تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : emgashshat - امگشت

میریام
2011-01-04, 11:29 AM
عربهاي خوزستان با ماهي گباب(قباد) نمك سود شده يك پلو درست ميكنند بنام امگشت كه من در اينجا طرز تهيه ان را براي دوستان ميگذارم :مواد لازم براي 4 نفر
برنج 4 پيمانه
سبزي پلويي(شويد - گشنيز) به مقدار لازم
نمك به مقدار لازم - ادويه و زردچوبه به مقدار لازم
كشمش 1 پيمانه
پياز يك عدد درشت
روغن دوقاشق
قبل از طرز پخت ،بايد اين نكته رابگويم كه خيلي هابه خاطر مسايل بهداشتي از ماهي قباد تازه بجاي نمك سود شده ان استفاده ميكنند ازتن ماهي هم ميشود استفاده كرد به اين صورت كه ماهي قباد تازه رابعد ازتميز كردن وشستن پر از نمك ميكنند و يك روز ان را در يخچال ميگذارند و بعد از ان استفاده ميكنند حالا طرز تهيه :ابتدا برنج را بصورت چلويي مپزيم ولي 5الي 7 دقيقه قبل از ابكش كردن ان سبزي پلويي را به اب برنج ميا فزاييم و بعد ان را ابكش ميكنيم طرزتهيه مواد امگشت :ماهي نمك سود شده يا تازه را با مقداري اب و زردچوبه و (ادويه مخصوص ماهي) بمدت ده دقيقه ميجوشانيم طوري كه ماهي له نشود ولي براحتي از استخوان جدا شودسپس ان را ابكش ميكنيم وميگذاريم خنك شود سپس استخوانهاي ان را بيرون ميكشيم وگوشت انرا خرد ميكنيم و باپياز فراوان وادويه وكشمش تفت مي دهيم وهنگام دم كردن برنج انرا وسط برنج ميگذاريم يعنني برنج را توي قابلمه گذاشتيم تويش را گود ميكنيم و مخلوط ماهي و كشمش و پياز را ميگذاريم و ان را دم ميكنيم .

afarin
2011-01-04, 02:43 PM
ميريام جون ممنونم.....ما چون ماهي گباب نداشتيم با تن ماهي درست كردم و خيلي خيلي خوشمزه شد {47b20s0} {47b20s0} {47b20s0}

Betty
2011-01-04, 06:19 PM
میریم جون، آفرین جون دستتون درد نکنه. میشه دستورش رو با تن ماهی هم بگین، اینجا ماهی قباد پیدا کردن کمی سخته.

afarin
2011-01-04, 11:35 PM
ممنون بتي جونم.....من تن ماهي رو با پياز و ادويه و زردچوبه تفت ميدم بعد سبزي و كشمش و گردو ميريزم بعد رب اضافه ميكنم......بعد با برنج دم ميكنم......خيلي خيلي خوشمزس {47b20s0} {47b20s0} {47b20s0}

من يه تن ماهي رو براي 2 ليوان برنج درست ميكنم...بقيه مواد هم اختياريه....مثلا من خواهرم كشمش زياد دوست نداره كم ميزارم ولي گردو رو بيشتر ميزارم........بستگي به ذائقه داره {53} {53} {53}

میریام
2011-01-05, 08:34 AM
افرين جون ممنون از زحمتيكه بابت عكس كشيدي ولي اصل امگشت بخاطر تضاد مزه شوري ماهي نمك سود وكشمش است كه باعث مزه خاص اون ميشه الانه منم اغلب با تن ماهي درست ميكنم ولي ديگه رب نميريزم چون باسبزي پلويي خيلي خوشمزه ميشه وفكرميكنم رب گوجه اثر اونو از بين ميبره ولي خوب ذايقه ها متفاوته. البته من دستور پخت سنتي اونو نوشتم (از عمه ام پرسيدم كه نزديك 75 سالشه وميگفت قديميا اينطوري درست ميكردند .)

Marjan
2011-01-05, 12:58 PM
ممنون ميربام جان
مامان بزرك منم مثل شما درست ميكنه {3 (23)} {3 (39)}
افرين جوون دستوري كه دادي خوبه ولي با اين غذا فرق فوكوله مادر {2 (5)}
من با تن ماهي اين غذا رو درست ميكنم جون تن ماهي هم طعم شوري رو داره به اين غذا خيلي نزديكه كسي كه ماهي شور در دسترس نداره ميتونه ماهي تن رو جايكزين كنه و بقيه دستورو انجام بده

fati-malus
2011-12-18, 06:59 PM
ماهي تن كه پخته شده و استخوانش گرفته شده( من معمولا از تن ماهي استفاده مي كنم)
به ازاي هر تن ماهي 2 ليوان برنج
كشمش به ميزان دلخواه
پياز يك عدد درشت
نمك وفلفل و ادويه و زردچوبه
دارچين یک ق مرباخوری
سبزي پلويي شامل گشنيز و شويد خشك سه قاشق غذاخوري
پياز رو خوب تفت مي ديم تا كاملا طلايي بشه بعد كشمش رو اضافه می کنیم تفت میدیم حالا تن ماهي و ادويه و نمك و فلفل و دارچین رو هم اضافه مي كنيم و مي زاريمش كنار.
قبل از آبكش كردن برنج زردچوبه و کمی دارچين و سبزي خشك رو اضافه مي كنيم با برنج یه جوش بخوره و بعد هم آبكش مي كنيم. تو قابلمه یه لایه برنج و یه لایه از مواد گوشتیمون میکشیم و می زاریم دم بکشه.
نکته:
میشه واسه تهدیگش مثل ته چین عمل کرد که غالبی هم در بیاد.

یاسمین ع
2012-07-14, 12:50 PM
سلام به همگی
قول داده بودم دستور پخت خرمشهری-آبادانی امگشت رو بزارم که خدااااااااااااااااااا رو شکر امتحانام تموم شد وقت کردم به قولم وفا کنم{63}{63}:3:

مواد لازم برای 7 نفر{eek}

ماهی گباب(gobab) یک عدد که حدود 1 کیلو باشه! ماهی زیاد خوشمزه ترش می کنه{4}
5 پیمانه برنج
1 پیمانه کشمش
3 سر پیاز بزرگ
نصف پیمانه سبزی پلویی شوید (بهتره سبزی خشک استفاده کنید)
نمک و فلفل و ادویه بسته به میلتون

طرز تهیه:
ماهی رو پاک کنید و از خون بشورید(ماهی تازه سالمتر وخوشمزه تره{68}) اون رو به 4 فسمت تقسیم کنید. و بزارید توی یه دیگ پر از آب و روش 3 قاشق غذا خوری نمک اضافه کنید و بذارید روی گاز به مدت 40 دقیقه که آب پز بشه بهتر بیرون بذاریدش چون اگه داخل باشه بوی ماهی آب پز خونه رو بر می داره و این اصلا خوب نیست{68}
توی این فاصله پیازاتون رو خلال خرد کنید و کمی تفت بدید که شفاف بشه
ماهی که آب پز شد بذارید کمی خنک بشه و خاراشو در بیارید این ماهی خاراش بزرگه وراحت در میان یه نکته خیلی مهم اینه که ماهی ها نباید له بشن و نباید خیلی کوچیک شون کنید به اندازه مناسب که توی غذا به راحتی مشخص باشن اما خیلی بزرگ هم نباشن
ماهی ها رو به پیازاتون اضافه کنید روغن به اندازه کافی برزید که ماهی ها خوب سرخ بشن زیاد تفت ندهید که له نشوند حالا ادویه تون رو اضافه کنید کمی نمک +فلفل+ ادویه مرغ و ماهی وتمام ادویه هایی که دوست دارین {71}این غذا باید خوشبو باشه من کمی دارچین + پودر زنجبیل+پودر سیر ....می زارم
توی یه ماهی تابه دیگه کشمش ها را سرخ کنید+دارچین +زرد چوبه کمی نمک
کشمش ها رو به ماهی تون اضاف کنید و قاطی شون کنید حواستون باشه ماهی ها له نشن
برنج رو بذارید آبپز بشه سبزی های خشکتون رو بش اضافه کنید وآب کش کنید
یه نکته طلایی:توی ماهی تابه جدا سبزی خشک معطری که دارین مثل شوید ریحون و....رو با کمی روغن سرخ کنید تا بوشون به مشامتون رسید از رو آتیش برش دارید
حالا کمی روغن توی دیگتون بذارید برج اول بعد مایه ماهی تون بعد برنج تا موادتون تموم بشه در اخر سیزی معطری که توی روغن سرخ کردین رو به برنجتون اضافه کنید وبزارید برنجتون دم بکشه!
این غذا با ماست و همچنین با ترش بندری خوشمزه میشه{2 (30)}{2 (30)}

توجه کنید
طعم متضاد شوری ماهی وشرینی کشمش این غذا رو خوشمزه می کند(دوتاش به اندازه!)
غذا باید سبز رنگ باشه اصلا نیازی نیست رب روی غذا بزارید
این غذا باید کمی تند باشه من پینهاد می کنم هم فلفل سیاه وهم قرمز رو بذارید
اگه زردچوبه زیاد بذارید غذا خوشکل تر میشه
امیدوارم درست کنید و لذت ببرید{2 (5)}{2 (5)}{4}{4}

سانیا
2012-07-21, 08:31 PM
مرسی یاسمین جون کاش عکس غذات رو هم میذاشتی{103}

یاسمین ع
2012-07-25, 06:21 PM
سلام عزیزم سانیا خانم
ما معمولا این غذا رو وقتی که هوا خنک باشه درست می کنیم یعنی پاییز و زمستون ان شا الله عکسشو می زارم

گل افروز
2012-09-17, 12:25 PM
تقريبا شبيه دوپيازه ماهي ميمونه كه سبزيجات خشك هم به برنجش اضافه ميشه. ياسمن جان! راستي منظورت از اين جمله چيه؟ «ماهي خوشمزه ترش ميكنه»

گل افروز
2012-09-17, 12:27 PM
دستور پخت و نظر ميريام جان رو بيشتر ميپسندم. و به نظر من توي همه غذاها نبايد رب گوجه كرد تا هم شكلش و هم رنگ و روي غذا و هم طعم آن با ديگر غذا ها تفاوت و تنوع داشته باشه.

یاسمین ع
2012-09-25, 10:51 AM
گل افروز جان گفتم ماهی اگه زیاد باشه غذا خوشمزه تر می شه
با تن ماهی من خوشم نمیاد به نظر مزه خوبی نمی ده
رب گوجه هم نمی خواد

یاسمین ع
2012-10-09, 03:05 PM
فردا می خوام امگشت درست کنم عکساشو میزارم

kiana_203
2013-05-15, 11:51 AM
سلام من وقتی ماهی گباب نباشه از ماهی شیر (آگول) هم استفاده میکنم ولی ماهی رو با آب نمی پزم ماهی رو بعد از نمک زدن توی ماهی تابه میچینم و روی ماهی ها رو با حلقه های پیاز مپوشونم و بدون آب میزارم بخارپز بشه اینطوری با آب پیاز میپزن و خوش طعمتر میشن و خونه بوی ظفر کمتری میگیره و بعد ریش ریش میکنم و با پیاز زیاد تفت میدم و مثل دستوری که بقیه دوستان خوزستانی دادن درست میکنم و خیلی خیلی غذای خوشمزه ای{eat}{dance}
متاسفانه توی تهران تنوع ماهی مثل اهواز نیست و مجبورم که با تن ماهی درست کنم البته با تن ماهی هم خوشمزه میشه اما از نظر قیمت بصرفه نیست

miryam
2013-05-18, 02:22 PM
كياناجون سلام من اصلا از ماهي شير خوشم نمياد ومدتهاست نخريدم . چون طعمش رو تو قليه يا سرخ شده نمپسندم ولي ميخوام اين سري بگيرم از روشت استفاده كنم بزارم لاي پلو . ممنون از دستورت

Maryam_chef
2013-05-22, 12:14 PM
میریام جون من یک دفعه با ماهی شیر مدل شما رو درست کردم ولی نمیدونستم اسمش امگشته ممنون{2 (4)}{4}

mamanefarima
2014-02-03, 04:16 PM
بااجازه از دوستان هنرمند
من فکر می کنم اگه ماهی قباد طعم شور داره پس میشه جاش از ماهی شور شمالی ها استفاده کرد
{105}