تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : شیرینی لطیفه

*sogoli*
2012-01-28, 07:31 PM
شیرینی لطیفه

مواد لازم
آرد ۱۳۵ گرم
تخم مرغ ۴ عدد
شکر ۱۰۰ گرم
وانیل ۱.۴ ق چ
بکینگ پودر ۱.۲ ق چ
پودر قند مقداری
خامه فرم گرفته به میزان لازم

طرز تهیه
۱.زرده و سفیده رو از هم جدا میکنیم....حالا سفیده ها رو ۲دقیقه با همزن میزنیم تا یک مقدار سفت بشه بعد ۱۰۰گرم شکر داشتیم که نصفی از شکر و برمیداریم و میذاریم کنار برای زرده ها و بقیه شکر رو کم کم در حین هم زدن به سفیده اضافه میکنیم.

۲.به هم زدن ادامه میدیم تا جایی که کاسه رو وقتی برمی گردونیم از ظرف نریزه بعد در یخچال قرار میدیم تا زرده ها رو آماده کنیم.

۳.زرده ها+شکر+وانیل رو در کاسه میریزیم و اول با دور کند هم زن میزنیم تا کم کم زرده سبک بشه بعد با دور تند همزن میزنیم تا حجمش دوبرابر و رنگش کرم رنگ بشه

۴.حالا زرده هارو میریزیم روی سفیده و بعد با لیسک خیلی سریع و به صورت دورانی هم میزنیم تا پف سفیده ها نخوابه.

۵.آرد+بکینگ پودر رو با الک کم کم میپاشیم روی مواد و دوباره به صورت دورانی هم میزنیم.

۶.همینطور ادامه میدیم تا مایه یکدست بشه.

۷.در سینی فر کاغذ روغنی قرار میدیم و مایه شیرینی رو در قیف با ماسوره ساده میریزیم.

۹.روی شیرینی ها مقداری پودر قند الک میکنیم بعد میذاریم تو فر طبقه وسط با حرارت ۱۹۰درجه سانتی گراد به مدت ۸تا ۱۰دقیقه(یک مقدار دور شیرینی ها طلایی بشه کافیه)

۱۰.از فر که بیرون آوردیم صبر میکنیم تا یک کمی خنک بشه بعد به راحتی از کاغذ روغنی جدا میشه.و بعد هم بین دو شیرینی خامه فرم گرفته میریزیم....

نکته ها
۱.حتما فر با حرارت ۱۹۰درجه سانتی گراد از قبل گرم شده باشه.*

۲.در فر رو باز و بسته نکنید.*

۳.برای زدن سفیده از اول باید با دور تند همزن بزنیم و نباید دور همزن رو کند یا زیاد کنیم.*

۴.نباید ذره ای از زرده داخل سفیده بشه.*

۵.سر همزن و ظرف به هیچ عنوان نباید خیس یا چرب باشه.*

۶.جهت همزن نباید عوض بشه باید یا به راست یا به چپ باشه.*

با تشکر از لازیکا جون{53}

سمانه1366
2012-01-28, 07:58 PM
سلام اینم لطیفه های من فقط ببخشید بابت عکسم خیلی از نزدیکه

Homa2
2012-07-14, 07:23 PM
لطیفه

مواد لازم:

تخم مرغ ۳ عدد
آرد ۱ پیمانه سرخالی
شكر یک دوم پیمانه
وانیل یک چهارم قاشق چایخوری
بیكینگ پودر یک دوم قاشق چایخوری
خامه شیرین ۵۰۰ گرم

ابتدا زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا كنید; سفیده را با نصف شكر آ‌نقدر بزنید تا سفید و پفكی شود. سپس زرده ها را با وانیل و بقیه شكر بزنید تا كرم رنگ و كشدار شود; سفیده و زرده را با هم مخلوط كرده و بعد آ‌رد و بكینگ پودر را اضافه كنید و به حالت دورانی هم بزنید; كاغذ روغنی را در سینی فر قرار دهید و روی آ‌ن پودر قند بپاشید. سپس مایع را در قیف ریخته با سر ماسوره ساده داخل سینی بریزید سپس روی آ‌نها نیز پودر قند بپاشید و سینی را در فر با حرارت ۳۵۰ درجه فارنهایت به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید تا شیرینی پخته شود. بعد از سرد شدن، خامه شیرین را بزنید تا فرم بگیرد و روی یک عدد از نان شیرینی ها، خامه بگذارید و نان دیگر را روی آ‌ن قرار دهید و در ظرف بچینید.

زهرا حداد-کارشناس و مدری آشپزی

nasim
2012-08-24, 04:50 PM
{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

saharr
2012-10-31, 01:58 PM
شیرینی لطیفه با دستور خانم مریم کارگری از مجله قناد باشی(شماره6)
تخم مرغ 5عدد
شکر150گرم یا3/4پیمانه
آرد 175 گرم(1 پیمانه سر پر)
بکینگ پودر 1/2قاشق چایخوری
نمک ووانیل 1 پنسه
خامه فرم گرفته400گرم
پودر قند مقداری برای تزیین
پودر پسته مقداری برای تزیین
ابتدا زرده وسفیده تخم مرغ را جدا کنیدزرده را با شکر مخلوط نموده و با همزن برقی آنقدر بزنید تا سفید و کشدار شودسفیده را آنقدر بزنید تا پفکی شود واز ظرف بر نگردد
سپس سفیده وزرده را با هم مخلوط وبه تدریج آرد الک شده را با وانیل ونمک داخل مایه بریزید و با لیسک به آرامی به صورت دورانی هم بزنیدتا مواذ مخلوط شده مایه را در قیف با سر ماسوره ساده بریزدبه اندازه یه گردو یا هر فرم دلخواه با فاصله در سینی بریزیدودر فر از قبل گرم شده در دمای 180 درجه طبقه وسط قرار دهید تا کمی طلایی شود
وقتی سرد شد خامه را بزنید تا فرم بگیرد وبعد در قیف با سر ماسوره شیار دار بریزید وروی یک لایه از شیرینی یک گل خامه بریزد ولایه دیگر را روی آن قرار دهید شیرینی را برگردانید وداخل کپسوا قرار دهید وروی انرا با پودر قند و پودر پسته تزیین کنید
من خودم قبل از گذاشتن لطیفه در فر پودر قند را الک کردم وروی شیرینی پاشیدم سپس در فر گذاشتم

Vio0oleT
2013-02-12, 11:47 PM
شیرینی لطیفه
مواد لازم :
تخم مرغ ۴ عدد
آرد ۱٤٠ گرم
شکر ۱١۰ گرم
بکینگ پودرو وانیل از هر کدام ١/٢قاشق چایخوری یا از هر کدام ١ پاکت
گلاب ١ قاشق غذا خوری
خامه فرم گرفته هم به میزان لازم
............................................
*سفیده و زرده هارو از هم جدا میکنیم سفیده هارو با همزن انقدر میزنیم تا سفت شود و از ظرف جدا نشه

*بعد زردها ,گلاب ,وانیل و شکر (شکر را کم کم اضافه میکنیم تا کاملا توی زرده حل بشه ) با همزن برقی میزنم تا کرم رنگ بشه

*زرده ها رو درون ظرفی که سفیده ها رو آماده کردیم میریزیم با لیسک هم میزنیم

*آرد را همراه با بکینک پودر الک میکنیم و دوباره با لیسک به آرومی هم میزنیم آرد و کم کم به و موادمون اضافه میکنیم تا کاملا به خورد موادمون بره

*مواد را درون قیف ریخته روی کاغذ روغنی از مایه آماده شدمون میریزیم بعد سینی و درون فر که از قبل گرم شده با دمای ١٨٠ درجه سانتیگراد به مدت ٨ الی ١٠ دقیقه قرار میدیم تا نونهای لطیفه آماده بشه اگه دوست داشتت میتونید کمی بیشتر هم بزارید تا روی نونها طلایی بشه اما من ترجیح دادم که نونهای شیرینی لطیفه ام تا این اندازه بپزه

*خامه فرم گرفته رو هم آماده میکنیم نونها که آماده شد از فر در میاریم میگذاریم تا خنک بشن بعد وسط ٢ تا نون خامه فرم گرفته میریزیم و با پودر پسته تزیین میکنیم

sodabeh
2013-05-12, 07:42 PM
دوستان خیلی خوشحالم تونستم لطیفه درست کنم اولین تجربه {21}

saharr
2013-05-12, 08:03 PM
دوستان خیلی خوشحالم تونستم لطیفه درست کنم اولین تجربه {21}

به به معلوم خیلی خوشمزست سودابه جون برای اینکه لطیفه هات یکدست بشه بهتره روی کاغذ روغنیت با یه کاتر گرد با فاصله روی کاغذ روغنی دایره بکشی بعد کاغذو برعکس روی سینی برگردان که لطیفه هات خودکاری نشه سپس خمیرتو در قیف با سر ماسوره گرد گذاشتی بریز همه لطیفه هات هم اندازه میشه:11:

Mahdiye*
2013-05-28, 01:47 PM
لطیفه
تخم مرغ ........3عدد
پودرقند...........85گرم
آرد................70گرم
آردذرت...........25گرم
وانیل.........1/4قاشق چایخوری
بکینگ پودر.......1/4قاشق چایخوری

زرده ها+نصف پودرقند+وانیل بزنید تا کرم رنگ وپوک شود.
سفیده را با بقیه پودر قند بزنید تا پفکی شود.
آرد+آردذرت +بکینگ پودر را باهم الک کنید.همه ی مواد را آرام با لیسک باهم مخلوط کنید.مخلوط را در قیف ریخته با ماسوره ساده روی کاغذ روغنی با فاصله از هم ،بریزید.روی شیرینیها پودر قند پاشیده با حرارت230درجه به مدت 10تا 15دقیقه بپزید.

sahar70
2013-05-30, 09:42 AM
[QUOTE=Vio0oleT;495928]شیرینی لطیفه
مواد لازم :
تخم مرغ ۴ عدد
آرد ۱٤٠ گرم
شکر ۱١۰ گرم
گلاب ١ قاشق غذا خوری

ویولت عزیزم من با دستور شما این شیرینی رو درست کردم اما خیلی لاغر مردنی شدن شیرینیام اما مزه فوق العاده بود. چجوری باید رو کاغذ بریزم که تپل بشن مثل مال شما؟

سمانه1366
2013-06-08, 06:01 PM
اینم شیرینی لطیفه

Homa2
2013-06-21, 06:23 PM
[QUOTE=Vio0oleT;495928]شیرینی لطیفه
مواد لازم :
تخم مرغ ۴ عدد
آرد ۱٤٠ گرم
شکر ۱١۰ گرم
گلاب ١ قاشق غذا خوری

ویولت عزیزم من با دستور شما این شیرینی رو درست کردم اما خیلی لاغر مردنی شدن شیرینیام اما مزه فوق العاده بود. چجوری باید رو کاغذ بریزم که تپل بشن مثل مال شما؟

با اجازه ویولت عزیز -دوستم باید مواد خیلی آهسته هم بخوره.پفش تا حدودی به خوب هم زدن سفیده و آرام مخلوط کردن مواد بستگی داره.
از طرفی زیاد هم زدن مایه هم هوای اضافی وارد خمیر میکنه که بعدا منجربه خوابیدن پفش میشه.

zahori
2013-11-06, 05:02 PM
اینم لطیفه های من که با کمک مامان گلم درست کردم:11:

Chef-Sheri
2013-11-11, 10:42 AM
لطیفه من{2 (14)}(خودم ازش راضی نبودم.همسری میگفت خوب شده ولی به نظر خودم یکم حالت خیسی و رطوبت داشت) نیدونم چرا{66} !!!!! با دستور زهرا حداد-کارشناس و مدرس آشپزی{53}

180360

talaye
2014-02-12, 11:34 AM
سلام.من شیرینی لطیفه رو درست کردم همه چیزش عالی شده بود فقط نمیدونم چرا یکم مایه خمیرش شل بود وقتی میریختمش رو سینی مایش تخت میشد واسه همین نون هاش زیاد پف نکرد و بالا نیومد.به نظرتون مشکلش از کجا بود؟از دستور صفحه اول درست کردم.ولی خیلی نونش لطیف شده بود.به نظرتون اگه آردشو یکم بیشترکنم بهترمیشه؟ویه چیز دیگه.اینکه اگه میشه طرز تهیه خامه وسطشم واسم توضیح بدین.ممنون میشم

talaye
2014-02-12, 06:15 PM
ببخشید یه سوال دیگه.اینکه با وجود داشتن خامه داخل این شیرینی.نگهداریش به چه صورت هستش؟من توو ظرف در بسته گذاشتمش توو یخچال نونش یکم نرم شد.ممنونم

mehr bano
2014-04-09, 04:58 PM
سلام دوستان خوبم.به نظر تون می شود نان لطیفه را چند روز زودتر از مهمانی درست کرد و موقع مصرف چند ساعت جلوتر خامه زد؟اگر بله چطوری آن را نگهداری کنیم.؟ممنون

Homa2
2014-04-09, 05:36 PM
ببخشید یه سوال دیگه.اینکه با وجود داشتن خامه داخل این شیرینی.نگهداریش به چه صورت هستش؟من توو ظرف در بسته گذاشتمش توو یخچال نونش یکم نرم شد.ممنونم
لطیفه دقیقا مثل کیک اسفنجی میمونه اگر خامه بزنید و در یخچال نگه دارید خامه جذب کیک میشه و اونو نرم میکنه.برای همین زودتر باید مصرف بشه.

Homa2
2014-04-09, 05:42 PM
سلام.من شیرینی لطیفه رو درست کردم همه چیزش عالی شده بود فقط نمیدونم چرا یکم مایه خمیرش شل بود وقتی میریختمش رو سینی مایش تخت میشد واسه همین نون هاش زیاد پف نکرد و بالا نیومد.به نظرتون مشکلش از کجا بود؟از دستور صفحه اول درست کردم.ولی خیلی نونش لطیف شده بود.به نظرتون اگه آردشو یکم بیشترکنم بهترمیشه؟ویه چیز دیگه.اینکه اگه میشه طرز تهیه خامه وسطشم واسم توضیح بدین.ممنون میشم
سلام دوستم
شل شدن مایه به خاطر همزدن زیاد مایه کیک و یا خوب فرم نگرفتن زرده یا سفیده بوده.
آرد رو نباید بیشتر بزنید چون از لطافت شیرینی کم میکنه و سفت میشه. درست هم زدن زرده و سفیده و فولد کردن در کیفیت اون موثره و باعث پفکی شدنش میشه.
برای خامه هم به تاپیک خامه فرم گرفته مراجعه کنید{53}

somi joon
2014-06-14, 07:40 PM
لطیفه عزیز{2 (30)}
دستورخاصی نداره{71} به ازائ هر تخم مرغ 25گرم آرد و25گرم پودر شکر.{4}
قبل از پخت روش پودر قند الک کردم عااااششق ترکهای روشم{69}
راستی وقتی میخواستم خامه رو فرم بدم یه مقدار گلاب ریختم توش دقیقا طعم لطیفه قنادی ها رو میداد{2 (30)}

somi joon
2014-06-15, 09:50 AM
somi joon شما بیکینگ پودر رو چه قد ریختی؟

دوست خوبم{2 (5)}من از بیکینگ پودر استفاده نمیکنم چون سفیده به مایه کاملا حجم میده:3:
اما واسه هر 4تخم مرغ میتونین1/4ق چ bp بریزید{4}

NedaBahari
2014-10-01, 09:51 PM
شیرینی لطیفه من{2 (6)}

من دقیقا با دستور کیک اسفنجی معمولی درست کردم

فقط واسه یک اندازه در اومدن لطیفه هام روی کاغذ روغنی دایره کشیدم و از طرف عکس طرحم مواد رو با ماسوره ساده توی دایره ها ریختم بعد هم روش پودر قند پاشیدم ولی خیلی ترک نخورد ...ترکاش نا محسوس بود

خامه مابین هم که باز با ماسوره ساده

بسیار خوشمزه بود {2 (6)}

sevda2013
2015-02-10, 08:09 PM
دوستان من تا الان 3 بار شیرینی لطیفه درست کردم ولی هر دفعه تا وقتی شیرینی ها تو فر هستند خوب پف می کنند ولی به محض اینکه از فر در میارمشون کم کم پفشون می خوابه و تخت میشه. روی شیرینی هم خیس و مرطوبه و مشکل دیگه اینکه خیلی به کاغذ روغنی می چسبه طوری که ته طلایی شده شیرینی می چسبه به کاغذ و از شیرینی جدا میشه. {20}
نمی خوام از خودم تعریفی کنم ولی همه شیرینی و کیک و نون هام عالی میشه فقط با این یه قلم مشکل دارم {verysad}
ممنون میشم کسانی که ایراد کارم میدونند راهنمایی ام کنند {77}

sevda2013
2015-02-10, 10:38 PM
این عکس شیرینی لطیفه بدون خامه
آقای همسر خود نون لطیفه رو دوست داره نذاشت خامه فرم گرفته درست کنم. {2 (26)}
262454

262470

262471

Pamchal
2015-02-13, 04:46 PM
سلام
اولین تجربه شیرینی لطیفه من..:3:
با دستور صفحه اول

zahra_86
2015-02-15, 09:35 AM
عالی شده بود{53}{53}

زهره87
2015-02-17, 10:55 PM
لطيفه خوشمزه فقط خامه باهام يارى نكرد و در شرف كره شدن بود {verysad}{20}
نميدونم بشه باز فردا خامه فرم بدم بزارم وسطش يا نه {verysad}

baran78
2015-05-20, 05:09 PM
شيرينى لطيفه

با رسپي دوست گلم آيلا غفوري نيا... اين رسپي براي ليدي فينگر هم مناسب است... اول دستور اصلي رو مي نويسم و بعد توضيحات خودم رو:

زرده تخم مرغ : 90 گرم
سفیده تخم مرغ: 135 گرم
پودر قند: 150 گرم
آرد : 150 گرم
نمک و وانیل : کمی

قالب را کاغذ انداخته(بزرگتر از 30 در 40) و فر را روی 175 درجه روشن کنید .
قیف و ماسوره به قطر 1 سانتی متر را آماده کنید.
سفیده و نمک را با همزن بزنید تا کمی پف کند و نه فرم بگیرد.
کم کم به صورت بارانی پودر قند اضافه کرده بزنید تا سفیده براق شده فرم بگیرد.
یکی دو قاشق از سفیده آماده و فرم گرفته را به ظرف دیگر منتقل و زرده ها را اضافه و با چنگال مخلوط کنید.دراین مرحله وانیل رانیز بیفزایید.
سفیده آماده را به مخلوط زرده اضافه و با لیسک فولد کنید.
آرد را در 3 مرحله اضافه و به کمک لیسک آرام مخلوط نمایید.
مواد را داخل قیف ریخته و لیدی فینگرهایی به طول 8-10 سانتیمترو با فاصله 3 سانتیمتر در سینی بریزید.
رویشان پودر قند الک کرده و به مدت 8-7 دقیقه در فر بگذارید.
نصف زمان که سپری شد سینی را برگردانده و در جهت دیگر قرار دهید.

**

من بار اولم بود درست مي كردم براي همين براي اطمينان بيشتر از يك چهارم ق چ بكينگ پودر هم توش استفاده كردم...
بجاي نمك از پودر تارتار استفاده كردم...

زرده ها رو براي اينكه بو ندن بهشون وانيل و پودر پوست پرتقال اضافه كردم و كمي با همزن زدم.. و بعد به آرومي به سفيده ها اضافه كردم..

آرد و بكينگ پودر مخلوط شده رو روشون الك كردم و به آرومي فولد كردم..
اندازه دايره هامو روي كاغذ روغني پر رنگ مشخص كرده بودم.. بعد كاغذ رو پشتش رو استفاده كردم.. دهانه قيف يك بار مصرف رو بريدم و مواد ريختم..

269476
كمي پودر قند رو با الك چاي صاف كن روي لطيفه هاي خام الك كردم..

269477

و بعد هم توي فر...

269478

سرد كه شد... خامه شيرين شده ام رو فرم دادم و نسكافه غليظ اضافه اش كردم و لاي نون ها گذاشتم... با ماسوره 2 دي بحالت رزت روي يه نون خامه ميذاشتم و بعدي رو روي اون.. {53}

269480

بفرمائيد چاي سبز و دارچين .. با لطيفه {2 (5)}

269479

روز منو 67
2015-05-20, 07:01 PM
{53} باران جان می شه بگی تقریبا چند تا سفیده وزره تخم مرغ می شه 135 و 90 گرم ؟ {2 (26)}

baran78
2015-05-20, 07:06 PM
{53} باران جان می شه بگی تقریبا چند تا سفیده وزره تخم مرغ می شه 135 و 90 گرم ؟ {2 (26)}

عزيزم فكر كنم 5 تا تخم مرغ بود... ولي كمي از سفيده و حدود 5 گرم از زرده يكي از تخم مرغ ها موند..4 تا تخم مرغ كافي نبود.. كمي زرده كم آورده بودم و حدود 10 گرم سفيده.. يه تخم مرغ كوچيك باز كردم و به اندازه نياز ازش برداشتم..{2 (6)}

زمردي
2015-07-20, 10:44 AM
شيريني روز عيد فطر

تندیسه بانو
2016-02-23, 03:05 AM
شیرینی لطیفه با دستور خانم ظروفی

تندیسه بانو
2016-02-29, 07:24 PM
دوباره لطیفه باهمون دستور خانم ظروفی

elisa76
2017-09-05, 12:52 PM
درود، من اين شيريني رو دوبار پختم ولي اصلا خشنود نبودم يكي اينكه نونش خيلي نرم شد و مانند شيريني فروشي ها ترد نشد دوم اينكه توي فر خوب پف كرد ولي زماني از فر درآوردم پفش خوابيد با وجوديكه همه موارد رو مو به مو انجام دادم به نظرتون ايراد كارم كجا بود؟

Pari65
2017-09-08, 03:33 PM
درود، من اين شيريني رو دوبار پختم ولي اصلا خشنود نبودم يكي اينكه نونش خيلي نرم شد و مانند شيريني فروشي ها ترد نشد دوم اينكه توي فر خوب پف كرد ولي زماني از فر درآوردم پفش خوابيد با وجوديكه همه موارد رو مو به مو انجام دادم به نظرتون ايراد كارم كجا بود؟

عزیزم در قنادی ها از ماده های افزودنی صنعتی استفاده می کنن .
در کار خونگی سرعت عمل در این شیرینی خیلی مهمه که پف سفیده تخم مرغ اصلا نخوابه در غیر اینصورت شیرینی به هیچ عنوان پف نمی کنه و همچنین خوب داغ بودن فر.