تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : آش اماج

خاله توران
2012-01-12, 10:00 PM
یک نوع آش اماج

موادلازم :

عدس---------------------- یک پیمانه
سبزی آش خرد------------- شده نیم کیلو
چغندر متوسط --------------------یک عدد
آب گوشت یا قلم---------------- به اندازه لازم
اماج----------------------------- یک ونیم پیمانه
پیاز متوسط ---------------------چهار عدد
زرد چوبه------------------------ یک ق . چ
نمک و فلفل سیاه و روغن----- به اندازه لازم

طرز تهیه اوماج :

مقدرای آرد راکمی نمک میزنیم والک می کنیم و با دست کمی آب روی آن میپاشیم آردی که مرطوب شده را بین دو کف دست بمالید تا دانه های خمیر به اندازه ی دانه های ریز دربیاید و سپس الک کنید و در سینی فر بریزید و ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید تا اماج خشک شود .

طرز تهیه آش اماج :

عدس را در یک لیتر آب بپزید .
دو عدد پیاز را خلال کنید و درظرفی که می خواهید آش را بپزید کمی با روغن تفت دهید تا نرم شود ، زرد چوبه را اضافه کنید همراه پیاز، خیلی کم تفت دهید . بعد عدس پخته ، سبزی آش، لبوی رنده شده ،آب گوشت را به عدس اضافه کنید وبگذارید تا بپزد و بعدازاز نیم ساعت اماج را اضافه کنید، و مرتب هم بزنید تا اماج ها به هم بچسبد . نمک و فلفل فراوان هم داخل آن بریزید وبگذاری تا آش بپزد و جابیفتد .اگر مقدار آب آش کم بود ، مقداری آب جوش به آن اضافه کنید . فلفل این آش هر چه بیشتر باشد خوشمزه تر است.دو عدد پیاز دیگر را تفت دهید تا طلایی شود و موقعی که آش را در ظرف مورد نظر کشیدید روی آش بریزید و بانعنا داغ تزئین کنید .

mana
2012-01-18, 09:44 AM
من یه اختراع تنبلانه دارم برای اماج!
رشته آش رو میریزم تو غذا ساز ریز که شد استفاده میکنم:3:

آش اماج برای سرماخوردگی خیلی مفیده ..مرسی خاله توران عزیز{53}

Hanichef
2012-08-13, 02:49 PM
اماج چی هست؟ میشه یه عکس بذارین؟

Soli
2012-09-19, 01:29 AM
اماج چی هست؟ میشه یه عکس بذارین؟

عزیزم با اجازه دوستان من جواب میدم...کمی ارد بریز تو سینی بعد کم کم بهش اب اضافه کن و اردو کف دو تا دستات بکش مثل گل بازی بچه ها به اون دونه های خمیری شکل میگن اوماج البته میتونی یه چونه نون از نونوایی بگیری و بعد رندش کنی که همون کارو میکنه.....

Soli
2012-09-29, 10:30 PM
آش اوماج من ولی من وقتی برای خودم درست میکنم فقط توش تره میریزم که کار تنبلایی مثل منو راحت میکنه..............

Hanasakura
2013-02-04, 09:09 AM
آش اوماج{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

اون یکی هم اوماج هست

Simin1
2013-07-11, 12:47 AM
آش اُماج دست پخت مادر

homaysaadat
2013-11-06, 04:28 PM
من بچه بودم این آشو قوچان خوردم اماج کماج یه همچین چیزایی بود، این همونه؟

Royaash
2013-11-06, 04:31 PM
آش اماج مال چه شهری است؟

Simin1
2013-11-06, 04:33 PM
من بچه بودم این آشو قوچان خوردم اماج کماج یه همچین چیزایی بود، این همونه؟
بله عزیزم
تو مراسم مذهبی این آشو میپزن که بهش میگن اماج،و به نونی هم که تو این مراسم پخته میشه میگن کماج(با رازیانه و سیاه دانه و ..)
اعتقادشون هم اینه که اثر دست حضرت فاطمه رو آرد این نون میافته(یک شب تو اتاق دربسته قرار میدن)، و بنابراین مردها نباید از این نون بخورن،حتی خانوم هایی که باردارن و جنین شون پسره{2 (26)}

M_R_Z_khanomi
2016-09-27, 02:10 PM
آش اٌماج کرو _(کرمان) (http://roozmenu.com/showthread.php?p=808884#post808884)

آش اوماج رو اکثر خانم های ایرانی و مادربزرگا میپزن و باهاش آشنا هستن. اما این آش اوماجی که امروز دستورشو گذاشتم یکی از معروف ترین و قدیمی ترین آش های کرمانه که یه کوچولو با بقیه اوماج ها فرق داره.{69}

تفاوتها:

اول اینکه آردی که استفاده میکنیم آرد گندم نیست و آرد یک دانه سیاه رنگ به نام کرو هست که فقط مردم کرمان اونو میشناسن. این دانه به ظاهر مثل سنگ سیاه و سفت هست اما وقتی آسیاب میشه داخلش سفیده و بو و طعمش شباهت به نخود داره.

دوم این اوماج رو ما به دو صورت تهیه میکنیم : یکی همون شکل رایج همه شهر ها که خمیر رو ریز ریز در میارن. دیگری هم به شکل حل کردن آرد در مقداری آب و کم کم اضافه کردن اون به آش هست به طوری که توی آش نبنده و کاملا حل بشه.

سوم اینکه علاوه بر نعنا داغ یه سبزی خشک اضافه میکنیم ما کرمانی ها بهش پیازو میگیم که این هم فقط در بعضی از شهرهای استان کرمان شناخته میشه.

چهارم اینکه ما کرمانی ها از دانه های روغنی و مقوی زیاد استفاده میکنیم در اینجا هم از بعضیاشون استفاده میکنیم که طعم بسیار لذیذ و خاصی به آش میده.

خب طبق رسم همه دستورای آشپزی مواد لازم رو در سطور پایین مشاهده میکنید:

آرد کرو ............ حل شده در آب ..........یک فنجان

عدس.......................پخته............. ......یک پیمانه

چغندر...................مکعبی........... ..یک عدد متوسط

پیاز داغ...........................خلالی....... ............به مقدار دلخواه
(نعنا+پیازو) داغ ............ساییده و تفت داده...........به مقدار دلخواه
زردچوبه.................................... .................به مقدار دلخواه
نمک............................................ .........به مقدار دلخواه

سیاه‌دانه............................... ......نصف قاشق چای خوری
میتخم (تخم شوید)........................نصف قاشق چای خوری
کسرک (زنیان)..............................نصف قاشق چای خوری
زیره.......................................... .....نصف قاشق چای خوری

تلف یا ترف (قره‌قروت)............................... .....به مقدار دلخواه

اسفناج/جعفری/گشنیز........................................ یک کاسه!

حبوبات رو که در اینجا فقط عدس هست رو از قبل میخیسونیم و جداگانه میپزیم

در یک قابلمه مناسب مقداری آب به جوش میاریم

سبزی آش رو خرد کرده و به آب در حال جوشیدن اضافه میکنیم و اجازه میدیم بپزه

تلف یا ترف (در گویش کرمانی) یا همون قره قروت رو به اندازه ای که دوست داریم اضافه میکنیم

حالا سیاه دانه / میتخم / کسرک و زیره رو از هر کدام به اندازه نصف قاشق چای خوری اضافه میکنیم

چغندر رو مکعبی خرد میکنیم و به مواد قبل اضافه میکنیم تا خوب بپزه

حبوبات پخته رو اضافه میکنیم

آرد کرو رو در مقداری آب ولرم و نمک حل میکنیم (کم کم آب رو اضافه میکنیم و هم میزنیم) نهایتا باید این محلول یک حالت کش داری پیدا کنه
محلول بدست اومده رو کم کم به آشمون اضافه میکنیم و هم زمان با ملاقه آش رو هم میزنیم تا آرد توی آش نبنده و کامل حل بشه

در یک ماهیتابه کوچک مقداری روغن داغ کرده پیاز رو تفت میدیم وقتی طلایی شد زرد چوبه رو اضافه میکنیم و 10 ثانیه تفت میدیم و گاز رو خاموش میکنیم

نعنا خشک رو پاک میکنیم چوب های اضافه رو جدا میکنیم بعد کف دستمون نعنا رو میسابیم و به پیاز داغ اضافه میکنیم

پیازو رو هم میشوریم (سنگ شور) و از روی آب میگیریم و به نعنا داغمون اضافه میکنیم

میتونیم نعنا داغ و پیاز داغ رو جدا گانه آماده کنیم و برای تزئین روی آش استفاده کنیم.

وقتی که آش پخت و به غلظت دلخواهمون رسید نعنا پیازداغمون رو اضافه میکنیم و هم میزنیم میتونیم مقداری نعنا داغ و پیاز داغ جدا نگه داریم و آشمون رو تزئین کنیم.

این آش بدون کشک سرو میشه.

284038

نوش http://roozmenu.com/images/smilies/pack01/2%20%285%29.gif جاااااان

توصیه های مادربزرگانه:{101}
این آش برای تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان سرماخوردگی، آنفلونزا، کم خونی و ضدعفونی کردن معده و روده فوق العاده مفیده.