تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : تهیه و تزئین نان


Benyamin
2011-07-10, 12:40 PM
اگر عکس جالبی توی نت دیدید ... که بنظرتون ایده جالبی بود ... در این تاپیک بزارید .
اگر در رابطه با این تاپیک نظر و پیشنهاد و انتقادی داشتید برای من پی ام خصوصی بزنید..ممنون میشم

سعی کنید عکس هاتون همراه با اموزش تصویری باشه .. یا حداقل خودتون یک توضیح کوتاه اضافه کنید .
اما اگر هیچ کدوم از این ها نبود باز هم ایرادی نداره .. عکسش رو بزارید در موردش بحث میکنیم .
و اگر دوست داشتید دستورش رو در بخش مربوطه میزاریم .

Benyamin
2011-07-10, 12:55 PM
نان پاندا ..

فکر میکنم با هر دستوری بشه این نون رو درست کرد ... ولی اگر دوست داشتید دستورش رو میشه پیدا کرد.

قسمت رنگی کار با چای سبز یا پاپریکا هستش..

Mahani
2011-07-10, 02:55 PM
خیلی ممنون بنیامین جان{thankyou}. شما لطف داری{53}{53}.

این سبد نون رو پارسال برا مسابقه تو سایت اون وری درست کرده بودم که اونم موضوع مسابقه رو اشتباه درکیده بیدم{2 (4)}{2 (26)}{2 (4)}. موضوع پیراشکی و نون های دست پیچ بود. با اینکه از خمیر پیراشکی استفاده کردم و مثل پیراشکی(شیرین) همه این نون ها رو (حتی گیس) پر کرده بودم ولی گویا منظور پیراشکی غذایی بود{2 (4)} برا همین هنوز هم فکر میکنم سیمپیل جان{2 (5)} مستحق اول شدن بودن که پیراشکی شون غذایی بود و شکل گلابی{47b20s0}.

ریحان
2011-07-10, 03:22 PM
من بهار امسال کلاس نان آموزشگاه پانیذ رفتم... اینم عکس بعضی نونها که اونجا پختیم

سر فرصت دستوراشون رو هم میذارم

:11:

afarin08
2011-07-10, 04:00 PM
اين دستور نان رو خاله ماري توو سايت اونوري گذاشته بود كه من با اجازشون ميزارم اينجا...خودمم از روي اين دستور درست كردم فوق العاده شده نونش

اول عكساي خاله ماري رو ميزارم بعد هم عكس نوني كه خودم درست كردمنان صبحانه یا عصرانه یا هر وقت که دلتون خواست نوش جان کنید

۱ عدد تخم مرغ و (یک زرده برای روی آن)

۴ قاشق غذا خوری شکر

۴ قاشق روغن یا مارگارین ذوب شده

نصف لیوان شیر ولرم

یک قاشق مربا خوری مایه خمیر خشک ۵ گرم

و آرد بحدی که خمیر لطیف و نچسبی داشته باشیم

من یک نوک انگشت نمک هم زدم و کمی‌ وانیل یا رنده پوست لیمو یا پرتغال هم خوش عطر میشوند

همه را با هم ترکیب کرده و از آن یک خمیر نرمی درست می‌کنیم که یک ساعت اول استراحت میدهیم در جای گرم که الان در تابستان همه جای محیط خانه گرم هست و بعد فرم میدهیم و نیم ساعت دبرهسترهت میدهیم روی آن را با زرده تخم مرغ و یک قاشق ماست و کمی‌ روغن مایه روی مال می‌کنیم من داخل نان‌ها را کشمش گذشتم و بعضی‌ هاش را شکلات چیپسی یا با مغز‌ها و دارچین یا خرما بدون هسته هم میتوانید داخلش را پر کنید

afarin08
2011-07-10, 04:04 PM
اينم نوني كه خودم درست كردم {4}{4}

Amitida
2011-10-15, 11:26 PM
نان قیفی

منبع:هنر آشپزی
آب و شیر هرکدام 2/1 پیمانه

شکر 4/1 پیمانه

روغن مایع 3 قاشق سوپ خوری

نمک 1 و /2/1 قاشق چای خوری

مایه خمیر فوری 2 و 4/1 قاشق چای خوری

تخم مرغ 1 عدد

اینم هنر دوست عزیز یلدا که عکس قیف هاشون رو هم گذاشتن

آرد حدود 4 پیمانه

طرز تهیه:

آب و شیر را جوشانده می گذاریم ولرم شود. بعد روغن و شکر و نمک را اضافه می کنیم و با قاشق چوبی مخلوط می کنیم(مامانم با همزن دستی کار کرد) بعد تخم مرغ زده شده را اضافه می کنیم بعد 2 پیمانه از آرد را با مایه خمیر مخلوط کرده و به مایه اضافه می کنیم و 5 دقیقه آن را استراحت می دهیم. بعد بقیقه ی آرد را کم کم اضافه کرده تا خمیر به دست نچسبد و حدود 8 دقیقه آن را ورز می دهیم (مامانم اون را 100 بار به کف کاسه کوبید) بعد خمیر را چانه کرده و 5 دقیقه استراحت می دهیم . بعد از پیچیدن دور قیف ها روی آن را پوشانده نیم ساعت استراحت داده بعد روی آن تخم مرغ مخلوط با 1 قاشق شیر برس می زنیم. کنجد و تخم خرفه پاشیده در فر 175 درجه به مدت 20 دقیقه می گذاریم.

قیف ها به چرب کردن نیاز ندارند.

Amitida
2011-10-15, 11:28 PM
نان كادويي

مواد لازم:


شكر 50 گرم
شير يا آب يك سوم پيمانه
خمير مايه يك قاشق چايخوري
نمك يك هشتم قاشق چايخوري
تخم مرغ يك عدد كوچك
زنجبيل يك قاشق چايخوري
روغن 30 گرم
آرد حدود دو پيمانه
گردوي نگيني يك سوم پيمانه
خرماي خشك خرد شده يك دوم پيمانه
زرده ي تخم مرغ يك عدد

طرز تهيه :


نصف قاشق مرباخوري از شكر دستور را داخل آب ولرم حل كرده و بعد از امتحان كردن دماي آب ، آن را بر روي ظرف محتوي خمير مايه بريزيد(نكات لازم در مورد نحوه عمل آوردن خمير مايه در مسير نانوايي شماره چهار توضيح داده شده است) و آن را كنار بگذاريد تا خمير مايه عمل كرده و كف كند. در اين فاصله بقيه شكر ، نمك ، تخم مرغ، پودر زنجبيل و روغن را با هم مخلوط كرده و با چنگال يا قاشق هم بزنيد تا سفيده تخم مرغ از لختگي خارج شود. خمير مايه عمل آمده را بر روي مواد ا فزوده و بلافاصله بخشي از آرد را به آن اضافه كرده و مخلوط كنيد. بقيه آيد را به تدريج به خمير اضافه كرده و مخلوط كنيد تا خمير جمع شود. خمير را بر روي سطح آردپاشي شده منتقل كرده و ورز دهيد تا چسبندگي آن گرفته شده و يكدست گردد. دقت كنيد خمير سفت و خشك نشود . اگر چسبندگي خمير در اثر ورز دادن بيشتر مي شود ، به صورت مويي (خيلي كم) به آن آرد اضافه كنيد و به ورز دادن ادامه دهيد، ولي خمير به مرحله اي خواهد رسيد كه در اثر ورز دادن يا ضربه زدن يك دست شده و چسبندگيش كاهش پيدا مي كند، در اين مرحله نبايد آرد مازاد اضافه كرده و لازم است چسبندگي خمير را با ورز دادن يا ضربه زدن بگيريد. خمير ماده شده را كه كاملا نرم و لطيف است ، داخل كاسه ي با گنجايش كافي كه با يك قاشق مرباخوري روغن مايع چرب شده است ، قرار داده و خمير را يك دور در كاسه بگردانيد تا تمام قسمت هاي خمير به روغن آغشته شود. سطح خمير را با دستمال نخي تميزي پوشانده و كنار بگذاريد تاعمل آمده و حجم خمير دو برابر شود. پف خمير آماده را با مشت خود خوابانده و بر روي سطح كار منتقل كنيد. گردوهاي نگيني و خرماهاي خرد شده را روي سطح كار ريخته و با ورز دادن به خورد خمير بدهيد. بيش از حد خمير را ورز ندهيد ، فقط در حدي كه مواد با خمير مخلوط شود كافي است.
توسط فويل آلومينيومي نسبتا ضخيم دو نوار به طول 25 سانتي متر و عرض دو سانتيمتر تهيه كرده و يك سمت آن ها را چرب كنيد. خمير را روي سيني مناسبي كه خيلي كم چرب كرده ايد، قرار داده و وبه شكل مربعي به ضخامت حدود دو سه سانت درآوريد. فويل هاي آماده را به شكل بعلاوه از سمت چرب شده بر روي خمير قرار داده و اضافه هاي آن ها را زير خمير تا كنيد. روي خمير را مجددا با دستمال نخي پوشانده و حدود نيم ساعت كنار بگذاريد تا حجمش مجددا دو برابر شود . فر را نيز با دماي 180 درجه سانتي گراد روشن كنيد. بعد از اتمام استراحت دوم ، خمير را در طبقه وسط فر گرم شده به مدت حدود نيم ساعت بپزيد تا روي آن كاملا طلايي شود. در مورد فر هاي گازي بهتر است سيني لعابي فر كف فرو چسبيده بر روي شعله قرار بگيرد. بعد از خارج كردن از فر ، نان را روي توري سيمي منتقل كرده و بلافاصله فويل هاي روي نان را جدا كرده و صبر كنيد نان كاملا خنك شود . بعد از خنك شدن نان را از روي خطوط ايجاده شده با روبان پارچه اي تميزي كادوپيچي كرده و به عزيزانتان هديه دهيد.

نكته :
1 ـ اين دستور 275 گرم كربوهيدرات ، 50 گرم پروتئين ، 70 گرم چربي و 1930 كيلوكالري انرژي دارد.
2 ـ منظور از اضافه كردن آرد به صورت مويي ، پاشيدن تدريجي آرد در مقدار كمي است كه بين انگشت شست و 4 انگشت ديگر شما جاي بگيرد.
3 ـ اگر فويل هاي روي نان را بلافاصله جدا نكنيد زير آن ها مرطوب و خميري خواهد شد .
4 ـ ترجيحا از خرماي خشك سياه رنگ استفاده كنيد . استفاده از خرماي دشتستان نيز بلامانع مي باشد.
منبع: هنر آشپزي شماره 75

Amitida
2011-10-15, 11:38 PM
اینم چند تا عکس از نان قیفی از هنر آشپزی واسه بهتر دیدن کار

ميشه توی نون رو با مواد پيتزا يا به صورت سرد و براي عصرانه با مواد سالاد الويه يا هر چيزي ديگه اي پر بشه و زينت بخش ميز شام يا نهار يا عصرانه باشه

Amitida
2011-10-15, 11:42 PM
نان گل آفتابگردان

نان آفتابگردان :

- آرد : حدود 700 گرم
- شیر : یک لیوان
روغن مایع : نصف لیوان
تخم مرغ : دو عدد
شکر : 1 ق م
نمک : 2 ق م
خمیر مایه : 1 ق س
رومال نان :
روغن مایع - شیر - زرده تخم مرغ و کنجد یا گردو و ...

خمیر مایه را با شیر و شکر عمل بیاورید. در ظرف دیگری همه مواد خمیر به جز آرد را مخلوط کرده و بعد خمیر مایه عمل آمده و نهایتاً آرد را به تدریج اضافه کنید. مقدار آرد ممکن است زیادتر از مقدار لازم باشد. پس خمیر را لطیف بردارید و آرد زیادی به خوردش ندهید.
- بعد به خمیر 30 دقیقه استراحت دهید . بعد از 30 دقیقه مراحل زیر را روی خمیر انجام دهید:

منبع : سايت هنر آشپزي


تجربه یکی از دوستان روز منو
من در تهیه این نان چند تا تجربه بهتون می گم که با حروف پر رنگ می نویسم. این نکته ها می تونه کارتون رو راحت تر بکنه.
همونطور که آیلا جان هم گفتن اول خمیر را از وسط نصف کنید . گوشه ای از خمیر نصف شده را بریده برای مرکز گل کنار بگذارید. پس در واقع الان خمیر 3 تکه نامساوی شده است. بزرگترین تکه را به 5 قسمت مساوی تقسیم کنید. (خمیر 5 لایه از 4 لایه خوشگل تر و پر تر میشود) هر تکه را با وردنه به شکل گرد باز کنید و به تدریج که باز می کنید روی هر لایه با برس روغن مایع بمالید و خمیر باز شده بعدی را رویش قرار دهید ولی مالیدن روغن روی آخرین لایه خمیر لازم نیست. دقت کنید خمیر پنجم را کمی بزرگتر از بقیه خمیر ها باز کنید و بعد از اینکه خمیر پنجم را روی بقیه لایه ها گذاشتید چون بزرگتر باز شده قسمت های اضافی خمیر را با دستتات زیر 5 لایه خمیر ببرید . در واقع مثل اینکه خمیر بالایی تمام لایه های خمیر زیری را احاطه می کند. حالا این بقچه حاصله را در طرف مناسبی بگذارید و برش های مربوطه را که در شکل معلوم است بدهید. برش ها نباید خمیر را قطع کند و یک سانت فاصله داشته باشد .


بعد لبه های برش را به سمت بیرون تا بزنید.
تمام مراحل را با دومین تکه خمیر انجام دهید و بعد از گذاشتن خمیر در وسط خمیر اولی دقت کنید برش ها را طوری بزنید هر برش درشت در امتداد راس مثلث ها قرار بگیرد تا موقع تا کردن گلبرگ ها میان گلبرگ های قبلی جا بگیرد.


بعد تا کردن گلبرگ های حاصله تکه خمیر کوچک دباقی مانده را هم گرد باز کنید و وسط نان قرار دهید . رویش زرده و شیر بمالید و با کنجد تزیین کنید . بعد تا زمانی که فرم گرم می شود به آن استراحت دهید. زیادتر لازم نیست. بعد در فر گرم شده با دمای 180 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه بپزید. بعد از بیرون آرودن از فر روی نان را با جوله بپوشانید تا سرد شود.

Amitida
2011-10-15, 11:44 PM
نان سنگفرشی (نان میمونی)


دستور اصلی : Neiman Marcus Monkey Bread
موادلازم :
1 و2/1 ق س مخمر یا مایه خمیر فوری
1 کاپ شیر
4 ق س شکر
1 ق س نمک
2/1 کاپ کره ی نرم شده برای رومال
3 و 2/1 کاپ آرد الک شده
طرز تهیه:
شیر رو توی یه ظرف گود بریزید و روی حرارت بزارید تا جایی که اطرافش شروع کنه به حباب زدن .نباید کامل بجوشه فقط باید داغ بشه.
بعد از روی حرارت بردارید و بزارید کمی خنک بشه.
توی یه کاسه ی بزرگ مایه خمیر و شیر گرم رو مخلوط کنید وقتی مایه خمیر حل شد شکر و نمک و آرد رو اضافه کنید و خوب ورز بدید.
روی خمیر رو بپوشونید و بزارید حدود 45 دقیقه بمونه تا سایزش 2 برابر شه .
بعد از اینکه خمیر حجمش دو برابر شد روی سطح کارتونو با آرد بپوشونید و خمیر رو به ضخامت 4/1 اینچ رول کنید و به صورت الماسهای 2 اینچی برش بدید (فحشم ندیدا من عیناً ترجمه کردم)
هر کدوم از تکه هارو توی کره ی نرم شده بزنید یعنی به کره آغشته کنید.
به طور مرتب تکه ها رو توی یه قالب 4 اینچی پای بزارید و حدود 4-5 لایه روی هم تکه های نان رو بچینید.
30 دقیقه ی دیگه اجازه بدید تا خمیر توی قالب بمونه.
30 – 40 دقیقه بزارید توی فر داغ شده با درجه ی 190 ( سانتی گراد ) تا روش قهوه ای بشه
بعد از فر خارج کرده و روشو کره ی نرم شده بمالید.
*** دستور بالا یه دستور ساده از مانکی برد بود. حالا می تونید با استفاده از خمیری که طرز تهیه اش رو گفتم هر نوع مانکی بردی درست کنید.
2. خمیر شماره ی 2 برای پخت مانکی برد:
** این خمیر یه خمیر پایه واسه ی پخت نون هست.
مواد لازم :
2/1 کاپ آب گرم
3 ق چایخوری مایه خمیر
1 ق چ نمک
1 ق چ شکر
4 کاپ آرد
4 ق س روغن زیتون
طرز تهیه:
آب گرم رو با مایه خمیر مخلوط می کنیم بعد از اینکه خوب حل شد 3 دقیقه اجازه می دیم بمونه.
نمک و شکر رو اضافه می کنیم و آرد و روغن زیتون رو هم اضافه می کنیم تا یه خمیر صاف بدست بیاد و به انگشتامونم نچسبه.اگه نیازی بود آب بیشتری اضافه کنید. دستاتونو خوب بشورید و خشک کنید و خمیر رو 15 دقیقه ورز بدید. خمیر رو توی یه ظرف بزارید و با یه دستمال آشپزخونه ی تمیز روشو بپوشونید و حدود 2 ساعت بهش اجازه ی استراحت بدید تا خوب پف کنه.
حالا خمیر آماده ی استفاده کردنه.

منبع: سفره خونه

Amitida
2011-10-15, 11:45 PM
نان سنگفرشی (نان میمونی) با خمیر بیسکویتی
خمیر بیسکویتی (برای 25 عدد):

* کره سرد 1/2 پیمانه
* کره آب شده 2 ق غ
* آرد سفید 2 و 1/4 پیمانه .... و مقداری اضافه تر برای مرحله بعد
* بکینگ پودر 2.5 ق چ
* جوش شیرین 2/3 ق چ
* نمک 1.5 ق چ
butter milkیک و 1/4 پیمانه (1 پیمانهbutter milk : یک ق غ آبلیمو یا سرکه سفید + شیر تا حدی که با 1 ق آبلیمو یا سرکه 1 پیمانه شود...
شیر را در دمای محیط باشد یا کمی گرمتر... سرکه یا آیلیمو را اضافه و اجازه بدید 10 دقیقه بماند)

روش پخت:
آرد، بکینگ پودر، نمک و جوش شیرین را مخلوط و الک کنید
کره سرد را ریز و تاسی به طول حدود 1 سانت خرد کنید و روی آرد بریزید و با چاقو یا در میکسر مخلوط کنید تا خمیر شبیه خرده نان شود (مثل آماده کردن خمیر تارت)

شو بپوشونید و 10 دقیقه در یخچال قرار بدید
خمیر رو از یخچال خارج کنید و butter milk و کره آب شده رو بهش اضافه کنید و با قاشق چوبی یا بدون فشار دست مخلوط کنید ... به خورد خمیر بره و کاملا مرطوب بشه کافیه
خمیر رو به سطح آردی منتقل کنید ( از همون آرد الک شده مخلوط با نمک و بکینگ پودر و جوش شیرین استفاده کنید) و به آرامی کمی ورز بدید لازم نیست یکدست بشه باید دانه های کره مشخص باشه

چهارگوشی به ضخامت 2 سانت درست کنید
روی خمیر یه کم آرد الک کنید
3 تا بزنید و باز کنید و باز 3 تا بزنید و باز به همون ضخامت 1.5 سانت باز کنید
خمیر رو با کاتر یا قالب به اندازه های 5 سانتی دایره یا مربعی در بیارید
بپوشونید و بذارید در یخچال تا مواد مانکی برد آماه بشه....

حالا میریم سراغ مرجله پایانی مانکی برد .... این مقدار برای 30 عدد خمیر بیسکوینی کافیه

شکر 1/2 پیمانه
دارچین 1 ق چ
شکر قهوه ای 1 پیمانه
کره یا مارگارین آب شده 2/3 پیمانه
1 استکان سس کارامل برای کف ظرف ( و کمی برای لا به لای ردیف ها)
گردوی خرد شده یا آجیل دلخواه

فر با دمای 180 درجه روشن کنید

خمیرهای بیسکویتی رو از یخچال در بیارید
دارچین و شکر رو در پلاستیک با هم مخلوط کنید و خمیرها رو در پلاستیک بندازید و تکون بدید تا مخلوط شکری خوب بهشون آغشته بشه ( میتونید هم اول در مقداری کره آب شده بزنید و سپس در این مخلوط شکری قرار بدید)
کف قالب رو کارامل بریزید و گردو رو روش بپاشید... میتونید کف قالب رو فقط چرب کنید
خمیرها رو به ردیف بچینید و کمی گردو هم لا به لاش بپاشید ( میتونید از سس کاراملتون هر یک ردیف که میچنید کمی بپاشید
شکر قهوه ای رو به کره ای که روی حرارت ملایم آب کردید مخلوط کنید و از حرارت بردارید
وقتی هم خمیرها رو چیدید این سس رو روش بریزید و در فر 180 درجه حدود 25 تا 30 دقیقه بپزید
منبع: سفره خونه

Amitida
2011-10-15, 11:46 PM
نان سنگفرشی (نان میمونی)

مانکی برد با مغز شکلات
مواد لازم:
خمیر به میزان لازم
1 و 2/1 کاپ شکلات (NESTLÉ® TOLL HOUSE® Semi-Sweet Chocolate Morsels)
4/1 کاپ کره نرم شده
2/1 کاپ شکر قهوه ای
2/1 کاپ سس شکلات (butterscotch sauce) به دلخواه
4/1 کاپ شربت شکلات (NESTLÉ NESQUIK Chocolate Flavor Syrup) به دلخواه
طرز تهیه:
خمیر رو به چند قسمت کوچک تقسیم کنید و داخل هر قسمت یه تکه شکلات قرار بدید . به شکل توپ های کوچک در بیارید.
هر تکه از خمیر ها اول تو کره ی آب شده و بعد تو شکر بغلتانید و توی قالب بچینید.40 دقیقه روی خمیر و بپوشونید و اجازه بدید حجمش دوبرابر شه.
30 دقیقه توی فر گرم شده با 350 درجه فارنهایت قرار بدید.تا طلایی بشه
قالب رو 20 دقیقه روی سیم توری قرار بدید تا خنک شه بعد نان رو برگردونید تو ظرف سرو و با سس و شربت شکلات تزئین کنید.گرم سرو کنید.

منبع: سفره خونه

ღ.ترنم.ღ
2012-02-05, 01:01 AM
نان کدو تنبل

زمان آماده سازی: ۱۰ دقیقه
زمان پخت: ۶۰ دقیقه
کل زمان: ۷۰ دقیقه

مواد لازم برای ۱۲ نفر:نصف قاشق چای خوری بیکینگ پودر
۱ قاشق چای خوری نمک میوه بجای جوش شیرین
۲ فنجان آرد گندم کامل
۲ قاشق غذا خوری
۱ قاشق چای خوری عصارۀ وانیل
۲ قاشق غذا خوری شیرۀ خرما (یا شهد افرا یا هر شیرین کننده دلخواه)
۱ فنجان شکر قهوه ای
۴۲۵ گرم کدو تنبل
یک چهارم قاشق چای خوری آب لیمو ترش
یک چهارم فنجان شیر غیر لبنی (مانند شیر مغزها یا شیر نارگیل، شیر برنج به قسمت نوشیدنی های سایت برای پیدا کردن شیرهای غیر لبنی بروید.)

طرز تهیه:فر را روی درجۀ ۳۵۰ فارنهایت قرار دهید. یک قالب نان مستطیل شکل استاندارد را چرب کنید.
شیر غیر لبنی و آب لیمو را آنقدر تند هم بزنید تا حباب بزند و کنار بگذارید.
در یک کاسۀ متوسط مخلوط کردن، کدو تنبل، شکر، شیره خرما و عصاره را باهم مخلوط کنید تا مانند خامه شود.
در یک کاسۀ بزرگ، آرد، نمک میوه و بیکینگ پودر را باهم سریع هم بزنید.
مخلوط مواد تر را به مخلوط مواد خشک اضافه کنید و هم بزنید تا وقتی که کاملا ترکیب گردند.
آن را در قالب نان با استفاده از یک اسپاتول یا قاشق بریزید و کاملا بطور یکنواخت آن را پخش کنید و روی آن را صاف کنید.
یک تکۀ بزرگ از آلمینیوم فویل را بردارید و روی قالب را بپوشانید. برای ۱ ساعت آن را در فر بپزید یا تا زمانی که اگر خلالی را در مرکز آن فرو ببرید، تمیز بیرون بیاورید. اگر از آیسینگ استفاده می کنید، وقتی نان درحال پخت است، آن را آماده کنید. وقتی نان خنک شد، اما هنوز کمی گرم است، به آرامی آن را از قالب جدا کنید و در ظرف سرو کردن قرار دهید.

ღ.ترنم.ღ
2012-02-28, 11:29 PM
مواد اولیه :

آرد چهار پيمانه
روغن نصف پيمانه
خمير مايه فوري و نمک از هر کدام يك قاشق مرباخوري
جوپرك و شیر از هر کدام يك پيمانه
شكر يك قاشق سوپخوري
تخم‌مرغ يك عدد
آب به ميزان لازم

طرزتهيه:

نان از جمله موادغذايي است كه بر سر سفره هم پيدا مي‌شود، با افزايش قيمت نان اكثر افراد دوست دارند بسياري از نان‌ها را در منزل خود تهيه كنند بنابراين من هم سعي مي‌كنم چند نمونه نان را هر شماره برايتان در نظر بگيرم.

ابتدا آرد، خمير مايه فوري، جو پرك، شكر و نمك را با هم مخلوط مي‌كنيم، وسط آن را گود كرده و شير و روغن و سفيده تخم‌مرغ را ريخته و آرام‌آرام با مواد خشك هم مي‌زنيم، كمي آب مي‌ريزيم، تا خمير نرمي كه به دست نچسبد به دست آيد. اگر خمير به دست بچسبد كمي آرد اضافه مي‌كنيم. ولي نه آنقدر كه خمير را سفت كند و خوب ورز مي‌دهيم. سپس خمير را به سه قسمت تقسيم كرده و هر قسمت را به صورت لوله به يك اندازه در مي‌آوريم و كنار هم قرار داده و به صورت گيس مي‌بافيم. روي نان زرده تخم‌مرغ ماليده و روي آن را پوشانده و اجازه مي‌دهيم به مدت نيم تا يك‌ساعت استراحت كند تا حجمش دو برابر شود. سپس در فر با حرارت 180 درجه سانتي‌گراد به مدت 30 دقيقه قرار مي‌دهيم تا روي آن طلايي شود.

آموزش از خانم فرانک آذری

ღ.ترنم.ღ
2012-02-28, 11:37 PM
نان پنير با تخمه آفتابگردان

مواد اولیه :

آرد سه و نيم پيمانه
مايه خمير يك قاشق مرباخوري
شير نصف پيمانه
روغن 1/4پيمانه
سفيده تخم‌مرغ يك عدد
نمك يك قاشق مرباخوري
زرده تخم‌مرغ يك عدد
پنير پيتزا 125 گرم
مارگارين نرم 100 گرم
مغز تخمه آفتابگردان و آب به ميزان لازم


طرزتهيه:


با شنيدن نام اين «نان»اصلا تعجب نكنيدها، شايد بگوييد تخمه آفتابگردان چه ارتباطي با نان دارد، به نظر شما ارتباط ندارد، اگر تا پايان پخت با من همراه باشيد، متوجه خواهيد شد كه چه نان خوشمزه‌اي را خواهيد پخت، باورنكردني است، بسيار خوشمزه است به خصوص كه از پنير پيتزا هم در كنار آن مي‌توانيد استفاده كنيد.

آرد، مايه خمير فوري و نمك را با هم مخلوط كرده و وسط آن شير، روغن، سفيده تخم‌مرغ و كمي آب مي‌ريزيم و آرام‌آرام با هم مخلوط مي‌كنيم. تا خمير نرمي به دست آيد و به دست هم نچسبد. خمير را به چانه‌هاي كوچك تقسيم كرده و هر كدام را با وردنه به صورت گرد باز مي‌كنيم و روي آنها مارگارين ماليده و يك رديف پنير پيتزاي رنده‌شده مي‌ريزيم و رول مي‌كنيم و آرام گره مي‌زنيم و در سيني فر مي‌چينيم. روي نان‌ها زرده تخم‌مرغ زده و كمي تخمه آفتابگردان مي‌ريزيم. 30 تا 45 دقيقه استراحت داده سپس در فر با حرارت 180 درجه سانتي‌گراد به مدت 30 دقيقه قرار مي‌دهيم.

آموزش از خانم فرانک آذری

Honey
2012-05-04, 12:08 AM
اینم نون افتابگردون من
60264
مراحل درست کردنش اینجاستhttp://www.roozmenu.com/showthread.php?t=4623&page=4
اینم نو ن کندو عسل
60265

Amitida
2012-05-30, 08:20 PM
نان میمون

به روایت دوست عزیزم لیلا صاحب وبلاگ اشپزخونه کوچک من

64314


این نان بیشتر شبیه لانه زنبور هست تا ... یعنی شبیه هر چیزی هست الا میمون ! حتما میپرسید ربطش به میمون چیه ؟
توی ویکپدیا خوندم چون بافت این نون شبیه یک درختی هست که اسمش monkey puzzle tree هست برای همین این اسم رو روش گذاشتن

اگر دارچین دوست دارید الان دست بکار شید چون قول میدم مشتری همیشگیش میشید

مواد لازم:
ارد :4 پیمانه
سبوس گندم :1 قاشق چای خوری
نمک:1 قاشق چای خوری
پودر خمیر مایه فوری :2 و1/2 قاشق چای خوری
شیر:1 پیمانه ولرم
اب پرتقال: 1/4 پیمانه ولرم
پوست 1 عدد پرتقال
کره: 2 قاشق غذا خوری اب شده
عسل: 1/4 پیمانه

شکر: 1/2 پیمانه
شکر قهوهای:1/2 پیمانه
پودر دارچین:2 قاشق غذا خوری

کره 2 قاشق غذا خوری اب شده
شیر:5 قاشق غذا خوری

ارد رو با سبوس گندم و پودر خمیر مایه و نمک رو با هم مخلوط کنید بریزید توی میکسر و ارام ارام بهش شیر رو اضافه کنید بعد اب پرتقال و پوستش رو اضافه کنید و بعد کره اب شده را و در اخر عسل رو تقریبا 7 دقیقه هم بزنید تا خمیری یکدست و بدست نچسب و لطیفی بدست بیاد
داخل ظرفی روغن اسپری کنید و خمیر رو بزارید داخل ظرف و روش روبا حوله بپوشانید و بزارید یک جای گرم به مدت 1 ساعت تا حجم خمیر 2 برابر بشه

64315


از خمیر گوله هایی اندازه کمی بزرگتر از فندق و کوچکتر از گردو جدا کنید روی گوله ها رو بپوشانید تا خشک نشن
کره اب شده را با شیر مخلوط کنید بزارید کنار
شکر ها رو با دارچین مخلوط کنید و بزارید کنار

داخل قالب رو چرب کنید با کره اب شده و گوله ها رو بکنید در مایه شیر و کره و بعد درمخلوط شکر و دارچین بغلتانید و داخل قالب بریزید

64316


میتونید لابه لای گوله ها گردو خورئ شده هم بریزید

وی قالب رو بپوشانید و باز بزارید یک جای گرم به مدت 1 ساعت تا گوله ها دوباره پف کنن و بعد بزارید داخل فری که ازقبل روی 350 درجه فارنهایت گرم کردهاید به مدت 25-30 دقیقه تا بپزد

64317

64318

64319

نوش جان

64320

baran78
2013-12-26, 10:22 AM
نان کیک کریسمس{santa}

193817

مواد لازم :

صد گرم گیلاس شیرین شده

پنجاه گرم کشمش

پنجاه گرم بادام یا دانه کاج

نصفه شیشه عسل یا شیره ذرت

ششصد گرم آرد (چهار و نیم پیمانه )

۱۲۵ گرم آب گرم

دو ق چ خمیر مایه

یک ق چ نمک

یک ق چ وانیل

100 گرم شکر

۱۰۰ گرم کره

سه عدد تخم مرغ

برای تزیین :

۱۲ تا گیلاس شیرین شده تزئینی

پنجاه گرم کشمش

2 ق غ شکر قهوه ای روشن رنگ

2 ق غ آب

برای رومال :

بقیه شیشه شیره

شیر برای براق کردن روی آن

خاکه قند

گیلاسهای شیرین شده را تیکه تیکه کنید و با کشمش و تو شیره برای ۶ ساعت خیس کنید. خمیر مایه را تو ۱۲۵ میلی لیتر آب به مدت ۵ دقیقه بریزید . در یک کاسه بزرگ آرد و نمک را قاطی کنید . یک سوراخ وسط آرد باز کنید و محلول خمیر مایه را میانش بریزید . کم کم این ها را به صورت خمیر در بیارید و ورز بدید .کره را با شکر و وانیل بزنید تا کرمی بشه . تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه کنید و خوب بزنید .این مخلوط کره را هم به خمیر اظافه کنید و خوب خوب ورز بدین .خمیر را خوب ورز بدین تا نرم بشه و چسبندگی پیدا کنه .حالا میوه های خشک که میخواهید توش بریزید را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید که همه جاش پخش بشه .کمی آرد روی خمیر که بصورت توپ در آوردید بمالید و بزارید توی کاسه جای گرم به مدت یک ساعت بمونه.وقتی که خمیر دو برابر شد دوباره ورز بدید و بزارید ۵ دقیقه دیگه بمونه استراحت کنه. میتونید گردش کنید و با انگشت تون وسطش را سوراخ کنید که حالت چرخ پیدا کنه یا خمیر را به صورتی که میخواید بپزید حالت بدید . میتونید دو قسمت کنید یا به شکل یک کیک بزرگ تهیه کنید .روش را با یک پارچه تمیز بپوشانید و بزارید یک ساعت دیگه استراحت کنه تاسایزش دو برابر بشه .روش را با قلم مو شیر بمالید و با گیلاسهای شیرین شد و کشمش و بادام و یا بادام کاج و بقیه خشکبار که میخواهید تزیین کنید .در فر ۱۸۰ درجه سانتیگراد که از قبل داغ شده به مدت ۴۵-۵۰ درجه بپزید تا روش طلایی بشه . بقیه شیره را در یک ماهیتابه کوچک بریزید و کمی آب و شکر قاطیش کنید و وقتی که کیک را از فر آوردید بیرون به آرامی رو و اطرافش را از این مایه شیره بمالید . سپس روش را کمی خاکه قند بریزید .

ترجمه دستور از سايت سفره خونه

نکات :

این کیک در دستور اصلی شراب دارد که من فکر کنم میتونید از شیره خرما یا میپل شیره افرا و شیره ذرت و یا عسل بجاش استفاده کنید .این نان کیک به هنگام کریسمس تهیه میشه . گیلاس شیرین شده یا هر میوه دیگه ای که شیرینش کردید و خشک شده و نیز توتی فروتی یا میوه های گلاسه میشه بکار برد .

نصف شیشه شیره افرا تقریبا 250 گرم .

baran78
2014-02-02, 01:23 PM
ادامه پست قبل:

بعد از قرار دادن آخرين لايه خمير، توسط ظرف مورد نظر كه روي خمير برمي گردانيد.. اضافات خمير را ببريد..

202623

با استفاده از يك فنجان كوچك و يا شيشه كوچك ... مركز دايره خمير را علامت بزنيد.

202624

و بعد مطابق شكل روي آن برش ايجاد كنيد... در نهايت بايد 16 برش داشته باشيد.

202625 202626

هر دو بخش كنار هم از خمير را با دو دست گرفته و با ظرافت در جهت خلاف هم پيچ دهيد. با همه قسمت ها همين كار را بكنيد.

202627 202628

202630 202631

حالا سطح نان را با برس سفيده تخم مرغ بكشيد..

202632

پخت اين نان حدود 20 دقيقه طول مي كشد... بعد از 10 دقيقه اول حرارت بالا را روشن كنيد و نان را در طبقه پايين تر بگذاريد. ..

202633 202634

202635