کارگاه های آموزشی در رومنو - جشنواره پاییز هزار رنگ
مسابقه آشپزی 54 در روزمنو
کارگاه آموزش نوشیدنی های گرم

PDA

مشاهده نسخه کامل : ماهی - روشهای مزه دار کردن و طبخ انواع ماهی

Narges
2011-04-27, 12:20 PM
در این تاپیک چگونگی مزه دار کردن انواع ماهی، قبل از پخت را باهم بررسی میکنیم.
{4 (49)}

منتظر تجربیات ارزشمند و کاربردی شما هستیم {53}

مهتاب
2011-04-27, 01:27 PM
سلام من ماهی رو چند ساعت قبل از درست کردن تو پیاز خلال شده و آبلیموی فراوان (جهت از بین بردن بوی ماهی)و نمک و زعفران می خوابونم و بعد موقع پخت تو تخم مرغ و آرد سوخاری ترکیب شده با نمک و زردچوبه و فلفل و دارچین می غلطونم و سرخ می کنم یا با یه ذره روغن می ذارم تو فر خوشمزه میشه:3:

Marjan
2011-04-27, 01:32 PM
ساده ترين و رايج ترين روش استفاده از نمك و زردجوبه است مخصوصا اكر ميخواهيد سرخش كنيد
روشهاي ديكه خوابوندن ماهي توي بياز و سير خرد شده و زعفران و كمي ليمو تازه بمدت يكي دوساعت هست
در ضمن ميتونيد ماهي رو كه نمك زده و توي فر كذاشتيد نزديك به اخر بختش كمي اب نارنج و زعفرون و كره روش بريزيد كه فوق العاده خوشمزه اش ميكنه

Rose
2011-04-27, 02:22 PM
من يه بار از اين روش استفاده كردم بنظرم خيلي خوب و خوشمزه بود

من ماهی رو بعد شستن تو مخلوط ارد و نمک وزردچوبه وادویه مخصوص ماهی وروغن به صورت ساده سرخ میکنم بعد تو یک ماهیتابه جدا سیر فراوون سرخ میکنم بعد گشنیز وجعفری رو خرد کرده و بعد به سیر اضافه میکنم و تفت میدم بعد اب نارنج یا اب لیموی تازه رو اضافه میکنم وماهی های سرخ شده رو روی این مواد میخوابونم وزیر گاز روکم میکنم تا بوی اب لیمو یا نارنج کاملن توی ماهی بپیچه وبعد ربع ساعت ماهي خوشمزه تون آماده س

مقدار اب لیمو یا نارنج بستگی به ذائقه شما داره حتمن در ظرفتون رو هم بذارید تا این ابلیمو بخار شه وبوش تو همه غذاتون بپیچه {2 (6)}

Sepinood
2011-04-27, 02:24 PM
به نظر من هر کاری هم کنی بازم وقتی میخوای ماهی درست کنی بوی گندش کل خونه رو بر میداره واسه همین من وقتی بخوام ماهی رو سرخ کنم یه دونه از این پیکنیکی های کوچیک از هایپر خریدم و گذاشتم تو بالکن اونجا سرخ میکنم یا رو توری رو باربیکیو اونم باز تو بالکن کبابی میکنم که بوش تو خونه نپیچه:35::35::35:

Narges
2011-04-27, 02:30 PM
Rose عزیزم {2 (6)}
چقدر روش -ات به نظر خیلی خوب و خوشمزه میاد اگر تونستی اینبار که درست کردی برامون عکس بذار {53}

Sepinood
2011-04-27, 02:30 PM
منم یه بار ماهی رو تقریبا مثل رز عزیز درست کردم البته با یه ذره تغییر ولی خیلی خوشمزه شده بود
ماهی رو بهش مواد مخصوص ماهی زدم و سرخ کردم بعد حدود نیم ساعت یا 1 ساعت تو آب نارنج خوابوندم و بعد گذاشتم تو قابلمه و سرش دم کنی گذاشتم گذاشتم یه کم رو گاز که هم گرم شه هم یه جورایی دم بکشه{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}
البته این روش پوست ماهی رو که تو سرخ شدن سفت میشه رو نرم میکنه ولی خیلی خوش طعم میشه

Sepinood
2011-04-27, 02:38 PM
من 2 بار با این روش ماهی درست کردم جفتش هم شمال بودیم همه انگشتاشون رو هم خوردن...اینم عسکش:3::3:

Narges
2011-04-27, 03:09 PM
ما اغلب ماهی جنوب مصرف میکنیم
من برای مزه دار کردن ماهی های جنوب:

تو یه ظرف در دار، روي ماهي پیاز خورد میکنم
روش سرکه سفید/آبلیمو میریزم
بعد نمک، زردچوبه، فلفل سیاه، پودر تخم گشنیز، پودر سیر، یکم ادویه کاری، یکم پودر رزماری
بعد هم یکم زنجبیل تازه رو رنده ریز میکنم و روی گوشت ماهی میمالم
در آخر هم چند قاشق زعفرون دم کرده روی گوشت ماهیها می ریزم
روش سلفون میکشم و درب ظرف رو میبندم
2 ساعت میذارم تو یخچال

بعد از 2ساعت ماهی رو در میارم، پیاز و هرچی روش مونده برمیدارم و با دستمال حوله ای مخصوص آشپزخانه خشکش میکنم

توي يه بشقاب آرد سوخاری +نمک+ زردچوبه+ فلفل سیاه+ پودر تخم گشنیز+ پودر سیر+ یکم پودر رزماری + خيلي كم آويشن رو با هم مخلوط ميكنم (اگر دوست داشتين میتونید خيلي كم دارچين هم اضافه كنيد)
ماهي رو توي اين پودر ميزنم، طوری که تمام سطح ماهی رو بگیره و
توي روغن روي حرارت كم سرخش ميكنم {2 (30)}

چند توصیه از مامانم{2 (6)}:
- براي اينكه ماهي بوی بد نده و یا در حين سرخ كردن بوش توي خونه نپيچه، دو تا حبه سير رو پوست بكنيد و توي روغني كه دارين توش ماهي سرخ ميكنيد بندازيد.
- برای از بین بردن بوی ماهی از تو تابه ای که توش ماهی سرخ میکنید یه پیاز کوچیک رو خورد کنید و با روغن کم و حرارت پایین تفت بدید.

Rose
2011-04-27, 04:11 PM
حتماً نرگس جونم :11:
-----

خيلي از خانم ها معتقدن براي از بين بردن بوي ماهي لازمه كه يكي دو ساعت تكه هاي ماهي در يه سري مواد مارينه بشه تا هم ماهي لذيذ تر بشه و هم خوشمزه

من يه سري روش سيو شده دارم و خودم هر چي به ذهنم اومد رو اينجا براي استفاده همه مينويسم

1.رايج ترين و كاربردي ترين چاشني ها نمك، فلفل سياه و قرمز، دارچين، زعفران و پودر سير، آب پياز(بعضي ها هم ميگن آب پياز خوشمزه ترش ميكنه تا خود پياز) و آبليمو است كه لازمه ماهي 1 الي 2 ساعت در مخلوطي از اين مواد قرار بگيره تا مزه دار بشه.. البته به دلخواه هم ميشه بعضي از اين چاشني ها رو كم و زياد كرد.

2. ماهي زنجبيلي براي افرادي كه عطر و طعم زنجبيل رو ميپسندن بهتره در اين روش از ماهي حلوا يا هر ماهي بدون استخوان استفاده بشه. بعد از اینکه ماهی رو تکه تکه کردید خشک کنید ، یه تکه زنجبیل روریز رنده کنید با نمک مخلوط کنید و بمالید رو ماهی ها ، بزارید ۳ ساعت تو یخچال بمونه بعد روغن رو داغ کنید ماهیها رو بزارید توش و روحرارت ملایم سرخش کنید تا هم مغزپخت بشه هم خوشرنگ ، نیازی به رعفرون نیست ، زنجبیل خوشرنگشون میکنه

3. ماهي ادويه اي SPICY FISH

موادلازم

ماهی بدون استخوان : یک کیلو
سیرریز رنده شده : یک بوته درشت
پودر موسیر: یک قاشق مربا خوری
نمک : یک قاشق مربا خوری
پودر پیاز: یک قاشق چایخوری
فلفل سیاه : یک قاشق چایخوری
پاپریکا: یک قاشق جایخوری
زردچوبه : نصف قاشق چایخوری
زنجبیل : نصف قاشق چایخوری
آویشن : یک قاشق چایخوری

طرزتهیه

ماهی رو دراندازه گوشت قیمه خرد کنید بشوریو وبزارید کاملا آبش بره ، همه چاشنی ها رو با هم مخلوط کنید بریزید رو ماهی بعد سیررنده شده رو بریزید و خوب مخلوط کنید بزارید یه ربع تو یخچال بمونه ، بعد تو ماهی تابه روغن مایع بریزید ، ماهی ها رو با کلیه مخلفاتش بریزید توش در ظرف رو بزارید و روحرات بالا اونها رو سرخ کنید ( میگم درظرف رو بزارید به دودلیل اول اینکه روغن پخش نشه و دوم این که ماهی ها مغزپخت بشه ) تقریبا 20 دقیقه زمان میبره تا آماده بشه. يا ميتونيد ماهي ها رو در تكه هاي بزرگ در اين مواد بخوابونيد و بعد از مزه دار شدن سرخ كنيد..

4.اين روش در واقع همون قلیه ماهی ولی خیلی سریعتر، ساده تر و راحتتر از اونه و احتیاجی نیست که ماهی رو جداگانه سرخ کنین . براي افرادي كه سرما خورده هستند مناسبه و طعمش هم خوبه!
و اما:
کمی آبلیمو (تازه باشه چه بهتر) و کمی رنده پوست لیمو ترش رو با هم قاطی کنین بعد پشت و روی ماهی رو به اون آغشته کنین و اجازه بدین ماهی در همون ظرف حداقل 15 دقیقه الی نیم ساعت بمونه، در این فاصله پیاز رو خرد کنین و تفت بدین، کمی سیر به دلخواهتون به پیاز اضافه کنین و تفت بدین، پیاز و سیر تفت داده شده را در گوشه ظرف جمع کرده و تکه های ماهی رو در همون روغن تفت بدین(احتیاجی به سرخ کرده نداره ولی هر چقدر که دوست دارین سرخش کنین)، بعد کمی ادویه به دلخواه یا کاری ماهی به اون اضافه کنین و گشنیز خرد شده روی ماهی ها بریزین و چند تکه گوجه فرنگی حلقه شده روش بذارین و به اندازه نصف استکان آب اضافه کنین و بذارین ماهی یک ربع روی حرارت بمونه تا آب گوجه تقریبا" به خورد ماهی بره. البته اینجوری گشنیزهاتون یه کم زنده هستن که اگه خواستین میتونین زمان طبخ رو تا هنگام پختن گشنیز ادامه بدین.
{2 (6)}

طلاخانم
2011-04-28, 06:31 AM
من اكثرا ماهي هوور ميگيرم
البته حلوا سياه هم خيلي خوشمزه است
منم ماهي رو توي پياز و آبليمو و نمك و فلفل و زعفرون مي خوابونم
بعد توي آرد سوخاري ميزنم و سرخش ميكنم
ضمن اينكه فكر ميكنم ماهي اگه تازه باشه با هر چي درست بشه
بازم خوشمزه است.

Marjan
2011-04-28, 08:31 AM
نكته جالب اينه كه ماهي تازه بو هم نداره :3:ولي واي بحالمون اكر كمي مونده باشه بوش تا جند روز توي خونه ميمونه:42:

SAHAR NAAZ
2011-06-20, 10:21 AM
سلام
من از یک مخلوط خانگی استفاده میکنم
یک مدل ترشی درست میکنم به این روش : یک کیلو گشنیز را با نیم کیلو سیر و نیم کیلو فلفل سبز تند چرخ میکنم و با یک عدد تمبر هندی مخلوط میکنم و آنقدر سرکه میریزم تا شلی مواد مثل ترشی لیته بشود.
موقع درست کردن ماهی هم ماهی با یک پیاز خلال شده- نمک -فلفل سیاه- آبلیمو و یک قاشق از این ترشی مخلوط میکنم و نیم ساعتی کنار میگذارم. بهد ماهی را در مخلوط آرد سفید-زردچوبه-نمک-ادویه هفت رنگ-فلفل قرمز و آرد سوخاری میزنم و سرخ میکنم
جاتون خالی خیلی خوشمزه میشه

tarlan
2011-06-20, 11:37 AM
دوستان سلام البته با اجازه از خانوم دکتر الماسی
با یک ساعت خواباندن ماهی در سویا سس بوی آن گرفته میشه و فوق العاده خوشمزه میشه .میتونید روی ماهی سویا سس بریزید و روی اون آرد سوخاری فراوون بریزید بعد از یک ساعت قرار دادن در یخچال , آرد سوخاری اضافه رابتکونید و سرخش کنید
عالی میشه
اگه امتحان کنید حتما مشتری میشید {6 (45)}{6 (43)}

*SARA*
2011-06-20, 01:01 PM
بچه ها من همیشه با نمک و فلفل و آبلیمو و پیاز و سیر و زعفرون مزه دار میکردم ولی چند سریه پودر سوخاری زعفرونی خریدم و وقتی ماهی و یخ زده در میارم از فریزر بلافاصله نمک و پودر سیر و فلفل میزنم و همزمان که یخش باز میشه اون پودرا هم به خوردش میره بعد از 1 ساعت یکم از پودره سوخاری بهش میزنم(نه در حدی که مثل مرغ کنتاکی شه فقط مثل ادویه میپاشم روش)میاندازم تو روغن.مزه اش فوق العاده میشه عطر زعفرون و سیر و در حین خوردن لیمو ترش تازه میریزم روش.خیلی بهتر میشه .{2 (6)}
مخصوصا اینکه شنیدم گوشت دریایی که از فریزر میاد بیرون نباید بیشتر از 1 ساعت بیرون بمونه باید سریع سرخ شه و استفاده شه.
با این روش هم این فرضیه رعایت میشه هم ماهی بسیار خوش طعم میشه.
در ضمن ما اکثرا ماهی جنوب میخوریم ولی 3-4 باره از هایپر سالمون طلایی و ویژه میخریم که وقتی فیله میکنه و سرخ میکنم معرکه میشه.مخصوا سالمونه طلایی واااااااای که عاشقشم :11:

Monira
2011-06-20, 02:07 PM
من ماهی رو توی سرکه و فلفل دلمه و پیاز میخوابونم.خوشمزه میشه.

Marjan
2011-06-20, 02:18 PM
براي سرخ كردن ماهي يه روش معمول و خوب هم هست:

مخلوط تخم مرغ و زعفران و نمك وفلفل رو تو يه ظرف بريزيد تو يه ظرف ديكه هم ارد

اول ماهي رو تو ي مخلوط تخم مرغ بزنيد بعد توي ارد بعد هم كه تو روغن داغ

Marjan
2011-07-29, 02:23 PM
دوستان برای اینکه بعد از سرخ کردن ماهی بوش توی خونه نپیچه اول که سعی کنید توی تابه دردار سرخش کنید چون اینطوری هم روغن کمتر مصرف میکنه هم بوش نمیپیچه و نکته اصلی روشن کردنه عودهای خوشبو موقع سرخ کردن ماهیه که اصلا اجازه نمیده خونه بوی ماهی بگیره عالیه حتما امتحان کنید

badumak
2011-10-11, 01:43 PM
ترلان عزيز من از همكارم شنيدم كه ميگفت ماهي رو توي سس سويا ميزنه و بعد از چند ساعت اون رو از سس خارج ميكنه و توي ماهيتابه رژيمي ميذاره و بدون روغن يا روغن خيلي خيلي كم ميپزه

badumak
2011-10-11, 01:56 PM
رز عزيزم
من ماهي رو توي آبليمو ميخوابونم و بعد از دو ساعت توي آردي كه با نمك و زردچوبه و فلفل سياه مزه دار شده ميغلتونم. و بعد هم سرخش ميكنم. من از آرد سوخاري استفاده نميكنم البته بگم كه آردسوخاري ايراني چون به نظرم كار تميزي به آدم نميده و اصلا جذب ماهي نميشه

Sarashpaz-Sepideh
2011-10-11, 02:48 PM
از هر ماریناد دیگه ای میتونید براش استفاده کنید ماریناد همون مواد خوابانده هست که درست میکنیم برای گوشت و ...

شما میتونید انواع ماریناد رو درست کنید با ادویه جاتی مثل :سماق-لیمو -ماست-ادویه جات هندی و شرقی مثل زنجبیل و سیر و شارلوت و گشنیز و سس سویا و پیازچه و ریشه زردچوبه تازه و هزاران ادویه متنوع دیگه-سس تاباسکو -که بعدا اموزش میدم که خیلی لذیذ میشه مخصوصا واسه میگو و غذاهای دریایی این یه سس مکزیکیه و......

اول یکی دوتا قاچ سیب زمینی رو بچینید ته فویل

30854

بعد ماهی رو که از قبل با پیاز و فلفل دلمه ای و نمک مارینادش کردم رو بذارید روش وخوب بپوشونیدش و توی فر یا ماکروفر یا تنور یا اصلا تو کباب پز بذارید خوب بپزه

30860

اینم عکس غذا میبینید اون سیب زمینی ها که سوختن چه خوشگلن ؟؟؟؟؟؟همه عصاره رو جذب خودشون کردن و برشته شدن خیلی طعم عالی داشت

30861

30862

Sarashpaz-Sepideh
2011-10-12, 09:58 AM
سرآشپز سپيده عزيز
اون چيزايي كه بغل سيب زميني ريخته شده چيه؟

یکی دوپر ریحان داشتم اونارو گذاشتم بغلش بوی خوبی بده:3:

Neshat
2011-10-13, 04:14 PM
دوست جونا شما ماهی سالمون رو چطوری مزه دار میکنید و میپزید؟ همینطور فیله کوسه رو.
من با همون اب لیمو ترش و نمک و فلفل ( و واسه فیله کوسه : + پیاز) مزه دار میکنم. میخوام ببینم روشهای خوشمزه تری هم وجود داره؟[Only registered and activated users can see links]

Neshat
2011-10-13, 07:33 PM
سالمون؟از همون سالمونی استفاده میکنی که صورتیه؟

اره سپییده جون{2 (6)} همین :

Sarashpaz-Sepideh
2011-10-13, 09:05 PM
به به ! من تا حالا نخوردم از این ولی اینو خام میخورن
ماها که نمیتونیم خام بخوریم یه روش بهت میگم امتحان کن
مقدار زیادی شوید و زیتون سیاه و یه دونه لیموترش رو خوب ریز کن و پر کن تو شیکم ماهی و بپز بعدا .البته نمک دریایی فراموش نشه
یا هویج و رازیانه و کرفس با ایناهم میتونی ماریناد کنی

ماهمون
2012-03-01, 12:59 AM
دوست جونا شما ماهی سالمون رو چطوری مزه دار میکنید و میپزید؟ همینطور فیله کوسه رو.
من با همون اب لیمو ترش و نمک و فلفل ( و واسه فیله کوسه : + پیاز) مزه دار میکنم. میخوام ببینم روشهای خوشمزه تری هم وجود داره؟[Only registered and activated users can see links]

نشاط جون من شمالی هستم
باید بگم که ما معمولا ماهی سالمون و کلا قزل آلا رو مزه دار نمی کنیم می دونی چرا؟ چون بوی ضخم ماهی رو نداره.
من اینجوری درست میکنم
تمام سطح بدنش رو نمک میمالم و می ذارم تو تابه با شعله ی کم بپزه یه طرفش که سرخ شد بر میگردونم از طرف دیگه بازم با شعله کم بپزه و مقداری کره محلی هم اضافه میکنم و موقع سرو هم با رب انار یا گوجه یا خرما (به رسم جنوبی ها)سرو میکنمش

ولی ما یه مدل ماهی داریم به اسم " ماهی سفید" که مجلسی تر هست و خیلی بوی ماهی میده و کلی هم تیغ داره

ما داخل شکم اون ماهی دو مدل سبزی محلی به نام (زِلِنگ و اَناریجه) به همراه گردو خرد شده و سیر له شده و رب انار میریزیم
که خیلی خوشمزه ش میکنه:25: ولی نمی دونم چطور اون سبزی ها رو می تونی گیر بیاری باید یه آشنای شمالی داشته باشی مخصوصا تو فصل بهار این دو مدل سبزی تو کل زمینها ی سبز شمال فراوون دیده میشن{69}

silvana
2012-03-01, 10:02 AM
من از ابلیمو و سویا سس وپیاز و پودر سیر وفلفل قرمز و زرد چوبه و تخم گشنیز استفاده می کنم بعد از پخت هم کمی طعفران می زنم

*Yasi*
2012-04-16, 10:23 AM
سلام من ماهی رو چند ساعت قبل از درست کردن تو پیاز خلال شده و آبلیموی فراوان (جهت از بین بردن بوی ماهی)و نمک و زعفران می خوابونم و بعد موقع پخت تو تخم مرغ و آرد سوخاری ترکیب شده با نمک و زردچوبه و فلفل و دارچین می غلطونم و سرخ می کنم یا با یه ذره روغن می ذارم تو فر خوشمزه میشه:3:

مهتاب عزيزم ، از نظر طب سنتي خوردن ماهي با تخم مرغ توصيه نميشه .:3:

adonis
2012-04-16, 05:56 PM
من و مامانم برای مزه دار کردن ماهی از پیاز و آبلیمو استفاده میکردیم ولی تو یه برنامه آشپز از گلپر استفاده کرد و گفت آبلیمو تلخش میکنه اولش فکر کردم بوی گلپر میگیره و بد میشه ولی خیلی خوب شد اصلا بوی گلپر نمیداد برای همین هم از این به بعد گلپر میریزیم{1}

veronika
2012-09-03, 01:04 PM
سلام بچه ها منم از آبلیمو نمک فلفل زعفران سیر گلپر روغن زیتون استفاده میکنم ولی خواهرم از بوی ماهی خیلی بدش میاد از رب انار پیاز روغن زیتون نمک فلفل استفاده میکنه.{2 (4)}

Miriam
2012-09-03, 02:28 PM
من که شمالی هستم ماهی سفید شکم پر رو به روش زیر مزه دار میکنم خیلی عالی میشه{2 (30)}
آبلیمو و نمک و فلفل و کمی پودر سیر با هم مخلوط میکنم و همه جای ماهی میزنم هم داخل شکمش هم بیرونش، بعد با مواد شکم پر داخلشو پر میکنم و میبندم. بعدش وقتی میخوام بذارمش تو فر روش کره آب شده و زعفرون میریزم واقعا" محشر میشه حتما" امتحان کنید{2 (30)}:3:

Shady
2012-09-03, 04:17 PM
من از نیم ساعت قبل تو ظرفی پیاز رو درشت خرد میکنم... فلفل دلمه ای رو هم همینطور..... سیر رو ورقه ورقه میکنم.... روغن زیتون با بو همراه نمک و فلفل و آبلیمو میریزم... همه رو با هم مخلوط میکنم و ماهی رو میذارم توش. درش و می بندم و میذارم یخچال.
بعد از نیم ساعت، ماهی رو میزنم تو آرد و آرد اضافی رو میگیرم و سرخ میکنم. البته تازگی فقط در حدی میذارم بمونه که یه کوچولو رنگ طلایی بگیره... آخه همش میترسم خاصیت ماهی بره.

Sepnta
2012-09-03, 04:56 PM
منم چون دوست ندارم ماهی سرخ کنم. همیشه کبابیش میکنم.
پیاز, سیر ,زنجبیل ,کمی آبلیمو ,ادویه ماهی و نمک و فلفل رو با هم میکس میکنم(پوره)میریزم رو ماهیا میزارم یکی 2 ساعت بمونه. بعد تو سینی فر میچینم روشو روغن زیتون اسپری میکنم میزارم تو فر یا گریلش میکنم.10 دقیقه ای حاضره.
اینم یه نمونه عکسش:

Shady
2012-09-03, 05:11 PM
یه مدل ماهی تازگی کشف کردم خییییییییییییییلی خوشمزه است.
چند وقت پیش رفته بودم فروشگاه شهروند (شعبه آرژانتین) داشتم ماهی های بسته بندی رو میدیدم، یه خانمی هم اون قسمت بود، من یه بسته ماهی دستم بود داشتم روش و میخوندم ببینم چیه، خانمه گفت این ماهی خیلی خوشمزه اس چون گوشتش چربه... منم یه بسته خریدم. اون روز درستش کردم واقعا خوشمزه بود. اسمش "تیلاپیا" بود، بدون دونه ای تیغ و کاملا فیله. خیلی هم خوشگلن. همه یه دست از سر تا دم ماهی. گفتم بگم شما ها هم امتحان کنید. یه بسته 640 گرمی، بدون پوست و استخون، 13 تومن. .... به قول دوستم آدم یاد پیلا پیلا میفته {4}

حتما امتحان کنید.

84858

84859

84860

Sepnta
2012-09-03, 05:15 PM
یه مدل ماهی تازگی کشف کردم خییییییییییییییلی خوشمزه است.
چند وقت پیش رفته بودم فروشگاه شهروند (شعبه آرژانتین) داشتم ماهی های بسته بندی رو میدیدم، یه خانمی هم اون قسمت بود، من یه بسته ماهی دستم بود داشتم روش و میخوندم ببینم چیه، خانمه گفت این ماهی خیلی خوشمزه اس چون گوشتش چربه... منم یه بسته خریدم. اون روز درستش کردم واقعا خوشمزه بود. اسمش "تیلاپیا" بود، بدون دونه ای تیغ و کاملا فیله. خیلی هم خوشگلن. همه یه دست از سر تا دم ماهی. گفتم بگم شما ها هم امتحان کنید. یه بسته 640 گرمی، بدون پوست و استخون، 13 تومن. .... به قول دوستم آدم یاد پیلا پیلا میفته {4}

حتما امتحان کنید.

84858

84859

84860

منم همین ماهی رو میگیرم بسیار خوشمزست . اسمش تیلا پیلا ست

Shady
2012-09-03, 05:28 PM
پریسا جون "ل" دوم اضافه است. تیلا پیا :11:

Marjan
2012-09-03, 10:20 PM
این ماهی پرورشیه یا ازاده؟ایا کسی میداند؟{1}

Mojgan514
2012-09-04, 02:54 AM
اگر از ماهی یخ زده می خواهید استفاده کنید برای باز شدن یخ آن یک ظرف را شیر بریزید ماهی را داخل آن بگذارید تا یخش وا بره.امتحان کنید مانند ماهی تازه میشود. یا اب و سرکه را مخلوط کنید و ماهی را درونش بگذارید باز هم بوی آن کمتر میشه و حالت تازگی پیدا میکنه.
ماهی نایل پرچ هم بسیبار خوشمزه و گوشتی است من از شهروند میخرم.

Shady
2012-09-04, 11:00 AM
این ماهی پرورشیه یا ازاده؟ایا کسی میداند؟{1}
مرجان عزیزم، من همون اوایل سرچ کردم فهمیدم اولین بار 2 سال پیش از اندونزی وارد ایران کردن و بعدم اینجا پرورش دادن. ماهی ایه که تو دنیا خیلی طرفدار داره.

sahar70
2013-03-14, 04:08 PM
شماتاحالا فیله ی کوسه رو تو فر گذاشتین؟ یه بسته خریدیم نمیدونم بذارم تو فر بهتره یا سرخ کنم؟!

103228
2013-04-21, 05:02 PM
سلام دوستان مزه دار کردن انواع ماهی فرق میکند ماهی جنوب راحتما باید مره دار کرد
ولی ماهی تازه شمال را فقط کمی نمک بزنید وسرخ کنید یک بار امتحان کنید.

varesh
2013-12-20, 12:01 AM
سلام خدمت آشپزای نکته سنج.از ایده های شما استفاده کردم بسیار عالی بود. اما امروز من یه راه جدید برای از بین بردن بوی زهم ماهی وقی سرخش میکنیم وتمام خونه پر میشه از بوی ماهی پیدا کردم.استفاده از برگ بو .هنگام سرخ شدن ماهی چند برگ رو میشوریم وروی ماهی میزاریم{ البته من اول در ماهیتابه رو میبندم که خوب مغز پخت بشه} با حرارت بخاری که داره برگها از خودشون عطر خوبی میدن}
لازم به ذکر هست که داخل روغن نندازین وبیشتر از دو سه برگ بیشتر نشه که باعث مسمومیت نشه.این برگها قابل خوردن نیست

Miriam
2014-02-04, 12:12 AM
ماهی کپور:
من به شخصه ترجیح میدم ماهی کپور رو سرخ یا کبابی مصرف کنم.....قبل سرخ کردن با نمک و فلفل مزه دار میکنمش.....بعد از سرخ شدن بهش کمی آب نارنج اضافه میکنم.

ماهی سفید:
ماهی سفید رو درسته شکم پر میکنم میزارم تو فر عالـــــــــــــــــــی میشه{2 (30)}
برای مزه دار کردن هم بهش نمک+فلفل+آبلیمو+پودر سیر میزنم.....بعد از اینکه شکمشو پر کردم قبل اینکه بره تو فر روش کمی کره و زعفرون ابکرده میزنم....

ازون برون:
کبابیش خیلی خوب میشه فقط باید حتما" بوی ضحمش رو از بین ببرید وگرنه:42:
برای اینکار قبل از کباب کردن تو پیاز فراوان(خلالی)+زعفرون+کمی روغن زیتون+ آبلیمو و نمک و فلفل میزارم بمونه......پیاز رو به هیچ وجه رنده نکنید تنه گوشت میمونه و موقع کباب کردن میسوزه:3:

shaden74
2014-02-21, 12:46 PM
من که مامانم اب لیمو و زعفرون و نمک میزنن

گیتار
2014-06-03, 09:37 AM
تیلا پیلا نمک فلفل زعفران آبلیمو پاپریکا با کره و روغن سرخ شده

گیتار
2014-06-29, 12:49 AM
تیلاپیلا نمک فلفل پاپریکا آبلیمو زعفران-در کره وروغن سرخ شد
شوید خشک وسیرتازه رنده شده لابه لای برنج

حمیده25
2014-06-29, 01:43 AM
من بیشتر ماهی هامو اینجوری میپزم حالا چه جوری.
ماهی های برش خورده رو اول ابلیمو و نمک میزنم .بعدش دوطرفشو سماق و گلپر میزنم.
بعضی اوقات یه طرف سماق یه طرف گلپر.میزارم کنار روشم پلاستیک فریزر میزارم تا خوب مزه دارشه.بعدم سرخ میکنم.کاملا مزه دار میشه وخیلی خوشمزه میشه.بیشتر اینکار رو با ماهی سفید انجام میدن ولی من با تمام ماهی ها همین کارو میکنم
اینم عکسش البته شرمنده از درست شدش عکس ندارم
234489

M_R_Z_khanomi
2014-06-29, 09:19 AM
من و مامانم همیشه اینطوری ماهی رو آماده میکنیم
اول ماهی رو میشورم میذارم توی آبکش وقتی آبش چکید
تکه های ماهی رو توی یک ظرفی که عمق داشته باشه میچینم و نمک/ فلفل سیاه و قرمز/ یک پیاز درشت خرد شده/ مقدار زیادی آبلیمو رو بهش اضافه میکنم و میذارم یک الی دوساعت بمونه که هم مزه دار بشه و هم بوی بد ماهی ازبین بره
بعد توی مخلوط آرد/ کمی زردچوبه/ پودر آویشن میغلتونم و در روغن سرخ میکنم

آیدا2
2014-06-29, 01:16 PM
من تا چند سال پیش اصلا ماهی نمی خوردم به خاطر بویی که داشت تا زمانی که با ماهی زبیده آشنا شدم که هم خیلی خوشمزه س هم اصلا بو نداره.در ضمن تیغ هم نداره.
به این ماهی نباید قبل از پخت آبلیمو زد یا توی پیاز خوابوندش.
من اول با زعفران برس می زنم بعد ترکیبی از ادویه ها رو روش می پاشم( زردچوبه، فلفل قرمز، پاپریکا، پودر سیر، آویشن و ادویه مخصوص ماهی ) حدود نیم ساعت بعد اول توی آرد می زنم بعد توی مخلوط تخم مرغ و زعفران و نمک می زنم بعد توی پودر سوخاری . بعد سرخ می کنم. بعد با لیموی تازه و سس مخصوص ابداعی خودم سرو می کنم.

abzico
2014-08-24, 10:58 AM
● برای تهیه ماهی به نکات ذیل توجه کامل داشته باشید:
ماهی دارای گوشت لطیف و لذیذ است که در هوای گرم خیلی زود فاسد می‌شود و برای انتخاب و نگهداری آن باید نهایت دقت بکار برد.
● مشخصات انواع ماهی تازه:
ماهی تازه دارای چشم‌های برجسته و براق و گوشت سفت است و فشار انگشت به هیچ وجه اثری روی سطح ماهی باقی نمی گذارد. زیر گوش ماهی تازه کاملاً قرمز است و نباید به هیچ وجه بوی نا مطبوعی بدهد. اما در صورتی که ماهی مانده باشد زیر گوش آن کبود رنگ و دارای بوی زننده است ماهی نر دارای گوشت بیشتر و خوشمزه تر از ماهی آماده می‌باشد. سر ماهی سفید نر دارای خال‌های سفید است و تنها علامت مشخص ماهی نر است.
ماهی سوف - شبیه ماهی سفید است که اندازه کوچک آن نیز برای فروش فراوان است. گوشت ماهی سوف بسیار لطیف و تیغ آن کمتر است.
ماهی آزاد - این ماهی یکی از بهترین انواع ماهی است که به اندازه‌های مختلف پیدا می‌شود، گوشت آن چرب و بدون تیغ است، و بهترین طرز طبخ آن کباب آن است.
ماهی قزل آلا - این ماهی نیز یکی از لذیذ ترین انواع ماهی است که گوشت ان کمی کم چربی و بدون تیغ ریز و فلس می‌باشد پشت ماهی قزل آلا دارای خال‌های ریز قرمز بسیار زیباست و در نوع دیگر آن مصنوعا پرورش داده می‌شود خالهای مزبور سیاه رنگ است.
ماهی اوزون برون - از این ماهی خاویار تهیه می‌شود و دارای پوست کلفت و چربی بسیار و بدون تیغ ریز است، برای طبخ آن باید پوستش را کاملاً گرفت و بهترین طرز طبخ این ماهی کباب کردن آن است.
ماهی سل یا حلوا - این ماهی معمولاً در جنوب ایران یافت می‌شود شکل آن گرد و پهن است و به اندازه‌های کوچک و بزرگ دیده می‌شود. چربی آن کم و بدون طیغ ریز و دارای فلس‌های ریز است که باید قبل از طبخ فلس آن را با لبه تیز کارد تراشید.
● آماده کردن ماهی برای طبخ:
به‌طور کلی بهتر است ماهی را دو سه ساعت قبل از طبخ شست و تمیز کزد و مقداری نمک به آن زد تا گوشت آن خوشمزه‌تر شود. برای پاره کردن شکم ماهی و گرفتن پرهای آن بهتر است از قیچی استفاده نمود.
در صورتی که بخواهیم فلس‌های ماهی را بگیریم بدون اینکه پوست آن گرفته شود، باید ماهی را قبل از پاره کردن شکم شست و خشک نمود و با لبه کارد فلس‌های آن را تراشید.
● طریقه شوری گرفتن از ماهی دودی:
فلس‌های ماهی را می‌گیریم سرو دم آن را می‌بریم و آن را به دلخواه به سه یا چهار قسمت تقسیم می‌کنیم، بعد قطعات ماهی را از قسمت ستون فقرات دو نیمه و استخوان ستون فقرات را می‌گیریم، ماهی را ممکن است یک شب در آب سرد بخیسانیم و دو سه بار آب آن را عوض می‌کنیم در صورت نبودن فرصت ماهی را دو بار در آب ساده می‌جوشانیم و آب آن را عوض می‌کنیم، بعد قطعات ماهی را با دستمال خشک می‌نمائیم و دو طرف هر قطعه ماهی را به کمی آرد آغشته می‌سازیم و در ورغن سرخ می‌کنیم. باید دقت کرد ماهی هنگام سرخ کردن زیاد خشک نشود.

گیتار
2014-09-13, 10:26 PM
شویدپلو باماهی{53}
ماهی تیلا پیلا که با نمک فلفل سیاه آبلیمو زعفران مزه دارشده در مخلوط روغن وکره سرخ شد
246154
شوید خشک وپودر فلفل سیاه لابه لای برنج آبکش شده
246155
اینم نتیجه ش:
246156

الهام 62
2014-09-14, 07:23 AM
من یه روش جدید برای پخت ماهی پیدا کردم که خیلی عالیه
اول ماهی را می شورم حسابی آبشو می گیرم (بین کاغذ می زارم)
بعد به زعفران آغشته اش می کنم و بعد آرد سوخاری را با زرچوبه و نمک و فلفل مخلوط می کنم و ماهی زعفرونی را میزارم و حسابی میغلطونمش توی آرد سوخاری و در نهایت در روغن داااااااغ دااااااغ سرخش می کنم آهان در حین سرخ کردن هم چند حبه سیر و یه عدد پیاز را خلالی می کنم و میریزم توی روغن اطرف ماهی تا همینطور که ماهی سرخ میشه سیر و پیاز هم سرخ بشن
فوق العاده می شه