تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : ریزش مو پس از زایمان


Hedieh
2012-02-15, 08:21 PM
رشد مو دارای سه مرحله است:
مرحله اول (آناژن) مرحله رشد یا مرحله فعال
مرحله دوم (کاتاژن) مرحله بینابینی
و به مرحله سوم (تلوژن) مرحله استراحت موها گفته می شود.

در دوران بارداری با توجه به تغییرات هورمونی به ویژه افزایش هورمون استروژن كه یك هورمون محرك رشد مو است، بیشتر موها در مرحله فعال می‌مانند و این تصور برای مادر بوجود می‌آید كه رشد موها بیشتر شده و تراکم موهایش افزایش یافته است.

پس از زایمان به دلیل از بین رفتن محرك‌های هورمونی تعداد زیادی از موهایی كه در فاز فعال بودند وارد مرحله استراحت می‌شوند و در این مرحله است كه ریزش مو صورت می‌گیرد و از آنجا كه این مراحل در یك دوره سه تا چهار ماهه اتفاق می‌افتد، از حدود ماه چهارم پس از زایمان است كه ریزش موهای مادر بیشتر شده و چون مادر، در این زمان در مرحله فعال شیردهی است ممكن است فكر كند كه شیر دادن باعث ریزش موهایش شده است. در حقیقت، به علت كمتر ریختن موها در دوران بارداری، ریزش آن پس از زایمان بیشتر به چشم می‌آید و ارتباطی با شیردهی ندارد.

از آنجا كه این وضعیت، یك روند طبیعی محسوب می‌شود، نیاز به اقدام خاصی ندارد و تنها در مواردی كه مشكلات زمینه‌ای مثل كمبود آهن وجود داشته باشد، برای پیشگیری از كاهش ذخایر بدن مادر باید علت زمینه‌ای رفع شود.

بر این اساس، فقط در موارد شدید ریزش مو كه به دلایل مختلف، نظیر عوامل ارثی، هورمونی و التهابی ایجاد می‌شود ارجاع به متخصص ضرورت دارد. در سایر موارد باید به مادر اطمینان خاطر داد كه در مورد این ریزش مو نگران نباشد زیرا بیماری محسوب نشده و در اكثر موارد قسمت عمده موها جایگزین می‌شود.
پزشک آنلاین