تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : رول دارچینی

Benyamin
2011-06-30, 09:31 PM
من عاشق اینها هستم ... اما تا حالا درست نکردم ... شاید امشب درست کردم . !! نمیدونم.
بهر حال دستورش رو فعلا داشته باشید تا بعد عکسهای تکمیلی هم برسه

http://taste-for-adventure.tablespoon.com/files/2011/02/2011-02-28-cinnamonrolls-586x322.jpg

مواد لازم :

خمیر :
آرد ............... 4 پیمانه
تخم مرغ .............. 2 عدد
شیر گرم ................. 1 پیمانه
کره .................. 75 گرم
شکر اسیاب شده ............ 1/2 پیمانه
خمیر مایع ............... 7 گرم .... کمی بیشتر از 1 ق چ خ
نمک ................. 1 ق چ خ

فیلینگ :
شکر قهوه ای ............. 1 پیمانه
کره ............... 75 گرم
دارچین ............. 1/2 2 قاشق غذا خوری
کشمش و گردو .............. 3/4 پیمانه

اسینگ پنیر خامه ای
پودر قند .............. 1/2 1 پیمانه
پنیرخامه ای ............ 60 گرم
کره ................ 114 گرم
وانیل ........ 1/2 قاشق چایخوری
نمک ............ 1/8 قاشق چایخوری

طرز تهیه :

خمیرمایع رو توی شیر مخلوط میکنیم کمی هم میزنیم و شکر کره نمک تخم مرغ ها و ارد رو بهش اضافه میکنیم . و خوب میکس میکنیم.
کمی روی یک صفحه ی تمیز ارد می پاشیم و خمیر رو کمی ورز میدیم . و به شکل توپ در میاریم ..! اگر خمیر چسبناک بود به دستاتون رو آرد بزنید . خمیر رو توی ظرف بزرگی بزارید و روشو بپوشونید و در جای گرم بزارید تا 1 ساعت استراحت کنه

خمیر رو روی صفحه ای که ارد پاشی کردید باز کنید .. (یک مسطیل به اندازه ی 21 در 16 اینچ .. به ضخامت تقریبا 8 میلی متر)
فر رو با حرارت 200 درجه روشن کنید

برای فیلینگ :
شکر قهوه ای دارچین کشمش و گردو ها رو با هم مخلوط میکنیم . کره نرم شده رو روی خمیر میمالیم .. و مخلوط شکر قهوه ای رو روش می پاشیم و صاف میکنیم.
از طول خمیر رو رول میکنیم . و به فاصله های 5 سانت برش میزنیم . و توی سینی که چرب شده میزاریم.
برای 10 دقیقه توی فر میزاریم. تا طلایی بشن

برای اسینگ ..
تمام مواد رو با هم مخلوط میکنیم . و اجازه میدیم تا رول هامون خنک بشه و روشون رو اسینگ میریزیم.

نوش جون

dila
2011-07-01, 08:29 AM
به قول مهگل هالالای{2 (30)}

تازه از فر دراومده و شوشو هم که عاشق دارچین، داره همینجوووووووووووووور کیف میکنه{santa}
به تزیینشم نخندین، خوب هرکسی یه نقایصی داره خوب:45:{102}

دست شما درد نکنه برادر بنیامین{71}
نکته: برای من که کلا با نصف این مقادیر درست کردم و حدود 12 تا رول در اومد، مقدار مواد آیسینگ خیلی زیاد اومد (اونا رو هم نصف کردما!!!!) و عملا یک پنجمش مصرف شد و فعلا بقیه اش رو فرستادم تو فریزر!!!

Benyamin
2011-07-01, 10:13 AM
ای ول دیلا جان چه سرعت عملی ...
راست میگی دیلا جان دیشب خودم هم فکرش رو که کردم دیدم مقدار ایسینگ خیلی زیاده .. می خواستم برای کل مواد ...نصف مقدار ایسینگ رو درست کنم.

من دیشب خمیرم رو درست کردم .. اما وقت نشد دیگه باقی کارهاش رو انجام بدم .. الان خمیرم توی یخچاله ..!

Benyamin
2011-07-01, 12:56 PM
من هم درست کردم ... اخ که چقدر خوشمزه ست ...
خیلی توصیه میشه

sepideh_62
2011-07-01, 01:04 PM
من 1 سوال خیلی ابتدایی دارم که همیشه وقتی 1 دستوری خمیر مایع داره برام پیش میاد {53}
میگم این خمیر مایه که اینجا گفته شده منظور اینه که پودر خمیر مایه رو که اماده میخریم بزاریم تو اب ولرم تا درست بشه یا به قول خودمون بیاد و بعدا قاطی شیر کنیم یا کلا همونطوری پودر قاطی کنیم ؟؟؟{2 (4)}{2 (4)}{2 (4)}{2 (4)}

Benyamin
2011-07-01, 01:16 PM
نه سپیده جان .... اینجا بجای آب گرم ..از شیر گرم استفاده شده .
نه دیگه احتیاجی به آب نیست.
شیر بزارید تا ولرم بشه .. بعد خمیر مایع رو بهش اضافه کنید.

sepideh_62
2011-07-01, 01:19 PM
نه سپیده جان .... اینجا بجای آب گرم ..از شیر گرم استفاده شده .
نه دیگه احتیاجی به آب نیست.
شیر بزارید تا ولرم بشه .. بعد خمیر مایع رو بهش اضافه کنید.

خیییییلی مرسی
پس یعنی اصلا نمیزاریم خمیر مایع بیاد ؟؟همین پودرش رو قاطی شیر میکنیم و بعد بقیه مواد ؟؟؟
(خوب چیکار کنم بلت نیستم برا همین میترسم اشتباه کنم میخوام مطمئن شم قضیه رو گرفتم ){2 (4)}{2 (4)}{2 (4)}{2 (4)}{2 (4)}

ChefShadi
2011-07-01, 01:21 PM
منم همین سوال سپیده رو دارم, یعنی نباید بذاریم چند مین بمونه تا عمل بیاد؟ همین جوری قاطی میکنیم؟

Benyamin
2011-07-01, 01:58 PM
شیر گرم در اصل همون کار آب گرم رو انجام میده ..و باعث میشه خمیرمایع عمل بیاد
شما اول شیر و خمیر مایع رو قاطی کنید
بعد تا بیایید بقیه مواد رو مخلوط کنید .. اون هم عمل میاد ..

afarin08
2011-07-01, 02:01 PM
منم قبلا درست كردم {4}{4}

sarina-kian
2011-07-02, 12:25 PM
من دوساله این رول رو جور دیگه درست میکنم.خمیر دقیقا همین اما وسطش خرمای له شده و گردو و دارچین میریزم رو خمیری که بازش کردم و روش کره اب شده ریختم.برای احیای مادر شوهرم دوبرابرش کردم 130-40 تایی شد و بردم همه خیلی خوششون اومد.{53}

gole_yakh
2011-10-09, 07:51 PM
سلام دوستان
من اگه بخوام این شیرینی رو درست کنم می تونم فیلینگشو از شکلات کرم مانند با همون گردو ودارچین استفاده کنم؟خوشمزه میشه ؟ یا همون مزه دارچین با گردو خوشمزه تره؟
راستی یه سوال دیگه میشه واسه سفره های مذهبی اینو درست کرد؟مثلا با خرما؟
ممنون از سایت ودستورات خوبتون. من تازه عضوشدم و تا حالا از این رولها درست نکردم

ChefShadi
2011-10-09, 08:51 PM
دوست عزیز این رول خیلی خوب درمیاد و شما فیلینگش رو هر چیزی که دوست داشته باشی میتونی بزنی, مثلا خرما, نوتلا و خیلی چیزای دیگه

gole_yakh
2011-10-16, 04:31 AM
من این شیرینی رو امشب درستیدم
ولی با خمیرش مشکل داشتم چسبندگیش زیاد شد و به دستم می چسبید مدام باید ارد می پاشیدم.
ولی خیلی خوشمزه شد
من کمی گردوهام درشت بود و فکر می کنم باید ریزتر باشن و شیرینیش برای فیلینگ با این مقدار رسپی کمی زیاد بود چون هم کشمش بود و هم شکر قهوه ای...عطر دارچینم که عاشقشم....{2 (6)}
فقط رول کردنش واسم سخت بود وکمی از مواد بیرون می ریخت وقت برش!
سوالم اینه که ضخامت این خمیر زیاد باید باشه یا کم؟یا وقتی پهنش می کنیم؟
می خوام وقتی تو فرمی زارم خمیرش از مواد جدا نشه و انگار رول می خواست باز بشه! البته من درست و خوب رول نکردم :3:
ببخشید این همه سوال کردم می خوام بعدا تو مقداربیشتر درستش کنم می خوام تمام قلقش دستم بیاد.اینبار تمرینی بود{53}
ممنون{2 (6)}

ChefShadi
2011-10-16, 08:34 AM
دوست گلم خمیر قطرش باید تقریبا نیم سانت باشه. و این که اگر میخوای مواد هنگام برش نریزن, بهتره اول خمیر رو که مستطیل پهن کرده برش بزنی(بصورت نوار های باریک) بعد مواد رو بریزی و جدا جدا رول کنی{2 (6)}

gole_yakh
2011-10-29, 07:06 PM
سلام پروژه این رول من باز شکست خورد ولی بازم می خوام درستش کنم!!:3:{63}:42: عمرا دست بکشم از درست کردنش!:3:
من با خمیرش مشکل دارم . این بار که درستش کردم رول کردنش و فیلینگش خوب شد ولی وسطش سفتو انگار نپختس!!با اینکه زمان پختش 15 یا 20 مین بود!! من می خوام رول که میشه رولهای داخلشم خمیرش نرم و خوب باشه!؟:35:
من واسه ور اومدن مایه خمیر که از"اينستنت ييست" Instant yeast استفاده کردم تو شیر گرم ریختم و 15 مین وقت دادم. خمیرمم موادش طبق دستور ریختم .من کره اب شده تو خمیرم ریختم. وقت رول کردن هم که نوارای به عرض 3 سانت بعد رول می کردم. وقتی هم داشتم یکی یکی رول می کردم قبلیها هنوز داشتن پف می کردن و ورمی اومدن!! کاش عکس از تمام مراحل درست کردنش بود!{2 (9)}
دستور خمیر دیگه ای نیست!!؟{63}

Homa2
2012-02-04, 12:36 AM
اینم مدل عاشقانه رول دارچینی

منبع: pinchmysalt

Hanasakura
2012-02-04, 02:59 AM
گل یخ جان تا اونجایی که من میدونم خمیر مایه فوری رو تو شیر نمی ریزن.مستقیما به مواد اضافه می کنن.اسمش روشه دیگه.شاید با این کار خمیر مایه ت خفه!! شده و عمل نکرده و خمیرت ور نیومده{53}

Homa2
2012-02-20, 01:43 AM
یه مدل دیگه پیچیدن خمیر رول دارچینی

sarina-kian
2012-05-17, 12:38 PM
اینها همون رولت خرما گردو هست که اون بالا گفتم.عکس متعلق به 3 سال پیش میباشد و از کیفیت پایین عکس عذر میخواهم.و تازه کار دومم هم بودن و خیلی خوب نشدن.اما خیلی خوش طعم و بو هستند.{53}

sarina-kian
2012-05-17, 05:27 PM
رولت خرما و گردو (روش انحصاری سارینا{4})
مواد لازم برای خمیر
آب=1 ليوان
خميرمايه=1 قاشق غذاخوري
شكر=3/1 ليوان
بيكينگ پودر=1 قاشق مرباخوري
روغن=4/1 ليوان
نمك=كمي
آرد=2 و 2/1 ليوان(البته بسته به نوع ارد سفید انقدر بریزید تا حدی که خمیر بدست نچسبد)

مواد لازم براي داخل نان:
پودر دارچين=به مقدار لازم
كره=50 گرم
خرما= 100 گرم
گردوی خرد یا پودر شده=2-3 قاشق غذاخوری
شیر جهت نرم کردن خرما=5-6قاشق غذاخوری
(خرمای هسته گرفته را با قدری روغن روی حرارت تفت میدهیم مانند درست کردن خرما گرم.سپس کم کم رویش شیر ریخته تا خوب له شود و حالت چسبندگی پیدا کند.ممکنست شیر بیشتری نیاز باشد)

موادلازم براي روي نان(در صورت تمایل.من که نزدم)
وانيل=كمي
شير=1 قاشق غذاخوري
زرده تخم مرغ زده شده=1 عدد

مواد لازم براي سس(چون من لاش خرما گردو گذاشتم دیگه سس استفاده نکردم)
شير=3 تا 4 قاشق غذاخوري
پودر شكر=1 ليوان
وانيل=كمي
طرز تهيه:
1. خمير مايه+شكر را روی یک چهارم آب ولرم(نیمه گرم تا حدی که دست نسوزد) ریخته و حل كرده و به مدت 10 دقيقه كنار بگذاريد تا حجمش دوبرابر شود.سپس بقيه مواد لازم براي خمير را با آن مخلوط كنيد. خمير را با دست خوب ورز دهيد تا صاف و يكدست شود.

2. روي خمير را پوشانده و به مدت 1 الي 2 ساعت در جاي گرمي قرار دهيد تا حجم آن تقريبا 2 برابر شود.
3. روي يك ظرف آلومينيومي يا تفال یا سینی كه با كره كمي چرب كرده ايد خمير را با وردنه به صورت مستطيل شكل به قطر 1یا نیم سانتيمتر باز كنيد.

4. روي خمير را با يك برس كره ذوب شده بكشيد و روي ان را با فاصله 1سانت از کناره ها خرمای نرم شده بریزید و خوب پهن کنید تا سطح کار یکنواخت شود.سپس رویش گردو و نهایتا پودر دارچین بپاشید.
5. خمير را به صورت رول پيچيده و با يك كارد به 15 قطعه تقسيم كنيد.(من یک سانت یک سانت بریدم.بیشتر از 15 تا شد)

6. رولت ها را در ظرف با فاصله از هم بچينيد.
7. روي ظرف را با يك نايلون پوشانده و ظرف را كنار بگذاريد تا زمانيكه حجم نانها زياد شود.

8. فر با حرارت 170 درجه سانتيگراد گرم كرده سپس ظرف را به مدت 5 دقيقه با حرارت پايين در فر بگذاريد سپس ظرف را از فر خارج كرده روي نانها را با يك برس زرده تخم مرغ زده شده و كمي شير بكشيد.
. ظرف را در فر گذاشته و اينبار بگذاريد به مدت 8 الي 10 دقيقه با حرارت بالا بپزند تا وقتيكه روي نانها طلايي رنگ شود
10. ظرف را از فر خارج كرده،روي نانها را با سس تزئين كرده و با كارد نانها را ببريد.
طرز تهيه سس:
مواد لازم براي سس را در ظرفي ريخته با قاشق هم بزنيد .

نکته:من وقتی خمیر رو باز میکنم روی کره که با برس میمالم،خرمای له شده و گردو و دارچین میریزم به فاصله یک سانت از لبه ها و لبه ها رو با اب خیس و نمدار میکنم و بعد رول میکنم و ادامه ماجرا.میزان خرما و گردو و دارچین رو به ذایقه خودتون میتونید تغییر بدید.سالی یکبار رو حداقل برای مناسبات مذهبی فامیل درست میکنم.

fati.n
2012-08-22, 10:48 AM
من عاشق اینها هستم ... اما تا حالا درست نکردم ... شاید امشب درست کردم . !! نمیدونم.
بهر حال دستورش رو فعلا داشته باشید تا بعد عکسهای تکمیلی هم برسه

http://taste-for-adventure.tablespoon.com/files/2011/02/2011-02-28-cinnamonrolls-586x322.jpg

مواد لازم :

خمیر :
آرد ............... 4 پیمانه
تخم مرغ .............. 2 عدد
شیر گرم ................. 1 پیمانه
کره .................. 75 گرم
شکر اسیاب شده ............ 1/2 پیمانه
خمیر مایع ............... 7 گرم .... کمی بیشتر از 1 ق چ خ
نمک ................. 1 ق چ خ

فیلینگ :
شکر قهوه ای ............. 1 پیمانه
کره ............... 75 گرم
دارچین ............. 1/2 2 قاشق غذا خوری
کشمش و گردو .............. 3/4 پیمانه

اسینگ پنیر خامه ای
پودر قند .............. 1/2 1 پیمانه
پنیرخامه ای ............ 60 گرم
کره ................ 114 گرم
وانیل ........ 1/2 قاشق چایخوری
نمک ............ 1/8 قاشق چایخوری

طرز تهیه :

خمیرمایع رو توی شیر مخلوط میکنیم کمی هم میزنیم و شکر کره نمک تخم مرغ ها و ارد رو بهش اضافه میکنیم . و خوب میکس میکنیم.
کمی روی یک صفحه ی تمیز ارد می پاشیم و خمیر رو کمی ورز میدیم . و به شکل توپ در میاریم ..! اگر خمیر چسبناک بود به دستاتون رو آرد بزنید . خمیر رو توی ظرف بزرگی بزارید و روشو بپوشونید و در جای گرم بزارید تا 1 ساعت استراحت کنه

خمیر رو روی صفحه ای که ارد پاشی کردید باز کنید .. (یک مسطیل به اندازه ی 21 در 16 اینچ .. به ضخامت تقریبا 8 میلی متر)
فر رو با حرارت 200 درجه روشن کنید

برای فیلینگ :
شکر قهوه ای دارچین کشمش و گردو ها رو با هم مخلوط میکنیم . کره نرم شده رو روی خمیر میمالیم .. و مخلوط شکر قهوه ای رو روش می پاشیم و صاف میکنیم.
از طول خمیر رو رول میکنیم . و به فاصله های 5 سانت برش میزنیم . و توی سینی که چرب شده میزاریم.
برای 10 دقیقه توی فر میزاریم. تا طلایی بشن

برای اسینگ ..
تمام مواد رو با هم مخلوط میکنیم . و اجازه میدیم تا رول هامون خنک بشه و روشون رو اسینگ میریزیم.

نوش جون
سلام بنيامين عزيز، از دستور خوبت ممنون من بعد از درست كردن اين شيريني و بافت و شكلش واقعاً به وجد اومدم ولي چندتا نكته داره. با عرض پوزش من واقعاً از طعم دارچين خوشم مياد ولي اين شيريني واقعاً مقدار دارچينش زياد بود به طوري كه كمي شيريني به تلخي مي زنه و به قول گل يخ مقدار آردش هم كمه. من اين شيريني را با دارچين كمتر و روي خمير را هم سيب رنده شده ريختم و كشمش را حذف كردم. خيلي خوشمزه شد. راستي بنيامين فكر كنم ميشه اين رول را به عنوان رول غذايي هم استفاده كرد. البته بجاي شكر نمك و مواد روي خمير را هم گوشت چرخ كرده و پنير پيتزا ريخت. امتحان مي كنم خبرش را مي دم . روش فكر مي كنين نظرتون چيه ممنون.{77}

Homa2
2013-04-12, 07:02 PM
سلام بنيامين عزيز، از دستور خوبت ممنون من بعد از درست كردن اين شيريني و بافت و شكلش واقعاً به وجد اومدم ولي چندتا نكته داره. با عرض پوزش من واقعاً از طعم دارچين خوشم مياد ولي اين شيريني واقعاً مقدار دارچينش زياد بود به طوري كه كمي شيريني به تلخي مي زنه و به قول گل يخ مقدار آردش هم كمه. من اين شيريني را با دارچين كمتر و روي خمير را هم سيب رنده شده ريختم و كشمش را حذف كردم. خيلي خوشمزه شد. راستي بنيامين فكر كنم ميشه اين رول را به عنوان رول غذايي هم استفاده كرد. البته بجاي شكر نمك و مواد روي خمير را هم گوشت چرخ كرده و پنير پيتزا ريخت. امتحان مي كنم خبرش را مي دم . روش فكر مي كنين نظرتون چيه ممنون.{77}

تا بنیامین عزیز بیان یه نکته در مورد آردها :
دوست خوبم معمولا این شیرینیها رو با آرد نان یا آرد همه منظوره درست میکنند و اگر شما از آرد معمولی شیرینی پزی استفاده کردید قطعا باید میزان آرد بیشتری بکار ببرید.
در مورد دارچین هم قاشق مربا خوری به جای غذا خوری مناسبتره.

Homa2
2013-04-13, 02:25 AM
من همیشه با این دستور رول دارچینی درست میکنم و خیلی خوب میشه(دستورش رو قبلا در قسمت نان دارچینی گذاشته بودم)دوباره اینجا هم میذارم:

نکته: هل رو میشود حذف کرد.
اینبار من 1/2 پیمانه شکر دستور رو فراموش کردم اضافه کنم اما شیرینی اش خوب بود(اگر مثل من کم شیرین دوست دارید شکر را حذف کنید).

دمای فر:220 درجه سانتیگراد-420 درجه فارنهایت
مواد لازم:

کره 150 گرم یا دو سوم پیمانه
شیر 2 پیمانه
خمیر مایه فوری 1 ق سوپخوری پر یا 50 گرم خمیر مایه تازه
نمک یک دوم ق مربا خوری
شکر یک دوم پیمانه
هل 2 ق مربا خوری
آرد تقریبا 5 و 3/1 پیمانه

مغزی نان:
کره 5 تا 7 ق سوپخوری (نرم شده)
شکر یک سوم پیمانه (سفید یا قهوه ای)
دارچین 2 ق مربا خوری

تزیین:
تخم مرغ 1 عدد (کمی زده شده)

تهیه:
کره را آب کرده و شیر را به آن اضافه کنید و تا حدی که ولرم شود حرارت دهید(37 درجه برای خمیر مایه تازه و 45 درجه برای خشک).خمیر مایه را در کاسه ای ریخته و مقداری از شیر ولرم را روی آن بریزید و هم بزنید و بگذارید تا حدود 10 دقیقه عمل آید(روی آن کف ایجاد میشه).
بقیه مایع,نمک ,شکر و هل و 3/2 آرد رو اضافه کنید و مخلوط کنید(آرد را یکدفعه اضافه نکنید).خمیر رو ورز دهید تا کشسان شود,باز هم آرد اضافه کنید(کم کم) اما کمی را نگه داریدخوب ورز دهید , وقتی به دست نچسبید آرد اضافه نکنید و حدود 10 دقیقه ورز دهید).کمی آرد روی خمیر پاشیده و آن را بپوشانید تا حجم آن 2 برابر شود.
بعد خمیر را دراورده و آنرا نصف کنید.هر کدام از نصفه خمیر رو به شکل مستطیل وردنه کنید(زیر هر یک کاغذ بندازیدتا راحتتر رول شود.موادی که برای مغزی گفته شد را با هم مخلوط کرده و روی خمیر بمالید و رول کنید و به قطعات مساوی ببرید.از قسمت برش خورده روی سینی فر که کاغذ انداختید قرار دهید.روی خمیرها رو بپوشانید تا حجم آنها دو برابر شود(حدود 45 دقیقه یا بیشتر).سپس برس را به تخم مرغ آغشته و روی خمیرها بکشید و بادام بپاشید و طبقه وسط فر به مدت 10 دقیقه بپزید.

Homa2
2013-04-26, 07:22 PM
باز هم نان یا رول دارچینی با آیسینگ پنیر خامه ای و پودر قند

Homa2
2013-05-03, 01:20 AM
نان با دستور آقا بنیامین با فیلینگ نارگیلی
تنها تغییری که در دستور دادم این بودم که تخم مرغ به جای 2 تا یکی زدم .

کرشمه
2013-05-08, 07:10 PM
توی تاپیکها هم نان دارچینی داریم هم رول دارچینی .فرقش چیه ؟
من این دستور رو از مامی سایت برداشتم با اسم حلقه دارچینی .
2 بار درست کردم دفعه اول بنظرم کره مواد میانیش زیاد بود چون تو سینی فر روغن رون بود .
سری دوم کره شو کم کردم کمی خشک شد . با کره بیشتر بهتره.

Homa2
2013-05-09, 02:14 AM
فرق زیادی ندارن کرشمه جون.بعضی دستورا با تخم مرغ و بعضی بدون تخم مرغ اند.فقط رول دارچینی شکلش به صورت رولته که برش زده میشه.

زیتون
2013-05-11, 03:20 PM
خوشمزه ..........:3:

Vijeh
2013-06-28, 04:54 PM
رول دارچینی با دستور بنیامین عزیز ،مرسی از دستور که همون هرجینال قنادی سینابن تو امریکاست{77}دستورهای زیادی رو امتخان کردم ولی این همون مزه رول کلاسیک سینابن رو میداد{69}

Homa2
2013-07-04, 02:50 AM
من متوجه نشدم! يعني 5 پيمانه و نيم؟

5 پیمانه + 1/3 پیمانه سپیده جون.البته در همه دستورا معمولا مقدار آرد دقیق دقیق نیست بسته به نوع آرد ممکنه کمی بیشتر یا کمتر بخواد.

*Helena*
2013-09-01, 03:08 PM
رولت درچینیی مال n قرن پیش که عکسآشو پیدا کردم..

Sarashpaz-Sepideh
2014-03-11, 12:17 PM
رول دارچيني من با دستور هما جون {2 (30)}چشماتون رو روي قيافه زشتش ببنديد و به طعم خوبش فكر كنيد {4}{2 (30)}{2 (6)}البته يكي دوماه قبل درستش كردم

هما جون چرا رولهاي من مثل مال شما خوشگل نشدن؟
بعد از استراحت دوم شكلشون رو از دست دادن و مثل اتشفشان فوران كردن؟!
رولهاي شما يه حالت خشك و شيريني مانندي داره ولي مال من بافتش مثل يه نون بود؟!چرا!
ولي خيلي خوشمزه بود و بافت خيلي خوبي داشت {2 (30)} دستور بنيامين عزيز رو هم بايد امتحان كنم {103}راستي طعمش با شكلات سفيد واقعا عالي ميشه {2 (6)}

Homa2
2014-03-11, 06:07 PM
رول دارچيني من با دستور هما جون {2 (30)}چشماتون رو روي قيافه زشتش ببنديد و به طعم خوبش فكر كنيد {4}{2 (30)}{2 (6)}البته يكي دوماه قبل درستش كردم

هما جون چرا رولهاي من مثل مال شما خوشگل نشدن؟
بعد از استراحت دوم شكلشون رو از دست دادن و مثل اتشفشان فوران كردن؟!
رولهاي شما يه حالت خشك و شيريني مانندي داره ولي مال من بافتش مثل يه نون بود؟!چرا!
ولي خيلي خوشمزه بود و بافت خيلي خوبي داشت {2 (30)} دستور بنيامين عزيز رو هم بايد امتحان كنم {103}راستي طعمش با شكلات سفيد واقعا عالي ميشه {2 (6)}

سپیده جون نونهات خیلی هم خوب شده بافتش هم معلومه عالیه ...راستش نباید خشک مثل شیرینی باشه.نونهای من هم بافتش مثل نون شیرمال که لایه لایه میشه بود. اصل این شیرینیها بافتشون نرمه تقریبا مثل نون و رویشون ترد هست.
اگر خمیر مایه زیادتر زده باشید یا زمان استراحت طولانی بوده باشه فرم نونها در استراحت دوم به هم میریزه.اگر خمیر مایه فوری هست ازش کمتر بریزید.

dionysus
2014-05-31, 09:37 PM
نان رول دارچینی دستورشو نمیدونم از کجا برداشتم...{2 (26)}

Taraneh20
2014-09-02, 02:53 PM
اين رول هاي دارچيني رو خيلي وقت پيش درست كرده بودم اما دستورش متفاوته،دوست دارم با دستور پست اول هم امتحان كنم٠244761

golabat
2014-12-03, 08:13 PM
سلام من این شیرینی رو درست کردم ولی خیلی خوب نشد از مایه خمیر فوری استفاده کردم وبه جای اینکه مایه خمیر رو با شیر داغ مخلوط کنم با ارد و شکر و نمک مخلوط کردم و شیر با دمای محیط رو بهش اضافه کردم در ضمن ارد سه صفر استفاده کردم که مقدار ارد بیشتری نسبت به مواد اولیه استفاده شد ولی بعد از یک ساعت استراحت زیاد پف نکرد و بعد از پخت خمیری شد یه بار دیگه هم رول ها رو نازکتر وکوچکتر درست کردم بهتر شد ولی زود خشک شد و بازم عالی نشد اگه میشه راهنماییم کنیدمیشه اشکال از مایه خمیر فوری باشه یعنی باید از مایه چمیر معمولی استفاده کنم؟

سارا.
2014-12-17, 11:04 AM
رول های کشمش و دارچین

دستور خمیر این رول ها رو چند سال پیش به نام من در آوردی خمیر mp3 معرفی و ترجمه کردم... برای هر نوع رسپی خمیری که فکرش رو بکنید جواب عالی میده {clap}

257728

قبل از نوشتن دستور باید بگم دوستان یه درد و دل کوچولو دارم! اگر دوست دارین بخونین:
رسپی خمیر ام پی تری با اسم های متفاوت در سایت ها و جاهای مختلف گذاشته شده بدون رعایت امانتداری... برخی دستورشو نصف کردن برخی 2 و 3 برابر ... امیدوارم که من اشتباه فکر کرده باشم و اتفاقی و بی قصد و غرض این موضوع پیش امده به هرحال یادآوری این مطلب در اینجا که تعداد زیادی خواننده داره به نظرم خوب باشه

ایرادی نداره منم از فرد دیگری آموختم اصولن بیشتر دستوراتی که ماها استفاده میکنیم مخصوص در مورد کیک و شیرینی و نان از تراوشات ذهنی خودمون نیست اما مثل همه کلی جستجو کردم وقت گذاشتم ترجمه کردم امتحان کردم

خودم همیشه هر دستوری رو حتمن با آوردن اسم آشپزش معرفی میکنم و اینو وظیفه خودم میدونم... نمونه ش کیک شکلاتی موزی که ابتدا اسمی از معرفش نیامده بود و از قول شهرزاد رضایی اینجا گذاشتم و کلی طرفدار پیدا کرد و خیلی دستورات دیگه
چه خوبه همان طور که دوست داریم با ما رفتار بشه با دیگران رفتار کنیم و برای زحمت دیگران ارزش قایل باشیم، بی شک وجدان خودمون هم آسوده تره
ببخشید سرتون رو درد آوردم

این هم دستور رول دارچینی: {2 (30)} امیدوارم خوشتون بیاد

مواد لازم: 8 رول

آرد نان 200 گرم
خمیر مایه فوری 3 گرم یا یک ق م
شکر 20 گرم یا 2 ق غ
آب گرم 100 گرم
نصف تخم مرغ کوچک .... بقیش برای رومال استفاده میشه
کره 20 گرم

مواد داخل:
کشمش 50 گرم
شکر 20 گرم
دارچین 1 ق چ
بادام پرک شده 1 ق غ (دلخواه)

آیسینگ:
پودر شکر 40 گرم
آب 1 ق چ

خمیر مایه را روی آب گرم میپاشیم و اجازه میدیم عمل بیاد. اگر خمیر مایه معمولی بود 20 درصد اضافه تر استفاده میکنیم... در این صورت اون 20 گرم شکر رو ابتدا با آب گرم مخلوط بعد خمیر مایه معمولی رو اضافه میکنیم و منتظر میشیم تا عمل بیاد.

همه مواد خشک رو در کاسه مخلوط و خمیرمایه عمل آمده و کره آب شده را به ان اضافه و مخلوط میکنیم تا وسط کاسه مثل توپ البته توپ ناهموار!جمع بشه، حالا به سطحی که کمی آرد پاشیدیم منتقل و یک ربع دیگه ورز میدیم تا حالت نرم و یکدست و کشسانی پیدا کنه، این بار مثل یک توپ صاف باید باشه

در کاسه چرب قرار میدیم و روشو میپوشونیم تا حجمش 2.5 برابر بشه... بسته به دما زمان از 1 تا 2 ساعت طول میکشه. نشانه اش اینه که اگر انگشت رو در خمیر فرو کنیم، خمیر نباید سرجاش برگرده.
روی سینی نچسب یا پوشیده با کاغذ روغنی با فاصله میچینیم و اگر حس کردیم خمیرش خشکه کمی آب اسپری میکنیم یا روش میمالیم، دستمال میندازیم تا حجمشون دو برابر بشه...

257729

257730

وقتی 2 برابر شد دوباره با فشار کمی ورز میدیم تا به حجم اولش برگرده، با وردنه به اندازه مربع 20 در 20 باز میکنیم، شکر و دارچین رو مخلوط و روی خمیر میپاشیم، 1 سانت کناره ها خالی بمونه. کشمش هم به طور مساوی همه جا میریزیم، خمیر رو رول میکنیم و با چاقو یا کاتر تیز خمیر به 8 قسمت تقسیم میشه،

فر رو روی 200 درجه روشن میکنیم خوب گرم بشه...با باقیمانده تخم مرغ که یکدست شده رومال میزنیم.... کمی بادام پرک شده و به مدت یک ربع تا 20 دقیقه یا تا وقتی طلایی قهوه ای روشن و خوشرنگ بشه در فر میپزه

در نهایت رول ها که از داغی که افتادن آیسینگ که از مخلوط پودر شکر و آب هست رو در کیسه فریزر یا قیف کوچک میریزیم و رول ها رو تزیین میکنیم
نوش جان

baran78
2015-08-31, 04:14 PM
دوستاني كه اين رول رو درست كردن يا اطلاع دارن :

اين خمير استراحت دوم نداره ( بعد از بردين خمير و گذاشتن توي سيني ( در دستور آقا بنيامين)

و ديگه اينكه ميشه بدون اسینگ پنیر خامه ای مصرف بشه؟؟

Homa2
2015-09-01, 02:09 AM
دوستاني كه اين رول رو درست كردن يا اطلاع دارن :

اين خمير استراحت دوم نداره ( بعد از بردين خمير و گذاشتن توي سيني ( در دستور آقا بنيامين)

و ديگه اينكه ميشه بدون اسینگ پنیر خامه ای مصرف بشه؟؟

باران جون خمیر به استراحت دوم هم نیاز داره.بعد از بریدن رولها اونا رو تو سینی فر بگذارید تا استراحت کنه معمولا 20 دقیقه تا نیم ساعت کافیه و بعد رومال کنید و درون فر بذارین.

Homa2
2015-09-01, 02:13 AM
این کوچولوها رول دارچینی و بزرگا خرمایی :3:باران جون من خودم بدون آیسینگ درست میکنم .ضروری و واجب نیست .راستی من از کره دستور کم کردم و به جاش یک تخم مرغ زدم.همش هم کره نبود مخلوط کره و روغن مایع.