کارگاه های آموزشی در رومنو - جشنواره پاییز هزار رنگ
مسابقه آشپزی 54 در روزمنو
کارگاه آموزش نوشیدنی های گرم

PDA

مشاهده نسخه کامل : چیپس میوه - خشک کردن میوه در منزل

Azijam
2012-02-01, 10:11 PM
بچه ها من میوه رو به این شیوه خشک میکنم.................شما هم اگه روش دیگه ای دارید بگید..........من میوه ها رو برش های نازک میزنم بعد..........رو شوفاژ کاغذ المینییوم میزارم ...........میوه هارو میچینم روش و مرتب این رو اون رو میکنم تا خشک بشن.......... مدت زمان خشک شدن میوه ها برای من چیزی حدود6-7 ساعته .................البته من یه کوچلو میوه هارو ابدار بر میدارم......... موز و سیب رو هم حتما قبل از خشک کردن بهشون آبلیمو میزنم یا چند دقیقه توی آبی که آبلیمو توش ریختم میخوابونم (برای جلوگیری از تغییر رنگشون) .پرتقال رو هم با پوست و هم بدون پوست خشک میکنم...............به نظر من کیوی نسبت به میوه ها ی دیگه خشکش خوشمزه تر.............من از اونجا که چیزای ترش مزه رو بیشتر دوست دارم......نمک با جوهر لیمو رو با هم قاطی میکنم یه کوچلو روشون میپاشم........{2 (30)}{2 (30)}............اگه کسی ملس دوست داره میتونه شکر بزنه...........

samanta2
2012-02-03, 08:52 PM
وای چه جالب میوه خشک کردن چه اسون بوده مزسی دوست خوبم از ایده های قشنگت

خانومی با بخاری هم میشه؟

Azijam
2012-02-17, 07:00 PM
خانومی با بخاری هم میشه؟

عزیزم با بخاری هم میشه..............میوه هارو تو ابکش بچین بعد بزار رو بخاری............

Khaleh Mary
2012-02-22, 05:52 PM
دوستان من هم چند وقت پیش تصمیم به خشک کردن میوه گرفتم سری اول را در فر گذاشتم که فر من امکان پخش حرارت را داره بوسیله باد که روی کمترین درجه گذاشتم و خواستم با باد داغ خشک کنم که دیدم دارند میپزند و بهتر بود که لای درب فر را باز بزارم و انجوری کلی برق مصرف میشد و کلان از ان روش صرف نظر کردم الان از همان روش روی شوفاژ استفاده میکنم هر روز یک جور میوه را به مقدار کم خشک میکنم و همیشه این میوه خشک روی میز هست
برای سفید ماندن سیب ها هم نصف لیوان آب و نصف لیوان آبلیمو را قاطی میکنم و سیب ها را در ان میزنم و داخل سبد ریخته و یکی ،دو ساعت صبر میکنم و بعد روی شوفاژ میزارم که خشک بشه
نکته اول وقتی روی فویل یا دستمال آشپز خانه میگذرد باید زود به زود برگردانید که به فیول نچسبه والی بعد که کمی خشک شد دیگه مشکلی براش پیش نمیاد
موز را به هر شکلی که امتحان کردم بدمزه شد و جالب نبود
نارنگی و پرتقال را پوست گرفتم ولی باز کمی مزه تلخی میداد که همینش هم خوشمزه ترش میکنه
آناناس هم خیلی خوشمزه شد ولی بنظر اهالی منزل کیوی از همه بهتره و مزه و حالت لواشک را پیدا میکنه

Sarashpaz-Sepideh
2012-02-22, 05:58 PM
اتفاقا منم ميخواستم ميوه خشك كنم منتها نگه داشتم موقع عيد
با اين شوفاژايي كه عرضشون كمه ميشه خاله؟:3:يعني شبكه هاش درشت درشت نيست كه زرورق روش زياد جابشه

Khaleh Mary
2012-02-22, 07:07 PM
سپیده جان زمان برای خشک کردن حدود ۳۰ ساعت را در نظر بگیر وقتی نیمه خشک شد بریز داخل سبد یا روی دستمال آشپزخانه از این کاغذی ها منظورمه و بزار زیر شوفاژ و بعد سری بعد را بزار روی شوفاژ برای همین من میگم هر روز کمی درست میکنم چون فقط شوفاژ ۲ از اتاق های ما از این نسبتا پهن ها هست و بقیه از این باریک ها هست که نمیشه چیزی روش خشک کرد و تا زمانی که تازه هست جا ی زیادی را میگیره بعد که هی خشک تر میشه حجمش هم کمتر
اگر کسی تجربه خوبی در مورد موز داره بگه چون من موز چیپسی زیاد میخرم و خوشمزه و سفید هست ولی ۳ بار که درست کردم سیاه و بدمزه شد
از موز کال تا کاملا رسیده و همینطور کاملا نازک و تا کمی کلفت تر ولی جوابش خوب نبود

Hedieh
2012-02-22, 07:16 PM
منم یه چند روزی هست میخوام درست کنم، خاله ماری جون منم عاشق این موز خشک شده هام، از بیرون که میخرم هم سفید هم خوشمزه روش، فکر کنم اگه جوش شیرین بهش بزنیم سیاه نشه {2 (26)}

چون آبلیمو و این جور چیزا مزه اش رو تغییر میده، من خواستم درست کنم، جوش شیرین رو با شکر قاطی میکنم و درست میکنم ببینم چه جوری میشه..........

negar55
2012-02-23, 09:40 AM
من برشهای نارنگی رو توی آبکش فلزی چیدم و روی بخاری گازی گذاشتم اصلا خوش طعم نشد مزه گاز و دی اکسید کربن گرفته بود - اسن یه وضی{71}

Azijam
2012-02-23, 11:30 AM
من برشهای نارنگی رو توی آبکش فلزی چیدم و روی بخاری گازی گذاشتم اصلا خوش طعم نشد مزه گاز و دی اکسید کربن گرفته بود - اسن یه وضی{71}

من با بخاری هم خشک کردم مشکلی نداشته{2 (26)}خانمی حتما شعله بخاری زیاد بوده یا اینکه شعله بخاری زرد زنگه و تولید گاز میکنه و باعث شده میوه ها بد مزه بشه..................

Monira
2012-02-23, 12:38 PM
من یه بار با شوفاژ خشک کردم اما اصلا طعم میوه های خشکو دوست نداشتم دیگه این کارو نکردم{2 (14)}

Adriyana
2012-02-23, 01:10 PM
یک دستگاه خونگی مخصوص خشک کردن میوه هم هست ....توش طبقه داره و میوه ها رو میچینی توش میزنی به برق....

من اولین بار 7-8 سال پیش دیدم :یک خانومی تو کلاس زبانمون داشت ...هی میوه خشک میکرد تو بسته بندی خوشگل میاورد سر کلاس کادو میداد به معلممون!! (پاچه خوار!!:45:)
به هیچ کس هم تعارف نمیکرد. مزشو نمیدونم چه جوریه اما ظاهرش عین مال قنادی ها میشد.

حالا این دستگاه رو چند ماهه مادر همسری از Delongi خریده اما هنوز استفاده نکرده...بهم گفته صبر میکنم تو بیای با هم افتتاحش کنیم:3:{1}
حالا رفتم ایران تستش میکنیم میام نتیجه رو میگم....

Hedieh
2012-02-23, 01:24 PM
آره آدریانا جون، اما یه بدی که داره اینه که باید مدت زمان زیادی انگار 12 یا 20 ساعت باید دستگاه توی برق باشه {2 (26)}

negah
2012-02-23, 02:13 PM
خانم دکتر چیپس میوه خواص میوه رو داره؟

Hedieh
2012-02-23, 02:50 PM

نه عزیزم، ویتامین ها با حرارت از بین میرن، چیپس میوه فقط برای این خوبه که جای چیپس و پفک استفاده بشه :3:

Khaleh Mary
2012-02-23, 07:29 PM
هدیه جان داغ نمیشه که حرارت ببینه فقط با کمی گرما خشک میشه که حتا اگر زمان طولانی تر باشه و روی شوفاژ هم نزاریم خشک میشه چون من شنیدم میوه خشک ویتامینش درش باقی میمونه

Azijam
2012-02-23, 10:16 PM

خواص میوه های خشک برای سلامتی - میوه های خشک برای سلامتی مفیدند
میوه های خشک اثرات درمانی موثر و مفیدی دارند، بدون اینکه عوارض جانبی داشته باشند. مغذی هستند و انرژی لازم را برای بدن تامین می کنند. در حقیقت می توان گفت میوه های خشک مانند یک کپسول طبیعی برای حفظ سلامتی بدن عمل می کنند.

هر فردی باید مراقب سلامتی خود باشد. برای داشتن بدنی سالم باید به تغذیه مناسبی داشته باشیم و به مقدار کافی ورزش کنیم.
مصرف مواد غذایی طبیعی مانند آجیل و خشکبار ، میوه ها، سبزی ها و غلات در حفظ سلامتی بسیار موثرند.
میوه های خشک سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند ویتامین ها ، املاح و آنزیم ها هستند. به راحتی هضم می شوند و باعث تصفیه خون و پاکسازی معده و روده می گردند.
بیماری هایی که در اثر مصرف غذاهای مصنوعی به وجود می آیند، می توانند با مصرف میوه ها بهبود یابند.
میوه های خشک و آجیل، هر چند از نظر اندازه کوچک هستند، ولی بسیار مقوی هستند و اثرات درمانی زیادی دارند.

میوه ها به دو صورت خشک می شوند:
1- به طور طبیعی
2- با دستگاه، مثل دستگاه خشک کن مواد غذایی
کشمش، خرما و آلو خشک نمونه هایی از این ها هستند. سایر میوه هایی که می توان آنها را خشک کرد شامل: سیب، زردآلو، موز، توت، کیوی، انجیر، انبه، هلو، گلابی، آناناس، توت فرنگی، گوجه فرنگی و خرمالو است.
میوه های خشک را می توان برای مدت زمان طولانی نگهداری کرد، بنابراین جایگزین مناسبی برای میوه تازه در خارج از فصل آن است، مثل مصرف آلو یا آلبالو خشک در زمستان.
خشک کردن میوه، راه مناسبی برای نگهداری آن در خارج از یخچال است، پس نیازی به یخچال نیست.
میوه های خشک منبع غنی ویتامین های A، B1، B2، B3، B6 و پانتوتنیک اسید و نیز املاحی مثل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، مس و منگنز هستند.
هر 100 گرم میوه خشک تقریباً 250 کالری انرژی و 1 تا 5 گرم پروتئین دارد.
در اثر کاهش آب موجود در میوه در طی فرآیند خشک کردن (تقریباً 7 قسمت از 8 قسمت آب آن از بین می رود)، میوه خشک شده طعم بهتری به خود می گیرد. اما باید توجه داشت حرارتی كه برای خشك كردن میوه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا حدود زیادی موجب از بین رفتن ویتامین C موجود در میوه می‌شود.
به میوه هایی که در خارج از منزل(در صنعت یا مغازه ها) خشک می شوند، ماده ای بنام اکسید سولفور اضافه می کنند که می تواند باعث بروز آسم در افراد حساس به آن شود. برای تثبیت رنگ میوه به آن سولفور می زنند.
میوه هایی که به طور طبیعی و بدون افزودن سولفور خشک می شوند (مثل خشک کردن کشمش در سایه یا در مقابل آفتاب) دارای رنگ تیره تری نسبت به میوه تازه هستند، ولی طعم آنها به میوه تازه بیشتر شبیه است.
البته تا اندازه ای می توان رنگ بعضی میوه ها را بعد از برش دادن، با افزودن مقدار کمی از یک چاشنی قوی تثبیت کرد؛ مثلاً افزودن مقدار کمی آب لیمو ترش به تکه های بریده شده سیب.

میوه‌ تازه بخوریم یا خشك شده؟
علی رغم فواید میوه های خشک، متخصصان معتقدند مهم‌ترین وجه تمایز میوه‌های خشك شده با میوه‌های تازه، تبخیر آبی است كه حاوی مقادیر قابل توجهی مواد مغذی است.
البته میوه‌های خشك شده برای مصرف در شرایط خاص مانند تغییر فصل یا استفاده در ورزش‌هایی مانند كوهنوردی كه امكان حمل وزن زیاد بار وجود ندارد، سودمند هستند.
پزشكان توصیه می‌كنند كه در صورت امكان حداقل روزی 2 لیوان میوه خرد شده متنوع مصرف شود. اما در صورتی كه این امكان وجود نداشته باشد، هر نصف لیوان میوه خشك شده، تقریبا با یك لیوان میوه تازه خرد شده برابر است. برای مثال زرد‌آلوی تازه از 86 درصد آب و 104 كالری انرژی تشكیل شده است. اما نیم لیوان زرد‌آلوی خشك شده 76 درصد آب و 212 كالری انرژی دارد.
با توجه به افزایش كالری میوه‌های خشك شده، در صورتی كه از رژیم لاغری پیروی می‌كنید، مصرف زیاد آنها توصیه نمی‌شود.
پزشكان خاطر نشان می‌كنند كه میوه‌های خشك باید در كنار میوه‌های تازه مصرف شوند و به هیچ وجه نمی‌توان میوه خشك را جایگزین میوه تازه كرد.
لذا برای داشتن بدنی سالم و نیرومند، همیشه به مقدار کافی میوه تازه و خشک بخورید.

Betty
2012-02-24, 06:21 AM
ببخشید، من نه شوفاژ دارم نه بخاری، میشه یک راه خوب برای خشک کردن میوه بهم بدین، گذاشتن تو آفتاب هم تقریبا غیر ممکنه، چون هم اینجا بدون برنامه قبلی یک هو بارون میاد!! هم خاک زیاده، هم پرنده بیش از حد زیاده که فکر کنم زودتر از من به این میوه ها دسترسی پیدا میکنند.

Hedieh
2012-02-24, 11:02 AM
دكتر مظهري ميوه هاي خشك را فاقد آنتي اكسيدان و ويتامين دانست

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران تاكيد كرد؛استفاده از خشك كن‌ها و تابش مستقيم نور آفتاب براي خشك كردن ميوه‌ها، آنتي اكسيدان‌ و ويتامين‌هاي ميوه را از بين مي‌برد.

دكتر سيد ضياءالدين مظهري متخصص تغذيه و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفتگو به خبرنگار روابط عمومي گفت: ميوه‌هاي خشك خاصيت ميوه‌هاي تازه را ندارند به دليل اينكه ميوه‌هاي تازه داراي ويتامين‌هاي با ارزشي است كه ميوه‌هاي خشك فاقد آن ويتامين‌هاست.
وي يادآور شد: افراد براي تهيه ميوه‌هاي خشك، ميوهاي تازه را در مقابل نور آفتاب يا در خشك كن‌ها قرار مي‌دهند اما تابش نور يا حرارت، آنتي اكسيدان‌ها و ويتامين‌ها را از بين مي‌برد.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران خاطر نشان كرد: مواد قندي و فيبري ميوه‌ها در فرايند خشك شدن تا حدي حفظ مي‌شود ولي از زردآلو كه برگه تهيه مي‌شود، تا حدي بتاكاروتن كه آنتي اكسيدان قوي است در فرايند خشك شدن از بين مي‌رود.
دكتر مظهري با اشاره به اينكه ميزان تراكم انرژي در ميوه‌هاي خشك بيشتر از ميوه‌هاي تازه است، تصريح كرد: مواد معدني و ميزان انرژي ميوه‌هاي خشك بيشتر از ميوه‌هاي تازه است و 100 گرم ميوه خشك معادل 300 گرم ميوه تازه است.
اين متخصص تغذيه تاكيد كرد: مصرف ميوه‌هاي تازه براي بدن مفيدتر است چرا كه ميوهاي تازه سرشار از آنتي اكسيدان‌هايي مانند ويتامين C و بتاكاروتن است كه بدن را در برابر بيماري حفظ مي‌كند.
خبرنگار: الهام علي
منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران

Hedieh
2012-02-24, 11:04 AM
گلم ویتامین ها به حرارت خیلی حساس هستن و با یک حرارت کوچولو از بین میرن، من الآن براتون یه مطلب معتبر هم در ارسال بالا آوردم که منبعش معتبر هست و میگه حتی با نور خورشید هم از بین میرن...

Azijam
2012-02-24, 12:52 PM
ببخشید، من نه شوفاژ دارم نه بخاری، میشه یک راه خوب برای خشک کردن میوه بهم بدین، گذاشتن تو آفتاب هم تقریبا غیر ممکنه، چون هم اینجا بدون برنامه قبلی یک هو بارون میاد!! هم خاک زیاده، هم پرنده بیش از حد زیاده که فکر کنم زودتر از من به این میوه ها دسترسی پیدا میکنند.

بتی جون......من میوه رو تو یخچال هم خشک کردم نتیجه داده.............تو تابستون که شوفاژا روشن نبودن از این روش استفاده کردم.فقط یه خورده طول میگشه.......میوه هاتو تو یه سبد یا چیزی بچین که هوا بتونه زیرش جریان داشته باشه....اینجوری دیگه نمی خواد که مرتب این ور اونورش کنی

*عاطفه*
2012-02-24, 02:06 PM
من دستگاه ميوه خشك كن دارم و خيلي توش ميوه خوب خشك ميشه {2 (30)}
نهايتش هم 7تا8ساعت خشك خشك ميشه كه من اونقدر خشك دوست ندارم و زودتر ميگيرمش{2 (30)}
توش حتي سبزي هم خشك ميكنم{4}

Nahid59
2012-02-24, 02:19 PM
من سبزی رو داخل آون توستر خشک کردم خوب درومد{2 (6)}
ولی یه دفعه توت رو گذاشتم توش سیاه و بد فرم شد{2 (14)}

Betty
2012-02-24, 05:59 PM
من راستش برام ویتامین اونقدر مهم نیست، چون خیلی شکمو هستم و همیشه باید دهنم بجنبه!! بنابرین این میوه خشک خیلی چیز خوبیه، ازی جون، یعنی من فقط میوه رو ورقه کنم داخل سبد بگذارم، و روش رو بپوشونم و داخل یخچال بگذارم؟؟ این دستگاه های میوه خشک کن یعنی واقعا باید ۷-۸ ساعت به برق باشه؟؟ این که پدر جیب آدم رو در میاره، اخه اینجا برق یک کم گرونه.

Azijam
2012-02-24, 11:07 PM
من راستش برام ویتامین اونقدر مهم نیست، چون خیلی شکمو هستم و همیشه باید دهنم بجنبه!! بنابرین این میوه خشک خیلی چیز خوبیه، ازی جون، یعنی من فقط میوه رو ورقه کنم داخل سبد بگذارم، و روش رو بپوشونم و داخل یخچال بگذارم؟؟ این دستگاه های میوه خشک کن یعنی واقعا باید ۷-۸ ساعت به برق باشه؟؟ این که پدر جیب آدم رو در میاره، اخه اینجا برق یک کم گرونه.
اره بتی جون..........{68}فقط روشو نپوشون.............

Sarashpaz-Sepideh
2012-02-24, 11:14 PM
خاله جون الان تو المان تو اين فصل خرمالو پيدا ميشه؟ميخواستم بگم من تو وبلاگ خانم كتابي ديدم كه چيپس خرمالو درست كرده بودن خيلي عالي شده بود اگه الان اونجا خرمالو باشه شما هم امتحان كنيد
(الان خاله ماري باخودش ميگه:خب چه كاريه سپيده؟خودت درست كن ديگه!){21}
اخه خاله من از اون شوفاژا ندارم ميترسم خراب بشه ميوم
برم خونه ددي ميدرستم(اين خونه ددي هم واسه من شده ازمايشگاه{21} شيريني و كيكهايي كه فر بخواد ميبرم اونجا حالا اين يكي هم روش{21})

Khaleh Mary
2012-02-24, 11:21 PM
سپیده جان اره اینجا خرمالو هست و جنس خرمالو هاشون با ایران فرق داره سفت و شیرین هست البته مثل خرمالو های ایران هم از ترکیه میارند اره از آنها هم خشک میکنم

Sarashpaz-Sepideh
2012-02-24, 11:27 PM
سپیده جان اره اینجا خرمالو هست و جنس خرمالو هاشون با ایران فرق داره سفت و شیرین هست البته مثل خرمالو های ایران هم از ترکیه میارند اره از آنها هم خشک میکنم

يه چيزي تو مايه هاي خرمالوي ژاپنيه پس!
خاله مزش چه جوريه؟گس نميشه؟{2 (26)}{4}

Hedieh
2012-02-27, 08:13 PM
هورا هورا هورا هورا

فهمیدم موز رو چه جوری خشک میکنن و سیاه نمیشه

مواد لازم:

■ 1 کیلو موز خام
■ 3 تا 4 فنجان روغن
■ 1/2 قاشق چای خوری پودر زردچوبه (اختیاری)
■ 1 قاشق چای خوری نمک (اختیاری)

شربت
■ 1/2 پیمانه آب
■ 1/2 فنجان شکر سفید

طرز تهیه:

موز ها رو حلقه حلقه کنید و داخل روغن سرخ کنید، در صورتی که بخواهید میتونید مخلوط نمک و زرد چوبه رو برای زرد تر شدن موزها بریزید.
وقتی موزها سرخ شدن، روی یک حوله بذارید و مخلوط شربت رو درست میکنیم و میذاریم خنک بشه، موزها رو داخل شربت میریزیم و سپس میذاریم یه جا تا شربت روی موز ها خشک بشه، حالا نوش جان کنید {2 (30)}

الآن من خیلی ذوق زده هستم و حتما این کار رو انجام میدم {4}

اینم شکلش، وای که روحم داره براش میره {69}

Khaleh Mary
2012-02-27, 09:01 PM
يه چيزي تو مايه هاي خرمالوي ژاپنيه پس!
خاله مزش چه جوريه؟گس نميشه؟{2 (26)}{4}

سپیده جان این پست را الان دیدم والله ژاپنی فکر نکنم باشه چون اینجا (دوست بفهمه و دشمن نفهمه ) میگند از اسرائیل غاصب آمده
و اسمش هم Sharonfrucht هست ،در مورد مزش هم که گفتم شیرینیه ولی گاهی هم مزه آب میده ولی گس نیست
ولی ان آبدار تر ها که از ترکیه یا اسپانیا میرند kakisهست

Sarashpaz-Sepideh
2012-02-27, 09:22 PM
ممنون خاله جون فهميدم از كدوما ميگين اونايي كه كشيده هست نسبت به بقيه گس و بدمزه تره كه به قول شما اسراييلي ميگن ژاپني هممن شنيدم و به قول شما بدمزه ست اينايي كه صاف و تخته شيرين و ابداره و فكر كنم چيپسش خوشمزه تر بشه
مرسي خاله مريم
{2 (6)}

Hedieh
2012-02-28, 12:16 PM
من هورا هورای خودم رو پس میگیرم، روش سرخ کردن هم جواب نداد، الآن سرخ کردم مثل سیب زمینی میشه :45:
بیرونش سرخ میشه اما توش نرم میمونه {verysad}
آماده از بیرون گرفتن بهتره!!!!!!!!!!!!

Azijam
2012-02-28, 09:01 PM
منم یه چند روزی هست میخوام درست کنم، خاله ماری جون منم عاشق این موز خشک شده هام، از بیرون که میخرم هم سفید هم خوشمزه روش، فکر کنم اگه جوش شیرین بهش بزنیم سیاه نشه {2 (26)}

چون آبلیمو و این جور چیزا مزه اش رو تغییر میده، من خواستم درست کنم، جوش شیرین رو با شکر قاطی میکنم و درست میکنم ببینم چه جوری میشه..........

هدیه جان از جوش شیرین نتیجه گرفتی؟

Hedieh
2012-02-28, 09:05 PM
آزی جان میخواستم امتحان کنم، اما جوش شیرین نداشتیم، ولی فکر نکنم اون هم جواب بده، کلا اگر بی خیال موز بشیم بهتره :3:

Mahboubehbanoo
2012-04-19, 04:47 PM
چیپس میوه
چیپس میوه خیلی ساده و در عین حال بسیار خوشمزه است...
برای تهیه چیپس میوه میوه ها ی مورد نظر خود را ورق ورق کرده و سینی مورد نظر را چرب کرده و میوه ها را دورن آن بچینید و روی بخاری که در درجه شمعک است یا روی شوفاژ قرار دهید...
روش دیگر این است که میوه ها را دورن سبدی با روزنه های بزرگ قرار داده و در آفتاب قرار دهید...
توجه داشته باشید میوه هایی مثل موز و سیب که زود سیاه میشوند بعد از برش کمی به آبلیمو آغشته کنید...
اگر میوه ها را در فضای باز خشک میکنید حتما یه تور یا پارچه نازک روی آن قرار دهید تا مانع از رسیدن گردو خاک به آن شود...

Sarashpaz-Sepideh
2012-04-19, 04:50 PM
عزيزم شما چيا خشك كردي؟خيلي عالي شده.پرتقال و كيوي و سيب رو فهميدم .اون سفيدا چين؟و اون قرمزا؟

Mahboubehbanoo
2012-04-19, 04:54 PM
عزيزم شما چيا خشك كردي؟خيلي عالي شده.پرتقال و كيوي و سيب رو فهميدم .اون سفيدا چين؟و اون قرمزا؟

سلام
عزیزم اون سفید ها پفک هندی و اون قرمزها هم عناب هستش...چون میخواستم برای یلدایی دخترداییم ببرم اینجوری تزیینش کردم...{4}

سیندرلا22
2012-04-19, 05:16 PM
یه سوال چه جوری خورده میشه ؟؟؟برای غذاست یا جزء تنقلاته

Mahboubehbanoo
2012-04-19, 08:29 PM
یه سوال چه جوری خورده میشه ؟؟؟برای غذاست یا جزء تنقلاته

سلام
عزیزم چیپس میوه جزو تنقلات هست که خیلی خیلی خوشمزه است...:3:

Azijam
2012-04-19, 10:18 PM
بچه ها این لیمو سنگیه که با شوفاژ خشک کردم.........................میخوام باهاش یه چاشنی خوشمزه درست کنم..............درست کردم میگم{4}

یاسمن
2012-04-19, 11:19 PM
میشه تو فر خشک کرد؟ مثلا با چه درجه ای و چه مدتی>؟

Khaleh Mary
2012-04-19, 11:40 PM
من توی فر درست کردم خوب نشد و مزه میوه پخته میداد
گاز من با برقه و کلی وقت هم روشن بود با حرارت کم و با باد گرم ولی بعد بنظرم رسید کاش لای در فر را باز میزاشتم که بخار میوه ها خارج بشه و،،،،،، کلان بصرفه نبود و خراب شد میوه ها

سیندرلا22
2012-04-20, 02:18 PM
من اون چیپس سیبا رو که دستورش رو گذاشتم گذاشتم توی هواپز جشمتون روز بد نبینه سوخت
الان هم تا دیس میوه ها رو نازک بریدم روش هم طور گذاشتم گذاشتم بالای یخچال تا خشک بشه فقط اگه کسی می دونه تا چند روز طول می کشه اطلاع بده؟؟؟

سیندرلا22
2012-04-20, 11:29 PM
صفحات قبل این تاپیک را مطلعه بفرمائید

خاله مریم همش رو خوندم شما با شوفاژخشک می کنین زمان اونا گفتین اما من که شوفاژو بخاری الان ندارم با هوای آزاد می خوام بدونم چقدر طول می کشه ؟؟؟چند روز

سیندرلا22
2012-04-21, 02:41 PM
توليد صنعتي مواد غذايي هميشه از نظر توليد انبوه مورد توجه بوده است. به علاوه توليد صنعتي در مقايسه با توليد سنتي امتيازاتي دارد كه از جمله آن ها بهداشتي بودن اين مواد غذايي نسبت به آنهايي است كه به صورت فله ‌اي عرضه مي‌ شوند.
روش جديد اسمز فرايينگ

يكي از روش‌هاي جديد صنعتي خشك كردن ميوه‌ها، به کارگيري فرآيند اسمز فرايينگ به همراه استفاده از پوشش‌هاي خوراکي است كه محققان موسسه تحقيقات فني و مهندسي کشاورزي کرج به آن دست پيدا كرده‌اند.

فاطميان، پژوهشگر اين موسسه در اين باره مي‌ گويد: "فرآورده ي توليد شده، بدون استفاده از ترکيبات شيميايي نگهدارنده از نظر خصوصيات کيفي مانند رنگ، طعم، ارزش غذايي و محتواي ويتاميني، برتري قابل توجهي در مقايسه با نمونه‌ هاي توليد شده به صورت سنتي و صنعتي معمول دارد. استفاده از روش‌هاي تلفيقي اسمزي و فرايينگ مي ‌تواند حدود 8 تا 10 درصد، توليد محصول خشک نهايي را افزايش و واکنش‌هاي نامطلوب قهوه‌اي شدن آنزيمي را تا حد قابل توجهي کاهش دهد."

وي افزود: "تا کنون اين فناوري براي توليد محصولاتي مانند سيب، موز، کيوي، پرتقال، گلابي، زردآلو و هلو مورد استفاده قرار گرفته است."
معايب روش سنتي

روش‌هاي سنتي خشک کردن مواد غذايي بر کيفيت محصول تاثيرات منفي مي‌ گذارد، مانند افزايش چروکيدگي بافت، سخت شدن سطح محصول، تغييرات نامطلوب در رنگ، عطر، ‌طعم و کاهش ارزش غذايي آن.

قهوه‌اي شدن آنزيمي ‌فرآيندي است كه به علت فعال شدن آنزيم ‌هاي موجود در ميوه‌ هايي مانند سيب موجب تغيير رنگ آن مي‌ شود. البته تا اندازه‌ اي مي‌ توان رنگ بعضي ميوه‌ها را پس از برش دادن، با افزودن مقدار کمي از چاشني قوي مثل آب ليمو ترش تثبيت کرد.

zfar
2012-05-01, 09:10 PM
اخه مرکبات خیلی تلخن بهتر نیست اول بجوشونیم؟

Azijam
2012-05-01, 09:38 PM
اخه مرکبات خیلی تلخن بهتر نیست اول بجوشونیم؟

خانمی منظورت پوستشه{2 (26)}..............................اگه اینه که پوستشو بگیر بعد خشک کن{4}

سیندرلا22
2012-05-12, 04:51 PM
من گذاشتم خشک بشه اما خیلی بد مزه شد چه کاریه ادم میوه تازه داره خشکشو بخوره اون یکی دسم هم کپک زد عکساش رو می ذارم ببینین وضع و حالشو موزاش هم چسبید به دیسم اونم بد مزه بود اصلا خوشم نیومد
61251

61250

61252

ارين
2012-06-22, 01:12 AM
من دستگاه ميوه خشك كن دارم و خيلي توش ميوه خوب خشك ميشه {2 (30)}
نهايتش هم 7تا8ساعت خشك خشك ميشه كه من اونقدر خشك دوست ندارم و زودتر ميگيرمش{2 (30)}
توش حتي سبزي هم خشك ميكنم{4}

عاطفه جون مي شه ماركشو بگى:11:

ارين
2012-06-22, 01:46 AM
من هورا هورای خودم رو پس میگیرم، روش سرخ کردن هم جواب نداد، الآن سرخ کردم مثل سیب زمینی میشه :45:
بیرونش سرخ میشه اما توش نرم میمونه {verysad}
آماده از بیرون گرفتن بهتره!!!!!!!!!!!!
عزيزم مطلب زير نشون مى ده كه چرا ما به روش سنتى نمى تونيم موز رو مثل بيرون خشك كنبيم

نمونه های موز از یک بازار محلی خریداری شدند و در طول انجام آزمایشات در دمای oC 10 - 5 نگه داری می‌شدند. در این تحقیق 36 نمونه در سه تکرار آماده شدند به این صورت که از موزها پس از پوست گیری در سه ضخامت 3، 5 و 10 mm برش تهیه شد و این برشها توسط سه روش پیش فرآیند تیمار شدند. پیش فرآیند(T1) : بلانچ شیمیایی در محلول 1درصد متابی سولفیت سدیم ، پیش فرآیند (T2) : ابتدا بلانچ با آب جوش و سپس بلانچ شیمیایی در محلول 1 درصد متابی سولفیت سدیم ، پیش فرآیند (T3) : ابتدا بلانچ با آب جوش و سپس بلانچ شیمیایی در محلول 1 درصد مخلوط یک به یک اسید سیتریک و اسید آسکوربیک و پیش فرآیند (T0) : نمونه شاهد بدون هیچ تیماری . تمام 36 نمونه پس از آماده سازی ابتدا در هوای داغ oC 60 تا رسیدن به رطوبت بحرانی خشک شدند و سپس به آون میکروویو با توان W 300 منتقل شده و تا رسیدن به رطوبت نهایی خشک شدند . در نهایت نمونه های خشک شده از نظر پارامترهای کیفی مانند : رنگ ، میزان قند و ویتامین ث ، جذب مجدد آب و آهنگ و زمان خشک کردن مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که پیش فرآیند‌ها آهنگ خشک کردن را افزایش داده و زمان خشک کردن را کاهش دادند و با افزایش ضخامت زمان خشک کردن نیز افزایش یافت. همچنین پیش فرآیندها پارامترهای کیفی چيپس موز را بهبود دادند.

Marjan
2012-06-22, 02:09 PM
البالو چطور خشک میشه

Azijam
2012-06-22, 02:18 PM
البالو چطور خشک میشه

من چند بار تو افتاب خشک کردم...............................خوب شد{2 (5)}........................فقط باید از اول نمک بهش نزنی چون باعث میشه البالوها اب پس بندازن.........................یه چیز دیگه یادم اومد تو سینی که البالو هارو میخوای خشک کنی اول دستمال بنداز بعد البالوها رو روش پهن کن.......دلیلش هم اینه که اگه البالو ها اب پس دادن رطوبتش رو دستمال بگیره....................و طوری تو سینی پهنشون کن که رو هم قرار نگیرن تا یک دست خشک بشن............

Marjan
2012-06-22, 02:57 PM
ممنون کی باید نمک زد ؟من گذاشتمشون پشت پنجره خوبه ؟

Hedieh
2012-06-22, 06:00 PM
مرجان جون من آلبالو رو خشک کردم، اول شستم و همونجور که خیس بودن بهشون نمک زدم و توی یه سینی ریختم و روش رو توری کشیدم و بردم پشت بوم روی کولر گذاشتم و خیلی عالی خشک شد {2 (30)}

Azijam
2012-06-22, 07:07 PM
ممنون کی باید نمک زد ؟من گذاشتمشون پشت پنجره خوبه ؟
وقتی یه کوچلو پوستشون جمع شد.................................میتونی هم نمک نزنی بعد که خشک شدن.....................رب انار با اب زرشک یا هر چی که دوست داری بریزی رو البالو خشکا بعد اون موقع نمک بزنی{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}.....................وای دهنم اب افتاد.....................خیلی خوشمزه میشه{2 (5)}

Homa2
2012-07-13, 08:45 PM
درمورد خشک کردن آناناس و تزیینش برای کیک چیزهایی شنیده بودم ولی چون خودم درست نکرده بودم مطمئن نبودم. تا اینکه تو وبلاگ لیلا ی عزیز(آشپزخانه کوچک من) دیدم که این روش رو موفقیت آمیز بکار بردند .

به نقل از ایشون:
برای درست کردن گلهای اناناس
میوه اناناس رو پوست بگیرید و دونه هاشو در بیارید " همونهایی که روی پوست اناناس هست و فرو رفته توی گوشت اناناس

بعد اناناس رو نازک برش بزنید و بزارید داخل قالب کاپ کیک و داخل فر روی 225 farenhite degrees روشن کنید بزارید 30 دقیقه یک طرف اناناس ها خشک بشه و بعد برگردونید طرف دیگرو و 30 دقیقه بزارید دوباره تا ارم ارم خشک بشه حتما و حتما از قالب نچسب استفاده کنید چون بعدا نمیتونید جداش کنید

* این گلهای خوشمزه رو میتونید 3 روز داخل یخچال نگهداری کنید
*گلهای اناناس وقتی بیرون میمونن کمی نرم میشن پس اگر از خشکی در اومدن نگران نباشید طبیعی هست

Homa2
2012-07-13, 08:56 PM
یه نکته رو بگم دقت کنید برشها نازک باشن تا سریعتر خشک بشن.دما هم 225 درجه فارنهایت یا 110 درجه سانتیگراد.

ارين
2012-07-20, 03:30 AM
سلام دوستان كسي روش خشك كردن كردن گوجه فرنگي و بادمجان رو مي دونه و ضمناً روش مصرف بادمجان خشك چطوريه و چه مزايايي داره

Azijam
2012-07-20, 12:45 PM
سلام دوستان كسي روش خشك كردن كردن گوجه فرنگي و بادمجان رو مي دونه و ضمناً روش مصرف بادمجان خشك چطوريه و چه مزايايي داره

خانمی من تا حالا ندیدم کسی بادنجون خشک کنه................حتی خشک شدشو هم تو بازار ندیدم...............برا خشک کردن گوجه باید گوجه ها رو نازک برش زود و تو سینی جلو افتاب بزاری تا خشک بشه................از ماکرو فر هم میتونی استفاده کنی به این روش.............[Only registered and activated users can see links] فقط دیگه بهش روغن نزن فقط یه کوچلو نمک بزن...............خیلی هم خشکش نکن.................در حدی که ابش گرفته بشه.................بعد درش بیار بذار تو یه سینی تو هوای محیط بمونه تا کاملا خشک بشه

Bahari
2012-07-20, 04:47 PM

برای بادمجون کافیه اول با پوست کاملا بشویید و خشک کنید ... پوست بکنید و ورقه ورقه اش کنید و با یک سوزن تمیز به نخ بکشید و جایی آویزان کنید که اگر کمی نور هم داشته باشه بهتره مثلا کنار پنجره آشپزخونه ... گاهی فقط آویز بادمجون رو تو جای خودش جا به جا کنید که همه بادمجون ها همزمان و یک دست خشک بشن ... به همین سادگی ...
برای بعضی از غذا ها واقعا خوشمزه تره {2 (6)} ضمن اینکه برای خوردنش وجدان درد نمی گیره ادم :10:
روش مصرفش هم ساده است چون نیاز به سرخ شدن نداره مثلا برای خورش همین طوری بشورید و بندازید داخل خورش، خودش می پزه و طعمش عالی می شه{2 (30)}

ارين
2012-07-20, 07:45 PM
بهاري جون مرسي اما يه سوال جلوي آفتاب توي سبد بد مي شه؟بازم مرسيبرای بادمجون کافیه اول با پوست کاملا بشویید و خشک کنید ... پوست بکنید و ورقه ورقه اش کنید و با یک سوزن تمیز به نخ بکشید و جایی آویزان کنید که اگر کمی نور هم داشته باشه بهتره مثلا کنار پنجره آشپزخونه ... گاهی فقط آویز بادمجون رو تو جای خودش جا به جا کنید که همه بادمجون ها همزمان و یک دست خشک بشن ... به همین سادگی ...
برای بعضی از غذا ها واقعا خوشمزه تره {2 (6)} ضمن اینکه برای خوردنش وجدان درد نمی گیره ادم :10:
روش مصرفش هم ساده است چون نیاز به سرخ شدن نداره مثلا برای خورش همین طوری بشورید و بندازید داخل خورش، خودش می پزه و طعمش عالی می شه{2 (30)}

ارين
2012-07-20, 07:49 PM
راستي گوجه فرنگي و بادمجان رو بعد از خشك كردن بايد بزارم توي يخچال:35:

Bahari
2012-07-20, 07:55 PM
والا گلم مامان من همیشه همین طوری خشک می کنند ... دلیلش هم فکر کنم اینه که چون این جوری هوا بهتر در جریانه ، بادمجونها سیاه نمی شه و هم زمان همه قسمتها با هم خشک می شه و ضمن اینکه اگه بزاری تو سبد ممکنه آبی که موقع خشک شدن ازش خارج می شه و چسبندگی که ایجاد می کنه موقع برداشتن و زیر و رو کردنش ، ورقه ها پاره بشه و شکلش رو از دست بده ... ولی این جوری نیازی به زیر و رو کردن نداره ... آفتاب و سایه هم خیلی فرقی نمی کنه برای خشک کردن بادمجون .... و ... خواهش می کنم هانی امیدوارم قابل استفاده باشه برات {53}

و برای سوال دوم هم یخچال همیشه بهتره ... پایین ترین طبقه البته ... ولی در کل میوه و سبزی خشک باید جایی باشه که کمترین میزان نور و گرما و رطوبت رو داشته باشه ... بخصوص اگه جاش گرم باشه حشره سریع میاد سراغش !!!

ارين
2012-07-20, 09:41 PM
مرسىىىىىىىىىىىىىىى:11:والا گلم مامان من همیشه همین طوری خشک می کنند ... دلیلش هم فکر کنم اینه که چون این جوری هوا بهتر در جریانه ، بادمجونها سیاه نمی شه و هم زمان همه قسمتها با هم خشک می شه و ضمن اینکه اگه بزاری تو سبد ممکنه آبی که موقع خشک شدن ازش خارج می شه و چسبندگی که ایجاد می کنه موقع برداشتن و زیر و رو کردنش ، ورقه ها پاره بشه و شکلش رو از دست بده ... ولی این جوری نیازی به زیر و رو کردن نداره ... آفتاب و سایه هم خیلی فرقی نمی کنه برای خشک کردن بادمجون .... و ... خواهش می کنم هانی امیدوارم قابل استفاده باشه برات {53}

و برای سوال دوم هم یخچال همیشه بهتره ... پایین ترین طبقه البته ... ولی در کل میوه و سبزی خشک باید جایی باشه که کمترین میزان نور و گرما و رطوبت رو داشته باشه ... بخصوص اگه جاش گرم باشه حشره سریع میاد سراغش !!!

رکسانا بانو
2012-07-26, 02:07 PM
گوجه رو به نخ کشیدم اویزون کردم کپک زد چرا؟
ازی جون اگه میوه رو توی یخچال بزارم خراب نمیشه؟اصلا توی یخچال باشه یا فریزر؟

Azijam
2012-07-26, 04:37 PM
گوجه رو به نخ کشیدم اویزون کردم کپک زد چرا؟
ازی جون اگه میوه رو توی یخچال بزارم خراب نمیشه؟اصلا توی یخچال باشه یا فریزر؟

گلی گوجه چون ابداره باید برش های نازک بزن تا سریع خشک بشه..........بعد هم بذاری تو سینی نمک هم بپاشی و جایی بذاری که چند ساعت افتاب مستقیم بالا سرش باشه..................یه روش دیگش هم گفتم که باید بذاری تو ماکرو.....................عزیزم اگه منظورت میوه خشک شده است..................که اگه تو پخچال باشه بهتره که...................تو فریزر هم میتونی بذاری.................اگه هم میوها کاملا خشک شده باشه.........مثل میوه های خشک شده بیرون..........نیازی به یخچال هم نداره.............

Adriyana
2012-10-09, 07:05 PM
خوب من دستگاه میوه خشک کن رو خریدم و تست کردم....واقعا میوه ها عالی خشک میشن درست مثل مال قنادی ها...البته مزه خونگیش خیلی بهتره{2 (30)}

این یکسری از آلو سیاه هایی هست که امروز با همین دستگاه خشک کردم.....:3:
موز، سیب ، گلابی و هلو هم خشک کردم که بعدا عکسشو میذارم...

شبهای تهران
2012-10-09, 07:53 PM
adriyana جون مصرف برقش در چه حده و حدودا چقدر طول میکشه تا میوه ها خشک بشه

Sarashpaz-Sepideh
2012-12-14, 01:55 PM
خاله جون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟{104}{104}{104}{104}
ميشه بگيد اناناس رو چطور خشك كرديد؟ منظورم اينه كمپوت اناناس بوده يا اناناس طبيعي؟{2 (26)}
يه چند نوع ميوه خشك كردم عكساشون رو ميذارم.
خرمالو و كيوي و سيب و پرتقال و موز {santa}
فعلا عكس قبل از خشك شدن خرمالو و كيوي رو داشته باشيد تا عكس خشك كرده همه شون رو بذارم .:3::3:
فقط بگم خرمالو ها كاملا نارس و سفت بودن بعد از خشك شدن خيلي شيرين و خوشمزه شدن.{69}

nahid
2012-12-15, 08:40 PM
سلام البته من در مقابل شماخانوماي هنرمندعددي نيستم قبل اينكه اين بخشوبخونم براي اولين بار سيب سفيدوامتحان كردم مطمئن بودم صبح ميريزم بيرون ولي سورپرايزشدم زير بخاري مدل شومينه بدون هيچ گونه افزودني خشك كردم نارنگي وپرتقالم بهمين ترتيب

reyhane66
2012-12-19, 11:23 AM
با اجازه اساتید دیروز خواهرم میگفت تو برنامه به خانه برمیگردیم مربی اشپزیش برا میوه خشک گفته فر و با دامای180درجه روشن میکنید تا حسابی گرم بشه مثل زمانی که میخواییم کیک بپزیم بعدفرو خاموش میکنیم میوه های مورد نظر رو رو فویل الومینیومی نسبتا ضخیم میچینیم و رو شبکه فر میذاریم زمان میدیم تا هر میوه با توجه به رطوبت دلخواه خشک بشه حالا امشب میخوام برایلدا بتستم فردا خبرشو میدم {2 (6)}

mani
2012-12-19, 03:24 PM
من سیب زرد رو برش گرد زدم و پوستشو گرفتم
توی یه بشقاب کمی آبلیموریختم
سیبها رو خیلی کم توی آبلیمو غلتوندم
بعد روی شوفاژ که روش رو فویل کشیده بودم گذاشتم.عالیییییییییییییی میشه،سیب اصلا سیاه نمیشه
پرتغال رو هم گرد برش زدم و همینطور کیوی رو ولی فقط کیوی رو پوستشو گرفتم. خیلی خوب شد مخصوصا کیوی که عین لواشک میشه
ولی از گوجه فرنگی خشک شده اصلا خوشم نیومد

Belfi
2012-12-19, 04:04 PM
من 2شب پیش کلی خرمالو رسیده داشتیم که خورده نمیشد منم همه رو ورقه ورقه کردم گذاشتم رو شوفاژ یک روز موند بعدش مزه اش عالی شده بود و خودم همه رو نوش جان کردم:3:

signorina
2012-12-21, 07:36 PM
سلام من سیب قرمز و زرد رو تو سولاردام خشک کردم خیلی خوب شد ولی پرتقال رو روی شوفاژ گذاشتم خیلی خشک و سفت شد میشه بگید دلیلش چیه؟

فاطما
2012-12-21, 08:01 PM
منم سیب زرد رو خشک کردم رو بخاری! 6 ساعته کامل خشک شد و خوشمزه بود

*ati*
2012-12-22, 04:19 PM
salam
ananas bayad kham bashe ya pokhte?

Sarashpaz-Sepideh
2012-12-22, 06:26 PM
خاله جون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟{104}{104}{104}{104}
ميشه بگيد اناناس رو چطور خشك كرديد؟ منظورم اينه كمپوت اناناس بوده يا اناناس طبيعي؟{2 (26)}
يه چند نوع ميوه خشك كردم عكساشون رو ميذارم.
خرمالو و كيوي و سيب و پرتقال و موز {santa}
فعلا عكس قبل از خشك شدن خرمالو و كيوي رو داشته باشيد تا عكس خشك كرده همه شون رو بذارم .:3::3:
فقط بگم خرمالو ها كاملا نارس و سفت بودن بعد از خشك شدن خيلي شيرين و خوشمزه شدن.{69}

خاله ماريييييييييييي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ {104}{4}{4}

cicil
2012-12-27, 02:41 AM
خانومای گل
من سبزی و بعضی میوه ها رو تو مایکرو ویو خشک می کنم {53}

*Lotus*
2012-12-29, 05:23 PM
منم کیوی خشک کردم ولی بعد فهمیدم باید پوستش رو میکندم {71}

Vi0leT
2012-12-29, 06:33 PM
منم برم الان دست بکار بشم ،یک عالمه میوه دارم که نزدیکه خراب بشن با شوفاژهای روشن و البته کم عرض اما امتحان میکنم امیدوارم که نتیجه ی خوبی بده تا بتونم عکسهاشو بزارم {21}

Vi0leT
2012-12-29, 06:35 PM
خانومای گل
من سبزی و بعضی میوه ها رو تو مایکرو ویو خشک می کنم {53}

خانومی میشه دقیقا توضیح بدی که چطوری تو مایکرو ویو میوه های خشک شده و آماده میکنی ؟
نیست من تازه آشپزی و شروع کردم اصلا تجربه هیچ کاری رو ندارم {1}

*3tareh*
2013-01-14, 11:34 AM
من از این دستگاههایی که ادریاناجون دارن دارم
توش سبزی خشک کردم اما میوه نه
مصرف برقش هم مثل سشوار میمونه.میتونی تو زمانی که مصرف برق کمه روشن کنی.مثلا شب تا صبح
حالا میوه هم خشک میکنم ببینم چجوری میشه

mehr bano
2013-01-24, 09:25 PM
سلام دوستان خوبم.من این میوه ها را با دستگاه میوه خشک کن آماده کردم.که شامل خرمالو،سیب ،موز ،کیوی و پرتقال است.

marmar11
2013-02-07, 12:23 PM
میوه خشک توی میوه خشک کن

ملاحت
2013-02-07, 01:57 PM
منم یه مدتیه کارم شده میوه خشکک کردن... من سیب پرتقال خرمالو کیوی اناناس وموز وخشک کردم...که ازهمه خوشمزه تر که من مشت مشت میخورم کیویه ...بعد خرمالو و سیب ...من تو شربت میزدم و رو بخاری خشک کردم فقط ازاین سه تا عکس دارم
115650

ماهمون
2013-02-09, 09:34 AM
منم یه مدتیه کارم شده میوه خشکک کردن... من سیب پرتقال خرمالو کیوی اناناس وموز وخشک کردم...که ازهمه خوشمزه تر که من مشت مشت میخورم کیویه ...بعد خرمالو و سیب ...من تو شربت میزدم و رو بخاری خشک کردم فقط ازاین سه تا عکس دارم
115650

عزیزم میوه هات چیپس های خیلی خوشرنگی شدن
شربت ت دقیقا چی هست کدبانو خانوم؟{clap}

ملاحت
2013-02-09, 11:31 AM
عزیزم میوه هات چیپس های خیلی خوشرنگی شدن
شربت ت دقیقا چی هست کدبانو خانوم؟{clap}
خیلی ممنون ماهمون جان...من ۱لیوان شکروبا ۳/۴لیوان اب میذارم بجوشه وسردشه،بعدمیوه هارومیزنم توش ومیریزم توصافی تاشربت اضافه ش خارج شه ، نکته ای که هست سعی کنین هرمیوه روتویه ظرف جدابزنین توشربت چون طعم همدیگرومیگیرن

**Ghazal**
2013-02-20, 01:55 PM
با تشکر از آزی جون{2 (6)}

Sarashpaz-Sepideh
2013-02-24, 06:59 PM
ميوه خشكاي من {2 (30)}{2 (30)}

miaayad-hoda
2013-03-05, 05:34 PM
خانومای هنرمند؛ چند شب پیش کلی نارنگی ترش و شیرین و البته آبدار رو برش زدم و گذاشتم روی شوفاژ. هم این که هنوز آب داره وسطاش و هم این که تیره شده بیشتر قسمت های وسطش. چرا؟؟؟؟؟{20}

marmar11
2013-05-07, 09:53 AM
ایناروهم کرمان خشک کردم یه چیز جدیدش توت فرنگی بود خیلی خوشمزه شد. از کیوی خوشمزه تر تا هست یه امتحانی بکنید

rooya
2013-05-07, 11:05 AM
سلام .بچه ها من می خوام میوه خشک کنم اما نه میوه خشک کن ندارم شوفازم ندارم چی کار کنم

marmar11
2013-05-07, 11:21 AM
اشکال نداره رویا جون مگه قدیم شوفاژ یا میوه خشک کن بوده . توی سبدای پلاستیکی وچوبی هم میشه خشک کرد. یادم نیست اما یکی از خانومای همین سایت تو سبد خشک کرده بود چقدم خوشرنگ بودن میوه های خشکش.

*3tareh*
2013-05-07, 11:25 AM
الان فصل سبزی هست بهترین زمان برای خشک کردن سبزی.من فردا میخوام نعناع بگیرم و نعناع خشک کنم
البته مامان من از این میوه خشک کن پارس خزر داره و خیلی راضی هستیم.هر وقت بخوام من میارم خونه و خشک میکنم

marzieh
2013-05-08, 11:48 AM
سلام
میشه روش خشک کردن میوه با سولاردم رو هم بذارین ممنون

Maryam_chef
2013-06-04, 08:42 PM
منم انواع واقسام میوه ها رو خشک میکنم البته تو خونه ی ما طرفدار داره زودی تموم میشه اینا یه قسمتی از اوناست {4}{65}{65}

Shamimi
2013-06-05, 01:41 PM
میوه خشکنم sayaراضی هستم مصرف برقشم زیاد نیست ومیوه ی طالبی وگلابی و....خیلی خوشمزه میشن تو شربتم نزدم اما خوشرنگ میشه{53}بفرمایید:11:
138674

138675

138676

138677

sama jan
2013-06-05, 01:45 PM
بچه ها من دیروز نیم کیلو سبزی رو با درجه زیاذ ماکرو در عرض 7 دقیقه خشک خشک کردم{2 (8)}خییییلیم سبز خوشرنگی بود.
حالا میخوام میوه رو هم امتحان کنم.

elisa76
2013-06-11, 10:26 PM
salam mishe dastoore khoshk kardane albaloo ro ham begin?

victoria
2013-06-15, 12:27 PM
اينم ميوه خشك هاي من ، كه روي شوفاژ خشكشون كردم فقط همين مونده كه ازشون عكس گرفتم .

sobhan91
2013-06-27, 09:31 PM
سیب ترش را بصورت برگه برش زده و در سینی می چینیم و روی آنها نمک و نعنا خشک می ریزیم ودر آفتاب آن را خشک می کنیم

Sepnta
2013-08-22, 04:19 PM
اینم میوه های من که با دستگاه خشک کردم{1}

hasty7
2013-08-23, 03:07 PM
لطقا اسم میوه هایی که خشک کردین و بگید

Sarashpaz-Sepideh
2013-08-23, 03:49 PM
بچه ها انجير رو چطور خشك ميكنيد ؟من ميخام تو افتاب خشك كنم .با دستگاه خوب ميشه؟كسي امتحان كرده؟

Maryam_chef
2013-08-23, 06:11 PM
لطقا اسم میوه هایی که خشک کردین و بگید

lمن اینارو خشک میکنم :
پرتقال _سیب_کیوی _موز _اناناس _بادنجان _گوجه _الو _زردالو _باقله _پیاز _سیر _من حتی سیب زمینی رو هم خشک کردم

Maryam_chef
2013-08-23, 06:17 PM
بچه ها انجير رو چطور خشك ميكنيد ؟من ميخام تو افتاب خشك كنم .با دستگاه خوب ميشه؟كسي امتحان كرده؟

سپیده جون من خودم انجیر رو خشک نکردم ولی مامانم قدیما میکرد داخل افتاب زیاد و بعد اونو گوگرد میداد که من بلد نیستم این کارو

Sarashpaz-Sepideh
2013-09-26, 06:55 PM
اينم انجيري كه تو افتاب خشك كردم. اول 4 قاچ كردم طوريكه جدا نشه بعد گذاشتم تو افتاب. {2 (30)}
مريم جان از مامانتون بپرسين لطفا. {1}

hasty7
2013-10-15, 08:15 PM
من یه مقدار خرمالو دارم که خوب نرسیده میتونم همینجوری خشک کنم یا باید وایستم که کاملا برسه؟

Sarashpaz-Sepideh
2013-10-15, 09:15 PM
من یه مقدار خرمالو دارم که خوب نرسیده میتونم همینجوری خشک کنم یا باید وایستم که کاملا برسه؟

نه عزيزم همونجوري خشكشون كن .من با خرمالوي كال درست كردم خيلي خوب و شيرين شد {1}

Maryam_chef
2013-11-14, 02:01 PM
اینم انواع میوه ی خشک که روی بخاری درست کردم {2 (30)}{2 (30)}

سایه...
2013-11-14, 02:35 PM
مریم جون عالیه{clap}
منم می خوام رو بخاری درست کنم.یکی از خانوما سینیو زیر بخاری گذاشته بود. یکی هم گفته بود باید سینیو چرب کنیم........می شه لطفا راهنمایی کنید.{77}
ضمناپرتقالو پوست نمی کنیم؟تلخ نیست؟

شعله بخاری رو شمعک باشه؟زمان؟

ببخشید کلی سوال پرسیدم.

Maryam_chef
2013-11-14, 07:09 PM
مریم جون عالیه{clap}
منم می خوام رو بخاری درست کنم.یکی از خانوما سینیو زیر بخاری گذاشته بود. یکی هم گفته بود باید سینیو چرب کنیم........می شه لطفا راهنمایی کنید.{77}
ضمناپرتقالو پوست نمی کنیم؟تلخ نیست؟

شعله بخاری رو شمعک باشه؟زمان؟

ببخشید کلی سوال پرسیدم.

سلام سایه جون
خواهش می کنم نظر لطفتونه
من سینی که روی بخاری جا بشه انتخاب میکنم بعد کمی چربش می کنم (با برس روی سطحش می کشم).............. بخاری روی شمعک نه عزیزم شعله ی مناسب .........زمانش تا موقعی که خشک بشه من صبح تا آخر شب گذاشتم............... اگه خیلی نازک باشه تلخی اون زیاد معلوم نمیشه البته بعضی ها ممکنه دوست نداشته باشن البته اینا نارنگی هستش و تلخیش کمتره ....... در ضمن باید اونا رو پشت و رو کرد تا خوب خشک بشه

تولیپا
2013-11-14, 09:32 PM
ممنون از اموزشی که دادی حتما امتحان میکنم ولی به نظر من برای ترشی میوه ها از جوهر لیمو استفاده نکنین ضررش بیشتر از لذتش هست{53}

Beauty
2013-11-15, 09:18 AM
lمن اینارو خشک میکنم :
پرتقال _سیب_کیوی _موز _اناناس _بادنجان _گوجه _الو _زردالو _باقله _پیاز _سیر _من حتی سیب زمینی رو هم خشک کردم
مریم جون میشه در مورد کاربرد بادمجون و سیب زمینی که خشک کردی توضیح بدی؟{2 (6)}
بعدشم قربونت برم که انقده مهربونی:11:

Maryam_chef
2013-11-15, 12:07 PM
مریم جون میشه در مورد کاربرد بادمجون و سیب زمینی که خشک کردی توضیح بدی؟{2 (6)}
بعدشم قربونت برم که انقده مهربونی:11:

بیوتی جان نظر لطفته شما خانمی :11::11:
سیب رو برای چیپس استفاده می کنم برای بادنجون لینکش :

[Only registered and activated users can see links]
البته غذاهای دیگه هست اگه درست کردم میگم چون از قبلی ها عکس ندارم

Beauty
2013-11-17, 12:05 PM
بیوتی جان نظر لطفته شما خانمی :11::11:
سیب رو برای چیپس استفاده می کنم برای بادنجون لینکش :

[Only registered and activated users can see links]
البته غذاهای دیگه هست اگه درست کردم میگم چون از قبلی ها عکس ندارم
اونوقت سیب زمینی کدر نمیشه رنگش؟

Maryam_chef
2013-11-17, 08:44 PM
اونوقت سیب زمینی کدر نمیشه رنگش؟

نسبت به سیب تازه کمی کدر میشه ولی چون همه ی فصل ها هست زیاد بکار نمیاد ولی اندازه ی 3 تا سیب رو خشک میکنم بیشتر نه
بخاطر سنت مادر بزرگم (خدا بیامرزش ) این کار رو میکنم

Sepnta
2013-11-27, 01:43 PM
چیپس اناناس که با دستگاه میوه خشک کن خشکشون کردم:3:

Maryam_chef
2013-11-27, 10:21 PM
بازم از اینا :
میوه خشک
{69}{69}{69}{69}

Maryam_chef
2013-12-09, 06:13 PM
اینم به خشک شده روی بخاری :10:{69}{69}
و بسته بندی شده داخل زیپ لاک
من به خشک رو از به داخل فریزر بهتر میدونم

maral juju
2013-12-09, 07:37 PM
سیب ...من تو آفتاب داغ تابستون خشکشون کردم

rooya
2013-12-14, 08:28 PM
سلام خوبيد بچه ها من نه دستگاه دارم نه شوفاژ ولي ميوه خشك كردم در حد....من ميوه ها رو اسلايس كردم و روي سيني چيدم وگذاشتم زير بخاري شومينه در عرض يه روز خشك شد خوشمزه وعالي عين بيرون فقط روزي چند بار زير رو كردم همه پسنديدند عكس ندارم دارم برا يلدا خشك ميكنم عكسشو مي زارم

minamona888
2013-12-30, 11:41 AM
......:25:

Sepnta
2014-01-04, 01:55 PM
دوستان هنرمند سلام.من روی شوفاژ برای بار اول سیب خشک کردم اما متاسفانه همش به فویل چسبید.{2 (9)}مجبور شدم با همون فویل بندازمشون دور.اعصابم خورد بود یادم رفت عکس بگیرم.دلیلش چی میتونه باشه؟پرتقال و نارنگیم خشک کردم ولی اصلا نچسبید.

عزیزم بهتره تو سبد بزاری و بزاری روی شوفاژ. بعد هم بعد یکی دو ساعت پشت و روشون کن دیگه نمیچسبه{1}

Sepnta
2014-01-04, 02:20 PM
ممنونم عزیزم.فقط یه سوال،یعنی وقتی نیمه خشک شد هم اصلا روی فویل نذارم؟توی سبد کاملا خشک میشه؟

عزیزم سبد باعث میشه که گردش هوا اطارفش بیشتر بشه و بهتر و زودتر خشک بشه

spring daughter
2014-01-05, 10:46 AM
سیب خوشمزه
من سال پیش هم درست میکردم کیوی هم خیلی خوشمزه میشه ترش ترش.من روی شومینه خشک میکنم دخترم هنوز خوب خشک نشده بود که نصفشو خورد همینا باقی مونده بود که ازش عکس بگیرم یه سوال پرتغالو اگه بدون پوست بزاریم بد میشه؟

*Shima*
2014-01-05, 12:47 PM
چیپس پرتقال.خیلی خوشمزه نبود{2 (14)}.یکم مزه تلخی می داد.خیلی دوست نداشتیم.منم گذاشتم واسه تزئین غذا.

Maryam_chef
2014-01-05, 05:21 PM
چیپس پرتقال.خیلی خوشمزه نبود{2 (14)}.یکم مزه تلخی می داد.خیلی دوست نداشتیم.منم گذاشتم واسه تزئین غذا.

شیما جان
اگه خالی اونو دوست ندارین بزار برای غذاهایی که با مرغ یا ماهی درست میکنی

*Shima*
2014-01-06, 10:32 AM
شیما جان
اگه خالی اونو دوست ندارین بزار برای غذاهایی که با مرغ یا ماهی درست میکنی

مرسی از راهنمائیت عزیزم.اگر توی غذا بریزیم غذارو تلخ نمی کنه؟

Maryam_chef
2014-01-06, 12:49 PM
مرسی از راهنمائیت عزیزم.اگر توی غذا بریزیم غذارو تلخ نمی کنه؟

اگه کم باشه نه
ولی بازم به ذائقه بستگی داره اگه خیلی حساس باشی ممکنه بازم به نظرت تلخ بیاد {21}
تلقین کنی تلخ میشه {21}
بچه شمال که از پرتقال نمی ترسه

*Shima*
2014-01-07, 10:20 AM
اگه کم باشه نه
ولی بازم به ذائقه بستگی داره اگه خیلی حساس باشی ممکنه بازم به نظرت تلخ بیاد {21}
تلقین کنی تلخ میشه {21}
بچه شمال که از پرتقال نمی ترسه

درسته عزیزم.من که نه نمی ترسم ولی امان از همسری که ذائقه اش با هرچیزی جور در نمیاد.{verysad}مگر اینکه یواشکی بندازم تو غذا موقعی که میخوام بیارم سر سفره درش بیارم.{4}

sama jan
2014-01-11, 01:35 PM
اینم مال من{53} البته زیر کیوی و خرمالو ها ،پرتقال و سیب و موز هم هست که در عکس هویدا نمیباشد:3:

198373

Sarashpaz-Sepideh
2014-01-17, 04:44 PM
براي چندمين بار {2 (30)}{2 (30)}

hasty7
2014-01-22, 02:45 PM
من اول تو شربت زدم بعد خشک کردم خیـــــــــــــــــــلی خوشمزه بود{2 (30)}
200481

sama jan
2014-01-23, 11:01 AM
آجیل میوه خشک یلدای 92
200564200565

minamona888
2014-02-05, 09:26 AM
پیش به سوی نوروز{53}{53}

rooya
2014-02-19, 03:09 PM
اینم میوه خشک های خوشمزه ام

M_R_Z_khanomi
2014-05-17, 05:43 PM
خانما کمک من تا حالا میوه خشک نکردم! و الان موندیم با کلی موز که از عروسی داداشم اضافه اومده چکارکنیم!
من کل این 28 صفحه رو خوندم!!! به نظر میاد خشک کردن موز قلق خاصی داشته باشه
خانومای کدبانو لطفا کمک کنید موزها رو چجوری خشک کنم؟ توی آبلیمو بغلتونم و روی بخاری خشک کنم؟
خونه مامانم شوفاژ نداره. بعد روی کاغذ آلومینیوم بذارمشون بهتره یا توی آبکش فلزی؟
یه سوال: نمیشه زیر باد پنکه خشکشون کرد؟

Maryam_chef
2014-05-17, 06:58 PM
خانما کمک من تا حالا میوه خشک نکردم! و الان موندیم با کلی موز که از عروسی داداشم اضافه اومده چکارکنیم!
من کل این 28 صفحه رو خوندم!!! به نظر میاد خشک کردن موز قلق خاصی داشته باشه
خانومای کدبانو لطفا کمک کنید موزها رو چجوری خشک کنم؟ توی آبلیمو بغلتونم و روی بخاری خشک کنم؟
خونه مامانم شوفاژ نداره. بعد روی کاغذ آلومینیوم بذارمشون بهتره یا توی آبکش فلزی؟
یه سوال: نمیشه زیر باد پنکه خشکشون کرد؟

مرضیه جان {2 (6)}
باید موزها رو برش بدی نه خیلی کلفت که خوب خشک نشه نه خیلی نازک که بسوزه
وقتی برش دادی کنارت ظرفی بزار و داخلش آبلیمو بریز و موز ها رو با آبلیمو آغشته کن که سیاه نشود
هم می تونی داخل فر بزاری هم میتونی روی بخاری بزاری
میتونی با برس روی سینی کمی روغن بمالی (زیاد نه {68})و موز ها رو روی اون بچینی
با فویل هم خوبه ولی اون رو هم کمی چرب کن که موزها نچسبد به اون
غیر از این میتونی دنت موزی درست کنی یا شیر موز
با پنکه خوب نمیشه {68}
در ضمن بعد از مدتی اون ها رو زیر و رو کن تا به خوبی بخشکد

afshiiin
2014-05-18, 11:04 AM
خانوم گلا سوال دارم.همسری بنده 3کیلو کیوی خریده,من بخاطر بد غذا شدنم تو این دوران لب نمیزنم به کیوی
نمیدونم چیکارش کنم,خواستم مارمالادش کنم ولی میدونم خورده نمیشه,فقط گزینه خشک کردنو دارم,ولی الان که بخاری روشن نیس میشه از فر استفاده کرد؟اگه اره چطور عزیزان؟{2 (6)}{77}

باران78
2014-05-18, 11:14 AM
خانوم گلا سوال دارم.همسری بنده 3کیلو کیوی خریده,من بخاطر بد غذا شدنم تو این دوران لب نمیزنم به کیوی
نمیدونم چیکارش کنم,خواستم مارمالادش کنم ولی میدونم خورده نمیشه,فقط گزینه خشک کردنو دارم,ولی الان که بخاری روشن نیس میشه از فر استفاده کرد؟اگه اره چطور عزیزان؟{2 (6)}{77}

خانومي من خودم امتحان نكردم ولي اين دستور رو از نت برداشته بودم .. مي توني با كمي از كيوي ها امتحان كني اگه جواب گرفتي با همه ، همين كار رو بكني:

اول میوه رو بعد از شستشو برش بزنید و حلقه حلقه کنید .. دقت کنید حلقه ها نباید زیاد کلفت و نه خیلی نازک باشه .. برش های میوه رو داخل سینی فر بچینید .. میوه هایی مثل موز و سیب که احتمال سیاه شدنش در مجاورت هوا هست رو قبل از قرار دادن داخل سینی داخل کمی آبلیمو و عسل قرار بدید .. میوه های دیگه رو هم میتونید به این روش کمی طعم دار کنید .

سینی رو داخل فر با حرارت کم قرار بدید .. بسته به ضخامت میوه ها از یک تا سه ساعت برای خشک شدنشون زمان لازم هست .. مرتب میوه ها رو چک کنید و هر وقت کاملا خشک شده بود اونها رو از فر خارج کنید ..

یه روش دیگه برای خشک کردن میوه ها استفاده از شوفاژ یا بخاری هست .. سینی میوه ها رو روی شوفاژ قرار بدید و یکی دو روز صبر کنید تا میوه ها کاملا خشک بشه ..

نکته ها :

میتونید بعد از برش زدن میوه ها اونها رو داخل شربت غلیظی که درست کردید قرار بدید و سپس داخل سینی بچینید .. ( منظور از شربت یک لیوان شکر و سه چهارم لیوان آب هست که روی حرارت جوشیده و کمی قوام اومده ) .. استفاده از شربت باعث شیرین و براق شدن میوه ها میشه ..

برای روی سیبها میتونید از کمی دارچین استفاده کنید ..

بهتره هر میوه ای رو جدا جدا داخل فر قرار بدید چون زمان خشک شدن هر میوه با میوه دیگه فرق میکنه ..

برش های پرتقال رو حتما به شربت آغشته کنید چون پرتقال بعد از خشک شدن کمی تلخ میشه ..

اگه میخواید از بخاری یا شوفاژ برای خشک کردن استفاده کنید پیشنهاد میکنم از یه تکه آلومینیوم به جای سینی استفاده کنید تا روند کار زودتر طی بشه ..

منبع: كاغذ رنگي

225697

طرز تهیه شربت : درون قابلمه 1 لیوان شکر را با 1 لیوان آب مخلط کنید و روی حرارت قرار دهید تا 10 دقیقه بجوشد و کمی غلیظ شود ، میوه های چیپس شده ( حلقه شده ) را به نوبت داخل شربت بزنید و کمی تکان دهید تا شربت اضافی بریزید ( شربت برای جلوگیری از سیاه شدن میوه میباشد ).
منبع: نت

afshiiin
2014-05-18, 11:24 AM
دست گلت درد نکنه باران جان:11:.پاشم برم درس کنم ببینم چی میشه

نادیه
2014-08-02, 12:25 PM
خشک کردن زرد آلو

شستن زرد آلو و نصف کردن اون ها وگذاشتن جلوی آفتاب

من برای مرغ شکم پر از این ها استفاده می کنم

240156

240157

240158

سهیلامیلاد
2014-08-14, 03:31 PM
عکس آرشیوی تاره بنده:{2 (4)}

244514

Maryam_chef
2014-08-31, 01:05 PM
سیب خشک شده در آفتاب
{clap}{clap}{clap}{clap}

اکسیژن
2014-09-13, 11:38 AM
سلام
دوستان من یه سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنین {1} بعد از خشک کردن میوه ها چه جوری باید ازشون نگهداری کرد که تا زمستون بمونن ، تو کابینت یا تو یخچال ؟

Maryam_chef
2014-09-13, 03:58 PM
سلام
دوستان من یه سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنین {1} بعد از خشک کردن میوه ها چه جوری باید ازشون نگهداری کرد که تا زمستون بمونن ، تو کابینت یا تو یخچال ؟

عزیزم داخل کیسه ی پارچه ای داخل یخچال باشه مدت بیشتری میمونه اگر برای کوتاه مدت باشه کابینت هم میشه گذاشت

rooya
2014-10-08, 05:00 PM
سلام بچه ها من دارم میوه خشک کن سایا میخرم به نظرتون خوبه