تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : خورش كدو حلوایی

elnaz704
2010-12-29, 09:07 AM
خورش كدو حلوايي
مواد اولیه :
• گوشت راسته گوسفندي يك كيلوگرم
• پياز بزرگ يك عدد
• آلو خورشي 150 گرم
• رب گوجه‌فرنگي يك قاشق غذاخوري
• زعفران سه قاشق غذاخوري
• كره 50 گرم
• روغن و شکر از هر کدام دو قاشق غذاخوري
• كدو حلوايي بزرگ يك عدد
• نمك به ميزان لازم

طرز تهيه:
گوشت خردشده را با پياز تفت دهيد تا كمي طلايي شود، رب گوجه‌فرنگي، نمك و آب اضافه كنيد. بگذاريد گوشت‌ها پخته شود بعد از كمي پخت، آلو را به همراه زعفران و شكر اضافه كنيد تا خورش جا بيفتد. كدوها را خرد كرده با كره و روغن سرخ كنيد. 10 تا 15 دقيقه آخر، آنها را روي خورش قرار دهيد تا مواد جذب هم شوند. مي‌توانيد آن را با پلو زعفراني سرو نماييد.
مجله آشپزي خانواده سبز شماره 50

Khaleh Mary
2011-08-09, 05:15 PM
کدو تنبل همان کدو حلوایی هست

آشپزخونه سپیده
2012-08-25, 01:44 PM
من خورشتمو با مرغ درست كردم و عالي بود
من طعمشو دوست داشتم

Sepnta
2012-10-01, 01:15 PM
من تو کمی روغن و کره کدو هامو سرخ میکنم.
بعد تو همون روغن پیاز داغمو میریزم و زردچوبه , مرغمو توش تفت میدم. کمی آب و زعفرون میریزم و میزارم مرغام بپزه. بعد آلو رو میریزم و در آخر کدوها رو. میزارم تا جا بیافته.
سیب زمینی رو سرخ میکنم تا موقع سرو روی خورشتم بریزم.
خورشتمون آمادست{2 (30)} نوش جان

Maryam_chef
2013-09-28, 02:43 PM
خوروش کدو (تنبل)الو {71}{71}:35:

niloofar2000
2013-10-03, 11:02 AM
خورش کدو تنبل(حلوایی) من هم عالی می شه ;) اول کدوها رو به تکه های بزرگ برش می زنم و در روغن حسابی سرخشون می کنم. دو طرف هر تکه ای رو که از روغن در آوردم کمی نمک ، کمی شکر و کمی دارچین می پاشم و می گذارم کنار تا خوب طعم دار بشن. پیاز خرد شده رو در ظرف دیگه ای تفت می دم و گوشت گوسفند رو اضافه می کنم و تفت می دم .نمک و زردچوبه اضافه می کنم و با مقدار کافی آب می گذارم گوشت خوب پخته بشه. وقتی گوشت به طور کامل پخته شد مقداری غوره ی سبز رو به همراه کدوهای از قبل سرخ شده، به گوشت اضافه می کنم و حداکثر نیم ساعت می گذارم غذا جا بیفته. اگر دوست داشته باشید می تونید زعفران دم کرده هم به غذا اضافه کنید. اگر غوره دوست نداشتید از آلو ترش استفاده کنید. فوت خوب شدن این غذا اینه که خیلی آبدار نباشه پس از همون اول که می خواهید گوشت رو بپزید آب رو به اندازه بریزید.
می تونید برای تزیین غذا از گوجه ی سرخ کرده و خلال سیب زمینی سرخ کرده هم استفاده کنید ولی یادتون باشه در طعم اصلی غذا تغییر ایجاد می کنه. نوش جان.:11:

berg
2013-10-03, 11:04 AM
خواص کدو حلوایی

شنیده ام کدو تنبل به عنوان تنها ماساژور مغز عمل می کنه( !!؟ ) کاری که از هیچ وسیله ای بر نمیاد.

زیر پوست ضخیم و نارنجی کدو تنبل موادی مغذی قرار دارد که دست نخورده مانده‌اند. اگر دنبال یک غذای خوشمزه کم کالری و کم چرب هستید، آن را در کدو تنبل خواهید یافت (البته اگر از آن فقط در پای استفاده نکنید). کدو تنبل که سرشار از پتاسیم است، ماده مغذی که به حفظ فشار خون و عملکرد کلیه کمک می‌کند، حاوی مقادیر زیادی فیبر نیز می‌باشد. فیبر هم به نوبه خود با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در ارتباط است. گوشت کدو تنبل همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین C و آنتی اکسیدان است که وجود آن‌ها برای سلامت پوست و لثه ضروری است.
مقادیر زیاد کارتینوئیدهای موجود در کدو تنبل باعث نارنجی شدن رنگ آن و موقعیت درخشانش شده است. علاوه بر وجود بتاکاروتن تقویت کننده قوه بینایی، کدو تنبل حاوی کارتونوئید‌هایی از قبیل لوتین و زاکساتین است که محققان معتقدند از ابتلا به دژنراسیون ماکولا جلوگیری می‌کند (دژنراسیون ماکولا (به انگلیسی: Macular degeneration) (AMD or ARMD)، یا تباهی لکه زرد، شایع‌ترین علت کوری در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می‌شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است). کاروتئین آلفا، یکی دیگر از مواد با ارزش موجود در کدوتنبل، ممکن است حتی به جلوگیری از رشد تومور کمک کند. تخم کدوتنبل نیز حاوی مواد مغذی بسیاری است، از جمله منیزیم و مس که استخوان را محکم می‌کنند. علاوه بر این تخمه کدو حاوی فیتسترول و اسید چرب امگا 3 است که به کاهش کلسترول و التهاب و احتمالاً جلوگیری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند.

نحوه خرید
به دنبال کدو تنبل‌های سنگین‌تر (کدو تنبل با افزایش سن رطوبت و جرم خود را از دست می‌دهد) با پوست سفت و بدون هیچ لکه نرمی باشید. کدو تنبل‌های شیرین برای آشپزی بهتر هستند، زیرا سفتی آن‌ها کمتر بوده و طعم بیشتری به غذا می‌دهند.

کدو حلوایی، کدویی پُر خاصیت
"صراط" -از دوران مدرسه آموخته‌ایم، کدوها در میان صیفی‌جات جای دارند. آنها به دو دسته کدوهای تابستانی و زمستانی تقسیم می‌شوند.

نوع تابستانی آن، همان "کدو سبز" است که پوست صاف و نرمی ‌دارد و اغلب ایرانی‌ها از آن خورش تهیه کرده و یا در کنار مرغ آن را میل می‌کنند و البته کوکوی خوشمزه‌اش را برای شام می‌پزند. به علاوه، هنگام کاهش وزن و کاهش قند خون، به عضو ثابت برنامه غذایی ما تبدیل می‌شود.

اما منظور از نوع زمستانی، "کدو تنبل" یا "کدو حلوایی" است. به نظر می‌رسد به دلیل جثه بزرگش، به آن لقب تنبل داده‌اند و به دلیل تهیه دسرهای شیرین با آن در فصل زمستان، به کدو حلوایی معروف است. ما نیز می‌خواهیم درباره ارزش غذایی مورد آخر برایتان بگوییم.

انواع کدو حلوایی
کدو تنبل‌های کشور ما دو نوع‌اند: نوع اول کاملاً گرد هستند و نوع دوم، سر باریک و انتهای پهنی دارند و شکل‌شان نامتقارن است. شاید باور نکنید که نوع دوم از نظر داشتن میزان بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) ارجحیت دارد، به طوری که تحقیقات نشان داده است بتاکاروتن موجود در نوع دوم چهار برابر بیشتر است. علاوه بر این، کدو حلوایی نوع دوم، پتاسیم بالایی دارد و خوردن آن برای کسانی که از فشار خون بالا رنج می‌برند، مفید است. ویتامین C کدو حلوایی نیز در مقایسه با سایر کدوها بیشتر است، البته با پختن آن در حرارت‌ بالا و حتی سرخ کردن، دیگر اثری از این ویتامین باقی نخواهد ماند، مگر اینکه آن را در ظرفی در بسته بخارپز کنید که در این صورت میزان از بین رفتن این ویتامین کم خواهد شد.

سرشار از آنتی‌اکسیدان
مصرف روزانه تمامی سبزی‌های سبز و زرد مثل هویج و کدو حلوایی ، به همه گروه‌های سنی توصیه می‌شود، زیرا بررسی‌ها نشان داده‌اند، مصرف مرتب این سبزی ها، احتمال ابتلا به سرطان پروستات را در افراد بالای 60 سال به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد و این موضوع به خاطر وجود کاروتنویید‌های فراوانی (مثل بتاروتن) است که در این سبزی ها وجود دارد.

به علاوه نتایج مطالعات حاکی از آن است که سالمندانی که میزان بتا‌کاروتن خون‌شان پایین است، بیشتر احتمال دارد به مشکلات چشمی‌ مانند آب مروارید دچار شوند و دیده شده با افزودن این سبزی به برنامه‌غذایی‌شان، احتمال ابتلا به این بیماری در سال‌های بعدی زندگی به حداقل می‌رسد. بنابراین چه بهتر که این سبزی را از همین حالا در سوپ و یا خورش خود اضافه کنید.

حتی این سبزی برای کسانی که به سرماخوردگی و آنفلوآنزا دچارند نیز مفید است، به خصوص در فصول سرد که این بیماری شیوع بیشتری دارد، زیرا منبع مناسب ویتامین C، E و بتاکاروتن است که همه آنها خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند و از بروز سرماخوردگی و آنفلوآنزا جلوگیری می‌کنند.

همچنین به علت داشتن این آنتی‌اکسیدان‌ها، از تخریب دیواره عروق که در اثر تجمع LDL (کلسترول بد) شکل می‌گیرد ، جلوگیری می کند و در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کم می نماید.

راهنمای خرید، نگهداری و پخت
هنگام خرید، باید کدوهای سالم و بدون لک را جدا کنید. از خرید کدوهایی که با کمی‌ فشار دادن، نشانه‌های لهیدگی احساس می‌کنید، بپرهیزید.

این سبزی را قبل از بریدن می توانید در جایی خنک (بیرون از یخچال) بگذارید، اما به محض برش دادن، بدون برداشتن تخمه‌های کدو، باید آن را داخل کیسه‌ای پلاستیکی در یخچال قرار دهید.

این کدو را می‌توانید آب‌پز، بخارپز یا کباب کنید و به کمک مغزها و عسل دسرهایی خوشمزه از آن تهیه کنید. اگر کدو حلوایی که خریده‌اید، بیش از مصرف هفتگی‌تان است، توصیه می‌شود آن را بخارپز کرده و در بسته‌بندی هایی کوچک، در فریزر ذخیره کنید. البته سعی کنید تا مدت یک ماه آن را میل کنید و بیش از این در فریزر هم نگذارید.

شما می‌توانید با مخلوط کردن این سبزی با انواع سبزیجات از جمله کرفس و جوانه گندم تازه، غذایی مفید برای کسانی که فشار خون بالایی دارند، تهیه کنید، زیرا هر سه این سبزی ها، تنظیم‌کننده فشار خون هستند.

به علاوه، مصرف توام کدو حلوایی با سبزی‌هایی مانند کلم برگ قرمز، قارچ و گوجه‌فرنگی به دلیل خاصیت کاهندگی چربی خون و دارا بودن آنتی‌اکسیدان فراوان، برای کسانی که سابقه بیماری قلبی دارند، توصیه می‌شود که می‌توانید آنها را با هم، در سوپ و یا کنار ماهی و مرغ بخارپز یا کباب شده میل کنید.

خواص دارویی کدوحلوایی
به غیر از استفاده‌های خوراکی از کدوحلوایی یا تخمه آن، اجزای مختلف این سبزی، خواص دارویی گوناگونی نیز دارند؛ مثلا از گل کدو برای تهیه مرهم زخم استفاده می‌شود.

روغن تخم کدو حلوایی از قدیم گفته می‌شود اثرات مفیدی روی مشکلات پروستات دارد. مطالعات جدید هم تا حدودی این نظریه را تایید کرده‌اند و حتی یک دارو برای درمان بزرگی خوش‌خیم پروستات، با استفاده از عصاره تخم کدو به بازار معرفی شده است. روغن تخم کدو حلوایی، اسیدهای چرب مفیدی دارد که باعث سلامت عروق و اعصاب می‌شود. این اسیدهای چرب ضروری، در بافت‌های بدن هم کاربرد دارند.

به غیر از درمان بزرگی خوش‌خیم پروستات (که تقریبا اثرات آن ثابت شده است)، استفاده‌های دیگری هم برای تخمه های کدوحلوایی عنوان می‌شود؛ مثل درمان افسردگی، درمان سنگ‌ کلیه ، برطرف کردن انگل‌ها و عفونت‌های گوارشی. اگرچه این درمان‌ها هنوز کاملا از نظر علمی تایید نشده‌اند، اما خاصیت ضدانگل بودن تخم کدو یک عقیده ی قدیمی است.

کدو حلوایی اثرات مفیدی بر عملکرد مثانه دارد.
وجود اسید آمینه ی تریپتوفان، خاصیت ضدافسردگی کدو را توجیه می‌کند و مطالعاتی هم در تایلند در زمینه فواید این سبزی در جلوگیری از به وجود آمدن سنگ کلیه در حال انجام است.

Maryam_chef
2013-11-05, 02:19 PM
خوروش کدوحلوایی منتها این دفعه پوره ای
پیاز وسیر روتفت دادم یک دونه سیب زمینی کوچک پخته رو له کردم داخلش ریختم نمک وفلفل وادویه ودارچین ویک ق م رب گوجه در آخر پخت پوره ی کدو و آلو وآبغوره رو اضافه کردم
قبلیا رو رب و سیب نمیریختم

Chef-Sheri
2013-12-17, 10:25 AM
بسیووووووور خوشمزه...{2 (30)}{2 (30)}.من توش آلو هم زدم
191648

niloofar2000
2014-02-21, 05:02 PM
این هم عکس خورش کدو حلوایی من: :3:

maryamiii
2014-06-14, 08:43 AM
مراحل تهیه خورشت کدوحلوایی بسیار خوشمزه
فقط دفعه بعد کدو رو تا این حد نمی پزم آخه یه کم کدوها وا رفت{71}

232018

232019

232020

232021

Maryam_chef
2014-09-22, 12:53 PM
خورش کدو حلوایی {2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}
باز فصل کدو آمد {4}

setareh69
2014-10-27, 09:06 AM
خورش کدو حلوایی {53}

yasnajoon
2015-01-10, 01:58 PM
من خورشت کدو حلوایی رو با مرغ درست می کنم . آلو و تکه های سرخ شده کدو حلوایی رو به مرغی که قبلا سرخ شده و تا حد خوبی پخته اضافه می کنم .

چند دقه مونده به کشیدن هم زرشک تو خورشت میر یزم .

واقعا خوشمزه شده بود. اینم عکس (البته عکس غذای خودم رو نداشتم . )

baran78
2015-01-10, 02:08 PM
من خورشت کدو حلوایی رو با مرغ درست می کنم . آلو و تکه های سرخ شده کدو حلوایی رو به مرغی که قبلا سرخ شده و تا حد خوبی پخته اضافه می کنم .

چند دقه مونده به کشیدن هم زرشک تو خورشت میر یزم .

واقعا خوشمزه شده بود. اینم عکس (البته عکس غذای خودم رو نداشتم . )

دوست من عكس بايد حتما از خودتون باشه نه اينكه از سايت ديگري آورده باشيد... بهمين علت عكس شما حذف گرديد {53}

baran78
2015-10-25, 04:37 PM
خورش كدو حلوایی

بار اول بود درست مي كردم... توي خورش هم از لپه استفاده كردم و هم از آلو... راستش از طعم كدو حلوايي خوشم نيومد...يه چيز بيمزه اي بود..{2 (6)}

277639

277640

Maryam_chef
2015-12-07, 09:25 AM
خورش کدو{2 (6)}{2 (6)}
من همراه خورش کدو نصف یک به بزرگ رو برش داده داخلش میریزم خیلی خوش عطر میشه{2 (30)}{2 (30)}{2 (6)}{2 (6)}

یاسمین 20
2016-01-02, 07:45 PM
چلو خورش مرغ وکدوحلوایی

Maryam_chef
2016-10-05, 03:30 PM
{2 (6)}{2 (6)}{2 (30)}{2 (30)}