تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : آش ترخینه

Azijam
2012-01-21, 10:18 PM
مواد لازم.

ترخینه خشک ۳ تا ۴ عدد

سبزي ( تره، جعفري، گشنيز و اسفناج) نیم كيلوگرم (پاک شده و ساطوری شده)

پیاز ۱ عدد بزرگ

عدس ۱ فنجان

نمک.زردچوبه و فلفل قرمز به مقدار لازم

طرز تهیه.

ابتدا پیاز را نگینی خرد کنید و در مقدار کمی روغن تفت دهید.کمی که طلایی شد

زردچوبه را اضافه کرده.عدس و ترخینه را با مقدار مناسب آب اضافه کنید.و بگذارید تا هردو

پخته شوند.وسطهای پخت سبزی اش را که پاک کرده و کمی خرد کرده اید افزوده و فلفل

و نمک هم بیفزایید.سپس زیر شعله را کم کنید تا کاملا جا افتاده و به لعاب دادن بیفته

بعد از اینکه آش کاملا جا افتاد نوش جان کنید. به همین سادگی

اینو یادم رفت بگم ترخینه رو تو اب ولرم خیس کنید ابشو نریزید دور با همون اب با عدس بذارید بپزه.بعضی ها هم لوبیا و نخود هم به این اش اضافه میکنن.که سلیقه ایه.ولی اصلش با عدسه.میتونید از اب مرغ یا اب گوشت یا اب قلم برا خوشمزه تر شدنش هم استفاده کنید.اگه سبزی اش هم نداشتید از اسفناج خالی هم میتونید استفاده کنید.

دیگه{2 (26)}........فکم کنم چیزی نمونده که نگقتم.عکس اش خودمو بعدن میزارم.اخه ترخینه نداشتم که درست کنم.:10:..........این عکس ارشیوی رو گذاشتم تا بعد که خودم درست کنم.امیدوارم درست کنید و لذت ببرید.........{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}
42072

Azijam
2012-01-21, 10:46 PM
همش احساس میکردم یه چیزی رو جا گذاشتم{verysad}.................اخرش جا گذاشتم.........اشو با پیاز داغ و نعنا و کشک تزیین کنید.اخر پخت اش هم 2قاشق کشک هم به اش اضافه کنید خوشمزه میشه:3:..............این هم ترخینه خشکه.مدل فلافلی{21}{21}{21}.................42073

mana
2012-01-22, 10:12 AM
من ترخینه خریدم خیلی شور بود آبشو دور نریزیم آش شور میشه که!

Azijam
2012-01-22, 11:44 AM
گلم اگه ترخینه خیلی نمکی بود دیگه توش اش نمک نریز.اخه اکه ابشو دور بریزی خوشمزگیش میره.:11:

Neda-V
2012-01-22, 12:03 PM
بازهم اگه دیدی شوره چاره کار سیب زمینیه{71}

sana84
2012-01-23, 02:09 AM
اضافه کردن سیرابی گوسفند یا گوساله اون رو خیلی بیشتر خوشمزه تر می کنه

ساحره
2012-02-25, 02:05 PM
ترخنه رو با لپه و سبزیجات معطر خشک هم میشه درست کرد
ترخنه برای سرماخوردگی خیلی خوبه

Azijam
2012-04-18, 12:25 PM
این ترخینه خشکه57483........................وقتی تو اب خیش میخوره اینجوری میشه57484...................روز قبلش ماست چکیده درست کردم..................ابشو دور نریختم ........................اب ماستو تو اش ریختم................. سبزی اش نداشتم به جاش از سبزی قرمه سبزی فریز شده استفاده کردم{4} مزه هم خوب شد................{2 (30)}{2 (30)}57485

Azijam
2012-04-20, 10:42 PM
یه سوال داشتم ترخینه از چی درست میشه میشه ماهم درست کنیم یا نه باید حتما اماده بگیریم

مواد لازم برای تهیه ترخینه دوغ:

بلغور گندم (حلیمی): یک کیلو

ماست (دوغ) ترش پُرچرب: 3 کیلو

نمک: 2 قاشق‏ غذاخوری

زردچوبه، فلفل سیاه: یک قاشق غذاخوری

کلاله زعفران(پودر نشده): نیم مثقال

پونه خشک: 50 گرم

روش تهیه ترخینه دوغ:

ترخینه یا به گویش اراک (ترخنه) یک نوع آش بلغور است؛ در قدیم روستاهای ایران در فصل فراوانی شیر و ماست، ترخینه را درست می‌کردند و برای فصل ‌های دیگر انبار می‏‌کردند. ترخینه را شما نیز می ‌توانید درست کنید:

بلغور گندم را شسته و با مقداری آب حدود 6 ساعت خیس کنید.

سپس آب آن را خالی کرده و ماست را که هم زده و یک دست شده است به آن اضافه کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا کاملا پخته شود.

در پایان ساعت اول زردچوبه، فلفل، پونه و زعفران را اضافه کرده و بعد از آن که مواد به حالت خمیر کته مانندی در آمد شعله را خاموش کنید و اجازه دهید تا خنک شود.

سپس به اندازه یک نارنگی از مواد برداشته و فرم دهید. بعد آن را فشار داده تا صاف شود و در سینی بچینید و در جای خشک قرار دهید تا آب آن گرفته و خشک شود.

می‏ توان ترخینه‌‏ها را در فریزر نگه داشت و نیازی به خشک کردن ندارد.

این قرص‏‌ها نباید بیشتر از یک سال بماند چون طعم و بوی آن تغییر می‌‏کند.

ترخینه به گونه‏‌های مختلفی درست می‏‌شود، می‌توان به جای ماست از آب انار استفاده کرد و به همان صورت خشک کرد.

گاهی حبوبات را نیز جداگانه می‌پزند و به ترخینه اضافه کرده و خشک می‏‌کنند.

ترخینه‏‌های خشک را بهتر است در یک کیسه پارچه‏‌ای و در جای خشک و خنک نگه‏‌داری کنید تا کپک نزند.

می‌توان به ترخینه‌ی گندم مقداری گوجه اضافه نمود تا با آن خشک شود.

Azijam
2012-04-20, 10:46 PM
یه سوال داشتم ترخینه از چی درست میشه میشه ماهم درست کنیم یا نه باید حتما اماده بگیریم

خانمی اماده بخری بهتره....................................من از بروجرد یه کیلو خریدم 4 هزارتومن.....................12 قرص ترخینه شد...............

Yekta
2012-04-21, 12:15 AM
چه جالب...از اول تاپیک هی میگم چرا من تا حالا ترخینه ندیدم؟؟!!!پس همون بلغور گندم رو ترخینه میگن؟؟؟اینجا به بلغور گندم میگن گمنه یا للک...به صورت خشک تو بازار هست.....من تو اش دوغ و اش کنگر و حتی گاهی تو سوپهام گمنه میریزم...واسه مشت شدنش!!!درواقع همین اش ترخینه رو درست میکنم ولی بهش میگم اش دوغ!!!!.اینجا حتی گمنه رو درست میکنندو با قلیه ماهی میخورند....واقعا خوشمزه میشه....
اولی عکس گمنه(للک) هست که پخته شده و بیشتر اوقات با قلیه خورده میشه((عکس رو از نت یافتم))....دومی هم اش کنگریه که خودم درست کردم و توش گمنه ریختم....

Azijam
2012-05-16, 05:36 PM
..................{2 (5)}

l2ainl3ow
2012-06-27, 02:57 AM
{21}{21}{21} بچـــــــــــــــــــــــ ــــــــــــه ها!!! یعنی ترخینه همون للکه خودمونـــــــــــــــــــ ـــــــه؟؟؟ منو باش که رفتم واسه آش ترخینه 2 تا بسته خریدم قایمش کردم تو کابینت که مامان نگیره ازم غافل از اینکه گونی گونی تو خونمون هســـــــــــــــــــت !!{21}{21}{21}
للک رو آره خیلی ها با قلیه ماهی و میگو میخورن، بیشترین استفادش تو بوشهر، کنار مرغ شکم گرفته است! تو آب همون مرغه میپزنش بعده اینکه مرغ رو برداشتن از تو قابلمه! با خورشت هم میخورن و حتی یه روستایی رو میشناسم که نمیدونم دقیق اسمش چیه، شام عروسیشون رو للک و خورشت سرو میکنن! عین مراکشیها!{4} البته مراکشیها بیشتر بلغور ذرت استفاده میکنن!{4} با خوراک بادمجون+گوجه ( ما بهش میگیم بادمجون-تماته ) هم خیلی خوشمزه اس! یه غذای دیگه هم هست اسمش نمدنم چیه ولی میدونم از تیکه های درش بادمجون کامل ( اون کلاهشو هم میپزن ) + نخود لپه + گوجه + سیر + پیاز + ادویه و نمک و آب میسازنش! شبیه خورشته اما خوشمزه تر از خورشته!{4} البته للک رو خوده من وقتی میخوام واسه خودم بپزم حتما" باید گیشنیز هم کنار پیاز باهاش میکس کنم!!
ولی خدایی خیلی باحال بود هنوزم دارم میخندم!!{21}{21} برم بسته ها بدم مامانم و بهش بگم این آش ترخینه کشکینه ماسوا که میگن با ترخینه میسازن همون للکه خودمونه! {2 (5)} بچه ها واقعا" مفید واقع شد!{2 (6)}{2 (6)} مرسی از راهنمایی همتون{2 (6)}:11:69734

اینم یه کاسه للک که مال دیروز بود اتفاقا" 69735

Azijam
2012-07-04, 12:43 PM
{21}{21}{21} بچـــــــــــــــــــــــ ــــــــــــه ها!!! یعنی ترخینه همون للکه خودمونـــــــــــــــــــ ـــــــه؟؟؟ منو باش که رفتم واسه آش ترخینه 2 تا بسته خریدم قایمش کردم تو کابینت که مامان نگیره ازم غافل از اینکه گونی گونی تو خونمون هســـــــــــــــــــت !!{21}{21}{21}
للک رو آره خیلی ها با قلیه ماهی و میگو میخورن، بیشترین استفادش تو بوشهر، کنار مرغ شکم گرفته است! تو آب همون مرغه میپزنش بعده اینکه مرغ رو برداشتن از تو قابلمه! با خورشت هم میخورن و حتی یه روستایی رو میشناسم که نمیدونم دقیق اسمش چیه، شام عروسیشون رو للک و خورشت سرو میکنن! عین مراکشیها!{4} البته مراکشیها بیشتر بلغور ذرت استفاده میکنن!{4} با خوراک بادمجون+گوجه ( ما بهش میگیم بادمجون-تماته ) هم خیلی خوشمزه اس! یه غذای دیگه هم هست اسمش نمدنم چیه ولی میدونم از تیکه های درش بادمجون کامل ( اون کلاهشو هم میپزن ) + نخود لپه + گوجه + سیر + پیاز + ادویه و نمک و آب میسازنش! شبیه خورشته اما خوشمزه تر از خورشته!{4} البته للک رو خوده من وقتی میخوام واسه خودم بپزم حتما" باید گیشنیز هم کنار پیاز باهاش میکس کنم!!
ولی خدایی خیلی باحال بود هنوزم دارم میخندم!!{21}{21} برم بسته ها بدم مامانم و بهش بگم این آش ترخینه کشکینه ماسوا که میگن با ترخینه میسازن همون للکه خودمونه! {2 (5)} بچه ها واقعا" مفید واقع شد!{2 (6)}{2 (6)} مرسی از راهنمایی همتون{2 (6)}:11:69734

اینم یه کاسه للک که مال دیروز بود اتفاقا" 69735
گلی میشه واضحتر توضیح بدی...............................شما این للک رو چطوری درست میکنین از اول اولش بگو{105}

l2ainl3ow
2012-07-07, 12:20 PM
azijam ، عزیزم، خیلی ساده است، یه پیاز متوسط رو نگینی خرد میکنم ، بزرگتر هم بشه مشکلی نیس، سرخش میکنم و بهش زردچوبه میزنم،اگه للک شوره، که نمک نمیخواد، ول اگه شور نیست یه کم نمک هم اضافه میکنم.
واسه یه فنجون للک، 2 فنجوون آب لازمه، آب رو میریزم رو پیازا و میزارم بجوش بیاد، بعدش للک رو اضافه میکنم و یه کم هم میزنم تا بهم نچسبن، زیرشو کم میکنم و میذارم للک پف کنه! کل آبشو باید بخوره! یه جورایی مثل کته! زمان زیادی هم نمیبره، 20 دیقه خووبه واسه پختنش رو شعله کم!{2 (6)} این مدل واسه وقتیه که قراره با قلیه یا سایر غذاهایی که با للک جوره، بخوریم...

وقتی غذا مرغ شکم گرفته باشه، یا هر مدل مرغ سرخکرده باشه، به جای آب، از آب مرغ استفاده میکنیم. البته یه کم شور میشه اینجوری ولی خوشمزه است، میتونیم یه لیوان آب مرغ + یه لیوان آب معمولی بریزیم! میتونیمم آب مرغ رو کم نمک درست کنیم! البته خیلی خوش طعمتر میشه اگه گوجه و لیمو سیاه درسته هم تو آب مرغ باشه!{4}

وقتی هم خودم تنهایی قراره بخورم وقتی آب جوش اومد بهش گشنیز اضافه میکنم و بقیه داستان!{2 (5)}

Azijam
2012-07-07, 03:06 PM
azijam ، عزیزم، خیلی ساده است، یه پیاز متوسط رو نگینی خرد میکنم ، بزرگتر هم بشه مشکلی نیس، سرخش میکنم و بهش زردچوبه میزنم،اگه للک شوره، که نمک نمیخواد، ول اگه شور نیست یه کم نمک هم اضافه میکنم.
واسه یه فنجون للک، 2 فنجوون آب لازمه، آب رو میریزم رو پیازا و میزارم بجوش بیاد، بعدش للک رو اضافه میکنم و یه کم هم میزنم تا بهم نچسبن، زیرشو کم میکنم و میذارم للک پف کنه! کل آبشو باید بخوره! یه جورایی مثل کته! زمان زیادی هم نمیبره، 20 دیقه خووبه واسه پختنش رو شعله کم!{2 (6)} این مدل واسه وقتیه که قراره با قلیه یا سایر غذاهایی که با للک جوره، بخوریم...

وقتی غذا مرغ شکم گرفته باشه، یا هر مدل مرغ سرخکرده باشه، به جای آب، از آب مرغ استفاده میکنیم. البته یه کم شور میشه اینجوری ولی خوشمزه است، میتونیم یه لیوان آب مرغ + یه لیوان آب معمولی بریزیم! میتونیمم آب مرغ رو کم نمک درست کنیم! البته خیلی خوش طعمتر میشه اگه گوجه و لیمو سیاه درسته هم تو آب مرغ باشه!{4}

وقتی هم خودم تنهایی قراره بخورم وقتی آب جوش اومد بهش گشنیز اضافه میکنم و بقیه داستان!{2 (5)}
دست شما درد نکنه{77}...........................یه سوال دیگه هم داشتم{2 (4)}...................شما خود للک رو چطور درست میکنین............منظورم اینه که چطور از گندم للک درست میکنین؟

l2ainl3ow
2012-07-09, 01:17 PM
آزاده جون، للک ، با آسیاب کردن گندم درست میشه، اینجا معمولا" برنج فروشا دارن، کسی تو خوونه نمیسازه، قدیما که آسیاب کوچیک تو خوونه ها بود مردم خودشون آرد . للک میساختن اما الان نه! البته اکثر خونواده های کشاورز وقتی گندم خووب دارن، یکی-دوتا گونی رو میبرن آسیاب، واسشون للک یا آرد درست کنن! {2 (6)} مغازه های اینجا اکثرا" دارن کیلویی. ولی درست کردنش خیلی راحته ..
آها.. یادم افتاد، للک رو قبله اینکه بپزی باید بو بدی! {104} اگه بو ندی ، خامه و مزه آرد میده! باید اونقدی بو بدی که بوی آرد سوخته بده! رنگش قهوای بشه!{2 (6)} تا اونجایی که من دیدم للک یا همون بلغورهای گندمهایی که تو سوپریها هستن خامن!

Azijam
2012-07-09, 01:24 PM
گلی ما به این میگیم دوکله گندم......................که یکیش خامه یکی هم بو داده است.........................ما با بو داده دوکله یه غذا درست میکنسم به نام گونه.....................بعدا دستورشو میزارم.........................فکر کنم دوکله گندمی که ما میگیم همون للک شماست..................

l2ainl3ow
2012-07-09, 05:25 PM
آزی جون، شبیه همینه اما یه کم ریزه میزه تره للک ما! این دوکله گندم شما ماشالا چه هیکلی داره{21}:11: برم اگه خشکش بود عکسشو میگیرم میذارم اینجا!{2 (6)}

l2ainl3ow
2012-07-10, 03:38 PM
عزیزم ، اینی که ما داریم این شکلیه! خیلی ریزه، یه جورایی شبیه شن کف دریاست!{4} بو نداده است این.

7259072591

Azijam
2012-08-02, 03:07 PM
{53}{53}{53}{53}{53}{53}{53}

Adeleh
2013-07-29, 11:15 AM
آش ترخينه شير :
با دستور خانم آذري-هنرآشپزي83

بلغور گندم 3 پيمانه خيس كرده
نمك و زردچوبه به ميزان لازم
عدس يك پيمانه
شير يك و نيم ليتر(6 پيمانه)
خامه 100گرم
كره به ميزان لازم
دارچين جهت تزئين

طرز تهيه:
بلغور خيس كرده را با يك ونيم ليتر آب ،كمي نمك و زردچوبه بپزيد تا كاملا پخته شود.عدس را نيز پخته و آبكش كنيد.شير را با خامه مخلوط كرده عدس و بلغور پخته را به ان ضافه كنيد و آش را جا بياندازيد.روي آنرا با كره آب كرده و دارچين تزئين كنيد.

*اين آش براي افطار و صبحانه مناسب ميباشد.
من عدس را جدا نميپزم،وقتي بلغور نيم پز شد عدس را به بلغور اضافه ميكنم ميذارم با هم بپزند.به نظرم اينطوري طعمش بهتر ميشه.

pari naz
2013-08-07, 07:18 PM
مواد لازم
نخود: نصف پ
لوبیا چیتی : نصف پ
عدس:نصف پ
ترخینه: نیم کیلو
پیاز داغ : نصف پ
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

طرز تهیه:
ابتدا لوبیا و نخود رو که از 24 ساعت قبل خیسانده اید رو با اب میگذاریم یک ساعت بپزه بعد عدس و ترخینه ونمک وفلفل و نیمی از پیاز رو اضافه کرده ومیگذاریم جا بیفته
نیم ساعت اخر سبزی رو اضافه میکنید و با پیاز و نعناع و.... تزیین و نوش جان میکنید خیلی سریع عکس هم میزارم

در ضمن ترخینه از بلغور گندم و دوغ درست شده و بیشتر سمت کرمانشاه درست میشه ولی اش بی نظیریه{clap}

pari naz
2013-08-07, 08:25 PM
به روايت تصوير

mersede
2013-10-04, 09:32 PM
اش ترخینه با دوغ{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

maman.amir
2013-10-04, 11:16 PM
خانومای عزیز سلام . اینو بگم که اصل آش ترخینه مال استان مرکزی و برخی شهرهای استان لرستانه . من اراکم و ترخینه رو قبلا یا میخریدم یا خودم درست میکردم و با هزار زحمت خشک میکردم که گاهی قبل از اینکه خشک بشه وسطش کپک میزد . مال بیرون هم خیلی تمیز نیست . اینکه یه نفر یه راهی بهم گفت که خیلی عالی میشه و میشه تقریبا همیشه ترخینه درست کرد و تازه تازه هم باشه . اول بلغور گندم رو دو یا سه روز در دوغ بسیار ترش و غلیظ خیس میکنیم . بعد از اینکه گندمها کمی پف کرد و خوب خیس خورد با همون دوغ داخلش روی اجاق میگذاریم . به آن نمک و زرد چوبه زیاد و گل زرد اضافه میکنیم و میگذاریم با حرارت کم گندمها بپزه . گندمها که پخت حجمش خیلی زیاد میشه و سفت میشه مواظب باشید ته نگیره مرتب هم بزنید . وقتی گندمها کمی نرم شد . آماده است . بگذارید سرد بشه . بعد در کیسه های فریزر به اندازه یه وعدتون بسته بندی کنید و داخل فریزر بگذارید . تا مدتها ترخینه آماده دارید . احتیاج به خشک کردن هم نداره . میتونید با مقدار کم گندم درست کنید . من یه خانواده 4 نفره هستم . با 1 کیلو گندم و سه کیلو دوغ غلیظ حدود 5 بسته ترخینه شد.

mersede
2014-02-07, 08:20 PM
اش ترخینه {2 (5)}{2 (5)}{2 (30)}

niloofar2000
2014-02-21, 06:13 PM
از یکی از فامیل های ملایری آش ترخینه رو این طوری یاد گرفتم. ترخینه مدتی در آب خیس کنید و بعد با مقداری عدس بپزید و به آن پیاز داغ فراوان همراه با زردچوبه و فلفل اضافه کنید. بعد از جا افتادن با پیاز داغ فراوان نوش جان کنید. من البته همراه با دارچین می خورم. این آش برای درمان سرماخوردگی حرف نداره! به پیاز داغش نگاه نکنید.:{53}:11:

13899
2014-11-09, 01:23 PM
آش ترخینه که دوای سرماخوردگی به قول قدیمی ها واسه خودش یه پا پنی سیلینه{21}{21}

samagh
2015-01-29, 01:09 AM
تهیه ترخینه خشک

مواد لازم.
بلغور گندم (پتله/گندم خرد شده) یک کیلو
دوغ غلیظ سه تا چهار لیتر
برگ نعناع یا پونه
طرز تهیه.
در تهیه ترخینه هر چه دوغ شما غلیظ تر باشد کیفیت آن بهتر است برای این منظور مقدار کمی به دوغ
نمک بزنید و در جایی در محیط آشپزخانه قرار دهید تا دوغ سر و ته شود یعنی دوغ در قسمت پایین و آب
قسمت بالای ظرف قرار بگیرد . و آب اضافی روی آن را دور بریزید. بعد از این مدت پتله را درون ظرفی
بریزید و دوغ غلیظ را روی آن بریزید و در جای ثابتی بدون تکان دادن قرار دهید این کار ممکن است بین
هفت تا ده روز طول بکشد تا دوغ به خورد پتله برود و پتله باد کرده و اگر در زیر ناخن فشار دهید شیره
دوغ کاملا درون آن باشد و به اصلاح دوغ را به خودش کشیده باشد. سپس درون یک سینی یا چوبی یا فلزی
مقداری نعناع یا پونه بگذارید من چون تازه نداشتم از خشک آن استفاده کردم.سپس پتله را درون سبدی
ریخته و با دست به اندازه گردو یا نارنگی بردارید و در دست فرم دهید و روی سبزی بگذارید می توانید
اگر دوست داشته باشید بین آن مغز گردو بگذارید یا همانطور ساده بگذارید سپس روی آن پارچه نازکی
بکشید که خاک روی آن ننشیند و جلوی نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا خشک شود وقتی یک طرف آن
خشک شد طرف دیگر را بچرخانید تا کاملا خشک شود .ولی اگر در محیط زندگیتان آفتاب تند و تیز ندارید
می توانید روی شوفاژ یا پکیج یا بخاری با شعله خیلی کم یا حتی فر خشک کنید

13899
2015-08-08, 09:41 AM
آش ترخینه با عدس و کرفس خیلی خوشمزه شد{53}

فاطما
2015-09-06, 11:21 AM
سلام
ترخینه برا استان کرمانشاه هم یکی از غذاهای اصلی مردم بوده و هنوزم خیلی معروفه
ما اینطوری درست میکنیم
اول گندم رو میشورن و با آب میذارن بپزه بعد آبکش میشه و جلو آفتاب پهن میکنیم که خشک بشه و اونو آسیاب میکنن در حدی که فقط خورد بشه البته الان دیگه توی بازار گندم ترخینه به صورت آماده هست و این مرحله حذف شده
بعد دوغ خیلی غلیظ تهیه میکنن که معروفه به دوغ ترخینه!این دوغ مقدار آب کمی داره یعنی وقتی ته نشین میشه فقط یه کم آب سرش میاد!که البته خودتون هم میتونین دوغ تهیه کنین اون آب سرشو بردارین یا خودتون با ماست چرب دوغ تهیه کنین. این دوغ رو چند روز میذارن تا کامل ترش بشه بعد با اون گندم قاطیش میکنن البته تو ظرف پلاستیکی و میذارنش توی سایه چند روز دیگه بمونه تا کامل دوغ به خورد گندم بره.
بعد گلوله گلوله میکنن و میذارن رو پونه تا خشک بشه البته نکته اش اینه که توی سایده خشک بشه وگرنه دوغش میپره.
الان که فریزر هست خیلیا خشکش نمیکنن و همونطوری میذارن فریزر
اگر هم از کپک زدنش میترسید

mbanoo
2015-09-16, 01:48 AM
آش گندم و ترخینه کرمانشاه {53}
بی نظییییییییییییییر رررررر