کارگاه های آموزشی در رومنو - جشنواره پاییز هزار رنگ
مسابقه آشپزی 54 در روزمنو
کارگاه آموزش نوشیدنی های گرم

PDA

مشاهده نسخه کامل : خورش فسنجان (ترش، شیرین، ملس)

Sardooneh
2011-04-12, 11:45 AM
خورش فسنجون

دوستاي خوبم من اين تاپيك رو باز كردم. هر كي تجربه هاشو راجب فسنجون بگه..
من اين دستور رو از مطبخ رويا جون برداشتم تا هم دستور خورش باشه..هم همه بچه ها عكس فسنجونهاشونو و دستور ها....{2 (6)}{53}

اسم تاپيك رو گذاشتم خورش فسنجان (ترش ، شیرین ، ملس ) كه بقيه دستورها اضافه بشه..:3:

مواد لازم:

مرغ متوسط .................يك عدد كه ميتونيد 8 قسمتش كنيد

مغز گردوي آسياب شده......300 گرم.

پياز خرد شده يا رنده شده............يك عدد

رب انار ...................................4 الي 5 قاشق غذا خوري (ترش يا شيرين بودنش سليقه اي هست)

شكر .......................مقداري (در صورت دلخواه)

نمك.........................مقداري

طرز تهيه:

1- گردوي پودر شده و یک پیاز ریز خرشده و سیر رنده شده وآب را می گذاریم روی حرارت وابتدا حرارت را زیاد می کنیم تا به جوش بیاد وبعد حرارت را فوق العاده کم می کنیم .

2- می گذاریم حدود سه ساعت خوب گردو روغن بیندازه .می توانید .(در این مرحله دو سه بار هم به آن سر می زنیم تا گردو ته نگیره واگه آب آن خیلی کم شد حدود یک لیوان آب جوش به آن اضافه بفرمایید .)

3- بهتره مرغ را به قطعات کوچکتر برش بدهیم مثلا مرغ متوسط را هشت قطعه کنیم . حالا مرغ ونمک به قابلمه اضافه می کنیم.ومجددا می گذاریم تا حدود یک ساعت مرغ کاملا بپزه .
همینطور که می بینید روی سطح خورش کاملا روغن ایستاده (در مقایسه با عکس قبلی )

4- وقتی مرغ کاملا پخته شد رب انار را به آن اضافه می کنیم ونمک آنرا اندازه کرده ..فقط حدود یک ربع می گذاریم تا با حرارت ملایم بجوشه و خورش جابیفته .(میزان رب انار به غلظت آن وذائقه شما بستگی داره ....رب انار من ترش ونسبتا غلیظ بود ).بعضی ها هم به خورش یکی دو قاشق شکر اضافه می کنند تا ملس بشه ولی من خورش فسنجان را بدون شکر می پسندم .نوش جان

منبع از مطبخ رويا جون.

نكته:

- چربي گردو از نوع گياهي و غير اشباع است. بنابراين مصرف آن، خطر مصرف چربي هاي اشباع را ندارد.

- گردو يكي از مغزهاي روغني است كه املاح گوناگوني مثل مس، آهن، كلسيم و فسفر دارد.

- گردو منبع خوبي از بيوتين است بنابراين براي پوست و ريزش مو مفيد است.

Sardooneh
2011-04-12, 11:47 AM
راز ها و رمز های خورشت فسنجان

* گردو را باید کاملا آسیاب و نرم کنیم تا روغن آن خارج شود

* اگر دوست دارید که گردو در فسنجان به زیر دندان باید جدا از مقدار گردوی لازم کمی گردو را به صورت پودر درشت در آوریدو با گردوی آسیاب شده مخلوط کنید

* برای اینکه گردو بیشتر به روغن بیفتد هر ده دقیقه یک بار کمی آب سرد اضافه می کنیم و آنقدر این کار را تکرار می کنیم تا روی سطح مواد یک لایه روغن گردو ایجاد شود

* می توانید مواد را در این مرحله در فریزر ( برای مدت زمان طولانی تر ) و یا در یخچال ( برای مدت زمان کمتر ) نگه دارید تا هر وقت زمان کافی نداشتید بتوانید سریع خورشت را آماده کنید .

* مرغ را در ظرفی جداگانه تفت دهید و بپزید .

* اگر خورشت فسنجان را با کوفته ریزه دوست دارید کوفته ها را جداگانه آماده کنید.

* نیم تا یکساعت قبل از سرو مرغهای پخته یا کوفته ریزه و آب مرغ و کمی زعفران آبکرده را به خورشت اضافه کنید .

* نیم ساعت قبل از سرو خورشت را بچشید و بسته به ذائقه افراد خانواده به آن چند قاشق شکر اضافه کنید.

* درب قابلمه را ببندید و حرارت را کم کنید تا کاملا جا بیفتد .

طلاخانم
2011-04-19, 05:42 PM
........................

Afrodit
2011-06-13, 09:47 PM
فسنجوووووووووووووووووون
تمام روغنش مال گردوشه {2 (6)}

اولی در گمج (gamaj) قابلمه گلی سنتی گیلان که در سفرم به رودبار کشفش کردم و برای پختن غذاهای سنتی عالیه
دومی هم سر میز غذا

Marjan
2011-06-14, 03:23 PM
يه بياز كوجك رنده كردم تو قابلمه يه قاشق روغن ريختم بياز رو تفت دادم بعد يه هويج كوجك رنده ريز كردم و اضافه كردم به بياز كردو رو براي هر نفر 3 قاشق در نظر كرفتم توي غذاساز خرد كرده و اضافه كردم به قابلمه با حرارت بايين حدود يه ربع تفت دادم خيلي كم هم زردجوبه اضافه كردم حدود 2-3 ليوان اب سرد اضافه كردم و كذاشتم اروم اروم ببزه حدود 3 ساعت در طول اين 3 ساعت هر نيم ساعت يكي دو تا يخ كوجك مينداختم تا كردو روغن بده

مرغها رو جداكانه بختم بعد از سه ساعت حدود نصف ليوان اب مرغ به قابلمه اضافه كردم بعد 2-3 قاشق رب انار كه جون رب انار من ملس بود به شكر احتياجي نبود بعد مرغها و كمي زعفرون رو توي قابلمه اضافه كردم و كذاشتم يك ساعت ديكه اروم ببزه تا جا بيفته بسيووووووووووووور خوشمزه بود

نكته:كردو وقتي به تنهايي ببزه خودش رنك ميده بنابراين بعد از جا افتادن كردو رب انار رو اضافه كنيد
اصل فسنجون با مرغ بدون استخووانه كه من خلافش عمل كردم{71}

Khaleh Mary
2011-08-23, 08:09 PM
توی خونه ما خورشت فسنجان ملس خورده میشه هم با گوشت قلقلی هم با سینه مرغ و گاهی هم از چند جور مغز آجیل استفاده میکنم مثل گردو ، بادام ، فندوق ، پسته و بادام زمینی

Khaleh Mary
2011-08-23, 09:17 PM
خاله جوون میشه دستورو نکات خودتون رو هم بنویسید چون انصافا فسنجوون واسه ما بی تجربه ها غذای سختیه

مرجان عزیزم تقریبا مثل شما درست میکنم فقط توی دستور سردونه جان سر را نوشته که برای من کمی غریب آمد و تا حالا نشنیده بودم
اول از همه گردوی فسنجان نوعش خیلی مهمه اگر گردوی داخلی خصوصا دماوند را استفاده کنید میبینید خورشتتون چه روغنی میندازه پس برای خورشت از این گردو های چینی خوش ظاهر استفاده نکنید اگر دقت کرده باشد جدیدن همه مشکل بی روغنی فسنجان ها شون را دارند
من اول پیاز رنده شده را سرخ میکنم سپس گردو را کمی تفت میدهم داخلش یک قاشق کوچک ادویه میزنم و سپس آب را اضافه میکنم و کمی هم زعفران و میزارم تا ریز ریز بجوشد گوشت چرخ کرده را کمی نمک و فلفل و ادویه میزنم و قلقلی میکنم و در کمی روغن تفت میدهم نه اینقدر که کباب شهر در هادی که خودش را بگیره و مزه خامی گوشت در بیاید
داخل فسنجان من همیشه یک تکه لواشک انار هم میندازم هم بخاطر طبیعتش که گرمی گردو را میگیره هم رب کمتری مصرف میکنم (چون رب را به زحمت از ایران میارم ) هم مزه خوبی به فسنجون میده و غلیظ تر میکنه خورشت ما را
با حرارت کم خورشت را میزاریم بپزه حدودا بعد از ۲ ساعت که پخت گوشت و چند تا الو بخارا خیس کرده بهش اضافه میکنیم و رب به اندازه وذائقه میزنیم و باز میگذاریم که ریز ریز بجوشد تا جا بیفتند
اگر هم از مرغ خواستید استفاده کنید مرغ را جداگانه تفت داده و پخته و بعد اضافه کنید به خورشت و از آب مرغ داخل خورشت نریزید که لیز میکنه خورشت را
اگر مایل بودید یکبار هم با بادام زمینی درست کنید که روغن خیلی زیادی و سالمی داره یا مخلوط چند پودر اجل هم خوشمزه میشه

افسانه
2011-10-05, 11:20 PM
خورش فسنجون با رب انار اضافه {2 (30)}

گندم
2011-10-23, 09:34 AM
برای اینکه بدانید چطور می توانید یک خورشت فسنجان خوشمزه و لذیذ و البته بسیار خوشرنگ داشته باشید بهتر است به جز مواد لازمی که برای پخت یک خورشت فسنجان لازم است دو ماده ی مقوی دیگر را نیز اضافه کنید. اول برای خوش طعم شدن آن به نسبت مقدار مغز گردوی خورشت، یک سوم هم مغز پسته ی آسیاب شده بیفزایید که با این ماده ی مغذی طعم خورشتتان لذیذ تر شود و اما جهت خوشرنگ تر شدن (که البته در بهبود طعم هم بی تاثیر نیست )باز هم به نسبت میزان خورشت مثلا برای چهار نفر دوعدد شکلات تمام کاکائویی را بعداز اضافه کردن رب انار در خورشت بیندازید و پس از حل شدن، خوب با مواد مخلوط کنید و بعد بگذارید خورشتتان خوب جا بیفتد با این روش شما هم طعم خیلی خوبی به خورشتتان داده اید و هم در کنار بعضی از رب انارهایی که زیاد خورشت را خوشرنگ نمی کنند می توانید رنگ قهوه ای خوشرنگی به خورشتتان بدهید کما اینکه شیرینی این شکلاتها می تواند در ملس کردن مزه ی این غذا تاثیر داشته باشد.
نکته : به جای شکلاتهای بسته بندی شده می توانید از شکلاتهای تخته ای که در تمام لوازم قنادی یافت می شود استفاده نمایید. من امتحان کردم جالب بود :3:

Khaleh Mary
2011-11-20, 03:18 PM
{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}
فسنجان با مغز گردو و بادام و گشت بوقلمون

Amitida
2012-01-01, 04:33 PM
اینم فسنجون جون

مانکن
2012-01-04, 05:01 PM
اینم خورشت فسنجان من{2 (6)} که با گردو وپسته درست کردم{65} مزه اش ملس شد{2 (30)} فن تکه یخ هم جالب بود{77}{clap}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

Khaleh Mary
2012-01-17, 07:58 PM
)}
فسنجان با مغز گردو و بادام و گشت بوقلمون
خاله ماری عزیز من تصمیم دارم فسنجون با سینه بوقلمون درست کنم نمی دانم چه باید کرد ؟

دوست عزیز سینه بوقلمون را کمی سرخ میکنیم و کمی که خورشت ما پخت اضافه میکنیم تا بپزد و خورشت جا بیوفته زمان پختش از مرغ کمی بیشتره

Nahid59
2012-01-18, 12:40 PM
من دیروز فسنجون با ران بوقلمون درست کردم برای شیرینیش هم کمی شکلات تخته ای برای اولین بار توش رنده کردم مزش خیلی خوب شده بود{2 (30)}

nasrin50
2012-01-19, 03:03 PM
منم فسنجون به روش دوستان درست میکنم .هر نیم ساعت کمی یخ داخل خورشت می اندازم.

Khaleh Mary
2012-02-05, 09:41 PM
برای استفاده از بادوم باید پوستش رو جدا کنیم یا نه ؟

نه مرجان جون نیازی به پوست کندن بادام نداری مگر اینکه از بادام زمینی استفاده کنی که خورشت چرب و خوشمزه ای داری ولی باید پست ان بادام ها را بکنی

Hanasakura
2012-02-15, 03:27 AM
فسنجون با گردوی دانه درشت{71}{71}

nasrin50
2012-02-18, 03:27 PM
..................................

لاله
2012-02-25, 11:09 AM
سلام
خاله مامانم که شمالی هست میگه ما برای غلیظ شدن فسنجون و خوش طعم شدن فسنجون یک کم کدو حلوایی توش رنده می کنیم یه دفعه من امتحان کردم خوب شد.

Azijam
2012-02-25, 07:48 PM
فسنجون.......................{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

masume
2012-03-05, 08:10 AM
......................

پرند
2012-03-17, 10:47 AM
براى 7 نفر

مواد لازم

1_ مرغابى, اردك يا مرغ درشت _ 1 عدد

2_ مغزگردو _ 750 گرم

3_ رب انار ترش _ 3 قاشق غذاخورى

4_ نمك و فلفل و در صورت تمايل كمى گلپر _ به اندازه كافى

طرز تهيه

مغز گردو را خوب سائيده و نرم مىكنيم و بعد آنرا با سه يا چهار ليوان آب مخلوط كرده و ترشى را اضافه نموده در حرارت ملايم مىگذاريم دو يا سه ساعت آهسته بجوشد و گاهى هم مىزنيم كه ته نگيرد تا به روغن بيفتد و بوى خامى گردو ازبين برود. سپس مرغ را درسته يا به چهار قطعه تقسيم كرده و همراه نمك و فلفل به آن اضافه مىكنيم و مىگذاريم تا مرغ كاملا بپزد و آب فسنجان كم شده و خورش جا بيفتد. در گيلان معمولا فسنجان را را با مرغابى يا اردك تهيه مىكنند, در آن صورت مرغابى را تميز نموده كرك و پر آنرا روى شعله آتش كزداده, پاك مىكنيم, گردو و مرغابى را با هم بار مىكنيم. وقتى مرغابى كمى پخته شد رب انار را مىپزيم. گيلانى ها فسنجان را هميشه ترش مىپسندند. اما در صورتيكه بخواهيم فسنجان را شيرين كنيم دو قاشق شكر در آخر كار به آن اضافه مىنمائيم. همچنين در صورت تمايل دو يا سه عدد بادنجان را پوست كنده, سرخ كرده, وقتى كه فسنجان كاملا جا افتاد به آن اضافه مىكنيم و بعداز يك جوش برمىداريم

فسنجان ترش با كته و ماهى شور يا ماهى دودى صرف مىشود, ترب سفيد هم ازمخلفات سر سفره است

ms123
2012-04-08, 03:55 PM
سلام
خاله مامانم که شمالی هست میگه ما برای غلیظ شدن فسنجون و خوش طعم شدن فسنجون یک کم کدو حلوایی توش رنده می کنیم یه دفعه من امتحان کردم خوب شد.

بله. منم مطمئن هستم خوب میشه.. یعنی خیلی ها توصیه کردند که با کدو خیلی خوشمزه تر میشه..
کمی (خییییلی کم) سیب هم توش میریزیم. یکی از سرآشپزها پیشنهاد دادن.
ما میخوام امروز تست کنییییییم..:42::42:
خدا به خیر کنه...{63}{63}

nasibe
2012-04-10, 11:16 AM
من تازه با این سایت آشنا و عضو شدم. من روش درست کردن فسنجون رو از یه دوست باتجربه شمالی یاد گرفتم و چندین ساله که با این روش درست میکنم. واقعه محشره:)

فقط من متاسفانه عادت ندارم اندازه ها رو به شکل دقیق حفظ کنم و کاملا چشمی آشپزی میکنم. ولی حدودا برای یک پیاله کوچک گردوی چرخ شده، یک سینه مرغ یا کمی کمتر کافیه+ 5 یا6 تا دونه آلوی بدون هسته + دو قاشق رب انار + یک قاشق کوچک رب گوجه فرنگی + 2 قاشق شکر

اول پیاز را در روغن سرخ میکنم، بعد زردچوبه را اضافه میکنم. سپس گردوی چرخ شده را به این ترکیب اضافه میکنم و کمتر از یک دقیقه انرا با روغن تفت میدم ولی باید مواظب باشین که نسوزه. بعد چند تا آلوی ترش بدون هسته را به قابلمه اضافه میکنم و آب سرد روش میریزم تا اینکه به جوش بیاد.
در مرحله بعد، تکه های مرغ بدون استخوان را که اندازه هاش بستگی به سلیقه خودتون داره به این مایع در حال جوشیدن اضافه میکنم. زیرش را زیاد میکنم تا به جوش بیاد و وقتی جوشید کمش میکنم. بعد از حدود نیمساعت که مرغها تقریبا پختند، رب انار و شکر را اضافه میکنم و دوباره اجازه میدم که غذا روی گاز با شعله کم بمونه تا جا بیفته.
یه نکته ای که برای خوشرنگ تر شدن فسنجان در این روش استفاده میشه و خیلی ها براشون شاید جالب باشه، اضافه کردن مقدار خییییلی کم رب گوجه فرنگی به این خورش در دقایق پایانی است. رب گوجه باعث میشه تیرگی خورش فسنجون که در اثر وجو رب انار ایجاد شده، کمتر بشه و در عوض یه رنگ قهوه ای خیلی خوشرنگ بدست بیاد.

پیشنهاد میکنم این روش رو یه بار امتحان کنین...قول میدم خوشتون بیاد:))

Hanichef
2012-04-10, 04:16 PM
56363

وای که چقدر این خورش رو دوست دارم. روزی که این ناهارمون باشه، پلو بیشتر از معمول میذارم و حساااااااابی ...........

همسرم معتقده، فسنجون هیچکس به پای من نمیرسه حتی مامانها

مواد لازم:

مرغ : به قطعات دلخواه (من ران مرغ رو ترجیح میدم)

گردو آسیاب شده : ۱ پ (شایدم یکم بیشتر!!)

رب انار ترش : ۱ ق غ

رب آلوچه : ۱ ق غ

رب گوجه : نصف ق غ

آب انار : ۱ ق غ

نمک، فلفل، گلپر

طرز پخت:

اول از همه بگم که، هر غذایی رو هرکسی بنا به ذائقه شخصی و خانوادگی و فرهنگی که توش بزرگ شده یاد میگیره و درست میکنه. به نظر من اونچه که مهمه طعم غذاست و عشقی که موقع پخت اون لازمه...حالا یکی میاد توی فسنجون رب گوجه می زنه یکی نه، یکی پیاز میریزه یکی نه...

اینا رو گفتم که خیلی از دوستان که مواد رو دیدن و کم کم چشمهاشون از تعجب گشادتر از معمول شده بدونن که اینا چیزاییه که من کاملا تجربی بهش رسیدم و شاید همینها باعث شده که به نظر همسرم فسنجون من حتی از مامانها که معمولا غذاهای سنتی و اصیل رو بهتر و عالی تر درست می کنن خوشمزه تر بشه...نمی دونم.

ما توی فسنجون پیاز نمی ریزیم. اما توی پیج ها دیدم که خیلیها استفاده می کنن. فقط اگه با اردک یا مرغابی درست کنم، ۱ پیاز درسته میندازم و آخر کار هم بیرونش میارم.

خب، حالا که آمادگی ذهنی دارین بریم ببینیم چه کار باید کرد!!

گردو، آب انار و رب ها رو با ۱ لیوان آب میذاریم روی حرارت خیلی ملایم. (شما ترش و شیرین و ملس بودن رب رو بسته به ذائقه تون انتخاب کنین) مخصوصا اگه مثل من از گمج استفاده میکنین باید شعله خیلی کم باشه.

با قاشق خوب مواد رو هم می زنیم تا مخلوط بشن. از اینجا به بعد، هر از گاهی آب سرد اضافه می کنیم تا گردو روغن بندازه.

آب که به اندازه شد مرغها رو هم اضافه می کنیم و خورش رو میذاریم با در بسته و آروم آروم بپزه. ما فسنجون رو رقیق دوست نداریم. شما هرجور که مایلین میزون کنین

چون رب خودش نمک داره، مواظب نمکی که میریزین باشین.

من آخرای پخت، یکم گلپر هم اضافه میکنم و در ظرف رو بر میدارم. گلپر اگه از اول ریخته بشه یا زیاد باشه خورشتون رو تلخ میکنه.

ما فسنجون رو با پیاز و باقالی و سبزی میخوریم.راستی یادتون باشه که فسنجون وقتی از روی حرارت برداشته بشه غلیظ تر میشه... پس مواظب باشین که خیلی غلیظ نکنین خورشتون رو
56360 56361 56362

Mahboubehbanoo
2012-04-20, 11:49 AM
خورش فسنجان
موادلازم:

ران مرغ2عدد

گردوی خرد شده یک دوم پیمانه
رب انار ترش 1قاشق غذاخوری

شکر 2قاشق غذاخوری
پیاز خردشده 1عدد

نمک بمقدارلازم

طرزتهیه:

پیاز را با کمی روغن در قابلمه بریزید و ران های مرغ را روی آن قرار داده و در قابلمه را بگذارید تا با بخار پخته شود گردوها را درون پلاستیک فریزر ریخته و با گوشتکوب بکوبید(اگر گردوها را آسیاب کنید رنگ خورش تیره میشود) و در قابلمه کوچکی تفت دهید مرتب هم بزنید تا گردوها نسوزد بعد از اینکه مرغ پخته شد گردوها را بهمراه رب انار و شکر و نمک اضافه کنید و 1لیوان آب سرد بیفزایید و تا 2 ساعت روی حرارت بگذارید تا جا بیفتد.

berg
2012-04-20, 12:50 PM
خورشت فسنجان خاص و متفاوت/رب انار۵/۱پیمانه/گردو ۵/۱پیمانه / بادام یک پیمانه/ هویج دوعدد سیب درختی یکعد دهر دو پخته/دارچین وزعفران به مقدارلازم/ روغن زیتون/شیره خرما/گردووبادام را پودر کرده وهمراه با یک لیوان اب در ظرف مناسب بریزیدتا با حرار ت ملایم بپزد سپس۲ قاشق غذا خوری روغن زیتون به ان اضافه کنی سیب و هویج را در مخلوط کن یک دست کنید همه مواد بالا را در بادام وگردو بریزید وهم بزنید با حرارت کم می گذاریم جا بیفتد با ۲۰ دقیقه زمان

ماهمون
2012-06-17, 11:58 AM
...........با تکه های گوشت گوسفندی {2 (30)}

Miriam
2012-07-17, 07:03 PM
مامان من فسنجوناش تو فامیل حرف نداره... چونکه از دونه های انار آسیاب شده شیره تهیه میکنه و با گردو قطایش میکنه میذاره تا جا بیفته رب انار بهش میزنه و مرغ هم بهش اضافه میکنه{2 (30)}

ماهمون
2012-08-01, 03:14 PM
با گوشت غاز محلی که کنارش سرو شد{2 (30)}
ترش و مامان پز{2 (5)}
[Only registered and activated users can see links]

asallll
2012-10-17, 10:59 PM
بچه ها شما میدونید این رب ازگیل چیه خوشمزست؟چه طعمیه؟{69}

هممممممممممممممممممم{2 (30)}{2 (30)} محشره تا نخوری ندانیییییی
اما بلد نیستماااااا فقط یکی بهم داده بود یه شیشه اشو خالی خورد
اعتیاد اور و به معنای واقعی محححححشر{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}
یادم رفته بودا... یادم انداختی الان هوس کردم ناجورررر{2 (14)}

asallll
2012-11-09, 11:48 PM
من میخواممممممممممممممممم {20}

اخه هرجاییم ندارن من شمال خیلی فامیل دارم و تقریبا سالی 20بار میرم مامان اینام اونجان اما تو عمرم تاحالا یه بار خوردم اونم یکی از دوستای مامانم بود که خودش درست کرد بود....{2 (26)}

Shidak
2012-12-02, 12:56 AM
.......................

Belfi
2012-12-02, 08:26 AM
فسنجون ملس

s1387p
2012-12-31, 07:50 PM
مغز گردوي ايراني 300 گرم
گوشت گوساله چرخ شده 400 گرم
پياز 1 عدد متوسط
رب انار 1 ق غ سر صاف
رب گوجه 1 ق م
نعناع خشك 1 ق م
آويشن نصف ق چ
نمك و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
روغن مايع و آب به مقدار لازم
طرز تهيه :
من در كل فسنجون رو به روش هاي مختلف طبخ ميكنم ، اما اين روش با آب كمتر و در مدت زمان كمتري طبخ ميشه.
گردو رو بعد از آسياب كردن با 3 ليوان آب سرد به آرامي و دريك جهت هم ميزنيم تاكاملا مغز گردوها در آب باز شود و بعد روي حرارت ميگذاريم با شعله متوسط آرام هم ميزنيم. وقتي به جوش آمد شعله اش را كاملا كم ميكنيم و رب انار ،رب گوجه، نمك و كمي فلفل سياه و قدري هم زردچوبه اضافه ميكنيم. بعد از 1 ساعت ميتوانيد از آّب سرد و يا يك تكه بزرگ يخ براي بيرون زدن روغن گردو استفاده كنيد. بعد از 3 تا 4 ساعت خورشت كه كاملا قوام گرفت آماده است.
در ظرف مناسبي گوشت چرخ شده را با پياز رنده شده و نمك ،فلفل ، زردچوبه ، نعناع خشك و آويشن مخلوط ميكنيم و كاملا ورز ميدهيم... (من معمولا در اين مرحله حدودا 2 ساعت به گوشت استراحت ميدهم ) بعد از آن كوفته هايي به اندازه يك گردوي كوچك درست كرده و در روغن سرخ ميكنيم و سعي ميكنيم تمام روغنش را بادستمال بگيريم ( من دوست ندارم در فسنجون روغني به جز روغن گردو باشه )
البته قبل از سرخ كردن اگر قلقلي ها را آماده كنيدو سپس شروع به سرخ كردن كنيد، كارتان سريعتر پيش ميرود. در آخر كمي فلفل سياه به خورشت بيفزاييد تا عطر بهتري به آن بدهد.
درانتها نيم ساعت قبل از سرو غذا كوفته قلقلي ها را در خورشت بيندازيد تا طعم فسنجون رو به بگيرند.
اين خورشت را با برنج زعفراني نوش جان كنيد...{eat}

adonis
2013-01-15, 06:00 PM
اینم فسنجون ملس با مرغ زعفرانی

Miriam
2013-01-15, 06:38 PM
اینم فسنجون ملس مامان پز{2 (30)}

نادیه
2013-02-04, 12:28 AM
سلام دوستان میشه به من بگید برای هرنفر چقدر گردو بریزیم

nasrin50
2013-02-05, 10:45 PM
نادیه جون من برای هر نفر 2 قاشق پر غذاخوری میریزم ما 2 نفریم 4 تا قاشق که میریزم بازم اضافه میاد اگه میخوای یه بار امتحان کن بعد برای دفعه بعد اندازش دستت میاد

باران78
2013-02-05, 10:52 PM
ناديه جون نسرين نازنين مقدارش رو گفتن ولي اگه به گرم بخواي حساب كني، معمولا هر كيلو گرم مغزگردو براي 20 نفر كافيه.
يعني نفري 50 گرم ميشه تقريبا.{53}

ملاحت
2013-02-10, 12:28 PM
من یه سوالی داشتم ازخانومای فسنجون پز حرفه ای:3: ماازاونجایی که فسنجون وخیلییی ترش دوست داریم ورب انارکفاف نمیده.میخاستم ببینم من اگه تمبرهندی رو صاف کنم وبریزم توش چطوریا میشه ایااا؟{65}

Vio0oleT
2013-03-01, 04:45 PM
خورش فسجنون که من و همسرم عاشقشیم {2 (6)}

Nahid59
2013-03-01, 05:45 PM
من یه سوالی داشتم ازخانومای فسنجون پز حرفه ای:3: ماازاونجایی که فسنجون وخیلییی ترش دوست داریم ورب انارکفاف نمیده.میخاستم ببینم من اگه تمبرهندی رو صاف کنم وبریزم توش چطوریا میشه ایااا؟{65}

ملاحت عزیز من تمبر هندی رو امتحان نکردم {2 (26)}
میتونی از آلو بخارای ترش استفاده کنی {2 (30)}

مامان زهرا و حسین
2013-03-01, 09:00 PM

عزیزم دو نوع رب انار دارند یکی رب انار ترش یکی هم رب انار ملس .تو باید رب انار ترش را بخری .
البته رب انار را بستگی داره از کجا بگیری .رب انار را گاهی با چیز های دیگه قاطی می کنند و درست میکنند و گرنه رب انار ترش خالص گرونه بیشتر جاهها دیدم و چشیدم خالص نیست.
شما از رب الو چه ترش هم استفاده کنی. هم استفاده کنی

ملاحت
2013-03-01, 09:34 PM
عزیزم دو نوع رب انار دارند یکی رب انار ترش یکی هم رب انار ملس .تو باید رب انار ترش را بخری .
البته رب انار را بستگی داره از کجا بگیری .رب انار را گاهی با چیز های دیگه قاطی می کنند و درست میکنند و گرنه رب انار ترش خالص گرونه بیشتر جاهها دیدم و چشیدم خالص نیست.
شما از رب الو چه ترش هم استفاده کنی. هم استفاده کنی

اخه میدونین اینجا زیاد فسنجون معمول نیس.مامان من هیچوقت درست نمیکنه،ولی من خیلی دوست دارم.ازای ور واونور یاد گذفتم ودرست میکنم. زیاد سررشته ندارم توربانار شمال که میریم میرم تو مغازه میگم ترششو بدده.{65}رب الوچه اینا هم ندارم تمبر هندی داشتم گفتم بپرسم اگه میشه استفاده کنم .ممنون ازراهنماییتون{2 (6)}

**Ghazal**
2013-05-05, 05:32 PM
از تو قابلمه {53}

سیندرلا22
2013-05-21, 06:23 PM
با مرغ به به ملس ملس

sara68
2013-06-24, 12:48 PM
فسنجون دست پخت عمه جون {4}

142392

باران78
2013-07-05, 07:40 PM
خورشت فسنجون ترش {2 (30)}

144165

144166

mersede
2013-07-12, 08:49 PM
خورشت فسنجون با شکر و مرغ{2 (5)}{2 (5)}{2 (5)}

mamaneasal
2013-07-15, 06:59 AM
خورشت فسنجون ملس با مرغ

Sarashpaz-Sepideh
2013-07-15, 11:36 AM
من تاحالا فسنجون درست نكردم. واايييييي يه جوري ميشم وقتي ميبينم.{2 (14)}
يه چيزي بگم شايد جالب باشه براتون تو باكو هم اين غذا رو درست ميكنن توش يه ميخ ميندازن تا رنگ غذا رو سياه كنه و اهن به غذا بده . !!!!!!!!!!!! جل الخالق!به حق چيزاي نديده و نشنيده!{2 (26)}

sama jan
2013-07-15, 11:45 AM
وااااااااااای که من چقدر عاشق فسنجون ترررررش با رب انارم{2 (30)}
آره سپیده جون.تو شمال هم خیلیها این کارو میکنن.

**Ghazal**
2013-07-21, 12:31 AM
فسنجان با گوشت قلقلی {4}

zma267
2013-08-07, 01:01 PM
خورش فسنجون ملس با گوشت مرغ{2 (30)}

marmar11
2013-08-26, 04:11 PM
فسنجون ملس خوشمزه با مرغ

Araz
2013-08-31, 01:33 AM
فسنجان ملس با گوشت مرغ قلقلی شده
158014 158015

veronika
2013-09-01, 12:02 AM
خورش فسنجان با گوشت مرغ{chickencatch}

سیندرلا22
2013-09-11, 06:02 PM
خورش فسنجان من با طعم ملس

marmar11
2013-09-14, 04:11 PM
خورش فسنجون ملس بازم با مرغ

162659 162660

marmar11
2013-10-03, 09:19 PM
بازم فسنجون خوشمزه با مرغ

168711 168712

Chef-Sheri
2013-10-21, 04:28 PM
من همیشه فسنجونام رو ملس و با سینه مرغ میدرستم{2 (30)}
174344

marmar11
2013-10-22, 07:41 PM
خورش فسنجون ملس این دفعه به جای گردو با پسته درست کردم

174692

اینم ازتوی ظرف

174693

zarii.
2013-10-26, 01:59 PM
این فسنجون ملس و جا افتاده ما...که واسه مهمونی پختیم
مامانم هروقت فسنجون درست میکنه از شب قبل میزاره..به خاطر همین تیره و جا افتاده میشه
راز خوشمزگی فسنجون:جا افتادگی و چاشنی به اندازه

sodabeh
2013-11-09, 06:05 PM
بفرمایید ناهار. فسنجون خوشمزه که همهی ایرانی ها دوستش دارند:35:

Royaash
2013-11-22, 03:07 PM
من امروز به توصیه دوستان یه کم کاکائو ریختم ببینم چه جوری میشه بد نبود ولی به نظرم خرما بهتر میشه خرما را پوره می کنیم و داخل خورش می ریزیم.

Maryam_chef
2013-12-06, 05:14 PM
خوروش فسنجان خوشمزه {2 (30)}{69}

*ati*
2013-12-07, 01:03 PM
خورش فسنجان با یه وجب روغن روش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zahra.
2013-12-13, 07:33 PM
خورشت فسنجون با مرغ :3:

مریم بانو جون
2013-12-14, 01:08 PM
:3: اینم از فسنجونه خوشمزه من

قاشق چوبی
2013-12-21, 08:21 AM
آخ جون {2 (30)} فسنجوووووون {2 (30)} {2 (30)} {2 (30)} :11: {2 (6)} {2 (5)}
منم ملس خورش فسنجون رو ترجیح میدم {69}

این عکسام از تو قابلمه... {4} لازم به ذکر که اینجا خورش هنوز در حال قل قل خوردن بودن... بعدش روغن خیلی بیشتری روش جمع شد ولی من دیگه عکس نگرفتم {4}

خوب بذارید یکم راجع به خورش فسنجونم توضیح بدم.... (یکم که چه عرض کنم کمی پرچونگی کنم )
برای غذاهای سنتی کتاب مرحوم رزا منتظمی مرجع تقلید منه روحشون شاد
خورش فسنجون رو هم طبق دستور ایشون درست میکنم....

مواد لازم
مقدار(برای 6 تا 8 نفر)

1 – مرغ پاک کرده آماده شده یک عدد ( در حدود یک تا یک و نیم کیلو)

2 – مغز گردو پاک کرده نیم کیلو

3 – پیاز حسابی سرخ کرده ی طلایی سه تا چهار قاشق سوپخوری (یعنی دو تا پیاز خام غول آسا)

4 – رب انار چهار تا 5 قاشق سوپخوری یا
آب انار سه تا چهار لیوان

5 – شکر 3-4 قاشق سوپخوری ( یا کمتر یا بیشتر)

6 – نمک کمی

طرز تهیه:

مرغ را با پیاز و دو یا سه لیوان آب و کمی نمک می گذاریم تا نیم پز شود. سپس گردوی چرخ کرده را ریخته و حرارت را ملایم می کنیم.

شکر و آب انار یا رب آن را اضافه می کنیم ( در صورتی که رب انار مصرف می کنیم، یکی دو لیوان آب زیادتر می ریزیم، زیرا خورشت باید با آب بیشتر و مدت طولانی تر بجوشد تا به روغن بیفتد) و می گذاریم خورشت آهسته بجوشد تا مرغ کاملاً بپزد و خورشت جا بیفتد، بطوری که بعد از آماده شدن کاملاً به روغن بیفتد و آب نداشته باشد.

(در صورتی که مرغ پخته شد و خورشت جا نیفتاد، مرغ را خارج می کنیم و موقع کشیدن داخل خورشت قرار می دهیم)

نکته:
1 - معمولاً چاشنی خورشت فسنجان، رب انار یا آب انار است. ولی ممکن است بجای آنها، کمی آبلیمو و شکر و زعفران ساییده شده مصرف کرد.

2 – در خورشت فسنجان، آلو نیز می توان ریخت.

3 – خورشت فسنجان را با مرغابی نیز می توان تهیه کرد.

نکات خودم :
1.ما اینجا زیاد به رب انار دست ساز دسترسی نداریم.... خودمونم اونقدر هنرمند نیستیم تا دست به کار شیم نتیجه اینکه همیشه از رب انار "یک و یک" استفاده میکنم و خیلی راضیم.... فقط چون کمی رقیقه خیلی بیشتر از 4-5 قاشق سوپخوری میریزم.... دیگه اینو خودتون باید چک کنید ببینید هر وقت به رنگ و طعم دلخواه شما دراومد دیگه نریزید مقدار رب و شکر دست خودتونه دیگه.... هر جور بیشتر میپسندین....

2. گردو باید حسابی چرخ شه تا خوب روغن بندازه.... طی فرایند پخت هم 3-4 بار یکی دو کیوب یخ بندازید توش تا حسابی روغن بندازه....

3. من مرغو با پیاز حسابی تفت میدم.... بعد گردو رو اضافه میکنم باز یه 15 دقیقه ای تفت میدم.... بعدش آب سرد رو اضافه میکنم.... معمولا تا مرغم بپزه, خورشمم جا میافته.... چون انگاری رب انار یکم مرغو دیرپزتر از حالت عادی میکنه.... فکر کنم

4. شده من برای این مقدار کمتر از 500 گرم گردو استفاده کنم.... مثلا 400 گرم.... و بازم خیلی خوشمزه بوده و مشکلی پیش نیومده

5. به خورش فسنجون نباید هیچ نوع ادویه ای زد.... فقط نمک... اونم خیلی کم....
البته میتونید زعفرون هم بزنید که خوش عطر و رنگ ترش میکنه.... اما من ترجیح میدم زعفرون رو روی برنجم بریزم و دم کنم....

melisa27
2013-12-29, 09:43 AM
اینم خورشت فسنجون های من..ک تو شمال بیشتر با اردک و مرغابی درست میشه{2 (30)}

solmaz55
2014-01-02, 07:56 PM
خورش فسنجان با گوشت قلقلی{4}

یلدا...
2014-01-09, 08:53 AM
اینم خورش فسنجون من

Nahid59
2014-01-25, 09:29 AM
....................{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

*Reyhaneh*
2014-01-29, 04:33 PM
خورشت فسنجون ملس {2 (30)}با مرغ

Royaash
2014-02-16, 07:48 PM
......................................

rooya
2014-02-19, 12:54 PM
اینم فسنجون من که ملس ملس بود

Maryam_chef
2014-02-21, 04:16 PM
خورش فسنجون با گوشت

Marjan
2014-03-28, 09:41 PM
من مرغ فسنجون رو جدا میپزم بعد اضافه میکنم بنطرتون توی این طرز پحت باید پیاز به گردو بزنم

solmaz55
2014-03-28, 11:43 PM
من مرغ فسنجون رو جدا میپزم بعد اضافه میکنم بنطرتون توی این طرز پحت باید پیاز به گردو بزنم

عزیزم من اگر این مدلی بخوام فسنجون درست کنم پیاز رو تفت میدم باگردو میزارم چند ساعتی لعاب بیندازه و جا بیفته و نیم ساعت یا 45 دقیقه مونده به کشیدن خورشت با حرارت کم مرغ رو میزارم داخلش تا مزه دار بشه:3:

Maryam_chef
2014-04-05, 07:56 AM
خورش فسنجون گردو و بسته با گوشت بوقلمون {2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}
من در این خورش از مخلوط گردو و بسته ی بودر شده استفاده کردم و مقداری هویج بخته ی میکس شده

mamaneasal
2014-04-19, 11:15 AM
خورشت فسنجون ملس سفارش همسر عزيزدردونه . البته همسرجان خورشت فسنجون هيچكس رو اندازه فسنجون هاي مادرش نمي پسنده . منم رفتم از مادر شوهرم دستورش رو پرسيدم . ايشون مفز گردو رو با كمي روغن تفت مي دن و به قول خودشون نحوه تفت خوردن و مقدارش تو طعم فسنجون خيلي موثره بعد هم رب انار اضافه مي كنن و دوباره تفت مي دن و بعد هم آب سرد و گوشت هاسي چرخكرده قلقلي شده . منم همون جوري درست كردم . خوب شده بود ولي بازم براي همسرجان مثل فسنجونهاي مامان پز نشده بود .

Shahrivar
2014-04-19, 11:16 AM
براي اولين باررر{2 (4)}

afshiiin
2014-05-07, 03:10 PM
فسنجون سحرپز{2 (30)}
همسری ملس میل میکنه

مامان عاشق
2014-05-19, 11:38 AM
226059خورش فسنجون شیرین با مرغ

mersede
2014-05-22, 04:05 PM
اینم خورش فسنجون شیرین با مرغ بفرمایید

نادیه
2014-07-04, 10:15 PM
خورشت فسنجون خوشمزه من ( بدون هیچ گونه روغن )

گوشت قلقلی را سرخ می کنم - ( با پیاز و نمک وزردچوبه و آرد نخودچی و فلفل و گوشت چرخ کرده به اندازه گردو کوچیک در می یاریم )

توی قابلمه دیگه پیاز رنده شده را می ریزم بدون هیچ روغنی - وکمی تفت و گردو آسیاب شده را اضاف می کنم و کمی تفت و کمی فلفل و نمک و یه استکان اب سرد می ریزم و ( بدون اینکه درب قابلمه را بذارم ) وهر یک ربع دو عدد یخ یا آب سرد می ریزم . ( من برای هر نفر سه گردو می ذارم )

و وقتی به روغن افتاد گوشت قلقلی ها را اضاف می کنم و درب قابلمه را نیمه باز می ذارم .

ووقتی خوب جا افتاد - نمک ورب انار و شکر را می ریزم - نمک و شکر به دلخواه هست یکی ترش یکی ملس یکی شیرین دوس داره .

235504235505235506
235507235508

golden dream
2014-07-09, 10:53 AM
بچه ها من تقریبا دو کیلو مغز گردو دارم ،حالا میگم فریز کنم بذارم تو فریزر!!!! به نظرتون میشه؟؟؟تلخ نمیشه؟؟؟؟؟ یا همینطوری آسیاب نشده نگهشون دارم؟؟؟؟؟

باران78
2014-07-09, 11:10 AM
بچه ها من تقریبا دو کیلو مغز گردو دارم ،حالا میگم فریز کنم بذارم تو فریزر!!!! به نظرتون میشه؟؟؟تلخ نمیشه؟؟؟؟؟ یا همینطوری آسیاب نشده نگهشون دارم؟؟؟؟؟

گلم هم ميتوني ريز كني بذاري فريزر... هم مي توني براي فسنجون آسياب كني يا از چرخ گوشت رد كني و بذاري تو فريزر... مطمئن باش هيچ مشكلي پيدا نمي كنه عزيزم.. {2 (6)}

درخشان20
2014-07-24, 02:20 PM
من همیشه برای فسنجون گردو رو به اندازهی دو وعده غذایی اسیاب می کنم و یخچال می ذارم اما اگه مدت زمانش طولانی بشه گردو ها توی خورش خوب به روغن نمی اد !راستی من توی یه مجله خونده بودم که در اغلب رستوران ها بجای گردو از پودر بادام زمینی استفاده می کنن از اون موقع به بعد هر وقت گردو نداریم یا حال گردو شکستن ندارم از بادام زمینی استفاده می کنم مزهاش اصلا فرقی نمی کنه ینی اگه به خورنده هاش نگی اصلا کسی متوجه نمیشه این روشو به خانوادهی همسرم هم یاد دادم خیلی استقبال شد

باران78
2014-08-17, 12:12 PM
براي خورشت فسنجون:

مقداري پياز ريز و سرخ مي كنم... مقداري آب + نمك + نصف ق غ دارچين + يك چهارم ق چ فلفل قرمزپودر شده ميريزم و مي ذارم يكي دو جوش بزنه..

مرغ ها رو سرخ مي كنم ( با نمك و كمي فلفل سياه) ... جدا ميذارم...

گردوهاي دوبار چرخ شده رو هم سرخ مي كنم + 2 ق غ آرد نخودچي... و ميريزم توي خورشت ...

مي ذارم با حرارت پايين دو سه ساعتي جوش بخوره... بعدش مرغ ها رو اضافه مي كنم

نيم پز كه شد چند ق غ رب انار اضافه شود..تا حدي كه ترشي خورشت و رنگش دلخواهتون بشه..

نكته:

هر يك ساعت يك بار كمي آب يخ ميپاشم روي خورشت تا خورشت به روغن بيفته... ( همون اضافه كردن مقدار كمي آب يخ به خورشت)

در آخر موقع مصرف روغن روي خورشت رو جدا مي كنم و خورشت رو سرو مي كنم...

242392 242393

maryama
2014-08-17, 02:02 PM
[QUOTE=درخشان20;768882]من همیشه برای فسنجون گردو رو به اندازهی دو وعده غذایی اسیاب می کنم و یخچال می ذارم اما اگه مدت زمانش طولانی بشه گردو ها توی خورش خوب به روغن نمی اد !راستی من توی یه مجله خونده بودم که در اغلب رستوران ها بجای گردو از پودر بادام زمینی استفاده می کنن از اون موقع به بعد هر وقت گردو نداریم یا حال گردو شکستن ندارم از بادام زمینی استفاده می کنم مزهاش اصلا فرقی نمی کنه ینی اگه به خورنده هاش نگی اصلا کسی متوجه نمیشه این روشو به خانوادهی همسرم هم یاد دادم خیلی استقبال شد[/QUO
درخشان جان چند روز پیش زیتون پرورده که میخوردم هم حس کردم بجای گردو بادوم توشه.حالا تو فسنجون باید عین گردو بادام رو تفت داد و....؟

درخشان20
2014-08-17, 03:47 PM
[QUOTE=درخشان20;768882]من همیشه برای فسنجون گردو رو به اندازهی دو وعده غذایی اسیاب می کنم و یخچال می ذارم اما اگه مدت زمانش طولانی بشه گردو ها توی خورش خوب به روغن نمی اد !راستی من توی یه مجله خونده بودم که در اغلب رستوران ها بجای گردو از پودر بادام زمینی استفاده می کنن از اون موقع به بعد هر وقت گردو نداریم یا حال گردو شکستن ندارم از بادام زمینی استفاده می کنم مزهاش اصلا فرقی نمی کنه ینی اگه به خورنده هاش نگی اصلا کسی متوجه نمیشه این روشو به خانوادهی همسرم هم یاد دادم خیلی استقبال شد[/QUO
درخشان جان چند روز پیش زیتون پرورده که میخوردم هم حس کردم بجای گردو بادوم توشه.حالا تو فسنجون باید عین گردو بادام رو تفت داد و....؟
بله هیچ فرقی نمیکنه....وقتی اولین باربا بادام زمینی فسنجون پختم همش نگران طعمش بودم اول که بادامها با مرغ در حال جوشیدن بود بوی بادام زمینی میداد گفتم شاید خوب نشه ولی وقتی رب انارو زدم و به روغن افتاد اصلا هیچ فرقی با فسنجونای دیگم نداشت حتی اخر سر که به همسرم گفتم اینا با بادوم زمینیه باور نکرد تازه به مادر شوهر و خواهر شوهر محترمم هم این روشو یاد دادم که خیلی هم استقبال کردند و خوششون اومد .شما هم امتحان کنید .بسم الله....

Maryam_chef
2014-09-05, 11:48 AM
خورش فسنجون ولی با مغز بادام زمینی
دستورش مثل خورش فسنجونه
{2 (6)}{2 (6)}{2 (6)}

afshiiin
2014-10-07, 03:29 PM
{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

maryam joon19
2014-10-20, 05:00 PM
خورشت فسنجان ملس