تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : آش ماش

Khaleh Mary
2011-11-27, 07:28 PM
اش ماش
دوستان عزیزم همانطور که دیده ایم پخت و مزه اش ها در شهر ها مختلف هست
حالا بستگی به ذائقه محلی که با استفاده از ادویه جات یا سبزیجات مختلف هست گوناگون و متنوع هست یا تغیراتی که کدبانو های عزیز در ان میدهند
مثلا من دیده ام اش رشته را بعضی ها با آب گوشت میپزند یا داخل ان گوشت میریزند که این آش، آش رشته سنتی ما نیست ولی خوب خوشمزه هست
حالا این آش ماش کمی من در آوری هست و ترکیب چند جور آش هست{71}
نصف لیوان ماش
نصف لیوان عدس
نصف لیوان برنج نیمکوب
نصف لیوان بلغور گندم
۲۵۰ گرم گشت چرخ کرده
پیاز ۳ عدد
گشنیز و تره وجعفری و اسفناج خورد شده نیم کیلو
شلغم نیم کیلو یا ۴ عدد متوسط
اول پیاز داغ درست میکنیم نصف آنرا برداشته برای روی آش با کمی گرد سر و زردچوبه به پیاز در حال تفت میدهم و گوشت را هم کمی تفت داده ونه خیلی زیاد (دوست داشته باشد میتونید گوشت قلقلی استفاده کنید در آش ) حالا همه حبوبات را اضافه کرده و بگذارد نیم ساعتی بپزد سپس شلغم را پوست نازکی بگیرید و خورد کرده در آش ریخته و سپس سبزی آش خور را اضافه کنید و بگذارد این آش جا بیفتد البته خیلی زود آمده میشه
من لوبیا پخته هم داشتم کمی اضافه کردم و سپس با نعنا داغ و پیاز داغ نوش جان کنید
دستور چند جور آش ماش دیگه هم دارم که حتما میزارم شما هم لطف کنید دستورات خوشمزه آش ماش را اینجا برامون بزارید {53}{53}{53}{53}
البته اگر خدای نکرده برای سرما خوردگی خواستید این آش را درست کنید از سرخ کردنی های ان بپرهیزید {68}و میزان شلغم ان را بیشتر کنید

Amitida
2011-11-27, 07:42 PM
آش ماش ما هم تقریبا شبیه خاله ماری جون پخته میشه.

ماش برنج پیاز داغ شلغم آب گوشت(یا آب قلم)
(بدون تزیین مزیین به علت گرسنگی شدید!!!! این آش واسه سرما خیلی میچسپه

Hanichef
2011-12-06, 01:36 PM
اینم آش ماش من {2 (30)}

36050

مواد لازم:

ماش: 1 پ

برنج: نصف پ

سبزی آش (تره، جعفری، گشنیز، اسفناج): 1 و نیم پ خرد شده (تقریبا)

رب گوجه: 1 ق غ

نمک، فلفل، زرچوبه

پیاز داغ

نعناع داغ

طرز پخت:

این آش زود آماده میشه واسه اینه که ماش احتیاج به خیسوندن نداره. برنج رو قبل از شروع به کار خیس بدین .. ماش رو با 2 قاشق پیاز داغ و نمک و زرچوبه و 4 لیوان آب داغ می ذاریم بپزه...وقتی ماش باز شد و نیم پز شد، برنج خیس حورده رو بهش اضافه می کنیم

و با درنظر گرفتن اینکه برنج آب می بره، آبش رو اندازه می کنیم. هر از گاهی هم می زنیم تا برنج ته نگیره ... برنج باید خوب وا بشه..وقتی حسابی نرم شد، سبزی رو اضافه می کنیم...رب گوجه و نمک و فلفل رو توی روغن کم، تفت می دیم و توی آش می ریزیم...ادویه ش رو میزون می کنیم و میذاریم آش جا بیفته ... سر بزنین بهش و هم بزنین تا ته نگیره...توی روغن داغ، نعناع خشک رو می ریزیم و هم می زنیم و زود از روی حرارت برمی داریم تا سیاه نشه ...

36051
موقع سرو، روی آش رو با کمی کشک، پیاز داغ خوشگل و خوشمزه که یادتون دادم و نعناع داغ تزیین می کنیم...این آش سیر داغ نداره......و خیلی هم خوشمززززززززززه ست {2 (30)}

vivien
2012-01-20, 12:16 PM
{53}{53}{53}{53}

سیندرلا22
2012-09-04, 12:22 PM
من نمی دونم مال یزدیا هست یا نه اما ما یزدیا اینجوری می پزیم برای کسایی که می خوان شیر بدن باعث افزایش شیر میشه مزاجش هم گرمه و مقوی راحتم هست
اگه ماش توی خونتون بی استفاده مونده ترتیبش رو بدین
1 پ برنج
1.5 پ ماش
گوشت ابگوشتی به میزانی که همیشه می پزید
نخود 10 تا دونه
لوبیا دلبخواه من نمی ریزم ولی بعضی ها میریزن
پیاز 2تا
سبزی خورشتی 1 بسته
ادویه هم هرچی خواستی مهمترینش نمک و زردچوبه و فلفل هست
اول برنج رو اب می کنیم توی دیک بخار گوشت ابگوشتی و زردچوبه و فلفل و 1 پیاز درسته و نخود رو اضافه می کنین و می ذارین بپزه وقتی پخته شد پیاز اون رو که درسته بود رو بندازین دور
لوبیا ها رو هم به ابگوشت اضافه کنید دل بخواه
توی یه قابلمه دیگه ماش رو بذارین بپزه بعد سبزی رو اضافه و بعدش برنج رو اضافه کنین وقتی خوب پخته شد و برنج رو به له شدن رفت ابگوشت رو اضافه کنین
روغن پیاز رو هم که هرچی ادویه داشتین اضافه کردین رو به مواد بالا بیفزایید وقتی چند تا جوش خورد و جا افتاد اش شما اماده هست
من گوشت ابگوشتی رو کمی می کوبم بعد به ماش اضافه می کنم
حیف شد عکسی ازش ندارم دیروز درست کردم اما یادم رفت ازش عکس بگیرم
تقدیم به شما دوستان ماش{53}

یواشکی
2013-02-04, 04:43 AM
من از این غذا خیلی خوشم اومده مطمئنم که همسرم هم خوشش میاد حتما درست میکنم ممنون

Royaash
2013-09-11, 10:07 AM
اینم آش ماش من ! البته ببخشید که نکشیدم چون عجله ای شد ولی جاتون خالی خیلی خوشمزه شد!

Maryam_chef
2014-01-05, 05:51 PM
آش ماش برای سرماخوردگی
آب قلم
ماش وعدس
برنج نیم دانه
گندم پرک
پیاز
شلغم
نمک و ادویه

یلدا...
2014-01-09, 08:42 AM
کسی میتونه به من کمک کنه؟
من عدسم تو خونه کمه الان میخوام درست کنم میشه نسبت ماشش بیشتر باشه تا عدس بدمزه نمیشه؟

mona2012
2014-01-28, 02:26 PM
این هم آش من.....خیلی دوسش دارم{2 (6)}{2 (30)}

Hanichef
2014-02-19, 11:16 AM
بازم این خوشمزززززه با همین دستور قبلیم (http://www.roozmenu.com/showpost.php?p=283605&postcount=3) ... فقط آب قلم هم ریختم..بسیار خوشمزه تر

207028

spring daughter
2014-02-22, 10:36 AM
بازم این خوشمزززززه با همین دستور قبلیم (http://www.roozmenu.com/showpost.php?p=283605&postcount=3) ... فقط آب قلم هم ریختم..بسیار خوشمزه تر

207028

این دستوری که نوشتین برای چند نفره؟میشه ربشو حذف کرد؟

Hanichef
2014-02-22, 11:04 AM
این دستوری که نوشتین برای چند نفره؟میشه ربشو حذف کرد؟

دوستم برای 4، 5 نفر خوبه ..بله میشه عزیزم

spring daughter
2014-04-27, 09:03 AM
اش ماش خوشمزه با دستور هانی شف عزیز که من ربشو حذف کردم خیلی خوشمزه بود ممنون هانی جون:3:

نادیه
2014-07-28, 06:34 PM
آش ماست با دستور آزی جون

239624

sogandam
2016-01-27, 11:24 PM
اش اش عالی

برنج +پیازداغ فراون +ماش خیس خورده+کمی جعفری

Jerristync
2020-01-03, 06:44 AM
your phrase is useful