تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : رموز داشتن خانه ي مرتب


bita55
2012-01-11, 03:58 PM
.:: چگونه اجسام سنگین را جابجا کنیم؟ ::.

تاکنون برای شما این اتفاق رخ داده که مجبور باشید اجسام سنگینی را بلند کنید و در آن زمان تصور کنید که واقعاً از عهده آن بر نمی آیید. در این قسمت قصد داریم تا تکنیک هایی را ذکر کنیم تا به واسطه آن بتوانید اجسام سنگین را بدون وارد کردن فشار زیاد به ستون مهره ها جابجا کنید.

میزان دشواری: ساده
مدت زمان مورد نیاز: متغیر

و اما این کار را چگونه انجام دهیم؟

• زمانیکه برای خرید مایحتاج روزانه خود به سوپر مارکت و یا میوه فروشی می روید از فروشنده درخواست کنید تا همه اجناس را در داخل یک کیسه نریزد. در هر بسته مقدار کمی جنس بریزید تا حمل و نقل آن آسان شود.

• برای جابجایی گاز، یخچال، و ماشین لباسشویی از پایه های زیر چرخدار که به همین منظور ساخته شده اند استفاده کنید. ابتدا درب این وسایل را ببندید، آنها را روی پایه چرخ قرار داده و با دقت حرکت دهید.

• برای جابجا کردن مبلمان حتماً از یک نفر کمک بگیرید. در غیر اینصورت ابتدا یک طرف مبلمان را بلند کرده، آنرا جابجا کنید. سپس به طرف دیگر بروید و دو پایه دیگر را بلند نموده و حرکت دهید. برای تخت، کمد و سایر وسایل نیز می توانید از این تکنیک استفاده کنید.

bita55
2012-01-11, 04:00 PM
.:: نکات جالب درباره سالن پذیرایی ::.

1. درهم و برهم نباشید و اشیا را روی سر هم سوار نکنید؛ اوضاع را خلوت کنید و سر و سامان دهید.

2. اگر مبلغ پول محدودی دارید و میان خرید فرش و رنگ کردن دیوار مردد مانده‌اید، به این نکته توجه کنید که قالی دستباف سرمایه‌گذاری خوبی است ولی رنگ کردن خانه روح با طراوت و شادی به خانه می‌دهد. لازم نیست سالن پذیرایی را سفید کنید تا بزرگ به نظر بیاید. بنفش یاسی، صورتی روشن، سبزتیره و روشن "پتینه"، نارنجی هلویی، هم اتاق را بزرگ می‌کنند و هم شاد. درنگ نکنید و شادی را برای مهمان‌‌ها به سالن بیاورید.

3. مبل و میز ناهارخوری شما احتیاج به مراقبت دارد. اگر فقط از برق وجلای اول افتاده است، از واکس چوب استفاده کنید و اگر این دو را ندارید، روغن مایع ولرم یا پارافین مذاب را با پنبه به قسمت‌های چوبی بکشید.

4. اگر از صندلی‌های نشیمن و میز ناهارخوری در این سالن زیاد استفاده می‌کنید، ماهی یک بار آنها را با شامپو فرش و در صورت امکان بخار شور بشویید و یا با اتوی بخار به آنها خواب مرتبی بدهید.

5. این طرز فکر که مبلمان هر چه بزرگ‌تر و کنده‌کاری شده‌تر باشد قشنگ‌تر و چشم‌گیرتر است غلط است. به اندازه سالن و سلیقه و بودجه‌تان توجه کنید و مهمتر اینکه این حسن سلیقه شماست که سالن پذیرایی را زیباتر می‌کند.

6. نورپردازی کنید. لامپ‌های کم‌مصرف صورتی‌ و نارنجی‌های روح‌بخش و آبی‌ها خاصیت آرامش‌بخش دارند. پشت سقف کاذب‌ها یا بالای کانتر آشپزخانه از این لامپ‌ها استفاده کنید، افتادن نور صورتی شکوفه‌ای روی پرده سالن و یا نارنجی هلویی روی میز ناهارخوری هم فضا را تفکیک می‌کند و هم چشم‌گیر است.

7. برای مهمانی شب از نور جانبی یعنی آباژورها و در مهمانی‌ روز از نور طبیعی با کنار زدن پرده استفاده کنید. اگر خانه شما شمالی است و در روز هم با کمبود نور مواجه هستید، در مهمانی روز از نور مستقیم لوسترها استفاده کنید.

bita55
2012-01-11, 04:02 PM
.:: رموز داشتن خانه‌ای مرتب ::


یک منزل مرتب که هر یک از اسباب و لوازم زندگى در جاى ‏مخصوص و مناسب قرار گرفته باشد، از جهاتى بر یک منزل شوریده و درهم و برهم مزیت دارد.

اولا: نظم و ترتیب مخصوص به منزل صفا و رونق و زیبایى ‏مى ‏بخشد، تماشاى تکرارى خانه نه تنها موجب ملال نمی‌شود بلکه ‏مسرت‏بخش و دلپذیر خواهد بود.

ثانیا: انجام کارهاى خانه ‏دارى را آسان می‌کند، اوقات کدبانوى خانه‏ بیهوده تلف نمی‌شود زیرا به هر چیز احتیاج پیدا کرد می‌داند کجاست، براى پیدا کردن آن معطل نمی‌شود، در نتیجه کارها به آسانى انجام مى‏پذیرد و خانم ‏را وامانده و خسته نمی‌گرداند.

ثالثا: رونق و صفاى محیط مرتب منزل که از ذوق و سلیقه کدبانوى ‏خانه حکایت می‌کند، مرد را به خانه و زندگى علاقه‏مند می‌سازد.

رابعا: چنین خانه مرتبى اسباب آبرو و سرافرازى خانواده بوده و ‏هر کس آنرا ببیند از زیبایى آن لذت مى ‏برد و به ذوق و سلیقه کدبانوى خانه‏آفرین خواهد گفت.

با خرید و تهیه اسباب لوکس زندگى زیبا نمی‌شود بلکه نظم و ترتیب ‏خاص زیبایى به وجود می‌آورد. خود شما حتما خانواده ‏هاى مرفه و ثروتمندى ‏را دیده‏اید با اینکه از انواع و اقسام گوناگون لوازم لوکس زندگى ‏برخوردارند اما زندگى آنها چون درهم و برهم است صفا و رونقى ندارد و دیدن آن ملال ‏آور است، به عکس خانواده‏هاى متوسطی که را در عین‏ مشکلات، زندگى زیبا و مسرت ‏بخشى دارند، چون همان اسباب و لوازم‏ مختصر، مرتب و منظم و تمیز است، اصولا مگر زیبایى جز نظم و ترتیب‏ خاص چیز دیگرى است؟

بنابراین، یکى از وظائف مهم خانه‏دارى رعایت نظم و ترتیب ‏است، البته خانم‌هاى خوش سلیقه و کدبانوی پرشین استاری خودشان بهتر می‌دانند اسباب و لوازم‏ خانه را چگونه مرتب سازند لیکن در عین حال یادآورى نکات زیر بى‏ فایده ‏نیست:

اسباب و لوازم منزل را درجه ‏بندى نموده براى هر نوعى از آنها جاى مخصوصى انتخاب نمایید، همه ظرف‌ها را یک جا روى هم نریزید، ظرفهایى را که مورد احتیاج همیشگى است در دسترس قرار دهید، اسباب‏ شیرینى خورى و آجیل خورى را در یک جا قرار دهید، ظرف‌هاى ‏شربت ‏خورى جاى مخصوص داشته باشند، یک جا را اختصاص بدهید به ‏اسباب چایخورى، اسباب و ظروف غذاخورى را در یک جا قرار بدهید، به طور خلاصه اسباب و لوازم زندگى به‏قدرى مرتب باشد که خود شما و شوهرتان و فرزندانتان جاى مخصوص ‏آنها را بدانند به طوریکه اگر در شب تار هم خواستید آنها را پیدا کنید، بتوانید مستقیما به سراغ شان بروید.

هر کاری را به موقع انجام دهید و حتی الامکان انجام کاری را به بعد موکول نکنید، به این ترتیب هیچ وقت کارها روی هم انباشته نمی‌شود.

شاید بعضی خانم‌ها بگویند: برنامه مذکور براى اعیان و اشراف ‏خوب است که زندگى مفصلى دارند، اما براى زندگانى فقیرانه ما این همه‏ تشریفات ضرورت ندارد، لیکن خاطر نشان می‌شود که اسباب و لوازم‏ زندگى به هر حال باید مرتب باشد، چه فقیر چه غنى.

والدین بى ‏انضباط، براى اینکه خودشان را بیگناه معرفى کنند، شوریدگى منزل را به گردن بچه‏ ها می‌گذارند، در صورتیکه این موضوع ‏اشتباه است زیرا بچه ‏ها از پدر و مادر تقلید می‌کنند، اگر پدر و مادر منظم ‏باشند آنها هم منظم تربیت می‌شوند، بچه‏ ها در آغاز امر با رعایت نظم و ترتیب مخالف نیستند بلکه بدان اظهار علاقه می‌نمایند. لیکن وقتى اوضاع‏ نامنظم داخلى را مشاهده نمودند از آنها درس زندگى می‌آموزند.

پول و اوراق بهادار از قبیل چک و سفته و اسناد و مدارک را در جاى محفوظى بگذارید که در دسترس بچه‏هاى کوچک نباشد، زیرا ممکن‏ است در اثر غفلت از بین بروند و ضررهایى به شما وارد گردد، زدن و تنبیه‏ کردن بعد از عمل سودى ندارد، علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد، بچه‏گناهى ندارد، تقصیر از جانب مادری است که اشیاء ارزشدار را در دسترس او قرار داده است.

داروها و مواد خطرناک و سمى را حتى نفت و بنزین را در جایى ‏بگذارید که دست ‏بچه ‏هاى کوچک بدانها نرسد، زیرا ممکن‏ است در اثر نادانى آنها را بخورند و بیمار شوند، احتیاط کردن ضرر ندارد لیکن در اثر غفلت و بى‏احتیاطى صدها خطر در کمین شما است. در خاتمه یادآور می‌شوم که البته نظم و انضباط خوب است لیکن نه ‏بحدی که از شما و شوهرتان سلب آسایش کند، اگر از حد متعارف و عادى ‏گذشت ‏به وسواسی گرى و سلب آزادى منجر می‌شود که خود یکى از مشکلات بعضى خانواده ‏ها بشمار می‌رود و ممکن است ‏سبب جدایى و افتراق واقع شود.

کدبانوی محترم ! در هیچ کارى افراط و تفریط خوب نیست‏ بلکه میانه ‏روى در هرحال بهتر است، نه به قدرى بی ‏انضباط باش که اوضاع زندگیتان شوریده ‏و بی حساب باشد نه آنقدر در حفظ انضباط زیاده روى کن که به‏ وسواس منجر شود و راحتى را از شما بگیرد.

bita55
2012-01-11, 04:03 PM
.:: نکات مهم درباره ظروف تفلون ::.

اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا هم تفلون را به عنوان پوشش مجاز در ظروف پخت غذا مورد تایید قرار داده و با این وجود، محققان درباره استفاده از این ظروف هشدار داده اند. در سال ۱۹۳۸ میلادی شرکت آمریکایی دوپونت ماده ای پلیمری به نام پلی تترافلئورواتیلن را با نام تجاری تفلون معرفی و به بازار عرضه کرد. این ماده نوعی پوشش نچسب و عایق الکتریسیته بود که هم مقاومت حرارتی بالا و هم مقاومت شیمیایی خوبی در مقابل اسیدها و بازها داشت. از آنجا که میان تمامی پوشش های موجود، تفلون از بالاترین ضریب نچسبی برخوردار بود، از آن در ظروف استفاده شد.
اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا هم تفلون را به عنوان پوشش مجاز در ظروف پخت غذا مورد تایید قرار داده و با این وجود، محققان درباره استفاده از این ظروف هشدار داده اند؛ به طوری که اگر دقت کنید می بینید تا به حال، پشت سر هیچ ظرفی این همه حرف و حدیث نبوده است! ظروف تفلون از آلودگی محیط زیست گرفته تا سرطان زایی به هر چیزی متهم شده اند اما جالب اینجاست که هنوز هم از پرفروش ترین ظروف پخت وپز به شمار می روند و اگر شما هم گاهی از این ظروف استفاده می کنید، این۷ نکته را به خاطر بسپارید.

به علامت استاندارد ملی توجه کنید: هنگام خرید ظروف تفلون حتما به علامت استاندارد ملی توجه کنید و به دلیل پایین بودن قیمت، انواع غیراستاندارد را انتخاب نکنید. فقط ظروفی که در کارخانه هایی با مجوز پروانه ساخت از وزارت بهداشت تولید می شوند، استاندارد هستند.

شعله اجاق گاز را زیاد نکنید: وقتی ظروف تلفون روی شعله آتش در دمای بالاتر از ۲۶۰ درجه سانتی گراد حرارت داده شوند از لایه نچسب‎شان، گازی آزاد می شود که سمی و آزاردهنده است. مطالعات و تجربیات زیادی در زمینه آسیب حیوانات در اثر استنشاق بخارهای حاصل از گرم شدن تفلون وجود دارد و تحقیقات ثابت کرده است که در اثر تجزیه لایه پوشاننده این نوع ظروف ۱۵ نوع بخار سمی و سرطان زا ایجاد می شود. این مواد برای پرندگان سمی است و می تواند در انسان حالت هایی شبیه به آنفلوآنزا مانند احساس کسالت، سر گیجه و درد عضلانی ایجاد کند.

از قاشق های مناسب استفاده کنید: برای پیشگیری از ایجاد خش و خراش و جلوگیری از آسیب دیدن پوشش سطح داخلی ظروف تفلون قاشق های تیز را به کف ظرف نکشید و هنگام پخت وپز تنها از قاشق های چوبی و پلاستیکی که گوشه‎های تیز ندارند استفاده کنید.

غذای بچه ها را در تفلون نپزید: بهتر است تا حد امکان استفاده از ظروف تفلون را محدود کنید و برای تهیه غذاهای مایع مانند سوپ و جوشاندن شیر که نیازی به خاصیت نچسب بودن این ظروف ندارید از آنها استفاده نکنید و غذای بچه ها را هم در این ظروف نپزید.

این ظروف را با ابر نرم بشویید: ظروف تفلون را با ابر نرم بشویید تا خراش برندارند. برای شستن این ظروف از اسفنج زبر و سیم ظرفشویی استفاده نکنید چون با این کار پوشش داخلی ظرف آسیب می‎بیند و احتمال آزاد شدن مواد سمی آن افزایش می‎یابد.

خش دارها را دور بیندازید: از ظروف تفلونی که دچار آسیب شده اند و در اثر شست وشو یا کشیدن قاشق خراش هایی در آنها ایجاد شده است به هیچ وجه استفاده نکنید. احتمال ورود مواد زیان‎آور به بدن از طریق ظروف تفلونی که هنگام پخت وپز آسیب دیده اند، بیشتر است.

ظروف تفلون را تعمیر نکنید: به هیچ وقت برای صرفه جویی در اقتصاد خانواده ظروف تفلون را بازسازی نکنید. نوع ماده مصرفی و شیوه کار واحدهای بازسازی ظروف تفلون مورد تایید وزارت بهداشت نیست. بررسی های آزمایشگاهی روی موش ها نشان داده است که بازسازی غیربهداشتی ظروف و حتی استفاده از ظروفی که در کارخانه های بدون پروانه وزارت بهداشت و استاندارد ملی ایران ساخته می شود، می تواند بیماری های خطرناکی مانند سرطان کبد، بیضه، ***** و پانکراس را در پی داشته باشد.

فاطمه مهر
2013-08-21, 10:14 AM
فقط اینه که هرچیزی هرچند خیلی کوچک براش جایی در نظر بگیرید وهرچیزی را به امان خود رها نکنید وعادت کنید هرچیزی رو بلافاصله بعد استفاده سر جای خودش بزاریدواین نظم وانظباط رو در اعضای خانواده نهادینه کنید

parmida22
2015-07-14, 12:24 PM
ولی مشکل من اینه که اصلا حوصله و امگیزه واسه کار کردن ندارم,خیلی تنبل و بی حوصله و بد اخلاق شدم,چیکار کنم,خونمم همیشه مث بازار شامه

baran78
2015-07-14, 12:43 PM
ولی مشکل من اینه که اصلا حوصله و امگیزه واسه کار کردن ندارم,خیلی تنبل و بی حوصله و بد اخلاق شدم,چیکار کنم,خونمم همیشه مث بازار شامه

دوست عزيز شما بايد ابتدا از خودتون شروع كنيد... داشتن زندگي شاد و مرتب يه كار جادويي نيست...با چوب جادو هم غير ممكنه كاري از پيش بره... كمي ورزش... كمي مطالعه.. كمي زمزمه نكات مثبت زندگي... تشكر از خدا براي نعمت هاش... ديدن خوبيها بجاي بدي ها ... يه دوش آب گرم و بعد هم با عشق به عزيزانت دست بكار شو ... اونوقت مي بيني يه زندگي داري سرشار از انرژي و نشاط... منظم و مرتب و دوست داشتني.... {2 (6)}

parmida22
2015-07-14, 01:24 PM
باران جان,اینا فقط واسه مدت کوتاهی درم انگیزه ایجاد میکنه,من میخوام تمیز بودن خونه,جز و عاداتم بشه,مث خیلیای دیگه که اگه خونشون نامرتب باشه,شب خوابشون نمیبره