تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : موسلی صبحانه (غلات صبحانه)


Mahani
2011-06-19, 04:04 AM
موسلی صبحانه (غلات صبحانه)
باتشکر از chefshadi
موسلی ترکیبی از غلات و دانه هاست که با آب میوه یا ماست یا شیر سرو می شه. بعضی مواقع بهش میوه ی فصل تازه و مخصوصاً سیب تازه خورد شده اضافه می کنند. مدل هایی هم با میوه های خشک داره که می شه میوه های خشک رو ریز کرد و به موسلی آماده شده قبل از اضافه کردن شیر اضافه کرد. ( میوه ی خشک رو نباید تو فر پخت). موسلی رو هم بزرگترها و هم بچه ها خیلی دوست دارند. مخصوصاً نوع شکلاتی اش رو که گذاشتم باب میل بچه هاست. شما می تونید انواع دانه ها رو مثل تخم آفتابگردون خام یا هر دانه ای به موسلی تون اضافه کنید و لذت ببرید. میوه های تازه هم با موسلی توی ماست شیرین خوب می شه.

راستی یه مارک خوب موسلی هم تو ایران هست به اسم فامیلیا که سوئیسی یه و خیلی گرونه. من اول ها از اونا می خریدم ولی دیدم بابا داره به اقتصاد خانواده صدمات جدی می زنه!!! مخصوصاً که من و همسری در یک هفته یک بسته اش رو می بلعیدیم. خلاصه که تصمیم گرفتم دستورش رو یابیده و تو خونه درست کنم. این دستور حاصل ترکیب چند تا دستور فرانسوی یه که من تا حالا چند باری با مواد کم و زیادتر درست کردم و همیشه هم دوست داشتیم. از نظر اقتصادی و از نظر بستن دهن بچه های شکمو به نظر من موسلی با خواص عالی ای که داره بی نظیره.

از من به شما نصیحت که درستش کنید، حالا دیگه خود دانید.

اول یه تاریخچه ی فسقلی درباره ی موسلی بدم، بعد بریم سر اصل مطلب، البته ببخشید کمی کتابی شد، ترجمه است دیگه:
موسلی ترکیبی از غلات است که می تواند به تنهایی خورده شود اما معمولاً به عنوان صبحانه همراه با شیر، ماست یا شیرسویا خورده می شود. موسلی در بخش آلمانی زبان سوئیس به عنوان محل به وجود آمدنش بسیار گسترده است. امروزه موسلی به عنوان یکی از خوراکی های با کیفیت روی میزهای بزرگ هتل ها درجه یک عرضه می شود.
سازنده ی موسلی دکتر و متخصص تغذیه زوریخی است به نام ماکسی میلیان بیرشی – بینر که در 1867 در آرو متولد و در 1939 در زوریخ فوت کرد. او ترکیب موسلی را در سال 1900 کشف کرد. معنی تحت الفظی موسلی « پوره ی کوچک» است.
اتفاقی که افتاد این بود که در یک گردش کوهستانی دکتر بیشر در غذای یک چوپان شریک شد. با وجود سن زیاد او، غذا ترکیبی بود از جو خورد شده در شیر، شیرین شده با عسل و همراه شده با یک سیب. چنین بود که موسلی کشف شد و در رژیم هایی پیشنهاد شد که او در کلینیک خود ارائه می داد.
موضوع به برخی محافل گیاهخوای هم کشیده شد و بعد دکتر بیشر با این موفقیت اجتماعی به لطف جنبش هیپی ها شناخته شد.

دستور اصلی دکتر بیشر و البته عکس سردیس دکتر:
1. یک ق.س جو پرک را در 3 ق.غ تا س آب سرد بخیسانید.
2. یک ق.س آب لیمو اضافه کنید و یک ق.س شیر غلیظ شیرین.
3. با 200 گرم سیب (بدون پوست گرفتن) رنده شده مخلوط کنید.
4. یک ق.س فندق یا بادام خورد شده اضافه کنید.

مواد لازم

جو پرک دو لیوان
گندم پرک نصف لیوان
بادام خورد شده نصف لیوان
فندق خورد شده نصف لیوان
کنجد یک سوم لیوان
عسل سه چهار قاشق غذاخوری
کره بیست تا سی گرم
پودر دارچین یک قاشق غذاخوری
شکلات چیپسی یا خورد شده سه چهارم لیوان
پودر نارگیل یک سوم لیوان


عسل رو روی بخار کتری بذارید تا روان بشه و گرم بشه. کره رو بهش اضافه کنید تا آب شده و مایع روانی به دست بیاد.مواد خشک به جز شکلات و پودر نارگیل رو با هم مخلوط کنید.
عسل و کره رو روشون ریخته و خوب مخلوط کنید.
توی سینی فر بریزید و خوب پخش کنید.
فر رو روی 180 درجه گذاشته و موسلی رو بذارید تا رنگش طلایی بشه.
بیست تا سی دقیقه کافیه. بهش سر بزنید که زیادی برشته نشه چون خشک می شه.
وقتی از فر درآوردید و هنوز داغه شکلات و پودر نارگیل رو اضافه کنید و خوب هم بزنید تا با گرمای مواد شکلات آب شده و مواد به صورت گلوله های کوچک در آد.
بذارید خنک شه و تو شیشه ریخته و تو یخچال نگه دارید.
با شیر یا ماست یا شیر سویا تناول کرده و لذت ببرید.

Mahani
2011-06-19, 04:13 AM
هیچ انجمنی برای این موسلی به فکرم نرسید{2 (26)}, جز انجمن وجیترین{1}. مدیران عزیز اگه جای مناسبتر تری بود لطفا اینم به اونجا انتقال بدین. {thankyouyellow}{thankyouyellow}{thankyouyellow}{t hankyouyellow}

بسیار خوشمزه هست{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}. یعنی جدی میگم{1}{1}{1}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}. من از حاضری هر جورشو ذرت یا گندم یا جو (البته مارک های موجود در بازار اینجا) گرفتم خوشم نیومد. همشون بو میدادن. ولی این موسلی نه. و با 3 ق ازش با شیرآدم واقعا سیر میشه. تازه آرزونتر از بیرونی ها هم میشه.
من دو برابر مواد درست کردم. و گندم رو نصف میزان جو کردم. شکلات اضافه نکردم. به جاش کشمش ریز و کرنبری اضافه کردم. دارچین رو کمتر زدم, و همچنین فندق, چون فندق همین جوری زیاد دوست نداریم.
نکته ای که شاید به دردتون بخوره: سعی کنین تو سینی زیاد کلفت نریزین. و نصف زمان پخت با قاشق زیر و رو کنین تا همشون یک دست طلایی بشه. تو فر من 20 دقیقه کافی بود.
امروز تصمیم دارم کمی سیب و موز هم خشک کنم و بهش اضافه کنم.

نوش جان خودتون و خانواده تون. {53}{53}{53}{53}

Mahani
2011-06-20, 08:01 AM
الیلی جان پیشاپیش نوش جونتون.{53}{53}{53}{53}

هانا جونم من زیاد اهل این چیزا نبودم, چون میریختی تو شیر فوری یه حالت خمیر میشدن, بو میدادن. ولی این یکی رو خودم هم میخورم. خیلی هم خوشم میاد. فکر کنم دلیلش رست کردن تو فر هست. حاضری ها با کره که رست نمیکنن با روغن نباتی رست میکنن, واسه همین همیشه میگن رست شده شو نخرین. مواد لازمش هم خیلی ارزون تموم میشه. اینم یه دانه سیب قرمز که دیروز خشک کردم اضافه کردم بهش. موز نداریم تو خونه. موند واسه خرید هفته بعد{4}.

Mahani
2011-06-21, 08:49 AM
ماهان جون دستت درد نکنه این سیب هارو چه جوری خشک کردی اینقدر قشنگ دراومده
عزیزم با میوه خشک کن (dehydrator). که البته گوجه اینا هم توش خشک میکنم.

Mahani
2011-07-01, 12:18 PM
{53}{53}{53}{53}{53}{53}

آفتاب بانو
2013-09-29, 08:56 AM
سلام با جو پرک که برای سوپ استفاده میشه می تونیم درست کنیم؟ چون مزه اش کمی شوره. اگه بشوریم جو پرک رو که شوریش بره اشکال نداره؟

ایلار جون
2013-10-08, 12:01 AM
مهشید جون منم سوال بالا رو دارم .با جو پرک معمولی میشه درست کرد؟ممنون