کارگاه های آموزشی در رومنو - جشنواره پاییز هزار رنگ
جشن انار - مسابقه ویژه آشپزی و شیرینی پزی 54
کارگاه آموزش نوشیدنی های گرم

PDA

مشاهده نسخه کامل : سویا - مزه دار کردن سویا

Azijam
2012-02-23, 11:19 PM
من به این روش سویا رو مزه دار میکنم................شما هم اگه روش خاصی دارید بگید.............من سویا رو میشورم و مقدار کمی اب روش میریزم میزارم رو اجاق.............بعد بهش استاک مرغ یا گوشت اضافه میکنم.........یک کوچلو سرکه هم اضافه میکنم در حدی که تیزی سرکه حس نشه..........یه مقدار هم زعفرون.........میزارم اونقدر بجوشه تا ابش به خورد سویا بره..............حالا سویای ما اماده اس.میتونید برا مایه ماکارانی یا مایه پیتزا یا ...............استفاده کنید.خیلی از خانواده ها چون بچه ها شون سویا دوست ندارن از سویا استفاده نمی کنن..............این روشم یه بار امتحان کنید......بعد نتیجه شو ببینید.........راستی یادم رفت بگم.........میتونید سویا رو مزه دار کرده تو بسته بندی کوچیک فریز کنید........هر وقت که نیاز شد اماده داشته باشید

negah
2012-02-24, 12:36 AM
من سویا رو اول با اب می جوشونم بعد در صافی میریزم و ابش که گرفته شد با پیاز داغ تفت میدم و از پودر کاری که بسته بندی ان معمولا قوطی های سبز رنگه استفاده میکنم و بعد یا به تنهایی یا باگوشت مخلوط میکنم و در ماکارونی یا لازانیا و....استفاده میکنم

ღ.ترنم.ღ
2012-02-24, 12:45 AM
منم به همون روش که آزی جون گفتن درست میکنم و همیشه از سویا ریز استفاده میکنم که بهتره وقتی با گوشت ترکیب میشه مشخص نمیشه.

همونطور که میدونید سویا میزان پروتیینش از گوشت بیشتره و برای بدن خیلی مفیده:3:

Khaleh Mary
2012-02-24, 12:32 PM
برای از بین بردن بوی سویا ،سویا را در شیر خیس کنید و بعد در صافی ریخته و و بعد استفاده کنید اینجوری مزه گوشت میگیره و بوی سویا هم از بین میره و بعد هر بلای که خواستید سرش بیارید {71}

Azijam
2012-02-24, 12:57 PM
برای از بین بردن بوی سویا ،سویا را در شیر خیس کنید و بعد در صافی ریخته و و بعد استفاده کنید اینجوری مزه گوشت میگیره و بوی سویا هم از بین میره و بعد هر بلای که خواستید سرش بیارید {71}

خاله ماری جون من متوجه نشدم{2 (26)}............سویارو تو شیر میخیسونی.............بعد مزه گوشت میگیره{2 (8)}

ღ.ترنم.ღ
2012-02-24, 03:29 PM
من فکر میکنم یه سری چیزا برمیگرده به فرهنگ های غذایی و عادات تغذیه ای افراد.اگه یه مدت استفاده کنیم به طعمش عادت میکنیم و از گوشت هم لذیذتر میشه برامون{1}

ماهمون
2012-02-24, 03:43 PM

خاله جون
این همیشه برام سوال بوده
بعد اینکه سویا رو تو شیر خیسوندیم,نباید بچلونیمش تو مشتمون؟
فقط بذاریم تو صافی؟ شیر توش بمونه؟
آخه وقتی تو آب جوش میخیسونیم باید تو مشتمون فشارش بدیم تا آبش بره{2 (26)}

Khaleh Mary
2012-02-24, 04:43 PM
مزش شبیه به گوشت میشه نمیدونم شیاد بخاطر پروتیین شیر هاست اگه باهش همبرگر یا کتلت درست کنید کسی متوجه نمیشه که با سویا تهیه شده
چرا ماهمون جان توی صافی که ریختیم با پشت قاشق فشار میدیم که کمی خشکتر بشه

gazal86
2012-02-24, 07:47 PM
من قبلا از سویای سبحان استفاده میکردم خیلی خوشم نمیومد اما یه ساله که سویا مکسوی استفاده میکنم با طعم جوجه ش خیلی خوشمزس حتما امتحان کنید{2 (30)}

roya.r
2012-02-28, 07:37 AM
بنظر من مشکل سویا بوشه که بنا به عادت غذایی بعضی نمی خورن ولی من پوره غوره رو علاوه بر جوشوندن و تفت دادن تو پیاز امتحان کردم خیلی خوب میشه{69}

Azijam
2012-02-28, 09:15 PM
این ترکیب سویا با گوشته که با همین روش مزه دارش کردم میزان سویا با گوشت برابره.................یه مقدار قارچ و فلفل دلمه و اویشن هم بهش اضافه کردم.........فوق العاده شد..............بعد گذاشتم لا ماکارانی ابکش شده...............

Roham
2012-06-04, 02:29 PM
من سويارو بعد از اىنكه جوشوندم با بيازو سير فراوون تفت ميدم بعد با عصاره مرغ و ادويه مزه دار ميكنم خيلي خوب ميشه

رکسانا بانو
2012-06-05, 07:48 PM
من با شیر نمش میدم میریزم توی صافی روش زرچوبه میریزم بعد با باقی مواد ماکارونی تف میدم راضیم

monir1343
2012-06-05, 08:13 PM
من یه سوال داشتم فقط باید سویا رو با گوشت مخلوط کرد مثلا کتلت نمیشه زمانی که گوشت نداشتیم با سویا درست کنیم ممنون میشم هر کی میدونه کمکم کنه دستتون درد نکنه

Hedieh
2012-06-05, 08:16 PM
من هم این روش رو تازه کشف کردم :35:

قبلا ها فقط سویا رو میجوشوندم و میریختم توی غذا، که اگر یه کم بیشتر از گوشت میشد بو میداد، اما یه چند دفعه هستش این کار رو میکنم اصلا بو نمیگیره، البته ما سویا رو فقط برای ماکارونی و لازانیا استفاده میکنیم، روشی که پیدا کردم اینه، سویا رو که توی آب ریختیم بهش زردچوبه و آویشن میزنیم و میذاریم بجوشه تا یه کم مزه بگیره، بعد هم آبش رو میگیریم و به همراه گوشت و پیاز و ..... سرخش میکنیم.......

Hedieh
2012-06-05, 08:18 PM
من یه سوال داشتم فقط باید سویا رو با گوشت مخلوط کرد مثلا کتلت نمیشه زمانی که گوشت نداشتیم با سویا درست کنیم ممنون میشم هر کی میدونه کمکم کنه دستتون درد نکنه

منیر جان فکر نکنم بشه، چون سویا حالت چسبندگی نداره و حتما باید با گوشت مخلوط بشه :3:

maahbod
2012-06-05, 08:49 PM
سویای به این شکل که عین گوشت چرخ کرده می مونه رو فقط من توی ایران دیدم ( و احتمالا یه سری کشورهای در حال توسعه ). فکر کنم اینها تفاله سویا هایی هستند که ازشون حالا یا روغن یا شیر گرفتند .
و من فکر می کنم که این شکل از سویا هیچ گونه مواد مغذی ای احتمالا نداره. ( احتمالا)

چون بخصوص خارج از ایران که تعداد خیلی زیادی از آدمها گیاهخوار هستند و روی نخوردن گوشت تاکید دارند از خود لوبیای سویا استفاده می کنند یا از ترکیبات دیگه اش مثل شیر سویا یا توفو یا جوانه و نه از این سویای چرخ کرده که بصورت تفاله هست. ( یعنی اصلا اینجا همچین چیزی فروخته نمی شه که کسی بخواد بخره )
من دیدم ایرانی های اینجا هم از ایران چند بسته اش رو می خرند و میارند استفاده می کنند. و بنظرم این محصول اگه واقعا ارزش غذایی ای داشت توی فروشگاه های اینجا میشد پیداش کرد

کل این حرفم این بود که بگم این غذاهایی که درست می کنید ممکنه اون ارزش غذایی که مد نظرتون باشه رو نداشته باشند و فقط شکم پر کن باشند و بخصوص بدرد بچه ها نخورند.

Hedieh
2012-06-05, 09:09 PM
ماهبد جون این سویائی که داخل غذا با گوشت ریخته میشه هم سرشار از پروتئین و املاح هستش، فقط روغنش رو کشیدن که به این صورت مثل تفاله میشه :3:

maahbod
2012-06-05, 09:40 PM
ماهبد جون این سویائی که داخل غذا با گوشت ریخته میشه هم سرشار از پروتئین و املاح هستش، فقط روغنش رو کشیدن که به این صورت مثل تفاله میشه :3:

مرسی آبجی

همین فقط خواستم بگم که احتمالا یه جوری هست که اینجاها نمی فروشن و مرسوم نیست استفاده بشه. حتی خود چینی ها هم که از سوسک و موش و ملخ نمی گذرن اینا رو ندارن و نمی خورن.

Azijam
2012-06-06, 12:21 AM

میشه عزیزم.....................قفط تو مایه کتلتت باید تخم مرغ بزنی{2 (5)}

*3tareh*
2012-06-06, 01:48 AM
من از سویای مکسوی استفاده میکنم.خودش مزه دار شده هست.هم طعم کبابی داره هم گوشت.هم مرغ
فقط اینکه با سویا اگه میخواید غذا درست کنید اگه شعله گاز کم باشه و اروم اروم درست بشه خیلی خوشمزه تر میشه.چون مغز پخت میشه

رکسانا بانو
2012-06-06, 09:50 AM
لوبیای سویا رودر چه غذایی میریزن و چطور طبخ میکنن

Azijam
2012-06-06, 10:59 AM
لوبیای سویا رودر چه غذایی میریزن و چطور طبخ میکنن

من تا حالا ندیدم کسی از لوبیاسویا برا غذا استفاده کنه .............دستور این خوراک رو از نت گرفتم .............جو پوست کنده ، قارچها و آب گوجه فرنگیها را به این لوبیاهای پخته شده اضافه می کنیم ، مدت یک ساعت زمان می دهیم تا این مخلوط با هم بپزند و قوام آیند…
65422
موادلازم:
لوبیا چیتی ۱ پیمانه
لوبیا سویا نصف پیمانه
لوبیا چشم بلبلی نصف پیمانه
جوپوست کنده نصف پیمانه
گوجه فرنگی ۶عدد متوسط
قارچ ۵عدد متوسط
جعفری و گشنیز پیمانه خورد شده
نمک، فلفل قرمز، زردچوبه، گلپر به مقدار لازم
روغن زیتون به مقدار لازم

طرز تهیه:
لوبیا ها را که از شب قبل خیس کرده ایم جداگانه می پزیم، بعد جو پوست کنده ، قارچها و آب گوجه فرنگیها را به این لوبیاهای پخته شده اضافه می کنیم ، نمک، فلفل، زردچوبه وگلپر را نیز به آنها اضافه کرده و مدت یک ساعت زمان می دهیم تا این مخلوط با هم بپزند و قوام آیند، سپس با روغن زیتون سرو می کنیم.
...................نمیدونم {2 (26)} به درد بخورباشه

Azijam
2012-06-06, 11:11 AM

یه نکته رو یادم رفت بگم.....................سویا رو بعد از این که تو اب خیسوندی...................و خوب پف کرد ابشو کامل بگیر و چرخش کن..................سیب زمینیهارو هم ابپز کن بعد رنده بزن.........................پیاز داغ و تخم مرغ هم به ترکیبت اضافه کن جعفری هم اگه داشتی....................ادویه ونمک هم بزن..................بعد موادتو به هر شکلی که خواستی در بیار تو ارد سوخاری بغلتون و سرخ کن.............................میتونی به جای نمک هم یک استاک مرغ یا گوشت به مواد بزنی .................این هم خوب میشه{santa}

sarina-kian
2012-06-06, 11:14 AM
سویای به این شکل که عین گوشت چرخ کرده می مونه رو فقط من توی ایران دیدم ( و احتمالا یه سری کشورهای در حال توسعه ). فکر کنم اینها تفاله سویا هایی هستند که ازشون حالا یا روغن یا شیر گرفتند .
و من فکر می کنم که این شکل از سویا هیچ گونه مواد مغذی ای احتمالا نداره. ( احتمالا)

چون بخصوص خارج از ایران که تعداد خیلی زیادی از آدمها گیاهخوار هستند و روی نخوردن گوشت تاکید دارند از خود لوبیای سویا استفاده می کنند یا از ترکیبات دیگه اش مثل شیر سویا یا توفو یا جوانه و نه از این سویای چرخ کرده که بصورت تفاله هست. ( یعنی اصلا اینجا همچین چیزی فروخته نمی شه که کسی بخواد بخره )
من دیدم ایرانی های اینجا هم از ایران چند بسته اش رو می خرند و میارند استفاده می کنند. و بنظرم این محصول اگه واقعا ارزش غذایی ای داشت توی فروشگاه های اینجا میشد پیداش کرد

کل این حرفم این بود که بگم این غذاهایی که درست می کنید ممکنه اون ارزش غذایی که مد نظرتون باشه رو نداشته باشند و فقط شکم پر کن باشند و بخصوص بدرد بچه ها نخورند.

ماهبد جان اومدم اینو بنویسم دیدم شما گفتی.من چند ساله نظرم همینه.که انچه مغذی هست دانه سویا و روغن سویا هست و انچه که اینقدر تبلیغ بر خوردنش میشه و اینقدر مفت مفت تو سوپرها بفروش میرسه چیزی جز تفاله ی چلانده شده و عاری از روغن و مواد مغذی دیگر چیزی دیگه نمیتونه باشه.سویا دانه ای روغنی و گرون قیمت هست پس این چیه که اینقدر ارزون داره بفروش میرسه؟؟؟؟؟تازه یه چیزی هم بگم دیگه مصرف نمیکنید.سویا جذب اهن گوشت و موادغذایی رو که با اون ترکیب میشه از بین میبره و مانع جذبش میشه.ماها ک اینقدر با هزینه بالا گوشت رو میخریم که پروتئین و اهنش به وجودمون جون بده پس چه کاریه با قاتی کردنش با تفاله ی سویا مانع جذب ارزش های غذایی اون به بدنمون بشیم؟؟؟؟

Azijam
2012-06-06, 11:29 AM
آيا مصرف سويا مفيد است؟...........
بر كسي پوشيده نيست كه در سالهاي اخير تقريبا در تمامي محافل علمي تغذيه‌اي صحبت از جانشيني سويا به جاي گوشت است و عده‌اي از كارشناسان تغذيه و پزشكان به علت عدم وجود كلسترول در سويا و همچنين بالا بودن ميزان پروتئين موجود در اين ماده غذايي و همچنين بعضي ديگر از خواص سويا، آن را به عنوان جانشيني مناسب براي گوشت بالاخص در بيماران قلبي و عروقي و داراي فشار خون و كلسترول بالا پيشنهاد مي‌نمايند.

65442

نكته‌اي كه در اين زمينه نبايد از نظرتان دور بماند اين است كه سوسايي كه اكنون در بازار و به صورت بسته بندي ارائه ميشود در حقيقت تفاله سويا است كه بعد از عمل روغن كشي در كارخانه‌هاي تهيه روغن نباتي از سويا به دست مي‌آيد.
اين ماده غذايي به سبب از دست دادن روغن خود، هنگام پخت مقادير زيادي روغن به خود جذب مي‌كند كه با توجه به وجود راديكالهاي آزاد و چربي‌هاي ترانس در روغن‌هاي موجود در بازار ميتواند براي سلامتي شما مضر باشد.
همچنين فراموش نكنيد كه يكي از جنبه‌هاي تاثير گذار سويا مربوط به اسيدهاي چرب ضروري موجود در ساختمانش است كه تقريبا به طور تمام و كمال حين عمل روغن كشي از بين مي‌رود. لذا اگر ميخواهيد براي حفظ سلامتي‌تان سويا مصرف نماييد سعي نماييد از دانه‌هاي روغني آن استفاده نماييد نه از دانه‌هاي روغن كشي شده.

Azijam
2012-06-06, 11:32 AM
به نظر من هم اگه از اجیلش استفاده کنیم خیلی بهتره............اجیلش خیلی خوشمزه اش هم طعم نمکی داره هم سرکه ای

sarina-kian
2012-06-06, 11:36 AM
من همیشه دونه سویا تو خونه دارم و کنار پسته و کشمش و اجیل و اینام رو اپن میذارم هر از گاهی میرم سمتشون بعنوان تنقلات خیلی خوبه و سالم.{53}
سعی کنین برای اجیل و حتی دونه سویا از نوع ساده و بی نمک و لیمو و سرکه و اینا مصرف کنین.نمک و شوری باعث بالا رفتن فشارخون میشه و تازه اجیل هایی که نوعشون از مرغوبیت کمتری برخورداره معمولا بو میدن اونها رو.پس نوع ساده ش هم مرغوبه هم سالمتر.و فله ای از خشکبار فروشی ها هم بگیرین نه این بسته بندیهای مزمز و...

Azijam
2012-06-06, 03:12 PM
ماهبد جان اومدم اینو بنویسم دیدم شما گفتی.من چند ساله نظرم همینه.که انچه مغذی هست دانه سویا و روغن سویا هست و انچه که اینقدر تبلیغ بر خوردنش میشه و اینقدر مفت مفت تو سوپرها بفروش میرسه چیزی جز تفاله ی چلانده شده و عاری از روغن و مواد مغذی دیگر چیزی دیگه نمیتونه باشه.سویا دانه ای روغنی و گرون قیمت هست پس این چیه که اینقدر ارزون داره بفروش میرسه؟؟؟؟؟تازه یه چیزی هم بگم دیگه مصرف نمیکنید.سویا جذب اهن گوشت و موادغذایی رو که با اون ترکیب میشه از بین میبره و مانع جذبش میشه.ماها ک اینقدر با هزینه بالا گوشت رو میخریم که پروتئین و اهنش به وجودمون جون بده پس چه کاریه با قاتی کردنش با تفاله ی سویا مانع جذب ارزش های غذایی اون به بدنمون بشیم؟؟؟؟

سارینا جون......................من در مورد این مساله که سویا جذب اهن گوشت رو پایین میاره یه تحقیقاتی کردم اخه برا خودم هم سوال پیش اومد.....................چنتا مقاله در این باره پیدا کردم.....................چند خط از این مقاله(* مصـرف همـزمان غذاهايي مانند غـلات سبوس گندم ، ذرت ، جو ، برنج وسويا جذب آهن راکاهش مي دهند. درحالي که استفاده از غلات جوانه زده مانند جوانه گندم وماش باعث افزايش جـــذب آهن غير گوشتي مي شود. هم چنين ترکيب سويا با گوشت به نسبت دو سوم سويا ويک سوم گوشت نيز باعث حداکثر جذب هر دو نوع آهن موجود در آنها خواهد شد. پس براي مصرف سويا بهتر است آن را با مقداري گوشت مخلوط نمائيد.)........................یه مقاله دیگه(هنگام استفاده از سویا، افزودن مقدار کمی گوشت به منظور افزایش جذب آهن ضروری است .).....................................

حالا جدا از اهن موجود در تفاله سویا.......................تفاله سویا سرشار از پروتیینه.........................این مساله رو نمیشه نادیده گرفت.......................

sarina-kian
2012-06-07, 12:32 AM
اینکه جذب اهن گوشت رو پایین میاره رو از سری کتابهای سلامتی بریتانیا خوندم.نویسنده هاشون پزشکای بریتانیا هستن و کتابا ترجمه هستن.حدودا 30 شایدم بیشتر سری کتاب در باره بیماریهای مختلف هست و این تو کتاب تالاسمی بود.چون ماژورها نیاز به اهن ندارند گفته شده بود با سویا و لبنیات و...چیزهای دیگه گوشت رو بخورن تا اهن کمتری وارد بدنشون بشه.حالا اینکه پزشکا هر روز نظراتشون تغییر میکنه رو دیگه نمیدونم چی درسته چی غلط.اینشالا ک این تفاله های سویا هنوز توشون پروتئین یافت بشه و مثل خیلی چیزای دیگه ک میگفتن خوبه بخورین و بعدش عکسشو ثابت کردن نشه!!!

Sarashpaz-Sepideh
2012-06-07, 08:56 AM
من سويا رو اول خيس ميكنم تو اب نيمه گرم. بعدش ميذارم نيم ساعت بمونه .بعدش قشنگ يه پياز سرخ ميكنم نگيني. سويا رو ميريزم توش و تفت ميدم فلفل دلمه اي خرد كرده و گوجه و رب و كمي زعفرون ميزنم. حالا شايدم بغلش سيب زميني سرخكرده بذارم (واسه ماكاروني خوب ميشه) بعدش ميذارم با درپوش كمي ميپزه و حاضر ميشه .{2 (6)}

Bahari
2012-06-22, 11:40 PM
کاری که من می کنم اینه که سویا رو اول کمی خیس می کنم با آب سرد حدود نیم ساعت ... بعد آبکش می کنم و مجددا روش آب سرد می ریزم و می گذارم با همون آب و کمی نمک روی حرارت که بجوش بیاد و 10 دقیقه جوش بخوره که هم نرم بشه و هم طعمش بهتر ... بعد آبکش می کنم و با فشار دست داخل همون آبکش آبش رو کاملا می گیرم و بعد اجازه می دم همون جا بمونه نیم ساعت دیگه که کاملا آبش بره و بعد چرخ می کنم ! و به همراه گوشت چرخ کرده و کمی ادویه کاری مخلوط می کنم و بسته بندی می شه داخل فریزر .... چون وقتی کمی همراه گوشت و ادویه بمونه طعمش بهتر می شه بعد دیگه مثل گوشت چرخ کرده هرجا و تو هر غذایی قابل استفاده است ... هرچند خودم خیلی دوست ندارم برای همین کلی بلا سرش میارم که طعمش خوب بشه {4}ولی حالا لااقل تا وقتی که خلافش ثابت نشده ! پروتئینش رو نیاز داریم انگار {102}

.SAHAR.
2012-07-11, 01:12 AM

دوست گلم درصورت تمایل باید تخم مرغ بیشتری اضافه کنید البته پیاز هم به ملات کتلت شما چسبندگی میدهد

.SAHAR.
2012-07-11, 01:23 AM
من همیشه دونه سویا تو خونه دارم و کنار پسته و کشمش و اجیل و اینام رو اپن میذارم هر از گاهی میرم سمتشون بعنوان تنقلات خیلی خوبه و سالم.{53}
سعی کنین برای اجیل و حتی دونه سویا از نوع ساده و بی نمک و لیمو و سرکه و اینا مصرف کنین.نمک و شوری باعث بالا رفتن فشارخون میشه و تازه اجیل هایی که نوعشون از مرغوبیت کمتری برخورداره معمولا بو میدن اونها رو.پس نوع ساده ش هم مرغوبه هم سالمتر.و فله ای از خشکبار فروشی ها هم بگیرین نه این بسته بندیهای مزمز و...

از اطلاع رسانی شما دوستان عزیز ممنونم بله بو دادن دانه های خوراکی طعم تیزی و کهنگی آنها را نشان نمیده یا گاهی ازبین هم میبره:45:

zarry joon
2012-07-11, 12:02 PM
دوستای گلم سویا روچطور تو کتلت استفاده میکنید خردشده یا درشت یا چرخ شده ؟؟؟؟{20}:45:

دنیا
2012-07-11, 12:12 PM
چرخ شده عزیزم

صبوره
2012-07-25, 10:10 AM
سلام به دوستان هنرمندم
خانما من یه کاری میکنم که کاملا ابتکاریه ولی باورکنید عالیه
من پیاز به مقدار نسبتا زیاد مثلا دو سه تا درشت را با غذاساز ریز خرد میکنم یا رنده اش کنید بعد سویای ریز با هرمارکی بود مهم نیست باهاش مخلوط میکنم میریزم توی تاوه بدو روغن
بعد شعله را متوسط میکنم نه کم نه زیاد وبالا سرش میمونم ومرتب هم میزنم پیاز آب میده وسویا توی آب پیاز خیس میشه وکمی نرم
حالا روغن و آویشن و فلفل و زردچوبه و رب و...... اضافه میمنم وباهم تفتشون میدم
امتحان کنید اگه بدتون اومد هیچی نگید اما اگه خوشتون اومد جون من یه صلوات به من هدیه کنید.

یاسمن
2012-07-25, 09:38 PM
صبوره جون سویا رو خیس میکنی قبلش دیگه؟

صبوره
2012-07-26, 10:51 AM
صبوره جون سویا رو خیس میکنی قبلش دیگه؟

نه عزیزم سویای ریز را کاملا خشک به پیاز رنده شده اضافه میکنم روی شعله متوسط مرتب هم میزنم آب پیاز به خورد سویا میره وکمی نرم میشه بعد روغن وفلفل ورب وزردچوبه و آویشن میزنم وسرخ میکنم اگه لازم بود این مخلوط را همینجوری استفاده کنم یا روی پلو بریزم گاهی یه نصفه استکان آب در انتها اضافه میکنم ودرشو میبندم باشعله کم پنچ دقیقه بمونه اما اکه بخوام لا به لای پلو یا ماکارونی دمش کنم دیگه نیازی به این نیم استکان آب هم نیست خودش با بخار کاملا نرم میشه.

Neda-V
2012-07-26, 11:03 AM
من جایی یه مطلب خوندم سویایی که در دسترس ما هستند همه ی مواد مغذیش رو گرفتن و فقط تفاله اش مونده و برای باروری مردان مضره حالا نمیدونم چقدر صحت داشته!!
به خاطر همین از اون به بعد من سویا استفاده نمیکنم و بجاش شیر سویا میگیرم
شما چیزی شنیدید در این مورد؟؟

Neda-V
2012-07-26, 11:06 AM
من جایی یه مطلب خوندم سویایی که در دسترس ما هستند همه ی مواد مغذیش رو گرفتن و فقط تفاله اش مونده و برای باروری مردان مضره حالا نمیدونم چقدر صحت داشته!!

atefe.godarzi
2012-08-04, 02:12 PM
ابتدا سویا را در مفدار لازم آب گرم خیس كنید و یكی دو بار آب آن را عوض كنید . وقتی سویا نرم شد ، آن را در صافى بریزید تا آب آن كاملا گرفته شود سپس در ظرفى پیاز رنده شده را سرخ كنید و به آن ادویه نمك و رب گو جه فرنگى را اضافه كنید ، حالا سویا را داخل آن بریزید و تفت دهید .

در این مرحله 2 قاشق غذا خورى آبغوره را نیز به مواد اضافه كنید اندكى صبر كرده و یك استكان آب به این مخلوط اضافه كنید حالا درب ظرف را بگذارید تا با حرارت ملایم به مدت 5 دقیقه بپزد . حالا سویاى شما مزه دار شده است . آین را به ماكارونى یا خوراك مى توانید اضافه كنید.{clap}

atefe.godarzi
2012-08-11, 11:56 AM
یه چیزی رو تو یه برنامه تلویزیونی یاد داد که خیلی بدردم خورد و همیشه اون خانم رو دعا می کنم. اونم اینه که برای سرخ کردن سویا ماهی تا به نچسب رو می ذاریم کمی داغ بشه و سویا ها رو توش می ریزیم بدون حتی یک قطره روغن و اینقدر هم می زنیم تا خوب تفت بخوره ( سویا که تفت بخوره خوشمزه تر میشه) تو این مدت ممکنه یه کم بچسبه اما هیچ اتفاقی نمیفته چون مجددا راحت با کفگیر جدا میشه بعد اگه خواستیم می تونیم یه ذره روغن بریزیم که رب و اینها رو بهش اضافه کنیم اما وقتی سرخ بشه دیگه بعدش اگه روغن هم بریزیم جذبش نمیشه. امیدوارم شما هم استفاده کنید و از این ماده غذایی مفید لذت ببرید.

setareh junam
2012-08-11, 03:44 PM
سلام من کاربر جدیدم.منم توی تلوزیون دیدم که سویا رو با اب گرم خیس میکردویکمم بهش نمک میزد بعد موقع درست کردنش ادویه واینا میزد

atefe.godarzi
2012-08-11, 04:31 PM
ستاره جون اب سویا رو نمیگرفت؟

zaryjoon
2012-09-16, 04:55 PM
بنظر من مشکل سویا بوشه که بنا به عادت غذایی بعضی نمی خورن ولی من پوره غوره رو علاوه بر جوشوندن و تفت دادن تو پیاز امتحان کردم خیلی خوب میشه{69}
رویا جون من نفهمیدم پودر غوره رو موقع تفت دادن با پیاز به سویا اضافه می کنی عزیزم {2 (26)}{2 (26)}

maahbod
2012-09-16, 06:44 PM
برای اون دوستمون که در مورد سویا پرسیدند :

این لوبیای سویا با غلاف هست

معمولا به اندازه چند دقیقه بخار پز می کنند و با غلاف یا بدون غلاف توی سالاد می ریزند .
یا توی سوپ ازش استفاده می کنند .

درسته که گفته میشه این غذا یه نوع جایگزین گوشت هست اما به این معنی نیست که توی غذاهای گوشتی به جای گوشت ازش استفاده کنند . میشه توی سوپ و سالاد ازش استفاده کرد و از ویتامین ها و مواد موجودش استفاده برد .

اما من همون طور که گفتم این تفاله ها رو خارج از ایران ندیدم و حتی اون لوبیا ها رو هم ندیدم کسی توی غذای گوشتی و به جای گوشت ازش استفاده کنه .
تفاله اش رو هم که اصلا فکر می کنم غذای دام باشه .

و البته نکته مهمتر از همه اینه که دکتر من ( دکتر زنان) تاکید داشت که در زمانی که زن و شوهر قصد بارداری دارند نباید استفاده بشه . چون اولا مستقیم روی هورمون های مردانه اثر داره و در درجه دوم :
اونطوری که دکتر من توضیح داد سویا باعث میشه که پوسته فولیکول ضخیم بشه بنابراین موقع آزاد شدن تخمک وقتی که پوسته قراره شکاف برداره به دلیل اینکه ضخیم میشه شکاف بر نمی داره و تخمک همون داخل می مونه و در نهایت تبدیل به کیست میشه .
من خودم خیلی سعی کردم مقاله اصلی مرتبط با این موضوع رو پیدا کنم اما موفق نشدم . ولی دکتر من عضو موسسه ای هست که کارشون فقط باروری و ناباروری و مسائل و مشکلات مربوط به اون هست ( یه چیزی پیشرفته تر از کلنیک رویان تهران ) و خب وقتی همچین کسی تاکید می کنه مطمئنا از روی تحقیقات و بررسی این حرف رو می زنه .

بنابراین نظر شخصی من اینه که صد بار بهتره که آدم نون و پنیر بخوره تا اینجور چیزها رو .

ضمنا به مقالات ایرانی بنظرم اعتماد نکنید بهتره . بهترین روش برای دانستن هر مطلبی سرچ کردن توی سایت FDA یا سایت های پزشکی معتبر هست .

safiye
2012-10-29, 01:35 PM
در تائید حرف دوستانی که عقیده دارن سویا یی که در ایران مصرف میشه باید بگم بابای من مرغداری داره وقتی شروع به کار کرد یه روز اومد خونه گفت من برای غذای مرغها کنجاله ی سویا خریدم ودیدم در کمال ناباوری همون سویایی که ما میخریم و میخوریم {eek}فقط درشتر وکثیف تره اما یه حسنی داره که چربتره!!!! و خوشمزه تر!!!!!!!
از اون موقع بود که ما تقریبا دیگه سویا نمیخوریم

selena
2012-10-29, 02:18 PM
خاله ماری جون یعنی چی اونوقت؟ سویا رو تو شیر میزاریم مزه گوشت میگیره؟ {21}

selena
2012-10-29, 02:22 PM

میشه بگین شیرسویا چی هست؟ خواصش چیه؟ مصرفش چطوره؟

فلونه
2012-10-30, 03:56 PM
سلام دوستان از همه راحتتر سویای مکسوی بخرید که قبلا مزه دارشده با هر طعمی هم هست یک بارمن دیدم خانوم معصومه عیوضی کارشناس آشپزی ازمکسوی استفاده کرد از اون وقت تا حالا از اونا استفاده میکنم نیاز به خیس کردن هم ندار وبسیار خوشمزه من قبلا سویاهای معمولی رو با شیر خیس میکردم خوشمزه می شد ولی نه به اندازه ی سویای مکسوی

iran banoo
2012-10-31, 06:57 PM
اين سوياي مكسوي هم مثل چيزهاي ديگه توي شهر ما ناياب شده{2 (8)}

Maryam_chef
2013-06-06, 01:56 PM
من همیشه سویارو که خیسوندم با کمی گوشت چرخ کرده با قارچ و ادویهای مختلف و رب و حتما حتما دارچین هم میریزم هم میشه باهاش ماکارونی پخت هم غذاهای دیگه

sama jan
2013-06-06, 02:03 PM
سلام دوستان از همه راحتتر سویای مکسوی بخرید که قبلا مزه دارشده با هر طعمی هم هست یک بارمن دیدم خانوم معصومه عیوضی کارشناس آشپزی ازمکسوی استفاده کرد از اون وقت تا حالا از اونا استفاده میکنم نیاز به خیس کردن هم ندار وبسیار خوشمزه من قبلا سویاهای معمولی رو با شیر خیس میکردم خوشمزه می شد ولی نه به اندازه ی سویای مکسوی

این این سویا رو باید بصورت خشک تو غذا ریخت؟؟؟مطمئنی نباید خیس بشه؟؟

sainaap
2013-07-19, 03:12 PM
1 سویا رومیخیسونم تانرم بشه البته باآب جوش

2توی آب جوش کمی زردچوبه (زیادبریزید تلخ میشه)با پودر آویشن میریزم

3وکمی روی اجاق باشه مثلا5دقیقه تابجوشد

4میریزم توی صافی وآب میگیرم روش وبادستم سویارو خوب فشار میدم تاآب زلال ازش خارج شه
5میذارم جلوی کولر کمی خشک بشه

حالا اگه باگوشت مصرف میکنید 2بار باهم چرخش کنید اگه هم جدا میتونید تنها چرخش کنید تاریزتر بشه

hale-b
2013-07-24, 10:13 AM
یه مقدار ابلیمو زمانی خیسش میکنید اضافه کنید طعم و بوی سویا رو میگیره وقتی هم خواستید تفت بدید باز ابلیمو اضافه کنید کاملا طعم سویا رو نیگیره بعد هر مزه ای خواستید بهش اضافه کنید

Maryam_chef
2013-07-24, 11:06 AM
من از سرکه و اب برای مزه دار کردن سویا استفاده میکنم

مهرانه
2013-07-24, 11:33 AM
روش مزه دار كردن سويا من اينه كه اول ميذاريم سويا با اب گرم و كمي نمك خيس بخوره حدودا نيم ساعت مشخص ميشه سويا وقتي خيس ميخوره نرم و ميشه و حجم پيدا مي كنه . بعد سويا ميريزيم توي صافي و خوب زير شير اب سرد ميچلونيم اين كار باعث ميشه سويا حين پخت لعاب نندازه . بعد پياز رو خلالي مي كنم و ميذارم تفت بخوره وقتي نزديك طلايي شدنه سير نگيني شده رو اضافه مي كنم تا كمي تفت بخوره و بعد سويا آب گرفته ر و اضافه مي كنيم و تو پياز تفت ميديم بعد بهش زردچوبه و نمك و فلفل و ادويه دلخواه رو اضافه مي كنيم و بعد از كمي تفت دادن ادويه بهش رب اضافه مي كنم مي تونيد بعد از تفت دادن سويا از گوشت چرخ كرده هم استفاده كنيد . در اخر فلفل دلمه اي در صورت دلخواه ميريزم و روي مواد رو آب گرم ميريزم تا كم كم سويا جا بيفته و به روغن بيفته اين سويا من هميشه يا بصورت خوراك ميخوريم يا براي لايه مياني ماكاروني استفاده مي كنيم .{1}

نرگس ارمان
2013-12-02, 08:43 PM
من سویا را مثل مهرانه جون درست میکنم فقط خیلی کم به اون سرکه واویشن اضافه میکنم سرکه بمقدار کم بووطعم اصلی سویا رو میگیره{1}

گلوریا
2014-08-24, 01:15 PM
سلام دوست جونیامن باآبجوش ونمک مزه دارمیکنم منتهایه مراتب وقتی توآبکش میریزم کمی آبش رفت بدون روغن داخل تابه میریزم تارطوبتش بره وکمترروغن بخودش بگیره{69}بعدداخل تابه دیگه روغن میریزم .باهرچی دم دستم بیادمزه دارمیکنم باسینه مرغ ریش ریش شده سرخش کنید خوشمزه است.{2 (5)}

گلوریا
2014-08-26, 09:43 PM
سلام عزیزان ببخشیدازبس خسته بودم نوشتم آخه بگوکی مجبورت کرده بنویسی دختر{68}نکات مفیددیگه اگه عجله داشتیدسویاروکمی باآبجوش بجوشونیدبانمک،کمی زیرآبسردمیگیرم بعدمیچلونیم داخل آبکش،بعدباروشی که گفتم کمترروغن میگیره باپیازازقبل تفت داده شده که فقط یه ذره مونده تاسرخ بشه تفت میدم وسینه مرغ ریش ریش شده که سلیقه خودتونه اول سینه روهم میشه تفت داد!بعدمابقی ماجرا........رب روهم آخرسراضافه میکنم بعدزردچوبه میدونیدکه زردچوبه بوی ضخم رب رومیگیره .{2 (26)}