مي خواهند نوزاد را قنداق كنند از كشيدن پاهاي او به شكل صاف و مستقيم و فشار دادن آنها به يكديگر خودداري كنند. تكان خوردن نوزاد باعث مي شود تا قنداق او كمي شل شود. بنابراين به هنگام قنداق كردن بازوهاي او را صاف كرده و به خوبي گوشه قنداق را به سمت ديگر بدن بكشيد. شل شدن قنداق در اطراف صورت نوزاد مي تواند يكي ديگر از فاكتورهاي مرگ ناگهاني او محسوب شود. اگر نوزاد شما زياد عرق مي كند و يا گردن و گوش هاي او قرمز و داغ هستند بهتر است تا او را قنداق نكنيد. قبل از قنداق كردن، يك يا دولايه از لباسهاي او را كم كنيد و يا دستگاه تهويه را روشن كنيد.
منبع:Fitpregnancy

Yekta
2012-06-17, 09:48 PM
منم موقعی که بچه ام میخواست بخوابه دقیقا همین شکلی که ناهید جون گذاشته بچه رو میبستم....نه اینکه مثل قدیمی ها که دیدم دست و پای بچه رو صاف میذارن کنارش و محکم میبندند....نه...واقعا دلم نمیومد اونجوری ببندم....ولی این شکلی که توی عکس هست واسه این بود که بچه وقتی خوابه ناخوداگاه دست یا پاش_خصوصا دستش_ رو یهو تکون میده وبعد هم یهو از خواب میپره و میترسه((اینو بعد از چندوقت متوجه شدم))....واسه ی همین با اینکار باعث میشیم اون حرکت یهویی رو انجام نده و بخوابه....بعد از خواب هم باز اون ملافه رو از دورش برمیداشتم تا راحت بازیشو بکنه....ضمنا اینکارو فقط ماههای اول که حرکات بچه ناخوداگاه انجام میدادم....فکر نمیکنم اون مقاله ها منظورشون اینجور بستن بچه باشه ....هدف اونا همون سفت بستن بچه هاست...مثل قدیمی ها.....

YAS YAS
2012-10-10, 09:02 AM
من همه این نظرات دوستان عزیز رو خوندم اگه نی نی دار بشم ((قنداق کردن اما نه خیلی سفت)) رو انتخاب میکنم{wavemulticolor}

maahbod
2012-10-10, 09:55 PM
توی کانادا جزو لوازمی که باید برای بیمارستان ببرند یکیش هم receiving blanket هست که بچه رو با اون تحویل مادر میدن . البته مثل قنداق کردن نیست اما عقیده دارند که یه چیزی باید دور بچه پیچیده باشه .

عکس هاشم اینطوریه .

http://www.resadesign.com/images/W/blanket_r_tweetfull.jpg

http://ep.yimg.com/ca/I/yhst-56478453873634_2207_5590409

http://www.thingamababy.com/photos/uncategorized/2007/09/05/cradle.jpg

http://mbeans.com/images/items/main/summer-infant/KIDDOPOTAMUS-swaddleme-cotton-blue-10511.jpg

maahbod
2012-10-10, 09:56 PM
اینم یه چیزیه که ظاهرا دو طرف نوزاد می ذارن که غلت نزنهhttp://www.bz2-img.com/images_customers/01/59/2582543_34837_full.jpg

Nahid59
2012-10-11, 09:27 AM
ماهبدی قنداق به هر طریق فقط تا یک ماه خوبه که نوزاد نمیتونه غلت بزنه
بعد یک ماه اصلا دستای بچه رو لای پارچه نکنید که اگه غلت هم بزنه دستاش براش حفاظ بشه که خفه نشه:42:
دست بچه رو صاف کنارش بذارید اگه خسته باشه دیگه تکونش نمیده

roya&r
2012-10-31, 10:59 AM
من اصلا قنداق و قبول ندارم از لحاظ علمی هم ثابت شده قنداق کردن باعث میشه مهره های کمر بدفرم شکل بگیرن
اصلا هرگونه فشار به اسکلت بندی بدن نوزادن باعث تغییر شکلهایی میشه که در آینده به هیچ وجه قابل جبران نیست