تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : شربت سكنجبين

Sardooneh
2011-04-21, 10:25 AM
شربت سكنجبين

مواد لازم :از این مواد حدود سه لیتر سکنجبین به دست می آد.

شکر :سه کیلو
آب :سه لیتر
سرکه :سه پیمانه
نعنا :نیم کیلو

طرز تهیه :

نعنا ها را پاک می کنیم وبه صورت دسته های کوچک در می آوریم .وهر دسته را با یک ساقه نعنا خوب می بندیم تا باز نشه.

ابتدا آب وشکر را مخلوط می کنیم وروی حرارت می گذاریم تا قوام بیاد .علایم قوام اومدن اینه که حباب هایی را روی شربت می بینیم و یا اگه شربت را کمی در یخچال خنک کنیم قطره قطره از قاشق می چکه.

سپس سرکه را اضافه می کنیم ومی گذاریم حدود ده دقیقه دیگه بجوشه تا بوی تند سرکه تمام بشه.
در حالی که شربت می جوشه دسته های نعنا را در شربت می اندازیم وزیر دیگ را خاموش می کنیم ومی گذاریم تا شربت کاملا سرد بشه .در این مدت نعنا ها مزه وعطر خوبی به شربت می دهند .

حالا شربت را صاف می کنیم ودر شيشه در بسته نگه می داریم .

اگر شربت سکنجبین برای پذیرایی درست کنید بهترین کار اینه که یک چهارم لیوان را شربت ویک چهارم یخ خورد شده وبقیه لیوان را آب بریزم .خیلی خوشمزه می شه .

ما ايراني ها اين پربت رو با كاهو هم مي خوريم .من خيلي دوست مي دارم{2 (6)}
شربت سكنجبين برای تسکین عطش و نیز درمان گرمازدگی موثر می داند.

Afrodit
2011-05-27, 10:43 PM
خوب من اومدم دستور رو بذارم دیدم ساردونه جون قبلا زحمت کشیدن
منم چند نکته رو اضافه می کنم
اول اینکه من نصف این مقدار سرکه می ریزم که باعث میشه طعم سرکه کمتر حس بشه
دوم اینکه اگه خواستید شربت رو سرو کنید چند قطره آبلیموی تازه هم توش بریزید که خیلی خوش طعم میشه

Afrodit
2011-05-27, 10:49 PM
و اما سکنجبین خیار

برای چهار لیوان شربت
4 عدد خیار متوسط
2 لیوان شربت سکنجبین غلیظ
2 لیوان آب
کمی یخ

خیارها رو پوست بکنید و با رنده متوسط رنده کنید
کمی آب می اندازه ولی نگران نباشید با همون آب توی پارچ بریزید و شربت سکنجبین و آب و یخ را هم توی همان ظرف بریزید و مخلوط کنید
اگر شربت شیرین دوست دارید باید کمی آب قند یا شکر هم اضافه کنید چون خیار شیرینی شربت رو کم می کنه
طعمش واقعا اصیل و عالیه امیدوارم خوشتون بیاد {2 (5)}

Paeiz
2011-05-31, 06:59 PM
سلام دوستان

من شربت سکنجبین درست کردم اما غلظتش کمه و مثل شربت غلیظ و سفت نشده .
می تونم بعد از صاف کردنش دوباره بجوشونمش تا غلیظ بشه ؟

Afrodit
2011-05-31, 10:55 PM
اره عزیزم می تونی بجوشونیش البته غلظتش کلا یکم کمتر از شربت های میوه هست بیشتر مثل آب قند می مونه

afarin08
2011-05-31, 11:22 PM
آفرو جون شما هم با اين دستور شربت سنكنجبينتو درست كردي؟؟؟؟؟؟؟؟

Afrodit
2011-05-31, 11:28 PM
نه من با دستور مامانم درست کردم
به ازای هر یک لیوان شکر
یک لیوان اب
یک قاشق سرکه
و برای حدود یک کیلو شکر میشه تقریبا نصف پیمانه سرکه و 10 شاخه نعنا توش گذاشتم که 10 دقیقه با نعنا بجوشه
من میذارم شربت یکم غلیظ بشه بعد نعنا رو توش می ذارم

Samane
2011-06-01, 11:18 PM
مادربزرگ من به جای سرکه از ابلیمو استفاده میکنه .(به ازای هر دو کیلو شکر 2 لیوان ابلیمو)
خیلییییی شربت خوشمزه ای میشه.
موقعی که شربت غلیظ شد کمی هم زعفرون میزنه.البته این دیگه سکنجبین نیست ولی با همین روش ساردونه جون درست میشه.

soolmaz
2011-06-02, 09:40 AM
وای من عاشق سنکنجینم با کاهو هستم .میشه از سرکه سیب استفاده کنم؟

Soha
2011-06-02, 10:53 AM
بچه ها این شربت شیرینه یا ترشه ؟ یعنی مثل نوشیدنی خورده میشه؟ بعد مزه سرکه نمیده؟

Afrodit
2011-06-02, 04:32 PM
نه سها جا سرکه خیلی کمه و شرت کاملا شیرین و با طعم نعنا هست
سرکه بیشتر برای اینه که فاسد نشه
حتی توی دستور ساردونه جون که سرکه بیشتره بازم رش نیست و در نهایت ملس میشه که اونم به اختیار خودتونه

Afrodit
2011-06-02, 04:33 PM
وای من عاشق سنکنجینم با کاهو هستم .میشه از سرکه سیب استفاده کنم؟

توصیه نمی کنم از سرکه سیب استفاد کنی عزیزم
چون بو و طعم داره و طعم اصلی شربت رو تحت تاثیر قرار میده
سرکه در این دستور سرکه سفید هست

ChefShadi
2011-06-09, 07:23 PM
من با دستور آفرودیت جون درست کردم اما سرکه ش رو بیشتر زدم, خیلی خیلی خوشمزه بود! من برای یه کیلو شکر تقریبا یه لیوان سرکه زدم{2 (6)}

Mahboubehbanoo
2012-04-24, 06:03 PM
شربت سکنجبین
مواد لازم:
4 ليوان شكر
1/2 ليوان سركه انگور
3 تا 4 شاخه نعناع تازه
3 ليوان آب داغ
طرز تهيه
ابتدا شكر را (بدون آب) درون قابلمه‌اي ريخته و آن را روي حرارت ملايم بگذارید تا شكر آب شود و به رنگ كارامل درآيد (شكر را نبايد هم بزنيد). سپس قابلمه را به كمك دستگيره‌هايش تكان دهید تا شكر درون آن جابه‌جا شود.در اين مرحله آب داغ را به شكر اضافه و بگذارید بجوشد. بعد شاخه‌هاي تازه نعناع را به طور درسته درون قابلمه ريخته و اجازه دهید تا شربت قوام بيايد.در اواخر پخت، سركه را به مخلوط آب و شكر افزوده و پس از يكي دو جوش زدن، قابلمه را از روي حرارت بردارید و شربت را در ظرف مخصوص نگهداري كنيد.
* نبايد شكر زياد روي حرارت بماند؛ زيرا شربت تلخ مي‌شود.

چند نكته مهم در تهيه شربت‌ها :

شكرك زدن: دليل شكرك زدن شربت، غلظت زياد آن مي‌باشد كه مي‌توان اين مشكل را با كمي آب جوش و يك قاشق آبليموي مخلوط شده با شربت، روي حرارت ملايم حل كرد.
كپك زدن: كپك زدن شربت به علت رقيق بودن بيش از حد آن است.
دستور از ماهنامه هنر آشپزی

Hanichef
2012-05-08, 06:10 PM
60797
من هرسال به روش خانم منتظمی درست می کنم و عالی هم میشه
به به، بهار و تابستون وقتی خسته و مونده از سرکار میای و از گرما داری هلاک میشی، یک لیوان شربت سکنجبین آی می چسبه! از نوشیدنی های سنتی ایرانه که من هر سال درست می کنم، همسرم هم عاشقشه. به نظرم شربت سالم و خوشمره ایه، مخلوطش با درار کاهو هم خیلی عالیه. خیلی هم ساده و راحته

مواد لازم :

شکر : ۳ کیلو

سرکه سفید : ۲ پیمانه

نعناع تازه : ۱ دسته کوچک

طرز تهیه :

شکر رو توی ظرف (ترجیحا لعابیُ اما من ندارم ) بریزین و ۵، ۶ لیوان آب بهش اضافه کنین و روی شعله گاز بذارین تا شکر حل بشه و به جوش بیاد.

60794

بعد از اینکه شکر خوب حل شد و شیره به جوش اومد از صافی رد کنین و دوباره روی شعله بذارین . نعناع ها رو بعد از شستن با نخ ببندین و توی شربت بندازین.

60795

بذارین بجوشه تا شربت قوام بیاد (یادتون باشه که شربت بعد از خنک شدن غلیظ تر میشه، پس مواظب باشین که الان خیلی غلیظ نشه) بعد سرکه رو بهش اضافه کنین .

60796

بعد از چند جوش، از روی گاز بردارین ،مجدد شربت رو صاف کنین.

بعد از خنک شدن توی شیشه های خوشگل بریزین و در یخچال نگه دارین. این مواد حدود ۳ لیتر سکنجبین بهتون میده.
کاهو سکنجبین هم که عاااااالی
60793

Mahdiye*
2013-07-11, 09:35 AM
شربت سکنجبین من همیشه با دستور خانم رزا منتظمی درست میکنم(هانیه جان پست قبل دستور رو نوشتن) وخیلی هم خوش طعم میشه فقط آخر پخت شربت یکم رنگ خوراکی سبز ویه لیوان عرق نعنا هم بهش اضافه میکنم

سیندرلا22
2013-07-29, 12:39 PM
http://www.roozmenu.com/attachment.php?attachmentid=149348&thumb=1&d=1375085062
با دستور اول خوب بود نعنا من بوی تندی داره به خاطر همین خیلی بوش زیاد شد

somi joon
2014-05-01, 04:50 PM
شربت سکنجبین با دستور خانم جمشیدیان نازنین
شکر 3پ
آب 1.5پ
سرکه1/2پ
نعناع200گ
شکر و آب رو میذاریم روی حرارت به مدت 15-20 دقیقه(حرارت متوسط رو به بالا)تا غلظت پیدا کنه بعد سرکه قرمز و نعناع رو میریزیم 5دقیقه که جوشید از روی حرارت برمیداریم از صافی رد میکنیم و میذاریم خنک بشه.
من میزان شکر رو یکم کمتر از دستور ریختم گلدن سیروپ رو جایگزینش کردم چون دوست دارم سکنجبینم رنگش روشن نباشه.و بجای 200گ نعناع با ساقه از 50گ نعناع پاک شده و بدون ساقه استفاده کردم.
اون عکسی که شربت داخل لیوان تیره رنگ به نظر میرسه همون شربت سکنجبینه که درست کردم گذاشتمش تا رنگ اصلی شربتم دیده بشه{4}

Sorhe
2014-05-17, 11:40 AM
یکی از همکارای همسرم هر سال گلاب و عرق نعنای دستی برامون از کاشان تهیه میکنن.امسال یه بطری عصاره نعنا هم برامون آوردن و گفتن که با عرق نعنا فرق داره.من تا به حال ندیده بودم. دیدم هیچ مزه خاصی نداره و فقط بوی نعنا میده. از رنگش هم لازم نیست چیزی بگم {71}پس منم تو درست کردن شربت سکنجبین ازش استفاده کردم. هر کسی دید پرسید که این چیه؟{2 (26)} چقدر خوش رنگه؟{2 (26)} کار همسر محترم هم شده هر شب بعد از باشگاه خوردن یه لیوان بزرگ از این شربت.

Mahdiye*
2014-06-27, 08:18 PM
شربت سکنجبین با یخ نعنایی{2 (30)}{2 (30)}

Maryam_chef
2015-05-06, 02:28 PM
سکنجبین {2 (30)}{2 (30)}
من چشمی درست کردم {65}

Maryam_chef
2015-07-13, 06:53 PM
شربت سکنجبین {2 (6)}
شربت سکنجبین +آب و یخ+تخم شربتی +گلاب