تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : ماهی صبور تنوری

sarina-kian
2011-02-04, 01:03 AM
این دستور رو مرجان جون لطف کرده بودن قبلا نوشته بود.روش خودشون هم مشابه همین بوده.

مواد لازم‌:
ماهي‌ صُبور 2 عدد

سبزي‌ پلويي ‌ 300 گرم‌

سبزي ماهي گشنيز و شنبليله کمي

پياز متوسط 2 عدد

سير 1 حبه‌

آب‌ تمر هندي ‌ نصف‌ ليوان‌

نمك‌ و فلفل‌ سياه به مقدار لازم

رب‌ گوجه‌فرنگي‌ يك‌ قاشق‌ غذا خوري‌

طرز تهيه‌:
ابتدا داخل‌ شكم‌ ماهي‌ را تميز مي کنيم و مي شوييم. فلس‌ ماهي‌ را لازم نيست جدا كنيم. بهتر است مقداري شيره خرما بر پوست ماهي بماليم (ولي حتمي نيست) تا از سوختن آن به هنگام كباب كردن روي آتش، جلوگيري شود، چون پوست سوخته ي آن باعث ايجاد مزه تلخ مي شود.

شکم ماهي را کاملا باز کرده و صاف مي کنيم (مانند تصوير پايين).

‌مقداري‌ آب‌ تمرهندي‌ روي‌ شكم‌ ماهي‌مي‌ريزيم‌ تا جذب‌ ماهي‌ شود.

بهتر است مقدار شنبليه خيلي کم باشد تا مزه ي سبزي ماهي تلخ نشود. سپس‌ سبزي‌ ماهي و سبزي پلويي راشسته‌ و خرد مي‌كنيم‌.

پياز و سير را نيز خرد مي کنيم.

سير و پياز خرد شده را سرخ مي کنيم. سپس با سبزي ماهي، سبزي پلويي و مقداري تمرهندي سفت مخلوط مي کنيم.

در مرحله‌ بعد فلفل‌، نمك‌ و بقيه‌ آب‌تمرهندي‌ را به‌ همراه‌ رب‌گوجه‌ فرنگي‌ به‌ بقيه مواد اضافه‌ كرده‌ و هم‌ مي‌زنيم‌ و روي شكم‌ ماهي‌ مي ماليم.

مخلوط به دست آمده را كه روي شكم ماهي مي گذارند، به زبان محلي " حشو " مي گويند.

هدف از اين كار، خوشمزه شدن ماهي و جلوگيري از سوختن گوشت آن است.

سپس‌ ماهي‌ها را مانند تصوير به پشت (يعني شکم باز شده ي آن رو به بالا باشد) داخل‌ توري‌ ‌قرار داده‌ و آن‌ را روي زغال كباب‌ مي‌كنيم‌، و يا مي‌توانيم‌ آنها را درون‌ فر گذاشته‌ و كباب كنيم.

چند نكته :
كساني كه در آپارتمان زندگي مي كنند و امكان كباب كردن روي آتش براي آنها وجود ندارد، مي توانند از فر براي کباب کردن ماهي استفاده كنند.

قديم ها كه تنورهاي نانوايي سنتي وجود داشت، از اين تنورها براي كباب كردن ماهي صُبور استفاده مي شد.

در انتخاب ماهي صبور دقت كنيد كه ماهي نه زياد كوچك باشد و نه زياد بزرگ، چون كوچك آن، زياد تيغ دارد و بزرگ هم خوب پخته نمي شود (به اصطلاح مغز پخت نمي شود).

ماهي صبور بهتر است نر باشد (ماده ي آن شكم پف كرده دارد).

ماهي تازه پوست براق و متمايل به طلايي دارد.

بهترين نوع ماهي صُبور، متعلق به بهمنشير آبادان است
منبع:tebyan.net

lela
2012-02-15, 04:44 PM
عزیزم من صبور رو بایه کم تفاوت درست میکنم فقط از گشنیز و 5یا 8 حبه سیر دوتاپیاز درشت و زردچوبه و فلفل قرمز در ضمن تمر روهم باآب همین سبزیجات که ساطوری شده اند حل میکنم وبعد این آ ب سبزی باتمر روبه سبزیجات اضافه میکنم درضمن سبزیجات را همینطوری خام رو ماهی میمالم قبلا هم ماهی را کمی نمک میزنم تا بانمک شود بعد از کباب شدن اگه دوست داشتید یه کم روغن روی ماهی میپاشیم ذر ضمن اگه توی آپارتمان هستید میتونید یه فطعه ذغلل سرخ شده داخل فر بزارید اینجوری شما ماهی دو با آب سبزیجات میپزید وخیلیییی خوشمزه است دهن خودم آب افتاد
من همیشه توفریز صبور دارم آخه من وشوهرم عاشق صب{2 (30)}وریم!!!!!!!!

SarahGol
2012-02-15, 04:57 PM
من یه بار خونه خواهر شوهری خوردم خوب بود ولی این قدر درگیر خارهاش شدم که اصلا نفهمیدم چه می خورم .راستی یه نکته بگم در مورد خوردن صبور بعد خوردنش فهمیدم.برای اینکه درگیر با خارهاش نشید از دم بخورید برید به سر.میگم ماهی های دیگه هم میشه این مدلی درست کرد؟

Marjan
2012-02-15, 05:07 PM
موافقم خوردنش خیلی سخته
سارا جوون ماهیهایی که میتونی تو فر بزاری رو میتونی طبق این دستور درست کنی شوریده بنی و کلا ماهیهای چرب و گوشتی

lela
2012-02-17, 11:09 AM
من یه بار خونه خواهر شوهری خوردم خوب بود ولی این قدر درگیر خارهاش شدم که اصلا نفهمیدم چه می خورم .راستی یه نکته بگم در مورد خوردن صبور بعد خوردنش فهمیدم.برای اینکه درگیر با خارهاش نشید از دم بخورید برید به سر.میگم ماهی های دیگه هم میشه این مدلی درست کرد؟

ساراجون اگه موقع برش ماهی یه کم دقت کنید که ازروی سطح خار وسط ماهی روبشکافید موقع خوردن کمتر درگ یر خار ماهی میشید ولی جدا کردن خار ماهی صبور جز لذتهای خوردن اونه!!!!

lela
2012-05-01, 08:45 PM
اینم از صبور شوهر پزمن اونم توی شش پیر شیراز جای همگی خالی :3:

Azijam
2012-05-01, 09:06 PM
........................درست کردن صبور رو من از یه خانوم عرب اهوازی یاد گرفتم......................اون اینجوری درست میکرد............... اول سبزی ماهی تازه رو با سیرکوبیده و پیاز رنده شده مخلو ط می کرد فلفل قرمز و نمک و تمر رو هم به مواد اضافه میکرد تمر رو تو اب حل نمیکرد .......................با هسته با مواد مخلوط میکرد........... و با دست مواد رو ورز میداد و در حین ورز دادن هسته های تمر رو جدا میکرد...........................بعد مواد رو داخل شکم ماهی میمالید........................یه نکته رو هم بگم ..........................ماهی رو باید از کمر باز کرد نه از شکم...........................

هنرمند
2013-07-17, 10:09 AM
من تا حالا بدون سبزی هم درست کردم باز هم خوشمزه بود یعنی فقط با سیر و نمک و تمر هندی ماهی فوق العاده خوشمزه ایه که حتما باید به صورت کبابی باشه