تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : برنج - .: برنج خوب :. کدومه ؟؟؟

silvana
2011-12-09, 11:34 AM
یه چند روزیه که درمورد برنج دارم تحقیق می کنم ولی به نتیجه نرسیدم
الان برنج هندی مژده را با دودی قاطی می کنم و مصرف می کنم ولی بر اساس یه سری تحقیقات برنج هندی برای سلامتی مناسب نیست یکی میگه هورمونیه یکی میگه سرب داره یکی میگه ..
یکی هم میگه برنج باسمتی پخته هر 100 گرمش 350 کالری داره ولی برنج ایرانی هر 100 گرمش 120 کالری داره
خلاصه من موندم که ایا واقعا درسته؟؟برنج باسمتی نباید استفاده کرد؟؟تو برنجای ایرانی کدومشون خوب قد می کشن و خوب هم عطر دارن البته ظاهرش مهمتره
شما از چه برنجی استفاده می کنید؟؟

Marjan
2011-12-09, 11:39 AM
سیلوانا جوون من هاشمی و دم سیاه استفاده میکنم دودی هم هاشمیه ولی میدونم هر چی برنج قدیمیتر باشه بهتر فد میکشه و هر چی برنج تازه تر باشه امکان وا رفتنش بیشتره {104}

silvana
2011-12-09, 11:39 AM
دولت آلمان با اعلام آلودگي برنج باسماتي هند به مواد سمي اين محصول را از فروشگاه هاي خود جمع آوري و واردات آن را متوقف كرد.

به گزارش فارس، روزنامه هندي فايننشال اكسپرس، در گزارشي اعلام كرد، دولت آلمان در چند ماه گذشته برنج باسماتي توليدي هند را به دليل آلودگي به مواد سمي از فروشگاه هاي اين كشور جمع آوري كرده است.

اين اقدام پس از آن انجام شده كه گزارش هايي در مورد آلودگي شديد اين برنج به مواد سمي منتشر شد.

گفته مي شود اين مواد سموم دفع آفاتي هستند كه در مزارع برنج مورد استفاده قرار گرفته و روي برنج باسماتي باقي مانده اند.

در حالي اين گزارش منتشر مي شود كه از مدت ها پيش، بحث آلودگي برنج هاي هندي در ايران مطرح شده و واردات برنج باسماتي هند به ايران به دليل آلودگي به مواد سمي مثل آرسنيگ و فلزات سنگين مثل سرب ممنوع شده است.

بنا بر اين گزارش، در ماه خرداد آزمايشگاهي در هامبورگ آلمان اعلام كرد برنج باسماتي معطر هند داراي مقادير زياد سم كار بندازيم و ايزوپروتيولان است كه به عنوان آفتكش مورد استفاده قرار مي گيرند.

فايننشال اكسپرس استفاده بيش از اندازه كشاورزان هندي از آفتكش ها در مزراع برنج را علت آلودگي برنج باسماتي اعلام كرده است.

در نتيجه اين گزارش صادرات 20 هزار تن برنج باسماتي معطر به ارزش 310 ميليون دلار به آلمان طي ماه هاي اخير متوقف شده است.

پيش از مطرح شدن بحث آلودگي برنج باسماتي هند در ايران، اين كشور يكي از بزرگترين واردكنندگان برنج باسماتي هند بود به گونه اي كه بيش از 40 درصد صادرات برنج باسماتي هند به مقصد ايران انجام مي شود.

به باور كارشناسان، مطرح شدن بحث آلودگي برنج باسماتي هند در آلمان كه ممكن است به سراسر اروپا كشيده شود، ضربه ديگري به صادرات اين محصول وارد خواهد آورد.

*anna*
2011-12-09, 11:42 AM
سیلوانا جون منم همین مشکلو دارم
دنبال یه برنج با عطر و طعم خوب و پخت خوب می گردم اما هنوز به نتیجه نرسیدم
از این برنجای هندی متنفرم از اونایی که قد می کشن تا فلک و رنگشون زرده
وااااااااااااااااای بوی بدی هم دارن{3 (3)}

silvana
2011-12-09, 11:49 AM
یکی از بزرگتریم مشکلات برنج هندی بوی خیلی بدشونه
یکی از اقوام ما اول برنج هندی را با مایع ظرفشویی میشوره تا از شر بوش خلاص شه{21}

silvana
2011-12-09, 11:51 AM
برنجهای وارداتی پاکستاني و هندي برای دوام بيشتر در انبارها و جلوگيری از قارچ و کپک و پوسيدگی و نيز جلوگيری از شپشک توسط مواد گوگردی به همراه گروه غير اشباع خانواده فنل بخار داده شده اند. اين مواد بغايت سرطان زا می *باشند و حتی در صورت شستشوی برنج و يا جوشاندن و آبکشی برنج آسيب*های نابود کننده و مخرب آن کم نمی*شود. سرطان*های معمول با اين مواد از نوع Leukemia (سرطان خون و مغز استخوان) و Sarcoma & Bone Cancer (سرطان بافتهای نرم و استخوان) می باشد.

silvana
2011-12-09, 11:53 AM
برنج‌ وارداتی غیراستانداردچگونه شناسایی شد؟
در هر دو مورد برنج‌های وارداتی و سوسیس‌ و كالباس‌های تولید داخل كه غیراستاندارد بودن آن‌ها از سوی اداره كل استاندارد استان تهران به تایید رسید، برای نخستین بار اداره كل استاندارد تهران روش آزمون خود را در مورد هر دو كالا تغییر داد و توانست به نتایج قابل توجهی رسیده و غیراستاندارد بودن آن‌ها را اعلام كند.

به گزارش ایسنا، پس از مطرح شدن موضوع برنج‌های وارداتی و سوسیس‌ و كالباس‌های تولید داخل غیراستاندارد، به نظر می‌رسد كه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در پی افزایش اختیاراتش است.

در چنین شرایطی سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران قصد دارد با همكاری كارگروه حمایت از تولید اختیارات خود را ارتقا داده و علاوه بر افزایش تعداد كالاهای مشمول استاندارد اجباری، تنوع آزمون‌گیری از برخی دیگر از كالاها را نیز افزایش دهد.

به عنوان مثال برنج تا پیش از این فقط بر اساس میزان سموم دفع آفات نباتی یا آفلاتوكسین مورد بررسی قرار می‌گرفت، اما اداره كل استاندارد تهران برای نخستین بار برنج را از نظر دارا بودن فلزات سنگین نیز مورد آزمون قرار داد كه نتایج آن به اطلاع عموم رسید. پیش‌بینی می‌شود چنین تغییر رویه‌ای در مورد تعداد دیگری از كالاها نیز اعمال شود.

یك مقام مسوول در سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در این باره گفت: این سازمان فهرست پیشنهادی خود را از كالاهایی كه باید استاندارد آن‌ها اجباری شوند، به كارگروه حمایت از تولید ارایه كرده و امیدواریم بررسی این فهرست هر چه زودتر به اتمام رسد.

به گفته وی كارگروه حمایت از تولید دارای مصوبه دولت بوده و می‌تواند با همكاری سازمان استاندارد راسا اقدام به اجباری كردن استاندارد كالاهای موردنظر كند.

منبع:http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=65295

silvana
2011-12-09, 11:54 AM
اسامی ۱۳ نوع برنج وارداتی آلوده به ترکیبات سمی آرسنیک، سرب و کادمیم از سوی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی اعلام شد.مهدی پورهاشم، مدیر کل اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران در گفت و گو با خراسان در این باره اظهار داشت: طبق استاندارد بین المللی مربوط به مواد غذایی میزان سرب، کادمیم و آرسنیک در برنج باید صفر باشد و طبق استاندارد ایران تا ۱ppm/0وجود سرب و 2ppm/0 وجود کادمیم پذیرفته شده است و میزان آرسنیک نیز بر این اساس، باید صفر باشد اما در ۱۳ نوع برنج وارداتی بررسی شده میزان این آلودگی ها ۵ تا ۶ برابر حد استاندارد بوده است. به عنوان مثال غلظت سرب در برنج«مژده» حدود ۳۵ برابر حد مجاز و در برنج «۱۸۱» و «پاندا» ، حدود ۲۴ برابر حد مجاز و در برنج «محسن» نیز غلظت سرب ۱۵ برابر حد مجاز است. در تمامی این برنج ها نیز آلودگی به فلزات سرب و آرسنیک تایید شده است. بیشترین میزان غلظت آرسنیک نیز در برنج «۱۸۱»به میزان 56ppm/0 و برنج «مینو -۱» 54ppm/0 و در برنج «پاندا»52ppm/0بوده است. هم چنین بالاترین غلظت کادمیم در برنج «پاندا» 07ppm/0 ، برنج «آفرین»06ppm/0 و برنج های «خاطره»، «مینو- ۱» و «کریستال» 05ppm/0 است. شایان ذکر است که برنج های داخلی از این آزمون، سرافراز بیرون آمده اند.وی در ادامه فهرست برنج های وارداتی آلوده ومیزان سرب، آرسنیک و کادمیم موجود در هریک را به شرح ذیل اعلام کرد:

برنج محسن(غلظت سربppm ۵۱/۱ ، غلظت آرسنیک 24ppm/0 ، غلظت کادمیم 02ppm/0)

برنج آریا(غلظت سرب 12ppm/0، غلظت آرسنیک 46ppm/0 ، غلظت کادمیم 03ppm/0)

برنج خاطره(غلظت سرب 26ppm/0، غلظت آرسنیک 37ppm/0، غلظت کادمیم 05ppm/0)

برنج ۱۸۱ (غلظت سرب 49ppm/2، غلظت آرسنیک 56ppm/0، غلظت کادمیم 04ppm/0)

برنج مینو-۱ (غلظت سرب 48ppm/0،غلظت آرسنیک54ppm/0، غلظت کادمیم05ppm/0)

برنج پاندا (غلظت سرب49ppm/2، غلظت آرسنیک52ppm/0، غلظت کادمیم 07ppm/0)

برنج مه کلاسیک (غلظت سرب75ppm/0، غلظت آرسنیک33ppm/0، غلظت کادمیم 04ppm/0)

برنج آفرین (غلظت سرب 76ppm/0، غلظت آرسنیک16ppm/0، غلظت کادمیم 06ppm/0)

برنج مژده(غلظت سرب 53ppm/3، غلظت آرسنیک19ppm/0، غلظت کادمیم 04ppm/0)

برنج کریستال(غلظت سرب97ppm/0،غلظت آرسنیک37ppm/0، غلظت کادمیم 05ppm/0)

برنج جادوگر( غلظت سرب63ppm/0، غلظت آرسنیک26ppm/0، غلظت کادمیم 03ppm/0)

برنج کمال ملکی ( غلظت سرب33ppm/0، غلظت آرسنیک 27ppm/0، غلظت کادمیم 04ppm/0)

برنج طوبی طلایی( غلظت سرب47ppm/0، غلظت آرسنیک 27ppm/0، غلظت کادمیم03ppm/0)

مدیر کل اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی در ادامه با تاکید بر خطرناک بودن این سموم خاطرنشان کرد: مصرف ماده غذایی آلوده به سرب و آرسنیک در دفعات کم و به عنوان مثال سالی ۲ بار، شاید تاثیر چندانی بر سلامت افراد نداشته باشد اما استفاده از همین مواد غذایی آلوده به طور مکرر مانند مصرف برنج های آلوده دست کم روزی ۲ بار در برخی از خانواده ها، می تواند تبعات جبران ناپذیری برای سلامت افراد جامعه در پی داشته باشد.پورهاشم از ارائه گزارش و نتایج مربوط به آلودگی برنج های وارداتی موجود در بازار به دادستان تهران خبر داد و افزود: ما نتیجه آزمایش ها را به تعزیرات حکومتی نیز ارائه می کنیم و آن ها باید به عنوان مرجع قضایی وارد عمل شوند. پورهاشم افزود: پس از اعلام آلوده بودن این برنج ها، مراکز خرید، فروشگاه ها مغازه ها و برنج فروشی ها حق فروش این نوع محصولات را ندارند و طبق قانون استاندارد، تولید ، عرضه و فروش کالاهای غیراستاندارد ممنوع است و با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد.وی هم چنین با بیان این که سفارت هندوستان در تهران بعد از اعلام خبر آلوده بودن برخی از برنج های وارداتی به ترکیبات سمی و فلزات سنگین، به طور مستقیم از این اداره کل توضیحاتی به صورت کتبی درخواست کرده است، تصریح کرد: اگر ضرورتی مشاهده شود، از طریق وزارت امور خارجه ایران اسناد و مدارک در اختیار این وزارت خانه قرار می گیرد که اگر صلاح بدانند، در اختیار سفارت خانه هند قرار دهند.وی تاکید کرد: آزمایشگاه های اداره استاندارد از نظر تخصصی یک مرجع قانونی هستند.در همین رابطه دکتر حسینی، معاون فنی مدیر کل اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران نیز درباره تاثیرات ورود این ترکیبات سمی به بدن در گفت و گو با خراسان اظهار داشت: فلزات سنگین که خاصیت سمی دارند روی فعالیت های آنزیمی بدن تاثیر منفی می گذارند. وقتی این فلزات وارد سلول های بدن می شوند از همان ابتدا زنجیره های حیاتی را مختل می کنند. مسمومیت با فلزات سنگین به ۲ شکل است: مسمومیت های آنی و درازمدت . در مسمومیت های آنی، بدن با درصد بالایی از فلز مواجه می شود و فلز آن به قدری سمی است که وقتی وارد بدن می شود بلافاصله بدن واکنش نشان می دهد اما وقتی فلزات سنگین و سمی وارد مواد غذایی می شوند نوع دوم مسمومیت ایجاد می شود.این مسمومیت ها می تواند موجب بروز بیماری های کلیوی، کبدی، خونی و ناتوانی های جنسی شود. اگر این مواد موجب بروز مشکلات خونی در فرد شود گلبول های قرمز تغییر شکل می دهد و پروتئین آن ها از حالت طبیعی خارج و در نهایت منجر به بروز سرطان می شود.وی با اشاره به این که آزمایشگاه های اداره استاندارد تنها مرجع حقوقی برای اعلام نتایج هستند، ادامه داد: این آزمایش ها برای ۱۳ نوع برنج در این اداره با استفاده از دستگاه جذب اتمی کوره ای (GF-ASS) انجام شده است.این دکترای مهندسی شیمی درباره اثر حرارت بر برنج های آلوده گفت: حرارت در از بین بردن آلودگی تاثیری ندارد و این سموم حتی با سوزاندن هم از بین نمی روند.برای از بین بردن این سموم در محصول برنج، باید تکنیک های خاصی به کار گرفته شود که در کشوری مانند هند، این تکنیک ها جایی ندارد.وی درباره اقدامات برای جلوگیری از ادامه واردات برنج های آلوده گفت: بسیاری از کالاهایی که وارد کشور می شود مشمول استاندارد اجباری است. تاکنون برنج های وارداتی از نظر آلودگی به قارچ های سمی تست می شد اما اکنون آزمایش فلزات سنگین نیز به آن اضافه می شود و در صورت تایید وجود آلودگی در پی انجام این آزمایش ها ، نتایج به اطلاع وزارت بازرگانی می رسد تا مجوز واردات صادر نشود.

وزارت بهداشت هم وارد عمل می شود
دکتر هدایت حسینی مدیر کل نظارت بر مواد غذایی وزارت بهداشت نیز در گفت و گو با خراسان با بیان این که وزارت بهداشت بررسی برنج های وارداتی را آغاز کرده است، گفت: در حال حاضر نمونه هایی از برنج های وارداتی به ویژه ۱۳ نوع برنجی که موسسه استاندارد آلودگی آن ها را به آرسنیک، جیوه، سرب و... اعلام کرده ، به آزمایشگاه های تحت نظر وزارت بهداشت ارسال شده است که نتایج بررسی آن ها هفته جاری اعلام خواهد شد.
استاندارد ملی برنج در کشور وجود ندارد
وی ادامه داد: متاسفانه به علت تعریف نشدن استانداردهای ملی مواد غذایی پرمصرف ازجمله برنج، کنترل های لازم روی مواد غذایی وارداتی انجام نمی شود ضمن آن که احتمال وجود برخی آلاینده ها در برنج ها و برخی مواد غذایی وارداتی دیگر نیز وجود دارد.وی با بیان این که تدوین استاندارد ملی برای مواد غذایی پرمصرف مانند برنج، روغن، آرد گندم و آب معدنی در وزارت بهداشت آغاز شده است، گفت: در صورت تایید آلودگی برنج ها از سوی آزمایشگاه های معتبر کنترل مواد غذایی وزارت بهداشت ، جلوی واردات کلیه برندهای آلوده گرفته می شود.

silvana
2011-12-09, 11:55 AM
با اعتراف رییس مرکز تحقیقات کشاورزی پنجاب
هند آلودگی برنج وارداتی ایران به سم آرسنیک را تائید کرد

http://http://khabarrooz1.mihanblog.com/post/author/205174

silvana
2011-12-09, 11:58 AM
شما چی فکر می کنید؟برنج هندی .اره یا نه؟؟

*anna*
2011-12-09, 12:08 PM
واااااااااااااااااااااااا اییییییییییییی نههههه{68}

Amitida
2011-12-09, 12:20 PM
نهههههههههههههههههههههههه ههه {68}

ما چندین ساله از برنج فلاح استفاده میکنیم و بسیییییییییییور راضی هستیم

Marjan
2011-12-09, 01:42 PM
سیلوانا جوون من هم مخالفم ولی عده زیادی از مردم مخصوصا عیالوارها توان خرید برنج ایرانی رو ندارن یه عده هم معتفدن برنج هندی برعکس برنج ایرانی شکم نمیاره و هضمش راحتتره

Betty
2011-12-09, 05:03 PM
جالبه، ما هم اینجا این مشکل برنج رو یکی ۲ ماه پیش با همسرم داشتیم، انواع مختلف برنج رو خریدیم و امتحان کردیم، اینجا متاسفانه اصلا برنج ایرانی وجود نداره در هیچ نوع فروشگاهی چه عرب چه ترک چه آمریکایی.... فقط هندی و پاکستانی هست، ما بالاخره بعد از امتحانات فراوون، برنج آهو بره رو انتخاب کردیم که البته قبل از پختن کمی بو میده ، ولی بعد از پختن خیلی خوب و خوش عطر میشه. محصول پاکستانه و اینطور که رو کیسه اش نوشته دارای تاییدیه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۲۰۰۰ هست، خلاصه میون ۱۰-۱۵ نوع برنجی که امتحان کردم بهترین بود.

Shidak
2011-12-09, 06:01 PM
اینجا هم برنج ایرانی‌ گیر نمیاد. ما مجبوریم برنج‌های باسماتی بخریم. ما اغلب برنج شهرزاد می‌خریم که نمیدونم ایرانی‌ است یا نه؟ اگه کسی‌ میدونه بگه لطفا. و گاهی برنج باسماتی رحمان.

Betty
2011-12-09, 06:17 PM
ساناز جون، فکر نمیکنم ایرانی باشه، چون اینجا ما هم شهرزاد و رویال داریم که به فارسی هم روش مینویسه، ولی پاکستانی یا هندی هستند، بیشترشون هم باسماتی هستند.

*Darya*
2011-12-09, 06:25 PM
من هم برنج طارم استفاده میکنم و راضی هستم....

mana
2011-12-09, 07:07 PM
برای مناسبتا و مهمونیام برنج هاشمی سفارش میدمو عمده میخرم
برنج لنجون(لنجان) اصفهان رو برای شله و آش و...استفاده میکنم که خیلی مقوی و لعابداره
برای آشپزی روزمره یه دوست عزیز اهل آستانه دارم که هر سال برام به قدر مصرف سالانه میفرسته

برنج هندی ...هرگز

Paeiz
2011-12-09, 07:51 PM
برنج گلستان فوق العاده است .

*عاطفه*
2011-12-09, 08:26 PM
به نظر من هيچ برنجي برنج طارم اصلي كه تو شماله نميشه ،ما هميشه از فريدونكنار و استانه كه اشنا داريم اونجا مي گيريم {2 (30)}يك عط و بويي دارهههههه
فقط بايد حواستون باشه چون همين برنج طارم اصلي رو با چند نوع ارزونترش قاطي مي كنن و مي فروشند{102}

silvana
2011-12-10, 09:19 AM
برنچ لنجون اصفهان شبیه برنج کامفیروز استان فارسه وخیلی معطره و خوش حوراک ولی قیافه نداره بیشتر استان فارسیا برنج کامفیروز می خورن و دوستای اصفهانیمم برنج لنجون را دوست دارن

برنج هاشمی و برنج طارم خوب قد می کشن .مثلا اندازه پاکستانی؟

برای برنج خوب شمال باید حتما اشنا داشته باشیم؟یعنی هیچ شرکتی نیست که بسته بندی کنه و با مارک معتبر بیرون بفروشه؟
برنج گلستان ایرانیه؟؟

*عاطفه*
2011-12-10, 10:06 AM
عزيزم برنج ايراني كارخونه ايي نيست و متاسفانه وقتي پاي بسته بندي و فروش ميشه قاطي مي كننش،واسه ما شماليها شناخته شده است اما واسه بقيه كه از روي عطر خوب شالي يا برنج مي خوان بشناسن كمي از طارم درجه يك رو با انواع ديگه كه ارزونترن قاطي مي كنن تا يك كم طارم اصل عطر و بوشو تو كل برنج پخش كنه و ملت بيچاره گول بخورن:35:
طارم خوب بعد پخت هم قد و قواره ميزاني داره و هم عطرش همه جا رو ور ميداره البته قدوبالاش مثل برنج پاكستاني و هندي نيست ها اما ميزان و خوبه:3:
اين هم عكس برنج ماست كه طارمه{2 (30)}

silvana
2011-12-10, 11:04 AM
منم برنج طارم می خوام{20}

حالا یه سوال تو این همه برنج ایرانی فقط طارم خوبه؟دم سیاه چه طوره؟

*Lotus*
2011-12-10, 11:18 AM
ما از یه آشنا تو شمال برنج میگیریم. کیفیت برنجاش درجه یکه. واقعا عطر و طعمش فوق العاده است. قیمتش یکم بالاست ولی ضمانت شده است و 1 دونه خورد هم نداره.

اگه کسی میخواد من ازش بپرسم ببینم هنوز داره یا نه {1}

*anna*
2011-12-31, 06:55 PM
به این نتیجه رسیدم که فردا برم برنج طارم بخرم حالا دیگه خدا می دونه اصل باشه یا فرع{2 (26)}

Nahid59
2012-01-03, 10:56 AM
من از برنج هندی متنفرم درسته که قد میکشه دست بچه هم بدی میتونه دون دون درش بیاره ولی طعمشو اصلااااااااااااااااااا دوست ندارم فقط هم چند بار خوردم که اصلا سیر نشدم{4}
برنجهای پاکستانی خوبن البته چند مدل داره که طعم برنجای ایرانی رو داره من ازونا استفاده میکنم{53}

selin
2012-01-09, 03:11 PM
خاله ماری جان ، من یه سوال داشتم، شما از چه برنجی راضی‌ هستید و اینجا میخرید؟

Khaleh Mary
2012-01-09, 03:28 PM
سلین جان من اینجا خیلی برنج های مختلف گرفتم شهرزاد ، خورشید درباری ، رحمان ، پری براند ، و خیلی های دیگه که الان یادم نیست والی الان یک سالی هاست که دارم باسماتی ۷ ستاره میگیرم بسیار عالیه قبلا گونی هاش سفید بود و الان لیمویی رنگه البته توی این یک سال یکی دوبارش هم خوب نبود فکر کنم قاطی دشت یا تقلبی بود
ولی بعد از ۷ ستاره برنج رحمان خوبه

selin
2012-01-09, 04:19 PM
سلین جان من اینجا خیلی برنج های مختلف گرفتم شهرزاد ، خورشید درباری ، رحمان ، پری براند ، و خیلی های دیگه که الان یادم نیست والی الان یک سالی هاست که دارم باسماتی ۷ ستاره میگیرم بسیار عالیه قبلا گونی هاش سفید بود و الان لیمویی رنگه البته توی این یک سال یکی دوبارش هم خوب نبود فکر کنم قاطی دشت یا تقلبی بود
ولی بعد از ۷ ستاره برنج رحمان خوبه

ممنون{53}
این دفعه حتما این ۲ تایی‌ که گفتید رو امتحان می‌کنم.من هم خورشید درباری می‌خرم، اما به نظرم گاهی‌ که می‌بینند یه برنجی پر طرفدار شده، قلابیش رو توی بازار می‌آرن....{2 (26)}

مامان مهگل
2012-01-09, 05:57 PM
من که حاظر نیستم یه قاشق از برنج ایرانی رو با یه گونی برنج خارجی عوض کنم .... حتی بدترین برنج ایرانی میارزه به این خارجی ها که اصلا نه طعم داره نه مزه

sarina-kian
2012-01-10, 08:44 AM
از دید من برنج یعنی برنج عنبر بو فرد اعلا.بسیار خوش طعم و خوش عطر تنها مشکلش اینه قد نمیکشه.واسه مهمونیا نمیپزم فقط واسه خودمون اونم کته چون نمیخوام عطر و خاصیتش بره.
شله زرد رو بسیار خوش طعم و معطر میکنه.
واسه مهمونام هم مژده خیلی بهتر از بقیه س.طعم بد برنج های هندی و پاکستانی دیگه رو نداره.خوب هم قد میکشه.مهمونا هم کیف میکنن.اما من اصلا دوس ندارم!

Khaleh Mary
2012-01-10, 11:26 AM
من که حاظر نیستم یه قاشق از برنج ایرانی رو با یه گونی برنج خارجی عوض کنم .... حتی بدترین برنج ایرانی میارزه به این خارجی ها که اصلا نه طعم داره نه مزه

مامان مهگل جان {2 (6)}دیگه دست روی دلمون نزار که یک مثال هست که میگه، وقتی که مادر نیست باید با زن بابا ساخت حالا به هر دلیلی

Khaleh Mary
2012-01-10, 11:27 AM
سارینا جان من اسم این برنج را نشنیدم کجایی هست این برنج ؟ {2 (26)}

*anna*
2012-01-10, 05:03 PM
بالاخره بعد از کلی تحقیقققققققققق
رفتیم برنج ایرانی بخریم طارم خریدیم. نمی دونم چرا خوب نمیشه
ریخت و قیافه که صفر بعدشم بوی چندانی هم نداره فقط طعمش خوبه
نمیدونم چرا اینجوریه شاید تقلبیه؟!قیمتشم دوبرابر برنجای دیگه بود یه کیسه گرفتیم چهل تومن
حالا همسری می گه خوب باشه سالم باشه قیافه ش مهم نیست
برنج لنجونو از این خیلی بهتر و شکیل تر درست می کنم
نمیدونم عیب کار کجاست؟!{20}

selin
2012-01-10, 05:07 PM
نمیدونم چرا اینجوریه شاید تقلبیه؟!قیمتشم دوبرابر برنجای دیگه بود یه کیسه گرفتیم چهل تومن

اگر تقلبی نباشه احتمالا برنجش تازه است، وگرنه آن طارمی که من می‌شناختم قد می‌کشید چقدر... و عطرش تمام خونه رو پر میکرد ، عاشق عطرش بودم.......{53}

sarina-kian
2012-01-11, 12:15 AM
خاله ماری جون برنج عنبر بو مثل برنج طارم یه برنج شمالیه اما قلق داره طبخش!
آنا جون راس نیگی قیمت طارم کیلویی چهار هزار و پونصد بوده تا اونجایی که من میدونم اما این برنج و عنبربو قلق دارن طبخشون.اول اینکه بو اونها بعد از گذشت حداقل 6ماه تازه درمیاد.بعدم اینکه تازه به تازه شفته میشه معمولا و همش حواست باید باشه سفت باید برش داری وگرنه وا میره.این برنجا 1سال موندشون خیلی خوبه و بعد از یکسال خوب درمیان و خوشمزه و خوش بو میشن.
برنج خوب قدیمیش خوبه!

Adriyana
2012-01-11, 01:31 AM
اینجا هم اصلا برنج ایرانی پیدا نمیشه!!! اوایل از برنجهای والنسیا میخریدیم اما نه عطر داره ونه زیاد قد میکشه! زود هم شفته میشد....الان چند ماهه که باسماتی میخریم، عطر و ظاهرش بهتره اما باطنشو نمیدونم....
این که میگن باسماتی سمی هست، راسته؟؟؟؟{2 (14)}{2 (14)}{2 (14)} اگه آره، دیگه نخریم...

Betty
2012-01-11, 04:02 AM
آدریانا جون، من دقیق نمیدونم در مورد سمی بودن برنج، ولی چیزی که میدونم اینه که اگر بخواهیم به خطرها و ضررهای غذاها و وسایل مورد مصرفمون از میوه و سبزیجات و مرغ و گوشت گرفته تا لباسهای ساخت چین و اینور و اونور و وسایل الکترونیکی مثل موبایل توجه کنیم باید مثل انسانهای نخستین تو جنگل زندگی کنیم و با برگ درخت خودمون رو بپوشونیم!!!چون تو زندگی صنعتی امروزه همه چیز شیمیایی و خطرناکه .....

*عاطفه*
2012-01-11, 11:06 AM

عزيزم مطمئنا برنجي كه گرفتي طارم نبود،اگه پست قبلي منو در موردبرنج خونده باشي گفتم كه تقلب و استفاده از اسم برنج طارم خيلي زياده و بايد از يه جاي معتبر بگيريش
قيمت برنج طارم خيلي از بقيه برنجها گرونتره و حدود4000تا5000هزار تومان قيمت داره اما اگه طارم اصل باشه باز هم ارزش داره{2 (30)}
متاسفانه اين موارد(اطمينان به فروشنده ها) هم جزء يكي ديگه از مشكلات ما ايروني ها تو كشور خودمونه{verysad}

nazgoli
2012-04-07, 08:39 AM
ما برنج طارم استفاده میکنیم. از سر زمین می خریم. فقط درست کردن برنج ایرانی یه کم سخته

masume
2012-04-07, 09:29 AM
منم برنجمو از شمال از دایی جونم میخرم معرکس فقط یه کوچولو گرونه..........

پرند
2012-04-23, 10:54 AM
سلام دوستان برنج شمال عاليه ولي واسه مهموني مممكنه اگه يكم بيشتر جوش بخوره كته بشه ولي برنج هندي قد ميكشه براي رفع بوي بدش يكم گلاب موقع جوشيدن توش بريزين عالي ميشه من هميشه همين كارو ميكنم

یاسمن
2012-04-23, 02:07 PM
از بین برنجای هندی و پاکستانی زرین مهر خیلی خوبه . اصلا بوی بد نمیده . واسه مهمون که بخوای آبکش کنی خوبه . شفته و ... نمیشه . دیگه خیالت راحته . ولی برنج ایرانی سخته از کار در آوردنش . مخصوصا که تازه باشه . من همیشه وقتی این برنجو خیس میکنم بهش سرکه سفید میزنم و چند دقیقه ای میذارم . و یا اینکه موقع جوشیدن که برنج در حال جوش هست یه قاشق ماستش میزنم . سفید میشه خیلی . و بوشو میبره ( هر چند که این برنج بو نداره )
از برنجای ایرانی هم طارم هاشمی خوبه . که باهاش کوفته ها و دمپتکامو میپزم . آخه حیفم میاد عطر و بو خاصیت برنج ایرانی رو موقع آبکش از بین ببرم

lela
2012-04-24, 10:09 AM
سلام بتی جون منم از وقتی که شنیدم برنج های هندی سمی هستند خیلی میترسیدم ولی امروز که نظرشما رودیدم ... راستش بی خیال شدم چون واقعا همه مواد غذایی ها شیمیایی شدند وحق باشماست متاسفانه !!!!!
{20}

Araz
2012-06-17, 01:36 AM
من از بين برنجهاي ايراني از دم سياه شمشيري راضيم و از بين هندي آدم خوبه اصلا بوي بد رو نداره در شگفتم با اين كه پول برنج ايراني سه برابر هندي هست وقتي مهمون دارم اگه ايراني بپزم كسي در مورد برنج سوال نميكنه ولي اگه هندي با مارك آدم رو بپزم همه در مورد ماركش از من سوال ميكنند و به به چه چهي راه مي اندازند كه نگو

ارين
2012-06-17, 01:20 PM
ما از یه آشنا تو شمال برنج میگیریم. کیفیت برنجاش درجه یکه. واقعا عطر و طعمش فوق العاده است. قیمتش یکم بالاست ولی ضمانت شده است و 1 دونه خورد هم نداره.

آفرين كمتر كسى توى اين دوره زمونه به فكر كمك كردن (حالا به هر نوعى كه شده) به ديگران هست{thankyou} واقعاً چه اشكالى داره كمك هايي ازاين قبيل به هم بكنيم من توى تهران اگه كسى چيزي مي خواد براش بفرستم شما توى شهرستان براى دوستت چيزى بفرستى كه توى شهراى ديگه گير نمياد؟؟!!!!! اينكه همش اينجا قربون صدقه هم بريم خوب خوبه اما بيايد اگه واقعاً كارى از دستمون برمياد براى همديگه انجام بديم من خودم به شخصه اگه كسى راه دوره و چيزى از تهران مي خواد حاضرم{dance}

الهام 62
2012-06-17, 01:30 PM
آفرين كمتر كسى توى اين دوره زمونه به فكر كمك كردن (حالا به هر نوعى كه شده) به ديگران هست{thankyou} واقعاً چه اشكالى داره كمك هايي ازاين قبيل به هم بكنيم من توى تهران اگه كسى چيزي مي خواد براش بفرستم شما توى شهرستان براى دوستت چيزى بفرستى كه توى شهراى ديگه گير نمياد؟؟!!!!! اينكه همش اينجا قربون صدقه هم بريم خوب خوبه اما بيايد اگه واقعاً كارى از دستمون برمياد براى همديگه انجام بديم من خودم به شخصه اگه كسى راه دوره و چيزى از تهران مي خواد حاضرم{dance}

{clap}{clap}{clap}{clap}{clap}:11:

Yekta
2012-06-17, 01:48 PM
من برنج تماشایی میعاد استفاده میکنم ....والا ازش راضیم ....اما نمیدونم سم مم داره یا نه!!؟؟؟مامانم از خاطره استفاده میکنه و موقع پخت کمی تو ابش گلاب میریزه....خیلی بوی خوبی ازش بلند میشه....
اوایل ازدواج برنج ایرانی میگرفتم ولی همش یه حالت شفته پیدا میکرد...همسری هم نمیپسندید...{2 (26)}

za_vahab
2012-06-17, 05:15 PM

عزیزم لطف میکنی مشخصات برنجتو بگی قیمتش برام مهم نیست

raheleh296
2012-06-19, 10:28 AM
عزیزم لطف میکنی مشخصات برنجتو بگی قیمتش برام مهم نیست

اره منم میخوام از برنجا
منم کرمانیم هر کس هر چیز خواست بگه تا براش بفرستم

raheleh296
2012-06-19, 10:28 AM
کسی تو کار زیتون نیست برام بفرسته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

SAHAR NAAZ
2012-06-19, 10:35 AM
منم واسه مهمان جرات نمیکنم برنج ایرانی بذارم چون مثل پاکستانی ها قد نمیکشه. اما واسه بوش به ازای هر 5 پیمانه برنج هندی یا پاکستانی یک پیمانه برنج لنجان میریزم. بو و طعمش خیلی معرکست اما شایعاتی هست مبنی بر اینکه مصرفش ام اس میاره. ولی من خیلیها رو میشناسم که سالهاست دارن مصرف میکنن و هیچیشون نشده.

za_vahab
2012-06-19, 03:43 PM
اره منم میخوام از برنجا
منم کرمانیم هر کس هر چیز خواست بگه تا براش بفرستم

اخ که نگو من و پسرم عاشق قوتوهای کرمانیم{2 (30)}یک کیلو واسه 3 روزه{2 (8)}:35:

za_vahab
2012-06-19, 04:01 PM
منم واسه مهمان جرات نمیکنم برنج ایرانی بذارم چون مثل پاکستانی ها قد نمیکشه. اما واسه بوش به ازای هر 5 پیمانه برنج هندی یا پاکستانی یک پیمانه برنج لنجان میریزم. بو و طعمش خیلی معرکست اما شایعاتی هست مبنی بر اینکه مصرفش ام اس میاره. ولی من خیلیها رو میشناسم که سالهاست دارن مصرف میکنن و هیچیشون نشده.

چرا اینجوری فکر میکنی؟این دفعه برنج کشت دوم بگیر من که دونوج مهتاب دشتستان میگیرم بعد ببین دیگه هندی میخوری یا نه {verysad} قد میکشه عین هندی ولی نرم و خوشمزه و ایرانیییییییییییی قلق برنج ایرانی (هرنوعی که باشه فقط کهنه باشه) بعد از اینکه برنجت رو با اب و نمک به مدت 3 ساعت خیس کردی داخل صافی میریزی و داخل اب در حال جوش میریزی دقیقا 5 دقیقه بعد کمی ابلیمو داخل اب میریزی و میبینی که یهو کف میکنه تو هم کف رو از روی اب جمع میکنی تا برنجت کاملا شفاف و خوب از کار در بیاد راس 8 دقیقه یه فنجون اب سرد به اون اضافه میکنی تا خوب قد بکشه سر 9 دقیقه هم (1 دقیقه بعد) ابکش میکنی یعنی سر جمع 9 دقیقه برای پخت یه برنج ایرانی عالی زمان لازم داری فکر نمیکنم سخت باشه عزیزم {2 (26)}
نکته برنجو زیاد هم نزن{68} فقط 3 بار اول و موقع ابلیمو و موقع ابسرد همین
منتظر خبرت هستم حتما یه بار امتحان کن می ارزه {2 (5)}{69}

raheleh296
2012-06-20, 10:19 AM
اخ که نگو من و پسرم عاشق قوتوهای کرمانیم{2 (30)}یک کیلو واسه 3 روزه{2 (8)}:35:

منم خودم خیلی دوست دارم دوست داشته باشی برات میفرستم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

SAHAR NAAZ
2012-06-20, 10:24 AM
چرا اینجوری فکر میکنی؟این دفعه برنج کشت دوم بگیر من که دونوج مهتاب دشتستان میگیرم بعد ببین دیگه هندی میخوری یا نه {verysad} قد میکشه عین هندی ولی نرم و خوشمزه و ایرانیییییییییییی قلق برنج ایرانی (هرنوعی که باشه فقط کهنه باشه) بعد از اینکه برنجت رو با اب و نمک به مدت 3 ساعت خیس کردی داخل صافی میریزی و داخل اب در حال جوش میریزی دقیقا 5 دقیقه بعد کمی ابلیمو داخل اب میریزی و میبینی که یهو کف میکنه تو هم کف رو از روی اب جمع میکنی تا برنجت کاملا شفاف و خوب از کار در بیاد راس 8 دقیقه یه فنجون اب سرد به اون اضافه میکنی تا خوب قد بکشه سر 9 دقیقه هم (1 دقیقه بعد) ابکش میکنی یعنی سر جمع 9 دقیقه برای پخت یه برنج ایرانی عالی زمان لازم داری فکر نمیکنم سخت باشه عزیزم {2 (26)}
نکته برنجو زیاد هم نزن{68} فقط 3 بار اول و موقع ابلیمو و موقع ابسرد همین
منتظر خبرت هستم حتما یه بار امتحان کن می ارزه {2 (5)}{69}

مرسی عزیزم. اما این برنجی که گفتی برنج فروشی ها دارن؟؟؟؟ به چه اسمی میفروشن.؟؟؟
یعنی برم بگم چی میخام؟؟

za_vahab
2012-06-20, 03:19 PM
منم خودم خیلی دوست دارم دوست داشته باشی برات میفرستم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مرسی گلم از محبتت{2 (6)}:11:انشاا... خودت که اومدی برام بیار تا هم خودتو ببینم هم سفارشمو بگیرم{2 (5)}{21}

za_vahab
2012-06-20, 03:23 PM
مرسی عزیزم. اما این برنجی که گفتی برنج فروشی ها دارن؟؟؟؟ به چه اسمی میفروشن.؟؟؟
یعنی برم بگم چی میخام؟؟

اره عزیزم به برنج فروشها بگو برنج کشت دوم ایرانی میخوام کهنه هم باشه اگر دونوج داشته باشن که عالییه وگر نه من هفته پیش یه کشت دوم دیگه هم گرفتم عالی بود فقط حواست باشه واست روضه نخونن اگر نداشتن چیز دیگه بهت بدن

SAHAR NAAZ
2012-06-21, 07:35 PM
عزیزم از چیش معلومه کشت دومه؟؟؟؟؟

za_vahab
2012-06-21, 10:00 PM
روی کیسه نوشته کشت دوم عزیزم

raheleh296
2012-06-23, 07:51 AM
مرسی گلم از محبتت{2 (6)}:11:انشاا... خودت که اومدی برام بیار تا هم خودتو ببینم هم سفارشمو بگیرم{2 (5)}{21}

چشم حتما اگه امام رضا بطلبه حتما میام

هانا55
2012-09-09, 08:16 PM
.....من یه مقدار برنج ایرانی توی زیر زمین داشتم چون گفته بودن کهنه باشه بهتره نگه داشتم که بهتر بشه

متاسفانه الان میبینم توش پر شده از کرم های ریز ...............باید چکار کنم ....کمککککککککککککککک

هانا55
2012-09-09, 08:23 PM
من یه مقدار برنج ایرانی توی زیر زمین داشتم چون گفته بودن کهنه باشه بهتره

نگه داشتم که بهتر بشه {2 (14)}

متاسفانه الان میبینم توش پر شده از کرم های ریز ........

.......باید چکار کنم ....کمککککککککککککککک

nasrin50
2012-09-09, 10:43 PM

سلام هانا جون :11:

عزیزم برنجها رو باید توی سایه بریزی تا کرمهاش برن......البته قبل از اینکار پارچه ایی پهن کن بعدا

برنجها رو بریز.......حتما باید تو سایه باشه چون اگه تو آفتاب باشه برنجها خورد میشه.

Khaleh Mary
2012-09-09, 10:52 PM
من شنیدم برنج که کرم بزاره را دیگه نباید مصرف کرد شته یا شپش برنج عیب نداره بقول نسرین جان روی پارچه تمیز پهن کنی و یک کیسه نمک روش خالی کنی شپش های برنج میمیرند ولی کرم چون توی برنج تخم گذاری کرده مرتب تخم کرم ها رشد میکنند و دوباره تبدیل به کرم میشه و برنجهات را هم تا حالا حتمن پوک کرده اند

nasrin50
2012-09-09, 11:07 PM
هانا جون باید قبل از اینکه برنجها کرم بزارن داخل سطل بزرگ که درش محکم بسته باشه یا بشکه پلاستیکی (که

من از این بشکه ها استفاده میکنم) میریختی و لابلای برنجها نمک می پاشیدی دیگه کرم نمیذاشت .

ماری جون درست میگن اگه کرمها خیلی زیادن حتما برنجها رو پوک کرده که به نظر من این برنج برای درست کردن

آش و کوفته خوبه............

miaayad-hoda
2012-09-10, 07:39 AM
برنج های ایرانی چون مثل برنج های هندی و پاکستانی و ... از مواد نگه دارنده ی غیر استاندارد توش استفاده نمی شه همیشه این مشکل رو داره که جانور پیدا می شه توش. البته ما همیشه می ذاریم توی جای خنک و سایه و به همین علت تا حدود 10 ماه خوبه. اما خب بعد از 10 یا 11 ماه معمولن چیزی توش پیدا می شه! به هر حال من که عمرن برنج های ایرانی رو با خارجی ها عوض نمی کنم؛ حتا اگه استفاده ش سخت باشه.

هانا55
2012-09-10, 09:49 AM
خاله ماری ونسرین وmiaayadعزیز ممنونم .............

من برنجارو توی سایه پهن کردم .............الانم برای اطمینان رفتم نگاه کردم ..پوک نشده ......

درسته باید توی سطل میریختم وروش نمک میریختم .....نمیدونستم اینجوری میشه .......وگرنه همینکار رو میکردم .........اما چاره ای نیست حدود شصت هفتاد کیلو برنجه .........تنها راهی که هست برنجا رو الک میکنم و بعدش روشون نمک میریزم .................اینجوری کرما از الک رد میشه چون خیلی ریزن

negar55
2012-09-10, 11:11 AM
هانا جون حتما بعد از سایه گذاشتن چند بار الک کن تا هیچ تخمی به جا نمونه

fati-malus
2012-09-10, 11:23 AM
من ازبرنج بنیس استفاده میکنم وازش راضیم

nasrin50
2012-09-10, 03:14 PM
من ازبرنج بنیس استفاده میکنم وازش راضیم

فاطی جون برنجت کجاییه؟

مامان زهرا و حسین
2012-09-23, 07:35 AM

هانا جون یادت باشه هروقت خواستی از این برنج ها استفاده کنی .چند بار بدون اینکه به برنج داخل قابلمه دست بزنی تو قابلمه آب بریز و خالی کن.این کار باعث میشه برنج های ÷وک روی آب بمونن و برنج زودتر تمیز بشه.نکته دوم این که از این به بعد از قرص برنج استفاده کن شنیدم جدیدا قرص گیاهی هم آمده .هر وقت خواستی قرص بزاری بگو بهت کمک کنم .

هانا55
2012-09-24, 12:03 PM
ممنونم مامان زهرا وحسین ........قرص برنج تا حالا نشنیدم از کجا باید بگیرم کاربردش چیه ؟؟؟؟؟؟؟

bahar2
2012-10-09, 05:17 PM
ممنونم مامان زهرا وحسین ........قرص برنج تا حالا نشنیدم از کجا باید بگیرم کاربردش چیه ؟؟؟؟؟؟؟

هانا جون من از عطاری خریدم وقتی گذاشتم تو کیسه برنج رشد کرمها متوقف شد{53}

f.hosseinpour
2012-10-27, 11:36 PM
من هر وقت برنج ایرانی میگیرم یا حبوباتی که زود جونور میزنه مثل ماش لوبیا چشم بلبلی.............برایسه چهار روز تو فریزرم (که البته صندوقی است)میذارم دیگه بعد که درش اوردم تا یک سال هم که باشه جونور نمیزنند.{3 (4)}{3 (4)}{3 (4)}

Radan Food Industries
2013-02-22, 02:27 PM
سلام به همگی. من تولید کننده برنج در استان گلستان هستم. و سالانه 2500تن انواع برنج ایرانی رو تولید می کنیم. همه برنج های خارجی به سم آلودن. اما اجازه انتشار نتایج بررسی های آزمایشی رو نمیدن. چود ما تو کشور کمبود برنج داریم. چیزی حدود 1میلیون تن در سال. (که البته دلال های برنج خارجی همیشه خیلی بیشتر از نیاز کشور رو وارد میکنن، چون سود کلانی توشه. بگذریم!).
چون از زمان برداشت شالی (شالی یا شلتوک = برنج پوسک کنده نشده و فرآوری نشده) تا رسیدن به کارخونه، انبار شدن، پوست کنددن و فرآوری و ... بسته بندی، اعلام بار به بورس کالا، پیدا شدن مشتری، انجام معامله، انتقال برنج، ترخیص بار از گمرک، پخش بار تو سطح کشور البته بعد از چند دست بین دلال ها رد و بدل شدن و نهایتا اومدن تو فروشگاه ها و در آخر به دست مصرف کننده رسیدن، ... همه اینها بیشتر از یه سال طول می کشه. هیچ برنجی نمیتونه این مدت سالم بمونه. مثال بارزش برنج های ایرانی خودمون 5 ماه نشده تازه اونم تو محیط سالم و تمیز خونه، کلی حشره توش میوفته. که طبیعیه. واسه همین تموم برنج های خارجی رو سم میزنن تا سالم بمونه. که صد البته این سم ها فوق العاده خطرناکن. نمونش همین آرسنیک که همه شنیدن. البته رنج گسترده ای از سم هاست. حتی واسه مخفی موندن از بررسی های استاندارد کشورها از انواع متنوع و مختلفی از این سم هارو استفاده می کنن. تو ایران چون مردم درآمد مالی پایینی دارن، اداره اساندارد قوی ای نداریم، دلال های برنج به ارگان های قدرتمندی وابستن (مطمئنم منظورمو فهمیدین...!)، سود زیاد خرید برنج های پس فرستاده شده از طرف سایر کشورها،... و کلی دلایل دیگه باعث میشه مردم ما همه برنج های سمی می خورن. نتیجش؟ اعلام رسمی منابع در مورد بالا بودن غیرعادی آمار سرطان، مخصوصا سرطان روده. تازه خود دولت هم مقصره. تا قبل این برنج ایرانی رو از ما کارخونه دارا میخرید بعد بین مردم پخش میکرد. واسه تنظیم بازار. اما حالا خود دولت بزرگترین دلال شده. برنج خارجی می خره. تو بازار پخش نمی کنه تا قیمت بره بالا مثلا 1000 تومن کیلویی گرون شه. بعد که بازار آشوفته شد. برنج خودشو به نام تنظیم بازار پخش می کنه با 100تومن قیمت پایین تر. هم سود دلالیشو کرده هم با دستکاری در بازار 900 تومن سود مازاد برده. به همین سادگی. تازه سرآخرم همه میگن دست دولت درد نکنه برنج و ارزون کرد. بدبختا خبر ندارن دولت داره بازیشون می ده تا کسری بودجه خوشو صاف کنه. معضل زیاده
اما یه دلیل دیگه هم این وسط هست، خود مردم. استقبال غیرادی مردم از برنج خارجی. چرا؟ فقط و فقط چون پختش آسونه. حالا سم داره، ارزش غذایی نداره، آلودگی های جانبی داره، ... اصلا اهمیت نمیدن.

بعدا در مورد این سوال که هر کدوم از برنج های داخلی چه ویژگی هایی از نظر طعم، پخت، عطر، ظاهر، مواد ریز مغذی و ... دارن و کلا اینکه کدوم برنج؟ توضیح میدم.
راستی لطفا برنج داخلی مصرف کنین. نه چون خودم تولید کننده م، چون سالم تره
ممنون.

hamideh3
2013-02-22, 06:58 PM
منم موافقم
منم برنج کامفیروزی استفاده میکنم خیلی طعمشو دوست دارم

fati-malus
2013-02-23, 12:41 PM
فاطی جون برنجت کجاییه؟

خارجیه ولی نمیدونم کجاییه

فاطمه مهر
2013-02-25, 01:35 PM
اگه میشه چند اسم برنج که کیفیتشون خوبن رو معرفی کنید

مامان زهرا و حسین
2013-02-25, 01:42 PM
دم سیاه.تارم .هاشمی
برنج های خوبه گیلانن

Nahid59
2013-02-25, 05:27 PM
منم موافقم
منم برنج کامفیروزی استفاده میکنم خیلی طعمشو دوست دارم

دوست عزیز این برنج مال اطراف شیرازه میشه طریقه پخت یا فوت کوزه گریشو بگی ممنون:3:

berg
2013-02-25, 06:22 PM
من از مغازه هندیها و یاسرنکایی ها برنج ۵ کیلویی می خرم ۱۰ ایرو و تو پاکت کیسه ای است به فارسی نو شته سفید خمیر نمی شود طمع خوبی هم داره /بسماتی سفید

gp93
2013-02-25, 06:33 PM
همسر من اصلا از برنج های خارجی خوشش نمیاد به خاطر همین ما همیشه برنج هاشمی می خریم و می خوریم. خیلی خوش عطر و خوش طعمه.

Belfi
2013-02-25, 06:40 PM
ما خودمون برنج مرمری مروارید هاشمی واین سری زرد دم رو امتحان کردیم همشون عالی هستن مخصوصا دم زرد عطر خوبی داره و پختش هم خوبه

Tara8930
2013-02-26, 06:41 PM
من چندساله كه يكى از دوستام از تالش برامون برنج مياره عاليه

Nahid59
2013-07-23, 12:33 AM
دوستان کسی از برنج دانه بلند هندی گلستان هاتی کارا استفاده کرده ؟؟؟؟؟

شبهای تهران
2013-07-23, 01:16 AM
ناهید جون من از این برنج های دانه بلند هندی میخرم بسیار عالی و خوشمزه و خوش بو اما مارکش رحمانه ، بیشتر ایرانیهای اینجا از وقتی که این برنج وارد بازار شده دیگه برنج دیگه ای نمیخرن وبیشتر از این برنج استفاده میکنن

Nahid59
2013-07-23, 01:57 AM
ممنون عزیزم
یه نمونه برنج هندی تو بازار ایران هست که خوشمزه نیست ولی خوش پخته و خراب نمیشه انشالله که این برنج ازون مدل نباشه

شبهای تهران
2013-07-23, 02:03 AM
ناهید جون این برنج خیلی خوشمزه هستش حتی سردش یک بوی خیلی خوبی میده وقتی که روش کره میدی که دیگه عالی میشه. راستی خیلی هم ری داره امیدوارم که مال شما هم از اینها باشه میتونی اول توی مقدار کم بخری و امتحان کنی اگر که خوب بود دیگه مرتب مصرف کنی
ناهید جان انجا این برنج هندیها کیلویی چنده

Nahid59
2013-07-23, 12:29 PM
والا ما همین گلستان رو 54000 تومان خریدیم کیلویی 5400 تومان

ولی برنج سفید کمی گرونتره کیلویی 6000 تومان

ما کلا برنج سفید استفاده میکنیم این دفعه همسری این برنج رو خریده فروشنده که گفته خیلی خوبه خدا کنه

خوشمزه باشه

Maryam_chef
2013-07-23, 01:37 PM
من که میگم هیچ برنجی مثل برنج ایرونی نمیشه از قول یک اشپز حرفه ای که میگفت :خانمی کدبانویه که بتونه برنج ایرونی رو خوب از کار در بیاره وگرنه برنج هندی رو که یک بچه هم میتونه بپزه سری هم نزنی همین جور میجوشه {4} ولی باز هم برنج پاکستانی بهتره تا هندی

Nahid59
2013-07-23, 01:45 PM
منم برنج پاکستانی رو بیشتر از هندی دوست دارم خوش طعم تر و خوش پخت تره

zahori
2013-07-23, 02:28 PM
برنجی هم که ما استفاده میکنیم هاشمیه که عالیه.پدر شوهرم از آشنا میگیره همیشه خوب در میاد.اینبار یه کیسه کاظمی هم گرفتیم اونم خوبه اما برنج هاشمی یه چیز دیگس

Simin1
2013-07-23, 02:43 PM
ما هم برنج ایرانی می خوریم یه آشنایی داریم هرسال ازش یک تن برنج می خریم ( ما و فامیل همسرم)، رو کیسه هاش اسم نداره {2 (26)} ، بزرگترین ایراد برنج ایرانی اینه که وقتی یه بار بخوریش دیگه نمی تونی برنج دیگه ای رو بخوری،ولی توی برنج های پاکستانی "آفتاب" خیلی خوشپخت و خوش عطره

شبهای تهران
2013-07-23, 03:01 PM
من که میگم هیچ برنجی مثل برنج ایرونی نمیشه از قول یک اشپز حرفه ای که میگفت :خانمی کدبانویه که بتونه برنج ایرونی رو خوب از کار در بیاره وگرنه برنج هندی رو که یک بچه هم میتونه بپزه سری هم نزنی همین جور میجوشه {4} ولی باز هم برنج پاکستانی بهتره تا هندی

خانومی فکر نمیکنید که اون اشپزی که این حرف رو زده یک کمی از خود راضی بوده و به خانمهایی که این برنج رو مصرف میکنن بی احترامی کرده

Maryam_chef
2013-07-23, 05:37 PM
خانومی فکر نمیکنید که اون اشپزی که این حرف رو زده یک کمی از خود راضی بوده و به خانمهایی که این برنج رو مصرف میکنن بی احترامی کرده
عزیزم این اقای اشپز فروشنده ی برنج هم بود شاید برای تبلیغ خودش هم گفته نمیدونم ولی برنج غیر ایرونی هم داشت خودش میگفت از اینا نخرین {2 (8)}
شایدم به این خاطر گفته که پخت برنج ایرونی سخت تره از برنجای دیگه هستش

sama jan
2013-07-23, 06:27 PM
ما که فقـــــــــط برنج هاشمی استفاده میکنیم{2 (6)}.یه پیمانه ی برنج هاشمی معادله 2 پیمانه ی برنجهای دیگست.هم عطر هم طعم و هم قد کشیدن.

Raana
2013-09-23, 10:19 AM
سلام عزیزم هنوز برنج داره؟ کیلویی چند؟

marie
2013-09-23, 10:48 AM
عزیزم این اقای اشپز فروشنده ی برنج هم بود شاید برای تبلیغ خودش هم گفته نمیدونم ولی برنج غیر ایرونی هم داشت خودش میگفت از اینا نخرین {2 (8)}
شایدم به این خاطر گفته که پخت برنج ایرونی سخت تره از برنجای دیگه هستش

عزیزم من کارشناس ناظر برنج هستم
نمیدونم اون آقا کی بودن که اینو گفتن اما متاسفانه یا خوشبختانه حق با ایشونه
برنج های خارجی 3 مرحله شیمیایی میشن تا قد بلند شن!!
این به معنی 100 درصد سرطان زا بودنه

درسته که ارزون تره اما ضررش از خاصیتش بیشتره
حتی اگه شما باقیمونده این برنج رو واسه پرنده بذارین امکان نداره لب بزنه

dream
2013-09-23, 11:01 AM

دوست عزیز ، برای رساندن یک مطلب به نظرمن لازم نیست پیاز داغش رو زیاد کنید بله درست می فرمایید برنج ایرانی خوب است ولی کسانی که به برنج ایرانی دسترسی ندارند به ناچار برنجهای کشورهای دیگر رومصرف می کنند و فکر نمی کنم تا این درجه سمی و خطرناک باشند حتما کشورهای دیگر هم تحقیقاتی دارند و اگر تا این حد سمی باشند اجازه فروش در فروشگاهها نمی دهند .

marie
2013-09-23, 11:17 AM
چه خوب بود که یه تشکر هم میکردین
من واقعیت رو گفتم چون یک سال مرکز تحقیقات بودم
اطلاع رسانی فکر نمیکنم ربطی به پیاز داغ زیاد کردن داشته باشه
شما اگه توی نت سرچ کنید متوجه این مطلب میشین

درضمن صفحه یک رو بخونید هم بد نیست

marie
2013-09-23, 11:36 AM
من شمالیم
خودمم کارشناس ناظر برنج بودم و اشنای خیلی خوب واسه خرید برنج های درجه یک دارم
اگه کمکی واسه خرید احتیاج داشتین رو من حساب کنید

marie
2013-09-23, 11:48 AM
اره عزیزم به برنج فروشها بگو برنج کشت دوم ایرانی میخوام کهنه هم باشه اگر دونوج داشته باشن که عالییه وگر نه من هفته پیش یه کشت دوم دیگه هم گرفتم عالی بود فقط حواست باشه واست روضه نخونن اگر نداشتن چیز دیگه بهت بدن

گرونتر هست اما مهمترین ویژگیش اینه که نشاسته کمتر داده و کمتر چاق میکنه :3:

Araz
2013-09-23, 11:49 AM

من خودم به چشم دیدم

marie
2013-09-23, 11:53 AM
من شنیدم برنج که کرم بزاره را دیگه نباید مصرف کرد شته یا شپش برنج عیب نداره بقول نسرین جان روی پارچه تمیز پهن کنی و یک کیسه نمک روش خالی کنی شپش های برنج میمیرند ولی کرم چون توی برنج تخم گذاری کرده مرتب تخم کرم ها رشد میکنند و دوباره تبدیل به کرم میشه و برنجهات را هم تا حالا حتمن پوک کرده اند

نه ه ه ه ه ه ه
اینکارو نکنید
کافیه داخلش یک عدد قرص برنج بذارین

اگه میترسین یا دسترسی ندارین پوست گردوی تازه بذارین توی کیسه

برای اینکه هیچ وقت این مشکل پیش نیاد بهتره از همون اول قرص برنج رو داخل کیسه بذارین و
اگه میزانش کمه نمک بریزین

marie
2013-09-23, 12:04 PM
اگه میشه چند اسم برنج که کیفیتشون خوبن رو معرفی کنید

از محلی:طارم هاشمی و دم سیاه
از پرمحصول که ارزونتر از طارم هست: فجر- خزر-ندا

dream
2013-09-23, 12:06 PM
چه خوب بود که یه تشکر هم میکردین
من واقعیت رو گفتم چون یک سال مرکز تحقیقات بودم
اطلاع رسانی فکر نمیکنم ربطی به پیاز داغ زیاد کردن داشته باشه
شما اگه توی نت سرچ کنید متوجه این مطلب میشین

درضمن صفحه یک رو بخونید هم بد نیست

دوست عزیز اطلاعات شما برای افراد مقیم ایران سودمند است ولی نباید عمومیت بدهید برای کسانی که دسترسی به برنج ایرانی ندارند و سالهاست که از برنجهای پاکستانی یا هندی استفاده می کنند باعث نگرانی می شویدو در خارج از ایران در تمام سوپرمارکتها برنجی که عرضه می شود بیشتر پاکستانی و هندی هستند و مطمئنم که حداقل به اندازه استانداردهای ایران کنترل دارند .

مسافر62
2014-02-04, 06:25 PM
دوستان عزیز برنج دم سیاه بسیار عالیه من با دودی دم سیاه مخلوط میکنم بسیار عالی و خوش پخت هستش
خیلی سفید و بلند میشه و بسیار خوشمزه است
بعد اینها برنجهاشمی رو دوست دارم{2 (30)}

mamane Arta
2014-02-17, 09:49 AM
ای بابا بچه های شمال بهترین برنج ایرانو تو دست و بالتون دارین همش به ما پزشو بدین...........من به شخصه از برنجای خارجی بیزارم چون جدایه شیمیایی بودنش هر 120 گرم برنج خارجی 350تا کالری داره !!! اما دسترسی به برنج ایرانی خیلی کمه و برام سخته که برنج اصل و بدلشو از هم تشخیص بدم وگرنه دوس دارم به جای این برنجای مزخرف، برنج ایرانی بخصوص شمال رو مصرف کنیم

pari1360
2014-05-12, 10:51 PM
ما اصفهانیا برنج لنجون یا لنجان استفاده میکنیم قد نمیکشه ولی بو وعطر وطعم فوق الهاده ای داره مقویه برای مریض خوبه از برنج ریزش هم براش اش

الهام 2284
2014-09-27, 08:26 AM
برنج مصرفی ما و تقریبا کل خانواده مون برنج ایرانی دو بار کشت (دونوچ )مصرف می کنیم .عالیه هم طعمش و هم قیافه اش ............

marie
2014-09-27, 11:09 AM
دونوج بهترین برنجه
چون پروتئین بالا و نشاسته کم داره واسه همین خیلی خوشمزه ست

marie
2014-09-27, 11:13 AM
دوست عزیز اطلاعات شما برای افراد مقیم ایران سودمند است ولی نباید عمومیت بدهید برای کسانی که دسترسی به برنج ایرانی ندارند و سالهاست که از برنجهای پاکستانی یا هندی استفاده می کنند باعث نگرانی می شویدو در خارج از ایران در تمام سوپرمارکتها برنجی که عرضه می شود بیشتر پاکستانی و هندی هستند و مطمئنم که حداقل به اندازه استانداردهای ایران کنترل دارند .

من 7 ساله کارشناس ناظر برنجم و روی 100 هکتار زمین برنج هر ساله کار کردم
درمورد برنجی که توی ایران هست فقط اطلاعات دارم و جایی ننوشتم برنج کل دنیا
میدونم برنج های خارجی که توی ایرانه بخاطر درصد بالای مصرف مواد شیمیایی اصلااستاندارد نیست عزیزم
قصد من فقط کمک و اطلاع رسانی بود نه نگرانی
درهرصورت هرکی مسئول زندگی خودشه
من نه به کسی تحمیل کردم و نه در مورد برنج خارج از کشور چیزیی میدونم
شما ام فقط میتونین این متن رو بخونین و نشنیده بگیرین
چون عمومی نوشتم نه برای فرد خاص

Sorhe
2014-09-27, 11:16 AM
دونوج بهترین برنجه
چون پروتئین بالا و نشاسته کم داره واسه همین خیلی خوشمزه ست
------------------------------------
ماریه جون {53}میشه بگی این برنج مال کدوم شهره؟آخه ما همیشه برنج ایرانی خوب میگیرم و از میان اسامی برنجهای مرغوب اینو تا حالا نشنیدم و حتی از دوستان شمالیمون هم کسی اسمی از این برنج نبرده.{2 (26)}
ما برنجهای هاشمی، دم سیاه صدری، حسن سرایی، علی کاظمی وچند تای دیگه رو به عنوان برنجهای خوب میشناسیم.

marie
2014-09-27, 11:23 AM
دونوج یعنی کشت مجدد
به هرکی بگین برنج کشت دوم میخوام میدونن
فقط باید اشنا باشین که بهتون بدن وگرنه کلاه میذارن
امسال توی شهرما که تقریبا همه کاشتن
زیاده

اینجارو بخونین
http://ricecenter.blogfa.com/post/47/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AC-%D9%83%D8%B4%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D9%85-%DA%86%D9%8A%D8%B3%D8%AA-

marie
2014-09-27, 10:50 PM
راستی دوستانی که الان میخوان برنج ایرانی بخرن سعی کنین برنج پارساله بخرین
برنجهای تازه نه خوش طعم و خوش عطرن نه نرم

الهام 2284
2014-09-28, 08:32 AM
دونوج یعنی کشت مجدد
به هرکی بگین برنج کشت دوم میخوام میدونن
فقط باید اشنا باشین که بهتون بدن وگرنه کلاه میذارن
امسال توی شهرما که تقریبا همه کاشتن
زیاده

اینجارو بخونین
http://ricecenter.blogfa.com/post/47/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AC-%D9%83%D8%B4%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D9%85-%DA%86%D9%8A%D8%B3%D8%AA-
دوست عزیز برنجی که ما مصرف می کنیم برنج دوبار کشت کیاپور هست ...............هر سال دو تن برای ما و خیلی از فامیلمون فرستاده میشه......عالیه

zeinab.r
2015-02-01, 11:42 PM
برنج علی کاظمی و هاشمی و دم سیاه طارم جزو بهنرین و خوش عطر و خوش طعم ترین برنجهای ایرانی هستن که هرچه کهنه تر باشن پختشون عالی تره.

karimi
2015-03-05, 08:06 PM
سلام انا جون من همیشه ار برنج طارم فریدونکار استفاده میکنم .واقعا عالیه الان ن سالی استفاده میکنم.حتما امتحان کنید .عطر و بوش فو العاده است .یه چیز دیگه اگه به برنج در حال جوش یک قاشق غذا خوری ابلیمو بریزی توش خیلی خوب قد میکشه .و برنج سفیدتری خواهید داشت

M_R_Z_khanomi
2016-09-28, 10:39 AM
سلام انا جون من همیشه ار برنج طارم فریدونکار استفاده میکنم .واقعا عالیه الان ن سالی استفاده میکنم.حتما امتحان کنید .عطر و بوش فو العاده است .یه چیز دیگه اگه به برنج در حال جوش یک قاشق غذا خوری ابلیمو بریزی توش خیلی خوب قد میکشه .و برنج سفیدتری خواهید داشت
دقیقا موافقم
بعد از امتحان انواع و اقسام برنج های ایرانی برنج طارم فریدونکنار بهم چسبید واقعا عالیه

mohadese69
2018-10-05, 03:38 PM
دم سیاه و طارم فریدونکنار خیلی خوش بو و خوش طعم هستند البته دم سیاه یکم گرونه . تو اینترنت هم برای برنج های دیگه جستجو کردم، یکسری برندها رو این سایت مقایسه کرده که جالبه ببینید :
بهترین مارک برنج های ایرانی (http://www.baneshan.com/%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%a7%d8%b1%da%a9-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%ac-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f.html)