مسابقه آشپزی و شیرینی پزی 53 ویژه رمضان 93
تابلو اعلانات برنامه های آموزشی ویژه ماه مبارک رمضان
کارگاه آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی ویژه ماه مبارک رمضان

PDA

مشاهده نسخه کامل : چه ادویه هایی استفاده می کنید؟ چه ادویه هایی پیشنهاد می کنید؟

Azijam
2012-02-29, 12:48 PM
با اجازه همه دوستای خوبم............................{77}.......... ....................فكر ميكنم ادويه تو طعم و بوی غذا نقش مهمي رو ایفا میکنه ....................این تاپیک رو به این خاطر زدم تا اينجا ادويه هايي رو كه استفاده كرديم و طعمشو چشيديم و خوشمون اومده رو به هم معرفي كنيم............... دوستای گلم خوشحال ميشيم {3 (52)}تجربياتی که تو ای زمینه دارید رو تو این تاپیک بزارید تا من و بقه دوستان استفاده کنیم............

Azijam
2012-02-29, 01:07 PM
من از زرچوبه و کاری و چوب دارچین تو خوش هایی که رب دارن استفادم میکنم................برا کتلت هم از زرچوبه و فلفل گرانولی و گلپر استفاده میکنم.................برا مایه ماکارانی از زرچوبه و کاری و فلفل و یه کوچلو دارچین به اضافه اویشن..............از چوب دارچینن و هل وبهار نارنج هم تو چای استفاده میکنم.خیلی چای رو خوش عطر میکنه...................

Azijam
2012-02-29, 01:10 PM
من تا حالا از زنجفیل استفاده نکردم...................کسی اگه مصرف داره در مورد مزه اش و استفاده اش توضیح بده لطفا.............{77}

Honey
2012-02-29, 02:01 PM
ما یه اشنا تو اهواز داریم اون برامون ادویه مخلوط می فرسته تو همه چیز عالیه رنگشم نارنجی هستش
اسمشو نمی دونم شاید اهوازی ها بدونن
ولی عالیه تو مرغ تو خورش توماکارونی این دفعه حتما اسمشو از اشنامون می پرسم

sarina-kian
2012-02-29, 02:03 PM
بنظرم اگه برای هر غذایی ادویه مخصوص اون استفاده بشه خیلی عالی تر میشه!
برای مرغ و ماهی ادویه مرغ و ماهی،ادویه خورشتی برای انواع خورشت و نیز سالاد الویه!
ادویه ترشی برای انواع ترشیها مانند بندری،لیته،گل کلم و موسیر و....
ادویه پلویی برای انواع پلوها بویژه عدس پلو{2 (30)}
غذاهایی که ادویه های خاصی میخوان مثل دارچین تو خورش قیمه از نوع مرغوبش و ترجیحا چوبش که خودتون اسیابش کرده باشین استفاده کنین!
کلا ادویه تو هر غذایی معجزه میکنه!
من تعجب میکنم خیلیا بجز فلفل و زردچوبه تو غذاهاشون از هیچ نوع دیگه ای استفاده نمیکنن!این غذاها از نظر من فاجعن و هییییچ طعمی ندارن!

sarina-kian
2012-02-29, 02:05 PM
هانی جون بهترین ادویه رو اگه میخوای بگو از ابادان بیارن برات(سید محمد جلالی) اگه اهوازه که مرتضی علی که تو بازار کاوه اهوازه بهترین ادویه رو داره!اگه از اونجا گرفته اشناتون ادویه 24 قلمه احتمالا!

sarina-kian
2012-02-29, 02:11 PM
برای کتلت پیشنهاد میدم ازین ادویه ها استفاده کنین.عالی میشه:
زردچوبه،ادویه،فلفل سیاه،گلپر،دارچین،پودر آویشن،یکی دو حبه سیر رنده شده دوس نداشتین پودر سیر و نمک!خیلی به طعم همبر شبیه میشه!

Khaleh Mary
2012-02-29, 02:16 PM
من هم ادویه ماهی و پلو و خورشتی را برام از اهواز و آبادان میارند که همان ادویه حاج علی که در اهواز هست بسیار خوب و تازه هست
ایندفه یک ادویه پلویی یکی بهم تو راهی داد که مزه غذا را تلخ میکنه بار اول میشه خورد ولی اگر بخواهی برای بار دوم گرمش کنی انگار مزه بیشتری به غذا داده و کاملا تلخ شده آنهم جنوبی بود
به هر غذایی باید ادویه مخصوص خودش را زد
در ضمن افغانی ی ها یک ادویه دارند که به پلو هاشون میزنند که خیلی خوشمزه هست

Azijam
2012-02-29, 02:26 PM
من تا حالا از زنجفیل استفاده نکردم...................کسی اگه مصرف داره در مورد مزه اش و استفاده اش توضیح بده لطفا.............{77}

کسی نیست جوابه سوال منو بده.......................{63}

sarina-kian
2012-02-29, 02:52 PM
برای ماهی:من ماهی رو تو ارد میزنم و بعد تو سینی فر میچینم و میرن تو فر!روغن خیلی کمتری مصرف میشه و اینکه همه جا روغن پخش نمیشه!
تو ارد ماهی ازین ادویه ها استفاده میکنم:زردچوبه،فلفل سیاه،ادویه،دارچین،زعفران پودر شده،.!خیلی خوشمزه و خوشرنگ میشه!

sarina-kian
2012-02-29, 02:54 PM
منم از زنجبیل خالص استفاده نکردم چون ریسکه!اما تو ترکیب ادویه ها پودرشو میریزن و هست!

Hanasakura
2012-02-29, 03:10 PM
من از زنجبیل تازه تو بعضی غذاها استفاده می کنم و خیلییییییییییییی دوسش دارم.مثل بیف استیر فرای که دستورش تو سایت هست و از ماهانی عزیزه که جاش واقعا خالیه.یه سس پاستا با فیله مرغ هم درست می کنم که بهش زنجبیل میزنم .واقعا خوش عطره.من زنجبیل تازه رو رنده می کنم میزارم تو فریز و همیشه امادهشو دارم.
البته تو غذاهای آبکی مثل خورشها جالب نمیشه.

Azijam
2012-02-29, 03:26 PM
برای ماهی:من ماهی رو تو ارد میزنم و بعد تو سینی فر میچینم و میرن تو فر!روغن خیلی کمتری مصرف میشه و اینکه همه جا روغن پخش نمیشه!
تو ارد ماهی ازین ادویه ها استفاده میکنم:زردچوبه،فلفل سیاه،ادویه،دارچین،زعفران پودر شده،.!خیلی خوشمزه و خوشرنگ میشه!

به ترکیب ارد ماهی پودر سیر هم اضافه کن معرکه میشه.................{2 (5)}

Azijam
2012-02-29, 03:30 PM
من از زنجبیل تازه تو بعضی غذاها استفاده می کنم و خیلییییییییییییی دوسش دارم.مثل بیف استیر فرای که دستورش تو سایت هست و از ماهانی عزیزه که جاش واقعا خالیه.یه سس پاستا با فیله مرغ هم درست می کنم که بهش زنجبیل میزنم .واقعا خوش عطره.من زنجبیل تازه رو رنده می کنم میزارم تو فریز و همیشه امادهشو دارم.
البته تو غذاهای آبکی مثل خورشها جالب نمیشه.

ممنون هاتا جون......................زنجفیل فریزری رو تا چه اندازه میشه نگه داری کرد؟..........مزه اش عوض نمیشه{2 (26)}

Hanasakura
2012-02-29, 03:36 PM
من تا چند ماه داشتمش.همیشه تر وتازه بود و مشکلی نداشت{1}

Khaleh Mary
2012-02-29, 03:57 PM
زنجفیل برای سوپ هایی که مزه شیرین دارند مثل هویج و کدو حلوایی عالی میشه
من هم همیشه توی فریزر دارم و یا با ان چایی درست میکنم یا توی سوپ میریزم
برای چایی هم یا یک تکه آنرا رنده کنید و داخل قوری بندازید یا اینکه جداگانه دم کنید و روی چایی خودتون بریزید شاید بقیه خوو و دوست نداشته باشند

Azijam
2012-02-29, 04:00 PM
خاله ماری جون شما زنجفیل رو درسته فریزری میکنی؟

Khaleh Mary
2012-02-29, 04:07 PM
بله البته حلقه حلقه هم دارم
وقتی که ماهی میخورد یا کلا غذا هایی که طبع را سرد میکنه همین زنجبیل را با دارچین و هل دم کنید و نوش جان کنید خیلی برای استخوان درد هم مفیده چون رطوبت بدن را کم میکنه

Azijam
2012-02-29, 07:57 PM
منون خاله جونم...................:11:................... .....................من یه ترکیب فوق العاده برا ماست بلدم.......................گلپر.....پون ه........نعنا........نمک........پودر مو سیر....... یه کوچلو هم پودر گل سرخ...............من هر وفت که مهمان دارم..........تو یه کاسه گنده ماست میریزم................بعد با اینا تزیئن میکنم.................ترکیبش معرکه میشه...............

Neda-V
2012-03-01, 09:28 AM
من برای سرخ کردن ماهی تو آرد سوخاری علاوه بر نمک و فلفل سیاه و کاری و زردچوبه و کمی پودر سیر پودر زیره هم میریزم خیلی خوشمزه میشه

nasrin50
2012-03-02, 11:38 AM
دوستان به نظر من تاپیک خیلی خوبیه دست گلتون درد نکنه{53} لازم بود:3:

من یه باربرای امتحان تو ماهیچه باقلی پلو از پیاز ,سیر ,پودرکاری,زنجبیل تازه,میخک2 تا,چوب دارچین,زعفران و فلفل

استفاده کردم ووووووای که چه بویی تو خونه پیچید حالم بد شد:42: مال میخک بودوقتی از قابلمه در اوردم دیگه اون

بو رو نمیداد اخه خیلی بوی قوی داره .

نمی دونم چجوری از این ادویه استفاده میکنن اگه تجربه ایی دارید به منم بگین دوستان .

Azijam
2012-03-02, 03:43 PM
دوستان به نظر من تاپیک خیلی خوبیه دست گلتون درد نکنه{53} لازم بود:3:

من یه باربرای امتحان تو ماهیچه باقلی پلو از پیاز ,سیر ,پودرکاری,زنجبیل تازه,میخک2 تا,چوب دارچین,زعفران و فلفل

استفاده کردم ووووووای که چه بویی تو خونه پیچید حالم بد شد:42: مال میخک بودوقتی از قابلمه در اوردم دیگه اون

بو رو نمیداد اخه خیلی بوی قوی داره .

نمی دونم چجوری از این ادویه استفاده میکنن اگه تجربه ایی دارید به منم بگین دوستان .

من ادویه هایی که تو ماهیچه میریزم...........زرچوبه بعضی وقتا یه کوچلو کاری.........و زعفرانه که اخر سر اضافه میکنم....................چوب دارچینو تو خورش هایی که رب داره میزارم که هم خوش عطرش میکنه هم رنگ غذلرو تیره نمیکنه.................از زنجفیل هم تا حالا استفاده نکردم.......تو صفحه قبل خاله ماری یه تو ضیحاتی در مورد زنجفیل داده بد نیست ببینی................دوست خوبم تو ادویه کاری ..............هم دارچین هم میخک.هم زنجفیل..........وجود داره دیگه نیازی نیست وقتی از کاری استفاده میکنی دوباره اینارو هم استفاده کنی.....

l2ainl3ow
2012-03-22, 05:03 PM
پودر زنجفیل که واسه من جزو جدایی ناپذیره غذاهامه! مثه زردچوبه! اگه زنجفیل نباشه اصلا" مزه نمیده! اما زنجفیل تازه رو یا تو میکسی که جوجه کبابی رو توش میخابونن یا گوشت کبابی، استفاده میکنم! طعمشو دوس دارم، واسه وختایی که خودم فقط میخوام از سوپ بخورم، تو اونم میریزم! واسه آبپز کردن مرغی که قراره بعدا" رو پیاز داغ ادویه دار سرخ شه هم زنجفیلو با بادیان ستاره ای و برگ بو تو آبش میریزم! کلا" ادویه هایی مثه بادیان و هل و میخک و زنجفیل رو زیاد استفاده میکنم!
{4}

l2ainl3ow
2012-03-22, 06:33 PM
بچه ها کسی میدونه از فلفل سفید چه استفاده ای میشه؟؟ خیلی بوی بــــــــــــــــــــــــ ـــــــدی داره!!!!!!{20}{20}{20}{20}{20} یه بار تو سس پاستا ریختم (شرمنده) بوی تعفن میداد!!{2 (8)}{20}{20}{20} اینقده خجالت کشیــــــــــــدم!{4} شماها تا حالا استفاده کردین؟؟؟{63}

مامان مرجان
2012-03-23, 12:07 AM
کسی میدونه این همبرگرای بیرون چه ادویه ای میزنن که اینقدر خوشمزه میشه؟
همبرگر بیرون طعم خاصی داره که توی خونه که درست میکنم هر کار میکنم اون جوری نمیشه بیشتر طمعش به کباب تابه ای میخوره{2 (26)}

l2ainl3ow
2012-03-23, 08:24 PM
همبرگر! هرچی فک میکنم الان یادم نمیاد! {102} باس بگردم تو ادویه هام! از بس ادویه هس تو این آشپزخونه که باس بشم Mistress Of Spices !! مثه آیشواریا رای!!{65}
یه ترکیب قدیمی و خوشمزه! واسه تزیین ماست! میکس زیره و زعفرون آسیاب شده!! داغون میکنه ! انفجاره خودش!!{2 (5)}{2 (5)}{2 (5)}

sarina-kian
2012-03-24, 07:43 AM
من برای همبرهام از ترکیب سیر رنده شده و اویشن استفاده میکنم.بسیار خوشمزه میشه!!خیلی مزه همبرگر هم میده.

raheleh296
2012-04-03, 06:04 PM
وای من عاشق فلفل سیاه هستم تو همه غذایی میریزم حتی صبحانه اگه پنیر و گوجه داشته باشیم روی گوجه فلفل سیاه میپاشم

negah
2012-04-04, 01:22 PM
منم عاشق فلفل سیام با گوجه و خیار و توی ابگوشت و ماهیچه هم از فلفل سیاه استفاده میکنم برای بقیه غذا ها فلفل قرمز
7 ادویه اصفهان رو در ماکارونی و خورش مرغ استفاده میکنم خوب میشه

پرند
2012-04-16, 01:26 PM
منم از فلفل سیاه و زردچوبه پودر سیر رزماری آویشن و استاخدوس استفاده می کنم خیلی عالیه طعم غذا را معرکه میکنه همینطور از پودر لیمو عمانی

Amitida
2012-04-16, 02:34 PM
رزماری و استاخدوس
پرند جان برای توی چه غذاهایی از اینا استفاده میکنی؟؟

Narges
2012-04-16, 03:40 PM
رزماری برای معطر کردن انواع ماهی خیلی عالیه {2 (30)}
من برای مزه دار کردن جوجه کباب هم مقداری استفاده میکنم.

پرند
2012-04-16, 06:29 PM
amitida جون من واسه معطر کردن ماهی و مرغ ازشون استفاده میکنم حتی توی کوفته توی بیشتر غذاها استفاده میکنم

hannane
2012-04-18, 12:44 AM
من همه ي صفحات اين تاپيك رو نخوندم :25:براي همين شايد مطلبم تكراري باشه{4}
ما براي كباب كوبيده از پودر كيوي استفاده ميكنيم چون گوشت رو ترد و نرم ميكنه.{69} البته اينو امروز اينو از يك كارشناس هم شنيدم كه ميگفت ميشه از مارمالادش هم اسفتاده كرد و براي تهيه چنجر هم مناسبه و زمان پخت گوشت رو هم كم ميكنه{69}{69}{tt1}

یاسمن
2012-04-18, 11:15 PM
خانمای کدبانو تا حالا از پودر انبه استفاده کردید؟ خوشمزه میشه واسه سرو یه سری غذاها و سالادها ؟

Azijam
2012-04-20, 07:22 PM
خانمای کدبانو تا حالا از پودر انبه استفاده کردید؟ خوشمزه میشه واسه سرو یه سری غذاها و سالادها ؟

خانمی پودر انبه برا سس سنبوسه خیلی عالیه...........................

سیندرلا22
2012-04-20, 09:57 PM

نمی دونم دستور خورشت کلم گل توی سایت هست یا نه ؟ اما باید توی اون بریزی تا معتدل بشه غذات و سردی زردی کلم رو هم از بین ببره...

adonis
2012-04-30, 10:14 PM
یه ادویه هست به نام گل زرد که ما تو غذا ها استفاده می کنیم بیشتر تو کوکو سیب زمینی

قیافه جالبی به غذا میده یه نوع حلوا هم باهاش درست میکنن که باید ادویه رو بجوشونیم تا

تلخیش گرفته شه

Azijam
2012-05-01, 10:15 PM
یه ادویه هست به نام گل زرد که ما تو غذا ها استفاده می کنیم بیشتر تو کوکو سیب زمینی

قیافه جالبی به غذا میده یه نوع حلوا هم باهاش درست میکنن که باید ادویه رو بجوشونیم تا

تلخیش گرفته شه

..........................خانمی گل زرد همونیه که شبیه زعفرنه؟...........ریش ریشیه؟

lela
2012-05-03, 12:26 AM
مادرشوهرمن همیشه ادویه هامو از آقای جلالی میگیره برای همه عروسهاش هم سفارشی میگیره برای هرغذایی هم ادویه مخصوصی میده خیلی هم خوشمزست ولی ما طعم وافعی مواد روترجیح میدیم اما برای پلوبندری هیچی مثل مخلوط تخم گشنیز ودارچین وفلفل سیاه دانه ای که خودمون آسیابش کنیم وزیره وزردچوبه فلفل قرمز و مقداری هم لیمو عمانی تکه تکه شده البته تخم گشنیز چهاربرابربقیه ادویه ها باید باشه این ادویه بی نظیره دربندرعباس معمولا برای نذری پلو رو باگوشت ونخود واین ادویه درست میکنند:35:

lela
2012-05-03, 12:33 AM
با اجازه از گل زرد بیشتر توی استان مرکزی یااراک استفاده میکنند مخصوصا برای درست کردن ترخنه وهمینطور به جای زردچوبه دربیشتر آشها مخصوصا آش جو که معمولا برای ده روزه زنی که زایمان کرده واین از سنتهای قدیمیه که البته به آش طعم خوبی میده معمولا قبل از استفاده اونو میخیسونند بعضی ها هم بازعفران مخلوط میکنند{53}

ارين
2012-06-13, 12:13 AM
من از زرچوبه و کاری و چوب دارچین تو خوش هایی که رب دارن استفادم میکنم................برا کتلت هم از زرچوبه و فلفل گرانولی و گلپر استفاده میکنم.................برا مایه ماکارانی از زرچوبه و کاری و فلفل و یه کوچلو دارچین به اضافه اویشن..............از چوب دارچینن و هل وبهار نارنج هم تو چای استفاده میکنم.خیلی چای رو خوش عطر میکنه...................

گلم مي تونى بگي گلپر توى كتلت مزشُ چطوري مى كنه آخه يكى از دوستام توى فسنجونش هميشه گلپر مى ريزه واى نمى دونى چقدر بد مي شه مزه دوا مى ده.......

ارين
2012-06-13, 12:34 AM

تلخیش گرفته شه

يعني گل زرد طعم خاصي داره؟!!!! آخه من شنيده بودم به جاى زعفرون (البته همراه با زعفرون) استفاده مي كنند فقط به خاطر رنگش،حالا اگه بخوايم استفاده كنيم بايد بجوشونيمش چطوري ؟واقعاً تلخه؟

ارين
2012-06-13, 12:39 AM
بچه ها توى تهران جايي رو مي شناسيد كه ادويه هاى اهواز (كلاً ادويه هاى جنوب) رو بفروشه توى بازارم رفتم اما پيدا نكردم{20}

Bahari
2012-06-13, 01:53 AM

زنجفیل ( زنجبیل ) رو به تنهایی می شه برای یک نوع خاص حلوای مجلسی و نان زنجبیلی استفاده کرد که من شخصا طعم اون حلوا رو خیلی می پسندم - یه جور تندی تیز که کنار شیرینی یه تیست متفاوت و بی نظیره {2 (30)} ولی به خاطر همین تندی زیادش داخل غذا باید با ادویه های دیگه ترکیب و طعمش رو تا حدی تعدیل کرد !
من شخصا یک نوع ادویه مخلوط درست می کنم از ترکیب همه ی ادویه هایی که دوست دارم و حس می کنم عطر و طعمشون کنار هم مزه ی خوبی به انواع غذاها می ده ... یعنی کافیه شما یک شامی ساده با این ادویه درست کنید و عطرش 6 تا خونه اونورتر رو هم مستفیض کنه :35:

البته برای همه ی غذاها کاربرد نداره ولی تو بیشتر غذاهای گوشتی - پاستاها - پیتزاها - مرغ سوخاری و آب پز و ... کتلت و خلاصه برای بیشتر غذاها ازش استفاده می کنم ! ترکیب ادویه مخلوط خونگی به نظر من البته - بیشتر ذائقه ای ست تا اینکه بخوایم دنبال یه رسپی خاص باشیم ... ولی به طور کلی ترکیب زردچوبه با فلفل قرمز و سیاه و دارچین و پودر سیر و کمی موسیر ... پودر گل محمدی و پودر تخم گشنیز و کمی زنجبیل ترکیب فوق العاده معطر و دلنشینیه که تقریبا برای هر غذایی می شه استفاده کرد و واقعا لذت بخشه عطری که تو خونه می پیچه {2 (5)}

بعد اینکه برای چای هل بهترین گزینه ست و تقریبا همه دوست دارند و مشکل ذائقه خاص هم نخواهید داشت :3: تضمین می کنم هااااا {71}

برای قاطی پلوها به طور کل همین ادویه مخلوط خودم رو می ریزم به همراه زیره فراوون ... کلا من به تبع مامان جان عاشق انواع ادویه و بخصوص این زیره تو پلو هستم {2 (6)} برای لوبیا پلو و کشمش پلو که اگه نباشه نمی شه اصلاااااا :10:

دیگه جونم واستون بگه گلپر رو ما می ریزیم توی عدسی و وااااااااااااای که چقدر معطر و خوشمزه اش می کنه !{2 (5)}

برای ماهی سرخ یا کبابی هم فقط نمک و فلفل و زردچوبه - عطر سیر رو توی ماهی اهالی خونه ی ما نمی پسندند شاید شما دوست داشته باشید ! ولی برای ماهی سرخ شده حتما با آب نارنج و غوره مزه دارش می کنیم و تو ماهی شکم پر مامان پز هم رب انار و آلو و سبزیجات معطرش هر بنی بشری رو از خود بی خود می کنه {2 (30)}

تو خورش قیمه کمی همین ادویه مخلوط دست ساز می ریزم چوب دارچین و گلاب - این گلاب تو قیمه های نذری دقیقا همون فوت کوزه گری ست که معمولا عطر و طعمش برای ما همیشه خاصه و نمی دونیم چرا قیمه های نذری انقدر خوشمزه می شن - :3:

الباقی رو در فرصت های دیگه براتون خواهم نوشت ... ولی از همه ی اینها گذشته تو خونه ی ما معمولا هل و فلفل سیاه و زردچوبه و زیره همیشه خدا کم میاد هرچی هم کیلویی بخریم {21}

Bahari
2012-06-13, 02:00 AM
و .....

بچه ها کسی میدونه از فلفل سفید چه استفاده ای میشه؟؟ خیلی بوی بــــــــــــــــــــــــ ـــــــدی داره!!!!!!{20}{20}{20}{20}{20} یه بار تو سس پاستا ریختم (شرمنده) بوی تعفن میداد!!{2 (8)}{20}{20}{20} اینقده خجالت کشیــــــــــــدم!{4} شماها تا حالا استفاده کردین؟؟؟{63}

عزیزم فلفل سفید رو در مواردی باید استفاده کنی که بدون در نظر گرفتن عطر خاصی ! نمی خوای داخل غذا یا سس دونه های فلفل مشخص باشه ! من برای سس مایونزم ازش استفاده می کنم به میزان کم ! که ظاهر یکدست سس رو تغییر نده {68}

*Helena*
2012-06-13, 02:49 AM
سلام:11:{2 (6)}
بچه ها من یه چند تا تجربه در مورد ادویه میگم که خیلی خوبه{2 (4)}
به مخلوط مایع گوشت چرخ کرده (ماکارونی، موساکا و ...) پودر زیره بزنید، همینطور برای همبرگر من یه قاشق پر پودر زیره میزنم عالی میشه.{69}
برای سرخ کردن ماهی هم به ادویه ماهیتون یکم گلپر بزنید، خیلی خوب میشه {3 (52)}
به لوبیا پلوتون هم پودر دارچین بزنید خیلی خوش عطر میشه.{2 (4)}
{bliss}

mina sa
2012-06-13, 08:46 AM

زنجبيل با مرغ خيلي خوشمزه ميشه . مرغ رو هنگام بخارپز كردن با اين ادويه درست كنيد . من امتحان كردم ميدوستم

SAHAR NAAZ
2012-06-13, 11:14 AM
من از میدان نقش جهان اصفهان یه ادویه هفت رنگ میخرم و از اون به همه غذا هام میزنم.+ زردچوبه و فلفل سیاه. فلفل سیاه را برای این میزنم که بوی بد گوشت و ماهی و مرغ را میگیره اما برای تند شده غذا از فلفل قرمز استفاده میکنم. دارچین به خورشهای رب دارم میزنم اما وقتی غذا را از روی اجاق گاز برداشتم چون دارچین مثل غوره رنگ رب را خراب میکنه. دارچینو به پلو هویجم میزنم خیلی خوب میشه. سیر را مخصوصو ماهی میزنم که بوی بدش را بگیره. زنجفیلم برای ماهی خوبه. مادر شوهرم به کوکو سیب زمینیشم پودر زنجفیل میزد.

Azijam
2012-06-13, 01:50 PM
گلم مي تونى بگي گلپر توى كتلت مزشُ چطوري مى كنه آخه يكى از دوستام توى فسنجونش هميشه گلپر مى ريزه واى نمى دونى چقدر بد مي شه مزه دوا مى ده.......
گلی من گلپر سبز نکوبیده از عطلری میکیرم پاکش میکنم...................بعد اسیابش میکنم..............اسیاب شدهاش رنگ سبز روشنی داره ..................عکس میزارم ببینی..............................خیلی خوش عطره.......................من تو کتلت و تو مایه ماکارانی هم میریزم....................مزه خیلی خوبی داره..........................تو فسنجون ندیدم کسی گلپر بذاره{2 (26)}.........................

Sarashpaz-Sepideh
2012-06-13, 05:34 PM
مقررات من براي استفاده از ادويه جات بشرح زير ميباشد:{4}
پودر دارچين و گل محمدي و زعفران براي پلوهاي مخلوط
پودر زردچوبه و فلفل سياه براي كوكو سبزي
پودر زردچوبه و زنجفيل و زعفران براي كوكو سيب زميني
پودر سير و فلفل سياه و پودر 11 ادويه مخلوط مشهد براي تماااااااااااااامي غذاهايي كه قراره سرخ بشن و به شكل ساندويچ يا فست فود دربيان مثلا انواع پيراشكي،اسنك ، كتلتها، بعضي از كوكوها كه محتوياتشون زياده و موادشون از قبل سرخ شدن مثل كوكوي كدو و لوبيا سبز و ...(مثل غذاهاي فست فودي ميشه مزش)
پودر اويشن براي غذاهاي ايتاليايي از انواع پيتزا گرفته تا لازانيا و پاستاها
پودر زيره سبز و دارچين تو غذاهاي خاورميانه اي مهمه (مثل كبه اي كه فقط با گوشت و پياز درست ميشه و دانه صنوبر) همچنين واسه باقالي پلو هم مناسبه بهمراه مقداري گلسرخ

یاسمن
2012-06-14, 12:43 AM
عزیزانی که از زیره استفاده میکنن ، میشه بگن از چه نوعش ؟ سبز یا سیاه ؟ آخه عطراش یه کم متفاوته . مخلوط هر دو بشه موردی نداره؟

تندیس
2012-06-14, 01:06 AM
من یه ادویه دارم مخصوص گوشت چرخ کرده اس که خودم درستش میکنم پیشنهاد میکنم این رو حتما امتحان کنین{1}
ادویه ها:زیره سبز- زیره سیاه-فلفل سیاه-پودر دارچین-تخم گشنیز

زیره سبز وسیاه وتخم گشنیز رو اسیاب میکنیم وبعدبا بقیه مواد قاطی میکنیم از همه مواد هم باید به یک

نسبت استفاده شه وبعد هم تو هر غذایی که توش گوشت چرخ کرده استفاده میکنیم میریزیم{2 (30)}

تندیس
2012-06-14, 01:12 AM
عزیزانی که از زیره استفاده میکنن ، میشه بگن از چه نوعش ؟ سبز یا سیاه ؟ آخه عطراش یه کم متفاوته . مخلوط هر دو بشه موردی نداره؟

یاسمن جان من هم از زیره سیاه وهم از زیره سبز استفاده میکنم ... زیره سیاه عطرش وبوش

بهتره... از ترکیب این دو هم میتونی استفاده کنی.....

یاسمن
2012-06-14, 01:28 AM
فکر کنم بی استفاده ترین ادویه تو غذاها میخک باشه . که واقعا طعمش قابل تحمل نیست و نمیشه استک کرد با هیچ ادویه دیگه . بوش منو یاد مطب دندانپزکی میندازه :42:

Bahari
2012-06-14, 01:45 AM

خانمی اگه حوصله شو داری بزار اول دقیق بگم تفاوت اصلیشون کجاست تا بعد ! :3:

درواقع اگه بخوایم خیلی قانونمند عمل کنیم ... زیره سبز بیشتر مصرف دارویی داره و زیره سیاه مصرف غذایی ... البته خواص دارویی زیره سیاه هم خیلی زیاده ولی مثلا خواص ضد نفخ زیره سبز بیشتره برای همین معمولا در چهل گیاه از زیره سبز همراه بادیان استفاده می کنند .
اما زیره سیاه علاوه بر اینکه معطر تره ! خاصیت چربی سوزی بالایی داره ولی این رو هم مد نظر داشته باشین که مصرف بالای زیره عوارض خیلی زیادی هم در پی خواهد داشت - مخصوصا که خانمها به خاطر این معجزه ی عجیب چربی سوزیش ممکنه وسوسه بشن و دوز مصرف یک دفعه خیلی بالا بره {65} -

بزرگترین مشکلش هم اینه که قدرت بینایی رو کاهش می ده - البته اگر خیلی زیاد مصرف کنید هاااا - قدیمی ها می گفتند سوی چشمتون کم می شه {2 (14)} همینطور به کبد آسیب می زنه ... البته این فقط مخصوص زیره نیست همه ادویه ها و گیاهان دارویی رو هم باید با احتیاط مصرف کرذ .

ببخشید این همه مقدمه رو گفتم که اگر احیانا کسی آشنایی نداره مراقب باشه که افراط نکنه و خدای نکرده مساله ساز نشه برای هیچ کس :42:

ولی ما به خاطر همین تفاوتها هردو رو با هم ترکیب می کنیم - نسبت زیره سیاه بیشتره البته - و به صورت پودر شده داخل ادویه مخلوط و یا کامل برای غذاهایی که می خوایم خودشو نشون بده و به قولی زیر دندون بیاد ( پلوها - شیر برنج و ... ) {2 (30)} استفاده می کنیم .

Bahari
2012-06-14, 01:49 AM
یاسمن جون میخک اتفاقا خیلی کاربرد داره منتها باید تو جای خودش و به روش درستش ازش استفاده بشه که به قول شما آدمو یاد مطب دندونپزشکی نندازه :10:
نمی دونم تا حالا کچاپ تو خونه درست کردی یا نه ؟! ولی یکی از بهترین ادویه ها ودرواقع مهمترین ادویه ای که به صورت صنعتی هم به سس کچاپ می زنند همین میخک هست !

گاهی هم برای معطر کردن گوشت به همون صورت میخی وارد گوشت می کنی و بعد از اینکه بوی زهم شو گرفت باید خارج کنی و دور بندازی ... و .. و ... و...

کلا همه ادویه ها اگر به جاش و به روش درستش استفاده بشن مهمترین فوت کوزه گری آشپزی به حساب میان

{246}مهمترین فوت کوزه گری آشپزی ؟!!!{eek}جمله است نوشتم آخه :35:{21}

یاسمن
2012-06-14, 02:10 AM
مرسی عزیزم از توضیحات و راهنمایی کاملت
برا سس کچاب هیچ وقت میخک نزدم همیشه جوز هندی میزدم . ولی حتما یه تستی میکنم طبق دستور شما
بازم مرسی{53}

Bahari
2012-06-14, 02:25 AM
خواهش می کنم گلم {2 (6)} فقط برای کچاپ هم 2- 3 تا میخک داخل سس در حال جوش میندازی و بعدش خارج می کنی و دور میندازی ... پودرش نکن که بوی بد بگیره سس ات {68}

یاسمن
2012-06-18, 12:37 AM
خانمی واسه سس کچاب گفتید میخک بزنیم و ..
مقدارش چقدر باید باشه و پودرش کنم؟
اگه اشکالی ندازه کل مقدار موادی که سس درست کنیم رو برام بنویسید
تشکر{53}:11:

Bahari
2012-06-22, 03:09 AM
نه گلم میخک که پودر می شه همونطور که خودت هم گفتی بوی خوبی نداره پس معمولا به همین صورت کامل باید استفاده بشه ! مثلا برای یک لیوان سس 2 تا میخک کافیه ! همراه سایر ادویه هات اضافه می کنی و بعد که سس رو خاموش کردی درش میاری و دور میندازی ... به اندازه کافی عطرش رو به مواد می ده ...
طرز تهیه سس رو هم چشم ! می گذارم تو تاپیک مربوطه و بهتون اطلاع می دم حتما ... {53}

آمنه خانم
2012-06-23, 12:07 AM
فکر کنم بی استفاده ترین ادویه تو غذاها میخک باشه . که واقعا طعمش قابل تحمل نیست و نمیشه استک کرد با هیچ ادویه دیگه . بوش منو یاد مطب دندانپزکی میندازه :42:

ازمیخک به مقدار خیلی خیلی کم باید توی ادویه ها استفاده کرد چون عطر خیلی قویی داره مثلا توی خورشت قیمه استفاده میشه یا توی بعضی از شیرینیها.

1956
2012-06-28, 07:30 PM
..........................خانمی گل زرد همونیه که شبیه زعفرنه؟...........ریش ریشیه؟

گلم عطاریها بهش میگن گلرنگ قابل توجه نوعروسان {2 (4)}{2 (6)}

1956
2012-06-28, 07:36 PM

من از زیره سیاه استفاده میکنم مامانم میگه خاصیتش بیشتروطبعش گرم ولی سبز ملین ولی سیاه برای لاغری وتقویت معده عالیه{clap}{69}

1956
2012-06-28, 07:52 PM
ببخشید رزماری رو کسی عکسشو نداره بزاره ؟رزماری همون ایکه گوشه خیابونا رشت میکنه ؟مثل مرزس؟

1956
2012-06-28, 08:00 PM
خانمی پودر انبه برا سس سنبوسه خیلی عالیه...........................

میشه عزیزم سس سنبوسه رو دستورشو بفرستید؟چطوری میشه پودر انبه درست کرد؟ایا باید انبه رو خشک کردو پودرکرد ؟{63}

یاسمن
2012-06-29, 04:06 AM
ببخشید رزماری رو کسی عکسشو نداره بزاره ؟رزماری همون ایکه گوشه خیابونا رشت میکنه ؟مثل مرزس؟
درسته عزیزم شبیه مرزه هست و از خانواده نعناها هستش. اسم دیگش هم اکلیل کوهی هست
[Only registered and activated users can see links]

یاسمن
2012-06-29, 04:09 AM
میشه عزیزم سس سنبوسه رو دستورشو بفرستید؟چطوری میشه پودر انبه درست کرد؟ایا باید انبه رو خشک کردو پودرکرد ؟{63}
با اجازه ازی جون...{53}
گلم پودر انبه رو از بیرون بخر راحت تری ..
واسه سس هم من اینجوری درست میکنم : پودر انبه + رب گوجه+سرکه+آب+نمک و فلفل همه رو مخلوط روی حرارت
البته نمک نمیزنم چون خودش یه حالت نمکی داره .

1956
2012-07-01, 06:17 PM
خدا نکنه عزیزم منم خیلی کم استفاده میکنم داخل همه ادویهام ولی خدانکنه دندون درد بگیری برای اون خیلی خوب دونه میخک مثل میخه
دیگه مگه نه ازسمت پایش میتونی بزاری روی دندونتون وفشار بدی مثل بروفن عمل میکنه {69}

یاسمین ع
2012-07-06, 10:53 PM
هانی جون بهترین ادویه رو اگه میخوای بگو از ابادان بیارن برات(سید محمد جلالی) اگه اهوازه که مرتضی علی که تو بازار کاوه اهوازه بهترین ادویه رو داره!اگه از اونجا گرفته اشناتون ادویه 24 قلمه احتمالا!

احسنت بر شما دقیقا درست گفتین ما اهوازی ها از این دو جا بهترین ادویه ها رو می خریم:3:

از ابادان بیارن برات(سید محمد جلالی) خیبان پهلوی یا امام جدید البته همه بش می گن پهلوی{66}

Azijam
2012-07-21, 08:21 PM
بچه ها این ادویه ها رو دوستم از ابادان برام فرستاده.......خدایش حرف نداره.........این هم عکس بسته بندیش: ادرس و تلفن هم روش هست...............ظاهرا میشه شفارش داد............من زرچوبه و ادویه پلویی و ادویه کاری(خورشتی) با ادویه (مرغ وماهی) رو گرفتم..............قیمت همش شد 11000تومن..................

sarina-kian
2012-07-22, 09:05 AM
مرسی آزی جون.دقیقا همینه.منم همیشه از ادویه های محمد جلالی استفاده میکنم.ادرسش هم تو خیابون امام در ابادان هستش.بسیار بیست و عالیه.به جرات میتونم بگم بهترین ادویه ای هستش ک تو ایران میشه پیدا کرد.ادویه پلو،ادویه ترشی،ادویه کاری خورشتی(پارسال 6000 تومان خریدم)،ادویه مرغ و ماهی ادویه هایی هستن که خیلی زیاد تو غذاهام ازشون استفاده میکنم.بجز زردچوبه و فلفل و...چیزای دیگم که میخرم ازش یا میدم برام بفرستن.

.SAHAR.
2012-07-27, 10:47 PM
برای کتلت پیشنهاد میدم ازین ادویه ها استفاده کنین.عالی میشه:
زردچوبه،ادویه،فلفل سیاه،گلپر،دارچین،پودر آویشن،یکی دو حبه سیر رنده شده دوس نداشتین پودر سیر و نمک!خیلی به طعم همبر شبیه میشه!

سلام دوست گلم منظور شما از ادویه چیه؟

sarina-kian
2012-07-28, 07:20 AM
سلام دوست عزیز.منظور ادویه بهارات یا ادویه مخلوط هست که در شهرهای مختلف متفاوته اما بهترین نوع اون ادویه 24 قلم هست که ترکیبی از 24 نوع ماده متفاوته مانند:زنجبیل،زردچوبه،فلفل سیاه و...خیلی چیزای دیگه ک من نمیدونم.
ادویه ها متفاوته ادویه کاری داریم.خورشتی هست.مرغ و ماهی.ترشی.پلویی و.....که ترکیب و میزان مواد اونها باهم متفاوته.

atefe.godarzi
2012-08-01, 12:25 PM

ازی جون زنجفیل و ما برا چایی استفاده میکنیم اما برا غذا من دوست ندارم چون تند و خیلی معطر.

گندم
2012-10-02, 09:18 AM
زیره سبز مصرف کنید تا سالم بمانید
ღ*ღ•٠·˙ಌಌಌ˙·٠•ღ*ღ

زیره سبز به عنوان یک چاشنی دهنده غذا می تواند در سلامت بدن فرد تاثیر بسزایی داشته باشد.
زیره سبز می تواند در درمان و پیشگیری بیماری هایی مثل آنفلوانزا، کم خونی و هضم بهتر غذا نقش داشته باشد.
خاصیت ضد عفونی کننده زیره سبز می تواند در افزایش ایمنی بدن موثر باشد؛ به همین دلیل یک ماده غذایی مفید برای درمان آنفلوانزا به حساب می آید.
دانه های زیره سبز منبع غنی از آهن است که می تواند برای درمان کم خونی استفاده شود. مشکل کم خونی همواره معضلی برای زنان و کودکان بوده که باعث می شود سطح هموگلوبین خون کاهش پیدا کند. اضافه کردن این ماده به ترکیبات غذایی روزانه در جلوگیری از پیشرفت این بیماری موثر است.همچنین می تواند در هضم سریع و بهتر غذا کمک کند. مصرف زیره در کنترل دل درد، اسهال و حالت تهوع موثر است.
{clap}

Mojgan514
2012-10-02, 10:04 AM
ادویه جات عبارتند از ریشه ها،پوستها یا تخمها یا برگهای گیاهان که به صورت کامل ، خرد شده یا پودر شده در غذا ها و شیرینیها و حتی دسرها استفاده می شوند. ادویه در طعم و عطر غذا نقش بسیار مهمی دارد بخصوص در آشپزی هندی. اصلا بدون ادویه غذای هندی هیچ هویتی ندارد ،در چین نیز ادویه بسیار مهم است.ادویه تعیین کننده مزه نهایی یک غذاست ؛ متاسفانه در آشپزی ایرانی نقش ادویه بسیار محدود است و اکثرا جز ادویه های مرسوم مانند : دارچین،هل،زردچوبه،فلفل ،زعفران و چند ادویه دیگر ادویه های دیگر گمنام و غیر محبوب هستند. البته اینطوری که در صحبتهای دوستان دیدم خوزستانیهای عزیز قدر این طعم دهنده های عالی را خوب میدانند و غذاهای خود را با ادویه ها خوش بو تر و خوش عطر تر میکنند.من خودم از ادویه خیلی استفاده میکنم.به خصوص اینکه در اشپزخانه من غذای هندی و چینی زیاد درست می شه. اینها ادویه های معمول من هستند:
ادویه 7 چاشنی:جوزهندی-دارچین-میخک-فلفل سیاه-زیره-خردل -زیره سبز

ادویه خورشی:زرد چوبه-خردل-زنجفیل-فلفل سیاه-فلفل قرمز -جوز هندی که از هر کدام به مقدار مساوی مخلوط میکنم.البته این نکته را بگویم که همیشه تمام ادویه ها را درسته میخرم و خودم انها را اسیاب میکنم و همیشه به مقدار کم این کار رامیکنم تا ادویه عطر خودش را از دست نده.

ادویه خورشی را من به همراه مواد اولیه یعنی گوشت و پیاز حتما سرخ میکنم اینطوری عطر ادویه خیلی بیشتر میشه.اگر ادویه را بدون سرخ کردن در اب خورش بریزید کمی مزه تلخی به غذا میده.در ادویه خورشی من دارچین نیست چون به نظر من خورش را تیره میکنه و در غذاهایی که احتیاج به دارچین هست مانند قیمه در اواسط پخت 1 یا 2 تکه چوب دارچین در خورش می اندازم ویا گاهی ممکنه از عرق دارچین استفاده کنم..
من یک ادویه مخصوص خورش بادمجان دارم که برایم از بندر عباس فرستاده اند بسیار غذا را خوش طعم میکنه نمی دونم شاید همانی باشد که اهوازی های عزیز تهیه میکنند.

در ضمن همانطور که گفتم چون غذاهای هندی زیاد درست میکنم مقدار بسیار زیادی ادویه هندی اماده دارم که مخصوص غذاهایی مانند بریانی مرغ(چیکن بیریانی) وخورش کاری مرغ ,بیریانی بره(لمب بیریانی) چانا دال(خوراک عدس دال) یعنی هر غذای هندی یک ادویه مخصوص خود را داره که هر کدام هم بوی خودشان را دارند.

خلاصه اینطوری بگم که اشپزخانه من بدون ادویه ها هیچ رونق و عطر وبویی نداره:3:{71}
f

دوستان خوبم در مورد ادویه اگر سوالی دارید تا انجا که دانسته هایم به من اجازه بده پاسخ گویتان هستم.{1}
برای دیدن تصاویر بعضی از ادویه ها میتوانید به لینک بروید.

[Only registered and activated users can see links]
ا[Only registered and activated users can see links]

كارولين
2012-12-24, 11:02 AM
براي حبوبات ( عدسي, لوبيا گرم..)‌ از گلپر استفاده كنيد . پرتقال و انار هم با گلپر خيلي عالي ميشه.
تو استانبولي هم مقداري دارچين و گلپر استفاده ميكنم . براي ماكاراني هم كمي زنجبيل و آويشن كه طعم پيتزا بهش ميده.
البته مصرف ادويه سليقه اي هست و ممكنه خيليها خوششان نياد.

eli..
2013-04-21, 11:31 AM
من برای قیمه و خورشتایی تو این مایه (مثلا خورش خلال) از ادویه مخلوط مشهد که خیلی عالیه استفاده میکنم
توی خورشتای رب دار و مرغ و توی مایه ماکارونی و استامبولی و ....حتما از زعفرون استفاده میکنم
توی مواد ماکارونی ولوبیا پلو و استامبولی اکثرا از فلفل دلمه هم استفاده میکنم
برای مواد روی عدس پلو هم سعی میکنم یه کوچولو زرد چوبه بزنم یا اصلا نمیزنم گاهی و به جای اون زعفرون استفاده میکنم
توی کتلت و شامی از پودر تخم گشنیز استفاده میکنم که عالی میشه
برای عدسی درست کردن توی پیاز داغش یه کم آرد تفت میدم و یه کوچولو خیلی کم پودر شمبلیله میریزم که عطر خوبی به عدس میده
برای قورمه سبزی علاوه بر لیموی سالم آخر پخت اگه ترشی غذا رو بخوام بیشتر کنم یه مقدار پودر لیمو بهش اضافه میکنم همینطور برای این غذا نیم ساعت آخر یه مقدار شمبلیله خشک تفت میدم و میریزم عطر و طعمش بهتر میشه و 2 3 تا پر گل محمدی(سرخ)خشک شده هم توش پودر میکنم
توی خورشت بادمجون یه کم دارچین عالی میشه
بعضی وقتا توی قوری چایی یه تیکه کوچیک زنجبیل تازه میندازم که با چایی دم بکشه (من که عاشق طعم زنجبیلم)
توی سوپ ورمیشل هم زنجبیل طعم خوبی به سوپ میده البته مقدار خیلی کم(من معمولا یه تیکه میندازم توی سوپ و اخر پخت اون رو در میارم که زیر دندون نره اشتباهی)
برای مزه دار کردن ماهی از آبلیمو ونمک وفلفل و سیر رنده شده استفاده میکنم بعد اگه بخوام سرخ کنم توی آرد سوخاری میزنم و.... و اگر هم بخوام توی فر کباب کنم روش رو روغن زیتون میزنم
گلپر رو فقط روی باقالی پخته ریختم تا الان به همراه سرکه... برای چیز دیگه استفاده نکردم

بازم چیزی یادم بیاد میام مینویسم

eli..
2013-04-21, 11:59 AM
فلفل قرمز(چیلی)خشک رو هم پودر کردم و توی اکثر غذاهام میریزم مخصوصا توی سوپ و آش(موقع سرو) و خورشت قیمه

سس سالاد الویه رو با آبلیمو و روغن زیتون و نمک مخلوط میکنم و به موادش اضافه میکنم....اگه با مرغ درست کرده باشم الویه رو حتما یه مقدار از آب مرغ رو هم بهش اضافه میکنم

برای پختن سیرابی و کله پاچه {4}:10:از همون اول پخت توی آبش یه مقدار زردچوبه و یه پیاز درسته و چند حبه سیر میریزم....بعد از نیم پز شدن نمک میزنم و موقع سرو هم آبلیمو{65}

بازم چیزی یادم بیاد میام مینویسم

103228
2013-04-21, 06:21 PM
[QUOTE=Azijam;312095]کسی نیست جوابه سوال منو بده.................... سلام از زنجفیل میتوانی برای سس ماکارانی استفاده کنی البته مقدار انرا در نظر بگیر چون زنجفیل تند است.

shooshoo
2013-05-29, 11:31 PM

من از زنجفیل تو ابگوشت استفاده میکنم طعمشو عالی میکنه.

شبهای تهران
2013-05-29, 11:54 PM
من از زنجبیل چه به صورت پودر وچه بصورت تازه تقریبا توی تمام غذاهام استفاده میکنم

ملاحت
2013-05-30, 12:52 AM
خانوما من میخاستم فلفل سفیدبگیرم که توی سوپرمارکت چشم خورد بهش ازاین بسته ایا...میخاستم ببینم خوبن؟همه جاااینطوری پودریه یا شماخودتون اسیاب میکنین؟

شبهای تهران
2013-05-30, 01:38 AM
ملاحت جون من توی کانالهای آشپزی خارجی میبینم که همیشه میگن ادویه رو همون موقع باید آسیاب و استفاده کرد و زیاد با پودرش موفق نیستان makhsosan فلفل و تخم گشنیز و زیره رو حتما تازه آسیاب میکنن

ملاحت
2013-05-30, 12:42 PM
ممنونم عزیزم ازتوجهت... منظورم اینه که فلفل سفیددرسته سم پیدا میشه یا فقط پودریه؟

بوژنه
2013-05-30, 03:25 PM
ما معمولا زیاد از ادویه استفاده نمی کنیم
ادویه ثابت غذا هامون فلفل سیاه و قرمز(بستگی به غذاش داره) و زردچوبه است
گاهی کاری به کباب و گوشت و ...
گاهی آویشن به غذاهایی مثل ماکارانی و پیتزا
این سری از آبادان کاری خورشتی و ادویه مرغ و ماهی گرفتیم که خوبن .
البته من موقع آشپزی از دارچینم اشتفاده میکنم . حتی چندبار تو کیکم ریختم که خوب شد.

Maryam_chef
2013-05-31, 05:48 PM
کلا من خیلی طرفدار ادویه جات هستم هر ادویه ای جای خودش باید مصرف بشه من برای چای از چوب دارچین استفاده میکنم برای خوروش ها از کاری زرد چوبه و فلفل و .... از فلفل سیاه برای بورانی و ماست و خیار و بعضی خوراکها برای کیک دارچین خوب معلومه
از زنجبیل که به دو نوع استفاده میکنم از تازه ی ان برای بعضی غذاها که رنده میکنم نوعی تنقلات درست میکنم (البته باید اهل تندی باشی چون زنجبیل تازه تنده )
از پودرش تو بعضی غذاها تو حلوا بعضی شیرینی جات انواع نون ها استفاده میکنم
از زیره هم استفاده میکنم از گرد غوره و... همه و همه از تخم گشنیز و تخم شربتی و...
البته تو تابستونا کمتر استفاده میکنم چو ن انرژیش زیاده {4}{4}

solmaz55
2013-05-31, 07:07 PM
من توی تمام غذاهام از زردچوبه و کمی فلفل و زیره استفاده میکنم و برای بیشتر پلوهام هم علاوه بر اینها دارچین هم میزنم.

سامره
2013-05-31, 09:57 PM
من تو غذاهام ادویه زیاد استفاده میکنم.
ادویه هر غذا متفاوت میزنم اما زرد چوبه و فلفل سیاه تو همه غذاها استفاده میکنم.
مثلا در لوبیا پلو علاوه بر فلفل زرد چوبه ، لای برنج هم پورد گل محمدی و دارچین میزنم.
در ماکارانی هم آویشن اضافه میکنم.و غذاهای دیگه هم ...... متفاوت .
پودر دارچین - پودر کاری - پودر سیر - هل - زیره سیاه - زیره سبز - جوز هندی -گلپر -تخم گشنیز و........کلی ادویه دارم

Maryam_chef
2013-06-10, 07:12 PM
اویشن
این ها رو خودم جمع کردم خشک و پودرش کردم
برای درمان سرفه های خشک خوبه
در انواع سالاد ...ماست .... ماست وخیار .....بورانی .....بعضی غذاها استفاده داره
در ضمن برا ی اعصاب هم مفیده
اینم عکس اصلش و پودر شدش :

باران بهاري
2013-06-10, 08:33 PM
آزي عزيزم من از زنجبيل توي پودر سوخاري \ سوپ جو و مرغي كه با سس ربي هست استفاده مي كنم .براي مرغ ربي من هر دفعه از يه ادويه استفاده مي كنم .مثلا يه بار از چوب دارچين ، پودر زنجبيل ( كه هميشه استفاده مي كنم ) زعفران و فلفل سياه و قرمز استفاده مي كنم .يه بار از همينا با حذف چوب دارچين و اضافه كردن هل استفاده مي كنم. بعضي وقتا از پوست خشك شده پرتقال و بعضي مواقع از پوست خشك شده ليمو شيرازي استفاده مي كنم .گاهي برگ بو هم مي زنم .
براي ماكاروني از زردچوبه ، فلفل قرمز ،فلفل سياه ، كمي زيره سياه ، پودر آويشن ، پودر تخم گشنيز استفاده مي كنم .موقع دم كردن لا به لاي ماكاروني از ريحان خشك شده و يا جعفري تازه خرد شده استفاده مي كنم.البته اگه پودر تخم گشنيز و پودر آويشن رو استفاده كنم ديگه اين سبزيها رو به كار نمي برم .
براي كتلت از نمك فلفل قرمز و فلفل سياه و پودر سوخاري و بعضي وقتها از كمي پودر سير هم استفاده مي كنم .
براي لوبيا پلو از دارچين و زعفران و فلفل سياه استفاده مي كنم.
براي عدس پلو از كمي هل و دارچين استفاده مي كنم .
براي باقالي پلو از كمي دارچين ( خيلي كم ) و بعضي مواقع از پودر گل سرخ هم استفاده مي كنم.
سوپ جو :زنجبيل ، فلفل سياه و قرمز و زردچوبه
قيمه : هل ، فلفل سياه و قرمز ، زردچوبه ، زعفران ، مغز ليمو عماني ، چوب دارچين
پيراشكي : خيلي كم زيره ، فلفل سياه و قرمز ، پودر آويشن و پودر كاري ( خيلي كم )
بعضي غذاها هم فقط از فلفل سياه و قرمز و نمك و زردچوبه استفاده مي كنم .
آش رشته :زردچوبه ، فلفل قرمز ، زيره سبز
ولي معمولا توي غذاهام از كمي پودر زنجبيل استفاده مي كنم چون گرميه .
از جوز هندي هم توي آشهايي كه با گندم و گوشت باشه و سبزي نداشته باشه ، علاوه بر فلفل قرمز و سياه و هل استفاده مي كنم .خيلي خوشمزه مي شه .

هنرمند
2013-07-17, 08:04 AM
میشه گفت من برای تمام غذاهام از پودر زنجفیل استفاده میکنم چون خیلی خاصیت داره حتی قورمه سبزی هم که درست میکنم داخلش از زنجفیل استفاده میکنم و فقط یک طعم تیز و کمی تند به غذا میده به خصوص به دوستان سفارش میکنم که برای تهیه مرغ حتما حتما از این ادویه استفاده کنید چون بوی زمخت مرغ رو میگیره و طعم خیلی خوبی بهش میده سعی کنید تو غذاهاتون بیشتر از فلفل سیاه استفاده کنید تا قرمز چون خاصیت فلفل سیاه خیلی زیاده باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن میشه زرچوبه هم که جای خود داره قدیمیها به عنوان پماد زخم از اون یاد میکردند من برای چای هم از هل و چوب دارچین و زعفرون استفاده میکنم دم کرده چای زعفرون فوق العاده عالیه به خصوص برای کسایی که در مناطق سرد سیر زندگی میکنند حتما حتما از چای دارچین و زعفران استفاده کنند چون طبیعت گرم دارند و به خصوص چای دارچین که باعث جلوگیری از درد عضله در سرمای زمستون میشه

goleyakh22
2013-07-17, 09:58 AM
من تو همه غذاهام از ادویه فلفل لیمو استفاده می کنم واقعاً که محشر می کنه
هر کی میاد خونمون می گه طعم غذاهات خیلی فرق می کنه خوشمزه تره من این ادویه رو واقعاً به همه پیشنهاد می کنم
ادویه کاری و ادویه مرغ و خورشت و ماهی و پلو رو از بوشهر واسم آوردن که اونا هم خیلی خیلی عالین

مریم ناز
2013-08-11, 04:29 PM
بچه ها این ادویه ها رو دوستم از ابادان برام فرستاده.......خدایش حرف نداره.........این هم عکس بسته بندیش: ادرس و تلفن هم روش هست...............ظاهرا میشه شفارش داد............من زرچوبه و ادویه پلویی و ادویه کاری(خورشتی) با ادویه (مرغ وماهی) رو گرفتم..............قیمت همش شد 11000تومن..................

عزیزم یعنی سفارش تلفنی برای شهرستان هم قبول میکنه اگه انجام میده شمرش واضحتر میذاری ممنونم

Azijam
2013-08-11, 05:13 PM
عزیزم یعنی سفارش تلفنی برای شهرستان هم قبول میکنه اگه انجام میده شمرش واضحتر میذاری ممنونم

اره عزیزم...................این هم تلفن سفارشات:2242430_2242427...........با عرض پوزش کد ابادان رو دیگه نمیدونم{77}

princessN
2013-08-12, 07:41 PM
بچه ها برای خورشت قیمه از این ادویه های هاتی کارا ی گلستان بزنید وای محشررررررررررررررررر میشهههههههههههههههههههههه هههههه

sainaap
2013-08-13, 11:23 PM
من توی یکی از صفحات مواد ادویه مرغ ودیدم حالاهرچی جستجو میکنم پیداش نمیکنم اگه کسی آدرس صفحه رو میدونه ممنون میشم راهنمایی کنه منو{20}{20}{20}{readletter}

یاسمین ع
2013-09-02, 07:24 PM
من تازگی ها به غذاهام پودر آویشن هم میزنم خیلی خوش بو و خوردنیش می کنه

باران بهاري
2013-09-08, 03:36 PM
من از ميخك توي مرباي آلبالو به مقدار 2 تا 3 تا استفاده ميكنم خيلي خوش عطر مي شه .حتما امتحان كنيد .

ستاره سربی
2013-09-10, 04:25 PM
پودر انبه و پودر پیاز و سیر تو فلافل خیلی خوب میشه . حتما" یه بار امتحان کنید . مزش مثل فلافل های بیرون میشه{2 (30)}

sorati
2013-11-03, 02:53 PM
پودر پیاز /پاپریکا/پودر سیر/دارچین/نمک/فلفل رو پیشنهاد میکنم برای همبرگر
و پودر موسیر/کاکاتو برای ماست {2 (6)}

نرگس ارمان
2013-11-23, 09:31 AM
این یک ادویه ساده ودر عین حال مفید 1ق زرد چوبه 1/2ق دارچین 1/4فلفل سیاه را باهم مخلوط کن وبرای انواع خورش استفاده کنید اگر برای ماهی خواستید 1/4 سماغ به ان اضافه کنید وحتما ادویه مخلوط ارد شودوماهی در ارد زده شود وبعد سرخ کنیداگر برای مرغ خواستید1/4گلپرنیم کوب و1/4اویشن به مواداضافه کنیداگر برای سبزی پلو خواستید 1/4 پودر سیر و1/4 دارچین ضافه کنید{1}

taraneh_shab4280
2014-01-09, 12:53 PM
سمت غرب کشور یه گیاه محلی داره به اسم ازبوه که اسم علمیش هم کاکوتی هستش برای استفاده تو کتلت عاللللللللللللللیه فوق العاده عطر خوبی داره.عطری بین آویشن و پونه داره فوق العاده ست

زیبا.
2014-01-09, 02:02 PM
دارچین خیلی خوبه

Miriam
2014-01-11, 10:32 AM

ببخشید یه سوال داشتم این ادویه ها رو که گفتید فقط تو همون شهرها داره؟ ممکن شهرهای اطرافش هم از همینا داشته باشن؟

ماهمون
2014-01-11, 10:44 AM
راستش ما رفته بودیم مشهد....یه مغازه میگفت اویه 18 قلم یکی میگفت 12 قلم یکی هم میگفت 24 قلم....ولی همه شون سبز رنگ بودن و کاری بودن{2 (26)} ما هم گرفتیم

سارینا جون تو صفحه اول نوشتی ادویه خورشتی و پلویی و .... اینها رو آماده میخری؟ من تو بسته بندی تو فروشگاهای بزگ دیدم به اونها بیشتر میتونم اعتماد کنم تا فله فروش های بازار رضا و بازار های اطرافش

کاش یه نفر دونه دونه اجزای تشکیل دهنده ی هر ادویه...غیر از کاری.... رو بگه تا ما خودمون تو خونه تهیه کنیم{105}

sarina-kian
2014-01-11, 12:38 PM
ببخشید یه سوال داشتم این ادویه ها رو که گفتید فقط تو همون شهرها داره؟ ممکن شهرهای اطرافش هم از همینا داشته باشن؟

بله.اینها ادویه های ترکیبی خودشون هست با فرمول مخصوص خودشون.ممکنه گاهی بعضیا بخرن بیارن شهرهاشون بفروشن اما اقای جلالی هیچ شعبه ای هیچ جا ندارن.مثلا مارک گلها نیست که همه جا داشته باشن.فقط مختص فروشگاه خودشونه.مرتضی علی کاوه اهواز هم همینطوره.

marzi.kh
2014-01-11, 12:43 PM
سارینا جون میشه جاشو دقیق بگی تو اهواز

sarina-kian
2014-01-11, 03:05 PM
سارینا جون تو صفحه اول نوشتی ادویه خورشتی و پلویی و .... اینها رو آماده میخری؟ من تو بسته بندی تو فروشگاهای بزگ دیدم به اونها بیشتر میتونم اعتماد کنم تا فله فروش های بازار رضا و بازار های اطرافش

{105}

ماهمون جان بازار رضا رو نمیدونم اما ادویه هایی که من بالا ذکر کردم در اهواز و ابادان خیلی خاصن و عالی.بسته بندیهای فروشگاهها چیه؟به گرد پای اونها که عمرا برسن اینها.فقط رنگ و اسانسن.اقای جلالی ابادان نسل اندر نسلشون ادویه فروشی داشتن و ادویه هاشونو از هند میارن.
بله من همه شو اماده میگیرم البته از ابادان.فقط 24 قلم رو وقتی ادویه های ابادانم تمام میشه از مرتضی علی کاوه میخرم.

sarina-kian
2014-01-11, 03:08 PM

مرضیه جان بازار کاوه یه ورودی داره از سمت خ طالقانی که شیرینی فروشی غنچه و...سر نبشش هستن.اون نبشو بیا تو 4-5مغازه که بری میرسی به ادویه فروشیه.مغازه بزرگی هست و نوشته روش مرتضی علی.از ورودیه طالقانی سمت راستت میشه که بیای تو کاوه.از هرکیک بپرسی بهت میگه کدومه.

avarash
2014-01-23, 01:54 PM
ما توی خوزستان معمولا ادویه هامون رو از آبادان میخریم. مخصوصا ادویه جلالی که به عنوان سوغات به همه شهرها میره.. من خودم همیشه توی فریزر ادویه جلالی دارم.... موقع خرید هم باید برای هر غذا جدا بخرین مثلا ادویه مرغ و ماهی ادویه خورشتی ادویه پلویی...
همین ادویه خورشتی خودش ترکیبی از 29 قلم ادویه است. اما زردچوبه رو جدا میشه به غذا اضافه کرد. کلا هرکس میخوتد از ادویه خوب استفاده کنه باید بره سراغ جلالی های آبادان.
من میشناسم افرادی رو که پستی هم خرید میکنن{2 (6)}

elham00068
2014-01-23, 03:40 PM
ما توی خوزستان معمولا ادویه هامون رو از آبادان میخریم. مخصوصا ادویه جلالی که به عنوان سوغات به همه شهرها میره.. من خودم همیشه توی فریزر ادویه جلالی دارم.... موقع خرید هم باید برای هر غذا جدا بخرین مثلا ادویه مرغ و ماهی ادویه خورشتی ادویه پلویی...
همین ادویه خورشتی خودش ترکیبی از 29 قلم ادویه است. اما زردچوبه رو جدا میشه به غذا اضافه کرد. کلا هرکس میخوتد از ادویه خوب استفاده کنه باید بره سراغ جلالی های آبادان.
من میشناسم افرادی رو که پستی هم خرید میکنن{2 (6)}

عزیزم ادویه جلالی مخلوطی از چه ادویه ای هست؟میش تاپیک قورمه سبزی رو مطالعه کنی و جواب منو بدی ممنون میشم از راهنماییت
چطوری پستی خرید میکنن؟

elham00068
2014-01-23, 03:43 PM

مرضیه جون دوسی اگه من ادویه خورشتی بخام میتونی واسم زحمتشو بکشی و من واست پول کارت به کارت کنم؟میگن ادویه ابادان و اهواز معرکه هست:35:

maryama
2014-01-23, 09:32 PM
ادویه آبادان ( بعلت همنشینی با هندی ها تو سالهای خیلی قبل ) خیلی مشهوره.ادویه حلالی هم نام فروشنده ی اون ادویه س میتونه شامل انواع ادویه باشه مثل پلویی،خورشتی و...... که از همه بهتر ادویه مرغ و ماهیه.
این هم تلفن سفارشات:2242430_2242427........کد آبادان 0631(این شماره رو دوستمون در صفحه ی 20 نوشتند.)

marzi.kh
2014-01-25, 08:19 AM
مرضیه جون دوسی اگه من ادویه خورشتی بخام میتونی واسم زحمتشو بکشی و من واست پول کارت به کارت کنم؟میگن ادویه ابادان و اهواز معرکه هست:35:

سلام عزیزم.گلم من ساکن بوشهرم آدرس اهوازو برا این گرفتم که بعد ازدواج قراره اونجا زندگی کنم ولی چشم اگه رفتم به ولایت همسری{1}روچشم بهت پیام میدم

mbanoo
2014-02-08, 02:55 PM
ادویه دارچین و فلفل که خودم آسیاب کردم و صدالبته با طعم ، بو و رنگ متفاوت تر از حاضری . پیشنهاد میکنم حداقل این دو ادویه که آسیاب کردنش کاری نداره رو خودتون آسیاب کنید {1}

درخشان20
2014-05-22, 11:42 PM
منظورتون از گلپر همون گلپرییه که به عنوان چای کوهی می خورن اره ! من همسرم از کوه برام جمع کرده خشک کردیم به عنوان دم نوش می خوریم نمی دونستم ادویم هست!
راستی دستور سری ادویهی این سوسیس کالباسارو ندارین ؟
از بس مختلف گفتید گیجم کردین.
راستی برای تو غذا اویشن کوهی بهتره یاشیرازی ما شیرازی رو برای دم نوش سرما خوردگی می خوریم.
مامان من توی شیر برنجاش زنجفیل هم میزنه خوب میشه.
جوابم رو بدین منتظر می مونم...

mehrradg28
2014-07-12, 10:04 PM
دوستان من میگو سوخاری میخوام درست کنم اونم از نوع اسپایسی تند
دوستان کسی تیکه مرغ اسپایسی سوخاری KFC رو خارج از ایران خورده چه مزه ای داره وقا 20 20
کسی میدونه ادویشو چطوری میشه درست کرد اون مزه ای بشه؟