تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : هلیم گندم

Shidak
2011-12-17, 06:06 PM
حدود ۳۰۰ گرم گوشت گوسفند بدون استخون رو با یه پیاز و کمی‌ زرد چوبه و ادویه و نمک و آب و ۳۰۰ گرم بلغور گندم گذشتم بپزه. البته من بلغور رو چشمی ریختم اما فکر کنم همین حدود بود. مرتب باید بالای سرش باشیم‌ و هم بزنی‌ که هم ته نگیره و هم سر نره. اگه هم وسط پخت دیدیم که آبش تمام شده و داره سفت میشه باید بهش آب اضافه کنیم‌. وقتی‌ که گوشت پخت پیاز رو در اوردم و گوشت و گندم رو با گوشت کوب برقی میکس کردم که یه دست بشه. همین. بعد هم با روغن حیوانی و دارچین و شکر نوش جان کردیم. {21}
البته میتونیم‌ گندم بدون پوست هم استفاده کنی‌ که اون میکس کردنش یه کم زمان میبره که یه دست بشه.
این روش من بود اگه کسی‌ با روش دیگه درست می‌کنه هم لطف کنه و بگه.

Khaleh Mary
2011-12-17, 06:35 PM
من هم حلیم را با بلغور گندم درست میکنم با این فرق که ما از گوشت با قلم و استخوان فراوان بر میگذرم یا ران بوقلمون و یک تکه سینه مرغ هم میپزم برای تزیین روش من گوشت وقتی پخت آب آنرا صاف میکنم و بعد بلغور را نیم ساعت در ان میپزم وگوشت پاک کرده را با گوشت کوب دستی میکوبم تا ریشه ریشه باشه و بلغور را با هم زن دستی یا همان گوشت کوب برقی میگیم
حالا هر ۲ را با هم به اضافه یک لیوان شیر جوشیده میگذاریم ۱۰ دقیقه دیگه بپزه تا حالت کشدار پیدا کنه ان شیر هم حلیم را خوشمزه میکنه و هم بعضی ها که میگند حلیم میخوریم ترش میکنیم این شیر جولی ترش کردن و اسید معده را میگیره و بعد باز باقی مراحل ان مثل شییدک عزیز یعنی دارچین و روغن حیوانی و شکر و سپس نوش جان میکنیم{21}

ناردونه
2011-12-17, 11:10 PM
37160

هلیم غذائیه که تو تبریز طرفدار زیادی نداره ، تازه تو تبریز هلیم فروشی زیادی وجود نداره من فقط یکیش رو می شناسم که اون هم هلیم هاش چنگی به دل نمیزنه برا همین هروقت دلم هلیم میخواد خودم آستین ها رو بالا می زنم

پی نوشت : دوستان عزیزم " حلیم " کلمه درستی نیست ، این کلمه به معنی " صبور و بردبار هست " ، کلمه " هلیم " برای این غذا درسته این کلمه به معنی غذائی هست که با گوشت و غلات پخته شده و به صورت له شده درمیاد.

مواد لازم

گندم پوست گرفته : 500 گرم

گوشت بدون استخوان : 500 گرم ( من گوشت و گندم رو هم اندازه میریزم چون خوشمزه تر میکنه ، و گوشت گردن رو هم بیشتر دوست دارم اما شما می تونید گوشت گوسفند ، گوشت ران گوساله و بوقلمون هم استفاده کنید و صد البته با بوقلمون بسیار لذیذ میشه )

نمک ، دارچین ، خلال بادام و پسته ، گردوی خرد شده ، کنجد سفید و پودر نارگیل : به میزان لازم

کره یا روغن حیوانی : 50 گرم

آب : مقداری

پیاز ریز شده : 2 عدد

طرز تهیه

گندم رو پاک کرده ، بشوئید و 24 ساعت خیس کنید و بعد آبش رو خالی کنید ، بریزید تو قابلمه و تا سرش آب پر کنید و بزارید رو حرارت و درش رو ببندید حرارت رو زیاد کنید وقتی جوشید کمش کنید و بزارید رو حرارت ملائم خوب پخته و شکفته بشه ،

37161

این مرحله زمان زیادی میبره اصلا عجله نکنید حداقل 5 ساعت زمان میبره ، مواظب سررفتن گندم باشید.

وقتی گندم پخت نباید زیاد آبکی یا زیاد خشک باشه

37162

پیاز رو تفت بدید بعد گوشت رو بهش اضافه کنید ، حدود 7 لیوان آب رو گوشت بریزید و اجازه بدید گوشت رو حرارت ملائم خوب پخته بشه تا جائی که تقریبا" وا بره و با اشاره ای رشته رشته بشه دراین مرحله تقریبا 2 لیوان باید گوشت آب داشته باشه .

توجه داشته باشید که به گوشت نمک نمی زنیم ، بعد از پخت نصف گوشت رو ریش ریش کنید،

37163

بقیه گوشت رو به همراه آب گوشت و پیاز و گندم پخته بریزید تو میکسر و خوب میکس کنید اگه دلتون بخواد می تونید تو این مرحله ازصافی رد کنید تا کاملا یکدست بشه.

37164

یه مقدارازگوشتی رو که ریش ریش کرده بودید برا تزئین بزارید کنار و بقیه گوشت رو بریزید تو هلیم میکس شده , روغن ، دارچین و نمک رو هم اضافه کنید ( میزان دارچین ونمکش به دلخواه خودتونه )

37166

و بزارید رو حرارت ، حدود نیم ساعت رو حرارت باشه و مدام هم بزنید ، زمانی که کش دار بشه آماده سرو کردنه. اگه هلیم آبش کم بود می تونید کمی آب جوش بهش اضافه کنید. اما اگه مراحل رو خوب رعایت کنید معمولا آبش اندازه میاد.

هلیم رو بریزید تو ظرف سرو وروش رو با دارچین ،بادام ، پسته ، گوشت ، گردو ، کنجد و نارگیل تزئین کنید ، اگه مشکلی با چربی ندارید میتونید قبل ازتزئین رو ی هلیم رو به روغن حیوانی آغشته کنید بعد تزئین کنید ( من مطلقا این کاررونمیکنم چون طعم زیاد روغن رو دوست ندارم )

37167

نکته 1 : بعضی ها هلیم رو با شکر میخورن اگه دوست داشتید میتونید به جای نمک شکر ریخته و روش رو با شکر تزئین کنید.

نکته 2: میتونید گوشت و گندم رو با هم بپزید اما تو این روش رنگ هلیم تیره تر درمیاد.

Shidak
2011-12-18, 04:56 AM
من گوشت و گندم رو با هم میپزم اما رنگ حلیم من که از مال شما روشن تر است. {2 (26)}

ناردونه
2011-12-18, 06:00 AM
خانومی شما با بلغور پختی برا همین رنگش روشنتره {53} تیرگی رنگ هلیم من به خاطر دارچین زیادیه که توش ریختم ازبس عشق دارچینم{103}

Shidak
2012-01-26, 07:17 PM
........................

Azijam
2012-01-31, 08:27 PM
من با یه روش دیگه حلیم درست میکنم...................من گوشت رو با گندم میریزم تو قابلامه................به انداره اب اضافه میکنم.........بدون نمک و ادویه.....هر وقت که گوشت پخته شد.بیرونش میارم و ریش ریش میکنم میزارم کنار...........تا اینکه گندم کاملا باز بشه.........تو این مرحله من نه همزن نه از گوشکوب...........از هیچ وسیله ای استفاده نمیکنم........یه فوت کوزه گری داره...........اینو نمیگم.میزارم برا یه روزی که حلیم درست کنم........با عکس میزارم براتون................حالا ادامه بحث......بعد که حلیم صافو یکدست شد.گوشت ریش ریش شده رو اضافه میکنم به همراه نمک........دیگه باقیش هم که خودتون میدونید.

Khaleh Mary
2012-03-24, 05:32 PM
ما تو حلیم زرد چوبه نمی ریزیم

برگ عزیز توی حلیم که زردچوبه نمیریزیم برای پخت گوشتش کمی زردچوبه میزنیم که بوی گوشت را بگیره

nasibe
2012-04-03, 09:04 AM
سلام. من تازه عضو این سایت شدم. من عاااااااااشق هلیمم و ایران که بودیم یه هلیم خور حرفه ای بودم. ولی الان چندوقته که کانادا زندگی میکنم و متاسفانه به هلیم پزی سر کوچه مون دسترسی نداریم:)
اگه میشه از دوست گلی که گفتن فوت گوزه گری درست کردن هلیم رو برای روشنتر شدن رنگش بلدن خواهش میکنم که این فوت رو به ما هم یاد بدن و با این کارشون خانواده ای رو از نگرانی دربیارن و خوشحال کنن{4} مرسی

Khaleh Mary
2012-05-07, 01:15 AM
با بلغور گندم ..........

Adriyana
2012-05-07, 01:43 AM
خاله ماری جون ...منظورتون از بلغور گندم چیه؟ همون cous cous هستش؟؟ با اینها هم میشه حلیم درست کرد؟؟

Adriyana
2012-05-07, 03:07 AM
آدریانا جان فکر کنم همان باشه ولی من از مغازه ترک ها میخرم که همان بولگور میگند و در اندازه های مختلف هاست کاملا ریز و نیمکوب و درشت و فکر میکنم آنی که شما گذاشتید به زبان عربیش میشه

بله خاله جون...شاید همون باشه...این همون بلغوری هست که باهاش تبوله درست میکنن ها...
با همین میشه حلیم پخت؟؟ چقدر زمان میبره بپزه؟

masume
2012-05-07, 07:10 AM
اینم هلیم من
من روش دارچین نمیریزم مثل شله مشهدی روش قیمه میریزم

Khaleh Mary
2012-05-07, 11:41 AM
بله خاله جون...شاید همون باشه...این همون بلغوری هست که باهاش تبوله درست میکنن ها...
با همین میشه حلیم پخت؟؟ چقدر زمان میبره بپزه؟

آدریانا جان وقتی آب گوشت شما آمده شد (من از آب گوشت بوقلمون استفاده کردم ) بلغور را داخل آبگوشت میریزم و حدود ۲۰ دقیقه بعد آماده هست و بعد با گوشت کوب برقی میکوبم یک تکه هم گوشت داخلش می اندازم که بیشتر مزه هلیم بده اگر دوست داشته باشی میتونی گوشت را نکوبی و ریش ریش کنی و وقتی که بلغور را کوبیدی بهش اضافه کنی و هم بزنی تا کشدار بشه و گوشت ها داخلش پیدا بشه من این کار را مرحله آخر با سینه مرغ انجام میدهم

Adriyana
2012-05-08, 03:33 AM
خاله ماری جونم فورا دست بکار شدم{4} اینم اولین حلیم من با بلغور گندم و گوشت بوقلمون...
(خیلی خوشمزه شده بود و همسرم وقتی رسید خونه واقعا از دیدن حلیم توی قابلمه سورپرایز شد{1}{2 (5)})
ممنون خاله جون و شیدک جان بابت دستور غذا:11:{2 (6)}{2 (6)}{53}{53}{53}{53}

Adriyana
2012-05-09, 02:57 AM
آدریانا جان با همون cous cous درست کردی؟ من فکر می‌کردم cous cous یه نوع برنج است. آخه اینجا مراکشی‌ها به جای برنج که ما می‌خوریم cous cous میخورن.

بله با cous cous درست کردم شیدک جان...نه برنج نیست شبیه بلغور گندمه...مزش که خوب بود و شبیه حلیم شده بود:3:

Azijam
2012-06-14, 02:28 PM
خاله ماری منظور از بلغور گندم اینه{104}

Azijam
2012-06-14, 03:00 PM
{3 (85)}پرده برداری از فوت کوزه گری حلیم پزون ازی............................این روش رو خودم کشفیدم{4}.................با این روش رنگ حلیم سفید میشه و حلیم کشدار......................................م ن گوشت رو با گندم میریزم تو قابلامه................به انداره اب اضافه میکنم.........بدون نمک و ادویه.....هر وقت که گوشت پخته شد.بیرونش میارم و ریش ریش میکنم میزارم کنار........................................ گندم رو به حال خودش میذارم تاا اینکه گندم کاملاپخته و باز بشه............................................ ........بعد یه دونه صافی میزارم رو قابلامه و گندم پخته شده رو میریزم تو صافی و با قاشق از صافی ردش میکنم........................................ ........تو عکس کاملا مشخصه اونی که تو صافی باقی میمونه پوست گندمه........................................ .............با این روش پوست گندم جدا میشه و رنگ حلیم هم روشنتر میشه.......................................... .این کار رو چند با ر انجام میدیم ......................بعد که حلیم صافو یکدست شد.گوشت ریش ریش شده رو اضافه میکنم به همراه نمک............................................ گوشت رو که اضافه کردیم یه شعله پخش کن بذارید زیر دیگ و حرارت رو هم کم کم کنید....................و بذارید نیم تا یه ساعت دیگه باشعله کم حلیم حرارت ببینه.....................و هراز گاهی هم حلیم رو از ته هم بزنید......................{2 (5)}

tasnim23
2012-07-12, 03:42 PM
اینم حلیم دیشب من همسرم خیلی خوشش اومد{53}{53}{53}

tasnim23
2012-07-12, 03:48 PM
بچه ها یک نکته وقتی آب حلیم تمام شد وحلیمتان داشت سفت میشد به جای آب شیر بریزید
در انتهای کار مقداری خامه وگردو اضافه کنید خییییییییلی خوشمزه میشه :3::3::3:

Azijam
2012-07-13, 05:20 PM
مرسی آزی جون لطف می کنی مقدار گندم گوشت وآب را بگی تا امشب درست کنم
وتا ماه رمضان بهتر درست کنم
عزیزم..........من هر یه لیوان گندم رو برا دو تا سه نفر درنظر میگیرم.................البته برا این اندازه گندم هم یک چهارم سینه مرغ کافیه...................به جای مرغ گوشت بوقلمون و گوشت گوسفندی هم میتونی جایگذین کنی.....................

Azijam
2012-07-13, 05:24 PM
ممنون آزی جون
میشه لطف کنی واسه دو نفر مقدار
گوشت و گندم و بگی.بعد اینکه گوشت و همینطوری خالی بدون پیازی چیزی بذارم تو گندم ها بپزه؟؟

اره فرشته جون..........................گوشت و گندم رو بدون هیچی بذار تو گندم بپزه..........................من برا دوتا سه نفر یه لیوان گندم میذارم...................یه بار که درست کردی دستت میاد.........:11:

monir1343
2012-07-16, 08:38 PM
من برای 4 نفر 1 لیوان گندم و که یک روز خیس کردم استفاده میکنم و سینه مرغ را هم جدا با یک پیاز درسته و کمی نمک و زردچوبه اونم کم میپزم گندم که پخت میریزم تو دستگاه غذا ساز و زیاد زمان بهش نمیدم که له شه بعد تو قابلمه میریزم و سینه مرغ ریش شده و کمی دارچین و کره رو حرارت ملایم میذارم جا بیوفته حتما نمک رو یه کم بریزید اگرنه مزه نداره

Khaleh Mary
2012-07-19, 06:31 PM
هلیم خودم پز با بلغور گندم

Khaleh Mary
2012-07-19, 06:54 PM
من با آب بوقلمون و سینه مرغ درست کردم اصلان گوشت بوقلمون توش نریختم چون رنگش هم روشنه ان آخر کار نصف لیوان شیر جوشیده اضافه کردم که هم هلیم را خوشمزه میکنه و هم بعدش دیگه معده آدم ترش نمیکنه اینرا یک هلیم پزی قدیمی گلپایگانی توی تهران بهم یاد داد

Homa2
2012-07-20, 01:17 AM
آدریانا جان با همون cous cous درست کردی؟ من فکر می‌کردم cous cous یه نوع برنج است. آخه اینجا مراکشی‌ها به جای برنج که ما می‌خوریم cous cous میخورن.

از آرد سمولینا(گندم) درست شده و جزء گروه پاستا طبقه بندیش کردند.

Homa2
2012-07-20, 04:52 PM
دوستان خارج از کشور که بلغور گندم پیدا نکردین بجاش مییتونید از این محصول استفاده کنید که درواقع همون گندم پودر شده است.

Azijam
2012-07-23, 05:49 PM
حلیم با گوشت بوقلمون {2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}.....................دستورش هم تو صفحه فبل همین تاپیک هست

Bahari
2012-07-23, 06:06 PM
هلیم گوشت مامان پز {2 (30)}{2 (30)}{2 (30)} قربونشون برم که ما را از پزیدن و خریدن معاف می کنند {2 (6)}:11:{2 (6)}

Azijam
2012-08-04, 07:43 PM
http://www.roozmenu.com/showthread.php?t=3047&page=3

Azijam
2012-08-06, 01:18 PM
سلام دوستان
یه سوال حتما باید گندم رو از قبل خیس کرد؟
من گندم پوست کنده دارم بدون خیس کردن چقدر طول میکشه گندم بپزه؟

سلام عزیزم...................برا گندم حلیم خیس کردنش بایدی نیست...............میتونی خیس کنی.........حلیم هایی که من درست کردم تو هیچ کدومشون گندم رو خیس نکردم...................مدت زمان پخت حلیم به خیلی چیزها بستگی داره......................نوع گندم هم مهمه..............مثلا خاله ماری جون{2 (6)}........... حلیم رو با بلغور گندم درست کرده که این مدت زمان پخت رو کوتاه میکنه..................یه چیز هم بگم اگه شما بخوای حلیم رو با بلغور و گوشت مثلا گوساله یا گوسفندی درست کنی...............باید گوشت رو جدا بپزی..................بعد به حلیم اضافه کنی چون ................چون گوشت مدت زمان پختش از حلیم بلغور طولانی تره.................................من با گندم پوست کنده که درست میکنم.حداقل 4 ساعت زمان میبره(با حرارت کم)....................

Azijam
2012-08-10, 05:18 PM
{53}{53}{53}{53}{53}

Azijam
2012-08-10, 05:26 PM
توضیحاتش تو صفحه 3 همین تاپیک{53}{53}{53}{53}{53}

ElhamM
2012-08-17, 05:58 PM
اینم هلیم من
فقط نمی دونم چرا زیاد کش دار نبود مثل هلیم های بیرون{2 (6)}

Azijam
2012-08-17, 06:55 PM
اینم هلیم من
فقط نمی دونم چرا زیاد کش دار نبود مثل هلیم های بیرون{2 (6)}

الهام جون گوشت هلیم رو تا اونجا که میشه باید ریش ریش کرد.............این هم یکی از دلیل های کش اومدن هلیمه..................بعد هم که گوشت رو اضافه کردی.........باید حرارت رو کم کم کنی................و حداقل یه ساعت زمان بدی..................تو این فاصله هم دراتر حرارت دادن و هم زدن......... باز هم ریش ریش های گوشت تو حلیم بازتر میشه....................و حلیم رو کشدارتر میکنه..................درست کردن حلیم فقط مقدار حوصله میخواد

khanjon
2012-09-18, 10:11 PM
در تهيه اين هليم گياهى اصلا ترديد نكنيد چون بسيار لذيذ و سبك و خوشمزه است. اين دستور را من از وبلاگ تغذيه و تندرستى (اينجا)‌ (http://shahinbanoo.blogfa.com/post-738.aspx) برداشتم و از شهين بانوى هنرمند جهت اين دستور سالم و خوشمزه ممنونم. در ضمن من زردچوبه را حذف كردم و از ابتداى پخت يك تكه چوب دارچين در مواد انداختم تا بوى خاص گندم گرفته شود و شير هم استفاده نكردم و از نتيجه كار بسيار راضى بودم.
http://www.imagetoo.com/images/img8157.jpg

sahar502
2012-09-21, 01:47 PM
من میخام بدرستم برای 2 3 نفر چند لیوان اب بریزم؟؟شب بزارم بهتر نیست برای فردا صبح؟مرسی{3 (85)}پرده برداری از فوت کوزه گری حلیم پزون ازی............................این روش رو خودم کشفیدم{4}.................با این روش رنگ حلیم سفید میشه و حلیم کشدار......................................م ن گوشت رو با گندم میریزم تو قابلامه................به انداره اب اضافه میکنم.........بدون نمک و ادویه.....هر وقت که گوشت پخته شد.بیرونش میارم و ریش ریش میکنم میزارم کنار........................................ گندم رو به حال خودش میذارم تاا اینکه گندم کاملاپخته و باز بشه............................................ ........بعد یه دونه صافی میزارم رو قابلامه و گندم پخته شده رو میریزم تو صافی و با قاشق از صافی ردش میکنم........................................ ........تو عکس کاملا مشخصه اونی که تو صافی باقی میمونه پوست گندمه........................................ .............با این روش پوست گندم جدا میشه و رنگ حلیم هم روشنتر میشه.......................................... .این کار رو چند با ر انجام میدیم ......................بعد که حلیم صافو یکدست شد.گوشت ریش ریش شده رو اضافه میکنم به همراه نمک............................................ گوشت رو که اضافه کردیم یه شعله پخش کن بذارید زیر دیگ و حرارت رو هم کم کم کنید....................و بذارید نیم تا یه ساعت دیگه باشعله کم حلیم حرارت ببینه.....................و هراز گاهی هم حلیم رو از ته هم بزنید......................{2 (5)}

Azijam
2012-11-17, 06:49 PM
دوستای گلم من هم به روش azijam جان هلیم درست کردم. اون مرحله ای که باید گندم رو از صافی رد می کردیم خیلی برای من سخت بود البته احتمالا دستای من زیاد قوی نیست ولی نتیجه عالی بود یه هلیم خوشمزه و کش دار. ببخشید که عکس نگرفتم. فقط یه سوالی دارم ممنون میشم اگه جواب بدین. من اندازه ها دستم نبود زیاد درست کردم با این چیزایی که خوندم متوجه شدم هلیم رو نمیشه چند ساعت یا چند روز نگه داشت. حالا یعنی من باقیش رو باید دور بریزم؟ اخه حیفه. یعنی تو فریزر هم نمیشه نگه داشت؟

گلی برا این که صاف کردن حلیم راحت تر باشه ..................چنتا پیشنهاد دارم.............قبل از این که حلیم رو از صافی رد کنی.................با همزن (نه مخلوط کن) چند دقیقه حلیم رو بزن بعد هم از صافی درشت استفاده کن( فقط تو حین هم زدن حلیم داغ مواظب باش {68}................در ضمن حلیم هم باید داغ باشه تا راحت از صافی رد بشه............................برا نگه داری حلیم هم یه نکته بگم..................این هم باز تجربه شخصی خودمه:من خودم حلیم رو وقتی بار میذارم برا شب یه مقداریش که موند..................یه دیگ پر اب میکنم و میذارم ابش بجوشه بعد حرارت رو کم کم میکنم تا ریز جوش بزنه(اگه دیگ روی باشه حتما چند قاشق سرکه تو ابش میریزم تا داخل دیگ تیره نشه_اخه ظرف روی اگه اب خالی داخلش باشه و بجوشه تیره میشه)بعد اون ظرفی که داخلش حلیمه رو روی اون ظرف اب جوش میذارم.................اینجوری حلیم داغ میمونه تا فردا صبح برا صبحونه{4}

Soli
2012-12-06, 05:09 PM
:11::11:اینم هلیم من با استفاده از دستور azijamعزیز ممنونم ............اولین بارم بود که با راهنمایی شما :11::11:دوست عزیز هلیم پختم خیلی غلیظ وکشدار شده بود ...........خیلی سپاس

baran78
2012-12-06, 11:57 PM
دوستان من هميشه حليم رو تا چند روز هم توي يخچال نگه ميدارم و گرم مي كنم.. پدرم خدا بيامرز مي گفت نمي دونم چه رمزيه كه حليم مونده انگار خوشمزه تر ميشه.

وقتي حليم اضافه مياد مي ذارم تو يخچال بعد براي گرم كردنش توي يه ديگ رويي يا ماهيتابه يه كوچولو روغن مي ريزم + حليم رو + كمي آب و با حرارت كم مي ذارم گرم بشه و چند بار هم اونو هم ميزنم. اين وسط كمي ته ديگ هم ميگيره كه از خود حليم خوشمزه تره. فقط حرارت بايد كم باشه.

Azijam
2012-12-23, 06:47 PM
{69}{69}{69}{69}{69}

Soli
2012-12-27, 04:23 PM
بازم هلیم با دستور آزی عزیز فقط اینبار صافش نکردم چون دفعه قبل دستم بدجوری سوخت....
این بار بعد از آماده شدن با گوشت کوب برقی حسابی مخلوطش کردم وخیلی هم غلیظ وکشدار شد...

Sepnta
2013-01-25, 03:31 PM
اینم حلیم امروز ما با دستور خوب آزی جون{77}
من بعد از پخت ریختم تو غذاساز و بعد هم از صافی خیلی راحت ردش کردم:3: بعد هم گوشت مرغم رو که ریش ریش کرده بودم با کمی نمک و دارچین و یک قاشق روغن حیوانی بهش اضافه کردم{2 (30)}

Hanichef
2013-02-28, 11:08 AM
120033120034
هوراااااااااااااااااااااا ااا منم هلیم درست کردم آخرشششششششششش {69}{clap}{69}{clap}

من برای درست کردن این هلیم، هم دستور عارفه عزیزم رو خوندم هم تجربیات رومنویی ها و خصوصا آزی جون رو...و در نهایت ترکیبی از این دستورات رو به کار بردم ... راستی این مقادیر رو من نصف کردم:

مواد لازم:

گندم پوست کنده: 500 گرم

گوشت گوسفندی یا بوقلمون یا مرغ: 400 گرم(من از گوشت گردن استفاده کردم)

پیاز: 1 دونه

نمک: نوک قاشق چایخوری

شیر: نصف پیمانه

گلاب: یک چهارم پیمانه

کره یا روغن حیوانی: 50 گرم

دارچین و کنجد و پودر نارگیل و شکر

طرز پخت:

من گندم رو از قبل خیسوندم و آبش رو عوض کردم چند بار..بعد با گوشت و پیاز و نمک با 4 برابر وزن گندم، آب گذاشتم روی حرارت...اول حرارتش رو تند و بعد ملایم می کنیم و اجازه می دیم تا خوب بپزن...وقتی گوشت کاااااااااملا کااااااااااملا پخت و نرم و پنبه شد درش آوردم و ریش ریش کردم با دست...گندم هم باید خوببببببببب نرم و شکفته بشه..پیاز رو هم درمیاریم میندازیم دور
120020
وقتی گندم خوب خوب نرم شد من ریختم توی میکسر یا همون غذاساز
120021
بعد برای اینکه کاملا صاف و یکدست بشه ریختمش توی صافی و زیر صافی هم دیگ رو گذاشتم و با دست یا پشت قاشق چوبی مواد رو از صافی رد کردم تا فقط پوستش توی صافی بمونه...توجه داشته باشین که همه این مراحل باید تا زمانی که گندم داغه انجام بشه ها..پس مواظب باشین نسوزین
120022
البته می تونین این مرحله رو فاکتور بگیرین و همون که توی غذاساز گندم رو له کردین کافی باشه..ولی من این روش رو به کار بردم که نتیجه هم خیلی خوب بود..حالا سری های بعد می خوام روشهای آسونترش رو امتحان کنم و مقایسه کنم نتیجه رو
120023
خب حالا این گندم آسیاب و صاف شده رو همراه گوشت برگردوندم توی دیگ و مرتب هم زدم
120024
اونقدر هم می زنیم که خوووووووب کشدار بشه و گوشت توی هلیم دیده نشه...می تونین همه مواد رو تو این مرحله بازم توی غذاساز بریزین و یه پالس بدین..کمک زیادی می کنه به این حالت

شیر، کره و گلاب رو هم ریختم توش و بازم هم زدم
120025
وقتی به غلظت مناسب رسید آماده ست..من توی خودشم شکر ریختم کمی و بعد توی ظرف کشیدم
120032
روش کره آب شده یا روغن حیوانی می ریزیم
120033
و با پودر دارچین، کنجد، شکر و پودر نارگیل تزیین می کنیم

اینقدررررررررر عالی بود که دیگه با اطمینان کامل درستش می کنم...هستی اینقده خوشحال بود و دوست داشت..همسری که شاعر شده بود واسش :))) راستی هلیم رو تازه تازه میل کنین...بمونه تو یخچال که دوباره گرم بشه به نظر من جالب نیست

حالا برای راحتی شما دوستان عزیز این نکته رو اضافه کنم که می تونین همین رو با بلغور گندم درست کنین که خیلی زودتر هم آماده میشه و حتی می تونین دیگه اون مرحله صاف کردن رو هم انجام ندین...سری های بعد منم اون روشها رو امتحان می کنم... راستی، هلیم یا حلیم...مساله این است !! :))

Soli
2013-06-20, 08:14 PM
هلییییییییییییییییییم

veronika
2013-07-07, 02:06 PM
اينم مال من با دستور آزي جون خيلي خوشمزه بود{2 (30)}

آفتاب بانو
2013-07-15, 11:25 PM
سلام ازیتا جان منم بهروش شما درست میکنم اما صاف نمیکنم و از گندم درسته استفاده میکنم برای 25 نفر چقدر باید گندم بریزم؟ برای افطاری میخوام و از ساعت چند بذارم روی گاز 9 صبح خوبه؟

و موقع مصرف باید بشقاب بشقاب کنم یا اینکه توی یک ظرف بزرگتر بیارم سر سفره؟
میشه مقدار دقیق مواد رو بگین
خیلی ممنونم.

Nahid59
2013-07-16, 12:48 AM
عزیزم..........من هر یه لیوان گندم رو برا دو تا سه نفر درنظر میگیرم.................البته برا این اندازه گندم هم یک چهارم سینه مرغ کافیه...................به جای مرغ گوشت بوقلمون و گوشت گوسفندی هم میتونی جایگذین کنی.....................

آفتاب عزیزم امیدوارم این پست آزی جون بهتون کمک کنه {1}

به نظر من اگه توی یه ظرف بزرگ بیاری سر سفره بهتره :3:

Nahid59
2013-07-16, 02:03 AM
http://www.roozmenu.com/showpost.php?p=598303&postcount=147

هنرمند
2013-07-19, 07:04 AM
دوستان، من موقع سرو هلیم به جای دارچین و روغن سرشیر میریزم خیلی خوشمزه میشه البته زیاد نه که سنگین بشه ولی خیلی خوشمزست، بعد هم دوستان گل تبریزی دلتون میاد هلیم نخورید به این خوشمزه ای خوبه بیام تبریز هلیمی بزنم آخه پدر بزرگم هم هلیم پز بوده شغل نیاکانمون رو ادامه بدیم!{3 (4)}{3 (4)}

baran78
2013-07-23, 08:00 PM
اولين حليم خودم پز...

با بلغور گندم و گوشت گردن گوساله پختم... آخر سر كميييي با گوشت كوب كوبيدم و كمي هم ميكس كردم... ولي نه زياد... چون دون دون بودنش رو به صاف و يكدست بودم حليم ترجيح ميدم {2 (6)}

148154

هنرمند
2013-07-24, 01:16 AM
من حلیم رو که تو مخلوط کن میذارم صاف و یکدست مثله بیرونی میشه ولی موقعی که با گوشکوب برقی یکبار زدمش اصلا خوب در نیومد و دون دون داشت

zma267
2013-07-29, 03:56 PM
اولین تجربه هلیم من با دستور هانی شف عزیزم
خیلی عالی شده بود
ممنونم هانی جون{2 (6)}:11:{53}

zomo.
2013-07-30, 10:25 PM
اینم هلیم من خیلی خوب شده بود از همه که منو در پخت این هلیم یاری کردند تشکر میکنم{4}:11:

suzejoon
2013-08-02, 12:46 PM
من گوشت و گندم وباهم میریزم.به جای شکرم ابلیمو ونمک میریزم.

veronika
2013-08-04, 03:48 PM
دوباره باز حليم اينبار با پرك گندم و با گوشت گوسفند خيلي خوشمزه بود{2 (30)}

mersede
2013-08-06, 07:21 PM
حلیم {2 (5)}{2 (5)}{2 (5)}

Adeleh
2013-08-08, 10:48 AM
اولين هليم من با دستور هانيه جان.{2 (6)} ممنون هانيه جان و همينطور آزي جان براي نكات خوبي كه در اختيار ما گذاشتيد{2 (6)}
فقط يه سوال : بعد از اينكه گندم صاف شده و گوشت را به ديگ برميگردونيم ،به غير از آب گوشت و شير آب هم بايد اضافه كنيم يا نه؟

152475

Hanichef
2013-09-04, 01:13 PM
اولين هليم من با دستور هانيه جان.{2 (6)} ممنون هانيه جان و همينطور آزي جان براي نكات خوبي كه در اختيار ما گذاشتيد{2 (6)}
فقط يه سوال : بعد از اينكه گندم صاف شده و گوشت را به ديگ برميگردونيم ،به غير از آب گوشت و شير آب هم بايد اضافه كنيم يا نه؟

152475

نوش جون .....چه عالی شده
نه عزیزم..البته بستگی داره...من آب اضافه نمی کنم چون هم مزه ش رو خراب می کنه هم دیگه قوام اومده دیگه، آب بریم باز شل میشه
در هر صورت چشمی متوجه میشه شد:11:

Hanichef
2013-09-04, 01:18 PM
159176

بازم هلیم برای ماه رمضونه همون روش قبل{2 (30)}{2 (30)}
این بار با بلغور گندم..آسون و خوشمزه و سریع تر..دیگه صاف نکردم و وقتی خوب پخت، همه رو ریختم توی غذاساز (یا مخلوط کن یا روندو یا ...) و برگردوندم توی دیگ..چوب دارچین هم انداختم توش

خیلی خوب کشدار شده بود و عالی
اگه شما دوست دارین ریش ریش گوشت رو ببینین فقط گندم رو چرخ یا له کنین و دیگه با گوشت نریزین توی دستگاه

159170159171

159172159173

159174159175

sara mamani
2013-09-04, 06:26 PM
من امسال برای رمضون دوبار مهمون داشتم و هر دوبار از روز قبلش حلیم پختم و هر دوبار هم مهمونیم کنسل شد و عقب افتاد... هردوبار حلیم آماده رو گذاشتم یخچال... متاسفانه هردوبار هلیم بعد از یکی دو روز تو یخچال موندن آب انداخت ... بار اول برای اینکه دوباره حلیم رو آماده کنم گذاشتمش رو حرارت.. انوقدر جوشید و جوشید تا جونم دراومد و بالاخره دوباره سفت و کشدار شد ولی حجمش به طرز باور نکردنی به 1/5 رسید!!!!!!!!! و البته بعد از سرد شدن مثل خمیر سفت شده بود و البته خوشمزه و پر گوشت چون درصد گوشتش بالا رفته بود
بار دوم چون هم عجله داشتم و هم نمیخواستم اونهمه حجمش کم بشه به هلیم در حال جوش خوردن نشاسته ذرت اضافه کردم و کردم تا بالاخره سفت شد ولی اصلا خوشمزه نبود و مزه هلیم رو نمداد و حسابی ضد حال خوردم..
حالا کسی میدونه علت چی بود و در صورت آب انداخت هلیم باید چه کرد؟

veronika
2013-09-30, 07:45 PM
دوباره باز حليم خوشمزه{2 (30)}

Simin1
2013-10-26, 01:55 PM
من یه بار گندم و گوشت رو با هم پختم بدون پیاز...اصلا از طعم هلیم خوشم نیومد. مزه ی آب گوشت غالب شده بود.
دوستان می دونید این هلیم پزی های بیرون چی جوری درست می کنند؟ گوشت و گندم رو با هم می پزند یا جدا؟
گوشتو جدا میپزن با پیاز،گندمو بار میذارن،وقتی گندم پخت،گوشتو با دست ریش میکنن و بهش اضافه میکنن؛وبعد حسابی چمبه میزنن( یه فلز توپی شکله که دسته داره) تا گوشت و گندم حسابی له بشه

Dianna
2013-10-27, 12:14 AM
مرسی سیمین جون. پس آب گوشت رو اصلا توی هلیم نمی ریزند درسته؟

این هلیم رو امشب با دستور آزی جون پختم. من پیاز و چوب دارچین هم استفاده کردم تا هلیم زیاد طعم گوشت رو به خودش نگیره. بعد از نیم ساعت هم درشون آوردم. این سومین دستوریه که امتحان کردم و این بهتر از دوتای قبلی بود.

surme
2013-10-29, 05:27 PM
اينم هليم خوشمزه من...

neda84
2013-11-04, 02:43 PM
من یه دستور فوق العاده اینجا واستون مینویسم که هنر مامان جونمه. میخوام بهتون بگم که هلیم پختن خیلی خیلی آسونتر از اون چیزیه که همه فکر میکنن
گندم هلیم رو یک روز می خیسونیم. بعد از اون توی زودپز میریزیم و گوشتمون (دیگه پیاز و زردچوبه و تفت دادن و این حرفا رو نمیخواد. آخه یکی بگه توی کدوم هلیمی که از بیرون گرفتن تاحالا پیاز دیدن؟!!!!) رو میریزیم توی زودپز یا قابلمه و به میزان لازم آب میریزیم. حواستون باشه اگر از قابلمه استفاده می کنید به هیچ عنوان هم نزنید. اگر هلیم رو هم زدید دیگه تا آخر باید هم بزنید که ته نگیره. اما اگه هم نزدید ته نمیگیره. نگران نباشید. بهر حال بعد از یک ساعت پخته شدن در زودپز (توی قابلمه نمیدونم چقدر طول میکشه) درش رو باز میکنیم و گوشت ها رو جدا میکنیم و ریش ریش میکنیم. نمک رو هم اینجا اضافه میکنیم. الان محتویات قابلمه که بدون گوشت شده رو باز میذاریم یکم بپزه تا گندم هاش بیشتر باز شه. در نهایت گندم ها رو میکس میکنیم و گوشت ها رو هم اضافه میکنیم.

پس نکته هلیم پختن رو گرفتید؟
هم نزدن در حین پختن

ایشالا در اولین فرصت که مامان جونم هلیم پخت عکس هم میزارم

surme
2013-11-04, 04:31 PM
من تو هليم هميشه پياز ميريزم نداجون....خوشمزه تر هم ميشه

neda84
2013-11-05, 12:08 AM
سورمه جان منظورم هلیم های نذری و یا اونهایی که از بیرون میخریم بود که توش پیاز نمی ریزن!
حتما هلیم شما کدبانو خانم خوشمزه میشه. :-) نوش جونتون

solmaz55
2013-11-10, 09:13 PM
هلیم بسیار خوشمزه. ممنونم شیدک جان از دستور خوبی که گذاشتی عزیزم{2 (6)}

solmaz55
2013-11-17, 10:53 PM
هلیم گندم خوشمزه

البته این دفعه همسری سرما خورده روش دیگه پودر نارگیل و روغن نریختم.

solmaz55
2013-11-27, 05:34 PM
هلیم گندم{2 (6)}

solmaz55
2013-12-02, 05:14 PM
هلیم گندم خوشمزه

دست شیدک جون درد نکنه با این دستور عالی :11:

zahori
2013-12-07, 12:32 PM
هلیم هوسونه همسری{2 (6)}{2 (6)}

baran78
2013-12-27, 02:42 PM
سلام آزی جان ببخشید من تازه عضو این سایت شدم اگه سوالم بی مورد بود ببخشید.من نمیتونم دستوراتتونو ببینم کدوم قسمت و چه جوری برم؟حتی دستورات شیده جان و هانیه جانو.میشه راهنماییم کنین؟

عزيزم اگه دستور غذاي خاصي رو از يك كاربر مي خواهيد هم ميتونيد توي تاپيك غذاي مورد نظر، صفحات رو دنبال دستور بگرديد و يا اينكه ارسالهاي كاربر رو از توي پروفايلش بياريد و دستور مورد نظر رو پيدا كنيد... كه البته بنظر من روش اول خيلي راحت تره... چون در صورت دوم تمام پست هاي ارسال شده توسط كاربر خاص رو مي بينيد و در صفحات متعدد بايد دنبال دستور بگرديد. {53}

baran78
2014-01-08, 05:06 PM
کسی میتونه به من هلیم با مرغ بهتر میشه یا با گوشت؟

بنظر من كه هر دوش خوشمزه ميشه... اگه رنگ حليم رو روشن تر ميخواي با مرغ درست كن .. اگه تيره تر ميخواي با گوشت.. راستي مامان من توي حليم نصف گوشت ميريخت و نصف مرغ... من خيلي دوست داشتم {53}

baran78
2014-01-09, 08:52 AM
بد نمیشه باران خانوم نصف نصف؟آخه من یبار این کارو کردم اصلاً خوب نشد با اکراه بچه ها خوردنش

عزيزم سليقه ايه... شايد اصلا كسي با گوشت مرغ خوشش نياد... ما دوست داشتيم... ميتوني با گوشت درست كني ... من خودم هم با گوشت مي درستم چون از رنگ تيره اش هم خوشم مياد{53}

elham00068
2014-02-04, 03:33 PM
اینم هلیم خوشمزه داغ
203004

Sepnta
2014-02-27, 07:06 PM
هلیم گندم خوشمزه با گوشت بوقلمون با استفاده ار دستور اول{2 (30)}{2 (30)}

solmaz55
2014-03-11, 04:28 PM
هلیم خوشمزه

*maria*
2014-04-07, 10:35 PM
اینم هلیم من با مقدار کمی روغن حیوانی :3:

asayesh
2014-05-02, 06:49 AM
اینم اولین هلیم خودم پز زندگی مشترک برای افطاری دیروز
واسه اولین بار خوب بود ولی جای کار خیلی داره تا خوب دستم بیاد.
اول به روش آزی جون رفتم موقع از الک رد کردن خیلی سخت بود دیگه ریختم تو میکسر واسه همین دقیقا مث دستور نشد. آدم روزه و کارای سخت سخت:35:

222460

Maryam_chef
2014-05-21, 09:51 PM
دارم حلیم درست میکنم لطفا کمک کنید هلیمم کمی در مرحله اخر سفت شده چی بریزم شیر یا اب یا هیچی نریزم

کمی شیر با آب جوش مخلوط کن بریز واگر پخته یکی دو جوش زد خاموش کن

baran78
2014-05-21, 11:34 PM
دارم حلیم درست میکنم لطفا کمک کنید هلیمم کمی در مرحله اخر سفت شده چی بریزم شیر یا اب یا هیچی نریزم

عزيزم اگه از شير هم نمي خواي استفاده كني مي توني فقط آب جوش بريزي... ولي حتما آب رو جوش بيار و بعد بريز. {2 (6)}

Sakineh
2014-05-21, 11:55 PM
ممنون از مریم جون و باران عزیزم البته زیاد زحمت کشیدم ولی اصلا خوب نبود هیچیش خورده نشد احساس میکردم یه چیزش کمه یه طعمی بود حیف {verysad}اون همه زحمت{20}
خیلی وقت بود که دلم میخواست اما و اما

Sorhe
2014-05-22, 08:16 AM
ممنون از مریم جون و باران عزیزم البته زیاد زحمت کشیدم ولی اصلا خوب نبود هیچیش خورده نشد احساس میکردم یه چیزش کمه یه طعمی بود حیف {verysad}اون همه زحمت{20}
خیلی وقت بود که دلم میخواست اما و اما

--------------------------------------------
سکینه جون :11:چرا میگی خوب نشده؟؟؟؟؟ ظاهر بسیار اشتها آوری داره که!!!!! سر صبحی معده منو که خیلی تحریک کرد.:3:{2 (30)}{2 (30)}

زهره87
2014-05-22, 01:42 PM
اينجا خيلى زياد هليم درس ميكنن از اونايى كه كش مياد و يه جورايى غذاى اصلى اينجا (امارات )محسوب ميشه اما نه به تنهايى ............ينى بغلش بريانى و اينجور جيزا هم هست ..............
طرز تهيشم خيلى خيلى راحته .
كندم +كوشت البته مقدار كوشت يه كمى از كندم بيشتره يا مساوى ...........ينى اكه 500 كرم كندم باشه 500 -600 كرم كوشته ..............كندم رو از شب قبل ميزارن تو اب ............بعد صب كوشت +كندم +اب +نمك +فلفل سياه + جوب دارجين + .. همشو با هم ميزاريم تو زود بز دو ساعت ببزه يه رب اول با شعله ى بالا و مابقى رو با شعله ى متوسط بعد با همزن يا هر جى كه تو انايى هم زدنو داره كلى هم ميزنن تا همه ى مواد با هم قاتى شه ............خيلى خوشمزست ......................لازم نيست كوشتو اين جيزا رو جدا تفت بدين همرو با هم قاتى كنين ..........بعد با بودر دارجين تزئيين كنيد ...به همين راحتى به همين خوشمزكى ...........

Sakineh
2014-05-22, 03:58 PM
--------------------------------------------
سکینه جون :11:چرا میگی خوب نشده؟؟؟؟؟ ظاهر بسیار اشتها آوری داره که!!!!! سر صبحی معده منو که خیلی تحریک کرد.:3:{2 (30)}{2 (30)}

سرهه جان گول ظاهرش رو نخور اصلا خوشمزه نبود اصلا نمیدونم چرا {20}وقتی که میپختم با خودم گفتم دیگه هلیم پختن رو بلد شدم ماه رمضان هم درپیشه دیگه هفته ای دو بار درست میکنم برای سحری یا افطار ولی خییییییلللللللللی تو زرقم خورد

Maryam_chef
2014-05-23, 11:12 AM
سرهه جان گول ظاهرش رو نخور اصلا خوشمزه نبود اصلا نمیدونم چرا {20}وقتی که میپختم با خودم گفتم دیگه هلیم پختن رو بلد شدم ماه رمضان هم درپیشه دیگه هفته ای دو بار درست میکنم برای سحری یا افطار ولی خییییییلللللللللی تو زرقم خورد

سکینه جان {2 (6)}
شاید چیزی رو فراموش کردی بریزی (چون بعضی ها نمک اضافه میکنن و بعضی ها داخلش ادویه ونمک نمی زنند یا خیلی کم نمک میزنند ولی موقع خوردن روش رو شکر و کمی دارچین می ریزنن
شما کدومش رو درست کردی ؟؟{2 (8)}آخه هلیم خیلی خوووومزه میشه{2 (30)}

Sakineh
2014-05-24, 09:14 PM
سکینه جان {2 (6)}
شاید چیزی رو فراموش کردی بریزی (چون بعضی ها نمک اضافه میکنن و بعضی ها داخلش ادویه ونمک نمی زنند یا خیلی کم نمک میزنند ولی موقع خوردن روش رو شکر و کمی دارچین می ریزنن
شما کدومش رو درست کردی ؟؟{2 (8)}آخه هلیم خیلی خوووومزه میشه{2 (30)}

مریم جون من از نمک استفاده کردم ولی خوب از اب در نیومد {102}یعنی اصلا خورده نشد

Maryam_chef
2014-05-24, 10:03 PM
مریم جون من از نمک استفاده کردم ولی خوب از اب در نیومد {102}یعنی اصلا خورده نشد

حالا این دفعه اگر درست کردی به مرغ یا گوشت نمک معمول رو بزن و کمی کره و یک لیوان شیر
هم اضافه کن
یا همون رو درست کن و موقع خوردن روی ان شکر بریزید (موقع خوردن چون زودتر آب میندازه)

afshiiin
2014-05-25, 03:42 PM
دوست جونیا کمک
الان دیدم این هلیم خومزه رو,الانم رفتم بلغور گندم گرفتم,گوشتم از فریزر در اوردم,هوس کردم شدید
الان خیس کنم بلغورو یا بذارم با گوشت بپزه؟
زود پز دارم میشه ازش استفاده کنم؟

Sakineh
2014-05-25, 05:12 PM
حالا این دفعه اگر درست کردی به مرغ یا گوشت نمک معمول رو بزن و کمی کره و یک لیوان شیر
هم اضافه کن
یا همون رو درست کن و موقع خوردن روی ان شکر بریزید (موقع خوردن چون زودتر آب میندازه)

مریم جون من شیر و کره رو هم اضافه کرده بودم و دو روز هم داخل یخچال ماند اما حلیم یه ذره هم اب نداد. من وقتی که گندم پخت و از صافی رد کردم گوشتمرغ کاملا ریش شده رو اضافه کردم یه لیوان شیر و کمی دارچین و حسابی هم زدم بیشتر از نیم ساعت با حرارت کم و یه کمی هم کره زدم میشه بگید کجای کارم اشتباهه

Maryam_chef
2014-05-25, 05:49 PM
مریم جون من شیر و کره رو هم اضافه کرده بودم و دو روز هم داخل یخچال ماند اما حلیم یه ذره هم اب نداد. من وقتی که گندم پخت و از صافی رد کردم گوشتمرغ کاملا ریش شده رو اضافه کردم یه لیوان شیر و کمی دارچین و حسابی هم زدم بیشتر از نیم ساعت با حرارت کم و یه کمی هم کره زدم میشه بگید کجای کارم اشتباهه

روش شما که درست بوده ولی من هیچوقت از صافی رد نمیکنم وقتی گندم میپزه میکس میکنم و
گوشت رو با گندم میپزم بعد وقتی پخت اون رو با دست ریش ریش می کنم
دیگه جدا جدا نمیپزم تا آب گوشت به خورد گنم برود
اگر جدا میپزی باید هر چند یکبار آب گوشت رو با ملاقه روی گندم بریزی تا به خورد ش بره و خوشمزه بشه

afshiiin
2014-05-26, 06:25 AM
دیدم هیشکی جواب سوالمو نداد{2 (9)} خودم دست به کار شدم پختم.فوق العاده شد,تازه به همسایمم دادم,هی پیام میداد دختر دستت درست{4}ذوق دارم خب:35:

Maryam_chef
2014-05-29, 08:36 AM
هلیم خوشمزه و عالی
{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}
نوشته شده با خط میخی {71}{71}

Royaash
2014-06-05, 07:29 PM
اینم هلیم من خیلی خوشمزه فقط روش روغن نریختم چون توش کره انداخته بودم

آرینا2010
2014-06-10, 03:17 PM
هلیم بسیار بسیار بسیار خوشمزه{4}
دست همه پزنده و آموزنده ها طلا{2 (6)}{2 (5)}
خیلی وقت بود هلیم به این خوشمزه ای نخورده بودیم{2 (6)}
هلیم ماه رمضونمونم جور شد{69}{69}{3 (4)}{3 (4)}
231434

مامان مریم وآرمان
2014-06-20, 09:26 AM
هلیم خوشمزه و عالی جاتون خالی :3:

mamaneasal
2014-06-22, 02:23 PM
من چند وقته مي خوام درست كنم ولي يه سوال دارم پختن اين هليم كه جهار پنج ساعت طول ميكشه براي صبح جمعه كه مي خواي صبحونه بخوري چه جوري زمانبندي مي كنين كه تازه تازه سرو بشه ؟{2 (26)}

مامان مریم وآرمان
2014-06-22, 03:08 PM
مامان عسل جون من همیشه روز قبل از بعد از ظهر شروع میکنم تا آخر شب می پزه.بعد صبحش گرم می کنم.سفت و گلوله هم نمیشه

baran78
2014-07-09, 06:22 PM
هليم گندم... {2 (6)}

با بلغور گندم + نصف گوشت سينه مرغ و نصف گوست گوساله...

236534 236535

کرشمه
2014-07-10, 12:27 PM
خانومای کدبانوی نازنین
می بینم همتون هلیم درست کردید ولی دریغ از یه کلام که بگید با دستور کی ؟:45:
کدوم دستور بهتره ؟ در ضمن با گوشت گوسفندی .

baran78
2014-07-10, 12:56 PM
كرشمه جونم حليم من كه قاطي پاتيه دستورش... هر تكه اش رو از يك نفر برداشتم...خيليم خوش طعم بود {2 (5)}

به ازاي هر 3 نفر يك ليوان بلغور گندم رو با گوشت گوساله و سينه مرغ گذاشتم حدود 5 ساعت پخت ... بعد گوشت مرغ و گوساله رو درآوردم و ريش كردم و ريختم توش دوباره ... با گوشتگوب دستي ( همون چوبي قديميا) همون جوري روي گاز يكمي حليم رو كوبيدم... بعدش هم يكي دو ساعتي ديگه روي شعله بود هر از گاهي همش زدم تا كشدار شد... راستي نمك هم افزودم... همين {2 (6)}

Sorhe
2014-07-10, 01:32 PM
كرشمه جونم حليم من كه قاطي پاتيه دستورش... هر تكه اش رو از يك نفر برداشتم...خيليم خوش طعم بود {2 (5)}

به ازاي هر 3 نفر يك ليوان بلغور گندم رو با گوشت گوساله و سينه مرغ گذاشتم حدود 5 ساعت پخت ... بعد گوشت مرغ و گوساله رو درآوردم و ريش كردم و ريختم توش دوباره ... با گوشتگوب دستي ( همون چوبي قديميا) همون جوري روي گاز يكمي حليم رو كوبيدم... بعدش هم يكي دو ساعتي ديگه روي شعله بود هر از گاهي همش زدم تا كشدار شد... راستي نمك هم افزودم... همين {2 (6)}

------------------------------
باران جونم:11: شما گندم رو از توی سبدی چیزی رد نمی کنین که پوستش ازش جدا بشه؟ {2 (26)}

baran78
2014-07-10, 01:34 PM
------------------------------
باران جونم:11: شما گندم رو از توی سبدی چیزی رد نمی کنین که پوستش ازش جدا بشه؟ {2 (26)}

نه سرهه جونم اصلاااااا.. من اصلا حالت نرم و صاف دوست ندارم.... عاشق اون يه ذره زبري حليم هستم... راستش حليم هاي بيرون رو زياد دوست ندارم بخاطر اون حالت حريري و صافشه {2 (5)}

Sorhe
2014-07-17, 10:42 AM
هلیم با گوشت بوقلمون{2 (30)}

baran78
2014-07-18, 10:29 PM
حليم گندم...{53}

با بلغور گندم درستش كردم... اينبار از گوشت گردن گوساله + گوشت سينه مرغ استفاده كردم... و به اين نتيجه رسيدم كه هر چي گوشت بيشتر باشه حليم لذيذتره {2 (6)}

238062 238063

mary3
2014-07-24, 12:24 PM
حلیم بلغور گندم با گوشت سینه مرغ

ashaaa
2014-07-24, 02:46 PM
حلیم گندم را اگر بعد از پخت تو میکسر بریزید و میکس کنید فوق العده کش دار و خوشمزه میشه{2 (6)}

مامان مریم وآرمان
2014-07-25, 05:37 PM
اه اه اه حالم بد شد{4} این چه غذاییه! مثل پوره بچه {4} کل تا‌پیک رو خوندم بله اینجا هلیم فروشی نداریم اصن به کسی هم بگی هلیم نمیفهمن چیه{4} شاید فقط تو فیلما دیده باشیم :-)

این رو خالی میخورید یا با نونی چیزی؟ {66}

نمیدونم چرا این قدر برام عجیبه و حس خوبی بهش ندارم{77}

ولی عزیزم باورم نمیشه تا حالا نخورده باشی.بی نظیره مطمئن باش به امتحانش می ارزه.خوشت میاد نترس اگه نیومد اون بامن{21} معمولا صبح روز تعطیل با نون سنگک یا بربری خیلی میچسبه.گاهی هم افطار ازش استفاده می کنن.

Sorhe
2014-07-26, 10:32 AM
بازم هلیم میرزایی........... به همسرم گفتم این بار روش خلال بادوم نریزه به خاطر مشکل مزاجی جوجه ها.{4}

گیتار
2014-07-29, 01:44 AM
گوشت با برگ بو دارچین پیاز پخته آبش صاف شده گوشت ریش ریش وله شده
بلغور با پیاز نگینی ریز پخته با آب گوشت وگوشت مخلوط شده روی حرارت تا جا بیفته.
برای روشم که ...:35:

*Shima*
2014-08-07, 01:12 PM
هلیم با بلغور گندم طبق دستور هانی شف عزیز. برای اولین بار درست کردم.زحمت داشت:45: ولی خیلییییییی خوشمزه بود{69}.واقعا با هلیم های بیرون خیلی فرق داشت.به زحمتش می ارزید.{103}

آرینا2010
2014-08-16, 10:46 AM
هلیم گندم و گوشت بوقلمون{2 (6)}{2 (30)}
242236

242237

مهندس
2014-08-19, 01:13 PM
{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}
اولی با گوشت گوسفندی
دومی با گوشت گوسفندی و سینه مرغ

راستش منم مثل باران جان دوست دارم حلیم زبر باشه:3:
یه سری توی میکسر ریختم به نظرم جالب نشد چون خودش قبل از اینکه بریزم کشدار بود ولی بعد ریختن یه حالت پوره گرفت که خوشم نیومد حلیم فقط با پخت طولانی و هم زدنه که کشدار میشه

گیتار
2014-08-26, 03:22 PM
حلیم
گوشت با برگ بو دارچین پیاز پخته آبش صاف شده گوشت ریش ریش وله شده
بلغور با پیاز نگینی ریز پخته با آب گوشت وگوشت مخلوط شده روی حرارت تا جا بیفته
برای صبونه یک روز تعطیل ......

berg
2014-08-30, 02:50 AM
حیلم برای فردا صبح

نادیه
2014-09-02, 06:04 PM
هلیم گندم فوتی و فوری ( به خصوص برای خانم های پر مشغله )

گندم را به مدت یک یا دو شب بخیسونید. و گندم و گوشت گوسفند را توی زود پز بذارید به مدت 2.5 ساعت بعد پخته شدن توی مخلوط کن - وبعد دوباره توی قابلمه تا یکی دوجوش بخوره و شکر نمک و دارچین بهش اضافه کنید.

به همین سادگی به همین خوشمزگی

244777

baran78
2014-12-22, 05:56 PM
حليم گندم...

با بلغور گندم درستش كردم... از گوشت گردن گوساله + گوشت سينه مرغ استفاده كردم.

258247

مامان مریم وآرمان
2015-01-19, 04:47 PM
اینم حلیم خوشمزهههههههههه

محدثه جون
2015-01-20, 09:45 AM
هلیم خوشمزه{53}{53}
من بلغور گندم رو از روز قبل خیس می کنم صبح زود یه ساعتی میذارم بپزه و آبش کشیده بشه بعد به همراه آب قلم گوسفندی که از قبل آماده کردم میریزم تو مخلوط کن و کاملا میکسش میکنم

260764

samagh
2015-02-02, 11:21 AM
هلیم من بادستورازی جون واقعا عالی بود

چون یه نفربودم نصف پیمانه بلغورگندم و1/4 سینه مرغ وکمیم شیر زدم

solmaz55
2015-02-09, 02:26 PM
هلیم خوشمزه{4}{4}{4}{4}

baran78
2015-02-10, 01:27 PM
هليم گندم...{2 (6)}

با 2 پيمانمه بلغور گندم + حدود 400 گرم گوشت گردن گوساله + يك عدد سينه مرغ..خووووب كه پخته شد بهش نمك + چوب دارچين اضافه مي كنم ...

262408

asayesh
2015-04-30, 05:00 PM
هلیم ایندفه به افتخار خانواده شوهر{2 (4)}{4}...دوسوم از گندم ویک سوم بلغور گندم...یک جوجه یک کیلویی هم کلشو ریش ریش کردم داخلش. ازم تقاضا شده وباره براشون درست کنم بزودی :28:

268163

268164

Maryam_chef
2015-05-09, 08:23 PM
{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}

mehaban2011
2015-06-09, 08:54 PM
سلام به همه خانومای آشپز و با سلیقه. من تازه وارد هستم میخواستم بدونم اینجا کسی هس حلیم به روش کاشانی ها درست کنه. یا کاشانی اینجا داریم که بدونه من چی مد نظرم هست؟
راستش یه همسایه کاشانی داریم ماه رمضان تقریبا هر روز اینو درست میکنن. یعنی از صبح بار میذارن واسه افطار. حبوبات و گوشت هست یه عطری هم میده آدم مست میشه ولی مث هلیم های ما نیس. فقط میدونم بهش میگن هلیم. تاحالا هم نخوردم ببینم چه مزه ایه. ولی دوباره که ماه رمضان نزدیکه دوس دارم بپزم و بخورم.
ممنوم میشم اگه کسی بلده بگه

mehaban2011
2015-06-09, 09:06 PM
برای خوشمزه تر شدم حلیم از هر گوشتی استفاده میکنید چه مرغ یا بوقلمون یا گوساله...
قلم گاو بگیرید به مدت شش هفت ساعت بذارید کاملا بپزه و آب به یک سوم مقدار اولیه برسه حالا مغز استخوان و مواد ژله مانند روی استخوان رو از استخوان جدا کنید با میکسر خوب لهش کنید و با آب قلم تو هلیمتون بریزید ببینید چقدر خوشمزه تر میشه

samagh
2015-06-25, 04:09 AM
اینم اولین هلیم ماه مبارک رمضان من

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/800d867e4bbe34ac1.jpg

مامان مریم وآرمان
2015-07-11, 01:13 PM
هلیم گندم افطاری ما

مهندس
2015-07-11, 01:28 PM
دو وعده از هلیم های افطاری...با گندم پوست کنده و مخلوط گوشت گوسفندی و مرغ{2 (6)}

مامان مریم وآرمان
2015-07-11, 01:33 PM
هلیم افطاری با گوشت گوسفند

mbanoo
2015-07-14, 09:40 AM
هلیم گندم {53}{53}

گیتار
2015-10-25, 07:54 PM
حليم گندم با الوچه خشك

277660

بلغور گندم همراه با الوچه پیازفراوون كمي نمك در ارامپز ريخته اجازه داده تا پخته شود بعد بهش گوشت پخته و له شده و اب گوشت اضافه مدام هم ميزنيم تا جا بيفته
اين حليم باب طبع كساني هس كه حليم را با نمك ميل ميكنند

baran78
2016-04-27, 10:55 PM
حليم با بلغور گندم و شير{2 (6)}

282361

baran78
2016-06-20, 05:59 PM
حليم با بلغور گندم و شير{53}

283114

baran78
2016-09-07, 07:04 PM
حليم با بلغور گندم و شير{53}

283730

mary3
2016-10-19, 11:33 AM
حلیم نذری شب تاسوعا خونه مامانم{53}{53}

baran78
2016-10-19, 10:17 PM
هلیم گندم{53}

284325

derakhshan20
2016-12-02, 11:21 AM
هلیم گندم دستپخت خانوم خونه

nafishe12
2019-05-15, 09:19 AM
سلام . گندم پوست کنده بهتره یا گندم با پوست ؟ یه چیز دیگه گندم جایگزین داره ؟ بجاش بلغور میشه استفاده کرد یا نه ؟

*Gilda*
2019-09-15, 03:04 PM
سلام.کسی هلیم در آرام پز پخته؟چقدر زمان می بره؟