مسابقه آشپزی و شیرینی پزی 52 - ویژه نوروز 93
>>> برنامه های آموزشی ویژه روزمنو <<<
مسابقه عکس کودک 24 - اخم کوچولوها !

PDA

مشاهده نسخه کامل : طرز تهیه خیارشور

*anna*
2011-12-11, 10:11 AM
دوستان سلام. من هر چی گشتم طرز تهیه خیارشورو تو فروم پیدا نکردم. {2 (26)}کسی بلد نیست؟

*عاطفه*
2011-12-11, 10:35 AM
مواد لازم :
خیار ۲ کیلو
سیر ۱ بته
هویج ۲ عدد
شوید مقداری
فلفل سبز چند عدد
سرکه ی قرمز به اندازه لازم
نمک و آب به میزان لازم
طرز تهیه :
خیارها رو شسته و داخل شیشه می چینیم . تو هر شیشه چند حبه سیر و چند حلقه هویج و چند حلقه فلفل سبز و چند برگ شوید میریزیم و میذاریم کنار.
تو یه قابلمه ۵ لیوان آب و ۵ قاشق غذاخوری نمک رو کاملا مخلوط میکنیم تا نمک حل بشه .
تو هر شیشه به اندازه ی ۲ الی ۵/۲ سانت ( ببینین این اندازه تا کجای شیشه ای که انتخاب کردین میشه ) سرکه ریخته و بقیه اش رو با محلول آب و نمک پر میکنیم و درشون رو محکم میبندیم .
یه قابلمه ی بزرگ رو انتخاب کرده و شیشه ها رو داخلش چیده و تا قسمت گلویی شیشه ها آب میریزیم و روی حرارت قرار می دهیم .
به محض اینکه رنگ خیار ها برگشت ، شیشه ها را از آب خارج کرده و اجازه می دهیم تا کاملا خنک شود .
بعد در یخچال قرار داده و بعد از دو روز دیگه مصرفش میکنیم .
فقط حواستون باشه همین که رنگ خیار ها برگشت ، از آب درش بیارین و گرنه خیارها میپزه ها

*عاطفه*
2011-12-11, 10:37 AM
من هم تو خيارشوره علاوه بر مرزه و ترخون يه كم گشنيز و شويد و كرفس هم مي ندازم كه واقعا عالي ميشه
البته من وقتي اب رو جوشوندم و نمك و سركه رو بهش دادم سبزي ها رو هم بعد از خاموش كردن زير گاز مي ريزم تو اب جوش و عطر و بوش عالي تر ميشه،كمي هم گلپر سليقه اييه

مهمترین عامل اینه که به هیچ وجه نباید هوا به خیار ها برسه تل اموقع آماده شدن در ظرفها نباید باز شود و کاملا باید درب ظروف وکیوم باشد.{53}

*anna*
2011-12-11, 10:46 AM
مرسی عاطفه جون. من فکر می کردم باید برای خیارشور خیارها باید پخته بشن...پس اینطوریه{77}

mana
2011-12-11, 06:17 PM
برای تنظیم نمک خیار شور از فرمول 19+1 +1 استفاده کنید

19 واحد آب + 1واحدنمک + 1 واحدسرکه
منظور از واحدبستگی به مقدار خیار شما داره مثلاکاسه

برای ترد موندن یک قطعه بسیار کوچک زاج سفید (اندازه یه حبه قند کوچولو برای یک ظرف 10 لیتری ) به محلول آب نمک اضافه کنید
برای هر ده لیتر آب هم یه نصف لیوان آب لیموی تازه طعم جالبی میده

سبزی ها و خیارها را خوب بشویید و حداقل 5 تا 6 ساعت روی دستمال پارچه ای پهن کنید تا آب اضافه نداشته باشه

قبلا یه جور قطره ضد قارچ ترکیبی برای آفت تو داروخانه ها پیدا میشد که اضافه کردن یه قطره از اون به محلول آب نمک مانع از برفک زدن خیار شور میشد

الان نمیدونم چی جایگزین اون قطره هه میشه

این بود راز و رمزای من برای خیار شور:35:

sama jan
2012-10-05, 05:08 PM
اولین تجربه ی خیارشور پزی:10:
917499175091751

Miriam
2012-10-12, 08:05 PM
اینم خیارشورهای من:3:البته تازه ریختم:10:
من تو خیارشورم سرکه سفید میریزم{53}

Nahid59
2012-10-12, 11:08 PM
دوستان شما هم با آب جوشیده خیارشور درست میکنید؟ اینجوری نیازی به جوشوندن هم داره؟

sama jan
2012-10-12, 11:12 PM
دوستان شما هم با آب جوشیده خیارشور درست میکنید؟ اینجوری نیازی به جوشوندن هم داره؟

ناهید جون من با آب جوشیده خنک و کمی سرکه سفید درست میکنم و بعد 48 ساعت انتقالش میدم به یخچال{2 (26)}

Miriam
2012-10-13, 12:09 AM

راستش ناهید جان من پارسال یادم رفته بود آب رو بجوشونم ولی اصلا" خراب نشد اینکه بعضی ها میگن ممکنه کپک بزنه... ولی حتما" بذار جای خنک من تو زیرزمین خونه میذارم تا خودشو بگیره بعد که بخوام استفاده کنم میذارم تو یخچال ولی اگه نزاری هم خراب نمیشه.

nasrin50
2012-10-13, 12:27 AM
خیار شورهای من که تقریبا 3 هفته شونه.
منم با آب و نمک و سرکه جوشیده سرد شده شور می اندازم...سبزیجات معطر و فلفل و سیر هم از مواد اصلی شوره.

Nahid59
2012-10-13, 12:33 AM
شما هم از خیار گلخونه ای استفاده میکنید؟
آخه الان بیشتر خیارها گلخونه ای هست{2 (14)}

Miriam
2012-10-13, 12:40 AM
نه عزیزم اینجا که هنوز خیار محلی دارند راستش تا حالا با خیار درختی درست نکردم ولی فکر کنم با بوته ای خوب بشه:3:

miaayad-hoda
2012-10-13, 10:07 AM
این هم خیار شورهای من و خاهرم که با هم نشستیم و گفتیم و خندیدیم و خیارشور انداختیم و عاقبت هم این شد که یادمون رفت توش نخود بندازیم. حالا امروز می رم سراغشون و توشون نخود می ریزم.:3:
من از شوید و جعفری و ترخون + سیر و فلفل سبز و قرمز واسه خیار شور استفاده می کنم. سبزی ها به همون ترتیب نوشتنشون مقدارشون کم می شه! بعد آب و نمک جوشیده شده رو می ذارم ولرم بشه و می ریزم روش. حدود یک هشتم شیشه رو خالی می ذارم و سرکه می ریزم. خیلی خوش طعم و عالی می شه.

Nahid59
2012-10-13, 10:15 AM
منم خیار محلی میخوام{20}
با خیار گلخونه ای کسی درست نکرده؟

Sarashpaz-Sepideh
2012-10-17, 01:10 PM
miaayad جان عجب خيارشورايي !{clap} چه فلفلايي {2 (30)}{2 (30)}
اينم خيارشور من با خيارهاي باغ {21}
خيلي خيلي خوشمزه .براي سبزيجاتشون از ترخون و شويد و سير و فلفل سبز تند استفاده ميكنم .تو يه كتابي خونده بودم برگ مو و كمي زيره هم توش بريزيم خوب ميشه ولي امتحان نكردم تاحالا.
ببخشيد كه يكم سايزشون بزرگه {71} عكس اون كوچولوهاش رو هم ميذارم .:10:

Nahid59
2012-10-17, 01:30 PM
مامان من برگ مو میریزه تو خیار شور مزش خوب میشه{2 (30)}

atefe.godarzi
2012-10-31, 06:10 PM
اینم خیار شور که دیروز درستیدمش!من نخود هم انداختم توش.{2 (30)}

parvane
2012-10-31, 08:46 PM
دوستان برای شور انداختن بهتره از سنگ نمک استفاده کنید چون باعث میشه خیارها یا هر سبزی دیگه سفت و ترد بمونه . من از اب نجوشیده استفاده میکنم و تا یک هفته مرتب نگاه میکنم که اگه اب نمکش کم شده باشه اضافه کنم.

ماهمون
2012-10-31, 11:16 PM
بچه ها نخود برای چی میندازین؟
نخودی که میریزن تو آش استفاده می کنین؟
چرا؟
توی دوغ شنیدم که میندازن گاز دار بشه
ولی تو خیار شور برای چی میندازین؟{2 (26)}

*عاطفه*
2012-11-01, 02:01 AM
ماهمون جون

واسه تردی خیارشور نخود می ندازن توش:3:

ماهمون
2012-11-01, 10:05 AM
ممنون مامان عاطی جون حالا چند تا مینداز؟ یک دونه ؟ راستش من دو کیلو یا یک کیلو یادم نیست خیار ریز خریدم برای خیار شور و میخوام بندازمشون تو ظرف سطلی ماست. داخل اون چند تا نخود بندازم کافیه؟

banoo3
2012-11-01, 12:07 PM
خانما چرا خیار شور که میندازم بعضی وقتا توش پوک میشه ؟

Azijam
2012-11-03, 02:38 PM
خانما چرا خیار شور که میندازم بعضی وقتا توش پوک میشه ؟

خانمی............ آب نمک عامل خروج بیشتر آب از خیار و باعث چروكیده(یا پوک) شدن آن میشه......................... بهترین غلظت آب نمک برا تهییه خیار شور ۵ درصد

Azijam
2012-11-03, 02:57 PM
این هم خیار شور های من{2 (5)}...........................من یه نکته بگم:من همیشه تو بطری نوشابه خیار شور میندازم(چون سر بطری کوچیکه و خوب کیپ میشه و این باعث میشه اصلا خیار شور کپک نزنه)........................موقع مصرف باز میکنم و اونو تو ظرف شیشه ای درب دار تو یخچال نگه داری میکنم..........................یه نکته دیگه:من اب رو میذارم جوش بیاد بعد نمک و سرکه اضافه میکنم ...................میذارم دمای اب حدود 85 _ 90 برسه بعد اب داغ رو ............روی خیارها میریزم..................وقتی اب رو به خیار ها اضافه کردم دمای اب حدود 72 تا 75 درجه میرسه تو این دما تمام میکرب های عامل کپک و بیماریهای دیگه از بین میره(تو این حالت حتی اگه خیار ها خیس باشن و سبزی ها مرطوب باشن خیارشورتون کپک نمیزنه) ..................و خیار ها استریل میشن..................و زمان بیشتری میتونید اونو نگه داری کنید

maryama
2012-11-03, 05:10 PM
خانومی نخود خام دیگه؟؟؟!!

*عاطفه*
2012-11-04, 12:16 PM
ممنون مامان عاطی جون حالا چند تا مینداز؟ یک دونه ؟ راستش من دو کیلو یا یک کیلو یادم نیست خیار ریز خریدم برای خیار شور و میخوام بندازمشون تو ظرف سطلی ماست. داخل اون چند تا نخود بندازم کافیه؟

خواهش می کنم عزیزم
فقط امیدوارم دیر نگفته باشم:3:

فکر کنم برای دو کیلو حدود 10 تا دونه خوبه

diktator
2013-01-07, 09:25 AM
با سلام وتشکر
چند تا سوال داشتم
اول اینکه من چون ذوق داشتم سری خیار شور درست کنم پس سرکه نداشتم وسبزی جات هم نداشتم و منهای این دومورد با دستور تهیه شروع به کار کردم و درست کردم الان اگه بعد چند روز برم سرکه بریزم تو محلولم چه اتفاقی می افته اصلا تاثیر داره ؟
دوم اینکه فلفل و سبزیجات و سیر و نخود چطور آیا بریزم یا دیگه نریزم
سوم اینکه من تا حالا سرکه سفید ندیدم آیا وجود داره چون معمولا سرکه رنگی هستش
و در آخر اینکه اب یه نمه کمتر از سر ریز شدن بود واینکه خیار ها سرشون بیرون مونده میگین چیکار کنم اونا رو چه جوری ببرم پائین آیات با سبزیجات فشارشون بدم چون زیر خالی و خیارها اومدن بالا چون کم هستن
لطفا پاسخ بدین ممنون میشم کلا کار عجله ای شد و دوست ندارم تجربه اولم خراب بشن

SAHAR NAAZ
2013-01-07, 11:59 AM
با سلام وتشکر
چند تا سوال داشتم
اول اینکه من چون ذوق داشتم سری خیار شور درست کنم پس سرکه نداشتم وسبزی جات هم نداشتم و منهای این دومورد با دستور تهیه شروع به کار کردم و درست کردم الان اگه بعد چند روز برم سرکه بریزم تو محلولم چه اتفاقی می افته اصلا تاثیر داره ؟
و در آخر اینکه اب یه نمه کمتر از سر ریز شدن بود واینکه خیار ها سرشون بیرون مونده میگین چیکار کنم اونا رو چه جوری ببرم پائین آیات با سبزیجات فشارشون بدم چون زیر خالی و خیارها اومدن بالا چون کم هستن

عزیزم سرکه سفید هست اما سفید نیست بیرنگه. مثل آب

diktator
2013-01-07, 01:31 PM
عزیزم سرکه سفید هست اما سفید نیست بیرنگه. مثل آب

ممنون از لطف شما{53}{53}
ای کاش اون چند تا سوالم رو هم یه بنده خدائی که استاد این کار هست پاسخ بده و اگه قرار این خیار شور به عمل نیاد الکی یه بیست روز ما چشم انتظار نشیم اونم که من عجولم البته الان شده 19 روز

مهندس
2013-01-07, 01:45 PM
یکی از دوستام یه پیشنهاد داد که من عملیش کردم و خیلی خوب جواب داد. اینکه ظرف خیارشور رو یه چند روز توی کابینت و جای تاریک بزاریم بعد توی یخچال.
من خودم یه دبه خیار گذاشتم از اول توی یخچال هنوز نگرفته اما با راهکار این دوستم یه هفته ای خیارشور داشتم

همیشه سعی میکنم که ظرفی رو انتخاب کنم که وقتی خیارهارو توش به صورت فشرده میزارم جای خالی ازش نمونه و ظرف به اندازه خیارها باشه. و کاملا هم فشرده میزارم

من اون موقع سبزی خشک ریختم نعناع و شویدو و حتی فلفل و سیر هم نداشتم از پودرش استفاده کردم.کمی هم زیره سبز و سیاه زدم. عطر و طعمش خیلی خوب شده

البته من به قول شما استاد این کار نیستم ولی به نظر من هیچ مشکلی نیس که بعدا یه سری مواد رو اضافه کنی دوست من. خودم این کارو کردم وسیر رو بعدا توش انداختم

Miriam
2013-01-07, 01:59 PM
با سلام وتشکر
چند تا سوال داشتم

دوست عزیز اشکال نداره اگه الان سرکه بریزی در مورد فلفل و سبزیجات هم فکر نکنم مشکلی پیش بیاد فقط در جای خنک و تاریک قرار بده.ایشالا که خوب در میاد{53}

<باران>
2013-01-07, 03:22 PM
راستی{103}خانمها وقتی خیاشور گذاشتین چندتا دونه تخم گشنیز نکوبیده داخلش اضافه کنین خیلی خوش عطرو طعم میشه.بعضیها هم واسه اینکه خیارشور تردبشه داخلش جوهر لیمو اضافه میکنن

diktator
2013-01-14, 07:35 AM
با سلام
پس از مطالعه تاپیک وپرسش از دوستان خیارشور گذاشتم ودوروزی تو کابینت بود و خیلی سرحال وبعد گذاشتم تو یخچال البته چون جا نمیشد افقی گذاشتم و بعداز دو روز دیشب نگاه کردم دیدم اب خیار شور انگار یه حالت کرم رنگ و غلیظ به خودش گرفته باشه از یخچال در آوردم و توبالکن که الان سرده گذاشتم اما انگاری خراب شده و فاسد بشن من خودم احتمال میدم از نخودهای آبگوشتی که به تعداد ده عدد داخلش ریختم واونا پوکیدن این وضع پیش اومده چون ته ظرف که ظرف نوشابهخانواده باشه یه همچین رسوبی جمع شده حالا میفرمائید چی کار کنم آیا دوباره آب شور تهیه کنم واین آب رو دور بریزم کلی زحمت کشیده بودم از دیشب تا الان واقعا حالم گرفته شده از دوستان عزیز خواهش میکنم یه فکر اورژانسی بکنن که چه جوری خیار شورها رو نجات بدم
ممنون میشم

مهندس
2013-01-14, 11:15 AM
دوست عزیز من با این مشکل برخورد نکردم بعد از دو سه روز آبش شفاف بود شاید به خاطر نخود زیاد یا نمک زیاد بوده باشه

SAHAR NAAZ
2013-01-14, 11:24 AM
منم هفته پیش خیار شور انداختم توش نخود هم انداختم اونم خام . دیشب که ازش خوردم آبش کاملا شفاف بود نخو.دها هم درسته بودن. تازه 5 روز بیرون یخچال بود و دو سه روزه رفته تو یخچال

Miriam
2013-01-14, 11:56 AM
با سلام
پس از مطالعه تاپیک وپرسش از دوستان خیارشور گذاشتم ودوروزی تو کابینت بود و خیلی سرحال وبعد گذاشتم تو یخچال البته چون جا نمیشد افقی گذاشتم و بعداز دو روز دیشب نگاه کردم دیدم اب خیار شور انگار یه حالت کرم رنگ و غلیظ به خودش گرفته باشه از یخچال در آوردم و توبالکن که الان سرده گذاشتم اما انگاری خراب شده و فاسد بشن من خودم احتمال میدم از نخودهای آبگوشتی که به تعداد ده عدد داخلش ریختم واونا پوکیدن این وضع پیش اومده چون ته ظرف که ظرف نوشابهخانواده باشه یه همچین رسوبی جمع شده حالا میفرمائید چی کار کنم آیا دوباره آب شور تهیه کنم واین آب رو دور بریزم کلی زحمت کشیده بودم از دیشب تا الان واقعا حالم گرفته شده از دوستان عزیز خواهش میکنم یه فکر اورژانسی بکنن که چه جوری خیار شورها رو نجات بدم
ممنون میشم

در مورد رنگ کرمش مطمئن نیستم ولی ممکنه از نخود زیاد بوده باشه ولی رسوبش به خاطر نمک زیادش میتونه باشه یا اینکه نمک خوب حل نشده،ببین اگه طعم و یا بوی بدی نمیده اشکال نداره خراب نشده.

diktator
2013-01-14, 12:12 PM
ضمن تشکر
خب الان فوری ترین کاری که میتونم بکنم چیه راستش من خیلی حرفه ای نیستم و همین مطالب شما بود که منو سر ذوق آورد و هلم دادین جلو والان موندم چیکار کنم واقعیتش برام خیلی مهمه که تجربه اولم درست از آب دربیاد

من نمک رو به اندازه ای که فرموده بودین ریختم وگذاشتم یه قل هم بخوره
حالا چطوری بفهمم که نمکش زیاده آیا ابش رو عوض کنم یا همین جوری پناه بر خدا بزارم بمونه تا یک هفته دیگه ببینم چی میشه ونهایتا بریزم دور دیگه
ضمن اینکه من اب شور رو همون روز اول رو اجاق تست گرفتم خب شور بود اما طبیعی بود وخیلی شور نبود و همون قانون 19+1+ 1 رو رعایت کردم

Miriam
2013-01-14, 12:18 PM
ببین اگه کپک نزده بذار بمونه میتونی سرشو هم برداری ببینی بوی بد میده یا نه! در مورد رسوبی که تهش بسته بذار باشه نمیخواد آبشو عوض کنی برای منم یه بار اینجوری شده بود:3:ولی راستش در مورد رنگ کرمش نمیدونم{2 (26)}

diktator
2013-01-14, 01:36 PM
ببین اگه کپک نزده بذار بمونه میتونی سرشو هم برداری ببینی بوی بد میده یا نه! در مورد رسوبی که تهش بسته بذار باشه نمیخواد آبشو عوض کنی برای منم یه بار اینجوری شده بود:3:ولی راستش در مورد رنگ کرمش نمیدونم{2 (26)}

ممنون از لطفتون چک میکنم ببینم چه مرگش شده اگه بوی بد داشت دیگه خب حتما باید آبش عوض بشه واگه نه که به قول شما میزارم همینجوری پیش بره

بازم مرسی

diktator
2013-01-15, 07:46 AM
شکر خدا درش رو باز کردم عطر مطبوعی داشتم علی الرغم اینکه رنگ آبش عوض شده ولی فکر کنم کلا آماده خوردن شده باشه وهمه چیزش میزون حتی شوریش
فقط چی کار کنم که دفعه بعد آبش تیره و کدر نشه چون در شکل ظاهر خیلی تاثیر داره برای مصرف کننده
بازم مرسی از همه دوستان عزیز {53}

Miriam
2013-01-15, 09:09 AM
شکر خدا درش رو باز کردم عطر مطبوعی داشتم علی الرغم اینکه رنگ آبش عوض شده ولی فکر کنم کلا آماده خوردن شده باشه وهمه چیزش میزون حتی شوریش
فقط چی کار کنم که دفعه بعد آبش تیره و کدر نشه چون در شکل ظاهر خیلی تاثیر داره برای مصرف کننده
بازم مرسی از همه دوستان عزیز {53}

نوش جانت دوست عزیز{53} نخود کمتر بریز و اینکه کاملا" نمک رو حل کن،چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه{2 (26)} اگه میتونی عکس خیارشورت رو برامون بذار:3:

diktator
2013-01-15, 09:59 AM
نوش جانت دوست عزیز{53} نخود کمتر بریز و اینکه کاملا" نمک رو حل کن،چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه{2 (26)} اگه میتونی عکس خیارشورت رو برامون بذار:3:

با تشکر از جنابعالی
درمورد نخود حتما کمتر می ریزم اما درمورد حل کردن نمک واقعیتش نمک و سرکه رو بعد از جوش اومدن آب ریختم وگذاشتم یه قل بزنه حالانمی دونم شاید بایدبیشتر رو اجاق می موند یا از ابتدا باید نمک وسرکه رو می ریختم
بازم مرسی
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]

diktator
2013-01-16, 07:44 AM
یه مورد دیگر هم اینکه خیار شور ها یه مقداری شور شدن و مجبور شدم الان چند تا تکه سیب زمینی بندازم توشون تا قدر نمکشو بگیری
البته من طبق دستور نمک ریختم وبا انگشت هم آب رو تست گرفتم قدر شور بود حالا نمی دونم وقتی آب رو مزه میکنم آیا باید به شوری بزنه یا خیر چون دوست ندارم دفعه بعد اینقدرشور بشه البته قابل تحمل هستش ولی خب درست نیست
ممنون

Miriam
2013-01-16, 01:10 PM
برای اولین بار خیلی خوبه{clap} الان به نظرم همون نمکش زیاده:3:ولی یه چند بار درست کنی قلقش دستت میاد من که دیگه همینجوری درست میکنم یعنی اندازه گیری ندارم{4} میتونستی اگه خیلی شور بود آبشو عوض کنی و این دفعه آب کم نمک تری درست کنی و بریزی توش{53}

diktator
2013-01-16, 06:40 PM
برای اولین بار خیلی خوبه{clap} الان به نظرم همون نمکش زیاده:3:ولی یه چند بار درست کنی قلقش دستت میاد من که دیگه همینجوری درست میکنم یعنی اندازه گیری ندارم{4} میتونستی اگه خیلی شور بود آبشو عوض کنی و این دفعه آب کم نمک تری درست کنی و بریزی توش{53}

دستتون درد نکنه بلاخره باعث شدین برای اولین بار از خیارشور خونگی استفاده کنیم و اگه عمری باقی موند وحوصله ،از این به بعد دیگه در این زمینه خود کفا شیم
بازم مرسی تجربه لذت بخشی بود

berg
2013-01-16, 06:58 PM
من دوست دارم درست کنم نمی دونم چرا نرم می شود

Miriam
2013-01-16, 07:26 PM
خیار شور به دلایل مختلف می تواند دچار فساد و تغییران نامطلوب شود . به عنوان مثال :

1 - بادکردگی : ممکن است خیارهای خیار شور دچار بادکردگی شوند که اگر خیلی شدید باشد می تواند باعث از هم پاشیدگی و له شدگی آنها شود . باد کردگی به دو دلیل اتفاق می افتد :

· ممکن است به علت یکسان نبودن درجه رسیدگی خیار ها اتفاق بیفتد . بنابراین برای جلوگیری از آن و نیز افزایش کیفیت محصول بهتر است از خیارهایی با درجه رسیدگی و اندازه یکسان استفاده نمود .

· گاهی در اثر رشد باکتریها و قارچهای نامطلوب گاز تولید می شود و در اثر فشار گاز و نمک خیار دچار بادکردگی می گردد .

2 - نرم شدن : این نوع صدمه معمولا" چند روز یا چند ماه بعد ایجاد می شود که در اثر تجزیه مواد داخل خیار است . این حالت ممکن است به علت رشد میکروبها ، کپک ها ، مخمرها یا در اثر آنزیم درون خیار یا شکوفه آن باشد .

3 - کپک زدگی : یکی از انواع فساد خیار شور کپک زدگی است که در اثر رشد کپک ها و مخمر ها اتفاق می افتد که معمولا" در اثر عدم رعایت نکات بهداشتی در تهیه خیار شور و نگهداری آن در شرایط نامطلوب ایجاد می شود .

pani27
2013-01-16, 11:56 PM
دوستای گل و هنرمندم من خیارشورو اینطور درست میکنم یک هفته ای هم آماده میشه عالیه خیارا(خیار محلی نه گلخانه ای) رو شسته ته ظرف شیشه ای تاکید میکنم شیشه ای چیده یک سوم شیشه را سرکه سفید ریخته بعد چند حبه سیر و چند فلفل سبز و مقداری سبزی خشک ترخون(بازم تاکید سبزی خشک ) باشه بعد تو قابلمه مقدار زیادی نمک رو با آب مخلوط و میذاریم جوش بیاد ( مزه آب رو به شوری باشه) وقتی جوش اومد همونطور رو خیار ها میریزیم یه شب بیرون یخچال بعد تو یخچال نگهداری میکنیم. خیلی خوشمزه است تقریبا یه هفته ده روزه آمادهاست ولی هرچی بیشتر بمونه بهتر میشه البته اگه بمونه. تقریبا مزه خیارشورای شیشه ای بازارو میده.

Zigma
2013-01-17, 09:15 PM
من هم تو خيارشوره علاوه بر مرزه و ترخون يه كم گشنيز و شويد و كرفس هم مي ندازم كه واقعا عالي ميشه
البته من وقتي اب رو جوشوندم و نمك و سركه رو بهش دادم سبزي ها رو هم بعد از خاموش كردن زير گاز مي ريزم تو اب جوش و عطر و بوش عالي تر ميشه،كمي هم گلپر سليقه اييه

مهمترین عامل اینه که به هیچ وجه نباید هوا به خیار ها برسه تل اموقع آماده شدن در ظرفها نباید باز شود و کاملا باید درب ظروف وکیوم باشد.{53}

Miriam
2013-01-17, 09:24 PM
تا عاطفه جون بیاد من جواب میدم:3:معمولا" من هر جا که دیدم میذارن آب خنک بشه.

Zigma
2013-01-17, 11:59 PM
اي وأي من اين و الآن ديدم و خيارشورام رو درست كردم من اب را همون جوري داغ ريختم رو خيار شورا و در شون رو بستم به نظرتون جه بلايي سرشون مياد. :42:

Zigma
2013-01-18, 12:02 AM

دوستای گل و هنرمندم من خیارشورو اینطور درست میکنم یک هفته ای هم آماده میشه عالیه خیارا(خیار محلی نه گلخانه ای) رو شسته ته ظرف شیشه ای تاکید میکنم شیشه ای چیده یک سوم شیشه را سرکه سفید ریخته بعد چند حبه سیر و چند فلفل سبز و مقداری سبزی خشک ترخون(بازم تاکید سبزی خشک ) باشه بعد تو قابلمه مقدار زیادی نمک رو با آب مخلوط و میذاریم جوش بیاد ( مزه آب رو به شوری باشه) وقتی جوش اومد همونطور رو خیار ها میریزیم یه شب بیرون یخچال بعد تو یخچال نگهداری میکنیم. خیلی خوشمزه است تقریبا یه هفته ده روزه آمادهاست ولی هرچی بیشتر بمونه بهتر میشه البته اگه بمونه. تقریبا مزه خیارشورای شیشه ای بازارو میده.

راستش من از اين دستور درست كردم {2 (26)}

Miriam
2013-01-18, 12:16 AM
راستش من از اين دستور درست كردم {2 (26)}

خوب این یه روش سریع هستش و من تا حالا تجربه اش نکردم{2 (26)}ولی خوب وقتی دوستان میگن حتما" خوب میشه:3:

diktator
2013-01-18, 12:51 PM
اي وأي من اين و الآن ديدم و خيارشورام رو درست كردم من اب را همون جوري داغ ريختم رو خيار شورا و در شون رو بستم به نظرتون جه بلايي سرشون مياد. :42:

منم داغ ریختم ودرست شد البته دوستان گفتن یه مقدار خنک تر بشه بهتره ولی در کل اب جوش باعث میشه زودتر درست شه

Nahid59
2013-01-18, 03:10 PM
منم یه شیشه امتحانی با آب داغ درست کردم منتها یادم رفت سرکه بریزم
یه روز زیر میز گذاشتم جای تاریک بعد هم تو یخچال الان دو روزه

Zigma
2013-01-19, 10:39 AM
منم یه شیشه امتحانی با آب داغ درست کردم منتها یادم رفت سرکه بریزم
یه روز زیر میز گذاشتم جای تاریک بعد هم تو یخچال الان دو روزه

بس ناهيد جون خيارشورامون باهم ميرسند {1} خبرشو بذار

nila
2013-01-19, 11:29 AM
توجه توجه یه نکته از مامان بزرگم...اگه برای تهیه خیارشور از چنتا نخود خام استفده کنید خیارشورتون ترد و خوش رنگ تر میشه...یعنی زمانی که خیارا رو تو سرکه میذارید چندتا نخود خام هم بندازید تو شیشه...{2 (5)}

Zigma
2013-01-26, 12:21 AM
بس ناهيد جون خيارشورامون باهم ميرسند {1} خبرشو بذار

من امروز در يكي از شوشه هاي خيارشورامو باز كردم و ديدم هم يه كم شل بود و هم طعم جالبي نداشت {2 (26)} با نااميدي دوباره درشو بستم و كذاشتمش تو يخجال تا ببينم تا آخر اين هفته جي ميشه . ناهيد جون تو خيار شورت رو تست كردي ؟؟

SAHAR NAAZ
2013-01-26, 09:59 AM
همسری طعمشو دوست نداره. منم میخام بدمشون به این و اون{20}{20}{20}{20}

Zigma
2013-01-26, 11:00 AM
همسری طعمشو دوست نداره. منم میخام بدمشون به این و اون{20}{20}{20}{20}

ستاره جون با كدوم دستور درست كردي عزيزم ؟

SAHAR NAAZ
2013-01-26, 11:57 AM
عزیزم من از دستور آزی جون درست کردم . میگه مزه بیرونی هارو نمیده
و البته من ترخون و مرزه گیر نیاوردم. فقط جعفری و نعناع و مرزه خشک ریختم شایدم مال اونه

Miriam
2013-02-22, 11:21 PM
این هم خیارشور من که چند ماه پیش ریخته بودم البته خیلی وقت بود که درست شده بود ولی تازه سرشو باز کردم:3:

diktator
2013-02-23, 08:23 AM
با تشکرهمه تو درست کردن خیار شور استاد شدن من هنوز تو کلاس اول موندم
چند تا مشکل دارم
اول اینکه نمی دونم چرا با اینکه خیار شورهام خوشمزه وخوش طعم میشه اما آبش بعد دو روز کدر میشه قبلا هم عکس ضمیمه کردم
مورد بعد تو آخرین مرحله بعضی از خیار شورهام کلا خیارش سفید شوده بود به جای اینکه سبز بشه و بقیه هم داخلش هنوز خام بود البته دایره بیرونیش چرا؟

katayoon a
2013-04-06, 03:30 PM
سلام بچه ها سال نو همه تون مبارک .من مدتهاست که خیار شور فوری درست میکنم که خوشمزه است ولی نمی دونم که در خیار شور های بازاری چی میریزن که عطر وطعم بسیار خوبی داره ؟هر کی میدونه لطفا کمکم کنه ممنونم از همتون

victoria
2013-06-15, 01:40 PM
منم خيار شور درست كردم
من داخل ظرفي خيارها را ميچينم بعد كه ظرف پر شد بسته به اندازه ظرف ليتري آب داخل پارچ ميريزم مثلا 1 ليتر آب به همراه 3 قاشق غذا خوري نمك و يك فنجان سركه به خوب به هم ميزنيمك تا نمك كاملا حل شود بعد اب نمك را داخل ظرف خيار شور ميريزيم در ضمن ميتوانيم براي خوشمزه تر شدن خيار شور از فلفل تند و چند حبه سير و سبزي معطر استفاده كنيم .من بهذ شخصه تند دوست دارم در ضمن توي عكس زير خيار شور ها را شستم تا كمي از تنديش كم بشه.{eek}

sainaap
2013-07-20, 03:38 PM
من که درست میکنم آبش کدر میشه ونرم میشه

من عاشق خیارشور بازاری(آماده)هستم ولی خیارشورهام اونجوری نمیشه امیدوارم روش1+1+19جواب بده
{63}

Sarashpaz-Sepideh
2013-09-05, 03:50 PM
خيارشورهاي من. كه به قول اراز جون پنچر نميشن {21} و سبزيجاتش متشكل از شويد و ترخون هست و كروز(كرفس تازه بالغ شده تهرانيها){21}چون اين سبزي معادل فارسي نداره و تو تهران هم استفاده نميشه فقط اذربايجانيها اونو ميشناسن .:3:از لحاظ قيافه و بو چيزي بين كرفس و جعفري هست. سير و فلفل تند.
اب نمك هم چشمي درست ميكنم. ولي بايد مقداري شور باشه. به اندازه 1 ليوان هم سركه سفيد . كه حسابي خرت خرت كنه.

Shady
2013-09-05, 06:44 PM
مُرده دستور نوشتنمت سپیده {21}{21}
خب توضیح بده ببینم چی کار کردی ؟

Sarashpaz-Sepideh
2013-09-05, 09:11 PM
مُرده دستور نوشتنمت سپیده {21}{21}
خب توضیح بده ببینم چی کار کردی ؟
نوشتنمت نه و نوشتنتم درسته شادييييييييييي{4}{4}{4}{2 (5)}:11:{2 (6)}:10:{71}كلي با خودم هجي كردم تا درستشو بگم{21}
اي به چشم :25:جون بخواه:11:
اول خيارا رو ميشورم ..............سبزيجات رو با ساقه و اگر شويدها گلدار باشن بهتره چون عطرش غليظتره اصطلاحا به خيارشوهايي كه تو بازار به فروش ميرسن و از اون خيلي خوشمزه هان ميگن dill cucumber يعني خيارشوري كه توش شويد داره {2 (30)}

خب .خيارارو ميچينم تو ظرف نوشابه يعني بطري نوشابه ببخشيد {71} بعد از هرلاي خيار سبزي و سير و فلفل ميندازم. تاااااااااا شيشه پر بشه.
بعد جونم برات بگه تو يه ظرف اب (از شيرآب لوله كشي {4}) را باز ميكنم و توش مقدار زيادي نمك ميريزم بايد به قدري شور باشه كه موقع چشيدن ادم اذيت بشه از شوري . توش سركه ميريزم. ميگم بازم چشمي هست {2 (26)} اينبار اندازه ميكنم و ميگم. {1}و شيشه رو پر ميكنم و ميذارم يخچال. من همه ترشي ها و شورها و خيارشورها و از اين قبيل رو تو يخچال ميرسونم.
اين بود تجارب من.{2 (5)}

Sarashpaz-Sepideh
2013-09-05, 10:19 PM
الهی دستات درد نکنه {3 (4)}
بابا یه ت و یه م جابجا شده دیگه {4}{4} باز خوبه تونستی بخونی من تو این شرایط ریست میشم {21}

سپیده بعد از اینکه رسید میشه بیرون نگه داشت؟
شادي{2 (5)}{2 (5)}{2 (5)}:11:{2 (6)}

والا دروغ چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نميدونم{2 (26)}{65}:42: ولي فكر نكنم ها .چون معمولا تا برسه ميذارن بيرون و بعدا از رسيدن ميذارن يخچال كه حتما خراب نشه. {2 (26)}{2 (4)}

نادیه
2013-09-06, 12:06 AM
159752این خیار شورها را تازه امروز گذاشتم

نادیه
2013-09-06, 12:09 AM
این ها رو هم هفته پیش گذاشتم159754

Hanichef
2013-09-06, 11:20 AM
سپیده جون، دوستایی که توی شیشه نوشابه درست می کنین...میشه بهم بگین توی شیشه رو پر کردن آسونه؟ یعنی خیارها رو میشه راحت و منظم توش چید؟{2 (26)}

Sarashpaz-Sepideh
2013-09-06, 04:43 PM
سپیده جون، دوستایی که توی شیشه نوشابه درست می کنین...میشه بهم بگین توی شیشه رو پر کردن آسونه؟ یعنی خیارها رو میشه راحت و منظم توش چید؟{2 (26)}

اره هانيه جون خيلي اسونه كاري نداره شيشه رو تقريبا افقي بگير كه سرش به سمت خودت باشه خيارهارو بنداز توش ليز بخورن برن پايين {4} شيشه اب معدني از نظرمن بهتره چون اگه دقت كرده باشي دهانه شون نسبت به شيشه نوشابه گشادتره. خيارايي كه يكم چاقالو تر باشن هم راحت ميرن توش. ولي چون شيشه اونا نازكتره احتمال سوراخ شدگي و انفجارش هم هست. {2 (14)}:42:بعد كه خيارشور رسيد و اماده خوردن شد با چاقو حدودا 5 سانت از بالاي شيشه رو ببر و پر كن تو ظرف دربسته كه بتوني بذاري يخچال.{1}

Araz
2013-09-14, 04:47 PM
من برای سبزی خیارشور از ترخون و شوید و کرویزاستفاده میکنم میدونم عمرا کسی حاضر نمیشه از روش و دستور من برای خیارشور استفاده کند چون سابقه ام با اون خیارشورهای پنجر خراب شده ولی خوب میگم سیر و فلفل تلخ و یه کم زاج و 19پیمانه آب و 1پیمانه سرکه و یک پیمانه هم نمک میریزم
162644 162646

Maryam_chef
2013-09-14, 07:51 PM
اینم خیار شور های من :
فعلا شیشه کوچک رو باز کردم
خیلی ترد شده (چند روز دیگه باشه بهتره )

zahori
2013-09-20, 10:53 AM
اینم خیارشورهای من{4} من تا الان یکبار هم خیار شور از بیرون نخریدم یعنی تا این حد کدبانو اما{21}{65}

sainaap
2013-10-22, 03:51 PM
من با این روش که توی گوگل سرچ کردم آشپزخونه الهام خیلی به نظرم خوشمزه وسفت میشه امتحان کنید

داخل این شیشه برای اینکه اندازه دستتون بیاد2 الی 3سانت سرکه میریزیم وبعد آب جوشیده خنک شده بانمک فلفل قرمز وترخون وسیر خیارها راهم که شسته ایم باخلال دندون سوراخ میکنیم نمک برای این شیشه یک قاشق غذاخوری هستش

درشو محکم میبندیم تا هوا داخلش نرود یک هفته ای آماده است وقتی آماده شد داخل یخچال بذارید

به اندازه یک شیشه حتما امتحان کنید من که راضیم

zahra_86
2013-11-20, 09:45 PM
دوستان من همیشه از درست کردن خیار شور واهمه دارم,سال پیش درست کردم با روشی که تو این تایپک خونده بودم و یادم نمیاد کدوم روش بود,کپک زد{verysad}تو دستور نوشته بود 2روز بیرون یخچال و بعد انتقال بدید به یخچال.نه تنها کپک نزد بلکه آماده نشد واسه خوردن.{102}من این تایپیک رو کامل خوندم.هر کی واسه خودش یه روشی داره,خواهشا{77}یکی به من یه دستوری بده که تمام موادش رو اندازش مشخص باشه(یه مقدار نمک,یک سوم شیشه سرکه نداشته باشه)خواهشا,خواهشا{77}{77}
در ضمن من تا جایی که یادم میاد,اطرافیانم خیار شور که درست می کردن همش بیرون از یخچال بود.مگر زمانی که می خواستن مصرف کنن به داخل یخچال می ذاشتن{2 (26)}

diktator
2013-11-21, 07:34 AM
منم از خیر درست کردن خیار شور گذشتم خودم چند بار درست کردم و هربار یه جور شد
یه بار کپک زد یه بار شور شد یه بار خیلی بی نمک شد دردسر تون ندم و همیشه هم اب خیار شور کدر میشد کلا خونواده خوش شو ن نیومد ما هم خیار شور از بیرون میگیریم خلاص{21}

maral juju
2013-11-24, 05:23 PM
دوستان خوب و عزیز روزمنویی به کمکتون نیاز دارم
1- مدت 4 هفته است که خیار شور گذاشتم
2-با اب +سرکه و مخلفات اندازه
3- از خیار درختی استفاده کردم
4-اما با گذشت زمان فوق خبری از آماده بودنش نیست
5- داخلش کاملا ترد و سفیده
6- خود خیار ها هم کمی سفید شده اند
چند تا عکس برای پی بردن به عمق فاجعه
حالا چیکار کنم{2 (26)}

آجیل آجیلی
2013-11-24, 07:34 PM
مارال جون اگر درجای سرد سیری هستید چهار هفته برای جاافتادن خیارشور مدت کمی باید 40 تا45 روز زمانلازم است ودراین مدت نباید درب شیشه باز شود البته باید درنظر داشت که خیار درختی برای شور درست کردن مناسب نیست

maral juju
2013-11-24, 07:48 PM
مارال جون اگر درجای سرد سیری هستید چهار هفته برای جاافتادن خیارشور مدت کمی باید 40 تا45 روز زمانلازم است ودراین مدت نباید درب شیشه باز شود البته باید درنظر داشت که خیار درختی برای شور درست کردن مناسب نیست

آره بجنورد سردو خشک ( نیمه کوهستانی) و تقریبا از زمانیکه خیارشور گذاشتم هوا خیلی سرد شده .
چرا خیار درختی مناسب نیست ؟ فقط به خاطر طعمش چون از باران عزیز ومریم عزیز هم همین توصیه رو دریافت کردم {53}

آجیل آجیلی
2013-11-24, 10:27 PM
مارال عزیز خیار درختی بافت نرمتری نسبت به خیارهای جالیزی دارد خیار هرقدر که بافت سفتری داشته باشد برای شور مناسبتر است باید توجه داشت که مرغوب بودن خیاریکی از علتهای خیار شورخوباست وماندگاری زیاد شور است

afshiiin
2013-11-25, 12:58 PM
خانوما اخرش ما نگرفتیم باید تا کی بیرون بمونه بعد منتقل شه تو یخچال
من که تو بطری اب معدنی درس کردم 2روز گذاشتم تو کابینت که نور بش نخوره بعد گذاشتم تو یخچال,الان 2هفته میشه یعنی اشتباه کردم
هنوزم درس نشده,کمک برسونین{2 (14)}

solmaz55
2013-11-27, 05:14 PM
خیار شور {4}

<باران>
2014-04-06, 12:09 PM
خیار و خوب شسته میذارم حسابی خشک بشه.داخل ظرف مورد نظر میچینم.((اگر بخوام از شیشه استفاده کنم ظرفهای شیشه ایی رو تو آبجوش چند دقیقه ایی میذارم بجوشه))شوید.ترخان.سیر و فلفل قرمز..و تخم کشنیز نکوبیده هم اضافه میکنم..تخم کشنیز طعم خوبی به خیار میده
مقدار آب و نمک و سرکه و چشمی اضافه میکنم..ترکیب این مواد رو میچشم اندازه بود روی خیارها میریزم..در ضمن اگه بخوام تو ظرف پلاستیک خیار شور بذارم از آب جوش سرد استفاده میکنم اگر بخوام تو ظرف شیشه ایی خیار شور بذارم از آب جوش استفاده میکنم..یعنی همون موقع که رو حرارت قل میزنه میریزم تو شیشه..اینجوری در شیشه رو که میبندم خوب وکیوم میشه..در ضمن آب خیار شور همیشه شفاف و تمیز میمونه
ظرفهای حاوی خیار شور و میذارم تو جای خنک و دور از آفتاب بعد از گذشت یک هفته تا 10 روز میتونم ازش استفاده کنم و میذارم تو یخچال

باران78
2014-04-16, 05:55 PM
خيارشور....

البته تازه 24 ساعته درستشون كردم...{53}

219340