تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : کمر درد در بارداری


Hedieh
2012-02-25, 11:34 AM
کمر درد در بارداری علل متفاوتی دارد . آن معمولا ناشی از کشش عضلات پشت است . در نیمه بارداری ،وقتی رحم سنگین تر می شود ، مرکز ثقل تغییر می یابد . وضعیت فرد نیز در پاسخ تغییر می یابد . بیشتر خانمها بیشتر به پشت تکیه می کنند که عضلات پشت آنها مشکلتر عمل می کنند.

ضعف عضلات شکم نیز باعث درد پشت می شود زیرا این عضلات بطور نرمال ستون فقرات را حمایت می کند و نقشی مهم در سلامتی پشت دارد . طی بارداری ،این عضلات کشیده شده و ممکن است دچار ضعف شوند که در نتیجه منجر به درد پشت می شود. این تغییرات همچنین ممکن است که مادر را مستعد آسیب حین ورزش نماید.

هورمونهای بارداری ممکن است منجر به کمردرد شود. هورمونی برای ایجاد کانال منسب زایمانی برای خروج بچه ،لیگامانها را در مفاصل متحمل وزن لگن مادر شل می کند. این شل کردن ،مفاصل را انعطاف پذیر می کند اما اگر خیلی تحرک پذیر شود منجر به کمردرد می شود.

چه کار می توان انجام داد ؟
برای کمک به جلوگیری از کمردرد باید بدانید چگونه بایستید یا حرکت کنید :
- کفش پاشنه کوتاه با قوس مناسب بپوشید
- برای بلند کردن اشیای سنگین از دیگران کمک بخواهید
- اگر مجبورید مدت طولانی بایستید یک پا را بر روی یک پایه قرار دهید
- تشک شما خیلی نرم نباشد
- برای برداشتن اشیا از حد کمر بیشتر خم نشوید ، با خم کردن زانوها ابتدا بنشینید و بعد آن را بردارید.
- بر روی صندلی با ساپورت خوب برای کمر بنشینید یا برای ناحیه تحتانی کمر از یک بالش کوچک استفاده کنید.
- هنگام خوابیدن بر روی پهلو بین دو پای خود از یک یا دو بالش استفاده کنید.
- بر روی ناحیه دردناک از گرما یا سرما استفاده کنید یا آن را ماساژ دهید.

ورزش برای پشت می تواند به کم کردن درد پشت کمک کند. ورزش عضلات حمایت کننده پشت و پاها را تقویت می کند یا تحت حرکات کششی قرار می دهد و برای آنها وضعیت خوب ایجاد می کند وعضلات پشت – شکم – لگن و فوقانی بدن را قوی می کند.

این ورزشها نه تنها رفع کمردرد کمک می کند بلکه مادر را برای زایمان آماده می کند. ورزش داخل آب و پیاده روی طی بارداری بی خطر است و برای پشت عالی می باشد.

48445

تماس با پزشک در موارد زیر :
اگر درد شدید پشت دارید یا اگر درد بیش از 2 هفته باقی بماند ،باید با پزشک خود تماس بگیرید . خود درمانی نکنید زیرا درد پشت می تواند توسط مشکلات مهمتری ایجاد شده باشد. حتی درد پشت می تواند از علایم مهم زایمان زودرس باشد. اگر همراه درد ، تب و یا سوزش ادراری ، با خونریزی واژن دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید.
بعد از رد کردن علل دیگر درد، می توان از کمربند بارداری یا باند الاستیک مخصوص یا حائل پشت استفاده کرد. این وسائل می تواند برای وزن شکم حمایت ایجاد کند و فشار روی پشت را کاهش دهد.در موارد شدید ،عوامل ضد درد ،استراحت ، یا درمان فیزیکی توصیه می شود.

پزشک آنلاین

*maria*
2013-01-23, 09:54 PM
سلام هدیه جان من از سه ماهگی حاملگیم کمر درد های خیلی شدید داشتم و زیر نظر دکترم خیلی مورد ها رو رعایت کردم اما حالا که دخترم 1.5 سالشه هنوز همون کمر دردهای شدید دوران بارداری رو دارم خوب نشدم واقعا این دردها عذاب آوره

Hedieh
2013-01-26, 01:35 PM
سلام هدیه جان من از سه ماهگی حاملگیم کمر درد های خیلی شدید داشتم و زیر نظر دکترم خیلی مورد ها رو رعایت کردم اما حالا که دخترم 1.5 سالشه هنوز همون کمر دردهای شدید دوران بارداری رو دارم خوب نشدم واقعا این دردها عذاب آوره

سلام عزیزم

خانمی بهتر که به یه متخصص اورتوپد مراجعه کنید تا در صورت لزوم MRI گرفته بشه و اگر نیاز هست درمان براتون شروع بشه...