کارگاه های آموزشی در رومنو - جشنواره پاییز هزار رنگ
مسابقه آشپزی 54 در روزمنو
کارگاه آموزش نوشیدنی های گرم

PDA

مشاهده نسخه کامل : طرز تهیه خیارشور

*anna*
2011-12-11, 10:11 AM
دوستان سلام. من هر چی گشتم طرز تهیه خیارشورو تو فروم پیدا نکردم. {2 (26)}کسی بلد نیست؟

*عاطفه*
2011-12-11, 10:35 AM
مواد لازم :
خیار ۲ کیلو
سیر ۱ بته
هویج ۲ عدد
شوید مقداری
فلفل سبز چند عدد
سرکه ی قرمز به اندازه لازم
نمک و آب به میزان لازم
طرز تهیه :
خیارها رو شسته و داخل شیشه می چینیم . تو هر شیشه چند حبه سیر و چند حلقه هویج و چند حلقه فلفل سبز و چند برگ شوید میریزیم و میذاریم کنار.
تو یه قابلمه ۵ لیوان آب و ۵ قاشق غذاخوری نمک رو کاملا مخلوط میکنیم تا نمک حل بشه .
تو هر شیشه به اندازه ی ۲ الی ۵/۲ سانت ( ببینین این اندازه تا کجای شیشه ای که انتخاب کردین میشه ) سرکه ریخته و بقیه اش رو با محلول آب و نمک پر میکنیم و درشون رو محکم میبندیم .
یه قابلمه ی بزرگ رو انتخاب کرده و شیشه ها رو داخلش چیده و تا قسمت گلویی شیشه ها آب میریزیم و روی حرارت قرار می دهیم .
به محض اینکه رنگ خیار ها برگشت ، شیشه ها را از آب خارج کرده و اجازه می دهیم تا کاملا خنک شود .
بعد در یخچال قرار داده و بعد از دو روز دیگه مصرفش میکنیم .
فقط حواستون باشه همین که رنگ خیار ها برگشت ، از آب درش بیارین و گرنه خیارها میپزه ها

*عاطفه*
2011-12-11, 10:37 AM
من هم تو خيارشوره علاوه بر مرزه و ترخون يه كم گشنيز و شويد و كرفس هم مي ندازم كه واقعا عالي ميشه
البته من وقتي اب رو جوشوندم و نمك و سركه رو بهش دادم سبزي ها رو هم بعد از خاموش كردن زير گاز مي ريزم تو اب جوش و عطر و بوش عالي تر ميشه،كمي هم گلپر سليقه اييه

مهمترین عامل اینه که به هیچ وجه نباید هوا به خیار ها برسه تل اموقع آماده شدن در ظرفها نباید باز شود و کاملا باید درب ظروف وکیوم باشد.{53}

*anna*
2011-12-11, 10:46 AM
مرسی عاطفه جون. من فکر می کردم باید برای خیارشور خیارها باید پخته بشن...پس اینطوریه{77}

mana
2011-12-11, 06:17 PM
برای تنظیم نمک خیار شور از فرمول 19+1 +1 استفاده کنید

19 واحد آب + 1واحدنمک + 1 واحدسرکه
منظور از واحدبستگی به مقدار خیار شما داره مثلاکاسه

برای ترد موندن یک قطعه بسیار کوچک زاج سفید (اندازه یه حبه قند کوچولو برای یک ظرف 10 لیتری ) به محلول آب نمک اضافه کنید
برای هر ده لیتر آب هم یه نصف لیوان آب لیموی تازه طعم جالبی میده

سبزی ها و خیارها را خوب بشویید و حداقل 5 تا 6 ساعت روی دستمال پارچه ای پهن کنید تا آب اضافه نداشته باشه

قبلا یه جور قطره ضد قارچ ترکیبی برای آفت تو داروخانه ها پیدا میشد که اضافه کردن یه قطره از اون به محلول آب نمک مانع از برفک زدن خیار شور میشد

الان نمیدونم چی جایگزین اون قطره هه میشه

این بود راز و رمزای من برای خیار شور:35:

sama jan
2012-10-05, 04:08 PM
اولین تجربه ی خیارشور پزی:10:
917499175091751

Miriam
2012-10-12, 07:05 PM
اینم خیارشورهای من:3:البته تازه ریختم:10:
من تو خیارشورم سرکه سفید میریزم{53}

Nahid59
2012-10-12, 10:08 PM
دوستان شما هم با آب جوشیده خیارشور درست میکنید؟ اینجوری نیازی به جوشوندن هم داره؟

sama jan
2012-10-12, 10:12 PM
دوستان شما هم با آب جوشیده خیارشور درست میکنید؟ اینجوری نیازی به جوشوندن هم داره؟

ناهید جون من با آب جوشیده خنک و کمی سرکه سفید درست میکنم و بعد 48 ساعت انتقالش میدم به یخچال{2 (26)}

Miriam
2012-10-12, 11:09 PM

راستش ناهید جان من پارسال یادم رفته بود آب رو بجوشونم ولی اصلا" خراب نشد اینکه بعضی ها میگن ممکنه کپک بزنه... ولی حتما" بذار جای خنک من تو زیرزمین خونه میذارم تا خودشو بگیره بعد که بخوام استفاده کنم میذارم تو یخچال ولی اگه نزاری هم خراب نمیشه.

nasrin50
2012-10-12, 11:27 PM
خیار شورهای من که تقریبا 3 هفته شونه.
منم با آب و نمک و سرکه جوشیده سرد شده شور می اندازم...سبزیجات معطر و فلفل و سیر هم از مواد اصلی شوره.

Nahid59
2012-10-12, 11:33 PM
شما هم از خیار گلخونه ای استفاده میکنید؟
آخه الان بیشتر خیارها گلخونه ای هست{2 (14)}

Miriam
2012-10-12, 11:40 PM
نه عزیزم اینجا که هنوز خیار محلی دارند راستش تا حالا با خیار درختی درست نکردم ولی فکر کنم با بوته ای خوب بشه:3:

miaayad-hoda
2012-10-13, 09:07 AM
این هم خیار شورهای من و خاهرم که با هم نشستیم و گفتیم و خندیدیم و خیارشور انداختیم و عاقبت هم این شد که یادمون رفت توش نخود بندازیم. حالا امروز می رم سراغشون و توشون نخود می ریزم.:3:
من از شوید و جعفری و ترخون + سیر و فلفل سبز و قرمز واسه خیار شور استفاده می کنم. سبزی ها به همون ترتیب نوشتنشون مقدارشون کم می شه! بعد آب و نمک جوشیده شده رو می ذارم ولرم بشه و می ریزم روش. حدود یک هشتم شیشه رو خالی می ذارم و سرکه می ریزم. خیلی خوش طعم و عالی می شه.

Nahid59
2012-10-13, 09:15 AM
منم خیار محلی میخوام{20}
با خیار گلخونه ای کسی درست نکرده؟

Sarashpaz-Sepideh
2012-10-17, 12:10 PM
miaayad جان عجب خيارشورايي !{clap} چه فلفلايي {2 (30)}{2 (30)}
اينم خيارشور من با خيارهاي باغ {21}
خيلي خيلي خوشمزه .براي سبزيجاتشون از ترخون و شويد و سير و فلفل سبز تند استفاده ميكنم .تو يه كتابي خونده بودم برگ مو و كمي زيره هم توش بريزيم خوب ميشه ولي امتحان نكردم تاحالا.
ببخشيد كه يكم سايزشون بزرگه {71} عكس اون كوچولوهاش رو هم ميذارم .:10:

Nahid59
2012-10-17, 12:30 PM
مامان من برگ مو میریزه تو خیار شور مزش خوب میشه{2 (30)}

atefe.godarzi
2012-10-31, 05:10 PM
اینم خیار شور که دیروز درستیدمش!من نخود هم انداختم توش.{2 (30)}

parvane
2012-10-31, 07:46 PM
دوستان برای شور انداختن بهتره از سنگ نمک استفاده کنید چون باعث میشه خیارها یا هر سبزی دیگه سفت و ترد بمونه . من از اب نجوشیده استفاده میکنم و تا یک هفته مرتب نگاه میکنم که اگه اب نمکش کم شده باشه اضافه کنم.

ماهمون
2012-10-31, 10:16 PM
بچه ها نخود برای چی میندازین؟
نخودی که میریزن تو آش استفاده می کنین؟
چرا؟
توی دوغ شنیدم که میندازن گاز دار بشه
ولی تو خیار شور برای چی میندازین؟{2 (26)}

*عاطفه*
2012-11-01, 01:01 AM
ماهمون جون

واسه تردی خیارشور نخود می ندازن توش:3:

ماهمون
2012-11-01, 09:05 AM
ممنون مامان عاطی جون حالا چند تا مینداز؟ یک دونه ؟ راستش من دو کیلو یا یک کیلو یادم نیست خیار ریز خریدم برای خیار شور و میخوام بندازمشون تو ظرف سطلی ماست. داخل اون چند تا نخود بندازم کافیه؟

banoo3
2012-11-01, 11:07 AM
خانما چرا خیار شور که میندازم بعضی وقتا توش پوک میشه ؟

Azijam
2012-11-03, 01:38 PM
خانما چرا خیار شور که میندازم بعضی وقتا توش پوک میشه ؟

خانمی............ آب نمک عامل خروج بیشتر آب از خیار و باعث چروكیده(یا پوک) شدن آن میشه......................... بهترین غلظت آب نمک برا تهییه خیار شور ۵ درصد

Azijam
2012-11-03, 01:57 PM
این هم خیار شور های من{2 (5)}...........................من یه نکته بگم:من همیشه تو بطری نوشابه خیار شور میندازم(چون سر بطری کوچیکه و خوب کیپ میشه و این باعث میشه اصلا خیار شور کپک نزنه)........................موقع مصرف باز میکنم و اونو تو ظرف شیشه ای درب دار تو یخچال نگه داری میکنم..........................یه نکته دیگه:من اب رو میذارم جوش بیاد بعد نمک و سرکه اضافه میکنم ...................میذارم دمای اب حدود 85 _ 90 برسه بعد اب داغ رو ............روی خیارها میریزم..................وقتی اب رو به خیار ها اضافه کردم دمای اب حدود 72 تا 75 درجه میرسه تو این دما تمام میکرب های عامل کپک و بیماریهای دیگه از بین میره(تو این حالت حتی اگه خیار ها خیس باشن و سبزی ها مرطوب باشن خیارشورتون کپک نمیزنه) ..................و خیار ها استریل میشن..................و زمان بیشتری میتونید اونو نگه داری کنید

maryama
2012-11-03, 04:10 PM
خانومی نخود خام دیگه؟؟؟!!

*عاطفه*
2012-11-04, 12:16 PM
ممنون مامان عاطی جون حالا چند تا مینداز؟ یک دونه ؟ راستش من دو کیلو یا یک کیلو یادم نیست خیار ریز خریدم برای خیار شور و میخوام بندازمشون تو ظرف سطلی ماست. داخل اون چند تا نخود بندازم کافیه؟

خواهش می کنم عزیزم
فقط امیدوارم دیر نگفته باشم:3:

فکر کنم برای دو کیلو حدود 10 تا دونه خوبه

diktator
2013-01-07, 09:25 AM
با سلام وتشکر
چند تا سوال داشتم
اول اینکه من چون ذوق داشتم سری خیار شور درست کنم پس سرکه نداشتم وسبزی جات هم نداشتم و منهای این دومورد با دستور تهیه شروع به کار کردم و درست کردم الان اگه بعد چند روز برم سرکه بریزم تو محلولم چه اتفاقی می افته اصلا تاثیر داره ؟
دوم اینکه فلفل و سبزیجات و سیر و نخود چطور آیا بریزم یا دیگه نریزم
سوم اینکه من تا حالا سرکه سفید ندیدم آیا وجود داره چون معمولا سرکه رنگی هستش
و در آخر اینکه اب یه نمه کمتر از سر ریز شدن بود واینکه خیار ها سرشون بیرون مونده میگین چیکار کنم اونا رو چه جوری ببرم پائین آیات با سبزیجات فشارشون بدم چون زیر خالی و خیارها اومدن بالا چون کم هستن
لطفا پاسخ بدین ممنون میشم کلا کار عجله ای شد و دوست ندارم تجربه اولم خراب بشن

SAHAR NAAZ
2013-01-07, 11:59 AM
با سلام وتشکر
چند تا سوال داشتم
اول اینکه من چون ذوق داشتم سری خیار شور درست کنم پس سرکه نداشتم وسبزی جات هم نداشتم و منهای این دومورد با دستور تهیه شروع به کار کردم و درست کردم الان اگه بعد چند روز برم سرکه بریزم تو محلولم چه اتفاقی می افته اصلا تاثیر داره ؟
و در آخر اینکه اب یه نمه کمتر از سر ریز شدن بود واینکه خیار ها سرشون بیرون مونده میگین چیکار کنم اونا رو چه جوری ببرم پائین آیات با سبزیجات فشارشون بدم چون زیر خالی و خیارها اومدن بالا چون کم هستن

عزیزم سرکه سفید هست اما سفید نیست بیرنگه. مثل آب

diktator
2013-01-07, 01:31 PM
عزیزم سرکه سفید هست اما سفید نیست بیرنگه. مثل آب

ممنون از لطف شما{53}{53}
ای کاش اون چند تا سوالم رو هم یه بنده خدائی که استاد این کار هست پاسخ بده و اگه قرار این خیار شور به عمل نیاد الکی یه بیست روز ما چشم انتظار نشیم اونم که من عجولم البته الان شده 19 روز

مهندس
2013-01-07, 01:45 PM
یکی از دوستام یه پیشنهاد داد که من عملیش کردم و خیلی خوب جواب داد. اینکه ظرف خیارشور رو یه چند روز توی کابینت و جای تاریک بزاریم بعد توی یخچال.
من خودم یه دبه خیار گذاشتم از اول توی یخچال هنوز نگرفته اما با راهکار این دوستم یه هفته ای خیارشور داشتم

همیشه سعی میکنم که ظرفی رو انتخاب کنم که وقتی خیارهارو توش به صورت فشرده میزارم جای خالی ازش نمونه و ظرف به اندازه خیارها باشه. و کاملا هم فشرده میزارم

من اون موقع سبزی خشک ریختم نعناع و شویدو و حتی فلفل و سیر هم نداشتم از پودرش استفاده کردم.کمی هم زیره سبز و سیاه زدم. عطر و طعمش خیلی خوب شده

البته من به قول شما استاد این کار نیستم ولی به نظر من هیچ مشکلی نیس که بعدا یه سری مواد رو اضافه کنی دوست من. خودم این کارو کردم وسیر رو بعدا توش انداختم

Miriam
2013-01-07, 01:59 PM
با سلام وتشکر
چند تا سوال داشتم

دوست عزیز اشکال نداره اگه الان سرکه بریزی در مورد فلفل و سبزیجات هم فکر نکنم مشکلی پیش بیاد فقط در جای خنک و تاریک قرار بده.ایشالا که خوب در میاد{53}

<باران>
2013-01-07, 03:22 PM
راستی{103}خانمها وقتی خیاشور گذاشتین چندتا دونه تخم گشنیز نکوبیده داخلش اضافه کنین خیلی خوش عطرو طعم میشه.بعضیها هم واسه اینکه خیارشور تردبشه داخلش جوهر لیمو اضافه میکنن

diktator
2013-01-14, 07:35 AM
با سلام
پس از مطالعه تاپیک وپرسش از دوستان خیارشور گذاشتم ودوروزی تو کابینت بود و خیلی سرحال وبعد گذاشتم تو یخچال البته چون جا نمیشد افقی گذاشتم و بعداز دو روز دیشب نگاه کردم دیدم اب خیار شور انگار یه حالت کرم رنگ و غلیظ به خودش گرفته باشه از یخچال در آوردم و توبالکن که الان سرده گذاشتم اما انگاری خراب شده و فاسد بشن من خودم احتمال میدم از نخودهای آبگوشتی که به تعداد ده عدد داخلش ریختم واونا پوکیدن این وضع پیش اومده چون ته ظرف که ظرف نوشابهخانواده باشه یه همچین رسوبی جمع شده حالا میفرمائید چی کار کنم آیا دوباره آب شور تهیه کنم واین آب رو دور بریزم کلی زحمت کشیده بودم از دیشب تا الان واقعا حالم گرفته شده از دوستان عزیز خواهش میکنم یه فکر اورژانسی بکنن که چه جوری خیار شورها رو نجات بدم
ممنون میشم

مهندس
2013-01-14, 11:15 AM
دوست عزیز من با این مشکل برخورد نکردم بعد از دو سه روز آبش شفاف بود شاید به خاطر نخود زیاد یا نمک زیاد بوده باشه

SAHAR NAAZ
2013-01-14, 11:24 AM
منم هفته پیش خیار شور انداختم توش نخود هم انداختم اونم خام . دیشب که ازش خوردم آبش کاملا شفاف بود نخو.دها هم درسته بودن. تازه 5 روز بیرون یخچال بود و دو سه روزه رفته تو یخچال

Miriam
2013-01-14, 11:56 AM
با سلام
پس از مطالعه تاپیک وپرسش از دوستان خیارشور گذاشتم ودوروزی تو کابینت بود و خیلی سرحال وبعد گذاشتم تو یخچال البته چون جا نمیشد افقی گذاشتم و بعداز دو روز دیشب نگاه کردم دیدم اب خیار شور انگار یه حالت کرم رنگ و غلیظ به خودش گرفته باشه از یخچال در آوردم و توبالکن که الان سرده گذاشتم اما انگاری خراب شده و فاسد بشن من خودم احتمال میدم از نخودهای آبگوشتی که به تعداد ده عدد داخلش ریختم واونا پوکیدن این وضع پیش اومده چون ته ظرف که ظرف نوشابهخانواده باشه یه همچین رسوبی جمع شده حالا میفرمائید چی کار کنم آیا دوباره آب شور تهیه کنم واین آب رو دور بریزم کلی زحمت کشیده بودم از دیشب تا الان واقعا حالم گرفته شده از دوستان عزیز خواهش میکنم یه فکر اورژانسی بکنن که چه جوری خیار شورها رو نجات بدم
ممنون میشم

در مورد رنگ کرمش مطمئن نیستم ولی ممکنه از نخود زیاد بوده باشه ولی رسوبش به خاطر نمک زیادش میتونه باشه یا اینکه نمک خوب حل نشده،ببین اگه طعم و یا بوی بدی نمیده اشکال نداره خراب نشده.

diktator
2013-01-14, 12:12 PM
ضمن تشکر
خب الان فوری ترین کاری که میتونم بکنم چیه راستش من خیلی حرفه ای نیستم و همین مطالب شما بود که منو سر ذوق آورد و هلم دادین جلو والان موندم چیکار کنم واقعیتش برام خیلی مهمه که تجربه اولم درست از آب دربیاد

من نمک رو به اندازه ای که فرموده بودین ریختم وگذاشتم یه قل هم بخوره
حالا چطوری بفهمم که نمکش زیاده آیا ابش رو عوض کنم یا همین جوری پناه بر خدا بزارم بمونه تا یک هفته دیگه ببینم چی میشه ونهایتا بریزم دور دیگه
ضمن اینکه من اب شور رو همون روز اول رو اجاق تست گرفتم خب شور بود اما طبیعی بود وخیلی شور نبود و همون قانون 19+1+ 1 رو رعایت کردم

Miriam
2013-01-14, 12:18 PM
ببین اگه کپک نزده بذار بمونه میتونی سرشو هم برداری ببینی بوی بد میده یا نه! در مورد رسوبی که تهش بسته بذار باشه نمیخواد آبشو عوض کنی برای منم یه بار اینجوری شده بود:3:ولی راستش در مورد رنگ کرمش نمیدونم{2 (26)}

diktator
2013-01-14, 01:36 PM
ببین اگه کپک نزده بذار بمونه میتونی سرشو هم برداری ببینی بوی بد میده یا نه! در مورد رسوبی که تهش بسته بذار باشه نمیخواد آبشو عوض کنی برای منم یه بار اینجوری شده بود:3:ولی راستش در مورد رنگ کرمش نمیدونم{2 (26)}

ممنون از لطفتون چک میکنم ببینم چه مرگش شده اگه بوی بد داشت دیگه خب حتما باید آبش عوض بشه واگه نه که به قول شما میزارم همینجوری پیش بره

بازم مرسی

diktator
2013-01-15, 07:46 AM
شکر خدا درش رو باز کردم عطر مطبوعی داشتم علی الرغم اینکه رنگ آبش عوض شده ولی فکر کنم کلا آماده خوردن شده باشه وهمه چیزش میزون حتی شوریش
فقط چی کار کنم که دفعه بعد آبش تیره و کدر نشه چون در شکل ظاهر خیلی تاثیر داره برای مصرف کننده
بازم مرسی از همه دوستان عزیز {53}

Miriam
2013-01-15, 09:09 AM
شکر خدا درش رو باز کردم عطر مطبوعی داشتم علی الرغم اینکه رنگ آبش عوض شده ولی فکر کنم کلا آماده خوردن شده باشه وهمه چیزش میزون حتی شوریش
فقط چی کار کنم که دفعه بعد آبش تیره و کدر نشه چون در شکل ظاهر خیلی تاثیر داره برای مصرف کننده
بازم مرسی از همه دوستان عزیز {53}

نوش جانت دوست عزیز{53} نخود کمتر بریز و اینکه کاملا" نمک رو حل کن،چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه{2 (26)} اگه میتونی عکس خیارشورت رو برامون بذار:3:

diktator
2013-01-15, 09:59 AM
نوش جانت دوست عزیز{53} نخود کمتر بریز و اینکه کاملا" نمک رو حل کن،چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه{2 (26)} اگه میتونی عکس خیارشورت رو برامون بذار:3:

با تشکر از جنابعالی
درمورد نخود حتما کمتر می ریزم اما درمورد حل کردن نمک واقعیتش نمک و سرکه رو بعد از جوش اومدن آب ریختم وگذاشتم یه قل بزنه حالانمی دونم شاید بایدبیشتر رو اجاق می موند یا از ابتدا باید نمک وسرکه رو می ریختم
بازم مرسی
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]

diktator
2013-01-16, 07:44 AM
یه مورد دیگر هم اینکه خیار شور ها یه مقداری شور شدن و مجبور شدم الان چند تا تکه سیب زمینی بندازم توشون تا قدر نمکشو بگیری
البته من طبق دستور نمک ریختم وبا انگشت هم آب رو تست گرفتم قدر شور بود حالا نمی دونم وقتی آب رو مزه میکنم آیا باید به شوری بزنه یا خیر چون دوست ندارم دفعه بعد اینقدرشور بشه البته قابل تحمل هستش ولی خب درست نیست
ممنون

Miriam
2013-01-16, 01:10 PM
برای اولین بار خیلی خوبه{clap} الان به نظرم همون نمکش زیاده:3:ولی یه چند بار درست کنی قلقش دستت میاد من که دیگه همینجوری درست میکنم یعنی اندازه گیری ندارم{4} میتونستی اگه خیلی شور بود آبشو عوض کنی و این دفعه آب کم نمک تری درست کنی و بریزی توش{53}

diktator
2013-01-16, 06:40 PM
برای اولین بار خیلی خوبه{clap} الان به نظرم همون نمکش زیاده:3:ولی یه چند بار درست کنی قلقش دستت میاد من که دیگه همینجوری درست میکنم یعنی اندازه گیری ندارم{4} میتونستی اگه خیلی شور بود آبشو عوض کنی و این دفعه آب کم نمک تری درست کنی و بریزی توش{53}

دستتون درد نکنه بلاخره باعث شدین برای اولین بار از خیارشور خونگی استفاده کنیم و اگه عمری باقی موند وحوصله ،از این به بعد دیگه در این زمینه خود کفا شیم
بازم مرسی تجربه لذت بخشی بود

berg
2013-01-16, 06:58 PM
من دوست دارم درست کنم نمی دونم چرا نرم می شود

Miriam
2013-01-16, 07:26 PM
خیار شور به دلایل مختلف می تواند دچار فساد و تغییران نامطلوب شود . به عنوان مثال :

1 - بادکردگی : ممکن است خیارهای خیار شور دچار بادکردگی شوند که اگر خیلی شدید باشد می تواند باعث از هم پاشیدگی و له شدگی آنها شود . باد کردگی به دو دلیل اتفاق می افتد :

· ممکن است به علت یکسان نبودن درجه رسیدگی خیار ها اتفاق بیفتد . بنابراین برای جلوگیری از آن و نیز افزایش کیفیت محصول بهتر است از خیارهایی با درجه رسیدگی و اندازه یکسان استفاده نمود .

· گاهی در اثر رشد باکتریها و قارچهای نامطلوب گاز تولید می شود و در اثر فشار گاز و نمک خیار دچار بادکردگی می گردد .

2 - نرم شدن : این نوع صدمه معمولا" چند روز یا چند ماه بعد ایجاد می شود که در اثر تجزیه مواد داخل خیار است . این حالت ممکن است به علت رشد میکروبها ، کپک ها ، مخمرها یا در اثر آنزیم درون خیار یا شکوفه آن باشد .

3 - کپک زدگی : یکی از انواع فساد خیار شور کپک زدگی است که در اثر رشد کپک ها و مخمر ها اتفاق می افتد که معمولا" در اثر عدم رعایت نکات بهداشتی در تهیه خیار شور و نگهداری آن در شرایط نامطلوب ایجاد می شود .

pani27
2013-01-16, 11:56 PM
دوستای گل و هنرمندم من خیارشورو اینطور درست میکنم یک هفته ای هم آماده میشه عالیه خیارا(خیار محلی نه گلخانه ای) رو شسته ته ظرف شیشه ای تاکید میکنم شیشه ای چیده یک سوم شیشه را سرکه سفید ریخته بعد چند حبه سیر و چند فلفل سبز و مقداری سبزی خشک ترخون(بازم تاکید سبزی خشک ) باشه بعد تو قابلمه مقدار زیادی نمک رو با آب مخلوط و میذاریم جوش بیاد ( مزه آب رو به شوری باشه) وقتی جوش اومد همونطور رو خیار ها میریزیم یه شب بیرون یخچال بعد تو یخچال نگهداری میکنیم. خیلی خوشمزه است تقریبا یه هفته ده روزه آمادهاست ولی هرچی بیشتر بمونه بهتر میشه البته اگه بمونه. تقریبا مزه خیارشورای شیشه ای بازارو میده.

Zigma
2013-01-17, 09:15 PM
من هم تو خيارشوره علاوه بر مرزه و ترخون يه كم گشنيز و شويد و كرفس هم مي ندازم كه واقعا عالي ميشه
البته من وقتي اب رو جوشوندم و نمك و سركه رو بهش دادم سبزي ها رو هم بعد از خاموش كردن زير گاز مي ريزم تو اب جوش و عطر و بوش عالي تر ميشه،كمي هم گلپر سليقه اييه

مهمترین عامل اینه که به هیچ وجه نباید هوا به خیار ها برسه تل اموقع آماده شدن در ظرفها نباید باز شود و کاملا باید درب ظروف وکیوم باشد.{53}

Miriam
2013-01-17, 09:24 PM
تا عاطفه جون بیاد من جواب میدم:3:معمولا" من هر جا که دیدم میذارن آب خنک بشه.

Zigma
2013-01-17, 11:59 PM
اي وأي من اين و الآن ديدم و خيارشورام رو درست كردم من اب را همون جوري داغ ريختم رو خيار شورا و در شون رو بستم به نظرتون جه بلايي سرشون مياد. :42:

Zigma
2013-01-18, 12:02 AM

دوستای گل و هنرمندم من خیارشورو اینطور درست میکنم یک هفته ای هم آماده میشه عالیه خیارا(خیار محلی نه گلخانه ای) رو شسته ته ظرف شیشه ای تاکید میکنم شیشه ای چیده یک سوم شیشه را سرکه سفید ریخته بعد چند حبه سیر و چند فلفل سبز و مقداری سبزی خشک ترخون(بازم تاکید سبزی خشک ) باشه بعد تو قابلمه مقدار زیادی نمک رو با آب مخلوط و میذاریم جوش بیاد ( مزه آب رو به شوری باشه) وقتی جوش اومد همونطور رو خیار ها میریزیم یه شب بیرون یخچال بعد تو یخچال نگهداری میکنیم. خیلی خوشمزه است تقریبا یه هفته ده روزه آمادهاست ولی هرچی بیشتر بمونه بهتر میشه البته اگه بمونه. تقریبا مزه خیارشورای شیشه ای بازارو میده.

راستش من از اين دستور درست كردم {2 (26)}

Miriam
2013-01-18, 12:16 AM
راستش من از اين دستور درست كردم {2 (26)}

خوب این یه روش سریع هستش و من تا حالا تجربه اش نکردم{2 (26)}ولی خوب وقتی دوستان میگن حتما" خوب میشه:3:

diktator
2013-01-18, 12:51 PM
اي وأي من اين و الآن ديدم و خيارشورام رو درست كردم من اب را همون جوري داغ ريختم رو خيار شورا و در شون رو بستم به نظرتون جه بلايي سرشون مياد. :42:

منم داغ ریختم ودرست شد البته دوستان گفتن یه مقدار خنک تر بشه بهتره ولی در کل اب جوش باعث میشه زودتر درست شه

Zigma
2013-01-19, 10:39 AM
منم یه شیشه امتحانی با آب داغ درست کردم منتها یادم رفت سرکه بریزم
یه روز زیر میز گذاشتم جای تاریک بعد هم تو یخچال الان دو روزه

بس ناهيد جون خيارشورامون باهم ميرسند {1} خبرشو بذار

nila
2013-01-19, 11:29 AM
توجه توجه یه نکته از مامان بزرگم...اگه برای تهیه خیارشور از چنتا نخود خام استفده کنید خیارشورتون ترد و خوش رنگ تر میشه...یعنی زمانی که خیارا رو تو سرکه میذارید چندتا نخود خام هم بندازید تو شیشه...{2 (5)}

Zigma
2013-01-26, 12:21 AM
بس ناهيد جون خيارشورامون باهم ميرسند {1} خبرشو بذار

من امروز در يكي از شوشه هاي خيارشورامو باز كردم و ديدم هم يه كم شل بود و هم طعم جالبي نداشت {2 (26)} با نااميدي دوباره درشو بستم و كذاشتمش تو يخجال تا ببينم تا آخر اين هفته جي ميشه . ناهيد جون تو خيار شورت رو تست كردي ؟؟

SAHAR NAAZ
2013-01-26, 09:59 AM
همسری طعمشو دوست نداره. منم میخام بدمشون به این و اون{20}{20}{20}{20}

SAHAR NAAZ
2013-01-26, 11:57 AM
عزیزم من از دستور آزی جون درست کردم . میگه مزه بیرونی هارو نمیده
و البته من ترخون و مرزه گیر نیاوردم. فقط جعفری و نعناع و مرزه خشک ریختم شایدم مال اونه

Miriam
2013-02-22, 11:21 PM
این هم خیارشور من که چند ماه پیش ریخته بودم البته خیلی وقت بود که درست شده بود ولی تازه سرشو باز کردم:3:

victoria
2013-06-15, 12:40 PM
منم خيار شور درست كردم
من داخل ظرفي خيارها را ميچينم بعد كه ظرف پر شد بسته به اندازه ظرف ليتري آب داخل پارچ ميريزم مثلا 1 ليتر آب به همراه 3 قاشق غذا خوري نمك و يك فنجان سركه به خوب به هم ميزنيمك تا نمك كاملا حل شود بعد اب نمك را داخل ظرف خيار شور ميريزيم در ضمن ميتوانيم براي خوشمزه تر شدن خيار شور از فلفل تند و چند حبه سير و سبزي معطر استفاده كنيم .من بهذ شخصه تند دوست دارم در ضمن توي عكس زير خيار شور ها را شستم تا كمي از تنديش كم بشه.{eek}

Sarashpaz-Sepideh
2013-09-05, 02:50 PM
خيارشورهاي من. كه به قول اراز جون پنچر نميشن {21} و سبزيجاتش متشكل از شويد و ترخون هست و كروز(كرفس تازه بالغ شده تهرانيها){21}چون اين سبزي معادل فارسي نداره و تو تهران هم استفاده نميشه فقط اذربايجانيها اونو ميشناسن .:3:از لحاظ قيافه و بو چيزي بين كرفس و جعفري هست. سير و فلفل تند.
اب نمك هم چشمي درست ميكنم. ولي بايد مقداري شور باشه. به اندازه 1 ليوان هم سركه سفيد . كه حسابي خرت خرت كنه.

Sarashpaz-Sepideh
2013-09-05, 08:11 PM
مُرده دستور نوشتنمت سپیده {21}{21}
خب توضیح بده ببینم چی کار کردی ؟
نوشتنمت نه و نوشتنتم درسته شادييييييييييي{4}{4}{4}{2 (5)}:11:{2 (6)}:10:{71}كلي با خودم هجي كردم تا درستشو بگم{21}
اي به چشم :25:جون بخواه:11:
اول خيارا رو ميشورم ..............سبزيجات رو با ساقه و اگر شويدها گلدار باشن بهتره چون عطرش غليظتره اصطلاحا به خيارشوهايي كه تو بازار به فروش ميرسن و از اون خيلي خوشمزه هان ميگن dill cucumber يعني خيارشوري كه توش شويد داره {2 (30)}

خب .خيارارو ميچينم تو ظرف نوشابه يعني بطري نوشابه ببخشيد {71} بعد از هرلاي خيار سبزي و سير و فلفل ميندازم. تاااااااااا شيشه پر بشه.
بعد جونم برات بگه تو يه ظرف اب (از شيرآب لوله كشي {4}) را باز ميكنم و توش مقدار زيادي نمك ميريزم بايد به قدري شور باشه كه موقع چشيدن ادم اذيت بشه از شوري . توش سركه ميريزم. ميگم بازم چشمي هست {2 (26)} اينبار اندازه ميكنم و ميگم. {1}و شيشه رو پر ميكنم و ميذارم يخچال. من همه ترشي ها و شورها و خيارشورها و از اين قبيل رو تو يخچال ميرسونم.
اين بود تجارب من.{2 (5)}

Sarashpaz-Sepideh
2013-09-05, 09:19 PM
الهی دستات درد نکنه {3 (4)}
بابا یه ت و یه م جابجا شده دیگه {4}{4} باز خوبه تونستی بخونی من تو این شرایط ریست میشم {21}

سپیده بعد از اینکه رسید میشه بیرون نگه داشت؟
شادي{2 (5)}{2 (5)}{2 (5)}:11:{2 (6)}

والا دروغ چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نميدونم{2 (26)}{65}:42: ولي فكر نكنم ها .چون معمولا تا برسه ميذارن بيرون و بعدا از رسيدن ميذارن يخچال كه حتما خراب نشه. {2 (26)}{2 (4)}

نادیه
2013-09-05, 11:06 PM
159752این خیار شورها را تازه امروز گذاشتم

نادیه
2013-09-05, 11:09 PM
این ها رو هم هفته پیش گذاشتم159754

Hanichef
2013-09-06, 10:20 AM
سپیده جون، دوستایی که توی شیشه نوشابه درست می کنین...میشه بهم بگین توی شیشه رو پر کردن آسونه؟ یعنی خیارها رو میشه راحت و منظم توش چید؟{2 (26)}

Sarashpaz-Sepideh
2013-09-06, 03:43 PM
سپیده جون، دوستایی که توی شیشه نوشابه درست می کنین...میشه بهم بگین توی شیشه رو پر کردن آسونه؟ یعنی خیارها رو میشه راحت و منظم توش چید؟{2 (26)}

اره هانيه جون خيلي اسونه كاري نداره شيشه رو تقريبا افقي بگير كه سرش به سمت خودت باشه خيارهارو بنداز توش ليز بخورن برن پايين {4} شيشه اب معدني از نظرمن بهتره چون اگه دقت كرده باشي دهانه شون نسبت به شيشه نوشابه گشادتره. خيارايي كه يكم چاقالو تر باشن هم راحت ميرن توش. ولي چون شيشه اونا نازكتره احتمال سوراخ شدگي و انفجارش هم هست. {2 (14)}:42:بعد كه خيارشور رسيد و اماده خوردن شد با چاقو حدودا 5 سانت از بالاي شيشه رو ببر و پر كن تو ظرف دربسته كه بتوني بذاري يخچال.{1}

Araz
2013-09-14, 03:47 PM
من برای سبزی خیارشور از ترخون و شوید و کرویزاستفاده میکنم میدونم عمرا کسی حاضر نمیشه از روش و دستور من برای خیارشور استفاده کند چون سابقه ام با اون خیارشورهای پنجر خراب شده ولی خوب میگم سیر و فلفل تلخ و یه کم زاج و 19پیمانه آب و 1پیمانه سرکه و یک پیمانه هم نمک میریزم
162644 162646

Maryam_chef
2013-09-14, 06:51 PM
اینم خیار شور های من :
فعلا شیشه کوچک رو باز کردم
خیلی ترد شده (چند روز دیگه باشه بهتره )

zahori
2013-09-20, 09:53 AM
اینم خیارشورهای من{4} من تا الان یکبار هم خیار شور از بیرون نخریدم یعنی تا این حد کدبانو اما{21}{65}

sainaap
2013-10-22, 02:51 PM
من با این روش که توی گوگل سرچ کردم آشپزخونه الهام خیلی به نظرم خوشمزه وسفت میشه امتحان کنید

داخل این شیشه برای اینکه اندازه دستتون بیاد2 الی 3سانت سرکه میریزیم وبعد آب جوشیده خنک شده بانمک فلفل قرمز وترخون وسیر خیارها راهم که شسته ایم باخلال دندون سوراخ میکنیم نمک برای این شیشه یک قاشق غذاخوری هستش

درشو محکم میبندیم تا هوا داخلش نرود یک هفته ای آماده است وقتی آماده شد داخل یخچال بذارید

به اندازه یک شیشه حتما امتحان کنید من که راضیم

zahra_86
2013-11-20, 09:45 PM
دوستان من همیشه از درست کردن خیار شور واهمه دارم,سال پیش درست کردم با روشی که تو این تایپک خونده بودم و یادم نمیاد کدوم روش بود,کپک زد{verysad}تو دستور نوشته بود 2روز بیرون یخچال و بعد انتقال بدید به یخچال.نه تنها کپک نزد بلکه آماده نشد واسه خوردن.{102}من این تایپیک رو کامل خوندم.هر کی واسه خودش یه روشی داره,خواهشا{77}یکی به من یه دستوری بده که تمام موادش رو اندازش مشخص باشه(یه مقدار نمک,یک سوم شیشه سرکه نداشته باشه)خواهشا,خواهشا{77}{77}
در ضمن من تا جایی که یادم میاد,اطرافیانم خیار شور که درست می کردن همش بیرون از یخچال بود.مگر زمانی که می خواستن مصرف کنن به داخل یخچال می ذاشتن{2 (26)}

diktator
2013-11-21, 07:34 AM
منم از خیر درست کردن خیار شور گذشتم خودم چند بار درست کردم و هربار یه جور شد
یه بار کپک زد یه بار شور شد یه بار خیلی بی نمک شد دردسر تون ندم و همیشه هم اب خیار شور کدر میشد کلا خونواده خوش شو ن نیومد ما هم خیار شور از بیرون میگیریم خلاص{21}

maral juju
2013-11-24, 05:23 PM
دوستان خوب و عزیز روزمنویی به کمکتون نیاز دارم
1- مدت 4 هفته است که خیار شور گذاشتم
2-با اب +سرکه و مخلفات اندازه
3- از خیار درختی استفاده کردم
4-اما با گذشت زمان فوق خبری از آماده بودنش نیست
5- داخلش کاملا ترد و سفیده
6- خود خیار ها هم کمی سفید شده اند
چند تا عکس برای پی بردن به عمق فاجعه
حالا چیکار کنم{2 (26)}

آجیل آجیلی
2013-11-24, 07:34 PM
مارال جون اگر درجای سرد سیری هستید چهار هفته برای جاافتادن خیارشور مدت کمی باید 40 تا45 روز زمانلازم است ودراین مدت نباید درب شیشه باز شود البته باید درنظر داشت که خیار درختی برای شور درست کردن مناسب نیست

maral juju
2013-11-24, 07:48 PM
مارال جون اگر درجای سرد سیری هستید چهار هفته برای جاافتادن خیارشور مدت کمی باید 40 تا45 روز زمانلازم است ودراین مدت نباید درب شیشه باز شود البته باید درنظر داشت که خیار درختی برای شور درست کردن مناسب نیست

آره بجنورد سردو خشک ( نیمه کوهستانی) و تقریبا از زمانیکه خیارشور گذاشتم هوا خیلی سرد شده .
چرا خیار درختی مناسب نیست ؟ فقط به خاطر طعمش چون از باران عزیز ومریم عزیز هم همین توصیه رو دریافت کردم {53}

آجیل آجیلی
2013-11-24, 10:27 PM
مارال عزیز خیار درختی بافت نرمتری نسبت به خیارهای جالیزی دارد خیار هرقدر که بافت سفتری داشته باشد برای شور مناسبتر است باید توجه داشت که مرغوب بودن خیاریکی از علتهای خیار شورخوباست وماندگاری زیاد شور است

afshiiin
2013-11-25, 12:58 PM
خانوما اخرش ما نگرفتیم باید تا کی بیرون بمونه بعد منتقل شه تو یخچال
من که تو بطری اب معدنی درس کردم 2روز گذاشتم تو کابینت که نور بش نخوره بعد گذاشتم تو یخچال,الان 2هفته میشه یعنی اشتباه کردم
هنوزم درس نشده,کمک برسونین{2 (14)}

solmaz55
2013-11-27, 05:14 PM
خیار شور {4}

<باران>
2014-04-06, 11:09 AM
خیار و خوب شسته میذارم حسابی خشک بشه.داخل ظرف مورد نظر میچینم.((اگر بخوام از شیشه استفاده کنم ظرفهای شیشه ایی رو تو آبجوش چند دقیقه ایی میذارم بجوشه))شوید.ترخان.سیر و فلفل قرمز..و تخم کشنیز نکوبیده هم اضافه میکنم..تخم کشنیز طعم خوبی به خیار میده
مقدار آب و نمک و سرکه و چشمی اضافه میکنم..ترکیب این مواد رو میچشم اندازه بود روی خیارها میریزم..در ضمن اگه بخوام تو ظرف پلاستیک خیار شور بذارم از آب جوش سرد استفاده میکنم اگر بخوام تو ظرف شیشه ایی خیار شور بذارم از آب جوش استفاده میکنم..یعنی همون موقع که رو حرارت قل میزنه میریزم تو شیشه..اینجوری در شیشه رو که میبندم خوب وکیوم میشه..در ضمن آب خیار شور همیشه شفاف و تمیز میمونه
ظرفهای حاوی خیار شور و میذارم تو جای خنک و دور از آفتاب بعد از گذشت یک هفته تا 10 روز میتونم ازش استفاده کنم و میذارم تو یخچال

باران78
2014-04-16, 04:55 PM
خيارشور....

البته تازه 24 ساعته درستشون كردم...{53}

219340

باران78
2014-05-07, 09:20 PM
با توجه به تموم شدن خيارشورهاي دفعه پيش ( رسيده اونها همونيه كه كنار بعضي از غذاهام عكسش هست) ... امروز دوباره خيارشور درستيدم...

البته من خيارشور سفت دوست دارم.. نميذارم زياد نرم بشه.. بعد از چند روز ميذارمشون تو يخچال..

براي نسبت آب و نمك و سركه از دستور خانم پرستو احمدي استفاده مي كنم:

به نسبت 16 ليوان آب... يك ليوان نمك ... يك ليوان سركه.

البته به خيارشورم نعنا خشك + فلفل قرمز و يك حبه سير هم اضافه مي كنم.. اين بار به توصيه باران جان تخم گشنيز سالم هم گذاشتم توش ببينم چي ميشه... آهاااان .. راستي روي شيشه هم يه تيكه نون بربري گذاشتم.{2 (6)}

223831

maryama
2014-05-07, 10:43 PM
باران جان نون بربری رو کجا باید گذاشت؟متوجه نشدم عزیزم.

باران78
2014-05-08, 08:27 AM

مريم جونم يه تيكه نون بربري رو بنداز توي يه مقدار از همون آب نمكي كه براي خيارشورها استفاده كردي تا كمي خيس بخوره ( اگه اينكار رو نكني نون ، مقداري از آب شيشه خيارشورها رو ميگيره و خيارها روشون كپك ميزنه) .. بعدش قبل از اينكه در شيشه رو ببندي با كمي نون بربري خيس خورده روي مواد رو بپوشون، بعد در شيشه رو ببند..با اينكار خيارشورها زودتر ميرسن ( اين مطلب رو نمي دونم از كجا سيو كرده بودم) ..مامان خودم نون معمولي ميذاشت هميشه..{2 (6)}

maryama
2014-05-08, 02:42 PM
مرسی باران جان آره منم شنیدم که تو ظرف نون هم بذاری از کپک جلوگیری میکنه ولی خیار شور رو نشنیده بودم .یعنی نون خیس خورده رو ریز ریز کنم رو سطح آب بپاشم ؟درسته؟

باران78
2014-05-08, 03:37 PM
مرسی باران جان آره منم شنیدم که تو ظرف نون هم بذاری از کپک جلوگیری میکنه ولی خیار شور رو نشنیده بودم .یعنی نون خیس خورده رو ریز ریز کنم رو سطح آب بپاشم ؟درسته؟

نه عزيزم اصلا نمي خواد ريزش كني.. همونطوري كه يه تيكه نون رو ميذاري توي آب نمك ، نرم كه شد به اندازه در شيشه ازش جدا كن و روي مواد توي شيشه پهنش بكن اگه ديدي هنور نون لازمه يه كمي ديگه هم بذار و با دست روي مواد رو با نون ها بپوشون.. يه بار امتحان بكني دستت مياد عزيزم {2 (5)}

zahra.
2014-05-09, 02:17 PM
باران جون شما از چه سرکه ای استفاده میکنید و با کدوم سرکه بهتر میشه سرکه سفید یا قرمز؟

شما از این مقدار آب و نمک (16 لیوان آب و یک لیوان نمک ) راضی بودید؟ از آب جوشیده استفاده کردید؟

هیچوقت از میزان نمک خیارشورم راضی نیستم {2 (26)}

باران78
2014-05-09, 04:01 PM
باران جون شما از چه سرکه ای استفاده میکنید و با کدوم سرکه بهتر میشه سرکه سفید یا قرمز؟

شما از این مقدار آب و نمک (16 لیوان آب و یک لیوان نمک ) راضی بودید؟ از آب جوشیده استفاده کردید؟

هیچوقت از میزان نمک خیارشورم راضی نیستم {2 (26)}

عزيزم من از سركه سفيد استفاده مي كنم.. تا حالا سركه قرمز نريختم ... نمي تونم در موردش نظر بدم..{2 (6)}

در مورد نسبت شوري هم بنظرم نسبت مناسبيه.. هر چند خيارشور رو يكي خيلي شور دوست داره و يكي نه.. شما يك بار كه با اين نسبت درست كنيد مي تونيد بفهميد براتون مناسبه يا نه! اين نسبتي بود كه خانم پرستو احمدي استفاده مي كرد . {2 (5)}

zahra.
2014-05-12, 09:51 PM
خیار شور با دستور خیارشور فوری .. 16 پیمانه آب و یک پیمانه نمک و یک پیمانه سرکه سفید .. مرزه و نعناع و سیر .. فلفل قرمز ... خیارها رو همراه بقیه مواد داخل شیشه ها ریختم و گذاشتم تو قابلمه و تا نصف ارتفاع شیشه ها داخلش آب ریختم و وقتی آب جوش اومد و رنگ خیار کمی تغییر کرد شیشه ها رو بیرون آوردم و درشونو محکم کردم .. با این روش میتوان خیارشور را تا یکسال نگهداری کرد ( در شیشه فلزی باشد و بعد از باز شدن در یخچال نگهداری شود)

زهره87
2014-05-12, 10:48 PM
اینم خیارشورهای من{4} من تا الان یکبار هم خیار شور از بیرون نخریدم یعنی تا این حد کدبانو اما{21}{65}

زهورى جون به به مشخصه كه اين خيارشورا بسى خوشمزه و ........{2 (6)}{2 (6)}
\\
دستورشو ميزارى عزيزم{2 (5)}

زهره87
2014-05-12, 11:36 PM
مريم جونم يه تيكه نون بربري رو بنداز توي يه مقدار از همون آب نمكي كه براي خيارشورها استفاده كردي تا كمي خيس بخوره ( اگه اينكار رو نكني نون ، مقداري از آب شيشه خيارشورها رو ميگيره و خيارها روشون كپك ميزنه) .. بعدش قبل از اينكه در شيشه رو ببندي با كمي نون بربري خيس خورده روي مواد رو بپوشون، بعد در شيشه رو ببند..با اينكار خيارشورها زودتر ميرسن ( اين مطلب رو نمي دونم از كجا سيو كرده بودم) ..مامان خودم نون معمولي ميذاشت هميشه..{2 (6)}

باران جون من اينجا نون بربرى از كجا بيدا كنم اخه{20}
با نوناى ديكه جواب ميده ايا ؟

باران78
2014-05-13, 07:56 AM
باران جون من اينجا نون بربرى از كجا بيدا كنم اخه{20}
با نوناى ديكه جواب ميده ايا ؟

زهره جونم من كه گفتم... گفته بودن براي اينكه خيارشور زودتر برسه روش يه تيكه نون بربري بذار.. خب گلم اگه دسترسي نداري بذار خيارشوره خودش برسه ... نمي دونم با نوناي ديگه جواب ميده يا نه!!{2 (5)}

zahori
2014-05-13, 10:18 AM
زهورى جون به به مشخصه كه اين خيارشورا بسى خوشمزه و ........{2 (6)}{2 (6)}
\\
دستورشو ميزارى عزيزم{2 (5)}

زهره جون من هیچ کار خاصی نمیکنم فقط خیارارو میشورم و خشک میکنم چون اگه خشک نکنی کپک میزنه و بعد داخل شیشه میریزم و آب و نمک هم همیشه چشمی اندازه میگیرم و سبزیجات معطر مثل مرزه یا شوید میریزم و صد البته چند حبه سیر:3:
دو سه روز تا تغییر رنگ بده بیرون نگهش میدارم و برای اینکه شل نشه داخل یخچال میذارمش{1} راستی یه کم هم سرکه بهش اضافه میکنم..

Maryam_chef
2014-05-15, 02:33 PM
خیار شور ترد و خوشمزه {69}{69}{69}

M_R_Z_khanomi
2014-05-16, 04:49 PM
من میخواستم واسه مامانم یه دستور تهیه خیارشور پیدا کنم چون همیشه خیارشوراش خراب میشد...
خودمم راغب شدم خیارشور درست کنم.{2 (30)}
خب اول باید برم سرکه و سبزیجات معطرش رو بخرم بعد دست به کار شم به امید خدا...{63}

M_R_Z_khanomi
2014-05-17, 04:27 PM
بچه ها من خیارشورمو درستیدم، الان در مرحله استراحته.... ایشالا فردا عکسشو میذارم...

آفتاب بانو
2014-05-17, 09:15 PM
سلام برای اینکه کپک نزنه و ماندگاری خیار شور و شوری طولانی بشه . از پارچه تترون اب ندیده یک برش 2 سانتی و طول دور سر شیشه می بریم بعد در شیشه رو میبندیم.
شوری های من بعد از 2-3 ماه به همین روش بود و اصلا طوری نشد.
بهتره از نمک سنگی استفاده کنید.
نمکی که ید نداشته باشه.
علت اینکه داخل خیار شور ابکی هست ایه که خیار شور به زور داخل شیشه جاشده. یا اینکه خیارها درشت بوده.

M_R_Z_khanomi
2014-05-17, 10:29 PM
سلام برای اینکه کپک نزنه و ماندگاری خیار شور و شوری طولانی بشه . از پارچه تترون اب ندیده یک برش 2 سانتی و طول دور سر شیشه می بریم بعد در شیشه رو میبندیم.
شوری های من بعد از 2-3 ماه به همین روش بود و اصلا طوری نشد.
بهتره از نمک سنگی استفاده کنید.
نمکی که ید نداشته باشه.
علت اینکه داخل خیار شور ابکی هست ایه که خیار شور به زور داخل شیشه جاشده. یا اینکه خیارها درشت بوده.
اتفاقا منم نمک دریا استفاده کردم .... ما کلا نمک دریا میخوریم نمک تصفیه شده نمیخریم

باران78
2014-05-19, 10:10 PM
دوستان جهت اطلاع رساني..:3:

امروز خيارشورهاي ( پست 90 ) رو كه روشون نون بربري گذاشته بودم و توشون به توصيه باران عزيزم چند دانه تخم گشنيز انداخته بودم رو باز كردم..ترد و عالي بودن... وااااقعا خوش طعم ...{2 (6)}

هر چند تكراريه ولي يك بار ديگه ميگم توش چي ريخته بودم:

چند دانه تخم گشنيز نكوبيده + 2 حبه سير + كمي نعنا خشك + فلفل قرمز... نسبت نمك و آب و سركه هم طبق گفته خانم پرستو احمدي:
نسبت من برای شور ها یک هفدهم است یعنی 16 لیوان آب + یک لیوان سرکه + یک لیوان نمک.

اينم عكسش... ببخشيد عكس تكي نداشتم{4}

226237

آفتاب بانو
2014-05-20, 12:16 AM
باران جان من دیروز که یکشنبه بود با دستور خیار شور فوری درست کردم الانم توی یخچاله. ولی خیارها خیلی چروک و بد شکل شدند . به نظرتون درست میشه؟من نون نگذاشتم چند روزه درست میشه؟

باران78
2014-05-20, 08:36 AM
باران جان من دیروز که یکشنبه بود با دستور خیار شور فوری درست کردم الانم توی یخچاله. ولی خیارها خیلی چروک و بد شکل شدند . به نظرتون درست میشه؟من نون نگذاشتم چند روزه درست میشه؟

عزيزم چرا بمحض درست كردن گذاشتي توي يخچال!! بايد چند روز بيرون بمونن تا رنگشون تغيير كنه بعد بذاري توي يخچال كه بيشتر از اون ديگه نرم نشن..

در ضمن در مورد خيار شور چند تا نكته رو حتما رعايت كنيد:

اول اينكه حتي المقدور خيارها ريز باشن چون خيارهاي درشت رو هر كاري كنيد ( حتي با چنگال هم چند تا سوراخ كنيد) آخرش چروك ميشن و آب جذب مي كنن.

نكته مهمتر اينكه: خيارها حتما حتما تازه باشن.. وقتي خيار تازه خريداري مي كنيد همون روز خيارشور بذاريد.. چون اگه بذاريدشون توي يخچال و بعد از يك يا 2 روز خيارشور درست كنيد خيارها به اون تر و تازگي نخواهند بود... {2 (6)}

zahra.
2014-05-21, 09:36 PM
خیار شورم آماده شد .. آب و نمک و سرکه رو با دستور باران جون تنظیم کردم و خیلی راضی بودم ... مرسی باران عزیزم {2 (6)}{2 (5)}

226879

کرشمه
2014-06-02, 03:06 PM
اینم خیارشورهای من با دستور باران عزیزم
من سرکه ی سفید نداشتم از سزکه ی ترشی هام استفاده کردم ( خدا میدونه فقط چی بشه )توشم ترخون خشک - سیر - پودر فلفل قرمز و نون بربری خیس خورده گذاشتم . الان تو یخچال بود پست بالایی رو که خوندم دویدم از یخچال درش اوردم {4}
باران جون چند روزه حاضر میشه ؟

الهام 62
2014-06-02, 03:16 PM
با کمال شرمندگی پست 90 خانم بران را پیدا نکردم کرشمه جون یه توصیح کوچولو راجع به نون بربری توی خیارشور میدی ربطشو متوجه نمیشم.

کرشمه
2014-06-02, 03:24 PM
با کمال شرمندگی پست 90 خانم بران را پیدا نکردم کرشمه جون یه توصیح کوچولو راجع به نون بربری توی خیارشور میدی ربطشو متوجه نمیشم.

الهام جون این توضیحیه که خود باران جون تو صفحه 19 دادن

ارسالی توسط maryama مشاهده موضوع

مريم جونم يه تيكه نون بربري رو بنداز توي يه مقدار از همون آب نمكي كه براي خيارشورها استفاده كردي تا كمي خيس بخوره ( اگه اينكار رو نكني نون ، مقداري از آب شيشه خيارشورها رو ميگيره و خيارها روشون كپك ميزنه) .. بعدش قبل از اينكه در شيشه رو ببندي با كمي نون بربري خيس خورده روي مواد رو بپوشون، بعد در شيشه رو ببند..با اينكار خيارشورها زودتر ميرسن ( اين مطلب رو نمي دونم از كجا سيو كرده بودم) ..مامان خودم نون معمولي ميذاشت هميشه..

باران78
2014-06-02, 04:11 PM
كرشمه جونم من خيارشور رو سفت دوست دارم نگاه شيشه مي كنم بعد از حدود 5 روز (حالا يكي دو روز بيشتر يا كمتر..) اگه ديدم رنگش عوض شده بازش مي كنم..و بعدم انتقالش ميدم توي يخچال. اگه تو دوست داري نرم تر بشه بايد مدت زمان رو چند روز اضافه كني.{2 (6)}

*Shima*
2014-06-11, 10:10 AM
اینم خیار شورای بنده با دستور باران عزیزم.فقط من نمکشو نصف لیوان ریختم و سرکه 1لیوان و نیم.سبزیشم نعناع،ترخون و شوید.برگ انگورم توش گذاشتم که باعث تردی بیشترش شد.بسیییییییار خوشمزه شده.باران جونم مرسی.{2 (5)}

elham00068
2014-06-11, 11:07 AM
انم خیار شورای من با کمک باران عزیز فط به نظر خودم نمکش زیاده البته من 8 لیوان اب و نصف لیوان سرکه و نصف لیوان نمک ریختم اما حس میکنم یکم شور شدن که بعد از تعریفای زنعموی شوهری فهمیدم که واقعا خوب شده و چون خودم نمک کم میخورم خیلی بنظرم شور شده و واقعا نمکش خوب شده و دستورشو زنعموی همسری ازم گرفت

مرسی بارانم{2 (5)}{53}

231587

زهره87
2014-06-11, 12:05 PM
اينم خيار شوراى من كه اب ونمك سركشو با دستور بارون جون تنظيم كردم و خيليم راضيم
مرسى بااراااااااااااان عزيزم{2 (5)}{2 (6)}

باران78
2014-06-16, 10:38 AM
خيارشور با همون نسبت ها و مواد هميشگي {2 (6)}

232450

کرشمه
2014-06-16, 01:36 PM
باران جون خیارشورای منو ببین
بنظرت اینا هنوز نرسیده ؟ فکر کنم 2 هفته بیشتره که درستشون کردم . اگه با اب گرم درست میکردم بهتر نبود ؟
232518

باران78
2014-06-16, 04:02 PM
باران جون خیارشورای منو ببین
بنظرت اینا هنوز نرسیده ؟ فکر کنم 2 هفته بیشتره که درستشون کردم . اگه با اب گرم درست میکردم بهتر نبود ؟
232518

كرشمه جونم جاي خنك ميذاريشون يا گرم؟؟ اينجا دماي هوا اينقده بالاست ( با وجود اينكه كولر هم روشنه) كه سر يك هفته اينجوري ميشن كه تو عكسش رو گذاشتي..{2 (6)}

عزيزم هر چي بيشتر بيرون بمونه نرم تر ميشه ... من خودم دقيقا اينجوري دوست دارم كه توي عكست هستش ولي تو اگه نرم تر دوست داري بذار چند روز ديگه بيرون بمونه (البته اين شيشه رو كه درش باز شده بايد بذاري تو يخچال تا كپك نزنه)

در مورد آب گرم واا... نشنيدم تا حالا روي خيار شور كسي آب گرم بذاره {2 (26)}.. بنظرت خيارا پخته و خراب نميشن؟؟
خيارشور خيلي زود نرم ميشه ... من همش نگاهم به شيشه هاست يه وقت نرم نشن... تو بذار يك هفته ديگه هم بيرون بمونه اگه نرم ميخواي ولي آب گرم نذار روشون {2 (5)}

زهره87
2014-06-16, 04:08 PM
كرشمه جونم جاي خنك ميذاريشون يا گرم؟؟ اينجا دماي هوا اينقده بالاست ( با وجود اينكه كولر هم روشنه) كه سر يك هفته اينجوري ميشن كه تو عكسش رو گذاشتي..{2 (6)}

عزيزم هر چي بيشتر بيرون بمونه نرم تر ميشه ... من خودم دقيقا اينجوري دوست دارم كه توي عكست هستش ولي تو اگه نرم تر دوست داري بذار چند روز ديگه بيرون بمونه (البته اين شيشه رو كه درش باز شده بايد بذاري تو يخچال تا كپك نزنه)

در مورد آب گرم واا... نشنيدم تا حالا روي خيار شور كسي آب گرم بذاره {2 (26)}.. بنظرت خيارا پخته و خراب نميشن؟؟
خيارشور خيلي زود نرم ميشه ... من همش نگاهم به شيشه هاست يه وقت نرم نشن... تو بذار يك هفته ديگه هم بيرون بمونه اگه نرم ميخواي ولي آب گرم نذار روشون {2 (5)}

باران جونم {2 (6)}با اجزتون ببخشيد من فضولى ميكنم ولى جون خودم امتحان كردم دوس داشتم تجربمو بكم ......من خيارا رو كه تو شيشه ريختم اب ونمك سركه اى كه جوش زده بود و كرمه كرم بود ينى اجاقو خاموش كردم و ريختم رو خيارا 7 روز بيرون كذاشتم و 3جار روز تو يخجال ولى خيارا كاملن ترد و خوشمزه بودن و حالت بخته شدنو نداشتن ......بازم جسارت منو ببخشين .......

Royaash
2014-06-16, 04:14 PM
من هم خیارشور انداختم انشااله که خوب بشه {53} البته از جمعه ولی امروز عکس گذاشتم چهار روز بیرون بود امروز دیگه چون رنگش عوض شد گذاشتم توی یخچال !!! اگر زود گذاشتم بهم بگین تا زودتر در بیارم تا دیر نشده بوس بوس

باران78
2014-06-16, 05:13 PM
باران جونم {2 (6)}با اجزتون ببخشيد من فضولى ميكنم ولى جون خودم امتحان كردم دوس داشتم تجربمو بكم ......من خيارا رو كه تو شيشه ريختم اب ونمك سركه اى كه جوش زده بود و كرمه كرم بود ينى اجاقو خاموش كردم و ريختم رو خيارا 7 روز بيرون كذاشتم و 3جار روز تو يخجال ولى خيارا كاملن ترد و خوشمزه بودن و حالت بخته شدنو نداشتن ......بازم جسارت منو ببخشين .......

عزيز دلم {2 (5)}
چقدر خوب كردي تجربه خودتو گفتي... خب من تا حالا با آب داغ امتحان نكردم ولي عاشق ياد گرفتن نكات جديد هستم... حالا ياد گرفتم كه خيار اگه روش آب داغ هم بريزي بازم خيارشور خوب ميشه... مرسي از اينكه تجربه خودتو گفتي عزيزم {2 (6)}

باران78
2014-06-16, 05:15 PM
من هم خیارشور انداختم انشااله که خوب بشه {53} البته از جمعه ولی امروز عکس گذاشتم چهار روز بیرون بود امروز دیگه چون رنگش عوض شد گذاشتم توی یخچال !!! اگر زود گذاشتم بهم بگین تا زودتر در بیارم تا دیر نشده بوس بوس

رويا جونم هنوز زوده براي تو يخچال گذاشتن... هميچين تغيير رنگي توشون من نمي بينم... بنظر من هنوز چند روز ديگه بايد بيرون بمونه... من خودم كه خيار شور سفت دوست دارم بازم ميذارم يك هفته بيرون باشه...{2 (6)}

درخشان20
2014-06-16, 05:37 PM
راستش منم یه ده روزی هست که خیار شور ریختم و چون اخر شب خیار رامو ریختم و خیلی خسته بودم اب داغ رو روی خیار هام ریختم خیلی ترد شدن ولی داخلشون پوک شده {2 (14)} هیچ وقت اینطوری نمی شد چون من می زاشتم ابش سرد بشه الان فکر می کنم علتش همینه چون شوری خیارا هم کمه راستش اینبار چند تا تغییر داده بودم یکی اب داغ یکی کم نمک تر یکی با سرکه سفید حالا علت کدومش بود نمی دونم مقیاس اب ونمک وسرکه 19 به 1 و1 بود با ترازو و دقیق . من زیاد خیار شور می ریزم اینبار علی اللهی ریختم دیگه از تجربم استفاده نکردم. الان حوصلم نمیاد بعععدا عکسشم میزارم.{santa}

<باران>
2014-06-16, 06:23 PM
راستش منم یه ده روزی هست که خیار شور ریختم و چون اخر شب خیار رامو ریختم و خیلی خسته بودم اب داغ رو روی خیار هام ریختم خیلی ترد شدن ولی داخلشون پوک شده {2 (14)} هیچ وقت اینطوری نمی شد چون من می زاشتم ابش سرد بشه الان فکر می کنم علتش همینه چون شوری خیارا هم کمه راستش اینبار چند تا تغییر داده بودم یکی اب داغ یکی کم نمک تر یکی با سرکه سفید حالا علت کدومش بود نمی دونم مقیاس اب ونمک وسرکه 19 به 1 و1 بود با ترازو و دقیق . من زیاد خیار شور می ریزم اینبار علی اللهی ریختم دیگه از تجربم استفاده نکردم. الان حوصلم نمیاد بعععدا عکسشم میزارم.{santa}

درخشان جان.پوک شدن داخل خیار به جنسش مربوط میشه.ربطی به اب داغ نداره.من همیشه موقع خیارشور گذاشتن داخل شیشه آب درحال جوش میریزم همیشه راضی بودم.منتها فکر میکنم خیار گلخونه ایی بوده چون برای منم اتفاق افتاده با خیار گلخونه ایی شور گذاشتم و پوک دراومده
در مورد نمک هم باید بگم 19 تا آب 1 دونه نمک خیلی کمه.باران جون قبلا دستور پرستو احمدي رو گذاشته بود

به نسبت 16 ليوان آب... يك ليوان نمك ... يك ليوان سركه

در ضمن دوستان دیدم روی خیارها برگ مو هم میذارن میگن باعث تردی خیار میشه شنیدم چندتا دونه نخود خام هم میریزن تو شیشه {2 (26)} البته من فقط برگ مو رو امتحان کردم.گفتم شما هم بدونین شاید خوب باشه

کرشمه
2014-06-16, 06:28 PM
باران جون من 2-3 روز بعد از درست کردنشون گذاشتمش تو یخچال . اگر اشتباه نکنم انگار خودت گفته بودی . الان دو به شک شدم .با اینکه در شیشه رو هم نایلکس گذاشته بودم و محکم بسته بودمش یه روز دیدم ابش سر رفته بعد از اون منم گذاشتمش تو یخچال . یعنی باید تا درش باز نشده بیرون یخچال بمونه ؟ حالا که بازش کزدم نون رو از توش در بیارم . راستش دلم میخواست مثل خیارشورای بیرون میشد .

Royaash
2014-06-16, 07:36 PM
رويا جونم هنوز زوده براي تو يخچال گذاشتن... هميچين تغيير رنگي توشون من نمي بينم... بنظر من هنوز چند روز ديگه بايد بيرون بمونه... من خودم كه خيار شور سفت دوست دارم بازم ميذارم يك هفته بيرون باشه...{2 (6)}

ممنون باران جان ترشی لیته چند روز باید بمونه تا مصرف بشه ؟ بعد یخچال بزارم یا نه؟

Royaash
2014-06-16, 07:44 PM
باران جون من 2-3 روز بعد از درست کردنشون گذاشتمش تو یخچال . اگر اشتباه نکنم انگار خودت گفته بودی . الان دو به شک شدم .با اینکه در شیشه رو هم نایلکس گذاشته بودم و محکم بسته بودمش یه روز دیدم ابش سر رفته بعد از اون منم گذاشتمش تو یخچال . یعنی باید تا درش باز نشده بیرون یخچال بمونه ؟ حالا که بازش کزدم نون رو از توش در بیارم . راستش دلم میخواست مثل خیارشورای بیرون میشد .

کرشمه مال من هم یکی از خیار شور ها آبش سر رفته و یه مقدار هم درش را که باز کردم سرش خالی شده تو چیکار کردی آب ریختی سرش یا نه؟ چه قضیه ای شده این خیارشورها {4} بعد هم یه کار دیگه هم کردم خنده دار به جای نون بربری نون لواش گذاشتم {21} ولی خوب جلوی کپک را گرفته ! حالا راجع اون آبی که کم آورده زود بگو چیکار کنم اگه می دونی ؟

کرشمه
2014-06-16, 08:12 PM
کرشمه مال من هم یکی از خیار شور ها آبش سر رفته و یه مقدار هم درش را که باز کردم سرش خالی شده تو چیکار کردی آب ریختی سرش یا نه؟ چه قضیه ای شده این خیارشورها {4} بعد هم یه کار دیگه هم کردم خنده دار به جای نون بربری نون لواش گذاشتم {21} ولی خوب جلوی کپک را گرفته ! حالا راجع اون آبی که کم آورده زود بگو چیکار کنم اگه می دونی ؟

رویاش جون من دیگه اب اضافه نکردم وفقط گذاشتمش تو یخچال .شیشه ای من خیلی پر از خیار نبود یعنی خیارا اومده بودن رو اب زیرش به اندازه ی کافی اب داشت منم کمی روش رو فشار دادم تا خیارا برن ته شیشه {4}

باران78
2014-06-16, 08:32 PM

کرشمه جونم 2 یا 3 روز خیلییییییییی کمه... هی با خودم میگم چرا بعد از دو هفته خیارشورهات هنوز نارس هستند.. خیارشور یا ترشی رو وقتی میذاریم توی یخچال که بخواهیم دیگه از رسیده شدن بیشترش جلوگیری بشه عزیزم...... تو گذاشتیش تو یخچال طفلی چطوری باید برسه..{2 (6)}

دوستای گلم خیارشور رو باید بیرون بذارید تا وقتی به اندازه دلخواه شما برسه .. بعد برای جلوگیری از نرم شدن و رسیده شدن بیشتر میذاریمش توی یخچال... در ضمن وقتی در شیشه خیار شور رو باز کردید دیگه باید بره تو یخچال وگرنه کپک میزنه... {53}

باران78
2014-06-16, 08:37 PM

سر رفتن آب خیارشور چیز غیر عادی نیست برای همین گفتم روش یک لایه نون بربری که توی همون آب نمکی که باهاش خیارشور درست کردید خیس خورده بذارید.. اینطوری خیارها روشون یک لایه محافظ هست و نداشتن آب باعث کپک زدن روی شیشه نمیشه.... {2 (5)}
راستی یادمه مامان من هم نون لواش میذاشت روی خیارشورها ولی خودم احساس میکنم با نون بربری بهتر میشن...

گلم ترشی لیته رو نمی دونم چون اونو هم مثل خیارشور ما سفت تر میخوریم ... من خودم فقط با گل کلم و هویچ ترشی درست می کنم و بعد از سه یا 4 روز مصرفش رو شروع میکنیم... ولی ترشی لیته اصل رو نمیدونم چند روز میمونه!!{2 (26)}{2 (5)}

باران78
2014-06-16, 08:44 PM
دوستان عزيزم اين نكات خيارشور رو از هنر آشپزي سيو كرده بودم (خانم پرستو احمدي و ساير دوستان) گفتم شايد براتون مفيد باشه:

اولاً اینکه نوع خیار در تهیه خیارشور مهم است : خیارها باید رنگ سبز تیره، پوست صاف، قطر یکنواخت، شکل مستقیم، پوست لطیف ، تخم کم و ریز و نهایتاً بافت سفتی داشته باشند.

هرقدر خیارها بعد از چیده شدن سریعتر برای تهیه خیارشور استفاده شوند بهتر است.

اندازه های خیارهای مورد استفاده هم از چند نظر مهم است : اولاً اینکه اگر خیلی بزرگ باشند نمک به خوبی داخشان نفوذ نکرده و خود عاملی برای کپک زدن و فساد سریع آنها می شود. دوماً که اندازه خیار در ایجاد حفره های داخل خیارشور هم حائز اهمیت است. مثلاً خیارهای خیلی ریز چون در واقع نارس هستند و قند کافی ندارند برای تخمیر و تهیه خیارشور به ویژه در خانه مناسب نیستند . خیارهای درشت هم معمولاً چون تخمهای درشت تر و بیشتری دارند در حین تخمیر حفره های بزرگی داخلشان ایجاد میشود. به عنوان یک اصل کلی اندازه هشت تا نهایتاً 15 سانتیمتر برای تهیه خیارشور خوب و مناسب است.
خیارهای کج و یا شکم دار را باید جداکرد.

باید دقت کنید اگر از ظروف خیلی بزرگ برای تهیه خیارشور استفاده میکنید بلافاصله بعد از پر کردن مواد در آنها را نبندید بلکه اجازه دهید یکی تا دو ساعت بگذرد و فضاهای خالی باقیمانده احتمالی پر شود و بعد اگر فضای خالی مانده بود مجدداً پر کرده و در ظرف را ببندید .

اگر شوید خیارشور شما زیادتر شود رنگ خیارشور تیره و اگر ترخون را بیشتر بریزید متمایل به زردرنگ خواهد شد. بهترین نسبت نسبت مساوی است.

لزج شدن خیارها و تشکیل لایه سفید روی خیارها نشان دهنده رشد مخمرها و کپک زدن خیارشور است که میتواند ناشی از کم بودن غلظت آب نمک و گرم بودن محیط باشد.

حمیده25
2014-06-17, 01:06 AM
سلام به همگی.دوستای گلم میشه کمک کنین.خیار شور ابش چقدر باید نمک داشته باشه.مقدارشو نمیتونین بهم بگین که چقدر اب چقدر نمک چقدر سرکه؟سرکه حتما باید باشه؟
من کلی خیار محلی دارم مادر شوهرم بهم داده دلم براشون کبابه میترسم خراب شن همش در حال خوردن خیارم {4}
یه بار شور گذاشتم خراب شد همش کپک زد ریختم دور.واسه همون میترسم خراب شه اونوقت جواب مادرشوهرو کی باید بده والا{21}

Maryam_chef
2014-06-17, 08:41 AM
سلام به همگی.دوستای گلم میشه کمک کنین.خیار شور ابش چقدر باید نمک داشته باشه.مقدارشو نمیتونین بهم بگین که چقدر اب چقدر نمک چقدر سرکه؟سرکه حتما باید باشه؟
من کلی خیار محلی دارم مادر شوهرم بهم داده دلم براشون کبابه میترسم خراب شن همش در حال خوردن خیارم {4}
یه بار شور گذاشتم خراب شد همش کپک زد ریختم دور.واسه همون میترسم خراب شه اونوقت جواب مادرشوهرو کی باید بده والا{21}
حمیده جون :
خیار شور ([Only registered and activated users can see links])

درخشان20
2014-06-17, 09:09 AM
به نسبت 16 ليوان آب... يك ليوان نمك ... يك ليوان سركه

در ضمن دوستان دیدم روی خیارها برگ مو هم میذارن میگن باعث تردی خیار میشه شنیدم چندتا دونه نخود خام هم میریزن تو شیشه {2 (26)} البته من فقط برگ مو رو امتحان کردم.گفتم شما هم بدونین شاید خوب باشه
بله کاملا درسته {2 (6)}اینبار بدون استفاده از تجربم از دستور مانا جون استفاده کردم :45:19 به 1 به1 راستش موقع مزه کردن اب خیار شورا گفتم نمکش کمه اما خواستم امتحانش کنم این دستور همین صفحهی اوله اره من از نخود هم استفاده کردم شاید بخاطر اونه که با وجود پوکی خیارها تردن خیارهام محلی بود اصل نیشابور {clap} میگم خوب شد کم درس کرد ها برای دفعهی بعد از 16 به 1 به 1 استفاده می کنم {21} دوست دارم برای هر کارم بهترین دستور العمل ها رو داشته باشم چون تجربه هم اشتباه پذیره .ممنونم باران جون{53}

حمیده25
2014-06-17, 01:39 PM
ممنون مریم جون دستت درد نکنه.باید حتما نون بزارم روی خیار شورها.؟
سرکه سفید حتما باید باشه من سرکه سفید ندارم از این سرکه معمولیا دارم
این موادی که باران جون گفتن چیکار باید کرد باید همه رو مخلوط کنم بعد بجوشونم؟بعد خنک شد بریزم روی خیار؟
وای چقدر سوال پرسیدما{2 (4)}

<باران>
2014-06-17, 03:14 PM
این موادی که باران جون گفتن چیکار باید کرد باید همه رو مخلوط کنم بعد بجوشونم؟بعد خنک شد بریزم روی خیار؟

حمیده جان روایت برای خیار شور گذاشتن بسیاره :3: و هرکس روش خودشو داره و دستش میاد کدوم راه بهتره.یکی با اب نجوشیده شور میذاره خوب از اب درمیاد یکی حتما باید اب جوشیده اضافه کنه.بنظرم از اونجاییکه راههای رسیدن به خیارشور فراوانه باید امتحان کنی ببینی کدوم بهتر جواب میده{1}
در مورد سرکه حتما واجب نیست سرکه سفید باشه.تجربه کار با هر دو سرکه رو داشتم میتونم بگم سرکه قهوه ایی علاوه بر طبیعی بودنش طعم بهتری به خیار میده در صورتی که سرکه سفید تقطیر شده است بهمین خاطر بیرنگ و سفیده.جالبه که بدونید سرکه سفید به علت خاصیت اسیدی که داره اکثراً به عنوان پاک‌کننده لوازم خانگی مصرف میشه.ولی به این معنی نیست که نشه در خیار شور ازش استفاده کرد
اما نسبت آب و نمک که باران جون گفتن و کاربرا راضی هستن باید بگم ظاهرا همه رو با هم جوشونده و گذاشتن سرد شده بعد ریختن رو خیار.

اما تجربه خودم:هم اب و نمک و سرکه رو جوشونده همون موقع که داغ بوده رو خیارها ریختم (البته تو ظرف شیشه ایی)
هم اینکه آب جوش رو گذاشتم سرد بشه بعد نمک و سرکه رو اضافه میکنم میریزم رو خیارها (البته در ظرف پلاستیکی)
در مورد گذاشتن نون بربری یا اضافه کردن نخود خام تجربه ایی ندارم.ولی رو خیارها برگ مو گذاشتم.علاوه بر فلفل قرمز و شوید و ترخان و سیر کمی تخم گشنیز نکوبیده هم اضافه میکنم 10 روز میذارم تو فضای باز بیرون یا جای خنک بعد به یخچال انتقال میدم

باز در اینجا تبصره میخوره"{1} بعضیها نعناع خشک..برگ تازه جعفری..مرزه..پیاز..جوهر لیمو ..حتی سبزی خشک ترخان..وووووو در خیار شور استفاده میکنن حتی دیدم خیارهارو نیمپز میکنن بعد از شور گذاشتن میذارن نور افتاب ببینه و نتیجه خوبی هم میگیرن
{1}

Maryam_chef
2014-06-17, 07:06 PM

حمیده جون ببخشید اینجا رو الان دیدم منم همه مدلی شو درست کردم خوب شده حتی نصف استکان عرق نعناع هم استفاده کردم ترد شده بود ولی تجربه ی نان بربری رو ندارم در ضمن <باران> جان کامل گفتن {clap}

*Shima*
2014-06-21, 12:41 PM
بازم خیارشور خودم پز.خیلی عالی و ترد شده بود.این دفه توش نعناع ریختم خیلی خوشمزه تر شد.

asayesh
2014-06-22, 12:05 AM
اینارو 10روز پیش انداختم دیگه باید رسیده باشن گذاشتمشون تو یخچال که نرم نشن تا ماه رمضون بمونن برام
233360

حمیده25
2014-07-09, 11:42 PM
اینم خیار شورهای من با کمک شما دوستای گل.من برای بار اول هیچی نداشتم بریزم.فقط سیر و نعنا خشک ریختم با نخود.ولی عالی شد یه دبه به یک هفته نکشید.دوباره از مادر شوهرم خیار گرفتم درست کردم.ولی حیف نخود نداشتم بریزم.خدایی نخود خیلی تعصیر داره تو تردی خیار شو
حالا یه سوال خیار شورای من اخراش وسطش سوراخ افتاده بودو داخلش اب داشت چرا؟
به مادر شوهرم که گفتم گفت خیاراتو با چاقو شیار شیار بده بعد بزار تو دبه.اینجوری سوراخ نمیوفته. نظرشما چیه؟{2 (26)}
236602

Maryam_chef
2014-07-10, 07:53 AM
اینم خیار شورهای من با کمک شما دوستای گل.من برای بار اول هیچی نداشتم بریزم.فقط سیر و نعنا خشک ریختم با نخود.ولی عالی شد یه دبه به یک هفته نکشید.دوباره از مادر شوهرم خیار گرفتم درست کردم.ولی حیف نخود نداشتم بریزم.خدایی نخود خیلی تعصیر داره تو تردی خیار شو
حالا یه سوال خیار شورای من اخراش وسطش سوراخ افتاده بودو داخلش اب داشت چرا؟
به مادر شوهرم که گفتم گفت خیاراتو با چاقو شیار شیار بده بعد بزار تو دبه.اینجوری سوراخ نمیوفته. نظرشما چیه؟{2 (26)}
236602

حمیده جون خیار شورات خوب شده عزیزم {2 (6)}
مادر شوهرتون درست میگن
ولی من خیارهای بزرگتر رو با چنگال چند جاشو سوراخ میکنم البته خیلی عمیق نه
نصف استکان عرق نعناع هم میریزم

آفتاب بانو
2014-07-10, 03:28 PM
سلام بر هر دو باران
من آخرنفهمیدم که شما خیار شور رو معمولی درست می کنید یا توی اب جوش میگذارید بجوشه و ...
چون که باران 78 نوشته بودند که بعد از اینکه خیار رو داخل شیشه ریختند 4 روز توی بیرون و بعد توی یخچال نگهداری می کنند.
لطفا اگر ممکنه توضیح بفرمایید گیج شده ایم.لطفا اگر میشه یک دستور کامل باشه که دیگه به زحمت نیفتید و ماهی سوال نکنیم.

من به روش یکی از دوستان توی چندین صفحه قبل خیار شور فوری درست کردم خیلی خوشمزه شده بود ولی تقریبا یک ماهی بود که حاضر بشه.

<باران>
2014-07-10, 04:00 PM
سلام بر هر دو باران
من آخرنفهمیدم که شما خیار شور رو معمولی درست می کنید یا توی اب جوش میگذارید بجوشه و ...
چون که باران 78 نوشته بودند که بعد از اینکه خیار رو داخل شیشه ریختند 4 روز توی بیرون و بعد توی یخچال نگهداری می کنند.
لطفا اگر ممکنه توضیح بفرمایید گیج شده ایم.لطفا اگر میشه یک دستور کامل باشه که دیگه به زحمت نیفتید و ماهی سوال نکنیم.

من به روش یکی از دوستان توی چندین صفحه قبل خیار شور فوری درست کردم خیلی خوشمزه شده بود ولی تقریبا یک ماهی بود که حاضر بشه.

بانو جان قبلا تو این پست ([Only registered and activated users can see links])هم توضیحاتی داده بودم..قبلا درصد اب و نمک و سرکه رو چشمی اضافه میکردم اینبار تصمیم دارم از مقدار اندازه ایی که باران جون زحمت کشیده و گذاشته استفاده کنم..
یه مسئله دیگه که خیلی در موردش پرسیده میشه همین چند روز بیرون مونده خیارشور هست.
ببینید با توجه به اینکه تابستان فصل خیار تازه است وبرای ذخیره پاییز هم خیارشور میذاریم و تعداد ظرفهای خیارشورگذاشته شده هم زیاده بطور حتم نمیشه گفت بعد از 4 یا 7 روز ظرفهای حاوی شور رو در یخچال قرار بدین.این مدت زمان فقط برای کسانیکه 1.2 تا شیشه خیار شور میندازن وبخوان زود به مصرف برسونن.اگر میخواین مدت زمان طولانی خیار شور ذخیره داشته باشین بهتره که از اب جوشیده استفاده شه.یا اینکه یه پیشنهاد دارم براتون .اگر میخواین به تجربه مفید در زمینه خیارشور گذاشتن برسید بهتره خودتون راههای گفته شده رو امتحان و تجربه کنید.مطمئنأ تجربه ایی که به اینصورت به دست میاد هیچوقت از ذهنتون پاک نمیشه....میتونید به این روش پیش برید

فرض میکنیم میخواین 2 شیشه خیارشور به 2 روش مختلف داشته باشین..رو هر2شیشه کاغذ بچسبونید روش انتخابی و مقدار مواد ترکیب شده رو هم بنویسید(در 1شیشه از اب معمولی در شیشه بعدی از اب جوش استفاده کنید) و به کناری گذاشته تا زمان موعود فرا برسه و مزه کنید ببینید کدوم روش بهتر و خوشمزه تر هست.بنظرم این بهترین راه برای رسیدن به جواب سوالات هست{1}

باران78
2014-07-10, 04:01 PM
سلام بر هر دو باران

از باران 78 به آفتاب بانو جونم : {2 (5)}

اولا 4 روز خيلييييي كمه براي بيرون از يخچال ... لااقل يك هفته بايد بيرون باشه.. دوم اينكه من نمي جوشونم معمولي درست مي كنم اينم دستورش كه جمع كردم اينجا :

براي نسبت آب و نمك و سركه از دستور خانم پرستو احمدي استفاده مي كنم:

به نسبت 16 ليوان آب... يك ليوان نمك ... يك ليوان سركه.

البته به خيارشورم نعنا خشك + فلفل قرمز و يك حبه سير + يه كمي تخم گشنيز نكوبيده هم اضافه مي كنم.. اين بار به توصيه باران جان تخم گشنيز سالم هم گذاشتم توش ببينم چي ميشه... آهاااان .. راستي روي شيشه هم يه تيكه نون بربري گذاشتم..

يه تيكه نون بربري رو بنداز توي يه مقدار از همون آب نمكي كه براي خيارشورها استفاده كردي تا كمي خيس بخوره ( اگه اينكار رو نكني نون ، مقداري از آب شيشه خيارشورها رو ميگيره و خيارها روشون كپك ميزنه) .. بعدش قبل از اينكه در شيشه رو ببندي با كمي نون بربري خيس خورده روي مواد رو بپوشون، بعد در شيشه رو ببند..با اينكار خيارشورها زودتر ميرسن

در ضمن در مورد خيار شور چند تا نكته رو حتما رعايت كنيد:

اول اينكه حتي المقدور خيارها ريز باشن چون خيارهاي درشت رو هر كاري كنيد ( حتي با چنگال هم چند تا سوراخ كنيد) آخرش چروك ميشن و آب جذب مي كنن.

نكته مهمتر اينكه: خيارها حتما حتما تازه باشن.. وقتي خيار تازه خريداري مي كنيد همون روز خيارشور بذاريد.. چون اگه بذاريدشون توي يخچال و بعد از يك يا 2 روز خيارشور درست كنيد خيارها به اون تر و تازگي نخواهند بود...

*ستاره*
2014-07-13, 07:51 PM
خیارا رو جای سرد و تاریک باید گذاشت؟ خود فضای آشپزخونه خوبه؟
لازم نیست تو آفتاب بذاریم واسه رسیدنش؟

باران78
2014-07-13, 08:46 PM
خیارا رو جای سرد و تاریک باید گذاشت؟ خود فضای آشپزخونه خوبه؟
لازم نیست تو آفتاب بذاریم واسه رسیدنش؟

ستاره جون نمي خواد توي آفتاب باشه عزيزم ... همون فضاي آشپزخونه خوبه... {2 (6)}

*ستاره*
2014-07-13, 09:31 PM
الان انداختم
کلی مامانم بهم ایراد گرفت و میگه باید بذاری تو افتاب
بالاخره راضی شده! طبق دستور تاپیک درست کنم
حالام در ظرفو نبستم تا هواش کامل خارج بشه و فردا درشو ببندم

باران78
2014-07-13, 09:35 PM
الان انداختم
کلی مامانم بهم ایراد گرفت و میگه باید بذاری تو افتاب
بالاخره راضی شده! طبق دستور تاپیک درست کنم
حالام در ظرفو نبستم تا هواش کامل خارج بشه و فردا درشو ببندم

ستاره جونم شنيدم كه خيار شور توي ظرف شيشه اي خيلي بهتر ميشه... و ديدم كه ظرف رو پر مي كنن از خيار... آب نمك رو هم تا لبه ي بالا ميريزن ... حتي بعضيا از جمله خود من روش رو يه لايه نون بربري خيس كرده تو آب نمك ميذاريم كه زودتر برسه... حالا واقعا نمي دونم كار شما ايراد داره كه ظرفتون نصفه است يا نه!! اميدوارم اينجوري كپك نزنه دوستم {53}
كاش توي يه ظرف كوچكتر شيشه اي ميذاشتين و پرش مي كردين {2 (6)}

*ستاره*
2014-07-13, 09:38 PM
ظرفای شیشه ایی مامانم کوچیکن و کم
بعد این خیارا قدشون بلنده تو اونا جا نمیشن
مامانم گفت اشکال نداره
نمیدونم دیگه
چند دونه خیار ی خورده نرم تر داریم بذارم اونا رو هم؟

باران78
2014-07-14, 01:34 PM
ظرفای شیشه ایی مامانم کوچیکن و کم
بعد این خیارا قدشون بلنده تو اونا جا نمیشن
مامانم گفت اشکال نداره
نمیدونم دیگه
چند دونه خیار ی خورده نرم تر داریم بذارم اونا رو هم؟

ستاره جونم اگه خيارشور خوب ميخواي خيار بايد تازه باشه... نه اونا رو نذار {53}

*ستاره*
2014-07-14, 08:57 PM
باران جون خیلی سریع شروع کرد به تغییر رنگ
عطرشم دراومده! و عطر خیارشوره
ایشالله نتیجه بگیرم

sainaap
2014-07-15, 02:06 PM
من این بار داخل این شیشه درست کرد م خیارها شسته باخلال دندون سوراخ کردم آب هم جوش آوردم خنک که شد بهش یک قاشق ونصفی نمک اضافه سرکه به اندازه نصف بند انگشت ریختم فلفل قرمز وسیر هم اضافه کردم ودر ظرف وهم باپارچه پوشوندم البته خیلی دنبال خیاردرختی گشتم پیدانکردم گفتم برا امتحان از خیارگلخونه استفاده کنم
گذاشتم داخل کابینت بعد دوروز چک کردم دیدم آبش کدر شده نمیدونم چرا ؟دوباره آب بابقیه قاطی کردم وخیارها رو گذاشتم داخلش این بار یک پاکت فریزر چند لاکردم وگذاشتم روی شیشه ودرش وبستم چون هوا گرمه زود رسیدن عالی بودن

*ستاره*
2014-07-15, 05:59 PM
خیارشورامو تا کی بیرون نگه دارم؟
الان دو روز شده
با توجه به اینکه رنگشم تغییر کرده
آیا خود خیار هم آماده شده یا فقط رنگش تغییر کرده؟
از طرفی میگم نکنه زیادی بمونه نرم و له بشه.......

باران78
2014-07-15, 06:04 PM
خیارشورامو تا کی بیرون نگه دارم؟
الان دو روز شده
با توجه به اینکه رنگشم تغییر کرده
آیا خود خیار هم آماده شده یا فقط رنگش تغییر کرده؟
از طرفی میگم نکنه زیادی بمونه نرم و له بشه.......

ستاره جون 2 روز براي رسيدن خيار شور خيلي كمه... لااقل يك هفته بايد بيرون باشه ..{2 (6)}

asayesh
2014-07-19, 05:43 PM
درراستای چند پست قبلم که چندظرف خیارشور انداخته بودم قبل ماه رمضون یادم رفته بود عکسای آماده شو بذارم. خیلی عالی شدن دیگه فقط آخرین ظرفش مونده. واسه مامانمم همون موقعا انداختم اونام خیلی عالی شده.درضمن من توی خیارام چندتا خیار نه چندان تروتازه هم بود اما ازنظر مزه هیچ فرقی بااون تازه ها نمیکرد.
نحوه انداختن خیارشورای منم خیلی ساده ست:خیارارو که شستم میریزم تو دبه بعد فلفل سبز خشک یا تازه میندازم به اندازه ای که دوس دارم تند بشه بعدش سیر میندازم.تو یک پارچ آب نمک درست میکنم (آب شیر بدون جوشوندن)و میچشم نمکش بحدی باشه که نه خیلی شور باشه نه اینکه کم باشه یک قاشقم فلفل قرمز میریزم توش.میام سروقت دبه ها اگه چوب شویدداشته باشم که میریزم وگرنه یک قاشق شوید تو هردبه م میریزم و به اندازه از پارچ آب خالی میکنم تو دبه ها همونجاهم پلاستیک روی دربش میذارمو درب دبه هارو محکم میبندم .تقریبا 5روزه رنگش عوش میشه تواین فصل میذارم تو یخچال تا خنک بشه دوروز بعدشم استفاده یک هفته بعدشم تمام میشه{4}
238149

238150
ایندفه گوجه سفتم تو یخچال بود یک دبه کوچیکم گوجه گذاشتم بهمین روش من عاشق گوجه شورم{2 (30)}{2 (30)}

238151

238152

*Shima*
2014-08-07, 12:21 PM
خیارشور شیماپز:3:با دستور باران عزیزم.{clap}

Shahrivar
2014-09-09, 10:46 AM
خيار شووووور.
از نسبت16آب +1نمك+1 سركه استفاده كردم وسبزي تازه شامل ترخون،شويد، جعفري . لايه آخر هم حتمآ سبزي باشه . من نكات مجله هنر آشپزي 14 كه در باره شور مخلوط هست در مورد خيار شور هم رعايت ميكنم{1}

زمردي
2014-10-25, 10:10 PM
اينم خيارشوراي خونگي ما